Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE COURANT ABO«liEl£ijTSPiliJS In Leiden en buiten Leiden i, waar Stfgfiten Bevestigd zijn Per kwartaaTs^jfe,f 2*50 Per week ••••-.f 0.19 Franco per ^post^er k'wartaal f 2,30 3de JAARGANG. - DONDERDAG 15 MAART 1923 - No. 895 BureauHooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 A D VERTEN TIE-Ptt IJS Gewone advertentiën per regel 22X cen\; Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief» ■Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent. V Vloeken en lasteren. Wij hebben gisteren melding 'gemaakt van het voorstel van B. en W. van Zwijn- dreclit, om het hoonen en lasteren van God strafbaar te stellen. Uitermate leerzaam is, kennis te ne men van de. wijze waarop dit voorstel door het officieele orgaan van de S. D. A. P. werd begroet. Onder het opschrift „Het politieke Christendom", schrijft Het Volk: Te Zwijdreeht bestaat een vloekver- bod. Er wordt in dit beruchte dorp van valsche ridderordengedoe geen onvor- toogen woord gehoord! De burgemees ter en wethouders van dit z.g. kalvinis- tisch dorp, waar gebed en ruzie in den Taad even stelselmatig terugkeeren, waken angstvallig voor het zieleiheil der onschuldige dorpelingen. En na dan van het voorstel van B. en W. inzake het hoonen en lasteren van God melding te hebben gemaakt, besluit het socialistische hoofdorgaan: Zeg maar of die niet zit. En of B. en W. van Zwijndrecht er den slag niet van hebben, om het dorp in een oord van ongekende liefelijkheid te her- scheppen. Of de raad ook deze schijn- V vertooning weer "oor werkelijkheid zal aanzien? Deze uitingen spreken voor zichzelf. Wanneer ergens een tapverbod wordt ingevoerd, dan juicht Het Volk dit toe, zonder met de moeilijkheden bij de uitvoering rekening te houden. Dan spreekt het niet van een scJjijnvoTtoo- ning, hoewel het dit volgens de tegen standers toch in hoofdzaak is. Maar als maatregelen genomen worden om het ijdel gebruiken van den Naam des Hoeren tegen te gaan en het opzet telijk hoonen en lasteren van God straf baar te stellen, dan ontsteekt het roode orgaan in woede, en spreekt het op hoo- nende toon van een „berucht dorp, waar angstvallig voor het zielenheil der dorpelingen" wordt gewaakt. Het is een treurig verschijnsel. Maar leerzaam tevens. Opnieuw blijkt hoe ver de S. D. A. P. afstaat van het Christendom. Hoe scherp de tegenstelling is. STADSNIEUWS 3-Octohervereeniging. In de bovenzaal van „In den vergulden Turk" werd een voorbereidende algemee- ne ledenvergadering gehouden. Na opening door den voorzitter, den heer W. van Rossum du Chattel, werd het woord gegeven aan den 2en Secreta ris, den heer P. Bloot Jr., tot het voor lezen van de notulen. Hierin werd als appendix van het jaarverslag nog ver meld, dat als Student-Lid, inplaats van den lieer Rijken, werd aangewezen de heer H. H. G. Verspyck. Het aantal leden der Yereeniging be draagt thans 6031 alsmede 171 Dona teurs, tegenover 6071 leden en 159 do nateurs begin van het jaar. De ontvangsten hebben in to taal bedragen f27.787.445 Vorig jaar (f26.311.11) De uitgaven hebben bedragen in totaal f26.761.66 -i (Vorig jaar f25.161.575) Saldo f 1.025.78" De gemeentelijke subsidie ad f 1000. werd ook dit.jaar weder verkregen. Tot slot werd vermeld, dat het kapitaal der Yereeniging thans circa f 11.000 be draagt. Na een opmerking van een der leden, werd de secretaris onder dankzegging gedechargeerd. De voorzitter