Mr. V. H. RUTGERS, Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWS LEIDSCHE 4de JAARSAK6. - MAANDAG 9 APRIL 1923 - No. 905 BureauHooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PHIJS Gewone advertentiën per regel 22H cent, Ingjzonden Mededeelingen, dubbel tarief, Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, worden! ttageliïks rérlfiatst ad f>0 cent. In Leiden en buiten Loidcn waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.80 V Een vernietigend advies. Het liberale Handelsblad dat het vorig jaar er niet toe kon. komen de libe rale candidaten aan te bevelen, geeft thans het advies den Vrijheidsbond te steunen. Het eigenaardige van dit advies is ech ter, dat het tevens voor den Vrijheids bond vernietigend is. Ziehier wat het H d b 1. schrijft: Men weet dat wij tegen den Vrij heidsbond tweeëerlei bezwaar hadden. Ten eerste het niet zuiver liberale van een enkel programpunt en het uit een oogpunt van zuinigheid bedenkelijke van een paar andere punten. En ten tweede, en vooral, de houding van den Vrijheidsbond in de leger quaes tie. Nu is de Vrijheidsbond bezig aan een herziening van zijn program en wij hebben eenige reden om aan te ne men dat het resultaat, althans in zeke re male, de eerste soort van onze be zwaren zal wegruimen. Doch hoe dat zij, voor het provinciale bestuur klem men die soort bedenkingen uitteraard minder sterk dan voor de handelingen der Tweede Kamer, en voor de Eerste Kamer zijn ze van véél minder belang omdat die Kamer geen positieven doch slechts een negatieven invloed op de wetgeving kan hebben. Om deze laatste reden èn omdat het bij deze verkiezin gen immers in de eerste plaats gaat om de Staten, die met de legerinrichting niets te maken hebben, krijgt ditmaal onze nationale bedenking, waarover wij bij de Tweede Kamerverkiezing niet konden heenstappen, een slechts onder geschikt belang. Wanneer wij een en ander In aan merking nemen en wanneer wij voorts het program van den Vrijheidsbond als geheel beschouwen en hetzelfde doen met de gedragingen der fractie in de Tweede Kamer, dan komen wij tot de slotsom dat men de behartiging van het algemeen belang naar liberale opvat ting, op stoffelijke èn geestelijk gebied, het best zal kunnen benaderen door to stemmen op de lijsten van den Vrij heidsbond. Hieraan wordt dan nog toegevoegd, dat mede voor den Vrijheidsbond pleit, dat het vrouwelijk element op de lijsten grooter is dan anders. De zaak komt dus hierop neer, dat de Vr i j hei dsbon der s kunnen worden ge steund. omdat zij ditmaal minder ge- va a r 1 ij k zijn, dan bij de Kamerverkie zingen. Zi.i hebben in hoofdzaak negatieve deugden. Voor een partij als de Vrijheidsbond is dit oordeel niet minder dan vernietigend. Op b e 1 a n g r ij k e posten kan hij in 's lands belang niet worden geduld. Maar waar het hier niet de Kamer maar de Staten betreft is het gevaar minder groot en kan het met den. Vrij heidsbond worden gewaagd. V Stemt Anti-Revolutionair! Wanneer wij onzen lezers adviseeren te stemmen op de anti-revolutionaire can didaten, dan behoeven wij ons niet als liet Handelsblad ten opzicht© van den Vrijheidsbond, tot het maken van nega tieve opmerkingen te bepalen. Als wij geen andere aanbeveling had den voor onze candidaten, dan dat zij in de Staten minder gevaarlijk zijn dan in de Kamer, we zouden niet den imoed hebben ze aan 'te bevelen. klaar zoo staat do zaak gelukkig niet. Met overtuiging en warmte kunnen wij de kiezers uitnoodigen onze candidaten te steunen en het anti-revolutionair element te versterken. Wij kunnen dat doen als we denken aan het optreden van ónze mannen in de Eerste Kamer. FEUILLETON Van hooger Orde. Naar het Engelsch. 