Gemeenteraad Wassenaar. Maandag vergaderde de Raad dezer ge meente. Afwezig de hoeren A. v. Hoboken en W. J. Jochems. Ingekomen stukken: Het goedgekeurd Raadsbesluit tot wij ziging van het keurloon, bet goedgekeurd raadsbesluit tot overname van de wegen van de Maatschappij Groot Haesebroek en de Terrein-Maatschappij. Reclame van Jac. Parlevliet tegen zijn aanslag in het schoolgeld. Hierop wordt gunstig beschikt. Een request van het kerkbestuur van O. L. Vrouwe van Goeden Raad te s-Gravenhage om aan de O. L. School No. 2 een Katholiek hoofd te be noemen uit overweging dat de schoolbevol king voor 70 pCt. dèn Katholieken Gods dienst belijdt. Een request van ouders van schoolgaan de kinderen in de -buurtschap Waalsdor- pcrlaan van dezelfde strekking. Een request van ouders in die buurt schap. om bij de benoeming van een Hoofd aan die school alleen te letten op de bekwaamheden en de persoonlijkheid van den sollicitant, zonder rekening te houden met de politieke kleur of richting. Een brief van den Inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Leiden, waarbij de gemaakte voordracht vooi* Hoofd der school aan de Waalsdorper- laan nader wordt toegelicht. Do Voorzitter voegt er aan toe, dat num mer 3 een zoodanige gunstige indruk heeft gemaakt, dat liij bij wijziging zou voorstellen hem .No. 1 te plaatsen. De heer Mansveld is van hetzelfde gevoelen. Benoemd wordt met 6 stemmen de heer D. G. Knijnenburg, Hoofd der School te Warmenhuizen. Op den heer A. W. An- driessen, onderwijzer te 's-Gravenhage, werden 3 stemmen uitgebracht. De begroolin" Mcnst 1922, wordt in ontvangst en uilgaaf gewijzigd. Ontheffing van voorschriften der Bouw verordening worden verleend op een drie tal aanvragen tot het bouwen of verbou wen van perceelen, één betreffende het bouwen van een villa aan de Oprijlaan, onder voorwaarde, dat hij voldoet aan de bepalingen van een op het perceel rustend servituut. Thans is aan de orde hot voorstel van B. on W. om de van de Maatschappijen overgenomen wegen grondig te verbeteren. B. en W. stellen voor den Groot Haese- broekschen wreg en de Oprijlaan te bestra ten met kleinplaveisel. De kosten worden geraamd hiervoor op f 78.707,50 en f 10.313,12 H, den Oüd-Wassenaarschen Weg en de Stoèplaan te bestraten met klinkers, waarvoor geraamd wordt f 12.112,50 en f 18.232,87}£. De' overige wegen zullen worden bijge werkt, waarvoor men een bedrag van f 40.634 denkt noodig te hebben. De heer Vogels vraagt of het niet vol doende zou zijn den Groot Haesebroek- sc.hen Weg ter breedte van 5 Meter, zoo als thans te verharden en daarnaast een fietspad to leggen. Hij was van oordeel, dat men dan goedkooper zou uitkomen. De lieer Wouters antwoordt, dat het een drukke verkeersweg is en dat het be zwaarlijk is bij klein-plaveisel later, te verbreeden. De heer Vogels zegt, dat de breedte van 1 Meter meer dubbel zooveel zal kosten, omdat er ook een meter grond moet wor den aangekocht. De heer Mansveld zou het jammer vin den, als het wandelpad verdween. De heer Vogels is van mceningl dat er voldoende ruimte is voor fiets- en wandelpad. De heer Versteeg is ook van meening, dat het ccn steeds drukke verkeersweg zal worden en wil ook 6 Meter verharding. De heer Vogels dringt nogmaals op goedkooper uitvoering aan. Na nog eenig heen- en weergepraat wordt tot do uitvoering besloten. Een crediet wordt toegestaan van f160.000 terwijl wordt besloten het werk publiek aan te besteden. B. en W. worden voorts gemachtigd de wegen zoo noodig voor het publiek verkeer af te sluiten. De Voorzitter zegt, dat B. en W. met het aangeven van de middelen tot dekking de zer uitgaven willen wachten, totdat het eindcijfer van de rekening over 1922 be kend zal zijn, omdat men vermoedt, dat