OE NIEUWE JACHTWET. jen hieronder de voornaamste bepalingen van de nieuwe Jachtwet: Algemeene bepalingen. Voorop wordt gesteld wat „wild" is (onderverdeeld in grof wild, klein wild en waterwild) en wat onder „schadelijk ge dierte" wordt verstaan. Degradatie bij Kon. besluit van „wild"-soorten tot „schadelijk gedierte" blijft daarbij voor bepaalde gedeelten van het Kijk mogelijk en omgekeerd kan de fazant op gelijke wijze tót „wild" worden gepromoveerd, d.w.z. voor uitroeiing behoed worden. Al leen de wilde zwijnen en konijnen blijven onherroepelijk in de klasse der minder waardigheid en verder zal de Kroon vast stellen welke soorten „schadelijk" zijn. Gerechtigd zijn tot het genot van de jacht: de eigenaar van den grond, of ieder ander dio krachtens zakelijk recht bezit heeft van den grond. Voor zoover betreft gronden, bij overeenkomst in pacht 4 cf ander persoonlijk gebruik gegeven, is v, de pachter of de gebruiker de gereclitig- 'ue. Het genot van de' jacht kan echter bij de overeenkomst, waarbij het zakelijk of persoonlijk recht gevestigd werd, worden voorbehouden. In dit laatste geval moet voor verpachting of verleening van ver gunning om te jagen de toestemming van den grondgebruiker verkregen zijn, het geen echter niet nocdig is voor een ver gunning aan huisgenooten en kinderen van hem, die het voorbehoud heeft ge maakt, aan een jager in zijn dienst of in zijn gezelschap. De jachtacten. De jager moet voorzien zijn van een jachtacte. Een jachtacte wordt aan ver schillende, in de wet opgesomde catego- riecen van personen geweigerd en kan ver der alleen geweigerd worden indien mis bruik of gevaar is te vreezen van de be voegdheid cm te jagen cf om een schiet geweer voorhanden te hebben (waartoe de houder van een jachtacte het recht heeft.) Een groote jachtacte voor alle geoorloofd jachtbedrijf kest 30 gulden 's jaars, de houder daarvan kan voor an deren een logceracte, geldig gedurende veertien dagen, voor f 10 krijgen. Yerder bestaan er nog groote jachtacten tot alle geooïloofd jachtbedrijf voor f 15 en klei ne jachtacten tot het vangen van water wild met geoorloofde netten voor f 5. De jachtbedrijven. Alle middelen om te jagen zijn geoor loofd behalve: kunstlicht, lijm, strikken, beugels, vallen en klemmen, kanongewe ren, staltnettcn, te groote vang- of trek- netten, giftige of verdoovende middelen, lange honden (dus de lange jacht) en ge blinde of verminkte lokvogels. De Minister bepaalt jaarlijks den tijd van opening en sluiting der jacht. Het is verboden le. jagen, behalve, natuurlijk in gesloten jachttijd, op Zondagen en voor zonsopgang en na zonsondergang met enkele uil zonderingen in de bebouwde kommen enz. Do Commissaris der .Konin gin kan aan houders van een grootevjacht- acte in gesloten jachttijd vergunning ver- leeuen voor drijf- of klopjachten voor be paalde wildsoorten. Vergunningen zijn ook te verkrijgen voor het brengen van honden in gesloten jachttijd voor het wild in het jachtveld en voor het opvangen en levend vervoeren van wild. Het is verboden eieren van wild te zoe ken, te rapen, ten verkoop in voorraad te hebben, te koop aan te bieden, te verkoo- pen, af te leveren of te vervoeren. De eendenkooien. Eendenkooien moeten geregistreerd en afgepaald worden. Voor oprichting daar van is de toestemming van do eigenaren der betrokken gronden en van de Kroon noodig. Aan do vergunning kunnen voor waarde en beperkingen worden verbon den. Het vervoer en de handel in wild. Voor het vervoer, ten verkoop voorhan den hebben, to koop aanbieden, verkoo- pen, afleveren en vervoeren van wild wor den bij algemeenen maatregel van be- Btuur de voorwaarden vastgesteld, waar onder sommige verbodsbepalingen