Dagblad voor Leiden @n Omstreken. NIEUWS LEIDSCHE COURANT AtSGsagtiEfriEiNITSPftSM In Leiden en bulten Leidon waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f2.50 Per week f0.19 Franco per post per kwartaal f2.90 4de jAARGANG. DINSDAG 24 APRIL 1923 - No. 918 BureaüHoskfradit 35 - Leiden - Te!. Int. 1278 - Postrekening 58086 V De oorzaken. Wij hebben gisteren enkele cijfers op gegeven omtrent den achteruitgang van de vakbeweging, ook van de Christelijke vakbeweging. Over heel de linie viel achteruitgang te constateeren. Hoe dit verschijnsel, dat niet zonder "meer aan ons mag voorbijgaan te ver klaren? In een van onze Christelijke vakbladen vonden we daaromtrent het volgende op gemerkt: „Het tijdperk onmiddellijk voorafgaan de aan 1920, toen het hoogtepunt bereikt werd, was een geweest van ongeken- den groei. Allerlei oorzaken hebben daartoe mede gewerkt. Er heerschte gisting en roering niet het minst onder de arbeidersbevol king, zoowel buiten als binnen onze grenzen. Deze beroeringen brachten er velen toe (die zich tot dit oogenblik nog van verre hadden gehouden) kleur te be kennen in den strijd des geestes ook op dit terrein, en zich om p r i n c i p i e e 1 e redenen te organiseeren. Maar grooter was het aantal van hen, dat in deze periode om zuiver materieele redenen de vakbeweging zochten. En die materieele reden was de werkloozen verzekering. Bekend is, dat juist in die periode de overheid zeer milde bepalingen maakte, die de betrokkenen het toetreden tot de kassen aantrekkelijk maakte, en velen, verlokt door die milde bepalingen, het be sluit deed nemen hierom tot de vakbe weging toe te treden. Daarnaast was deze periode er een van hoog conjunctuur voor tal van bedrijven, wat een succesvol optreden van de vak beweging, in dien zin, dat belangrijke voordeden voor de arbeiders konden worden bereikt, mogelijk maakte. De di recte materieele voordeelen toon be reikt, hebben ook tal van arbeiders tot de organisatie gebracht. Eveneens het feit dat in dezen tijd de landelijke collectieve arbeidsovereen komst in de bedrijven haar intrede deed, al of niet met verplichtende bepalingen inzake het lidmaatschap der bedrijfsge- nooten. Echter sinds 192Ó is dit alles veran derd. Wat al misère bracht de werkloozen- verzekering in de laatste jaren niet. De vrij gunstige bepalingen werden steeds meer beperkt, terwijl de steeds toenemen de slapte in de bedrijven anderzijds het functioneeren van tal van kassen schier onmogelijk maakte. De factoren hier bovengenoemd werden allen opgeheven, ja in hun tegenbeeld omgezet. In plaats van uitbouw der collectieve «sntracten, teruggang en afbraak in me- -Mg geval. In plaats van hoog conjunctuur, malai se in de bedrijven. In plaats van steeds gun sjj ger arbei ds voorwaarden, ter ug- gang en afbrokkeling, soms in zeer sterke siale. Dat alles bleef niet zonder invloed ook op de ledentallen der Vakcentralen. In te gendeel, allen ondervonden daar in ster ke mate den weerslag van." Uit deze beschouwing blijkt dat de achteruitgang voor onze Christelijke vakbeweging opzichzelf geen ramp befcee- kent. Als menschen die zich om zuiver mate rieele redenen bij een Christelijke vakor ganisatie aansluiten zich weer onttrek ken, .dan beteekent dat geen innerlijke verzwakking. Eer het tegendeel. Toch heeft dit verschijnsel ons wat te zeggen en -mogen wij het niet zonder meer laten passeeren. Op de gevolgen van dezen grooten uittocht wijzen we daarom in een vol gend artikeltje. STADSÜ0E83WS A. R. Kiesvereenigjng. Meer dan vol was gisteravond de Ami- ritia-zaal, waar de aangekondigde mobi lisatievergadering van de A. R. Kiesver eniging werd gehouden. En geestdriftig was de stemming. De A. R. partij heeft bij de laatste ver kiezing in Leiden belangrijke verliezen geleden. Zij werd geslagen, maar dat zij niet verslagen werd, dat