Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSGHE COURANT ArBON^ES»ENaTS8>MIJ8 Tp lln Leiden en butten Leiden waar agenten gevestigd zijn Rer kwartaalf2.50 Per week f O.1t! Franco per post per kwartaal ......f2.90 4ile JAARGANG. - WOENSDAG 2 MEI 1923 - No. 924 BureauHooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE. PH1J9 ^Gewone advertentiën per regel 22K cen& ingezonden Medédeelingen, dubbel tariefi p&j contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij voojuitbetag ling van ten hoogste 30 woosden, ordeal dadelijks eenlaatst ad 50 cent. Dit nummep bestaat uit twee bladen. V Antwoord aan Ds. Barth. Zelfs een zoo interessant© discussie als mot Ds. Barth kan niet eindeloos worden gerekt en daarom zullen wij piet het ma ken van een paar korte opmerkingen bij liet schrijven van Ds. Bartn (.zie tweede blad) besluiten. Het komt ons voor, dat Ds. B. ook nu weer do hoofdzaken waarom het bij deze discussie ging ontwijkt. Dit blijkt al dadelijk uit wat gezegd wordt omtrent de heiliging van den Dag dos Heeren. Het feit dat in een der anti-revolutio naire bladen in de rubriek „Vragenbus" een minder principieel antwoord werd ge geven, wordt aangevoerd als- bewijs hoe ver do A. R. partij is afgegeleden, ter wijl alles wat in de bladen en in redevoe ringen, in Staten en Raden gedaan wordt, om do ontheiliging tegen te gaan, met het gevolg dat de anti-revolutionairen van alle kanten als onverdraagzamen worden gehekeld, eenvoudig wordt verwaarloosd. Spreekt hieruit soms liefde voor do A. R. partij of is hier do onbroederlijke cri-. tiek aan he.t woord? Do belangrijke beginselen mooten bij do begrooting worden behandeld zegt Ds. B. en dat, terwijl we juist hebben aange toond hoe de heer Idenhurg bij do al gemeen© beschouwingen over de begrooting krachtig de invoering van de doodstraf had bepleit. Maar al was dit niet het geval, dan nog is hier geen reden voor verwijt. Het is toch niet noodzakelijk, dat de leiders van een partij elk jaar weer al hunne wenschen op het rijtje af opnoe men? Als Ds. Kersten 20 jaar in de Kamer sitting heeft en hij vestigt nu eens op dit en dan weer op dat hoofdpunt de aan dacht, gaat het dan aan hom ontrouw aan zijne beginselen te verwijten? Ook op dit punt moet de beschuldiging van Ds. Bartli als ongegrond wor- den Wat het tooneel betreft heeft Ds. B. in derdaad den schijn zeer sterk tegen zich. Als de A. R. zich als een man tegen de toöneelsubsidies keeren dan gaat het toch alle perken te buiten om in dit verband aok van de A. R. partij te spreken. Wij nemen onmiddellijk aan dat Ds. B. hier geen kwaad heeft bedoeld, maar de in druk is dan toch maar gewekt. Dat Ds. B. niet de bedoeling had do lachlust op te wekken, nemen wij gaarne aan. Maar het feit blijft, dat na de mededee- ling dat Ds. van Lummel tot belijdenis van schuld had opgewekt, de zinsnede volgde: „zóóver is het nu gekomen", wat een deel van de vergadering aanleiding gaf, daarover te lachen. Wij blijven vragen: hadden de aange haalde uitspraken, voor den spreker en zijne partijgenooten die zeggen de A. R. partij ondanks alles lief te hebben, geen reden moeten zijn voor blijdschap en dankbaarheid. Is het niet een verblijdend verschijnsel als de leiders opwekken tot het belijden en laten van zonden en tot het vasthou den aan de beproefde beginselen? En kan dat ooit als een argument wor den gebruikt om te bewijzen hoever men wel is afgegleden? Het spijt ons, dat Ds. B. zioK op de wijze van wat Groen over samenwerking met Rome schreef, heeft afgemaakt,en dat hij zich geen rekenschap geeft van do groote verantwoordelijkheid die in dit opzicht op de leiders der grootero par tijen drukt. Groen heeft hoewel zijn invloed nog betrekkelijk gering was, die verant woordelijkheid 'wel degelijk gevoeld. En daarom heeft