Amerikaansche brieven. IV. Geestelijk leven in Amerika. Amerika is een alleszins godsdienstig land. Om van de juistheid van deze bewering overtuigd te worden behoeft met slechts des Zaterdags een krant te koopën en hierin de „Kerkelijke Berichten'' op "te slaan. Want Amerika is ook het land van de groote pers en de Amerikaansche ker ken gelooven in adverteeren. Bijna geen kerk van beteekenis is er of ze adverteert. Ik heb wel eens gedacht dat de Ameri- kaatische bladen, evenals de -Holland- fiche zusters deze kerkelijke berichten gratis opnamen. Maar een goed vriend verzekerde me onlangs dat dit niet het geval is en dat de kerken, evenals ieder ander, voor haar advertenties moeten betalen. Ik heb hier op 't oogenblik de bladzij de kerknieuws van twee der grootste New-Yorker bladen voor me liggen. In beide bladen tel ik advertenties van on geveer 25 verschillende kerkgenootschap pen of religieuze vereenigingen. Terwijl er dan nog een tiental advertenties in voorkomen van menschen die zich blijk baar geroepen gevoelen de menschheid van geestelijke voorlichting te dienen zonder dat ze tot een bepaalde kerk of vereeniging behooren. Ik kan hier nog aan toevoegen dat on der deze laatste categorie het vrouwelijk element niet slecht is vertegenwoordigd. Opmerkelijk is voorts dat in de lijst der adverteerende kerken de Roomsch. Kat holieke Kerk gemist wordt. Wat hiervan de oorzaak is, weet ik niet. Ik heb wel eens geh'oord dat de splijt zwam een typische Hollandsche ziekte is. Een het kan niet worden ontkend, dat wat in ons vaderland in dit opzicht op politiek gebied wordt gepresteerd, in geen enkel ander land wordt benaderd. Maar ik kom hoe langer hoe meer tot de con clusie, dat hét op geestelijk en kerkelijk gebied in een land als Amerika al niet veel beter is. En gezien de bovenge noemde lijst, neem ik aan, dat de meeste lezers dit wel met mij eens zullen wezen. Behalve de meer algemeen bekende kerken vindt men in deze lijst allerlei kerken en kerkjes, waarvan wij Hollan ders nooit hebben gehoord. Het zou wel interressant zijn om eens na te gaan, wat en in die verschillende kerken alzoo ge leerd wordt. Een van do New-Yorksche bladen is er aan begonnen om iederen Zondag een reporter naar zoo'n onbe kende kerk te zenden, en men kan dan iö. de krant van Maandag een uitgebreid verslag lezen van wat bij daar allemaal heeft gehoord. Het zou mij te ver voeren indien ik hier moest gaan oververtellen. Maar wel wil ik enkele namen, noemen van de meest onbekende kerken. Behalve de ook bij ons bekende „Chris tian Science" (Christelijke wetenschap), is er ook een kerk voor „Divine Science", (Goddelijke Wetenschap). Er zijn „Disci pelen van Christus" en de Kerk van de „Etische Cultuur". Daar is een „Nieuwe Kerk" en een kerk van „De nieuwe ge dachte" (Te oordeelen naar de adverten ties schijnen de bijeenkomsten van deze laatste kerk bijna allen door vrouwen te worden geleid). Joden, Spiritisten en Thoosophen ontbreken niet in de lijst. Er is een „Algemeene Kerk", welker hoofdleer schijnt te zijn dat er geen hel is, en dat alle menschen ten slotte zalig zullen worden. En eindelijk vinden we in de lijst astro logen, psychologen, vertegenwoordigers ven verschillende Oostersche godsdien sten, en menschen die zich philosophen noemen, te veel om op te noemen. Natuurlijk zijn de verschillende adver tenties ook weer echt Amcrikaansch. In Holland lezen we in onze kerkelijke be richten heel eenvoudig