60) John en Ursula vroegen mij toen een stemming: „Broeder, kom bij ons." Ik bood weerstand; want 't i3 een van mijn besliste overtuigingen, dat getrouwde lie den niemand gedurig bij zich wonende moeten hebben als is de band nog zoo innig en dierbaar. Ik wilde probeeren te werken voor mijn kost als dat mogelijk was zoo niet, dat dan misschien van mijn vaders goederen nog wel zooveel was overgebleven om mij, al was 't armoedig, te doen leven. Maar John Halifax wilde daarvan niet hooren. En Ursula zij zat te naaien, terwijl de kleine op haar schoot lag, zacht hoorende, met gesloten oogen Ursula nam mijn liand om met die van Muriel te spelen, 't Kind pakte mijn vin- 1 gers stijf vast „zie, Phineas; zij wil je V ook hier houden." Zoo bleef ik dan. Mis- schien was 't hierom dat ik, meer dan al ziji andere kinderen, meer dan iemand ter wereld, behalve hem zelf, John's öud- l; ste dochter, do kleine, blinde Muriel lief had. Hij had nu verscheiden kinderen Het Wij kunnen dat doen als we nagaan het optreden van de A. B. fractie in de Staten. Wij kunnen dat doen als we zien het we zien het optreden van onze mannen in het college van Gedeputeerde Staten. Uit volle overtuiging kunnen wij onzen lezers adviseeren op de anti-revolutionai re candidaten hun stem uit te brengen als wij nagaan hoe zij handelden ten op zichte van principieel© vraagstuk ken^ maar wij kunnen hot doen met even veel wa^ite als wij letten op welke'wij ze de provinciale belangen door hen werden behartigd. Neen, niet aarzelend en onder allerlei reserves, maar met geestdrift en met sterken aandrang tevens wekken wij onze lezers op, a.s. Woensdag hun stem uit te brengen: in den Statenkieskring Leiden op den heer W. WARNAAR en in den Staienkring Gouda op den heer Mr. V. H. RUTGERS. SYAOgHIEWS De stembusstrijd. Zelden werd een stembusstrijd gevoerd waarhij zoo weinig actie werd ontwikkeld als bij deze Statenverkiezing. Worden anders de kiezers overladen met propaganda-lectuur, zoodat de brie venbus vol zit en de vloermat bezaaid ligt, voor deze verkiezing werd tot nu toe weinig lectuur verspreid. Misschien heeft de bezuinigingsidee de politieke partijen aangegrepen of mis schien ook is het de harde werkelijkheid die tot bezuiniging noopt. De eenige partij die evenals bij de vorige verkiezingen met flink pro>pagan- da-materiaal voor den dag komt is de anti-revolutionaire partij. Zaterdag werd hier een speciaal verkiezingsnummer verspreid, waarin een model van bet stembiljet was ingesloten, met het blokje voor den naam van den heer W arnaar rood gemaakt. Van verschillende kanten mochten wij omtrent dit blad, dat een rijke verschei denheid van lectuur bevat, tevredenheids betuigingen in ontvangst nemen. Hoewel wij al evenmin als andere par tijen over vuur en geestdrift kunnen roe men, maakt onze partij met dit propa gandablad een goed figuur. Ditzelfde kan gezegd worden van den rijwieltocht, Zaterdagmiddag door eon groep dames en heeren gehouden. Voorafgegaan door een toeterende auto, dio gevolgd werd door bellende wielrij ders en wielrijdsters, bewoog de stoet zich onder leiding van den heer G. A. de Bruijn van 3 tot 6 uur door Leiden's Stralen. De betoogers voerden op hun rijwiel een kaart mede, waarop te lezen stond Uw belang is te stemmen op WARNAAR, No. 1 op lijst 12. Mogen a.s. Woensdag de resultaten van deze propaganda gezien worden. A. R. Kiesvereniging. Do A. R. Kiesviereeniging „Nederland en Oranje" alhier zal op Woensdag 18 dezer haar jaarvergadering houden. In deze vergadering zullen Secretaris en Penningmeester hunne verslagen uit brengen. .Voorts zal de verkiezing plaats hebben van drie bestuursleden wegen periodieke aftreding van de heeren Brants, Eiker bout en Kuyper. Door het bestuur worden de. volgende dubbeltallen aangeboden: vacature-B rants de lieeren K. Brants en P. J. Mulder; va cature Flkerboufc, de heeren F. Eiker bout en J. Schippers; vacature Kuyper, donkere, oude huis en de vierkante stads tuin weerklonken van hunne' stemmen, van den morgen tot den avond. 