Dagblad voor Leiden en Omstreken. IEDWE LEIDSCHE COURANT ASOrfftEffiiEtf TSPtfUS in Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal ....f2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 3üe JAARGANG. - DINSDAG 20 MAART 1923 - No. 899 BureauHooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 AüVEftTENTIE-PUUS Gewone advertentiën per regel 22K cent» •«Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief*! f Bij contract, belangrijke reductie. d Kleine advertentiën bij voornitbeta-') ling van ten hoogste 30 woorden, worden decdr'-s a,-J 50 cent. Ons Orgaan. Men. kan zich tegenwoordig geen vor- ceniging denken zonder eigen orgaan. Ook het Gereformeerd Schoolverband heeft zulk een orgaan ja men zou kunnen zeggen, dat het cr twee heeft, want maandelijks laat het iets van zich hooren cn ieder jaar zorgt het voor een referaat. Hieruit blijkt al dadelijk, dat we te doen hebben met een geheel ander soort vor- eeniging dan de overige onderwijsorga nisaties. Het Gereformeerd Schoolverband ver zamelt geen geld om de scholen te steu nen of de opleiding tegemoet lo komen; integendeel, het vraagt geld van de scho len en van de opleidingsinrichtingen. Het zegt. als het ware: geef ons geld en wij zetten het om in geestelijke hulp en we sturen u vo,or uw geld ieder jaar een referaat en iedere maand een nummer van ons orgaan. Dr. H. Bavinck heeft zich goed ingedacht, wat hij met deze or ganisatie bedoelde cn hij heeft dat niet voor zich zelf gehouden, maar het laten drukken in nummer één van de referaten onder den titel: „De taak van het Gere formeerd Schoolverband." Daarna moesten allereerst de verschil lende verhoudingen onder het oog gezien worden en zoo ontstonden de verhande lingen over „Schoolbesturen cn Onder wijzers", „Hoofden van scholen en hun mede-onderwijzers", „De ouders en do school" en „Schooltoezicht". De opleiding der onderwijzers gaf aan twee brochures stof ter behandeling. De verschillende soorten van scholen werden besproken in „Meer Uitgebreid Onderwijs" en „Voort gezet Onderwijs". Daarna ïverd een aanvang gemaakt met de bespreking der verschillende vak ken. Bijbelsche geschiedenis kroeg twee maal een beurt; Kerkgeschiedenis, Cate chismus en Vaderlandsche geschiedenis volgden; Natuurkennis werd besproken als „Het Lied der Schepping", „Onze Schoolstrijd" kon niet geheel achterwege blijven, hoewel wo do behandeling daar van moest overlaten aan „Unie" eD „Schoolraad". Ook de nieuwe problemeD kwamen aan de orde in twee referaten: „Van spelen tot leeren" en „Geloovcü en Opvoeden". Ten slotte heeft het Gereformeerd Schoolverband ook de verhouding van Kerk en School aan de orde gesteld en zich tot de synode der Gereformeerdo Kerken gewend om te vragen naar een. geschikt leerboek over do geloofsleer voor do jeugd. Al deze onderwerpen in de volgende jaarvergadering verwachten we reeds het twintigste referaat zijn behandeld door manuen, die in de onderwijswereld goed kekend ziin en wel door de Profes soren Dr. H. Bavinck, Dr. J. Wolljer en Dr. H. Visscher; de predikanten: Ds. J. G. Sikkel, J. H. Landwohr en Dr. K. Dijk; en voorts door Mr. P. S. Gcrbrandy en do, H.H. Dr. J. van Andel, J. van An- del Jz., K. van den Berg, A. Jonkman. H. Lankamp, L. Looyen, G. Meisna, D. W. ReindeTS, J. van der Waals, H. J. van Wijlen en J. C. Wirlz Gz. De referaten worden voor de algemee- nc vergadering gedrukt en toegezonden, zoowel aan de Besturen als aan het Per soneel der aangesloten scholen, zoodat allen vooraf kennis kunnen uemen van den inhoud. Op de jaarlijksche algomeene vergadering is dan ruimschoots gelegen heid voor debat en daarvan wordt gere geld een goed gebruik gemaakt, waar door wo kunnen spreken van oen vrucht- haar debat. Het maandelijks verschijnend Orgaan is natuurlijk allereerst bestemd voor me- dedeeling van alles, wat