niet van toepassing zijn op wild; afkomstig uit erkende, in Nederland gevestigde koel huizen. De voorkoming van schade. De grondgebruiker dus niet de eige naar, gelijk t.a.v. het wild heeft bij uit sluiting het recht op den door hem ge bruikten grond schadelijk gedierte te doo- den. De voor do jacht verboden midde len zijn ook hier verboden, uitgezonderd vallen, beugels, klemmen en strikken, wel ke met nog andere in art. 16 voor de jacht verboden middelen zullen zijn toegelaten, als de Minister, op advies der_schadecom- missie voor bepaalde gemeenten of gedeel ten van gemeenten dit bepaalt. Bovendien bepaalt art. 58, dat de Mi nister maatregelen verordent tegen de na deden, uit te groote vermenigvuldiging ean wild of schadelijk gedierte ontstaande. Verder komt er in iedere provincie een (of meer dan een) schadecommissie, door den Minister samengesteld op aanbeveling van de door den Minister aan te wijzen Jandbouwvereenigingen. Na advies van deze commissie kan dc Minister, tot we ling van schade, op verzoek van belang hebbenden, vergunning verleenen om met afwijking van de bepalingen der wet wild of schadelijk èedierte te vangen of te dooden, hetzij door henzelf, hetzij door anderen. De grondgebruiker is er van zekerd, dat bedingen, om hem zijn recht van schade-voorkoming te ontne men, nietig zijn. Bovendien kan de kan tonrechter om gewichtige redenen te niet doen den afstand of 't voorbehoud van het recht van genot van de jacht, met na me indien te duchten is, dat ten gevolge van een overmatigen wildstand het land bouwbelang geschaad wordt. De jachtrechten. .Bij deze wet worden alle jnri (heerlijke eu andere zakelijke, op onroc- zegul goed gevestigde jachtrcelueoV. opge heven. Tevens kunnen geen jachtrechten meer worden gevestigd. Van Rijkswege wordt een schadeloosstelling gegeven aan wie gerechtigd rvas tot een jacht recht en op ieder kadastraal perceel, dat met een jachtrecht bezwaard was, wordt onder den naam van „jaclitrente" een schuldplichtig heid ten behoevo den Staat gevestigd (71 pet. van de schadeloosstelling), die geacht wordt betrekking te hebben op het per ceel, gedurende 30 jaar verschuldigd door hem, die het genot heeft van het perceel krachtens recht van bezit of eenig ander zakelijk recht. Dan komt er een jachtcommissie, sa mengesteld uit leden uit provincies, waar in gronden zijn gelegen, welke met jacht recht zijn bezwaard. Bij die commissie moeten zij, die aanspraak maken op scha deloosstelling, binnen 4 maanden na het in werking treden der wet aangifte doen van de door deze inwerking treding voor hen ondergegane jachtrechten. De aan vragen worden ter visie gelegd en ieder belanghebbende kan daartegen opkomen. Van de besluiten der Jachtcommissie staat hooger beroep open bij het Gerechts hof. De jachtcommissie bepaalt de waar- do van het -jachtrecht. Hij die bij het in werking treden der wet grond in pacht heeft, waarop een jachtrecht rust, betaalt, als verhooging van de pachtsom, gedurende den nog loo penden pachttijd aan den verpachter per jaar 19/26 van de hiervoor genoemde „Jachtrente." Overgangs- en slotbepalingen. De voor het in werking treden dezer wet gesloten overeenkomst betreffende verhu ring of verpachting van het genot van de jacht of verleende vergunning tot jagen (niet uitzondering van do vergunningen aan huisgenooten en kinderen van hem, dio het voorbehoud heeft gemaakt aan een bij hem in dienst zijnden jager, alsmede aan dengene, die in zijn gezelschap jaagt.) vervalt van rechtswege over 4 jaar, tenzij in de overeenkomst of vergunning zelve een eerdere datum van beeindigen is vermeld. Op verzoek van dengene, wiens recht op de jacht overeenkomstig deze bepaling is vervallen