Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE COURANT ABOifN£MSiTS|*fflJS Tn Leiden en buiten Legden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f-kèfl Per week f 0.19 Franco per post pier kwartaal f 2.S0 4de JAARGANG. - DINSDAG f MEI 1923 - No. 923 BureauHooigracht 35 - Lsiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58036 APWEfiTEÉÉTgE-PHSJS VXjfowone advertentiën per regel 22# cent ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief* CÊJij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij yooiuitbetoj ling van ten hoogste 30 woorden, wortTeiü cageliiks geplaatst, ad 50 cent. STADSNIEUWS Leidsche Christelijke Oranjevereenigingi Oranje vierde gister weer hoogtij in stad en land, en voorzoover het Leiden be treft is dit synoniem met: de L. G. O. V. geeft een feestavond, die wèlslaagt. Geen wonder dan ook, dat de groote StacTszaal gisteravond weer vol liep. Het tooneel was keurig gesierd met draperieën van 't princelijke Orange- Blanche-Bleu, terwijl temidden van plan tengroepen de banieren der feesthouden- do vereeniging en van het Symphonie- Orkest „Per Aspera ad Astra" opgesteld waren. De stemming der aanwezigen was reeds in den aanvang uitstekend, en een langdurig, daverend applaus begroette onzen burgemeester Jhr. Mr. Dr. N. G. de Gijselaar, toen deze met wethouder W. Pera de feestzaal werd binnengeleid. Met dankbaarheid herdenkende wat in dezen herdenkingsdag geschonken werd, kon de juichtoon des lofs Ps. 95:1 wor den aangeheven: „Komt, laat ons samen Isrels Heer, „Den rotssteen van ons heil, met eer, „Met God gewijden zang ontmoeten." Dg voorzitter, Ds. H. Thomas, ging daarna voor in gebed, en sprak vervol gens een openingswoord. Het was spr. aangenaam voor de zoo- veelste keer als voorzitter de bijeenkomst te kunnen openen. Bijzonder verheugde spr. de aanwezigheid van den Edelacht- baren heer Burgemeester, en van een der wethouders, wier tegenwoordigheid op hoogen prijs werd gesteld. Dat Z.Ex. Generaal Weber tot de kleyne Luyden van Prins Willem was overgeko men, om nog te getuigen van de daden des Heeren. stemde tot grooten dank. Verder heette spr. hartelijk welkom de Chr. Zangvereeniging „Deo Valente" van Rijnsburg en het Symphonie-Orkest „Per Aspera ad Astra" (Dir. de hoer J. Noor- danus); den heer Joh. Ouwerkerk (Barl- Son) en Voorschoten's Mannenkoor „D. E. V." Spr. sprak den wensch uit, dat door aaamwerking van allen, onder God's Ze gen, de avond nog mocht zijn een goede Vre, om de liefde voor Oranje te verster ken, en den band tusschen Nederland en Oranje te erkennen als een van God ge worden mysterie. Dankbaar kunnen we den verjaardag van onze Prinses vieren, omdat we in <haar hebben een star der hoop te midden Van de stormwolken van ongeloof en re volutie. Oranje is meermalen en stelselmatig heftig bestookt, doch indien men het vraagt daadwerkelijk ons geliefd Oranje huis te na te komen, dan slaan we als christen-mannen en -v*buwen den vuist 3-an het gevest, en roepen den vijand toe: ^Indien gij Oranje weg wilt hebben moe ien wij eerst weg; wij staan en vallen üet Oranje en zullen als het moet goed en ïloed er voor over hebben. Dat beloven Wij" Nadat het daverend applaus was ge luwd, zong men spontaan: „Een Ghriste- ï-yck Liet", Gemaect ter eeren des Door- luchtichsten Heere, Wilhelmus Prince van Orangien en dreunde de Gehoor zaal tot in haar grondvesten als het op klonk: „Wilhelmus van Nassauwe Ben ick van Duytschen bloet; Het Vaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot inden doet." Het symphonie-orkest speelde daarna au L. G.' O. V.