bleek gister avond toen het oude strijdvuur weer ge zien werd. In zijn openingswoord sprak de voor zitter van de Kiesvereeniging dan ook zijn voldoening uit over de groote belang stelling. Met dankbaarheid en blijdschap, zoo zeide hij, is ons hart vervuld als we zien op wat achter ons ligt, op den be- droevenden uitslag van de vorige verkie zing en op de moeilijkheden waarmede wij in onze vereeniging hadden te worste len, en als we dan zien op deze groote schare van propagandisten. Thans schijnt de wind gekeerd en gaan we vol moed aan het werk, om hot verlies zooveel mogelijk te herstellen. Wat het resultaat van dien arbeid zal zijn weten we niet, maar als we niet staan in eigen kracht, dan zal de uit komst zeker niet teleurstellen. Wij moe ten doen wat gedaan kan worden, maar bij dien arbeid moet leven in ons hart de bede: Mijn Schilt en mijn betrouwen Zijt Gij o God en Heer, Op U zoo wil ik bouwen Verlaat mij nimmermeer. Nadat dit vers staande was gezongen en de voorzitter in gebed was voorgegaan, was het woord aan den heer P. Boot Jr. die allereerst memoreerde wat tot het beleggen van deze vergadering aanleiding had gegeven en die daarna een breedvoe rig en duidelijk overzicht gaf van de te verrichten werkzaamheden. In de eerste plaats moeten de verschil lende bureaux worden bezet, wat staande de vergadering gedaan werd. De eerste taak van de bureauhoofden met hunne helpers moet zijn, de noodige gelden te verzamelen waartoe inteeken- lijsten werden beschikbaar gesteld en die naar vertrouwd mag worden niet tever geefs zullen worden aangeboden. Als dit werk achter den rug is, dan volgt de eigenlijke verkiezingsarbeid, waarvan door spr. een nadere uiteenzetting werd gegeven Nadat de verschillende werkzaamhe den nader waren geregeld, kwam Ds. Thomas ter vergadering die met een warm applaus werd begroet en die, nadat hij door den voorzitter hartelijk welkom was geheeten, dadelijk het woord ver kreeg. In een geestdriftige, tevens hoogst ern stige toespraak, werd door Ds. Thomas gewezen op de groote heteekenis van den komenden stembusstrijd. Het is ons gegaan, als het de Israëlie ten verging, toen zij hij Ai geslagen wer den omdat er een ban was in het leger. Zoo kunnen er Ook hij ons dingen zijn die niet zijn in overeenstemming met on ze heilige beginselen, en daarom hehbsa wij er voor te waken alles wat met die beginselen in strijd is, uit ons midden weg te dceD. En wanneer dat het geval is, dan kan God de Heere ook heerlijk uitkomst schenken, zooals hij de omsingeling_ van Dothan, toen Elisa onbevreesd was, want: die bij ons zijn, zijn meer dan die hij hen zijn. Met een vurige opwekking om pal te staan in den strijd en het Anti-revoliitio- naire vaandel hoog te houden, eindigde Spr: zijn met'groote aandacht aangehoor de enmet een daverend applaus gevolg de toespraak. Gedurende het spreken van Ds. Thomas werd de vergadering verrast door de komst van Ds. Beekenkamp, die eveneens met een hartelijk applaus werd ontvan gen, en zich, bereid verklaarde een kort slotwoord te spreken. Ds. Beekenkamp sprak er zijn blijd schap over uit, dat deze vergadering naar de voorzitter hem had verzekerd, zoo uitnemend was geslaagd. In verband met de plaats waar verga derd werd („Amicitia") wekte Spr.op om in vriendschap en broederlijke liefde saam verhonden ook bij de komende ver kiezingen, te strijden voor de aloude Anti revolutionaire beginselen. Tenslotte ging Ds. B. op verzoek van denvoorzitter, in dankzegging voor. De vergadering die zich kenmerkte door een opgewekte en geestdriftige stem ming, had een uitstekend verloop. Het tap verbod. Het O. M. bij het Leidsche Kantonge recht heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den waamemenden Leidschen kantonrechter, waarbij de Leidsche verordening op het tapverbod niet bindend werd verklaard. Prof. H. A. Lorentz. De