Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCE AB&rtMEttiËriirSPftiJ« in Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f SL§0 Per week Franco per post pér kwartaal f290 4üe JAARGANG. BureauHooigracht 35 VRIJDAG 20 APRIL 1923 - No. 915 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 AMERTSüTIE.PliliS Gewone advertentren per regel S2K ceajt, -Ingezonden Medédeelingen, dobbel tarieL -(Bij contract, belangrijke reductie. Kléine advertentiën bij vooruitbeta ling van ten hóógste SO woorden, wordeïl dkireliiks Grenlhatst ad KO oe^f. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V De stemplicht. Do stemplicht is door de practijk ge- oordeeïd. Do wet schrijft voor, dat een ieder dio volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, verplicht is zich bij het voor hem aangewezen stembureau aan te melden. Maar een groot deel van de kiezers trekt zich van deze bepaling niets aan en blijft eenvoudig thuis. Bij de jongste verkiezingen hebben ongeveer 600.000 kiezers aan de wettelij ke bepaling niet voldaan. Alleen in Am sterdam bedroeg het aantal thuisblijvers ongeveer 77.000. Aan strafvervolging wordt niet gedacht en kan ook niet gedacht worden, of men zou in iedere gemeente van eenige foe- teekenis een aantal speciale ambtenaren moeten aanstellen en tegelijkertijd de rechterlijke macht uitbreiden. Zoo wordt deze wet, en tegelijkertijd het recht in het algemeen tot een aan fluiting. Hierbij «komt nog dat wettelijke dwang om te stemmen met het wezen van het kiesrecht in strijd is. Volksinvloed is een kostelijke zaak, -waarvoor wij dankbaar mogen zijn. Maar het is de zaken op zijn kop zet ten, wanneer de kiezers die onverschillig staan tegenover de politiek, te dwingen van hét hun geschonken recht gebruik te ■vaaken en toch hun invloed te doen gel- Aen. Het verheugt ons dan ook. dat een van ^nze mannen, de heer Beumer, een po ging deed om den stemplicht afgeschaft 2» krijgen. Dit pogen is mislukt. Maar toch zal het niet mogelijk zijn deze dooT de practijk geoordeelde bepa^ Ting te handhaven. V Mob'lisatie. Als het land in gevaar verkeert wordt het leger gemobiliseerd. Het spreekt dus wel vanzelf dat de Antirevolutionaire Kiesvereeniging te Lei den, die bij de Statenverkiezingen een 300 ernstige nederlaag deed, haar leger gaat mobiliseeren. Maandag a.s. wordt, zooals uit een ad vertentie in dit nummer blijkt, een mobi- 5satievergadering gehouden. Er is geen en kei lid, of hij (zij) zal tan d enernst van den toestand overtuigd Jijn. Als straks de uitslag van de Gemeente- •vaadsverkiezingen in overeenstemming is «net die van de Staten, dan zullen drie am waarschijnlijk zelfs vier xaadszetels yerloren gaan. Alle krachten moeten worden ingespan- 2en om zulk een ramp voar onze partij 28 voorkomen. Wij verwachten dan ook, dat a.s. "baandag een ieder op zijn post zal zijn. Laat niemand, die in staat is ook maar "3ts voor de verkiezingen te doen, thuis blijven. Het is nu de tijd om te werken. Het is nooit gemakkelijk in te halen ->at varzuimd' werd. Maar toch moet het uiterste worden Leproefd om den smaad die de vnrige ->eek over ons gekomen is, .af te wenden. Wij zijn, dat moet steeds voorop staan, o«an Gods zegen afhankelijk. Maar dien zegen zullen we alleen dan =30gen en kunnen vragen, indien we ook fcelf bereid zijn al# onze krachten in te -pannen. {STADSNIEUWS Schoolkindervoeding en Schoolkinderkleeding. Onder voorzittterschap van den heer 5. Kampschuur werd gisterenavond de jaarvergadering gehouden van de Weree- aiging „Schoolkindervoeding en School- tinderkleeding". Na goedkeuring der notulen van de vo rige vergadering werd het verslag uitge bracht over 1922 door de secretaresse, Mej. M. M. Woud. Aan dat verslag wordt het volgende Ontleend: Weinig is dit jaar in de werkzaamheden ier