wees er in zijn hierna 'volgende sp.eech op, dat deze vergadering was belegd, omdat de tijd had geleerd, dat de tijd van de Algemeene vergadering in Mei tot 3 October, te 'kort is, om naar heliooren de plannen voor het middag- feest uit te werken. Daar van geen der. leden eenig voorstel was ingekomen, had het bestuur onder de technische voorlichting van Dr. F. W. van Wijk een plan gemaakt. Dit jaar zal voorgesteld worden: „De Intocht van Prins Willem van Oranje met gevolg binnen Brussel, om Ruwaart van Brabant te worden gehul digd". Achtereenvolgens wordt voorgesteld I. De aankomst per sleep jacht van Prins Willem van Oranje met zijn volg aan de Vilvoorderpoort te Brussel den 23en September 1577. II. De ontvangst van Zijne Excellen tie door de afgevaardigden der Staten Generaal, den magistraat en de gilden van Brussel. III. Voorstellingen, te geven door de Brusselsche Rederijkers. IV. De intocht van Prins Willem met zijn gevolg, en al degenen, die aan vorige nummers medegewerkt hebben, binnen Brussel. Bij het voorstel gaat een uitgebreide historische toelichting die wij in het be lang van het goed begrijpen der festivi teiten onze lezers niet willen onthouden Na het minder succesvolle optreden van Don .Juan die hoewel met veel plech tigheid binnengehaald, toch al. vreem deling liet vertrouwen van ons volk niet had, was de toestand vooral in het Zui den treurig geworden. Genoten dè Noord- Nederlandsehe steden, hoewel door den oorlogsgeesel geteisterd nog een betrekke lijke welvaart, het Zuiden ging gebukt onder de dwinglandij der Spaansche sol daten. Grooter en grooter werd liet geroep om den eminenten Prins van Oranje. Toen ten slotte de door Spanje niet be zoldigde troepen tot opstand oversloegen (Spaansche furie 1576) werd de Prins officieel gevraagd het bestuur van het Zuiden in handen te nemen. Hij gaf aan den oproep van zijn volk gehoor. Na een afwezigheid van tien zeer bewogen jaren, waarin hij was vervolgd als een reehoen keerde de Vader des Vaderlands op ver zoek der Brusselsche burgerij binnen de ze stad terug. De adel en de Staten-Ge- neraal sloten zich bij dezen wensch aan, en allen werkten mee, om den Prins een schitterende ontvangst te bereiden. Met vindt bij deze algemeene medewerking de volgende motieven dooreen geweven. a. De Groot-Nederlandsche gedachte, aangezien niet alleen het Noorden, maar ditmaal de hoofdstad van het Zuiden Prins Willem eert. b. Do nationale eenheid boven politie ke of godsdienstige verdeeldheid: het R. K. Brussel begroet het hoofd der Geuzen als bevrijder en redder. Deze hoofdmotieven zijn natuurlijk van het meeste belang voor een feestvie ring die de bevolking in haar geheel kan en moet bevredigen. Doch nog een derde motief is dit jaar van buitengewoon belang. Hier wordt toch de stichter der Oranje-Nassau-dy- nastic gehuldigd in het jubileum jaar van H. M. de Koningin, welk motief nader tusschen de feestelijkheden doorgeweven worden kan. Van de gebeurtenis opzichzelf, zooals die zich in 1577 hebben toegedragen geeft Johan Baptista Houwaert een uit voerige beschrijving. Deze auteur verhaalt, dat de Prins met zijn gevolg uit Antwerpen kwam. Te Vil voorde stapte liet gezelschap over in drie versierde sleepjachten. In het eerste jacht zalen de Prins, diens broeder Jan van Nassau en de Engelsche gezant. In liet tweed© de afgevaardigden der Staten-Genoraal. In het derde het volg. Dit voor zoover betreft de