hij -ondanks zijne bezwaren tegen Rome toen hij zag den geweldigen stroom van ongeloof en revo lutie die ons land bedreigde, toch samen werking op politiek gebied niet afge keurd, maar verdedigd. En het is om diezelfde reden, dat onzé voormannen met Roomsche en Chr. His torische ministers in een Kabinet hebben zitting genomen en evenals Ds. Ker sten - wat de groote hoofdzaken betreft aan dit Kabinet hun steun bobben toege zegd. Moet dat worden afgekeurd? Moot de leiding van 's lands zaken, ter wijl men in de gelegenheid is dit te voor komen, gegeven worden in handen van do partijen die staan op het standpunt van de volkssouvereiniteit. Is dat te verantwoorden? Het gevaar, dat ons van Roomsche zij de bedreigt, zegt Ds, B., ligt op politiek terrein. Wij ontkennen dat. Do kracht van Rome ligt in de Kerk, in do stelselmatige prediking van hare beginselen^ in de rustelooze propaganda 'enniet te vergeten in hot loslaten .van do Gereformeerde beginselen. Als we Rome willen bestrijden, 'dan zullen we dat moeten doen, door hare b e- iginselen te bestrijden en door bij ons volk de band met het Woord te verster ken, zonder daarom samenwerking, waar ®oodig, te schuwen. Zóo dacht Groen er over, en zoo oor deelt ook Ds. Jansen, die nu met zooveel instemming wordt aangehaald, maar die meermalen tegen het verbrokkelend optre den van de S G. P. ernstig waarschuwde. Bij alle donkerheid van deze dagen is het nog een verblijdend verschijnsel dat in de benedenlagen van ons volk het A. R. beginsel nog zooveel aantrekkings kracht heeft. En als Ds. B. dat beginsel bepleit dan staan wij aan zijne zijde, onvoorwaarde lijk. Maar wanneer liijmeent dat daaruit voortvloeit dat do Overheid geen roeping zou hebben te vervullen ten opzichte van den socialen nood onzer dagen, dan gaan wij niet mot hem accoord. Wij erkennen volmondig dat wij ons hier bevinden op een terrein vol voet angels en klemmen. Maar wij zijn oven stellig overtuigd, dat een Overheid die om die moeilijkhe den te ontwijken het oud-liberale laat- maar-loopen-systeem toepast, liare hoo- ge, goddelijke roeping verzaakt. En wij beschouwen het als de onver gankelijke eere van de A. R. partij dat zij op dit gebied is voorgegaan. Dat het optreden van de A. R. partij niet zonder fouten is en gebreken, het is ons bekend. Dat het noodzakelijk is altijcl weer de vaan van het begiiisel omhoog te houden, wij stemmen het toe. Dat er naast de vele vijanden die zij telt ook vrienden zijn, die haar hare fei len toonen, wij kunnen het niet anders dan toejuichen. Maar dat er vrienden zijn, mannen die de A. R. partij zeggen lief te hebben, die geen middel onbeproefd laten om baar af te breken, dat smart ons. Met instemming hebben wij gelezen, dat Ds. B. bepleit: „ver e e ni gin g van allen, die op d e n p o s i t i e- ven grondslag van 't Protes tantisme sta a n." Dit lijkt ook ons noodzakelijk. In dezen tijd, nu de revolutie-theoriën steeds meer om zich heen grijpen is het noodzakelijk- meer dan ooit, dat de belij ders schouder aan schouder staan. Maar juist daarom betreuren wij bet optreden van Ds. B. en zijne vrienden. En juist daarom schijnt het ons onver klaarbaar dat hij niet volgt het voor beeld van zijn collega Ds. Jansen die ook de critiek niet spaart, maar die toch tel kens weer het parool geeft: stemt anti-revolutionair! STADSNSEUWS Leidschc Burgerwacht. Do jaarlijksche algemeen© vergadering zal worden gehouden op Donderdag 3 Mei des avonds te 8 uur in den Foyer van de Stadsgehoorzaal. De agenda bevat a.m.: Ingekomen stuk ken. Jaarverslag 1922 van den Secreta ris. Jaarverslag 1922 van den Penning meester. Verslag Kascommissie 1922. Be noeming Kascommissie 1923. Verkiezing van drie bestuursleden (de heeren J. Veldman, A. Bisschop en L. Zitman moe ten dit jaar aftreden maar zijn terstond herkiesbaar). Mededeelingen betreffende de Schietoefeningen met scherp te Kat wijk. Na de vergadering zal uitreiking der Prijzen plaats hebben van de op 17, 20 en 24 April gehouden Schietwedstrijden met Marga-patronen. Het Muziek-ensemble „Bobetfce" heeft evenals de vorige maal zijne medewerking toegezegd. Wegens de slechte hoedanigheid der Margapatronen is de wedstrijd te Kat wijk om het kampioenschap 1923 voorloo-! pig uitgesteld. 