A. WAALS f 12.15 Haarl.straat 114 - LEIDEN Gemeenteléjke Aankondigingi GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan dqn gemeentelijken visckwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225, is hedenavond verkrijgbaar SCHOL a f0.24f0.40 en KABELJAUW a f 0.40 per pond. AFSLUITING PASSAGE MAARSMANSSTEEG. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de Maarsróanssieeg, van Maandag 30 April a.s., tot en met Donderdag 3 Mei d.a.v., wegens het veranderen van de bestrating, voor het verkeer met rij- j}n voertuigen zal zijn afgesloten. KOSTELOOZE GENEES- EN HEELKUNDIGE HULP. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen er kennis van hen, die zich daartoe hebben aangemeld, dat de kaar ten, ter bekoming van kostelooze genees- en heelkundige hulp, voor het tijdvak 1 Mei 192330 April 1924, moeten worden afgehaald op de Groote Pers op het .Raadhuis en wel op Dinsdag 1 Mei en Woensdag 2 Mei; a.s., telkens van des voormiddags half elf tot twaalf uur en van dos namiddags half twee tot drie uur B. en W. van* Leiden brengen ter alge meene kennis, dat door hen aan de Ko ninklijke Nederlandsche Grofsmederij en rechtverkrijgenden vergunning is ver leend: a. tot uitbreiding van de kettingfabriék in het perceel kadastraal bekend Secie N. No. 453, gelegen in den Waardpolder; b. tot oprichting van een metaalgieterij in een bestaand gebouw op het perceel ka dastraal bekend Sectie N No. 453, gelegen in den Waardpolder. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat door Anna -Kulk, wo nende te Leiden, een verzoekschrift is in gediend, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de be- nedenlokaliteit van het perceel Langebrug No. 39. AGENDA. MAANDAG 30 April. Leiden. Inlich tingen-bureau A. R. Kiesvereen. Hooi gracht 35. Van 8 tot 10 uur. MAANDAG 30 April. Rijns burg. Feestvergadering Ghr. Oranjevereen. in de Ned. Herv. Kerk. Spr. Ds. J. Douma "s-Gravenhage. Aanv. half acht. MAANDAG 39 April. Leiden. Openb. vergadering Chr. Oranjevereen. in de Stadsgehoorzaal. Spr. Luitn. Gen. Weber. Aanv. 8 uur. WOENSDAG 2 Mei. Leiden. Open bare Vergadering „Ziekenkuisverpleging" in den foyer Stadsgehoorzaal, ingang Aal markt. Aanvang 8 uur. WOENSDAG 2 Mei. Leiden. Open bare vergadering „Ziekenverpleging" in den Foyer van de Stadsgehoorzaal. Aanv. 8 uur. lederen Woensdagavond van 7H814 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenechuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 April waargenomen door de apotheken van de heeren P. du Croïx, Rapenburg, tel. 809 en D. J. v. Driesum, Mare 76, tel. 406. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit Fonds. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr Ffjvens Gréve, Rijn en Scbiekade 104, Tel. 1681. Dr. Kist, Rembrandtstr. 21, Tel. 1202. Dr. G. H. Nijkamp.Breestraat 171, Tel.i24i. Dr. Rassers, Rapenburg 47, Tel. 1469. Dr. v. Voorthuijsen, Heerengracht 38, TeL 7. middernacht en 6 uur des vooriniddags, ^p Maandag 21 Mei 1923, tusschen 9 üur ies namiddags en middernacht en op Dinsdag 22 Mei d.a.v. tusschen midder nacht en 6 uur des voormiddags door één persoon arbeid wordt verricht, bestaand^ m het stoken van ovens"; II) in de onder a genoemde voorwaar den worden aan het slot opgenomen de moorden: „behalve, voor wat dezen laalsten da- um betreft, voor zoover dit onder 4 is ■oegestaan." -iet regeeringsjubileum van de Koningin. Een algemeen comité beeft, mode na- sens 23 organisaties, voornamelijk op mi- itair gebied, een adres gezonden aan den Minister van Oorlog, van Marino en van koloniën, in verband met bet zilveren re geringsjubileum van de Koningin. In dit xires wordt o.a. opgemerkt, dat., gezien ie gewichtige en zware taak, die onze weermacht in de oorlogsjaren beeft vervuld ie komende nationale huldebetooging niet volledig zou zijn, geen algemeene voldoe ning