historie. Het bestuur der 3-0ctober-Vcreeniging denkt zich nu deze Aankomst als volgt in: Een drietal sloepen der Kweekschool zullen als sleepjachten worden ingericht en in den morgen" van 3 October naar Kronensteijn gebracht. Daar gaat het ge zelschap, dat den Prins en zijn gevolg voorstelt aan boord. Om 12.45 uur vaart de flotille door paarden getrokken door het Nieuwe Kanaal naar den Hoogen Rijndijk, zoodat men te ongeveer 1 uur aan het terrein van de Prov. Waterstaat aankomt. Van de aankomst kan dus ieder koste loos profiteeren. Voor den wal lagen te Brussel in 1572 meerdere versierde jachten, waar Brusselsche Rederijkers hun vaardigheid toonden. De schutterij kwam in liet gewéea en stelde zicli aan beide oevers op om een salvo te lossen. Houwaert verhaalt, dat de vijf gilden van Brussel, de zes van Antwerpen en de 42 wijken der hoofdstad aan deze schietpartij deelnamen. Ook dit wordt voorgesteld. Daarna trad de Prins door de poort binnen. Binnen de wallen stonden oenige eere poorten, geschilderd „wit, orainge ende bleu" versierd met wapens. Aan de stadspoort wachtten ook de hertog van Aerschot en de „prins van Sornay" den Prins op. Daarna stegen „alle van den Edeldom te peerde, waer onder dat waeren Prin- cen. Hertoghen, Grave, Baenderheeren, Ridderen ende veel ontallycke Edellieden ende notabel persoonen meest verknaept met hunnen lakeyen en pagien." Om dus op 3 October 4923 terug te ko men, zal de stoet die de sleepjachten in het Nieuwe Kanaal verlaten heeft, door een versierde eerepoort zich naar het ter rein der Prov. Waterstaat begeven. Hier zal weer evenals verleden jaar het décor van een stad worden gebruikt, ter wijl bovendien een stadspoort zal worden aangebracht. Rondom het terrein staan weer banken. Vervolgens beeft de begroeting en aan komst op het terrein plaats. Z.E. treedt het terrein op door een dubbele haag schutters: leddh der gilden en wijken. Houwaert spreekt hem in dichtmaat toe. De Prins antwoordt kort maar min zaam, zooals zijn aard was. Op het middenterrein, aangekomen houdt Z.E. stil, en ontvangt hij de com plimenten van den magistraat, die hem uit de stadspoort tegemoet treedt. Daarna verschijnt de groep „Aremberg" te paard Middelerwijl vult de schutterij vermengd met andere medewerkers den achtergrond op. Voor de stadspoort wordt dan een landjuweel gegeven. Daar de smaak van het 20e eeuwsche publiek anders is dan dat der 16e eeuw sche, heeft het bestuur er vanaf gezien dit na te bootsen en zullen in de plaats daarvan eenige tableaux-vivants of ,tooghen" gegeven worden. Vooral het laatste tableau zal in ver band met het jubileumjaar een bijzonder karakter dragen. Zang en Muziek zullen medewerken lot een goed resultaat. \jf-~ 0.a. zullen worden gegeven: 1. De afstand van Karei V. 2. Het verbond der edelen. 3. De afzwering van Philips II. 4. De pacificatie van Gent. In geen geval zullen z.g. anachronisti sche voorstellingen gegeven woTden. Zoo als de voorzitter terecht opmerkte: Het Leidsche 3 Octoberfeest is geen carna valsver tooning, maar streeft naar ge schiedkundige getrouwheid, schoonheid en ernst. Vermelden we nog dat het nummer vendelzwaaien ook nu weer zal worden uitgevoerd. Na deze voorstellingen begint te uiter lijk 2.30 uur nan. de Intocht in de stad De fleurige groepen, die geheel in de costumago van den tijd zullen worden gebracht, zullen zich ordenen en een lan- rondgang door de voornaamste van Leiden's straten