Volkenbondsraad heeft prof. Lorentz alhier benoemd tot lid van de commissie voor de intellectueele samenwerking ter vervanging van prof. Einstein. Ged. Staten van Zuid-Holland. In de vergadering van Ged. Staten van Zuid-Holland werd behandeld, het door P. Heemskerk c.s. te Leiden ingesteld be roep tegen het besluit van den Raad dier gemeente van 6 November 1922, waarhij afwijzend werd beschikt op de aanvrage van het bestuur van de R. K. Parochiale Jongens- en Meisjesscholen te Leiden om gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van een jongensschool voor gewoon lager onderwijs op een terrein aan de Gaeciliastraat aldaar. Mr. Rutgers was rapporteur. Met het gemeentebestuur was de hoofd inspecteur van gevoelen dat de aanvraag niet voldeed aan de gestelde eischen, aan gezien was aangevraagd een school met 7 klassen met een maximum van 42 leer lingen terwijl in de school ruimte werd gevraagd voor 258 leerlingen in plaats van 7 X 42 294 leerlingen. Mr. de Jong trad in een uitvoerige ge schiedkundige beschouwing over de aan vraag voor den bouw van een u. L o. kop- schooï. Naar sprekers oordeel wil het gemeen tebestuur het risico voor het schoolbestuur thans verzwaren, en. heeft het daarom bezwaar gemaakt tegen het aantal van 258 leerlingen. De wethouder van Onderwijs der ge meente Leiden zeide dat het gemeentebe stuur het risico voor het schoolbestuur niet zwaarder wil maken, doch dat het schoolbestuur het risico kleiner wil ma ken, dan de wet voorschrijft. De hoofdinspecteur Sandman zeide dat het maximum per klasse sterk samen hangt met de onderwijsbelangen. Wan neer, zooals hier, slechts één klasse zal zijn van 42 leerlingen en 6 klassen van 36, dan zullen B. en W. ten aanzien van dit maximum voor een fictief getal wor den gesteld. De ZeerEerw. Heer B. Leusen merkte op, dat de voorgestelde indeeling geheel is geschied uit een oogpunt van bezuini ging. Wanneer men 7 klassen ieder met een max. van 42 had genomen dan zou men volgens de wet een 8sten onderwij zer moeten aanstellen en voor dezen was geen werk geweest. Wanneer in één klas se 42 leerlingen worden geplaatst en in de andere klassen 36, dan moet op de vraag: Wat is het maximum? toch geant woord worden: 42. Dit behoeft, toch niet voor allo klassen te gelden? Hierna volgde eenige re- en dupliek. De beslissing volgt later. Uit een jaarverslag. In het jaarverslag, door den heer, G. Kuyper, secretaris van „Nederland en Oranje" in de Woensdag gehouden verga dering uitgebracht, werd ook aandacht ge schonken aan de teleurstellende uitslag van de gehouden verkiezingen. Wij laten wat daaromtrent werd opge merkt, hier volgen: - Wie onze onze vergaderingen geregeld bezoekt zal ontwaard hebben, dat de geest der eeuw ook aan ons niet is voorbijge gaan. De vorige eeuw met zijn uitvinding van stoom en electriciteit bracht een om wenteling in ons zijn. Maar voor deze eeuw schijnt het weg gelegd om de krachten, die men opgeroe pen heeft, te volmaken en op te voeren tot een hoogte waarvan men enkele tien- talllen jaren niet had durven droomen. En dit alles gaat met zulk een razend tempo, dat ons maatschappelijk en gees telijk leven het schier niet kan volgen. Patei rei, kai ouden menci, alles vloeit en niets blijft, riep reeds oen Grieksch wijsgeer uit en zoo is het immer geweest Maar kan men, tegenwoordig nog wel van vloeien spreken, is het niet alsof alles voorbijvliegt. Voorheen kon men zich nog eens gevoe len als tijdelijk in rust, maar nu leeft een ieder onder het besef, dat er geen rust is en alles met steeds grooter wor dende snelheid wordt voortgezweept. Is het wonder, dat men in dezen maal stroom het stuur niet meer volkomen meester is, het stuur der maatschappelijke verhoudingen, het stuur ook over het eigen gemoed. Voorheen toen de levensstroom in kalmer bedding ging