betrekking'heeft op het leven in het Verband. Voor die rubr. zorgt de secr. .J. v. d. Waals te Nij- kerk (Gelderl.), maar van meetaf heeft de Commissio van Uitvoering er voor zorgd, dat er ook nog wat andors in zou voorkomen. Daarom heeft Dr. H. Bavinck jaren lang de eerste rubriek verzorgd, door ons mee .te doelen, wat de Bijbel ons leert over de zielkunde of psychologie. Een tweede rubriek werd geschreven door ondergeteekende, dio onder het alge meen opschrift: „Uit do school geklapt'* zijn ervaringen meedeelde, zooals hij die in vroeger en later jaren bij zijn menig vuldig schoolbezoek heeft opgedaan. Het is gebleken, dat de artikelen, zoowel van Wirtz als van Bavinck meer geweest zijn dan eendagsvlinders, want bij den 'uifc* gever J. H. Kok te Kampen verschonen reeds in 1919 tweo bundels, waarin de artikelen van Dr. Bavinck alle en die van Wirtz voor een groot deel zijn op genomen. Na het overlijden van dr. Bavinck heeft Prof. dr. T. Hoekstra op zich genomen de eerste rubriek lo verzorgen, waarin thans een reeks loopende is over Psycho logische paedagogiek. Alles wordt bezien uit Gereformeerd standpunt, en aldus tracht het Gerefor meerd Schoolverbond gestadig te zorgen, voor de ontwikkeling der Gereformeer do- beginselen in betrekking tol opvoeding en onderwijs. Nu kan iedereen nagaan, dat zulk een arbeid niet verricht kan worden door één pasarn cn ook niet door één School. Daarvoor is noodig een sterke vereeni- ging van scholen, ook al, omdat vooral tegenwoordig, het drukken en uitgeven van brochures heel veel geld kost. Het moet zijn arbeid van allen voor allen en hoe sterker het Géreformeerd Schoolverband wordt, hoe meer kracht het kan ontwikkelen. Daarom is het noodig, dat alle Gere formeerde Scholen zich aansluiten; dat geen enkele school van verre blijft staan en dat we op die wijze door eendracht sterk worden. Wanneer heel het lichaam krachtig wordt, komt dit ook ten goede aan ieder lid van het lichaam afzonder lijk. J. C. WIRTZ Cz. STADSNIEUWS Zendingsbidstond. Vanwege het Java-comité werd gis teravond in de Ooslerkerk een bidstond voor de zending gehouden waarbij als spreker optrad Ds. J. Vermeulen van Noordwijk aan Zee. Als uitgangspunt had spreker geko zen Esther 8. Naar aanleiding daarvan wees hij achtereenvolgens op: 1. oen ver ootmoedigend gebed; 2. een genadig be sluit; 3. een beschamende ijver en 4. een aanlokkende blijdschap. Spr. maakte een vergelijking tusschen de boodschap van den koning Ahasveros aan het Joodsche volk, die de opheffing van hun doodvonnis inhield, en de bood schap des Evangelies, die wij aan de hei denen hebben te brengen; tusschen de smeekende Esther, die pleitte voor haar volk, en de biddende gemeente, die steeds doordrongen moet zijn van haar roeping ten opzichte van de heidenvolken. Evenals de boodschappers van Ahas veros hebben wij, gedreven door het Woord des Kouings te ijveren voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk, ver langend als wij moeten zijn om den hei denen met het Evangelie dor genade be kend te maken. Evenals het Joodsche volk zuchtte on der het aangekondigde doodvonnis naar de onverbiddelijke wet der Perzen, ligt ook liet heidendom in schuld en vloek voor God verloren,kan alleen het evan gelie redding brengen. Esther, die tegen de wet dor Perzen durfde ingaan, zij gaf het voorbeeld aan de gemeente, om bij God te smecken om verlossing van het heidendom. Inzonderheid bepaalde spr. zijn ge hoor bij de noodzekelijklieid om persoon lijk het eigendom van Jezus Christus te zijn, om met echte zendingsijver vervuld te kunnen zijn, en zich mede te verheu gen mot het verloste heidendom. Het tap verbod. Do vergunninghouders te Leiden zijn zeer slecht te spreken over het tapverbod dat den verkoop en het gebruik van ster ken* drank in vergunningslokalen van 's Zaterdagsmiddags 