Vereeniging veranderd. Het verslag j*an beginnen met eene toezegging van B. Sn W. om na de reorganisatie van het L. 3. in den loop van 1923 het houden der 9iaaltijden op de scholen ernstig onder de ©ogen te zien. Het Bestuur schreef hier voor de hoofden van scholen aan, wier antwoorden B. en W. werden toegezon den, waarna bovengenoemde toezegging 'bet Bestuur den lsten Juni gewerd, wel- &o eene belangrijke en uitnemende verbe tering zal geven voor de vereeniging, J.aar het toezicht bij de maaltijden zeer Onvoldoende is. De proef van de inschrijvingen door bet Bestuur zelve inplaats van die door de schoolhoofden slaagde uitstekend, zoo- i dat meerdere hoofden van scholen or hun tevredenheid over uitspraken. De maaltijden voor het winterseizoen duurden tot 12 April; het aantal kinderen werd uitgebreid tot 387. De eerste uitdee- ling der kleeren geschiedde in Februari, de laatste werd den 2den Maart gehouden, waarna de inschrijvingen voor het zomer seizoen plaats hadden op 28 Maart en den k lsten en 2den April. Do zomervoeding begon met 145 leer lingen, verdeeld over 17 scholen, t.w. 8 openbare, de buitengewone aan de Caeci- liastraat, 4 Christelijke en 3 R.-K. Scho len. Het aantal leerlingen klom in den loop van het seizoen tot 262. In 't geheel gaven zich 165 gezinnen op, waarvan 101 werden toegelaten en 64 af gewezen. Den Armenraad werden 75 gezinnen ter onderzoek gegeven. De prijs der voedingsmiddelen bedroeg ongeveer f 0.23 per Literportie. Do zomervoeding werd gehouden van 25 April tot 22 November; in het geheel werden verschaft 30.963 Liter eten. Klee ding werd in de zomermaanden niet uit gereikt. 't Bleek het Bestuur, dat het verstrek ken van voeding en kleeding het schoolbe zoek bevorderde. Daar gebleken was dat het toezicht bij de maaltijden te wcnschen over liet, werd na de zomervoeding wederom de hulp aan gevraagd van het onderwijzend personeel Het resultaat was nihil, zoodat de Vin- cenliusvereeniging eiken dag zorgde voor een dubbel stel dames, terwijl de be stuursleden van de vereeniging zich daar bij aansloten. De wintervoeding ving aan den 23sten November. Do prijs van het menu van de winter voeding bedroeg f0.21 per Liter-portie. In 't geheel werden tot eind December 66.871 Liter eten verstrekt. De uitdeeling der kleeren werd gehou den op 27, 28 en 29 November en bestond uit een paar kousen, en een jurk voor de lueisjes, terwijl de jongens een paar kou sen, een bovenbroek en een wollen trui ontvingen. Over het geheele jaar werden aldus ver strekt: 729 paar kousen, 190 meisjeshem den, 190 meisjesbroeken, 190 schorten, 174 jurken, 194- jongenshemden, 194 jongens broeken, 171 jongens-bovenbroeken en 171 wollen truien en 1494 paar klompen. Nog werden aan drie kin deren der Loidsche Buitenschool te Kat wijk aan Zee kleeren en klompen ver strekt. De vraag wederom door den Armen raad gesteld om de vereeniging te plaat sen op de lijst van instellingen van welda digheid, werd ten tweeden male met meer derheid van stemmen verworpen, aange zien de vereeniging zich op het standpunt blijft stellen, dat het verschaffen van voeding en kleeding geen liefdadigheid is maar het uitvloeisel van Artikel 35 der Leerplichtwet. De inkomsten werden ook dit jaar ver sterkt door gaven van verschillende Leid- sche vereenigingen, bijdragen, giften enz.; het aantal contribueerende leden bedraagt thans 320 en is dus iets gedaald. Met waardeering wordt nog melding ge maakt van wijlen den heer J. Dingjan, bestuurslid der Vincentiusvereeniging, den kindervriend bij uitnemendheid, die geen enkelen dag bij de maaltijden in het Vin- centiusgebouw ontbrak. Met dankbaarheid kan het Bestuur ten slotte op het afgeloopen jaar terugzien en het vertrouwt -door zijn werkwijze steeds do belangstelling te blijven opwekken van de stadgenooten, Ieder die voele voor het arme Leidsche schoolkind steune daarom het werk der Vereeniging. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer S. de Boer, de rekening en verant woording over 1922 ter tafel. Zij bedroeg in ontvangsten f 20,690.28, in uitgaaf 'f 20.684.56, sluitende alzoo met 'n batig saldo van f 5.72. De ontvangsten vermelden o.a.t Aan subsidiën f 19,293.56, contrib. f 641.50, giften, collecten en busjes f 298.30, bui tengewone ontvangsten f398.14; de uit gaven wijzen aan o.m.: Voeding f 14,705.53 kleeding f5005.11, loonen f717.55, druk werk f 97.75. De commissie van kasnazie- ners bracht bij monde van den heer Bou- ma Nieuwenhuijs verslag uit over de re kening, welke door baar in orde werd be vonden, ten gevolge waarvan zij adviseer de de rekening goed te keuren onder dank betuiging aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Diensovereenkomstig werd besloten. De aftredende bestuursleden, do dames J. HemerikRessenaar, A. LenteFa- ber en J. A. SpieszHaag werden bij ac clamatie herkozen. Na rondvraag werd de vergadering met de gebruikelijke plichtsplegingen gesloten. Een verklaring. Ons werd plaatsing verzocht van de volgende verklaring: „In verband met loopende geruchten hebben ondergeteekenden, voorzitters en secretarissen van de afd. Leiden van de Chr. Hist. Unie en van de Anti-revoL Kiesvereeniging, in tegenwoordigheid van den heer Goslinga en den onder c. bedoel den persoon, een samenspreking gehad op grond waarvan het volgende kan worden meegedeeld: a. dat het gerucht als zou de heer Goslinga door het bestuur der Chr. Hist. Kiesvereeniging zijn aangezocht om als lid tot die vereeniging toe te treden en van haar een candidatuur voor den Ge meenteraad te aanvaarden absoluut onwaar is en allen grond mist; b. dat het gerucht als zou de heer Goslinga aan een tusschenpersoon op dracht hebben gegeven bij het bestuur der Chr. Hist. Kiesvereeniging pogingen aan te wenden hem een kansgevende plaats op do candidatenlSjst te verzeke ren, evenzeer allen grond mist; c. dat deze geruchten hun grond vin den in het feit dat een vriend van den heer Goslinga, tevens lid van. de Chr. Hist. Unie (geen bestuurslid) ten on rechte meenende zoowel den heer Gos linga als de Chr. Hist. Unie een dienst te bewijzen, getracht heeft bij het be stuur pogingen in bedoelde richting aan te wenden. Deze pogingen werden echter door het bestuur der Chr. Hist. Unie onmiddel lijk en zonder eenige reserve afgekeurd en door den heer Goslinga niet gesteund. w.g. J. B. MEIJNEN. w.g. J. B. C. HüNER. w.g. R. ZUIDEMA. w.g. G 'KUYPER. Leiden April 1923. Geen spreekuur. De Wethouders Mulder en San ders zullen morgen geen spreekuur houden. Het in Leiden vermaarde „Trio" dat week aan week de marktbezoekers tot koopen noodigde, is ontbonden. De heeren Gaastra en Oosten dorp, zetten evenwel gezamenlijk de za ken voort, en stellen zich hedenavond aan het lezend publiek per advertentie voor, als „Het Duo"! De muzikale tonatie is dus behouden gebleven. Morgen zal het Duo zijn -nieuwe markt- stand innemen op de Botermarkt nabij bet Gangetje, terwijl tevens de nieuwe winkel in perceel Janvossensteeg zal worden geopend. Bij deze gelegenheid biedt „Het Duo" zijne afnemers fijne bit terkoekjes aan. Wij twijfelen niet: of het marktterrein in do nabijheid van het Gangetje, zal door het nijvere Duo in levendig heid belangrijk toenemen en de gezel ligheid niet weinig worden verhoogd. Mej. B., die van haax man geschei den leefde, heeft -aangifte gedaan dat zij is mishandeld door zekeren A., met wien zij nieuwe liefdesbetrekkingen had aan geknoopt. Gisteren is door een juffrouw in het Paterstraatje een pakje gevonden, in houdende pl.m. 7 pond spek. Daar het gevondene vermoedelijk van diefstal af komstig is worden slagers