hoe laat de dienst begint, en welke Dominee preeken zal. Maar de Amerikaan gelooft in reclame maken. En daarom leest men "hier ook het onderwerp dat de Dominee behande len zal, en veelal het muzikale program ma, dat zal worden afgewerkt, met in enkele gevallen de namen van de artisten erbij. Natuurlijk volgt uit een en ander van zelf, dat er verschillende Dominees zijn, die trachten de titel van hun preek zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Zoo lees ik boven aan de lijst dat een Dominee van de Adventisten zal spreken over bet onderwerp: „Naar Gods beeld, of een ontwikkelde aap? Wat? Kwam de mensch uit het Paradijs, of uit een die rentuin?" Een ander spreekt over: „Is Amerika een beschaafd land?, terwijl een der Joodsche Rabbis moet behandelen: „De grondgedachten van den Amerikaanschen geest", en een andere rabbi: Hebben we Abraham Lincoln vergeten? Zelf boorde ik in een Amerikaansche Gereformeerde kerk eenige weken gele-< den een preek over: „Lincoln, de Chris ten." De theosopheai deelen in een bijzonder gr oo te advertentie mee dat in een openbare bijeenkomst behandeld zal wor den: Het vergeten onderwijs van Jezus, de Christus. Een der Methodistische Kerken deelt mee dat in de avonddienst het leven van Christus van af zijn geboorte tot zijn opstanding, in muziek zal worden weer gegeven. Gelukkig worden er ook onderwerpen genoemd, die voor ons meer aantrekke lijk zijn. Zoo noem ik u de vraag van Petrus: „Heere, tot wien zullen wij been gaan?", „Gods wegen onze weg", „Is Christendom in deze wereld mogelijk?" en „Zoo God voor ons is, wie zal tegen ons zijn?" Helaas geeft een mooi onderwerp lang niet altijd waarborg voor een goede preek. Ik hoorde een Presbyteriaansch predikant spreken over: „Ik ellendig mensch, wie zal mij verlossen van het lichaam des doods? en ik heb me ver wonderd en geëergerd dat een bestu deerd mensch, zooveel onzin op kon han gen aan zoo'n ernsligen tekst. Ondanks alle reclame en de uitgebreide advertenties valt het dan ook voor een vreemdeling dikwijls lang niet mee, om hier 's Zondags een kerk te vinden, waar werkelijk het Evangelie wordt gepredikt. Zoo verdwaalde ik eenigen tijd geleden in een onbekende stad, op advies van een Amerikaanschen kennis, in een van de hierboven ook al genoemde „Algemeene Kerken." Dat woord „algemeen" stond me wel al niet aan, maar een mensch moet ook wel eens oppassen zich niet al te Vg door zijn vooroordeelen te laten beinvloeden. Maar ik bemerkte al spoedig dat mijn voorgevoel me in dit geval niet bedrogen had. Want direct nadat de dienst was geopend, werd door de gemeente de vol gende geloofsbelijdenis opgezegd: We gelooven in het algemeene vader schap Gods, en de algemeene broeder schap der menschen; in het geestelijk ge zag en in de positie ais leider van zijn Zoon, Jezus Christus; in de betrouw baarheid van den Bijbel als bevattend* een openbaring van God; in de zekerheid van een rechtvaardige vergelding van de zonde, en in de uiteindelijke harmonie van alle zielen met God. En de heele, preek van tien geachten Dominee was één sterke aanval op de Orthodoxie in het algemeen en op het Calvinisme in het bijzonder. De man beweerde o.a. dat Rome des tijds een groote fout. had gemaakt, en nog maakte, door haar volgelingen den Bijbel te onthouden. Want de Bijbel was een boek vol van leering en van troost. Luther had getracht deze. föut te her stellen, hij had den Bijbel vertaald en onder de