12 tot Zondags- nachts 12 uur verbiedt. Een actio wordt op touw gezet om de herkiezing van de raadsleden, die voor het tapverbod hebben gestemd, te verhinderen. Over de resultaten van het verbod wordt zeer verschillend geoordeeld. Volgens sommigen wordt er veel meer dan vroeger gedronken, terwijl anderen van oordeel zijn dat de maatregel gun stig werkt. Do groote ontvredenheid van de ver gunninghouders, wijst er o.i. op, dat het verbod inderdaad niet zonder invloed is. Waarom zouden ze zich druk maken over een maatregel, die goed beschouwd \in hun voordeel is? Met belangstelling wordt intussclien af gewacht welken invloed een cn ander zal hebben op de to houden raadsverkiezin gen. t' Notaris J. A. van Hamel. De heer J. A. van Hamel, hoopt, zoo wij reeds meedeelden, morgen (Woens dag) den dog to herdenken, waarop hij 40 jaar geleden het ambt van notaris, standplaats Leiden, aanvaardde, na eerst eenigen tijd in Ned.-India en in 01de- mark (Overijsel) als zoodanig werkzaam to zijn ge wees'.. Vanwege de vereeniging van Leidsclio Notarissen, zal de nestor onder zijn Leidsche collega's dien dag worden ge huldigd. Ook van ander© zijde zal het den jubi laris, als lid van den gemeenteraad, (sinds 1887) oud-wethouder en voorzitter van de vereeniging tot instandhouding van het Leidsch Muziekkorps, zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. De heer van Hamel mag wel onder ge lukkige omstandigheden jubilo9rcn. De last der jaren schijnt hem weinig te drukken. Hoewel reeds 76 jaar oud, woont hij nog altijd trouw de vergaderingen van den Gemeenteraad bij cn stelt hij zich ook weer voor de a.s. verkiezingen be schikbaar. Posterijen.?, De Brievenbus, geplaatst legen het per ceel Oostdwarsgracht No. 2 is verplaatst naar den Ouden Singel No. 166, terwijl do bus, staande tegen het perceel Rijn en Schiekade No. 51, dezer dagen ver vangen wordt door een kleinere, gehecht aan de schutting van het perceel Rijn en Schiekade No. 23. Gemeenteraadsverkiezing Naar wij vernemen ligt het in do be doeling van de afd. van den Vrijheids bond Prof. Eerdmans als No. 1 te plaat sen op de candidatenlijst. De heer Reime- ringen zou dan No. 2 worden en de heer van Hamel No. 3. Hedenmorgen geraakte een zwaar beladen tjalk met anthraciet, bestemd voor de fa. Granenhurgh en Heringa juist onder de Hoogewoordsbrug aan den grond. Ondanks urenlange hulp van een mo torboot, mocht het vooralsnog niet geluk ken het schip vlot te krijgen. Door de nauwe passage, was het voor andere vaartuigen onmogelijk, ie passee- ren. Bij peiling bleek de diepte van het water circa Wt Meter te zijn. Het uitbaggeren van dit zeer druk be varen water zou niet ongewenscht zijn. Zaterdag n.m. had de opening plaats van den spelleiderscursus, georganiseerd door de afdeeling Leiden van den N. B. v. L. O. Er waren 24 dames en hceren aan wezig. De leider van den cursus zette het nut van dezen herhalings-cursus uiteen en wees er vooral op, dat op dezen cursus ook de kleinere spelen voor do L. S. zou den worden behandeld. De lessen worden gegeven op Zaterdag n.m. van 1.3Ö3 uur. Het gebeurde gisteravond omstreeks half zes bij 't Utreehtsche Jaagpad. Een ongeladen, maar niet leege schuit, dreef zonder mast of roer henen op de zacht kabbelende wateren van do Oude Rijn. Eenige voorbijgangers, die wat meer aandacht besteedden aan dit ongewone verschijnsel, kwamen tot de ontdekking dat de schippers zich wel op de schuit bevonden, doch zonder kennis te hebben van wat er om hen voorviel. Zij waren n.l. dronken, en wiegdon zich zacht in Morpheus' armen. Hoe wreed werden zij echter in hun slaap gestoord, want de politie, van een en ander op de hoogte gebracht, zond eenige van haar rappe dienaren, die het vaartuig aan wal brachten, het behoor lijk vastlegden en de beschonken gezag voerders naar veiliger slaapstede