't Luidst en 't oerst van allen altijd was Guy een jaar na Muriel geboren. Hij leek veel op zijn moeder en was haar lie veling. Na hem kwamen nog twee Edwin en Walter. Maar Muriel bleef alleen als „zuster" de eenige zuster, welke gege ven of verlangd werd. Hare bewegingen waren langzaam en rustig haar stem zacht elke uit drukking van haar klein gezicht was ver bazend helder. Muriel was altoos de zelfde; niemand zag haar ooit boos, on rustig of bedroefd. De zachte, duistere kalmte, waarin zij leefde, scheen nooit verbroken door de onrust van deze, onze onrustige wereld. Zij was, gelijk ik zeide, van zuigeling af een levende vrede. Zoo was zij voor ons allen, gedurende deze tien jaren van strijd, waarin ons huishouden met veel te kampen en veel te verduren had. Als haar vader 's avonds thuis kwam, afge mat en vermoeid, Zielsziek van den har den strijd, welken hij te strijden had dagelijks, elk uur, met de buitenwereld, dan kwam Muriel zacht naar hem toe en legde zich aan zijn borst en hij was ge troost. Als zij 't druk had, getrouw haar deel meedoende, opdat de man, als hij 's de heeren G. Kuyper en Mr. P. G. Knibbe. Naar wij vernomen zal do heer Mr. V. H. Rutgers worden uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen om een en an der mede te deelen omtrent het werk der Kamerfractie, terwijl den leden dan ge legenheid zal worden gegeven hierom trent vragen to stellen. De Leidsche Tuindersleenbank. Vrijdagavond j.l. hield de Leidsche Tuindersleenbank in de „Graanbeurs" har© algemeen© jaarvergadering. Deze vergadering, die bijgewoond werd door den Directeur der Coöperatieve Raf- feisenbank te Utrecht, den heer van der Hurk, werd geleid door den voorzitter, den heer W. Bink, die haar met een woord van welkom opende en nadat de notulen waren gelezen en vastgesteld, de kassier gelegenheid gaf verslag uit te brengen over het verloop der bank over het afgeloopen jaar. Uit dit verslag bleek, dat de slechte re sultaten in het tuinbouwbedrijf haar in vloed wel hadden doen gelden, hoewel het aantal spaarboekjes toenam en er geen verliezen werden geleden. Nadat enkele gespecificeerde cijfers waren medegedeeld, werd de rekening en balans over 1922, die sloot met een bedrag van resp. f321742.28 en f171410. 51 in ontvangsten en uitgaven en met een netto winst van f 785.92, waardoor het reserve fonds steeg tot f 3610.44, met algemeene stemmen goedgekeurd cn den kassier den heer Tj. Kuypers, dank gebracht voor het gevoerd beheer. De aftredende leden van Bestuur en Raad van Toezicht, de heeren G. Boekee en P. J. van Staveren werden met meer derheid van stemmen in hunne functie herkozen en namen hunne herbenoeming aan, terwijl het salaris van den kassier op hetzelfde bedrag werd vastgesteld. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren behandeld, sprak de heer van der Hurk een enkel woord in het belang dor Bank, de leden wijzende op de soliditeit; hij is dankbaar dat de Tuinders leenbank in bloei toeneemt, zet uit een hoe de R a i f f e i s e n b ank e n met hare ongeveer 700 bijbanken een machti ge steunpilaar vormen voor land- en tuin bouw en door haar wijze van werken het vertrouwen kan hebben van ieder, die zijn spaargelden daar belegt, omdat allen zich persoonlijk garant stellen voor het nakomen barer verplichtingen. Hij sprak: den wensoh uit, dat de ge- wenschte samenwerking op tuinbouwge bied ter dezer plaatse moge worden her steld en de bloei der bank moge blijven toenemen, wat alleen tot welpijn kan zijn van ieder in het bijzonder. De voorzitter dankte den heer Van der Hurk voor de gesproken woorden on sloot daarna met oen woord van opwek king de vergadering. De Leidsche Markt. Het was Zaterdagmorgen bijzonder druk op de Leidsche markt. Van bijna alle kramen wapperde de driekleur en zeer vele kooplieden hadden door het aanbren gen van versieringen een feestelijk cachet aan het geheel gegeven. Zoals men weet was het Zaterdag de etalagewedstrijd, die aller aandacht trok. De dgelname hieraan was echter niet zoo groot als verwacht had mogen worden, maar zij die mede dongen, streefden el kaar zoo nabij, dat het voor do uit 5 per sonen bestaande jury zeer moeilijk viel oen concrete uitspraak te doen. Toch was het publiek over 't algemeen wel eenstemmig van meaning, dat dezo uitspraak gelukkig genoemd kon worden. Deze luidt: lo prijs A Zilveren medaille „Het Trio", Zilveren Eerekruis van de Federatie „Het Trio"; le prijs B Zilver horloge, de heer v. d. Wilk; 2e prijs Zilveren medaille, de heer v. Wijk; 3e prijs Barometer (aange boden door de N. L. Crt.), de heer Zouten- avonds thuis kwam, allen vroolijk zou bevinden en niet zou weten hoe zwaar do zorgen voor de huishouding geduren de den dag waren geweest als soms Ursala's stem een te harde klank aan nam, werd zij terstond verteederd als zij op Muriel zag. Niemand kon anders dan zachte en vriendelijke woorden spreken, wanneer 't blinde kind er bij was. Ik geloof, dat elk van de beide ouders verwonderd zou hebben opgezien als iemand hen had beklaagd, dat zij een blind kind hadden. Het gemis eenjfge- mis alleen voor hen en niet voor haar, de lieveling! werd gewoon en hield op te wonden. Do zegen was steeds nieuw. „Ja en zij zal gezegend zijn," had mijn beste vader gezegd. En zoo was zij. Van haar of om haar, hadden haar ouders nooit eenig verdriet te verduren. Zelfs de kinderziekten, van welke de drie anderen hun natuurlijk deel kregen, gingen haar altoos voorbij, alsof zij me delijden hadden. Muriel mankeerde nooit iets. De lente van 1812 was een tijd, welke in onze familie lang in het geheugen be waard bleef. De roodvonk had er geheerscht, maar was nu gelukig gewekn, veel zorgen ach terlatende. Toen zij tenslotte allen weer op de been waren en wij ons klein, bleek volkje kpndon verzamelen voor een tuin- dijk; 4e prijs Verg. Zilveren, medaille, de beer SlechteDhorat; 5e prijs Zilveren me daille, de heer Paulijn; 6e prijs Bronzen medaille, de heer Bakker; 7e prijs Rook stel, de heer van 't Riet; 8e prijs Vergulde medaille, de heer Heiligers. Vooral de eerste prijswinnaars trokken veel belangstelling. Het West-Indisch Bananenimporthuis (Gebr. Dirkse) vereerde aan „Het Trio" e>en lauwerkrans, voor de gemaakte recla me. In verband met do aangekondigde loonsverlaging bij de Firma Gébr. Boot te Leiden is door de verschillende Metaal bewerkersbonden in hunne vergaderingen do volgende motie aangenomen: „De leden van den Ghristelijken Me taalbewerkersbond in Nederland, den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, den Ned. R. K. Metallbewerke rsbond en den Neu tralen Metaalbewerkersbond, bekoorende tot het personeel der N. V. Scheepswerf „de Hoop" v./h. Gebr." Boot te Leiden, iu vergaderingen bijeen