3 Ocfober-vereenïging. J-—~Vr De 3 October-vereeniging houdt haar statuaire algemeene vergadering op Don derdag 25 Mei 1923 des avonds te half 9 in de groote zaal van het Café-Restaurant „In den Vergulden Turk". Naast de gewone agendapunten zal een definitief plan voor de a.s. feestviering worden vastgesteld. Wij wokken tot groote opkomst op. Pdei-feesf. Socialisten: en Communisten Hebben ook hier ter stede het 1 Mei-feest op de gebruikelijke wijze gevierd. De Communisten hielden 's middags en 's avonds in de Graanbeurs matig be zochte vergaderingen, waar resp. de hee ren Dr. J. A. N. Knuttel en J. A. van Dis, het woord voerden. De Soc. Democraten hadden de Stads gehoorzaal afgehuurd waar 's morgens een kinderfeest werd gehouden, terwijl 's middags Mevr. Miedema-Zondervan meer speciaal voor de vrouwen liet woord voerde. Het glanspunt van den dag werd ge vormd door een optocht met ontplooide banieren en praalwagens die in den laten namiddag werd gehouden. De optocht beantwoordde niet aan de verwachtingen die vele kijkers blijkbaar koesterden en nog mindei: aan de eischen door de Volk-redactie in de „Notenkra ker" gesteld. Do banieren van partij en vakbeweging werden door een betrekkelijk klein getal leden gevolgd. De groote meerderheid gevoelde blijk baar niets voor een demonstratie waar van men de beteekenis niet begreep. En bij hen die nog wel in den stoet meeliepen was van geestdrift bitter wei nig te bespeuren. Het was een vrij magere en slappe be tooging die een scherp contrast vormde met de betoogingen zooals die voorheen wel werden gehouden. Na afloop van de rondwandeling werd in do Stadsgehoorzaal een demonstratie vergadering gehouden, waarin Mr. M. Mendels het woord voerde. Gistermiddag omstreeks 3 uur had op het terrein van de Leidsche Kalkzand steenfabriek - aan de Rijnkade alhier een droevig ongeval plaats. De 41-jarige L. J. E. geraakte bij het verplaatsen van eenige zwaarbeladen lor ries bekneld tusschen twee dezer vervoer middelen, tengevolge waarvan zijn rech terkniebeen ter 'hoogte van de knie werd verbrijzeld. De Eerste-Hulpdienst verleende hulp en vervoerde den getroffene naar het Acad. Ziekenhuis. Van schuld of misdrijf is geen sprake. De afd. Leiden van den Christelijke Typografenbond, hoopt op Dinsdag 8 Mei haar 15-jarig bestaan te herdenken, door het houden van een vergadering in „Pre diker". Bij liet te 's-Gravenhage afgenomen examen acte L. O. zijn o.a. geslaagd de heeren W. J. M. Zandvliet, Leiden, E, S. de Jong, Leiden en S. de Vries te Alphen a./d. Rijn. De twee laatstgenoemde hee-f ren zijn leerlingen van de Chr. -Kweek school alhier. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen liet Burgerlijk Armbestuur over te brengen naar Gravesteiju. In verband met den aanleg van da electrische tram wordt het aehtergedeel-: te van het thans in gebruik zijnde ge bouw aan den Hoogewoerd, geamoveerd, terwijl hot overblijvende gedeelte, dat dan een hoekhuis wordt zeer geschikt is om daar een winkel te vestigen. Bovendien schijnt de loods van de voor malige Centrale keuken, waar thans de uitbetaling der gelden plaats heeft, niet te voldoen. Verhuizing is dus noodig. Naar wij vernemen zou het in de be doeling liggen alleen het voorgedeelte van Gravesteijn voor het B. A. te bestemmen. Met het achterste gedeelte schijnen B. en W. andere, nog niet bekende plannen, te hebben. 