of gewijzegd, kan de kanton rechter zoodanige voorwaarden stellen en zoodanige bepalingen maken, als deze in het belang van eerstgenoemde noodig oor deelt. EEN PROFESSORALE REDE. Men kent het verhaal van den profes sor, dio heel z'n huis van boven toton- ;der doorzocht, om z'n bril te vinden en ten laatste tot zijn groote vreugde con stateerde, dat hij hem op z'n neus had. Aan dien verloren en teruggevonden bril, zoo schrijft men aan „De Tijd", her innert de lezing van de Handelingen van het Tiende Ncderlandsche Phiiologen- congres. Daar is sprake van een profes sorale rede, die niet „meer aanwezig is", I doch naar wij', hopen alsnog teruggevon den en uitgegeven zal worden. Hoe dit alles zit? Op het Leidsche congres trad de hoog- leeraar in do oude geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, Dr. II. Bcl- kestein, op met een extract van een reeks colleges over „De ontwikkeling der wel dadigheid in de Grieksche wereld." De Christelijke charitas was voer Bol- kestein een verschrompeling der oud-Kel- leensche weldadigheid: een deel van het Godswoord zelf werd er „infaam" ge noemd. Te -"Leiden werd de hoogleeraar door Prof. Roos, Dr. Wagenvoort., Prof. Wolt- jer en Dr. van Gils duchtig aan den tand gevoeld. Men wachtte echter het officieels verslag der Handelingen van het congres af, óm het betoog aan een critiscli weten schappelijk onderzoek te' onderwerpen. De Handelingen verschenen, maar Bol- kestein's rede waszoekgeraakt. Op bl. 00 wordt die geschiedenis aldus ver haald: „Van de inleiding van Prof. Dr. H. Bolkestein in de Griekselie wereld is geen overzicht meer aanwe- z i g." Niet alleen is dus de rede verdwenen, maar zelfs 't overzicht is zoek. 't Is wij wenschen 'n parlementair woord te blijven gebruiken -■ongelooflijk kras. De aard van do rede blijkt editor mede uit 't debat, dat gelukkig nog wel „aan wezig" j.s. Wij lezen dan op bl. 61 o.a.: „Dr. Wagenvoort kan met de strekking van Prof. Bolkestein's rede geen groote instemming betuigen. Staat de Christus- leer met haar willen zegenen der vijan den en van die ons vloeken, met haar veel hoogere eischen aan het individu tegen over de vage algemeene, monschenliefue, waartoe het hoogstens bij de besten, der oudheid kwam. met hooger dan do op vatting der antieke volken? Prof. Bolkestein constateert, dat deze vragen uiting zijn van een geheel andere levensbeschouwing dan de zijne, waar door een elkaar niet begrijpen dadelijk naar voren komt. Hij herhaalt zijn bewe ring. dat een maat schappij, waarin zicli de Charitas uit, slechter is dan die der Grieken en acht het beroep op do liefde- tot vijanden in dit verband een sopbis- me?" Beter dan welke propagandist van ge- Ioovigen huize cok heeft de heer Bolke stein de nondzakolijkheid van universitei ten op anderen dan atheïsten-grondslag bewezen. Bovenstaand citaat bevelen wij heel bij zonder aan in de aandacht van degenen, die het bijzonder universitair onderwijs als overbodige weelde beschouwen. Ook Minister De Visser, die in de M. v. A. op het wetsontwerp M. O. bl. 3 onder meer schreef, dat het den univer- sitaireu docenten „uiteraard vrij s'aat bun onderwijs zóódanig in te richten, dat hun eigen theologische of pbilosonhi- sclie overtuiging daarin, geheel tot uiting komt," kan wellicht met het onderhavige zijn voordeel doen. @££¥lEitiaO NIEUWS Ontsnapt gered. Een verpleegde uit het Prov. Ziekenhuis te Medemblik trachtte te ontvluchten, door overklimming van het hek noordzijde. Zich ontdekt ziende, sprong hij in de Wes terhaven, doch nog tijdig werd hij op het droge gebracht. "wV-v-. De vrouwenhandelaar. De Duitsche politie heeft bij den com missaris van politie te Tiel inlichtingen ingewonnen