menschen gebracht. De resulta ten waren overweldigend, de invloed van den Bijbel bleek bijzonder groot te zijn. Maar toen Luthers opvolgers en vooral de Calvinisten dit zagen, wilden ze het nog mooier maken. De macht van den Bijhei moest nog grooter worden. En daarom werd de Bijbel onfeilbaar ver klaard. Gevolg biervan was dat de invloed van den Bijbel al spoedig begon te tanen. Men ging geloofsbelijdenis boven den Bij bel stellen. En voor orthodoxe menschen is de Bijbel niet meer liet boek dat Wijs heid en Troost en Moed geeft, voor do moeilijkheden en teleurstellingen van dit aardsche leven, maar alleen maar de bron waaruit het materiaal wordt geput dat ze in staat stelt, met andere menschen te twisten, en deze van ketterij en afval te beschuldigen. Als Hollandsch Calvinist gevoelt men zich door zoo'n prediking nu niet be paald verkwikt Maar er'zijn gelukkig in Amerika ook nog menschen die het voor de waarheid opnemen. Al is er ontegenzeggelijk veel oorzaak om zich over de algemeene slap te en lauwheid te ergeren en te bedroe ven, er is toch ook nog wel een levend Christendom. Het onderwerp van dezen brief is trou wens nog lang niet uitgeput, en ik hoop er bij gelegenheid nog wel eens een briefje aan to wijden. UBT DE PERS De Zomertijd. De brief van den premier aan den voorzitter der Tweede Kamer, waarin een overzicht wordt gegeven van de door Z.Exc.- ingewonnen adviezen in zake den zomertijd, zegt de Maasbode, is door den minister bedoeld als een antwoord op de vraag van den heer van der Waer- den, die zih tot tolk maakte van de pu blieke opinie door op deze publiactie aan te dringen. Intusscken zullen nu de leden der per ste Kamer, die ook onder het belangstel lende publiek behooren, gelegenheid heb ben zich over het ontwerp-Braat te gaan beraden, tenzij ze de uitgebrachte advie zenwat geenszins onmogelijk zijn zou onvoldoende achten. Hoe onvolledig het rapport overigens is, er blijkt wel uit dat de eonomisclie voordeelen van den zomertijd niet gering te schatten zijn en bovendien krijgt men bij lezing als eindindruk wel mee, dat over het geheel genomen de verhoudings- cijfers bij de stemming in de Tweede Kamer niet kloppen op de meeningen in den lande. Het lijkt ons niet te boud gesproken als we de veronderstelling wa^en, dat, op deze gegevens haar houding bepalend, de Eerste Kamer moeilijk bet Votum der Tweede Kamer zal kunnen bekrachtigen. Toch zou er o.i. veel voor te zeggen zijn, dat wordt bet voorstel-Braat door den Senaat verworpen de Regeering naar een soort middenweg zoekt om de belan gen van stad en platteland zooveel moge lijk, te verzienen. Een inkrimping van den termijn, gedu rende welken de zomertijd gelden zal, van 1 of 15 Mei b.v. tot 1 of 15 Septem ber - zou zonder twijfel mede voor een goed deel tegemoetkomen aan de bezwa ren der buitenmenschen, voor wier ge gronde klachten men zeker aan het De partement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een open oog zal hebben. Uit het Socïaie Levert De actie in de steenindustic. De loonactie in de Geldersche Steen- Industrie is ook doorgedrongen tot in Maas en Waal, waar de eerste slacht offers vielen te Deest. De vaste kruiers op de steenfabriek van de heeren Bus- sers en Vermeulen zijn ontslagen. Uit Tiel wordt gemeld, dat de steenfa brikanten dezer dagen vergaderden ter bespreking van de gespannen verhouding tusschen hen en de werknemers. De lei ding ging niet van een organisatie uit. Ter