-Marsch van J. Noordanus, waarna „Deo Valente" Psalm 121 uit voerde. Hoewel wij gaarne erkennen, dat dit koor hulde toekomt, voor de wijze waarop hij zijn.vrijwillige taak opvatte, toch dient opgemerkt te worden dat het voortdurend applaus (steeds ingezet door enkele klap-maniakken) vooral na ernstig go stukken alleronliebbelijkst is. Beter gekozen leek ons toe de fraaie bloemenhulde, die de sopraan-soliste wérd gebracht na het door haar eenvou dig maar verdienstelijk gezongen „Onze Vader". De feestredenaar Generaal Weber 'Veklom daarna het spreekgestoelte om te spreken over „De vrouwen uit ons vorstenhuis". Op een dag als deze, zegt spr., doorvoe ren we weer hartelijk, dat er een band jestaat, tusschen Nederland en Oranje, "ds christenen zien we daarin bovenal in een geschenk van God. Door heel de historie, van de 16e eeuw tot nu toe, heeft het Protestantsche Ne derland begrepen en onthouden wat het Oranjehuis voor Nederland is geweest, en heeft het daarin de leidende hand Gods erkend. Een leemte in onze geschieds-beschou- 'wing, is, dat wij den invloed der vrouw ■op de historie nooit ten volle erkend heb ben. Wel is ons verhaald van Maria There- sia tot Kaat Mossel toe, maarte vrouw in haar hooge reine beteekenis als moe der en echtgenoote, wordt ons slechts ge schilderd in Juliana van Stolberg en Ma ria van Engeland. Doch vooral in de figuur van Juliana Tan Stolberg, dan ook ten voeten uit. [Wat zij voor de geestelijke, verstande lijke en godsdienstige ontwikkeling van haar 17 kinderen, en vooral voor haar oudsten zoon, onzen Vader des Vader lands, heeft gedaan, geeft haar recht op de waardeering van heel het nageslacht. De leer van Luther, door haar als jong meisje reeds aanvaard, heeft ze hercu lisch vastgelegd in haar oudsten zoon. De innige band van onderlinge liefde en saamhoorigheid, waarmee zij haar gezin tot een ideaal voor iedere huisvrouw heeft gemaakt, was de oorzaak, dat toen de reuzenstrijd voor gewetensvrijheid en tegen Spaansche dwang aanving, allen - zelfs de schoonzoons goed en bloed daarvoor hebben opgeofferd. De twee heerlijke beginselen die zij steeds weer zooals uit de authentieke correspondentie blijkt heeft voorge houden zijn: Liberteit van de consciëntie en het Eeuwige hooger stellen dan het stoffelijke. Aan de hand van de geschiedenis gaat spr. dan uitvoerig na, de groote invloed van Juliana van Stolberg op haar gezin. Middelijkerwijs is zij het geweest, die bij de grootste periode van inzinking haar zoon weer heeft opgewekt om in 's Heeren kracht voort te gaan, zoodat hij, toen men hem vroeg: „Wie is toch uw bondgenoot"? kon antwoorden de be kende woorden: „Weet dat wij met den alleroppersten Potentaat der Potentaten een vast verbond hebben gemaakt" Leed, moeite, verarming en verlaten heid zijn óok het deel geweest van deze hoogstaande vrouw. Moge, zegt spr., de naamgenoot van Ju liana van Stolberg, onze geliefde prinses, bekleed worden met de deugden van Trouw en Ootmoed en Afhankelijkheid van den Almachtige, gelijk Juliana.van Stolberg die bezat, doch moge de ramp en tegenspoed haar gespaard blijven, Het dankbare nageslacht van de volge lingen van Willem van Oranje zullen ten allen tijde mèt Da Gosta uitjubelen: „Oranje-Boven blijft de kreet „Geen ander ga daarboven, „Dan waar wij God mee loven." (Langdurig applaus). Voorschoten's Mannenkoor zong daar na „Zondagslied eens herders" en „Nim mer nacht" op verdienstelijke wijze, waarop het publiek weer luid applaudi- Voordat de pauze inging vroeg de voor zitter het woord voor een tweetal per soonlijke feiten. In de eerste plaats wenscht spr. liier te memoreeren, dat de heer Eggink met zijn echtgenoote hun 40-jarige echtvereeniging dezer dagen hoopten te herdenken. Na den wakkeren penningmeester voor diens werk te hebben gehuldigd, wensch te spr. den jubilaris nog vele rijk-gezegende ja ren toe. In de tweede plaats bracht spreker een woord van lof toe aan den oud-secreta ris, den heer P. Spaa, die zich langp jaren voor de L. G. O. V. zeer verdienstelijk