werd die behoefte aan rust gevoeld en zong een vrome zan ger het heerlijke lied: Rust mijn Ziel Uw God is Koning, thans, nu de tijdgeest geen tijden en afstanden meer schijnt te kennen is ook die behoefte aan rust in ons gemoed gedoofd. Wat geeft het, zich te bezinnen en een standpunt te zoeken, als men op hetzelfde oogenblik weer mij len achter is en al zijn krachten moet in spannen om weer bij te komen. En zoo wordt ook het rad der maat schappelijke verhoudingen met rukken vooruitgezet. Een anderhalve eeuw geleden was het voor' den burger niet weggelegd een stem in het kapitaal' to hebben en werd het streven daartoe door den edelman en pa triciër als niet te dulden arrogantie aan gemerkt. En nu zien we het zelfde zich afspelen tusschen burgers en arbeider. Is het ontwaken van het zelfbesef in steeds ruimer kring van het volk verwerpe lijk. Of is het een zegen, dat ruwe zeden plaats maken voor hooger beschaving: dat kennis treedt in plaats van onkunde, dat het zich rijker en voller ontplooien als mensch versuffing en ineenschrompe- ling verdringt. Maar er dreigt gevaar; niet wij men schen hebben het lot der wereld in han den, maar alles wisselt op Gods wenken. En voor ons kortzichtige menschen is het moeilijk die wenken recht te verstaan. Wie een positie heeft en die bedreigd ziet door heb wereldgebeuren neigt er zoo licht toe om Gods wenk te zien als een menschelijke zondige neiging, en wie een positie te verwerven heeft is vaak ongedul dig en wil niet wachten tot de wenk van hooger gegeven wordt, maar denkt menig maal zijn eigen bestel als Gods bestel. .Er staat geschreven er is geschied, zie daar de A. R. gedachte. Do een ziet te veel, naar het is geschied, de ander heeft alleen oog voor er staat geschreven. De een ziet in evolutie revolutie en de ander wil het tempo der evolutie zoozeer versnel len, dat er gevaar dreigt de grenslijn tus schen evolutie en revolutie to overschrij den. Men denko aan het leerrijk voorval met Onesimus de slaaf. En mede door dien als de wilde jacht voortijlende tijdgeest worden de tegenstel lingen tusschen de partijen van heb be houd en die van het verwerven al schril ler en schriller en zoo vreet de kanker van den klassenstrijd steeds dieper in het vleesch van ons maatschappelijk leven, het onderling vertrouwen wijkt steeds meer en meer om plaats te geven aan het wantrou wen. Dat is de geest der eeuw, waartegen, ieder onzer ten bloede toe heeft te strij den, maar waarover wij niet in eigen kracht maar alleen in Gods kracht kun nen triumpheeren. En ■zooals bij de Fransche revolutie het parool klonk: burger, zoo klinkt ook in dezen tijd een paroolkameraad. Maar tegenover dit wachtwoord klinke dan ook helder en zuiver ons parool broeder. Kameraadschap eischt trouw, wat wan trouwen eerder in dan uit schijnt te slui ten maar de band die broeders saam bindt staat hooger dan trouw en heet liefde; de liefde in lankmoedig, zij is goedertieren; de liefde is niet afgunstig; de liefde han delt niet ongeschiktelijk, zij zoekt zich zelf niet, zij wordt niet verbitterd, zij denkt geen kwaad, zij bedekt alle dingen, zij gelooft alle dingen, zij hoopt alle din gen, zij verdraagt alle dingen. Waar liefde woont gebiedt de Heer den Zegen. Zij het dan ook do bede ieder onzer tel kens weer dat God de Heere uit ons hart banne al wat in strijd is of zou kunnen zijn met die liefde, dan zal er weer zegen op ons werk rusten, dan gaan wij heb ingetreden jaar weer hoopvol te gemoet, dan zal er weer bezieling en werklust zijn bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing, dan zulLen ons niet hebben de Goden dezer eeuw en wordt Zijn Naam niet om onzent wille gelasterd en gehoond, maar geëerd en geprezen. De Raadsverkiezingen. Het orgaan van den Vrijheidsbond, acht het noodig aan het volgendo gerucht aandacht te schenken: „Ons