deze zal sluiten met een groot batig saldo. Do heer- Grevers vraagt hoe het dage- lijksch opzicht bij dit werk geregeld zal worden. De Voorzitter zegt, dat het gewone personeel het werk wel zal verrichten. Rondvraag. De heer Van Barneveld heeft zich meermalen geergerd aan wed strijden per motor- en rijwiel langs den Rjiksstraatweg. Hij zou zulks willen ver bieden. De Voorzitter zal een onderzoek instellen. De heer Lazarom vraagt of Westgeest, die een autodienst op Leiden heeft ge opend, reeds vergunning heeft gevraagd. De Voorzitter antwoordt bevestigend en deelt mede, dat op last van B. en W. de keuring Zaterdag is geschied door den chef van gemeentewerken. -'.i v-v GEMENGD NIEUWS Windhoos. Een windhoos heeft op de terreinen/ toe- behoorend aan den groentenkweeker A. R. te Dedemsvaart, zeer vele glazen ramen in het luchtruim opgenomen om ze dan op glas van de broeikasten terug te laten vallen en ook dit te vernielen, evenals de talrijke kroppen sla, die juist voor de veiling ge reed lagen. Hier werd in eenige oogenblikken de ar- fceid van het geheele voorjaar gedeeltelijk Verwoest. De kweekerij zag er uit als een rwine. Van de ramen werd er een zestigtal stuk geslagen. 'De schade is vrij aanzienlijk, Verdronken. - h Maandagavond half tien geraakte te ^s-Gravenhage de 36-jarige schippersvrouw IJ. M.-geb. L., die met een schuit in de Laakhaven lag, door misstappen van hun schuit te water. Hoewel door voorbijgan gers nog pogingen in het werk werden ge steld om de vrouw te redden, mochten zij hierin niet slagen. Haar lijk werd eenigen tijd daarna opgehaald. Het slachtoffer laat drie nog zeer jeugdige kinderen ach ter. Te Noorddijk (Gron.) is Zondagavond de 13-jarige dochter van C. R. uit Ooster- hoogebrug met haar fiets in het Damster- diep geraakt en verdronken. Te St. Maarten (N.-H.) is de 13-jarige jongen P. B., die met zijn schuit naar het land voer, over boord geslagen en ver dronken. Zijn lijk is opgehaald. Verbrand. Te Odoorn (Dr.) is het 2-jarige zoontje van D. B. in kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Plotselinge dood. Maandagmorgen wilde mej. v. E. te Oss zooals hare gewoonte was, zich kerkwaarts begeven. Eenige passen van hare woning verwijderd, zakte zij ineen en was oogen- blikkelijk een lijk. Auto-ongeval. Bij Valkenswaard is een auto, waarin be halve de chauffeur een zevental personen gezeten was, bij een draaiing van den weg omgeslagen en in een zijtakje van de Dom mel terecht gekomen. Wonder boven won der liep het ongeluk tamelijk goed af. Alle inzittenden werden uit hun netelige positie gered. Een ervan bleek eenigermate ern stig gekwetst en klaagde over inwendigen pijn. Hij werd met de overige passagiers, die allen minder ernstige verwondingen had den bekomen met een inmiddels ontboden auto naar dr. Dagevos te Valkenswaard vervoerd, die geneeskundige hulp verleende. Dranksmokkel? Maandagmiddag zijn door de marechaus sees te Uithuizen in de kelders van den zeedijk twee partijen sterken drank in beslag genomen welke aldaar begraven wa ren met het doel ze bij gelegenheid binnen te smokkelen. Deze drank, ongeveer 2000 Liter is vermoedelijk door een zeilbootje vanuit Duitschland aangevoerd en bij nacht begraven en opgemerkt door eenige aldaar vertoevende arbeiders die de mare chaussees hiermee in kennis stelden. Van de daders is geen spoor te vinden. De drank is gedeponeerd aan het kantoor der directe belasting te Uithuizen. Malariaverdelging In Hollands Noorden. Schagen is liet middelpunt van do mala ria-verdelging in Hollands Noorden. Over de resultaten van den afgeloopen winter is de dienst zeer tevreden. Toestanden ah bij den aanvang der- compagne in 1921 kwa men niet meer voor. Toen kwam men soms in koestallen, waar