omtrent den te Munster aan gehouden M. van M., vroeger te Tiel, zoon van een landbouwer, die zich in Duitsch- land uitgeeft voor een vermogend heer schap, met von voor zijn naam. Hij wordt verdacht van vrouwenhandel en oplichting. Van M. is hier te lande al vijfmaal we gens verschillende misdrijven veroordeeld en gedeserteerd vaïi de Koloniale Reserve te Nijmegen. Drinkwatervergiftiging. Te Vollenhovc werd het water in een put vergiftigd door het inwerpen van peper, creoline, petroleum, carbid en/.. Politie, rijksveldwachter en marechaus- sées stellen een ernstig onderzoek in. Lente. Door den regen en zon der laatste dagen is er in Friesland al zooveel gras, dat men al melkvee in de weide ziet. In de gemeente Schoterland maait een boer' zelfs al een goede snede gras, dat op stal gevoederd wordt. „Hbld." Een postduif. De heer A. J. Roelofs Jr., te Echteld, vermiste eenigen tijd geleden een postduif. Dezer dagen ontving hij bericht, dat het dier te Culemborg was opgevangen. Aan haar poot had de duif een briefje, waaruit bleek, dat zij door kapitein Iyeeler uit Grimsby, 130 mijlen in zee, aan boord van zijn schip Refrendo was opgevangen en 4 dagen latëv, toen het schip nog 90 mijlen uit de kust had afgelegd, weder was losge laten. Noodlottige ontploffing. Terwijl een bewoonster van Huil bezig was, haar kindje van 11 weken te klceden. ontplofte plotseling de kachel, in welke nabijheid zij met haar kleine stond. Mee ker en baby, benevens een 4 jaar oad zoontje, bleven ongedeerd, maar èen 5- 'jarig dochtertje werd zoo ernstig gewond, dat zij spoedig, daarna overleed. De oorzaak van de ontploffing schijnt to ;zijn, dat een handgranaat, een o.orlogssou- venir, in de kachel terecht was gekomen. Lenin en Tcotski spreken Nedsrlandsch. Wij hadden het.altiid gevreesd, zégt-"het Belgische „Laatste Nieuws*', dat het aan het licht zou kernen, maar onze verslagen heid is er nu niet minder. <?.m. Trotnky en .Lenin, de groote mannen van de Russische Sovjets, spreken.... Nedcrlanclsch en, er ger, .gebruiken die „landverradérïïjke" taal in hun betrekkingen met de Nederlandsche en Vlaarüsche communisten. Beide leiders woonden in 1896 te Luik. vaar zij Demblon, nu extremistisch so cialistischKamerlid, tot loei aar hadden Doch beiden aóibléven eveneens té Ant werpen, nl. inA903 Dat.alles wordt nu uit- bracht- do r.do ,Soir". Wij betwijfelen het geenszins, dat al wie in België den naam van Vlaming alleen reeds verachtelijk vindt, nu door zekere bladen gemakkelijk zal kunnen overtuigd worden'dat de Vlaamsche strijd bolsjewistisch is Herleving vain den slavenhandel. Naar bericht wotdj:, wijden, de Engel- sche en Fra'n'sólïe regceringen thans ern stig haar aandahet aan de herleving van den slavenhandel, ter bestrijding waarvan dc volkenbond vermoedelijk in September van dit jaar maatregelen zal vaststellen. Duizenden slaven worden, thans, naar men zegt, in Abyssinië, aan dc markt ge bracht. De Fransche regeering is te weten ge komen, dat er maandelijks verschepingen van slaven plaats hebben via e'en haven van Somaliland. De sultan ter plaatse krijgt een premie van één dollar voor ei ken slaaf, die naar Arabic wordt ver scheept. Verder zuidelijk, op de Oostkust van Afrika hebben de Fransche autoriteiten het noodige gedaan cm convooicn van slaven tusschen Madagascar en het Afri- kaansche continent tegen te houden, ter wijl Britsehe vlootcenheden met goed re sultaat bezig zijn, dc slavenjagers in do Roocle Zee en in dc Perzische Golf te ach tervolgen. Eigenaardig conflict. In het district Norwich (Engeland) is een landarbeidersstaking uitgebroken. Het merkwaardige is, dat eenerzijds de werkgevers erkennen, dat do loonen van hun personeel