die eventueel inlichtingen zouden kunnen- verschaffen verzocht, dit te doen bij den Comm. v. politie. Twee personen, genaamd N., en R., kregen j.l. Woensdag ruzie met elkander waarbij het zoodanig toeging dat N.f door zijn partner met een vijl op het hoofd frerd geslagen, tengevolge waar van hij een gapende wonde bekwam. Scheen het aanvankelijk alsof de twist geen verdere gevolgen zou hebben, giste ren heeft men het geval toch aangegeven bij de politie daar N., tusschentijds onwel geworden is. Men vreest dat hij onbe wust een hersenschudding heeft gehad. De politie zal nu de zaak verder onder zoeken. Door de politie is in verzekerde be waring gesteld de 18-jarige B. v. d. W. alhier, die verdacht wordt van verduis tering van 2 rijwielen, waarvan hij het eene bij de firma v. Z., en het andere bij de -fa. v. H., zou b*bben ontvreemd. Op verzoek van den Commissaris van politie is te Gorcum aangehouden de zwerver S., die op 10 Maart van dit jaar een jas ontvreemde uit het bibliotheekge bouw van de Rijks-Univesiteit alhier. De aangehoudene, die heden zal arri- veeren zal waarschijnlijk op transport worden gesteld naar Tiel, waar hij on langs ook een jas heeft gestolen. S., die aan zijn klceding nogal hooge eischen schijnt te stellen, vond de te Lei den ontvreemde jas blijkbaar niet mooi genoeg, en verwisselde die te Tiel voor een betere, waar hij de vorige liet han gen. Hij zal nu wel in een ander jasje worden gestoken, al zal het taille hem wellicht niet bevredigen. Omtrent het tragisch ongeval op den hoek van Levendaal en Kraaierstraat geeft ons een ooggetuige de volgende nauwkeurige lezing: Met een matigen gang, die zich bij do bewuste plek gekomen iets versnelde, na derde de zware vrachtauto van de fa. van Dijk. Bijna stapvoets reed de 23-jarige A". uit de Kraaierstraat. De auto signaleerde luid. Of de naast den bestuurder van de auto gezeten persoon met de hand zon hebben aangeduid, dat de auto de rich ting Hoogewoerd wilde inslaan, kon. onze zegsman niet mededeelen. A.f die blijkbaar niet in de finesses op zijn rijwiel thuis was, Teed aarzelend te gen de brug aan. De auto die de moei lijke bocht zoo ruim mogelijk wilde ne men, reed dicht langs de rechter-huizen- rij van het Levendaal, om daarna met flinken vaart tegen de brug op te rijden. Vermoedelijk werd A. door de constan te recht-doorgaande richting van de auto misleid, en dacht dat deze recht-door verder het Levendaal op zou gaan. Een oogenblik weifelde hij, juist toen hij op het hoogste punt der brug gekomen was, en storte, waarschijnlijk verlamd van schrik, door de plotselinge wonding der auto, ter aarde. De auto, die door het klimmen legen den brug een flinken vaart had (moest heb ben) greep door het spatbord den man en vermorzelde het achterhoofd met de zwa re wielen. De auto stond onmiddellijk stil. De bestuurder was zeer geschrokken. Do vrij talrijke omstanders stoven, som migen met de handen voor de oogen van het afgrijselijke tafereel, weg. Wel een minuut bleef het slachtoffer die op slag dood was liggen, zonder wegge bracht te worden. Daarna stroomde het publiek weer toe en werd het lijk huiswaarts gedragen. Het publiek, dat grootendeels van de oorzaak niets wist, kantte zich tegen den bestuurder der auto. Naar het inzien van onzen zegsman valt het ongeluk echter al leen te wijten aan de zeer gevaarlijke si tuatie en wellicht ook aan de wijfelaeh- tige houding van het slachtoffer. Zooals reeds gemeld, zal prof. dr. A. W. Nieuwenhuis Maandag 23 dezer, des namiddags 4 uur, in het Stedelijk Mu seum De Lakenhal een tentoonstelling openen van voorwerpen van Sumatraan- sche volkskunst uit het Ethnographisch Museum. Bij deze gelegenheid zal de hoogleeraar een voor alle belangstellen den toegankelijke lezing houden, welke den 30sten