kwamen geruchten ter oore dat het met de volgorde van de Gandidaten- lijst van de Democratische lijst, nu juist niet zal gaan, zooals aan de kiezers wordt medegedeeld. Er moet n.l. een compromis tusschen de candidaten ge sloten zijn, dat, wanneer er twee leden voor den raad gekozen zouden worden, dan niet Mevr. H. Dietrichde Rooy, of de heer J. Ebbink (als No. 2 en 3 der lijst) zouden optreden als lid van den Raad, maaT de heer L. "Weyl. In hoeverre deze geruchten waarheid bevatten, laten wij in het midden. De be trokkenen moeten dit zelf maar.uitmaken. Maar als werkelijk zoo'n afspra-ak ge maakt is, dan is het toch een eisch, dat dit aan de kiezers wordt bekend ge maakt." r—De heeren Lamfers E.; Kooreman 'J. P.; Bergman D.; Broekhuizen F. W.; Kooreman W.' F.; v. Baal G. J. D.; Ver hoog J. M.; en Hermans A. J. zijn, als behoorende tot de beste schutters in de 1.1. op 17 en 20 April gehouden schiet wedstrijden van de Leidsche Burger wacht aangewezen om deel te nemen aan den kampioenwedstrijd op heden den 24ste April des n.m. 8 uur. De prijsuit reiking zal plaats hebben na afloop der algemeene jaarvergadering op 3 Mei a.s. in den Foyer van de Stadsgehoorzaal. Het bekende muziek-ensemble „Bobette" zal hare medewerking verleenen. In den namiddag werden gisteren weer twee onbeheerde rijwielen buitge maakt n.l. een op de Waardgracht en één uit de z.g. Torenpoort, dus onder de rook van het politiebureau. Nadat verleden week een lid van het gilde der „zwijntjes-jagers" op telefoni sche mededeeling van do politie te Leiden werd beetgenomen, schijnt dus een bond genoot het edel beroep te hebben opgevat. Waar deze heeren stelselmatig een of andere stad terroriseeren, zal het zaak zijn de meeste acht op z'n rijwiel te slaan, en indien een ontvreemding heeft plaats gehad, met den meeste spoed dit op het politiebureau te melden, daar men dan nog een klein kansje op teruggave heeft. Op den Stationsweg werd gistermid dag te ongeveer 4 uur een vijfjarig jon getje, genaamd P. V., door een auto, die bestuurd werd, door een stadgenoot V. aangereden. Het kwam de omstanders onbegrijpelijk voor, dat het knaapje uiterlijk niet geblesseerd bleek te zijn. Daar men inwendige blessures vreesde, bracht men den jongen naar het Acade misch Ziekenhuis. Na onderzoek kon men echter consta teeren, dat de aanrijding niet de minste gevolgen had gehad. Naar men ons mededeelt, is het voorloopig copiité van de „Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging", zoover met zijne werkzaamheden gevor derd, dat de volgende week een groote al gemeene vergadering zal gehouden wor den. Nadere bijzonderheden hieromtrent zullen a.s. Zaterdag in cene advertentie worden medegedeeld. ÜINNENILAitëïS Dr. J. Scheurer. De gezondheidstoestand van het Ka merlid Dr. J. G. Scheurer gaat de laatste dagen heel goed vooruit. Er is zelfs kans dat Dr. Scheurer einde van deze week de Geref. Ziekenverpleging te Amsterdam zal verlaten en naar huis wederkeert. ADVERTENTIE-PriIJS f Gewone advertentiën per regel 22y% cenlj, f Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief, 'jhj oontracfc, belangrijke reductie. "Kleine advertentiën - bij voomitbeta* Lag van ten hoogste 30 woorden, ^-ordeuf Aan het Zoeklicht Leiden, 24 April 1922. Gisteren werd ik aangenaam verrast door een bezoek van „Liberale Stemmen", het orgaan van den Vrijheidsbond voor deze omgeving. Mag men deze „stemmen" gelooven dan is daarvoor in liberale kringen enorme belangstelling en worden ze overal als een welkome gids beschouwd. Waaruit dan m.i. blijkt, dat de libera len aan een politieken gids geen al te hooge eischen stellen. Deze stemmen vertellen o.m. dat het meer dan noodig is, dat de Vrijheidsbond in den Leidschen Raad een sterkere ver tegenwoordiging krijgt. Ik weet niet of men hier het getal of het gehalte van de leden op