bracht. Het geval trok veler belangstelling. Gistermiddag te omstreeks 5 uur la een schoorsteenbrand ontstaan in een perceel op de Volmolengracht, bewoond door de Wed. den D. Het vuur is door de bewoners met behulp van eenige emmors water gebluscht. Schade is niet aange richt. De oorzaak was te wijten aan een vuile schoorsteen. De Commandant der brandweer was ter plaatse. Hedenmorgen te kwart over zeven is eene schoorsteenbrand uitgebroken in perceel Mauritsstraat 36, bewoond door de 68-jarige Anna V. Het vuur is door de politie piet behulp van oen minimax gebluscht. vSchade is niet aangericht. Oorzaak als boven. Door M. F. wonende to Amsterdam is aangifte gedaan dat hij gistermiddag op de Haarlemmerstraat niet ernstig is mishandeld geworden door den bakker B. die eerstbedoelde tegen een der boenen zou geschopt hebben. BINNENLAND HOOGE RAAD VAN ARBEID. De Hooge Raad van Arbeid heeft in een 17 Maart gehouden vergadering de be spreking van het praeadvies van zijn commissio XII over vraagpunten betref fende bedrijfsorganisatie enz. voortgezet en beëindigd. Do raad beeft besloten dat prac-advios aan den Minister van Arbeid If. en N. toe te zenden met een schrijven waarin de raad zonder over elk onderdeel van het prae-advies een oordeol uit te spreken omtrent enkele concrete, in het prae-advies in groote trekken aange geven, wettelijke maatregelen uitspraak zou doen. Tevens zouden in dat schrijven eenige algemeene beschouwingen worden opgenomen, die eenige leden met do be spreking van die concrete plannen wenschte te doen vergezeld gaan. Een groote meerderheid in den raad (23 tegen 6) achtte een wettelijke rege ling. welke de mogelijkheid opent tot de verbindend verklaring van colleotievo- arbeidsovereenkomsten wenschelijk. On der de leden, die te dien aanzien in de minderheid zijn gebleven, behoorden de vertegenwoordigers van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid, de Vereeni ging van Ned. werkgevers, de Vereeniging tot behartiging van de belangen der Lim- burgsche Mijnindustrie en de Scheepvaart vcreenigingen „Noord" en „Zuid". De denkbeelden van een wettelijke re geling van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie in den geest van bijlage 3 van het genoemde prae-advies (het ontwerp van prof. Veraart) en van een wettelijke regeling van de ondernemingsraden, met do bevoegdheden in den geest van die, welke in het praeadvies worden opgesomd op do bladzijden 57 en 58, konden in den raad geen meerderheid verkrijgen. In den raad werd echter een meerder heid (19—7) gevonden, die als haar oor deel uitsprak, dat, afgezien van do ge noemde plannen, de overheid toch in ieder geval thans geroepen is tot het ne men van een aantal maatregelen, die be vorderlijk kunnen zijn voor den vrede in het bedrijfsleven en die kunnen dienen om de zoo gewonschte decentralisatie bij opbouw en uitvoering der sociale wetge ving to verkrijgen. Deze leden mcencn, dat thans bij de wet zou kunnen worden voorbereid de instelling van bedrijfsraden in die takken van handel, nijverheid, transport en landbouw, waar reeds gerui men tijd sprake is van regelmatig over leg tusschen de organisaties van werkge vers en werknemers, welke bedrijfsraden lot taak zouden krijgen mede te werken aan de uitvoering van de adviezen ter zake van hun bedrijf aan den Minister en aan de vakvereenigingen. Komt een wettelijke regeling omtrent liet stellen van algemeen bindende rege len ten aanzien van de arbeidsvoorwaar den in een bepaald bedrijf tot stand, dan zouden die raden bovendien den Minister omtrent het stellen van dien algemeen bindende regelen moeten advisCeren en met de rechtspraak betreffende de uit voering van die régelen worden belast. Het schrijven van den raad, waarin deze verschillende uitspraken nader zul len worden ontwikkeld en gemotiveerd, zal