heeft gemaakt, doch nu wegens vertrek uit de gemeente noodgedwongen de Leid sche vereeniging moet verlaten. Onder de algeheele instemming der vergadering bood spr. den scheidenden secretaris het eerelidmaatschap der ver eeniging aan, en overhandigde een artis tiek bewerkte oorkonde, ontworpen door H. Thomas Jr. Als tweede stoffelijk bewijs werd den heer Spaa een keurige pendule aangebo den. Het symphonie-orkest „Per Aspera ad Astra" sloot zich bij monde van zijn voorzitter, bij deze huldiging aan, en ver eerde den scheidende een étui met vul penhouder en potlood. Na de als steeds gezellige pauze, kwam „Deo Valente" voor 't laatst (op dezen avond) voor het voetlicht, en oogstte weer veel welverdienden lof. De heer Joh. Ouwerkerk zong, uitstee kend begeleid door den heer 'J. Plu, „Van eene Konihgsvrouwe" en „Twee Kere- len". Wij zeggen niet te veel, als wij het zin gen van dit tweetal schoone ballade's hoogtepunten in de feestviering noemen, Het stormachtig applaus yras welver-? diend. Het Orkest toonde nog eens wat het vermag in zijn laatst uitgevoerde num mer de Ouverture „Veringétorix". Nadat aan „D. E. V." na hoofdelijke stemming onder de aanwezigen toege staan was om de wonderen die in het woord „Apotheek" schuilen naar voren te brengen, was het uitgebreide program ma weer tot aller voldoening uitgevoerd en ging, na een slotwoord van den Voor zitter, en sluiting met dankgebed, de ver gadering uiteen. De L. C. O. y. heeft ons weer een goede uto bereid! Tehuis voor Militairen* Terwijl de Oranjelievende burgerij in de Stads-Gehoorzaal Prinsessefeest vierde, werd door de bezoekers van het bekende Tehuis aan den Morschweg op hun wijze feestgevierd. De kroon op oen feestweek eigenlijk go- zet. De geheele vorige week toch is reeds avond aan avond er een opgewekte stem ming geweest door dien gehouden schiet wedstrijd en nu volgde gisteravond do prijsuitdeeling. En al waren de beste schutters er ook met de prijzen natuurlijk het best aan toe, geen enkele ging zonder iets heen. Dat was te danken aan de meer dan royale medewerking, welke Bestuur en Huisvader mochten ondervinden van de Leidsche burgerij, inzonderheid van enkele firma's, die geheel belangeloos een schit terend aantal prijzen ter beschikking stel den, alsook door bijdragen in geld van de cantine 4e R. I. en van de Marine en van eenige burgers, waaronder ook onze Bur gemeester van zijn blangstelling deed blij ken. Zoo was het mogelijk weer een feest avond in ouden stijl in elkaar te zetten. Ruim. 100 militairen, waaronder ook do leerlingen der Kweekschool voor Zeevaart, hebben gefeest onder toespraken en de zeer gewaardeerde muziek van „Athalia", leider, de lieer Treur, terwijl de weldaden van de Wed. van Nelle in koffie enz., als vanouds ruim toegedeeld als re clame voor deze firma, wedijverden met K u p e r u s' uitnemende Limonade. De groote attractie was evenwel de prijs uitdeeling, welke plaats had met geestige toespraken van den heer H. J. v. d. B o s ch, die weer als vroeger in bet Te huis gaarne gezien werd. De eerste prijs werd behaald met 56 van de 60 punten door den bezoeker Kwak. Natuurlijk kreeg elke firma, die prijzen gaf, ook e»en eervolle vermelding. En dat was verdiend. We weten niet wie 't eerst te noemJen: de firma Wijtenburg natuurlijk met haar S. L. P.