op Dinsdag 27 Maart 23; kennis genomen hebbende van de door de Directie aangekondigde loonsverlaging van 10 pet, waardoor do loonen in die mate teruggebracht worden, dat van een bestaanszekerheid geen sprake is; gehoord de pogingen die er door de be stuurders der samenwerkende Metaalbe- werkersbonden, zijn aangewend om hier in nog eenige verandering ten goede aan te brengen; gelet op de tegenvoorstellen die er door de besturen namens de leden zijn gedaan, waarin een voor de arbeiders niet onbe langrijke loonsverlaging was opgenomen, om daardoor de mogelijkheid te openen, dat het bodrijf gunstiger zal kunnen wer ken; overwegende dat de Directie niet be reid is om op het, namens de werklieden gedane voorstel in te gaan; dat zij zelfs niet bereid is om het ver zuim voor de Ghr. Feestdagen ten volle uit te betalen; dat zij evenmin er toe wensc.ht over te gaan om eenige tegemoetkoming te ge ven in de promie die thans door de werk lieden voor het ziekenfonds wordt be taald; dat ook zij ten aanzien van het verlee- nen van verlofdagen niet wensoht tege moet te komen, hoewel deze in verschil lende bedrijven bestaan; Besluit, haar leedwezen over de halstarrigo houding der Directie, haar kenbaar te maken en draagt de Hoofdbe sturen alsnog op pogingen aan te wen den, de aangekondigde loonsverlaging tot de kleinst mogelijke proportie terug te brengen; terwijl bij het niet slagen daarvan, zij hun do vrijheid verleenen om met alle geoorloofde middelen te voorkomen, dat de arbeiders, aan deze onderneming werkzaam, op een niveau gebracht wor den, waardoor zij niet in staat zijn, hun gezinnen te onderhouden; zendt hiervan afschrift aan de Directie en aan de pers en gaat over tot de orde van den dag." Wij vestigen de aandacht onzer le zers op een tweetal vergaderingen die deze week zullen gehouden worden. Dinsdagavond houdt de afd. Leiden van den Geref. Bond een Zendingsbid stond in de Oosterkerk, waarbij als spre ker zal optreden Da. Ph. J. Vreugdenhil, Ned. Herv. Predv te Leerdam, met het onderwerp: „Een stroom des heils". Woensdagavond wordt in de Ghr. Ge ref. Kerk een openbare vergadering ge houden voor do Inwendige Zending, waarin als spreker zal optreden Ds. D. Driessen van 's-Gravenzande. Hoewel de avonden in verband met de verkiezingsdrukte niet gelukkig gekozen zijn en de opkomst daardoor allicht zal worden geschaad, wekken wij toch gaar- 1 ne tot getrouw bezoek op. feest, onder den grooten, ouden pere boom, waren we vol dankbaarheid, dat we deze groote gevaren weer te boven waren gekomen. ..En nu moeten wij probeeren een kleine vancantie voor jou te verschaffen." zei John, terwijl hij den armen om zijne vrouw sloeg en haar in 't vermoeide ge laat zag, waar haar oude glimlach nog aanwezig was haar heldre, moedige gilmlach, welke niets ooit verdrijven kon „Onzin; ik ben zoo goed als 't kan. Zei Dr. Jessop mij nog dezen morgen niet, dat ik er jonger uitzag dan ooit? Ik een moeder van een gezin, dertig jaren oud? zeg eens, oom Phineas, zie ik er zoo oud uit?" „Mijn lieve" John noemde haar ge woonlijk „mijn lieve", zeg wat je wil; ik weet wat we zullen doen, voor de kin deren ook, ah, dat is haar zwakke zijde zie, Phineas, ze geeft nu toe; we zul len voor drie maanden naar Longfield gaan." Nu wa3 Longfield het Utopia van onze familie, van oud en jong. Een zeer eenvoudige familie moeten wij wel zijn geweest want die Longfield was maar ■een kleine boerenwoning, ongeveer zes mijlen verwijderd, waar we eens thee gedronken hadden en waar wo sedert verlangd hadden te wonen. Want al was ons domein aardig geworden, 't was tcch 8^?