niet kunnen worden ver laagd, wil men hun een bestaansminimum waarborgen, terwijl zij anderzijds buiten staat zijn meer to betalen, zoolang de prijzen der producten zoo laag blijven. Volgens lord Kimberléy, een der groot ste landbezitters in het s takings gebied, ligt een der hoofdredenen van den slech ten toestand hierin, dat er veel te veel •erloren gaat tusschen producent en ver bruiker. Op de kosten van het graan drukt niet alleen do pacht, doch ook het tiend-recht en do ondernemerswinst, ter-, wijl, zoo men deze drie factoren iii een hand kon vereenigen, een veel grooter deel der geldelijko opbrengst zou kunnen worden besteed aan loonen. Daar hijzelf zijn landen exploitecrd en goede loonen betaalt, ondervindt hij evenmin last van de staking als do koning op zijn landerij en bij Sandringham. In Ierland schijnen de rebellen het hoofd in den schoot te zullen leggen. Voor de verkiezingen zou getracht worden vre de to sluiter». ho persbureau meldt uit Moskou, dat gister in het pfëccs tegen dc Katholieke geestelijken, de aartsbis schop Cieplak en de bisschop Batkewitsj ter dood zijn veroordeeld. De overige beklaagden hebben gevange nisstraffen van 3 tot 10 jaar gekregen. De beide doodvonnissen zullen Donder dag worden voltrokken. Naar de dagbladen te Warschau berich ten beeft de Poolsche premier Sikorski den Sovjet-vertegenwoordiger te War schau niet verheeld, dat deze veroordee lingen in Polen groote verontwaardiging zullen to voorschijn roepen. Mr. Zimmerman zegt in een tweede algemeen rapport aan den Volkenbond, dat een verbetering in den toestand der Oost-enrijksche financiën aanstaande is, mits do toegezegde credieten spoedig wor den verleend. Verder becritiseert hij het optreden der sociaal-democraten, die dreigen de poli tieke hartstochten weer te zullen ontkete nen. To Santiago wordt een Pan-Ameri- kaanscli congres gehouden. HET GOUD VAN KRUGER. Wij hebben gemeld, dat een soldaat, een. zekere Pritcbard, aan de autoriteiten van Johannesburg had medegedeeld, dat door hem de ..schat van Kruger" was ont dekt. De soldaat ging zelfs zoover in zijn bewéringen, dat bij verklaarde dat elk der 70 gouden staven de initialen Z. A. R. droeg. Zijn achteraf gebleken leugens hebben intusschen naar de „Matin" meldt, vijf menschcn tot slachtoffer gemaakt. Gelijk vele anderen, aldus het blad, waren deze Vijf o'ngelukkigen manschappen der be reden politie een veertien dagen gele den dwars door de woestijn getrokken, om de Kruger-millioénen te zoeken met geen andere gegevens dan de verklaringen van Pritcbard, die als gids was medegegaan. Gedurende een week deed de expeditie koortsachtige naspeuringen* Drie harer leden kwamen van dorst en koorts om. Twee anderen wisten met Pritchard, die beweerde elk spoor te zijn kwijtgeraakt, Johannesburg te bereiken, waar zij nu ernstig ziek liggen. Zaterdag j.l. is een proces tegen den oud soldaat aangeklaagd van meineed voor den rechtbank van JohannesDurg, met een veroordeeling van G maanden gevangenis^ straf geëindigd. Het is niet de eerste maal, dat de mil- •lioenen' van Kruger slachtoffers hebben ge- ,eischt. Volgens uit Johannesburg ontvangen Telegrammen is de geschiedenis aldus, zegt het blad: Van de zeven' blanken zes bereden politie-agenten en een jonge Boer-soldaat die den schat in 1900 begraven hadden en de republikeinsclie regeering, die bun had bevolen de door de Engelscbe be- :dreigde millicenen van-Pretoria naar Pie tersburg over te brengen, verrieden is er nog een in leven, gelooft men. Dc Kaffers, dié warén meegegaan om cLo schatten over tc brengen, waren door de blanken ver moord. Teruggekeerd te Lijdensburg sneu velden vier van ben al spoedig in de ge vechten tusschen