zou wekken, indien niet daarbij aan organen onzer landsverdediging een vaardige plaats in overeenstemming met hun beteekenis voor onze onafhankelijk heid, d. i. voor ons bestaan als volk, werd ingeruimd. Wij herinneren aldus adressanten hi dit velband aan de wapenschouwing ia 1898 op de Renkumsche heide over de iroepen, die oefenirfgen in grooter ver hand hadden gehouden, aangevuld met detachementen van de overige ïegeronder- deelen en militaire instellingen, aan de vlootrevue op het Hollandsch Diep in het-' zelfde jaar. Paste toen een deelnemen van onze land- en zeemacht op eigen wijze dan de huldiging van Hare Majesteit bij 3Ioogatderzelver troonsbestijging, hoeveel Onze beste reclame voor onze afdeelingem voor Bovenstaande elegante Mantel, gemaakt in prima laken, eenvoudig doch chique gegarneerd, kost slechts tesiaat in den goeden naam van onze zaak. Aan onzen zich steeds uitbreidenden kring van Clientèle is het genoegzaam bekend, dat: Ie. Onze sorteering steeds zeer groot is; 2e. dat onze Collectie steeds de nieiawste modellen bevat; 3e. dat de afwerking onzer artikelen niets te wenseften overlaat; 4e. dat wij onze prijzen zeer laag stelten, omlat wij hiertoe door onzen grooten omzet in staat zijn. Het is daarom inderdaad Uw belang, indien U ioderne Confectie §©edlsoop wilt Skasspesi, onze magazijnen te bezoeken. 14246 te meer is dit thans liet geval, nu zoo ernstige jaren, ook voor Haar, achter ons liggen, nu de toestand in Europa zeker nog geen hoop geeft op blijvende rust in de komende jaren. Negende Nederlandsche Jaarbeurs. De 9de Nederlandscke Jaarbeurs zal te Utrecht worden gehouden van 12 tot en met 19 September van dit jaar. Naar wij vernemen, valt de datum dezer beurs iets later dan bet vorig mar, omdat de eerste week vaD September, in verband met de in verschillende gemeenten plaats vinden de jubileumfeesten, voor het houden eener Jaarbeurs ongeschikt moet worden geacht. De datum is bovendien dusdanig gekozen, dat de eerste dag van het Israëlitisch "Nieuwjaarsfeest en de Groote Verzoendag buiten den duur dezer beurs vallen. Verbreeding van den Leidschcn straatweg. Do Rechtbank heeft de onteigeningen uitgesproken van de benoodigde perceelen voor de verbreeding van den Leidschen weg in Wassenaar en heeft de provincie Zuid- Holland veroordeeld tot het betalen van schadevergoedingen tot een totaal bedrag van ongeveer f48.000. Loosducnen bij Den Haag. In do gisteren gehouden vergadering der Eerste Kamer is het wetsontwerp tot annexatie van Loosduinen met Den Haag zonder beraadslaging of stemming aange nomen, nadat de beer Wittert van Hoog land eindverslag bad uitgebracht. BUITEMLABIP IN EN OIV! HET ROERGEBIED. i De beslissende stap. Geen daadwerkelijk succes. Bij voorbaat tegenwerking. De voorbereidingen voor de beslissen de stap van Duitschland schijnen beëin- digd te zijp. Gisteren meldden de Berlijnsche avond bladen, dat de voorbereidende onderhan delingen over het Duitsche reparatie-aan bod aan do geallieerden zoo vèr waren gevorderd, dat het kabinet zich heden met de opstelling der nota zou kunnen be zig houden. Daarna zouden de partijen op de hoogte gesteld worden. Do nota zal echter vóór Dinsdag niet aan de geallieer den worden overhandigd. Toch weet men officieus reeds mede to deelen, dat Duitschland een aanbod van 39 milliard zal doen. Minister Hermes, die nog steeds onge steld is, zou tot 35 milliard willen gaan, waarmede evenwel zijn collega's zich niet vereenigen. In Engelsche diplomatieke kringen te Berlijn legt men er den nadruk op, dat het zwaartepunt van de Duitsche nota daarin bestaat, dat Duitschland het be lang doet uitkomen, dat het zelf er bij heeft alles te doen om de Franscben de zekerheid te verschaffen, dat zij geen angst behoeven te hebben voor Duitsche aanvallen. Dit moet de basis van de ge- heele actie zijn. Wel gelooft