dezer, eveneens 's namiddags 4 uur, zal worden voortgezet. ^IfSNENLAND) Eerste Kamer. Volgens het Dev. Dagbl. zou het plan bestaan, de oud-ministers mr. P. Rink en dr. C. Lely tot lid van de nieuwe Eer ste Kamer te kiezen. Mr. H. Goeman Borgesius. Naar het Dev. Dagbl. meldt, heeft zich een uitvoerend comité gevormd, waarin personen uit alle deelen van het land heb ben zitting genomen, hetwelk zich ten doel stelt, alsnog in concreten vorm hul de te brengen aan de nagedachtenis van oud-minister mr. H. Goeman Borgesius, overleden in 1917, door een monument, een schilderij, een fonds of iets derge lijks. Tevens heeft zich voor dit doel een eere-comité gevormd. Rijkscommissie-Werkverruiming. Dezer dagen vergaderde de Rijkscom missie-Werkverruiming onder voorzitizr- schap van prof.dr. Nolens. Mededeellng werd gedaan, dat door ondernemorsver- eenigingen weder verschillende klachten waren ingekomen over het strekken van opdrachten aan buitenlanders voor leveranties of het uitvoeren van werken hier te lande. De bemiddeling van de commissie wordt dan ingeiowpen om te trachten te voorkomen, da^, dio orders naar het buitenland gaan öt te trachten te bereiken, dat dit in het vervolg niet meer zal geschieden. Alle aanvragen om de bemiddeling dor commissie worden geval voor geval on derzocht. Soms kan onmiddellijk resultaat be reikt worden; in andere gevallen komt de aanvraag om bemiddeling te laat, ter wijl er ook gevallen zijn, waarin toegege ven moet worden, dat de opdrachten te recht aan buitenlanders zijn verstrekt. In zake de Peelplannen, kwam de Com missie tot de conclusie, dat nu eerst de hesluiten van de Provinciale Staten van Noord-Brabant en Limburg tot vaststel ling van het reglement van Waterstaat moeten worden gedaan. Geadviseerd zal worden, indien de overheid zekerheid wenscht, dat bepaal de goederen van Nederlandsch fabrikaat zijn, dat dan in de leveringsvoorwaarden de bepaling zal worden opgenomen, dat overgelegd moet worden een certificaat van oorsprong, te verstrekken door de be trokken Kamer van Koophandel hier te lande. Met ingenomenheid nam de Commissie er kennis van, dat een regeling is ge troffen waardoor de Limburgsche Tram weg Mij. dit jaar nog verder uitvoering aan haar werkprogram zal kunnen ge ven. Ter bevordering van de uitvoering van enkele groote openbare werken zal de Commissie zich tot de Regecring wondën. De psychologie van den belastingbetaler. De heer Visscher, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van Fi nanciën de volgende vragen gesteld: lo. Zijn den minister de artikelen be-; kend, door den heer J. P. Adriani ge-t schreven in het Weekblad voor Privaat recht, Notarisambt en Registratie, nos. 2773, 2774, 2776, onder den titel: „De psychologie van den belastingbetaler", waarin tal van sprekende voorbeelden van zeer onbillijke belastingheffingen ge geven worden en die de schrijver ver klaart aan de praktijk to hebben ont-i leend? 2o. Oordeelt de minisUr, dat de in bo vengenoemde artikelen gesignaleerde fis cale oxtravacantiën naar waarheid en zonder overdrijving geschreven zijn? 3o. Indien de aanklachten gegrond zijn, acht de minister het dan, èn uit zedelijk èn uit economisch oogpunt niet van zeer groot belang, dat ten spoedigste maatre gelen worden getroffen tot herziening der tot onbillijkheden aanleiding gevende be palingen, opdat de eerbied voor de over heid niet worde ondermijnd door fiscale praktijken, die het rechtsgevoel kwetsen? 