Boeren en Engelschen. Het geheim was nog slechts bekend aan Schwartz, van Niekerk en den jongen' Boer wiens naam men niet kent, maar aanduidt met den naam van de „zevende. Toen dc burgeroorlog een weinig was bedaard, besloten van Niekerk en Schwartz den schat op te graven zonder den jongen Boer er van in kennis te stel len. •Schwartz doodde eehter( van, Niekerk, teneinde de millioenen met met hem be hoeven te verdoelen, maar een weinig later werd liij op getuigenis van een Kaffer, die den moord had gezien, ter dood veroor deeld en opgehangen. Do geheimzinnige „zevende" zou nog in leven zijn. Men weet echter natuurlijk niet, waar hij zich 'ophoudt. INGEZONDEN (Büiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie. Ondcrgeteekenden verzoeken IJ beleefd opname van liet volgende in Uw blad, waarvoor zij bij voorbaat dank zeggen. Toen begin October des vorigen jaars dc bekende circulaire van de Directrice van het Ziekenhuis der Rijks-Universiteit te Leiden alom in den cmtrek ter kennis werd'gebracht, is door het Gemeentebe stuur in overleg met de Kerkelijke Arm besturen eene tijdelijke regeling getroffen. Terecht zag het Bestuur van den Chris- telijken Besturenbond alhier in, dat waar deze regeling slechts zou gelden tot 1 April 1923, het dringend noodzakelijk was, zoo spoedig mogelijk maatregelen voor de "toekomst te nemen. Na eenige vergaderingen werd besloten tot oprichting eener vereoniging, welke zich ten doel stelde voor zoo goed als iedereen de mogelijkheid to openen tot gratis verpleging in een Ziekeninricliting. De opgerichte vereeniging „Do Verple ging" begon reeds dadelijk haar arbeid on der de ingezetenen der gemeente Katwijk met het gevolg, dat thans ongeveer 1500 leden zijn ingeschreven. Dit getal is natuur lijk voor eene gemeente van ruim 1-1000 in woners veel te gering. Te Rijnsburg met pl.ni. 4000 inwoners telt, blijkens verkre gen inlichtingen, eene dergelijke vereeni ging reeds 2500 loden. Met kracht moét dus worden gewerkt, op dat ook „Do Verpleging" weldra op ten minste 8000 leden kan bogen. Waarcm dit noodig^isï Op verzekeringsgebied is het reeds jaren lang een vaststaand feit, dat- liet risico- cijfer daalt, bij vermeerdering van het aantal aangeslotenen. De groots ohc maat schappijen bezitten in deze de grootste stabiliteit; kleine daarentegen lijden- een kwijnend bestaan. Het is daarom te bejammeren, dat te Katwijk aan den Rijn ten opzichte van de verpleging in het Rijks-Ziekenhuis naast „De Verpleging" nog drie vereenigingen haar arbeid1 hebben aangevangen. Een -groep Ned. Hervormden heeft zich voor hetzelfde doel verbonden, en daar naast staat een vereeniging, opgericht van' Gereformeerde zijde, welke vereeniging weliswaar geen Kerkelijk cachet wil en op een breed' standpunt wenscht te staan, Bovendien is er een Roomsch Katholieke vereeniging, welke eveneens op dit terrein werkzaam is. Ondergeteekenden, gekozen tot leden- der Commissie van Toezicht voor de ver eeniging „De Verpleging", bejammeren deze verbrokkeling, welke in de toekomst noodwendig haar nadeeligen invloed zal doen gelden. Zij zijn overtuigd, dat ook in deze materie 't „Eendracht maakt macht" in alle opzichten geldt, en meenen met na druk te moeten waarschuwen tegen heb brengen van verdeeling op een terrein, waar eendrachtelijke samenwerking eisch moet worden geacht. Hoogachtend, H. EER.DBEEK. i J. HUETING. J. W. KOBUS. C. OUWEHAND Sr. R. OUWEHAND. Katwijk, 23 Maart 1923. ÜECMTZffigCEëi kXnTÖMGËUÉL.HÏ LEiütiX. Voor de openbare zitting staan 32, voor nict-openbaar één zaak op de rol. Waarnemend Kantonrechter: Mr. Fok ker. L. H., bakker te Leiden, is beklaagd te "licht brood verkocht te hebben, wat ambtenaren van den