vergadering waren de georganiseerde en ongeorganiseerde fabrikanten. Tot een algemeene uitsluiting naar aanleiding van de stakingen in de IJselstreek werd niet KONINGIN MiLENA. f zer dagen de ex-Koningin van Montenegro, de weduwe van koning Nilrita, die in den wereldoorlog zijn kroon verloor. besloten. Eventueele conflicten zullen dis- trictsgewijze overzien worden en de maat regelen zullen districtsgewijze worden ge nomen. ,v/\- Staking. Te Loosduinen legde het grootste gedeel te van de werknemers bij den bouw van 'n paar honderd huizen aan de Witlaari het werk neer. Zo waren in dienst bij de aan nemersfirma J. van Rossum. Ook het per soneel, werkzaam aan een ander blok hui zen voor dezelfde firma, moest noodge dwongen staken, zoodat een 70 man er bij betrokken was. Nadat gemeentepolitie en marechaussee voor het bewaren der orde waren gekomen, gingen de knechts die al tijd sommigen zelfs 40 jaar bij de firma gewerkt hebben, weer aan den ar beid. De werkloosheid in do sigaren-industrie. Vrijdag had op. het Departement van Biunenlandscho Zaken een bespreking plaats met de vertegenwoordigers der ge meentebesturen van Amsterdam, Utrecht en Den Bosch en de directeuren der Ver- eenigde Hollandsche Sigarenfabrieken. Medegedeeld werd, dat de Spaansche order voor de Senoritas nóg niet vaststaat, doch zeer waarschijnlijk is. Daarom zal Maandag reeds met de vervaardiging wor den begonnen. De arbeid zal aan de werk- loöze sigarenmakers worden opgedragen. De minister bepaalt, dat daarvoor ge schikte gesteund-en,. het werk moeten aan vaarden en behoorlijk uitvoeren op straffe van de steunregeling te worden uitgeslo ten. UBT BE OMGEVING VOORSCHOTEN. In de gisteravond gehou- deai vergadering der A. R. Kiesverecni- ging alhier is de candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen als volgt vastgesteld: 1. J. M. van Kempen Sr.; 2. C.; Eggink Sr.; 3. D. J. v. Cuilenborg; 4. D; Limburg; 5. J. Taal; 6. L. H. Meiling Jr.; 7. D. de Jong; 8. J. W. Bakker; 9. A. Pos; 10. B. Luhach. Tegenwoordig waren 47 leden. Van meerdere plaatsen uit de omgeving vernamen wij reeds ,de oprichting van een vereeniging voor Ziekenverpleging. Tot nog toe hoorden wij hiervan in Voorschoten niets, 't Kan toch niet zijn omdat zulk een vereeniging voor ons dorp niet noodig is, maar men wacht blijkbaar op eenige personen die deze zaak aan vatten. Laat men daar toch niet te lang mee wachten; er zullen in onze gemeente ze ker wel personen zijn te vinden die tijd en lust hebben deze hoogst noodige zaak aan te vatten. Voor ieder bestaat de kans opgenomen te worden in een der Zieken- inrichtingen waarvan de kosten voor ge wone inkomens bijna niet te dragen zijn. Het Ziekenfonds der Kon. Ned. Eclel- meta-albedrijven alhier heeft reeds met medewerking der Directie een regeling voor haar leden getroffen, die hen finan cieel schadeloos stelt voor een verblijf in het Ziekenhuis of een der andere inrich tingen. 