zolder en wanden met een dikke laag muggen waren bedekt. Na de lysolbesproeiing werden dan de insec ten soms bij emmers vol naar den mest ge bracht. In den winter van 1922^-'23 kwam de mug nog het meest voor in paarden stallen en varkenshokken. Hier was nu in den afgeloopen winter cene groote op ruiming gehouden. De modewerking was veel verbeterd, alleen werd geklaagd over den scherpen prikkelenden geur van de lysol. „Hbld." Het gevaar van den electrischen stroom. Twee staaltjes van het gevaar van den electrischen stroom deelt de electrotechni- sche adviseur bij de arbeidsinspectie aan de N. R. Crt. mee, welke z.i. verdienen on der de aandacht te worden gebracht. Een paar weken geleden bevonden zich op de houten stelling rond een in aanbouw zijnd hnin twee opperlieden. In hun nabij heid liepen langs de stelling drie blanke electrischc geleidingen met een onderlinge spanning van 380 volt, welke dienden voor den stroomtoevoer van een electro-motor van een kalkmolen. Daar de draden door hooger worden van de stelling langzamerhand binnen handbereik waren gekomen, waarschuwde de patroon de werklieden, niet aan die dra den te komen. Een der opperlieden zei echter lachend dat dit heusch geen kwaad kon, en hij pakte één van de draden vast, hetgeen in verband met zijn goed geiso- leerde standplaats op de kurkdroge houten stelling geen gevaar opleverde. Tegelijk pakte hij echter met de andere hand een tweeden draad; hij kontoen natuurlijk niet meer loslaten en bleer bewusteloos aan de draden hangen. Zijn patroon riep twee werklieden toe dat zij, op een ladder staan de den getroffene bij het vrijkomen moesten opvangen en ging toen den electrischen stroom afschakelen. De man viel en werd opgevangen. Gelukkig kwam hij, nadat kor ten tijd kunstmatige ademhaling op hem was toegepast, weer bij. Hij had aan belde handen vrij ernstige brandwonden gekre- geiï. Een ander ongeval, dat blijk geeft van groote onvoorzichtigheid of een nog maar al te zeer verbreide 'meening dat een eleo- trische stroom van 220 volt spanning niet gevaarlijk is, gebeurde eenige dagen gele den. Een arbeider in een kleine gemeente met een bovengrondsch electrisch net was bezig met het reinigen van een dakgoot. Hij stond op een ladder. Toen hij een dweil uitwrong, kwam deze in aanraking met een in de nabijheid liggende blanke electrische leiding. Daar de natte dweil een zeer goe den geleider vormde, kreeg hij een schok, viel van de ladder er brak twee ruggewer- vels. De electrotecbnischë adviseur voornoemd geeft den raad, nimmer te werken in de nabijheid van onder spanning staande lei dingen en deze nooit aan te raken. Een schadepost. Te Zwaag N.-H. zijn bij S. E. 115 kippen- pullen verscheurd, vermoedelijk door rat ten. Een eigenaardige gemeenteraadsverkiezing. In de gemeente Horn bij Roermond, waar de R. K. Kiesvereeniging zich liield buiten de raadsverkiezing, is thans de gemeente raad samengesteld volgens een nieuw kies stelsel. Toen men voorzag, dat er een aantal lijsten zou worden ingediend, kwam men tot het origineele idee een niet-officieele voorstemming te houden om één officieele candidaten-lijst te krijgen. Men kwam tut het volgende stelsel: Alle candidaten, die gesteld werden, werden op één lijst gezet. Men prakkizeerde een cir kelvormig stembiljet, zoodat niemand bo venaan kwam, terwijl ook geen opvolgende nummers gegeven werden. De candidaten verbonden zich geen propaganda te maken en zich te onderwerpen aan den uitslag der voor-stemming. Elk kiezer moest voor de 7 zetels 7 candidaten met een kruisje aan wijzen in het vakje van diens Maam. Nage noeg alle stemgerechtigde kiezers hebben aan deze Btemming deelgenomen en de proef is goed geslaagd. Volgens den uitslag werd de