Keuringsdienst kun nen bevestigen. Ook de Directeur van dien Dienst, Dr. v. Eek, verklaart, dat hij het volgens de voorschriften-heeft onder zocht, en kan het ook bevestigen. De Ambtenaar vindt het een belangrijke zaak en eischt ƒ50 boete of .50 dagen. II. R., fabrieks-dirccteur te War mond, is beklaagd, niét op last van het gemeentebestuur ingegaan te zijn op een desbetreffende order tot bet dempen van een sloot langs den Kernels- of v. Mils- dam. Voor hetzelfde feit over een gedeelte dier sloot is eveneens gedagvaard Th. v. M., die in gebreke is gebleven aan dc op dracht van het Gemeentebestuur te vol doen. Getuige Scliölvinck, burgemeester van Warmond, geeft eenige toelichting over het geval, waarbij do Ambtenaar op merkt. dat er gesproken wordt van uit de Dorpstraat gemeten 50 meter te dempen en de sloot eigenlijk, op die lengte van do Dorpstraat gemeten pas aanvangt. Getuige Rutgers hoeft op laten meten en vertelt dat die lengte 52 Meter is. wat do chauffeur A. Koppers, die het opge meten heeft, kan bevestigen. De Secretaris van dc Gezondheidscom missie en de Gemeente-Opzichter C. O. de Vroomen werden gehoord over de vernie ling der sloot, die volgens laatste erhar-, mol ijk was, en over een groot, o lengte bij- na gedempt. •Beklaagde R. erkent dat do vervuiling ergerlijk was, doch. dat die sloot ook ge bruikt wordt voor vuilnisbelt van een ge- heolc buurt, waartegen nooit geen maat regelen genomen waren door het gemeen tebestuur, om dit le voorkomen. Geen enkel procesverbaal was er tot nog toe over gemaakt. Do Ambtenaar blijft bij zijn meening, dat de omschrijving heel onduidelijk is en als de beklaagden wilden opvolgen, wat het gemeentebestuur gelast heeft, zouden ze met niets te doen aan die lastgeving gevolg gegeven hebben. Do Ambtenaar meent dan ook niet an- ders te kunnen doen, dan vrijspraak te vragen. De Kantonrechter, direct vonnis wij- zend, spreekt beide beklaagden vrij. J. L. O., bierhuishouder, te Leiden, heeft zonder vergunning daartoe sterken drank ten verkoop in zijn lokaliteit voor- handen gehad. Beklaagde, zegt het niet verkocht te hebben en eigelijk nog vergunning te. heb- -, ben, daar hij er voor betaald heeft, en dit nog niet is gerestitueerd. Eisch 50^ of 25 d. A. K., kof'fiehuisliouder te L e i d e n. is beklaagd het tapve.rbod te hebben over treden, waarvoor al9 getuige Mai'g. .Wolff, een Duitsche die in haar landstaal ge hoord wordt. Als getuige werd gehoord de lieer Aver- difk. bierhandelaar te Leiuon. die de ver klaringen voor de politie afgelegd n:et juist noemde, en thans onder eede een gewijzigde lezing gaf. Do Kantonrechter meende de zaak voor oen onderzoek te moeten aanhouden, waar hij do verklaringen in twijfel trolc. Getuige Mom werd" daarover nog ge hoord. Deze kon geen inlichtingen ver schaffen, waarop getuige-verbalisant v. Veen werd ontboden en de zaak werd ge schorst: j v. M. to Katwijk, heeft honden op eenige sneeuwballende jongens afge stuurd. waarbij er een gebeten is. Be klaagde.is él oor de jongens besneeuwbahl en heeft toen den hond los gemankt, waar bij dc getuigen verklaren er niet aan mede gedaan te hebben. Eisch 3.—. II. D., ie Sassenheim. is bek'aagd iemand mishandeld te. hebben, zoodat deze een b 1 o e d nou sb ek-w am. Na da t getuigen waren gehoord, werd of I dagen ge- eischt. J. R., sigarensorteerder tc Leiden, heeft ann ccn balkje bij een raam ge hangen dat gebroken is. Eisch 5.boete. J. V., to Leiden, heeft gestekt in ver- boden tijd, tot lijdspasseering. Eisch 5. K. v. E., motorschippcr le Rijnsburg heeft te hard gevaren en geweigerd zijn naam op te geven, wat beklaagde toegeeft Eiscli 20.boete.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6