het oog heeft. In het eerste geval, zou ik zeggen, dat men niet beter kan doen, dan een van de twee leden naar huis te sturen. Ik heb n.l. opgemerkt, dat de heeren Eerdmans en v. Hamel geregeld bezig zijn elkaar onschadelijk te maken. Heeft de eerste geen greintje vertrou wen in het college van B. en W. de» twee de strekt als regel over dit collego zijn beschermende hand uit. Wanneer men dus het aantal leden met de helft vermindert, dan heeft men tevens de liberale fractie buitengemeen ver sterkt. Daar 't met de financiën ook al mis schijnt te zijn, ben ik zoo vrij dit denk beeld aan de liberale kiezers in overwe ging te geven. OBSERVATOR. Aardappelmeel-industrie. In de aardappelmeel-industrie 'in Gro ningen dreigt een conflict te ontstaan. De werknemers, die tot nu toe geen mede zeggingschap hadden en niet werden ge hoord hij het bepalen hunner arbeids- en loonovereenkomst, zijn voornemens niet accoord te gaan met de hun door de werk gevers aangeboden nieuwe individueel© contracten. Hierbij is het loon bepaald op f 17.10 per week en de voorwaarde dat in de campagne met een 2 ploegenstelsel wordt gewerkt. De werknemers-organisaties, ook de Christelijke, stellen hunne leden voor de ze contracten niet te aanvaarden. De "hieruit eventueel voortvloeiende conse quenties nemen zij voor hun rekening. Geen droogte-periode ie vreezen? In tegenspraak met een door geleerde deskundigen verspreide meening, ver klaart prof. Van E verdingen in de T e 1., op grond van zijn waarnemingen en sta tistieken, dat het onvoorzichtig, ja zelfs misleidend moet worden genoemd wan neer men het wil doen voorkomen als of het mogelijk zou zijn voor de komende jaren een abnormale dro^n+p f.- -op spellen. Echter acht hij liet niet ...ja- lijk, dat er onder de tien volgende"jaren eenige zullen voorkomen, waarin de neer slag heneden de normale zal blijven, doch daarnaast zullen ook wel jaren komen met meer dan normalen neerslag. Men zal er volgens prof. Van Ever din gen op den duur toe moeten komen plaat selijk niet meer af te tappen dan de nut tige neerslag bedraagt, daar anders ten .slotte verzouting zou optreden. Bezwaren tegen de Schoolwet 1920. De Wetscommissie van den Schoolraad noodigt alle Besturen en Onderwijzers uit, zoo mogelijk vóór 10 Mei a.s. ter ha- rer kennis te willen brengen: 1. bezwaren, die tegen do bestaande wet geving op het Lager Onderwijs gevoeld worden; 2. wenschen of wenken, die men nuttig acht onder de aandacht der Commissie to brengen. Men richte zijn schrijven aan den Se cretaris van den Schoolraad, Mr. J. Terpstra, Sweelinckstraat 39, 's-Graven- hage, liefst zoo beknopt mogelijk. Do Commissie hoopt voorts binnenkort aan allo hoofden van scholen een vragen lijstje te zenden, teneinde op die wijze eenige gegevens te verzamelen. De Com missie verwacht, dat met het oog op het groot belang der zaak allo hoofden deze gegevens spoedig en zoo volledig mogen lijk zullen willen verstrekken. De Trawlvisscherij te Katwijk. Men schrijft ons: De trawlvisschers te Katwijk zijn nog maals teleurgesteld. Begin van dit jaar gingen ze in goed vertrouwen naar zee, omdat de Minister van Birmenlandsche Zaken en Landbouw de subsidie voor den reederijbond, aan een eventueele steunregeling voor de visscher» verbond. Toen bet gemeentebestuur hieraan niets deed, bleven de visschers na Paschen spon taan thuis. Na eenige conferenties aan heb Departement van B. Z. en nadat de Re geering medewerking voor het treffen van een regeling had toegezegd, ging men nog dezelfde week naar zee. De minister gaf daarop het Katwijksche Gemeentebestuur in overweging om een gelijksoortige regeling als voor Schevervin gen geldt, te treffen, n.l. een garantieloon per matrozendeel van f 8.per week plu# de halve gage en met do bepaling, dat uib

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1