't Is te hopen dat nu spoedig ook voor de overige inwoners een vereeniging worde" opgericht waar ieder, ongeacht welke kerkelijke gezindte of stand, lid van kan worden. Wie nemt het initiatief? SASSENHEIM. De leden der Ghr. Zangver- eeniging „Looft den Heer" hebben bijeen gebracht de som van f 15.25 voor den nood in Rusland, terwijl nog meer bij dragen worden verwacht. Naar wij vernemen, zijn door do Vrijzinnige Kiesvereeniging voor do a.s. gemeenteraadsverkiezing kandi daat gesteld de heeren: Joh. Speelman, H. Gerrits, B. Hoogstraten en B. D. Kap- teijn. Naar w ij vernemen z ij n d e- ze week do eerste kievitseieren gevonden in een rietschelf van den heer Z. KOUDEKERK. Morgenavond te 1% uur, hoopt voor de Anti-Rev. Kiesvereeniging in de Geref. Kerk alhier op te treden, de heer W. Warnaar van Sassenheim met het onderwerp: „A.s. verkiezing voor Sta ten en Raden." Gaarne voegen wij hier aan toe een opwekkend woord om zooveel mogelijk present te zijn. Op de gisteren gehouden veiling ten overstaan van Notaris F. G. Engelberts te Hazerswoude, zijn de on- roerende goederen van „Paanderen" al hier, in bod gebracht als volgt: perceel 1. koetshuis, paarden en koestalling f 1500 verhoogd met f 500; perceel 2. Ho-eren- huis f2400, verhoogd met f400; perceel 3. Boomgaard en tuin 49.50 A. f 1100 verhoogd met f 100; perceel 4. 2 arbei derswoningen met 34.10 A. weiland f 2100; perceel 5. 1.40.80 H.A. weiland f3600 verhoogd met f200; perceel 6. 1.09.10 H.A. weiland f2200 verhoogd met f 400; perceel 7. 1.85.90 H.A. weiland f3100 verhoogd met f300; perceel 8. 1.11.50 H.A. weiland f2000 verhoogd met f200; perceel 9. 0.78.70 H.A. weiland f 1000 verhoogd met f 100; perceel 10. Viscliwater f 110; te zamen op f21.110. LISSE. In etr daartoe gehouden gehouden vergadering der Christ. Hist. Unie afd. Lisse, werden de volgende can- didaten gesteld voor den gemeenteraad: 1. A. Verduyn Jr. 2. Gerrit van Parijs. 3. J. Kuiper. 4. .1 Marbus. 5 C. van Pa rijs. 6. J. L. Veldhuizen van Zanten. 7. J. .Potman.- 8. G. v. d. Bent. 9. A. Tib-, boel. 10. K. Tams. Te dezer plaatse-is de melk met twee cent. per liter verlaagd en alzoo gebracht op 16 cent. Het d a m e s-c o m i t c c n b e- hoeve van het huldeblijk voor H. M. de Koningin heeft den Burgemeester alhier afgedragen na aftrek der kosten 610 gld. KATWIJK AAN ZEE. Naar wij vernemen stelt het raadslid de heer P. van Duivenbode zich niet meer herkiesbaar voor den ge meenteraad. Een damescomité, onder leiding van Mej. Boorsma, besloot een ba zaar te organiseeren ter verkrijging van gelden voor een te houden kinderfeest, bij gelegenheid van het jubileum van H. M. de Koningin. De medewerking van school kinderen zal worden gevraagd voor het maken o.a. van handwerken. Naar wij vernemen zal doorden heer B. Lammens alhier, een wasch- en strijkinriehting worden opge richt, zeer zeker ten gerieve van vele huismoeders, daar onze gemeente zulk een inrichting niet rijk is en men tot op heden was aangewezen op inrichtingen van dien aard in andere plaatsen. Heden ar v ond te acht uur vergadert de A. R. Kiesvereeniging in „Ons Huis." Punten van behandeling: Opening; no tulen; ingekomen stukken; Prov. Staten verkiezing; candidaatstelling voor den ge meenteraad; rondvraag; sluiting. De heeren worden verzocht hunne da mes mede te brengen. BOSKOOP. Door den Vrijheidsbond afd. Boskoop zijn de volgende candidaten voor den. gemeenteraad gesteld: J. v. Gel deren, (aftr.); W. C. v. K.leef, (aftr.); J. Spruijt., (aftr.); C. Verkade Kl.zn.; G. Boer Pzn., Mevr. Nieuwburg-Wood; J. W. E. EbbingeJ. RadderJ. v. Kleef Mzn. en Jacob Groenewegen. Zondagavond werd deze gemente in rep en roer gebracht door ze kere v. D. wonende te Amsterdam, doch vroeger alhier woonachtig. 