-sigaren en tabak, of V a n N e 1 1 e's pakken tabak, of G e b r. P e I's suikerwerken, of een gansclie collectie van de firma S ch r a- v e n d ij k, Breestraat, of v. d. S t o k's geschenken. Zelfs de parfumerieën van den heer D e H a a n, N. Rijn, ontbraken niet en moesten zeker in bond met een elec- tri§ch sckeerapparaat door den heer R a- m a k, Coiffeur, HaVen, geschonken doen zien, dat de Nederlandsche Weermacht ook netjes kan zijn, al wordt er niet meer zooveel gepoetst als vroeger. Op zeer liooge» prijs werd gesteld de tegenwoordigheid van den heer Com mandant van het 4 R. I. L u i t. Kol. De Beer Portugaal. die bij liet biniïemtreder met liet zingen van het Wilhelmus was ontvangen, van Kapitein Faber en Luit. ter Zee Borgesius. Vermelden we tenslotte nog dat <5e heer Br ij n en, Turfmarkt wel willend een piano afstond voor dezeni avond dat een bezoeker Plug, voor bloemver- siering had gezorgd, dan zal 't duidelijk zijn, dat we niet te veel zeiden, toen we schreven, dat er in het Tehuis weer feest is gevierd in ouden stijl. Met dank aan allen, die tot het welsla gen, op welko wijze dan ook, meewerkten, werd de avond met dankgebed tegen mid dernacht besloten. Rijks-Normaallessen. Na met gunstig gevolg afgelegd examen werden tot de Rijks-Normaallessen to Lei den toeglaten: Tot de 3e klasse: Marie H. D. Liesker te Noordwijk. Tot de 2e klasse: C. C. van der Meer te Leiden. Tot de le klasse: MarieA. C» Allers te Leiden; Johanna van Noord te Oegstgeest; Marie van San ten te Voorschoten; A. 'A. Boehmer te Leiden; M. Kroon te Abbenes; H. B. v. d. See te Voorschoten; W. Star te Rijns burg; J. C. v. d. Voort te Noordwijk. Gezondh ei dscom missie. Verschenen is het verslag der Gezond heidscommissie voor de Gemeente Leiden over het jaar 1922. Aan het einde van dat jaar bestond de Commissie uit de volgende leden: Dr. D. A. de Jong; Voorz.; H. Marks, Dr. E. Gorter, Dr. H. J. M. Boonacker, Mr. E. M. Meyers, B. Buurman, Dr. G. L. Voer man, P. Aug. Driessen, D. G. Ubels. De heer Dr. J. R. F. Rassers fungeerde als Secretaris der Commissie. Uit bijgevoegde tabellen blijkt, dat de sterfte per 1000 inwoners in 1913 be droeg 11.45; in 1917 was het 12.60 en het daarna volgend jaar 14.51. Sinds dien tijd daalde het sterftecijfer regelmatig tot 10.99 in 1921 en tot 9.76 in 1922. Het laatste jaar was het sterftecijfer dus zeer gunstig. Het aantal geboorten gaat steeds ach teruit. In 1913 werden 1548 levend gebo ren kinderen aangegeven, in 1915 liep het terug tot 1365; in 1903 bedroeg het aan tal 1403. Daarna volgde in 1920 door de annexatie een stijging tot 1638; maar in 1922 liep het terug tot 1589. Bij een sterke vermeerdering der be volking sinds 1913, werden in 1922 dus slechts 41 kinderen méér geboren dan in 1913. Het sterftepercentage was schom-; melend. Per 1000 levend aangegeven kin deren stierven in 1913, 75.58. In 1914 daalde het tot 57.71. Daarna weer een stijging tot 76.19 in 1915. Sinds dien tijd bleef het. lager tot in 1921 het cijfer van 79.12 bereikt werd. Over 1922 was het echter slechts 51.60. Voorts bevat dit verslag gegevens om trent den toestand van water, bodem en lucht en wat tot verbetering daarvan werd gedaan, de volkshuisvesting, enz. Aan het verslag is toegevoegd een stu-» die van Dr. A. H. Oort te Oegstgeest geti teld: „Proeven over verstandelijke ont wikkeling op Leidsche scholen." Wij twijfelen niet aan do belangrijk-? beid van deze van tal van tabellen en gra-i fieken voorziene studie. De vraag kan echter gedaan of het ligt op den weg der Gezondheidscommissie dergelijke onderzoekingen uit te lokken en de uitgave van dergelijke ongetwijfeld kostbare rapporten voor hare rekening te nemen. Christelijke Kweekschool. Het is vandaag 15 jaar geleden dat de Christelijke Kweekschool voor Onderwij zeressen) directeur de heer J. Schaap Hz. werd geopend. Bestuur en leeraren mogen met dank baarheid en voldoening op deze jaren te rugzien. Aan zorgen heeft het, zooals bij de viering van het 12}-jarig bestaan bleek, niet ontbroken, maar ook kan wor den gewaagd van rijken zegen. Een groot aantal candidaten werd en met veel succes opgeleid, en tal van scholen, zoowel in ons land als in onze Koloniën plukken de vruchten, van wat hier weTd gearbeid. Bestuur en leeraren werden hedenmor gen aangenaam verrast, door de ontvangst van een prachtig bloemstuk, afkomstig van de Vereen, van Leidsche Oud-Kwee- kelingen. Nummering Lijsten. Hedenmiddag had de nummering plaats van de ingeleverde lijsten voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag was als volgt: Van Eek (S. D. A. P.) lijst 1; Meynen (G.