men in dezelfde kringen, dat Poincaré op geen Duitsch voorstel zal ingaan, doch men wijst erop, dat Duitsch land een moreel succes zal oogsten, wan neer het de onrust in vele Fransche krin gen doet verdwijnen en deze aldus meer tot een vergelijk Zou neigen. Praktisch komt dit dus hierop neer, dat de aan te bieden voorstellen geen di rect succes zullen hebben. Een groote rol bij de Duitsche aanbie ding speelt de omstandigheid, dat men niets kan zeggen omtrent het prestatie vermogen van Duitschland. Men wil ge dékt zijn tegen al te groote aanspraken van deskundigen en niet meer beloven, dan men ook werkelijk denkt te kunnen uitvoeren. Voor een bedrag, dat deskun digen mochten vaststellen en dat boven de 30 milliard mocht gaan, zou men dus de verantwoordelijkheid aan de deskundigen overlaten. Dit beteekent niet, dat Guno's aanbod een absoluyt maximum is, doch dat hij een hooger bedrag niet kan verantwoor den. De Duitsche industrie van haar kant acht trouwens 30 milliard veel te hoog en wil niet verder gaan dan 20 milliard en het is niet mogelijk geweest baar over te halen de garantie op zich te nemen in denzelfden omvang, als zij daartoe de vo rige maal bereid was. De regeering heeft de industrie dus te gen zich en zal eventueel wellicht over gaan tot het opleggen eener wettelijke garantie-verplichting. Maar in hoeverre zij politiek de macht heeft een dergelijke verplichting door te voeren, valt moeilijk te zeggen. De verpanding der spoorwegen zou het voornaamste punt der garantie zijn. In diplomatieke buitenlandsche kringen heeft men weinig hoop, dat de Duitsche aanbieding direct zal worden aanvaard, maar men gelooft in 't moreele succes van een duidelijke wilsuiting van Duitsche zijde wat betreft Frankrijks zekerheid. Ook een aanstaand vergelijk zou daardoor makkelijker worden. Wat er gebeuren zal, indien inderdaad de Duitsche nota zonder succes zal blij ven, kan nog moeilijk worden gezegd. In elk geval zal daardoor ook de binnenland- sche positie van het kabinet niet gunsti ger worden. Van den anderen kant moet ten zeerste worden betwijfeld, of eenige andere regering in staat zal zijn een aan bod te doen, dat meer succes zal hebben. Geen regeering zou kunnen rekenen op den steun van de industrie, indien zij met een aanbod kwam, dat nog verder gaat dan dat van Guno, terwijl men erop wijst, dat oen meer socialistisch getinte regeering in Frankrijk nog minder wel kom zou zijn dan het huidige kabinet Guno Ondertusschen valt er volstrekt niets te zeggen omtrent de consequentie van een eventueele mislukking der Duitsche actie. Ondanks het feit, dat men met het in- -dienen van voorstellen tot Dinsdag zal wachten, heeft de Fransche pers reeds veel bedorven. De „Matin" schreef Donderdag het vooralsnog te betwijfelen, dat Duitschland met voorstellen zou komen. Het blad meen de, dat het uiterst twijfelachtig is, dat Duitschland voorstellen zal doen, die waard zijn in overweging te worden ge nomen. Hoe le veronderstellen, dat het kabinet Guno, zonder zich politiek te ver moorden, aan de geallieerden zou komen zeggen: Wij zullen capituleeren en ons de noodzakelijke opofferingen opleggen om te betalen. Mocht het evenwel gebeuren, dat Duitschland vrij redelijke voorstellen deed, dan is de Fransche regeering vast besloten, als eerste voorwaarde te eiscken, dat Duitschland zijn wapens neerlegt. Het in pand nemen van de Roer, waartoe wij wilden overgaan in goed overleg met de bevolking is door Duitschland zelf tot een economischen veldslag gemaakt. Van Duit scben kant is die veldslag een opstand te gen het vredesverdrag.1 Geen enkele onder handeling is mogelijk, zonder dat Duitsch land handelde conform het feit, dat zijn legers zich overwonnenhebben verklaard, d.w.z. dat het de vijandelijkheden doet ophouden en het oorlogsmateriaal over geeft." Men zal toch moeten vragen waar het nuchtere verstand der heeren zit. Het lij delijk verzet geschiedde toch geheel zon der wapens. Intusschen blijkt weer, dat we niet te ver zijn gegaan, met voor over dreven verwachtingen te waarschuwen. 