3^e man die zeer beschonken was, en voor wien zeer noodig was dat hij door de politie opge borgen moest worden, verzette zich heftig tegen de politie, en wel zoodanig dat de uniformjas van den beambte geheel werd vernield. Met behulp van eenige burgers werd ten slotte de woestaard in de cel gebracht. NOORDWIJKERHOUT. Gered. Een kindje, 2% jaar oud, van P. wan den B., viel in de sloot van de firma GuldemoncL H. de K. sprong ge kleed te water en ofschoon deze zelf niet kon zwemmen, mocht hij het genoegen smaken het kind van een wissen dood te redden. Bouwvergunning. Door B. en W. is aan T. Reijneveüd vergunning verleend om zijn woonhuis te verbouwen in twee wo ningen. GEMHENGD NIEU¥&§ Brand. Gisternacht is te Groningen de tram remise der voormalige Zuid-Landcr tram aan den Heereweg afgebrand. Overreden. Onder Amstelveen is op het haanvak AmsterdamAmstelveen een 8-jarig zoon tje van den wegwerker L. v. Schagen door den trein aangereden. Zijn toestand is zorgelijk. Het treinpersoneel heeft het ongeluk niet bemerkt. Verdronken. Te Nieuw-Roden is een kind van M. K. in een waschtobbe met water gevallen en verdronken. Mishandeling met doodelijken afloop. In een café ie Apeldoorn ontstond een woordentwist tusschen H. C. en B. D., heiden wonende tc Ugchelen, welke zoo hoog liep, dat B. D. een biljartqueu greep en daarmede zijn tegenstanden een zoo hevigen slag op <het hoofd toebracht, dat de queue in tweeën brak en H. C. bewus teloos op den grond ineen zeeg. Zonder weer tot heb bewustzijn te zijn terugge keerd is H. C. in het ziekenhuis overleden Ds dader werd gearresteerd en zal ter beschikking van don officier van justitie te Zutphen worden gesteld. Door schrik gedood. Te Steggerda waren twee schoolkinde ren aan het vuurtje stoken, blijkbaar op het eigendom van den boer T. D. Deze gaf tenminste een der jongens een gevoe lige afstraffing. Diens kameraad schrok hiervan zoo hevig, dat hij dood neerviel. Vermist. Sedert Vrijdagnacht wordt te Assen vermist zekere van L., gepensioneerd £SBBj Ingezonden Mededelingen hoofdconducteur der Staatsspoorwegen. Men vreest dat hem een ongeluk over komen is. Effectendiefstal. Te Amsterdam hebben insluipers zich toegang verschaft tot een perceel aan de Domselaerstraat. De bewoner had juist kort te voren een aantal effecten ter waar de van f 14.000 uit de safe gehaald, Deze stukken zijn medegenomen. Bovendien legden de insluipers beslag op een geld kistje met f 70-en twee spaarbankboekjes. Van de daders is nog geen s-p- lekt Uit de omstandigheden, dat zij n slag hebben geslagen, kort nadat de effecten in huis waren gekomen, meent- de politie- te moeten aannemen, dat zij met de toe standen op de hoon'e waren. Gin schirterocyerï. Bij den apotheker Kloosterliuis té Til burg zijn twee uit Breda afkomstige leer lingen het slachtoffer geworden van eigen roekeloosheid. Zij hadden wel eens ge hoord, dat door artisten op heb tooneel atropine, gebruikt werd om de oogen tc doen schitteren en besloten dit eens te probeereii. Het zware Vergif naruen zij echter als een drankje in. waarna 'dadelijk daarop verschijnselen van dronkenschap en bewusteloosheid volgden. De onmiddel lijk gewaarschuwde genecsk.un.digc dienst bracht beide dames per auto naar het gasthuis, alwaar zij ter verdere verpleging zijn opgenomen. Haar toestand schijnt echter niet levensgevaar..!ijk. ..Tel.", Moeilijke tijden. Men schrijft van de Zeeuwseh-Vlaanisehs' grens aan het „Hbld.": De winkelstand in Zccuwsch-Vlaandereii W. D. beleeft moeilijke tijden. Bijna alle bewoners van de grensplaatsen doen hun inkoopen in België; zelfs brood en kruide nierswaren worden daar gekocht. Niet, dat het alles in België