officieele candidatenlijst opge maakt en als eenigste op het stadhuis ge deponeerd. Voor een tweede lijst zouden geen handtekeningen te krijgen zijn ge weest. Zoodoende werd een officieele stemming uitgespaard„Msb." ZICH Ö00D DANSEN. De wereld is op weg om mal te worden, of zou ze het reeds zijn? Of doch dat is haast niet denkbaar, zou een Engelsch telegraafbureau, dat toch den natie-naam van nuchter heeft hoog te houden, de we reld wat wijs maken? Hoe het zij, dag aan dag worden berich ten de wereld over geseind van dansma- niakken, die het record op hun naam wil len hebben. Het is e>en walgelijk gedoe, en net iets voor mallootige of van-lotje-getikte men- schen. Do malligheid begon in Frankrijk, waar een dansmeester begon met 24 uur aan één stuk op zijn beenén te draaien of pas sen te maken. Lang heeft hij van zijn record niet plei- zier gehad, want weldra kwam Amerika met zijn dansers opdragen en „verbeterde" het record, zoodat do arme Franschman weer geslagen was. In het land aan de overzijde heeft een juffrouw het met een practischen zin ge daan. -Zij was haar man kwijt. Wist op geen mijlen' na, waar hij woonde, leefde of zwierf. Toen is zij ook gaan dansen en haar naam kwam in alle kranten en werd ook gelezen door den zoekgeraakten man, die nu op vleugelen der liefde weer zijn wachtende vrouw in de armen snelde. Dat zij zich ht record zag ontgaan, kon haar niet schelen, zij had hem weer terug en dat was haar eenigo doel. In elk geval is haar daad nog iets, om dat zij succes had, hoe dwaas dan ook, doch van anderen, die van de eene dans zaal uit de andere in, door de politie achtervolgd, dan in meubelwagens rond springen of doen wat op dansen lijkt, is het meer dan zot. Een juffrouw, die 52 uur en 11 minuten had rondgesprongen, verloor in dien tijd 30 pond aan gewicht wat wel wat erg Amcrikaansch is. Zoo ook van een meneer die, al dansende Eichzelf schoor, at en dronk. Te Nort Tonawanda heeft een malle 87 uur aan een stuk gedanst, en toen hij met zijn tegenvoeter den dansvloer verliet, stortt'é dit 27-jarig jongmensch, Henry Morehouse, dood ter aarde. Twintig meisjes in Cleveland wilden het record verbeteren. Nu aan één, miss June Curry uit Cleve land (Ohio), is het gelukt om 90 uur en 10 minuten het vol te houden, en een meneer bracht het tot 88 uur, toen konden zij niet meer. De Amerikaansche psychiaters, d&e er zich natuurlijk mee bemoeien, vertellen dadelijk, dat deze dansmanie een ziekte verschijnsel is, en Dr. Arthur Boyds, te Washington vergelijkt deze danswoede bij de beweerde ziekte welke in de 16e eeuw in groote steden van Europa optrad en veroorzaakt werd, naar beweerd wordt, door en steek van eene tarentella spin. De door onstane slaperigheid trachtte men te ontkomen door al dansende als gekken rond te springen. Aan het Engelsche hof zouden toen verscheidene personen zich dood gedanst hebben, wat geen nieuws is ach, wat is er nieuws onder de zon deelt dr. Hecker in „die Tanzwutte" niet mee, dan in 1374 een dergelijke ziekte heerschte, waarin de lijders onder aanhou dend dansen in woede geraakten en dan zoo lang dansten, dat zij uitgeput neer vielen. Land- en Tuinbouw Greep Bloemisterij van den Ned. Tuinbouwraad. To Utrecht is in het Jaarbeursgebouw, onder voorzitterschap van den heer J. G. Ballego, de jaarvergadering van hoven- genoemden groep gehouden. Uit het jaarverslag blijkt, dat de ma laise zich ook in het bloemenvak doet gevoelen. De export-cijfers over 1922 zijn: voor België f45.000 (vorige jaar f56.000); voor Engeland f528.000 (vori ge jaar f322.983). Voor de andere landen zijn de tolaal-cijfers nog niet bekend. Het hinnenlandsch verbruik was bevredigend ofschoon niet steeds behoorlijke prijzen konden bedongen worden. Het