'ffZTj-L Naar men ons meldt zal a.s. Maan dag de Sumatraansche volkstentoonstel- ling door Prof. Nieuwenhuis in de La kenhal georganiseerd, worden gesloten. Voor hen, die tot nu toe verzuimden deze zeer interessante verzameling te gaan zien, een aansporing om zich als nog voor dit doel naar de Lakenhal.te be geven,. V?' - B1ÜNEB1LAÜO De onhoudbare ioesiand in het Tuinbouw bedrijf. Door den heer Deckers zijn aan de Mi nisters van Binnenlandsclie Zaken en Landbouw en van Financiën de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat eenige der tuinders, aan wie indertijd op advies der Regeeringscommissie voor kweekers- crediet een voorschot is gegeven met Staatsgarantie, liet geleende geld moesten gebruiken ter betaling van hun aandeel in het verlies, door coöperatieve zoute- rijen geleden; dat deze tuinders thans tengevolge van de tuinbouwcrisis in bijzondere moeilijkheden verkeeren, daar het geleen de geld niet onmiddellijk aan hun bedrijf ten goede kwam; dat verschillende1 hunner niet in staat zijn de rente van hun „RegeeringscTe- diet" te betalen; dat het reeda voorkwam, dat niet tot betaling in staat zijnde tuinders er door officieele, onverbiddelijk volgehouden be dreiging met faillissement, toe werden ge bracht een deel van hun inventaris tot schade van hun bedrijf te verkoopen of elders geld te leenen, alléén om hun rente te kunnen betalen; dat heel in het bijzonder te Pijnacker, waar vooral zgn. „zouterijcrediet" werd verleend, door verscheidene bedreigingen groote onrust ïs gebracht onder de tuin bouwende bevolking; dat nog bij schrijven van 19 'April 1923 aan een oppassend voorschotnemer al daar eenig uitstel werd geweigerd in dezo bewoordingen: „Blijft u in gebreke, dan zal aan de bank onherroepelijk opdracht worden gegeven uw faillissement aan te vragen", zulks hoewel de man zal kun nen betalen zoodra hij ter veiling een doel zijner producten verkocht en daarvoor de opbrengst ontvangen zal hebben?. Zijn de Ministers niet van oordeel, dat door dit optreden de credieten aan ver schillende bedrijven niet zullen verzeke ren wat Regeering en Volksvertegenwoor diging er van verwachtten, n.l. de in standhouding, maar juist het omgekeerde zullen brengen, t. w. de vernietiging, of althans ernstige benadeeling? Zijn de Ministers bereid een en ander te onderzoeken, maatregelen te nemen, opdat tuinders, die buiten hun schuld niet tot rentebetaling in staat zijn, niet met ondergang worden bedreigd en in af wachting van den uitslag van het onder zoek de bedreigingen met faillissement te doen intrekken? De wijziging van de Pensioenwet 1922. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over 't wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922 waren vele leden van oordeel, dat de Regeering deze gelegenheid had belmoren te benut ten om nog meerdere veranderingen in de Pensioenwet 1922 aan te brengen, omdat reeds nu zou zijn gebleken, dat zonder redelijken grond in sommige gevallen ten gevolge dezer wet pensioenen worden ver leend, die te boog zijn in verband met de bewezen diensten. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat de Regeering zich met den pensioenraad op het standpunt stelt, dat de wet de pensioenkosten op alle ambte naren geleidelijk laat drukken, alleen be perkt door de evenredigheid der inkomsten Verplicht men, aldus de leden hier aan het woord, ieder ambtenar tot het storten van bijdragen voor weduwen- en weezen- pensioenen, dan is liet logisch, hen, die geen weduwe en weezen nalaten, in de gelegenheid te stellen een ander persoon aan te wijzen, die na zijn dood in het ge not wordt gesteld van het pensioen, dat hij zich door die bijdragen verzekerd heeft. De regeling van liet voorgestelde artikel 91a is in dit verhand ten eenenmale on