** Alle Anti-Revolutionaire Mannen en Vrouwen in den Statenkieskring GOUDA, brengen a.s. WOENSDAG hun stem uit op No. 1 van lijst no. 12. -In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de week van 1 tot en met 7 April op genomen: 152 volwassen person.-. '4 kinderen; totadl 166. 1 Rijnvaartver belering. Een deputatie uit de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Arnhem heeft aan den Minister van Waterstaat het on langs vastgestelde adres der Kamer in- zake Rijnvaartverbetering overhandigd. Het adres werd mondeling toegelicht. De minister verkl,aarde dat deze p ongele genheid zijn volle aand.' i.f AmbterUarssai... Naar de Tel. verneemt, overweegt de Regeering de wijziging der pensioenwet ten in den geest eener vroegere bepaling krachtens welke aan gepensionneerden in andere functie, die in 's Rijks dienst worden herplaatst, geen hooger salaris zal worden toegekend, dan liet verschil bedraagt tusschen hun laatst genoten tractement en het hun toegekend pen sioen. Premiebeiaüng bij werkvcrschaf.inr. Naar aanleiding van de uitspraak van den Gentralen Raad van Beroep I. W. 1923 D 169 van den 2en November 1922, waarbij werd beslist, dat bij werkver schaffing geen premie ingevolge de Inva liditeitswet behoeft te worden betaald, heeft de Raid van Arbeid te Rotterdam in zijn vergadering van 27 Maart j.l. be sloten een schrijven te richten tot den Minister van Arbeid, waarbij wordt ver zocht te bevorderen, dat bij werkverschaf fing met steun van het Rijk een bepaling wordt opgenomen, dat onder do voor waarden voor het in aanmerking komen voor rijkssubsidie ook behoort 'net. zorg dragen voor het plakken Protest van de va,^.. De gebeurtenissen in Essen hebban het Intern. Verbond van Vakveroerigirwen aanleiding gegeven zich lot de aangeslo ten vakcentralen te wenden, met het ver zoek, bij den Franschen minister-pre s:- dent Poincaró te protesteeren tegen het optreden van het Fransche militaivisma en tegen het neerschieten van vreedzame arbeiders, ten einde aldus eenstemmig uiting te geven aan do opvatting an do arbeiders van do gansche 1 1 Hoe staat het met uw Deze weinig opwekkende, zoo ni -t on- Iricsche vraag moeten wo wel even stel len, zegt het H d b 1., nu binnenkort i jongse wijzigingen in liet Burgerlek Wetboek betreffende de erfopvolging in werking zullen treden. Voortaan: Zal de erfopvolging van bloedverwen- ten van den overledene beperkt in tot den zesden graad in de zijlinie nog steeds midden in do stad en de Vin- deren, gelijk alle kinderen, die natuur lijk worden grootgebracht, verlangden sterk naar de vrijheid van het landle ven, naar koren- on hooivelden, near noten- en bessenplukken, vreugden, welke tot nu toe slechts zeer zeldzaam waren genoten, als hun vader een gehoolen lan gen, dag kon uitsparen om voor een keer de zon cn 't schild te wezen van do ge lukkige, kleine troop. „Luistert kinderen! Vader zegt, d l wo drie geheele maanden naar Longfield zul len gaan wonen!" De drie knapen schreeuwden 't uit Yan verrukking. „Ik zal bootje varen op do rivier en elk paard pakken cn er op rij den. Hoerali," riep Guy. ,..,En ik zal kijken naar de eenden on de kuikens en bij al 't dorschcn en wan nen wezen," zei Edwin, de praktiseho cn ernstige. „En ik zal een lammetje krijgon om er mee te spelen," stamelde Walter nog steeds de baby of als zoodanig nog be schouwd en vertroeteld. „Maar wat zegt mijn kleine dochter J wel," zei de vader, „wat zal Muriel doen te Longfield?" „Muriel zal don goheelen dag zitten luisteren naar 't zingen der vogels." „Dat zal je, mijn 1 "fs'V

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1