veiling idee wint meer en meer veld en verschil lende nieuwe veilingen werden opgericht, zoodat de vraag dient overwogen of het niet wenschelijk is deze in een groep te vereenigen. De aandacht werd gevestigd op te maken van collectieve reclame, waarvan de wenschelijkheid meer en meer wordt betoogd. De rekening over 1922 en verslagen werden goedgekeurd. In verband met de motie van de Tuin- bouw-Patroons-vereeniging te Nijmegen: „de invoer van bloemen en planten en de maatregelen die daajtegen dienen gencn> men te worden" werd een uitvoerige be spreking gehouden. Het Centraal Bestuur van den Ned.-Tuinbouwraad heeft zich tegen alle beschermende maatregelen uit gesproken en de betrokken autoriteiten wilden zich ook niet verbinden het aan tal grensstations voor invoer uit te brei den. De invoer van Duitsche bloemen is thans niet groot meer, zoodat ook Nijme gen zelfs voor het oogenblik geen verdere stappen noodig achtte. Wat de export- credieten betreft voor den tuinbouw, meende de vergadering dat de groep Bloe misterij daarbij geen belang had. Met algemeene stemmen werd besloten de propaganda-spreuk der Ned. Maat schappij van Tuinbouw en Plantenkunde: „Laat bloemen uw tolk zijn", over te ne men en deze zooveel mogelijk te propa geer en. Overeenkomstig het nieuwe reglement werden de heeren J. G. Verkoop en W. B. Teunissen, die door de winkeliers waren candidaat gesteld en de heer W. Lodder van de Handelskweekers gekozen ver klaard als bestuursleden. Daar de heer Meeuwenberg als verte genwoordiger van den kring Hoveniers bedankt heeft, zal, overeenkomstig het nieuwe reglement de kring worden nitge- noodigd zelf een nieuwe vertegenwoordi ger in het iioofdbestuur te benoemen. Na dat nog liet denkbeeld collectieve recla me uitvoerig was besproken, werd de ver gadering gesloten. De gelden der groenten. In de algemeene vergadering van de groep veilingverenigingen van den Ned. Tuinbouwraad heeft een bespreking plaats gehad over de gelden, welke de op geheven Groenten Centrale heeft overge houden. De veilingsvereenigingen Lan- gendijker Groenten-Centrale, Noorder- marktbond, Obdam en Warmenhuizen hadden het verzoek tot de algemeene ver gadering gericht om te besluiten bij de regeering pogingen aan te wenden, die er toe kunnen leiden, dat de bedoelde gelden zullen aangewend worden tot het verlee- nen van steun aan den tuinbouw. Naar aanleiding van dit verzoek werd medegedeeld, dat het groepsbestuur reeds in 1920 aan de commissie van liquidatie van de Groenten-Centrale had verzocht den minister aan te bevelen althans een deel van liet overschot in het belang van den tuinbouw, die het grootendeels had opgebracht te besteden. Op dit verzoek werd geen antwoord ontvangen, waarom het groepsbestuur zich rechtstreeks met hetzelfde verzoek tot den minister wend de, die antwoordde, dat de zaak reeds was afgedaan overeenkomstig het advies van do liquidatie-commissie. Sedert dien liad het groepsbestuur nog herhaalde pogingen aangewend om in de zen iets ten bate van den tuinbouw te be reiken. Doch alles tevergeefs. Nadat in de vergadering van de groep veilingverenigingen aan den heer C. van Spronsen, Loosduinen, oud-directeur der Groenten-Centrale en lid der liquidatie commissie was verzocht eenige inlichtin gen te willen verstrekken, antwoordde deze, dat deze vergadering daarvoor de plaats niet was. Toen hetzelfde verzoek werd gericht tot den heer Trienekens, Venlo, medelid der liquidatie-commissie, deelde deze mee, dat van het overschot der Groenten-Centrale 3 millioen gulden was besteed om de zouters en drogers schadeloos te stellen en dat de commissie indertijd met 3 van de 4 stemmen besloot den minister te adviseeren het verdere overschot (vermoedelijk nog 3 millioen