zooveel goedkooper is; maar men -heeft nu eenmaal den, loop daarheen. Vooral des Zaterdags, wanneer er markt in Brugge is, gaan honderden per boot of trein hun inkoopen deen. Er loopt zelfs een extra-trein van Breskens naar Sluis om aansluiting tc-geven aan. den eersten trein naar Brugge; ook de Belgische Maatschappij laat extra treinen loopen. Voor onze winkeliers is 'b een droevig-3 tijd. Er zijn dagen, dat sommigen voor geen gulden verkoopen. Aan de andere zijde is het voor menigeen een-dure lea, da;t men de prijzen gedurendé den oorlog niet handhaven kan, gelijk getracht wordt. Het vleesch is bijv. in België goedkoopc-r dan hier, terwijl dc Brugsche fekigcrs het meeste "vee van de beste kwaliteit juist' hier koopen. Van het verschil kan dan nog ruimschoots de accijns betaald worden. De uitvoer van vleesch en boter is even wél in België verboden; men hoopt, dat' meer artikelen zuilen volgen. Verdronken. Aneta meldt uit Weltevreden: De eerste luitenant der infanterie K. J. H. van Bu i- ren is in West-Atieh verdronken. De kindertoestanden in Rusland. Op do dezer dagen gehouden zitting van het St. Petersburgscho -gouvernementeel uitvoerend comité, heeft Lilin een rapport uitgebracht betreffende kindertoostandcxi in Rusland. De mededcelingen. die Lilin deed betreffende de kindertehuizen en toe vluchtsoorden waren allesbehalve opwek kend, verhaalt do „N. R. Crt." De kinderen lijden honger, verklaarde Liiin. Er is een rantsoen levensmiddelen vastgesteld, dat de kinderen moeten ont vangen, maar dat bestaat alles alleen op papier. In de practijk is de toestand zoo, dat, om eens een voorbeeld te noemen, de rantsoenen voor October 1022 eerst 01 Januari j.l. werden uitgereikt. Het spreekt vanzelf,' dat bij een dcrgelijken achter stand in de levensmiddelenvoorziening de kinderen op andere wijze in het leven moe ten worden gehouden en dat gebeurt dan meestal door bemiddeling der gouverne- menteelo ]evcnsmiddeloncomité?s, die aan de kindertehuizen „voorschotten" op do to ontvangen levensmiddelen verstrekken. Als die comité s er dan ook niet waïén, zeido Lilin, zou ik niet weten wat er van do kinderen terecht moest komen. Een heel leelijk ding is het groote gebrek aan zeep. Tengevolge daarvan heerseht in do meeste kindertehuizen groote onzindelijk heid, waardoor allerlei ziekten in de hand ■gorden gewerkt. In heb algemeen trouwens mag- gezegd worden, dat dc kinderen zoo goed als alle tuberculeus zijn. Intusschen hebben toch, gezien dc groo te werkloosheid en armoede, die in vele streken heerschen, de meeste kinderen in de gestichten het nog beter dan zij het daarbuiten zouden hebben. Een geheel verkeerde methode achtte de rapporteur dan ook, de beperkto toelating tot de kin dertehuizen, die den laatsten tijd wordt toegepast. Het arbeidsveld dezer inrich tingen moet eerder worden uitgebreid dan ingekrompen. Op de een of andere manier moet do mogelijkheid daartoe geschapen worden, Lilin roerde ook do idcëcle zijde der kwestie aan en wees o.a. op Jiot groote gebrek aan paedagogiscli onderlegd perso- "neel. De oorzaak hiervan is to zoeken in de meer dan slechte bezoldiging. Een por tier verdient op het oogenblik veel meer dan een onderwijzer of een opvoedend ambtenaar. Daarin zal beslist verandering moeten kernen, wanneer men voor dc op voeding der kinderen over voldoende voor die taak berekend personeel zal willen be schikken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6