4o. Indien onbillijke heffingen uitslui tend het gevolg zijn eener al te lettelijke, formalistische interpretatie van wetielijke bepalingen door «imbtenaren, is de minis ter dan bereid een vcrstandeloozen ijver in te - toornen door een vermaning van re delijkheid en billijkheid, opdat de. breede kringen dergenen, die ook uit zedelijk oogpunt belastingontduiking verwerpelijk achten, de zekhrheid ontvangen, dat hun geen onrecht geschiedt en er geen grond meer blijft voor de beschuldiging, dat ook onze belastingadministratie mede aan sprakelijk wordt verteld voor den toene- menden tf *•»»-- to*»' Een CaM(4ït:set e jfcric:erw°*een:iJ'-g. De Gereformeei Je ü.udentenbeweging riep aan do universiteiten onder de Gere formeerde studenten studiekringen in het leven. Zoo ontstond ook o.a. aan de Vrije Universiteit een studiekring onder leiding van Prof. Anema. Uit het verlangen, de daardoor onderling en met den hoogl. ge legden band ook na den studententijd te onderhouden werd ten vorigen jaro een conferentie geboren van leden en oud-le den van dien studiekring, met Prof. Ane ma en liet Tweede Kamerlid Schouten als gasten. Door Mr. H. H. Steneker werd een referaat gehouden over „"Vragen der collectieve arbeidsovereenkomst". Maar te vens werd toen besproken de mogelijkheid van oen uitbreiding dezer jonge actie. Een voorbereidingscommissie werd daartoe aangewezen bestaande uit Mr. J. H. Schou- rcr, praeses; Mr. T. A. v. Dijken, vice-prae- ses; A. Schenkeveld, secretaris en P. G. Knibbe, fiscus. Dientengevolge kwamen dit jaar, 16 April 1.1., te Amerfoort ver schillende oudere en jongere juristen bij een. Opnieuw werd onder de oogen ge zien de noodzakelijkheid van de tot standkoming van een band *-isschen. de Calvinistische juristen in ons land. Een parig werd toen door do 24 aanwv^igea besloten tot de constitueering van -vl- vinistische Juris ten vereeniging. ersc^il- lende afwezigen hadden schriftelijk hunne instemming met dit strevï^i betuigl en hunne toetreding toegezegd. Gezien Je moePjkfeedwi, v nar voor de Cal vinistische jürliïen in de keniua en de V.»e- pariing huurt? boQv*Wen ■- ver worpen de gedwafc-to \»-*» r-sn. algemeen Christelijke juristenvereenigiofe Op zich zelf zou ook (J^r-wr rMvj» v»% instaan zijn. Maar l et guld hic» ctc-n vcro«cerstelde hartgrondige liefde voor 1 et C^vnistisch levensbeginsel, zonder welke een vrij zicli uitspreken over de moeilijkheden en onvol komenheden niet mogelijk werd geacht. Daarom meende men do vereeniging oen zeer duidelijk uitgesproken Calvinistisch karakter te moeten geven. De radcro re geling en formulering werd opgedragen aan het bestuur, dat aldus werd samenge steld: Prof. Mr. Ancma, voorzitter; Mr. J. A. de Wilde; Mr. Dr. J. Doiiner, Mr. H. Dooycweerd; Mr. Joh. Schreurer, secrc- taris-peneuingmeestcr. Het bureau zal voorloopig gevestigd zijn te Amersfoort, Arnhemsche weg 260, alwaar ook nieuwe leden, die met bovengenoemd streven der vereeniging instemmen, zich kunnen opge ven. Besloten werd den heer J. Schouten, Lid der Tweede Kamer, als lid-adviseur aan de vereeniging te verbinden. De ver eeniging bedoelt geenszins te gaan staan antithetisch tegenover do Ned. Jur. Ver., maar wil voor de Calvinistische juristen daarnaast een aanvulling, een eigen stu die voreeniging vormen. Na deze bespre kin. gen werd gediscussieerd over ,.De zelfstan digheid der Gemeenten", ingeleid door den lieor Mr. Th. G. Donner, van Apel doorn. Met een gezamenlijk diner werd deze stichtingsdag der Calv. Jur. Ver. be sloten. De stemplicht De heer H. Colijn, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van justi tie de volgende vragen gesteld: L Heeft de minister kennis genomen van liet cijfer dergenen, die bij de jongsto verkiezing niet voldaan hebben aan den door do wet voorgeschreven opkomst plicht? II. Ducht de minister niet, dat daaron der enkele honderdduizenden zullen zijn, tegen wie, krachtens het 2de lid van art. 149 der Kieswet oen vervolging aal moeten worden ingesteld? III. Is de minister van oordeel, dat de rechterlijke macht in haar tegenwoordige

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1