voldoende. Zij mist alle beginsel. Sommige leden meenden van deze ge legenheid gebruik te mogen maken van de hernieuwde vraag of de regeering reeds maatregelen in overweging heeft genomen in het belang der oud-gepensionneerden. Naast de in het wetsontwerp behandel de artikelen werden nog vele andere arti kelen ter sprake gebracht, welker uitvoe ring aanleiding tot het maken van opmer kingen en het voorstellen van wijzigingen heeft gegeven. De Commissie van Rappor teurs merkt op, dat eenige punten, welke bij het afdeelingsonderzoek ter sprake zijn gebracht, haar voorgekomen zijn thans buiten behandeling te moeten blij ven, wijl zij de hoofdbeginselen der Pen sioenwet betreffen, waarover bij de vast stelling dier wet uitvoerig van gedachten is gewisseld en die ten slotte in gemeen over leg zijn vastgesteld. Verscheidene leden meenden bij deze gelegenheid de aandacht te moeten vesti gen op een euvel, dat zich onder de heer schappij der nieuwe Pensioenwet heeft ontwikkeld en dat allerwege een bedenke- lijken omvang is gaan aannemen: het ont trekken van geheele groepen van amhtena ren aan de werking der Pensioenwet door middel van het sluiten met deze ambtena ren van een burgerrechtelijke arbeids overeenkomst. Evenals de oude pensioenregeling der burgerlijke ambtenaren mist ook de Pen sioenwet 1922 de bepaling welke de mili taire Pensioenwetten wel kennen, dat bij de regeling van bet pensioen rekening moet worden gehouden met de zoogenaam de keerkringtoelage van militairen, die een gedeelte van hun diensttijd binnen de keerkringen hebben doorgebracht. Gaar ne zou men thans een zoodanige bepaling in de wet zien opgenomen. Een onwaar bericht. v Het „Vaderland" meldde gisteren, dat de Regeering zich zou tevreden stellen met de aanneming van de Vlootwet zonder vaststelling van datum van uitvoering. Wint zij dit pleit aldus genoemd or gaan dan zal er een nieuwe Minister van Marine moeten komen, daar de heer Westerveld op dadelijke uitvoering blijft staan. Wij hebben dit bericht onder voorbe houd overgenomen. Naar de Haagsche redacteur van do „Msbd." uit de beste bron vernam, is het bericht van a tot z onwaar. Bezuiniging.' -V Naar de „Res.bode" verneemt, hebben B. en W. van 's-Gravenhage tot de ver schillende directeuren van de bedrijven, een circulaire gericht, waarin met nadruk wordt geconstateerd, dat bij het opmaken van de begrootingen voor 1924 opnieuw de meest mogelijke bezuiniging moet worden toegepast. B. en W. schrijven daarin dat, gezien den financieelen toestand in 't algemeen, een daling der uitgaven noodzakelijk is, omdat de belastingen nog meer moeten worden verlaagd. Verder wordt de verwachting uitgespro ken, dat de eindpijfers der verschillende begrootingen nog lager zullen zijn dan voor 1923 en wordt medegedeeÜ, dat een begrooting, welke hooger is, niet zal wor den goedgekeurd, tenzij er uitvoerig bij wordt toegelicht, welke bijzondere omstan digheden een stijging noodzakelijk maak ten. STATER-GENERAAL EERSTE KAMER. Begroeiing van Arbeid. Aan de orde is de behandeling der be grooting van Arbeid, Handel en Nijver heid voor 1923. D heer Wittèrt van Hoogland (R.-K.) bespreekt de sociale verzekering. Spr. gevoelt zich nauw verwant aan do beginselen des ministers, doch hij is het met dezen niet eens, dat thans een debat over de sociale verzekering niet gewenscht zou zijn. De minister heeft dit reeds vroe ger verklaard, doch dat heeft voor herrw zeiven teleurstelling gebaard en we weten thans niet welken weg hij uit wil. Zelfs de Ziekteverzekering he^ft hij niet kunnen in voeren door de ontstentenis der bedrijfs^ vereenigingen, die haar zouden moeten hel» pen uitvoeren. Spr. verwacht dus stijgende teleurstelling in hef beleid des ministers^ als hij die verzekering niet invoert los var zijn andere plannen. Zoo