eerlang gepubliceerd worden Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium." Zaterdag j.l. vergaderde het Bondsbc- stuur van Patrimonium in het gebouw voor Christelijke Belangen te Utrecht, on der leiding van den voorzitter, de heer P. van Vliet. Besloten werd het 40-jarig bestaan van het Verbond feestelijk to gedenken op 46 Juni a.s. te Utrecht. Aan den avond van 4 Juni zal in do Oosterkerk het lid van de Commissie van Advies, Dr. K. Dijk, van 's-Gravenhage, een feestrede uitspreken. Den volgenden dag, Dinsdag 5 Juni, zal er 's avonds in een versierde zaal een feestelijke vergadering plaats hebben. Dc afgevaardigden krijgen de reis kosten gerestitueerd, zoodat het bezoek uit alle dcelen van het land groot zal kun nen zijn. Hot Bondsorgaan van 31 Mei a.s. zal voor die gelegenheid in feestgewaad ver schijnen. Zomertijd. De heer Ruys de Beerenbrouck, Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw heeft op do vraag van den heer de Vos van Steenwijk, betreffende vervroe ging van den weltelijken tijd met een uur, het volgende geantwoord: Gelijk bekend, placht dc Regeering, waar het gold de vaststelling van het be gin en 't einde van den zomertijd, voor al rekening te houden roet de eischen van het internationaal spoorwegverkeer. Thans .beslaat nog geen zekerheid welke die eischen zullen zijn en in afwachting daarvan is het onmogelijk een beslissing te nemen. Overigens mag er zeker wel de aandacht op gevestigd worden, dat nu een initiatief-voorstel tot afschaffing van don zomertijd ter tafel ligt van de Eerste Kamer, bet voor de Regeering wel moei lijk is een beslissing te nemen. Immer? mocht dit voorstel wet worden, dan zou daarmee een eventueel Koninklijk besluit tot instelling van den zomertijd automa tisch ongedaan gemaakt zijn, wat tot groote moeilijkheden met name voor het spoorwegverkeer zou leiden. Het Centraal Comité van Actie tot Be houd van den Zomertijd, heeft weder eene algemeene vergadering gehouden in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam. De Voorz. deelde mede, dat tot dat oogenblik ruim 350.000 adhaesiebetuigingen waren binnengekomen, waarvan ongeveer 120.000 van* kleinere plaatsen cn hot platteland. Feitelijk is ecljter het aantal adhaesiebetuigingen veel hooger, omdat vele besturen van corporaties adhaesie hebben betuigd namens allo leden, zonder erbij te vermelden hoevelen zij vertegen woordigen. In verband met bet uitstellen van het onderzoek in de afdeelingen der Eerste Kamer van het ontwerp-Braat, werd be sloten voort te gaan met het verzamelen van adhaesiebetuigingen. Besloten werd, dat het Comité te gele gener tijd, voor den aanvang der open bare beraadslagingen, in de Eerste Ka mer, namens allen die adhaesie hebban betuigd, een adres tot de Eerste Kamer zal richten. Wijziging der Kieswet, Provinciale wel en Gemeentewet. In zijn memorie van antwoord op hot voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging der Kieswet, Provinciale wet en Gemeentewet, zegt de minister van binnenlandsche zaken, dat de regeering heeft gestreefd naar een stelsel, dat aan Aan het Zoeklicht 1 Leiden, 20 Maart 1923. Een Aprilgrap is het niet. Maar een heel klein beetje 1 ij k t het er toch wel op. In Tiol heeft naar met weet, het den kend deel der natie een blunder gesla gen. Men diende hij de candidaatstelling voor de Staten de lijsten in triplo in, met het gevolg, dat ze, geheel overeen komstig de wet, niet werden geaccep teerd. Dat is een lastig geval. Want de Vrijheidsbond verspeelt er een paar zetels mee. Gelukkiger zijn nog leepe mc-n- schen ook in den Vrijheidsbond. Voorzitter en Secretaris zitten beide in de Tweede Kamer, en wat is nu een voudiger, dan dat men even een intiatief- ontwerp van wet indient cm de Tiel6che partijgenooten uit de moeilijkheid te red den. De wet i3 overtreden, welnu, even d© wet gewijzigd, en klaar is Koos. 