-H.) 2; Sytsma (V.-D.) 3; Van Hembsbergen -(^1. G. S.) 4; De Jong (Anti- Tapverbod) 5; Knuttel (Communistische Partij) 6; Wilmer (R.-K.) 7; Witmans (Dem. Partij) 8; Van Klinken (S. G. P.) 9; Pera (Anti-Revolutionaire Partij) lijst No. 10; Eerdmans (V.-B.) 11. Onmiddellijk na deze vaststelling der volgorde werd proces-verba al hiervan Iedere propagandist dus ieder Anti- Revolutionair prente den volke dus nu reeds in het geheugen Pera: Lijst 10. Aanbesteding Rusthuis. Door de Diaconie der Geref. Kerk te Lei den zijn de werkzaamheden voor de ver bouwing van perc. Hooigracht No. 38 tot „Tehuis voor Ouden van Dagen" opgedragen als volgt aan de laagste inschrijvers, de heeren: J. P. Bekker te Katwijk a. d. Rijn, het metsel, beton en granietwerk en timmer werk voor de som van f 4.293. .G. S. Bakhuizen, het glas en schilderwerk voor do som van f 1.425. A. de Graaff, het behangwerk voor de som van f 465. Jac. Fles Jr., gas- waterleiding, stellen der Sanitaire artikelen, lood en zinkwerk voor de som van f 866. Ph. Mooten, het smidswerk voor de som van f 140. J. W. Hartman, de clectrische licht, warmte en schelleiding voor de som van f 1352.—. Jubileum. Heden herdenkt onze stadgenoot de heer A. A. Lucassen, reclier-clieur agent v. politie 1ste klasse, den dag waarop hij voor 25 jaar zijn loopbaan bij de politie begon. Vanmorgen werd de jubilaris ontvan gen in de hoofdwacht, alwaar zich eeni- gen uit het personeel alsmede de meeste superieuren vereenigd hadden teneinde hem te huldigen. De leiding berustte bij den voorzilier der plaatsel. afd. v. d. Alg. bond v. politie personeel den heer Kuipers, terwijl de politie-muziekvereeniging de plechtigheid door haar medewerking opluisterde. De jubilaris werd toegesproken door den bezoldigd bestuurder van den Bond, den heer v. Putten, die hem namens de plaatsel. afd. een cadeau overhandigde bestaande uit een pendule met bijbehoo- rende vazen. Voorts werd hem namens de inspec teurs een mooie tabakspot, en namens de rechercheurs een armstoel vereerd, waar na de jubilaris dankte. Onder de talrijk aanwezige superieuren waren ook de comm. v. politie, de heer Stapel, de hoofdinspecteur, de heer Bal- foort en de chef der Recherche. Wij laten hier volgen de uitslag van de door de firma Gebrs. Proper, aanne mers te Moerdijk, gehouden aanbesteding van glas- en verfwerk (uitgezonderd het glas in lood) voor de in aanbouw zijnde Glir. H. B. S. alhier: Van den Dop, den Haag, f 5600; Koet, alhier, f5950; Van der Lecq, Naaldwijk, f 5963; Poelyoe, alhier, f 6000; Eerste Bredasche Schilder-onderneming f6108; Hoope, alhier, f 6500; 's-Gravenhaagsche Bouwonderneming f 6730; Schoneveld, Katwijk aan Zee, f6775; Bakhuyzen, al hier, f 6900; Perfors en Lamers, Sassen- heim, f7115; v. d. Laarso en v. d. Heuvel, Rotterdam, f 7225, Gorsel, Oegstgeest, f7500; Van der Drift, alhier f7550; Van der Leden, Bodegraven, f 7600; Ziegclaar, alhier, f 7840; Van Heusden, alhier, f 8840; Blevs, alhier, f 8900; Van der Steen, alhier f9170; Roos, Ridderkerk, f 10.000; Verhoeff, Alphen a. d. Rijn, f 10.280, en Wittcman alhier f f0.860. Aan het Zoeklicht 1 Leiden 1 Mei 1923. Vandaag is het de roode feestdag en worden de „verworpenen der aarde" zoo als men de arbeiders in het roode kamp gelieft te noemen opgewekt om te ontwa-ï ken. Ik had, door de geestdriftige verslagen die ik elk jaar in Het Volk lees over de groote stoeten van geestdriftige betoo-» gers, den indruk dat ze al ontwaakt waren. Maar nu vertelde me de Notenkraker van Zaterdagavond dat al dat geschrijf over de geestdrift die er heerschte maar larie was. Het blad geeft eerst een plaat hoe de bewuste arbeiders be hoor en te mar- cheeren. Maar dan volgt een plaat waaronder staat: „en zoo verkiest het er gewoonlijk uit te zien." 