't Zal voorloopig nog wel niet op wer kelijke vrede uitloopen. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. De Turken onhandelbaar. De eerste Engelsche gedelegeerde in Lausanne, sir Horace Rumbold, verklaar de, volgens hier ontvangen berichten, dat de conferentie vermoedelijk veel langer zal duren dan men oorspronkelijk meende. Dit zou zijn toe te schrijven aan do houding der Turken, die niet alleen elk punt, dat vroeger tot verschil van meening aanlei ding gaf, opnieuw willen behandelen, doch bovendien elk oogenblik aankomen met nieuwe bezwaren. Toch zijn naar het oordeel der Engel- schen ter plaatse de vooruitzichten voor 't welslagen der conferentie niet ongunstig, aangezien Ismet Pacha blijkbaar met een resultaat naar huis wenscht le gaan, en als hij ziet, dat chicanes niets uitwerken, zich vermoedelijk wel zal beperken tot de hoofdzaken. Niettemin heeft het allen schijn, dat hij zal trachten de al dan niet vermeende geschilpunten tusschen Frank rijk en Engeland zooveel mogelijk ten be hoeve van de Turksche opvattingen uit te buiten, waarhij natuurlijk de Chestercon- cessies een groote rol spelen. Bij de algemeene moeilijkheden, die het sluiten eener overeenkomst uit den aard der zaak meebrengt, komt nog het onoor deelkundig optreden der Turken, dio ge poogd hebben de zendingen van de Ameri- kaansche hulpactie, die in Constantinopel aan land worden gebracht, met het volle invoerrecht te treffen. Natuurlijk is daar tegen van de zijde der geallieerden ge protesteerd, terwijl volgens een bericht uit Constantinopel de Amerikanen hebben ge dreigd hun hulpactie geheel te zullen stil leggen. In den namiddag heeft de financieelé commissie een vergadering gehouden om kennis te nemen van het verslag der des kundigen aangaande de verdeeling der Turksche schuld tusschen het tegenwoor dige Turkije en de landen, die vroeger deel uitmaakten van het Turksche Tijk. Tot dusver kon wegens het uiteenloopend standpunt der partijen geen overeenkomst worden verkregen. De beraadslagingen worden voortgezet, doch vermoedelijk zal de behandeling van dit deel van het ver drag door do juridische deskundigen moe ten worden vertraagd. De anti-christelijke actie der Bolsjewiki. Volgens een bericht uit Moskou zouden de laatste dagen verschillende leiders van de evangelische en Baptisten kerk in hech tenis zijn genomen, zoodat de vervolgingen zich nu ook schijnen uit te breiden tot an deren dan roomsch-katholieken en ortho doxen. Berichten omtrent de redenen, die tot deze arrestaties hebben geleid, zijn even yST OE OMGEVSieË wel nog niet bekend, zoodat do regeering nadere berichten afwacht, alvorens na te gaan in hoeverre deze nieuwe ontwikke ling der dingen invloed kan hebben op hare houding ten opzichte van Rusland. Men acht het waarschijnlijk, dat een nota die volgens mededeeling in het lager-- Jiuis dezer dagen zou worden gezonden, j eenige vertraging zal ondervinden. VREDE IN IERLAND? Het hoofdkwartier der Iersche opstan delingen heeft gisteravond de algemeene staking der vijandelijkheden bevolen. Een nader Reutel-bericht meldt, dat de staking der vijandelijkheden ingaat op 30 April. Het hoofdkwartier der rebellen gaf echter order aan de troepen om een de fensieve houding aan te nemen en gepaste maatregelen te treffen om zichzélf en de amunitie te verdedigen. De Valera heeft een afzonderlijke pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij zich bereid verklaart vredesonderhandelingen aan ie knoopen op- den volgenden grond slag: dat het' Iersche volk de betwiste pun ten zal heslissen en dat heide partijen zich aan do nationale uitspraak zullen onder