gulden) ten bate van den tuinbouw t« wenden. De loop der besprekingen bracht mej, dat de heer P. Slot Az., Langendijk, te vens lid der liquidatie-commissie, zich verplicht achtte te verklaren, dat de heer C.'van Spronsen het eenige lid der com missie wa&, die zich tegen het aan den minister verstrekte advies verklaarde. Deze mededeeling verwekte groote ver ontwaardiging in de vergadering. Deze zaak trekt in tuinbouwkringen zeer de aandacht, wijl het niet duidelijk is geworden, hoe de minister na het ad vies der commissie van liquidatie heeft kunnen besluiten het overschot der Groenten-Centrale in de Tijksschatkist te storten. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor de openbare zitting staan op de rol 49 zaken; voor niet-openbaar 4. P. S., te O e g s t g e e s t, is beklaagd van Arbeidswet-overtreding, waarvoor hij na bet hooren van getuige Dekker, die daarvoor uit Den Helder is overgekomen, 2 geldboeten van f 6 tegen zich hoorde eischen. "W. C. D., wed. Z., winkelierster te Lei den, heeft na 8 uren in haar zaak- nog waren verkocht, wat getuige mej. O: kan bevestigen, al heeft zij het ook niet direct betaald; zij heeft te halftien nog inkoopen gedaan. Eisch f3 of 2 d. R. A. v. d. H., te L e i d e n, heeft zon der daartoe gerechtigd te zijn sterken drank ten verkoop in voorraad gehad, waarvoor geöischt wordt f 30 of 10 dagen. S. K., muzikant te Leiden, is be klaagd op Paasch-Zaterdag muziek te heb ben gemaakt in qpn gelegenheid waar hij zulks niet mocht doen. Beklaagde heeft alleeen op Zondag daar muziek gemaakt en niet op de uren, wel ke in het proces-verbaal genoemd worden Getuige Mom noemt ook de uren, die daarmede niet kloppen, welke hij echter van collega's heeft hooren noemen. De zaak wordt 14 dagen aangehouden. D. H. en P. de H., te L e i d e n, heb ben beiden met een strik op den openbaren weg geloopen, doch er niet mede ge- vischt. Zij waren op werk uitgeweest, en toen was geconstateerd, dat zij het ver boden tuig bij zich hadden. De eisch f 3 of 3 d. zouden zij wel wat verlaagd willen zien, daar zij lang werkloos zijn geweest. J. J. M., te L e i d e n, heeft te Warmond met verboden vischtuig gevischt, wat hij echter onbewust heeft gedaan. Eisch f 1 boete of 1 d. met teruggave van het visch- tuiS- De Kantonrechter, direct willende von nis wijzen, veroordeelde tot 50 ct. boete, doch hield de uitspraak aan, om te onder zoeken of er ook termen zijn het vischtuig terug te geven, waarop beklaagde hoogen prijs zou stellen. A. N., kleermaker te Leiden, heeft Zaterdag vóór Paschen in den namiddag zijn zoontje nog eenigen arbeid doen ver richten, waarvoor f 4 of 4 dagen werd ge- eischt. Tegen J. R. en R. H. te L e i d e n, werd bij verstek vonnis gewezen wegens open bare dronkenschap, ieder f 10 boete. Tegen J. W. V. te Leiden werd we gens rijden in het plantsoen geëischt f 15 boete. J. Vr., te Leiden, was ook al in be schonken toestand aangetroffen, wat de op jaren zijnde beklaagde moest erken nen, doch het was „de eerste maal" ge weest. De Ambtenaar eischt f 1 boete. De Kantonrechter, direct uitspraak doende, veroordeelde tot f 1 boete, omdat de amb tenaar blijkbaar gunstige informaties heeft verkregen; anders veroordeelt hij in dergelijke gevallen tot f 10. Beklaagde verzekert nogmaals, dat het „de eerste keer" was en 't nooit meer zal gebeuren. A. W. en F. G. v. d. B. te N o o r d w ij- k e r h o u t, zijn beklaagd op een hit te hebben gereden en deze mishandeld. Beklaagden hebben wel op de paarden gereden, doch deze liepen onbeheerd op den weg, en toen wilden zij de dieren, thuisbrengen. Het straatpubliek had de dieren opgejaagd, waardoor het een draaf partij geworden was. Hun bedoeling was echter goed. Getuige Heemskerk kon verklaren dat het wild ging en als ze doorgereden waren was het goed geweest, doch ze waren bij hetdorp teruggekeerd. Heemskerk kon echter, wat de jongens betrof, geen be zwarende verklaringen doen. De beide be klaagden verweerden zich dat zij bij het dorp teruggegaan zijn omdat de paarden teruggejaagd werden door het publiek en de dieren onbestuurbaar waren, waarom zij trachtten met de been^n ri.