't Is de moeite van het bekijken waard. Voorop gaan een paar echte sjappies, vermoedelijk partijbestuurders. En de rest -is navenant. Menschen met uitdrukkinglooze gezich ten, slappe knieën en dito ruggen, die een allermiserabelsten indruk maken. Precies een troepje echte boemelaars. En toch, het staat er met vette letters; ,..en zoo verkiest het er g(H woonlijk uit te zien..." Als het Zondagsblad van het Ljofdor-J gaan der S. D. A. P. het zóo zegt, dan, 't spreekt vanzelf, doe ik er het zwijgen toe. OBSERVATOR. Evenals het vorige jaar in Den Haag. hoopt de Provinciale Commissie in Zuid-Holland van het Nederlandsch Jongelings-Verbond dit jaar weder een jongensdag te houden voor ledea van Knapen- en Jongeliedenvereenigiagen (leeftijd van 12—16 jaar) en wel op 20 Juni a.s. te Leiden op het terrein aan den Zoeterwoudsche Singel. Daar zullen ver schillende spelen, zooals hardloopen, verspringen, touwtrekken en dergelijke benevens een balspel worden gehouden waarvoor prijzen worden beschikbaar ge steld. De Commissie verwacht een groote deelname. Spoedig ongave is daarom go- wenscht. Bij de Èèidscho Spaarbank is in de maand April ingelegd f 200.851.81 en terug betaald f 261.912(38, terwijl 70 nieuwe in leggers zijn! ingeschreven en 66 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16.102 inleggers bedroeg inde April f 4.991.084.52. SINNENLASfSö Afschaffing van Leges-heffingen. Ingediend is een ontwerp van wet toÜ wijziging der wet van 9 Mei 1890 tot na dere regeling van de heffing en bestem ming der Kanselarij-leges, laatstelijk ge wijzigd bij de wet van 19 Mei 1922. Afgeschaft worcfen de leges, bedoeld bij de nummers 7, 9, 12, 13 en 14 van het ta- rief, vastgesteld bij besluit van den Sou- vereinen'-Vórst van 18 Januari 1814 no. 6r te weten: a. die voor appoin temen ten van appro batie op bestekken, contracten of andere documenten; b. die voor betalingen van aangenomen merkeu en leveranciën en alle andere pre- tensiën ten laste van den Lande; c. die voor eene certificatie; d. die voor openen brieven op perga- ment; voor kopijen, geene insertiën of bij lagen zijnde voor extract-besluiten. Geldelijk nadeel zal de schatkist doof de voorgestelde afschaffing van legesheffing niet ondervinden. Wijziging der Registratiewet. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag Kamer nopens het ont werp van wet tot wijziging der Registra tiewet 1917 dankt de Minister van Finan ciën voor de instemming, welke de afschaf fing van het registratierecht op de veilin gen van land- en tuinbouwproducten bij onderscheidene leden vond. De tegen deze afschaffing geopperde be denking, dat zij voor een speciaal bedrijf eene bevoorrrechting zou in het leven roe pen, acht hij niet juist. Zooals reeds in het Voorloopig Verslaag werd opgemerkt, verkeert het land- en tuin bouwbedrijf in eene bijzondere positie, daar zijne voortbrengselen in vele gevallen niet rechtstreeks in den handel worden ge bracht maar door middel van een vanwego eene vereeniging van land- cn tuinbouwers gehouden veiling. Hun grief tegen het af te schaffen regis tratierecht is, dat het de concurrentie met vakgenooten, die buiten de veiling om hun voortbrengselen verkoopen, in hooge mate bemoeilijkt en daardoor het voortbestaan! dier veilingen, welke voor den bona fide handel van groot belang worden geacht, m gevaar brengt. Soortgelijke toestand bestaat er ten aa/1 zien van andere bedrijfsvoortbrcngselen niet. zoodat de voorgestelde afschaffing

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1