deed minista' Lely ook met de Ongevallenverzekering. Dat de algemeeno regeling der social< verzekering in 3 jaar zou kunnen tot stam? komen, zooals de minister mogelijk noemt acht spr. uitgesloten. Maar intusschej wordt de ziekteverzekering steeds dringens der noodig, staat dan ook op het program van actie van alle partijen. Spr. verheugt zich intusschen, dat cU minister niet instemt met de nota der afd. Arbeidsverzelcering van zijn departement over de sociale verzekering. Dat geeft ten minste nog hoop. Spr. critiseert verder het stelsel-Groene- veld tot herziening van de sociale verzeke ring. Dat komt neer op een verkapte Staatspensioneering, niet op verzekering. De nota der afd. Arbeidsverzekering nu beweegt zich in dezelfde richting. Spr. zet uiteen, dat unificatie van do verzekeringen slechts schijnbaar bezuini ging zal opleveren. Gaat men er toch tco over, dan dient men er voor te waken, dat niet een deel der kosten van de werkgevers op de arbeiders wordt afgewenteld. Spr. meent, dab de organisatie van de unificatie va-n de verzekeringen ontzag lijke moeilijkheden zal opleveren waarbij samenwerking van patroons en werklieden' door de web moet worden bevorderd door heb in heb leven roepen van publiekrech telijke organisaties. Spr. zet de mogelij- heid en wenschelijkheid hiervan nader uitvoerig uiteen. Ten slotte waarschuwt spr. tegen de methode van werken van het departement om in kleinigheden zijn heil te zoeken etf ook tegen do gewoonte om, zooals bij dé ontwerp-Radenwet, bij nota van wijziging het stelsel eener wet geheel om te werpen Ook bij de Landbouw-ongevallenwet is aulks gschied. Waarom ook is met de in voering hiervan tot 1 Mei gewacht? En waarom zijn nog niet de maatregelen tot' uitvoering er van verschenen? Ook de bewering, dat de administratie kosten van de Raden van Arbeid ongeveer 5 millioen zouden bedragen, bestrijdt spfl Hij komt tot pl.m. 4 millioen. Daardoo* geeft men voedsel aan de oppositie tegel do sociale verzekering. De heer Slotemaker do Bruine (C.-H.) vraagt naar de samenstelling van den Hoogen Raad van Arbeid, waar bij slechts één vertegenwoordiger van do groot-industrie is gekozen. Spr. vraagt mot de Ver. van Fabrikanten een herzie ning van die samenstelling. Dan vraagt' spr. inlichtingen omtrent den post van 11 ton voor tuberculosebestrijding. Kan dé minister niet aangeven, welke sanatoria gedeeld hebben in de 7Vi ton subsidie? Wat nu de t. b. c.-bestrijdmg zelve be treft, vraagt spr. uit dezen post ook to steunen de plannen van Prot. Christcljjko kringen tot oprichting van sanatoria. Spr. betreurt eveneens, dat de ziekte verzekering nog niet tot stand is gekomen' hoewel de desbetreffende wet reeds 10 jaar geleden in het Staatsblad werd op genomen. De vertraging der invoering schrijft spr. toe aan de noodzakelijkheid van wijziging waarbij de coalitie vooral op verruiming van de macht van het par ticulier initiatief zou willen aangestuurd zien. En blijkens de onderhandelingen tus schen regeering én Hoogen Raad van Ar beid wil de regeering ook op belangrijké wijziging aansturen. Spr. geeft uitvoerig enkele bijzonderheden omtrent het beloop der desbetreffende onderhandelingen. Spr. dringt daarbij er op aan het part:- culier initiatief ruimer macht te geven bij de uitvoering der wet en geeft daarbij een' warme aanbeveling voor het beginsel, dat' de belanghebbenden zelf hebben te zorgen' dat zij de premie betalen. De heer Heerkens Th ijs sen (R.-K.)M vraagt een zoo spoedig mogelijke wette- j lijke basis voor de werkelooslieidsverzeke- ring. Hij hoopt echter, dat do Ministef daarbij het begrip verzekering zal hoog j houden. Wie zal de kosten moeten dragen yan de controle op do uitvoering van hei» WerkelooSheidsbesluit 1917

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1