-h or op te houden. De ambtenaar meent dat hier meer een grap als baldadigheid in spel is, daar zij de dieren niet uit het weiland hebben ge haald en eischte f 10 of 10 dagen, wat do jongens wel wat erg vinden, in aanmer king genomen hun goede bedoeling en later hun onmacht om anders te doen, waarom zij den Kantonrechter vragen daarmede rekening te willen houden. Joh. v. 't W., winkelier te Katwijk, heeft pinken loopen te Noordwijk, die daar op land van den bloemist J. de Groot, dat met bollen (narcissen) is be plant, schade hebben aangericht. Beklaag de kan het niet ontkennen, dpch is niet gewaarschuwd dan door hot procos-ver baal. Als getuige wordt gehoord J M. de Groot en P. A. G. Droog, beiden van Noordwijk, die het bevestigen kunnen. De eigenaar-getuige heeft de schade doen op nemen die pl.m. f40 bedraagt. Beklaagde zou de schade vergoed willen hebben, doch eerst nadat daarvoor deskundigen waren aangewezen. Dit is echter voor later zegt de Kanton rechter. De Ambtenaar eischt f 4 of 4 d., waarmpdó INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)] Amsterdam, ld Ay.u i^_j. Aan de Christenen in Nederland, welke bewogen zijn met het lot der blinden. De Besturen der „Yereeniging tot Chris telijke Opvoeding en Onderwijs voor blin de kinderen en jongelieden „Bartiméus", en der „Yereeniging tot Christelijk Hulp betoon aan Blinden", vragen een oogen blik uw aandacht. Er is reden tot de vrees, dat de arbeid dezer beide vereenigingen schade lijdt, niet tengevolge van gemis aan belangstel ling, doch tengevolge van belangstelling, welke niet voldoende onderscheidt. Oru deze oorzaak achten de genoemdo bestu ren het gewenscht mede te deelen, dat beide vereenigingen, hoezeer ook op el kander aangewezen, en met elkander con tact houdende, toch zelfstandige organi saties zijn, welke ieder op een scherp- afgebakend terrein werkzaam zijn. De Vereeniging „Bartiméus" spreekt in haar volledigen naam reeds duidelijk uit wat haar doel is: het christelijk onderwijs en de christelijke opvoeding van blinde kinderen en jongelieden. Zij concentreert haar arbeid op het bekende instituut „Bar timéus" te Zeist. De leden van het Dagolijksch Bestuur dezer Vereeniging zijn Ds. J. Vonk, Maas sluis, Voorz.; Ds. J. D. Wielen ga, Hoofd dorp, Secr. en A. Oosterwijk, Den Haag, Marconistraat 75, Gironummer 31454, Pen- ningm. De Vereeniging tot Christelijk Hulpbe toon aan Blinden, nog slechts kort be staande, heeft 'n geheel ander dool. Zij be doelt bepaaldelijk het bieden van Christe lijke hulp aan volwassen blinden, en tracht daarom allereerst to komen tot da oprichting van een nog^niet bestaands Chr. Tehuis voor Blinden. De leden van het Dagelijksch Bestuur dezer Vereeniging zijn: Ds. D. Sikkel, Voorz.; Luit.-Gen. A. R. Opliorst, Vice- Voorz.; Mevr. Diepenhorstde Gaay Fort man, Secretaresse; H. Munnik, van Eeg- lienstraat 12, Amsterdam, Postgironummer 66982, Penniugm. en Ds. B. J. C. Rijnders te Rotterdam. Beide vereenigingen arbeiden in aange name harmonie en beide hebben behoefte aan en recht op den steun der Christenen in Nederland. u Voor de Vereeniging „Bartiméus": 1 J. VONK, Voorzitter. J. D. WIELENGA, Secretaris. Yoor de Ver. t. Chr. Hulpbet. aan Blinden* D. SIKKEL, Voorzitter. A. C. DIEPENHORST— De Gaay Fortman, Sccr.cese.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6