werpen. Dreigende staking in de Belgische Staatsbedrijven. Er is, als niet spoedig een regeling ge troffen wordt, een groote staking op til in de diensten van de telefoon en de tele graaf, die, als zij doorgaat, zich ook tot de spoorwegen en do post zal kunnen uitbreiden. Het betreft een loonkwestie van het technisch telefoon-personeel, welk conflict te Antwerpen is losgebroken. De betrok- ken minister houdt zich met deze zaak on ledig. Hef Duitsche vreemdelingenverkeer. Tengevolge van den ongunsligen toe stand van het vreemdelingenverkeer in Duitschland heeft het dept. van buitem. zaken naar aanleiding van stappen doo= hij dat verkeer betrokken kringen de on langs uitgevaardigde verordening nopens beperkingen van liet reizen grootendeels ingetrokken. Verder wordt met den minister van binnenl. zaken beraadslaagd over de vraag, of ook de steden en gemeenten haar menigmaal ergerlijke vreemdelingen politiek niet eens aan een grondige her ziening kunnen onderwerpen. Een definitieve verordening wordt nog vóór de opening van het seizoen verwacht Dg macht van het Fascisme. Na de afkondiging van liet besluit, dat de eerste Mei niet meer als arbeidersfeest dag zal worden gevierd, heeft in Palermo en bestorming plaats gehad van het bu reau der Fascistische partij, waar alles kort en klein geslagen is. In Milaan hebben alle arbeiders in de metaal- en machine-industrie besloten om niettegenstaande het re^sx-'ngsverhod, op 1 Mei te staker - - feen pie fa Italië wordt een merkwaarvolks stemming gehouden om uit te maken, op hoeveel Italiaansche burgers de fascisti sche regeering staat kan maken. Daartoe gebruikt men een album, waar op alel burgers, die met Mussolini instem men, naam en adres moeten invullen. Te Milaan en Turijn zijn daarbij recordcijfers behaald. Naar verluidt, zouden daar 350.000 en 235.000 liandteekeningen gewor ven zijn, wat gelijk staat met de geheelo bevolking dezer steden zonder de kinderen Achtereenvolgens zullen Florence, Ge nua, Napels en Rome aan de proef van het album worden onderworpen, daarna zullen alle andere Italiaansche -steden vol gen. Mussolini hoopt aldus zijn partijge- nooten te kunnen tellen. Of hij evenwel hondgenooten zal hebben, als hij handtec- keningen verkrijgt, meenen wij te mogen betwijfelen. OEGSTGEEST. Naar aanleiding van het 40-jarig jubileum als gemeente-ontvan ger, van den heer G. Lubbe, gevierd ten zijnen huize, werd den jubilaris in de morgenuren 'n bezoek gebracht door den heer van Griethuijsen als Burgemeester en wethouder van Egmond met eenige raadsleden. poor den Burgemeester .werd de jubila- ris toegesproken ongeveer als volgt: Mijnheer Lubbe. Heden is het voor U een gedenkwaar dige dag, want 40 jaar geleden werd U benoemd tot gemeente-ontvanger. Mede namens het gemeentebestuur wensch ik U van harte geluk met dit voorrecht. 4-0 Jaar hebt U dit ambt vervuld, welk een tijd: en als U terugziet zullen U die jaren als omgevlogen zijn. 'Niet alleen voor U, maar ook voor de Gemeente acht ik het een groot voorrecht. De Gemeente heeft in U gehad een be-: trouwbaar en accuraat beheerder barer financiën. U hebt daardoor zeer belang rijke diensten aan de gemeente bewezen, waarvoor zij U dankbaar is en ik U na mens dë Gemeente dank zeg. Bijzondere dank komt U toe van Burgem. en Wet houders en mij persoonlijk, daar ik door Uw ambt veel met U in aanraking kwam, voor de steeds aangename samenwerking. Wij hopen nog niet met U afgedaan te hebben, want de lust en ijver voor Uw werk is nog zoo krachtig dat U dit nog niet behoeft neer te leggen. Moge God U de kracht blijven geven, Uw werk nog vele jaren met deze toewij ding te vervullen. Namens den Gemeenteraad bied ik U deze mooie hloemenvaas aan als een blij vende herinnering en hopen dat dit ge- schenk U aauepn.nwn «al ziin <*n

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2