't Verwondert me. dat men deze tactiek niet meer toepast. Want dit is nu een ar tikel dat voor uitbreiding vatbaar is. In tusschen ben ik benieuwd wat de Kamer met dit ontwerp zal doen. Dat de heer Boon bij de gemaakte fout een nieuwe fout maakt, behoeft dunkt me voor de Kamer geen reden te zijn om die fout te sanctionneeren. Zoodat naar ik vertrouw bet ontwerp verworpen OBSERVATOR. den oenen -Vu.: verwezenlijken de door de Grondwet voorgeschreven even redige vertegenwoordiging en aan den anderen kant het provinciaal va "band tot zijn recht zou doen komen. Of uit een oogpunt der evenredigheid een verdeeling van 25 zetels in eens O"or liet geheele land de voorkeur zou verdie nen boven een verdec-ling van 12 en van 13 zetels is twijfelachtig. Bij verdeeling der 25 zetels ineens zal iedere partij slechts tweemaal een overschot hebben, l doch dan is het vrij zeker, dat het tel- j kenraalo dezelfde partijen zullen zijn, die i do goedo en de kwade kans zullen treffen 1 omdat de verdeeling van het 2e 25-tal ze-} tels vrijwel een doublure zal zijn van die 1 van het eerste 25-tal 3 jaar te voren. Van het voorgedragen stelsel kan men zoggen dat het dwingt tot overleg tus schen provinciën slechts daar, waar de sterkte eener partij het onvermijdelijk maakt, dat het voor het overige voor iedere provincie de vrijheid laat om bin-' nene het kiesgebied afzonderlijk op te. treden, waarnaast de mogelijkheid staat- om met anderen samen te gaan; ten slotte dat het door de beperking van een kies-1 gebied tot maximum 4 provinciën een> wal van beleekenis opwerpt tegen stroo-», mingen in een partij ozn de verkiezing van uit een centraal punt te beheersclien. j Do regeering vereenigt zich met het ge-1 voelen van die leden, welke meenen, dat van ongrondwettigheid, van liet voorge- j dragen stolsel geen sprake is. Al is in den 1 laatsten tijd bij verkiezingen hier Ie lande do practijk geweest, dat het geheele kio- zerskorps aan de verkiezing deelnam, art. 92 der Grondwet verbiedt geenszins, t van dit practijk af le wijken en voor de- ze verkiezingen telkens de helft van hot kiezerscorps dit doet. De minister moet toegeven, dat de ver schillen tusschen de voor vergelijking iu. aanmerking komende provinciën ook in het thans voorgedragen ontwerp nog zoo groot zijn, dat liet aannemen van een- verschillende slemwaarde alleszins ge- rechtvaardigd is. Mitsdien is in het ontwerp een aanvul ling in dien geest aangebracht met over neming van de verbindingscijfers uit he! vroegere ontwerp, vermenigvuldigd met 10, wat vereenvoudiging mogelijk maakt in de regeling van de vaststelling van den uitslag der verkiezing. Dat de kleine partijen in de Eerste Ka-i mer geen zetel'zullen bezetten is uitvlooi- sel van de grondwettelijke bepaling, dat. de verkiezing der 50 leden zal geschie den in twee helften. Er zal dus geen plaats zijn te vinden voor partijen, die in de Tweede Kamer niets ten minste 3 of 4 leden hebben. Aan het verlangen om het minimum voor het verkrijgen van oen restzetel tel verlagen is de Tegeering bereid tegemoet* te komen. Zij stelt voor, dit van 75 pcM tot 50 pet. van den kiesdeeler le verla-T gen. Dit ontwerp biedt geen gelegenheid dei kwestie van den slemplicht tot oplossing, to brengen Een nota van wijziging is bij deze nic-- mor ie gevoegd. Het Duitschc visum. Het ceni-raal-birroau der Nod. RoLsver- ooiugin-g heeft van con paar hotelhouder»'; in don Hajrz in Duits ohl and bevestiging^ ontvangen van het bericht, dat pasvisa^ sleohts zullen worden gegeven voor drin gende zaken en ziekten. De hotelhouder» spannen alle kraalden in, om dc rcgcorin? tc bewogen van dit besluit torug te ko men en hebben dus verzocht noc niets aan mogeli kc rei- lanncu tc vcranuorcn.kloch*

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1