maken. Te uiterlijk 5 uur wordt het namid- dagfeest afgesloten. Met applaus werd dit plan door de vergadering geaccepteerd. De heer Boekkooi vroeg of evenals verleden jaar weer zulke hooge entree prijzen zullen worden geheven. Er wa ren toen klachten, dat men voor fl.50 nog achteraf moest staan. Spr. wilde, gezien het grooto saldo, de entreeprijzen verlagen, of tenminste zorgen, dat ieder een zitplaats heeft. Tevens drong spr. er op aan vooral den nadruk op de optocht te leggen, daar dit het attractienummer bij uitstek is, en deze optochten door heel Nederland „razend bekend" zijn. (Ge lach). De V o o r z. kon geen toezeggingen doen. Met het weer moet ook rekenltig gehouden worden. De optocht zal zeer goed worden verzorgd. De heer Van der Heyne stemde, hoewel hij het plan wel wat gelijkvor mig aan de feestviering van verleden jaar vondt, met de hoofdgedachte wel in. Ook deze spr. drong op meer zitplaatsen aan. Ook wilde hij publicatie in andere Het bestuur zegde overweging der be zwaren toe. Bij acclamatie stemde de vergadering met het plan in en gaf machtiging tot verdere specificeering. Do Rondvraag bracht een hoogst eigen aardige vraag van den heer A arts en. 't Was eigenlijk geen vraag. Spr. deelde mee dat de Koffiehuishoudersbond met booze plannen rondliep, om, nu zij 52 x 2 dagen van verdiensten zijn verstoken, ook op 3 October (uit repressaille!) maar niet te tappen. Spr. wilde, dat het be stuur d£i* 3-October-Vereeniging met de Koffiehuishoudersbond in onderhande ling zou treden, om een benepen stand punt niet met een henepen standpunt te beantwoorden, en gezien het feit, dat op 3-October weinig echte Leidenaars „be neden peil" waren, toch wel te schenken. De V o o r z. zeide, een debat over het tapverbod niet te zullen toelaten. Mocht de Koffiohuishoudersb. tot rezen finan- tieelen zelfmoord overgaan, dan zal het bestuur van de 3-October-Vereeniging maatregelen treffen, (applaus). De heer Boekkooi wilde, gezien de gunstige toestand van de kas der veree- niging, en de desolute toestand van den gemeentekas de f 1000.subsidie resti- tueeren. Van verschillende zijden kwam men te gen dit voorstel op. Uitdrukkingen als Politiebureau 250.000 gulden. 3% dui zend belastingwaren niet van de lucht. Ook werden minder parlementaire woorden als „bezuinigings-maniakken" gehoord. Nadat tenslotte gewezen was op de na- deelen van één enkele regen-3-October, en op de noodzakelijkheid van een nieu we vereenigingsloods, liep de gansche ge schiedenis met een sisser af. De penningmeester drukte alle leden van de 3-0ctober-vereeniging nog op het hart, om bij aanbieding de kwitantie voor contributie le voldoen, waarna de verga dering onder dankzegging voor de vrij goede opkomst werd gesloten. Orgelconcert-Hcoigrachtkerk. Toen Ds. Thomas na voorgegaan te izijn in gebed zijn prachtig, wijl kort, openingswoord uitsprak, was de kerk bijna geheel bezet De leider kon aan hot begin van de samenkomst kort zijn, ook omdat hij later nog het woord nam om te spreken over „Een zaak der ouders". Een speech van Ds. Thomas verliest altijd aan kracht, aan originaliteit als een ander ze weergeeft. Ik zal er mij dan ook njet aan wagen, doch alleen mee- deelen, dat de ouders in deze toespraak, kort maar rijk aan inhoud, op princi- pieele wijze herinnerd werden aan hun plicht om het onderwijs, ook het bc- waarschoolonderwijs te steunen, to dra gen zelfs. Het muzikaal programma bood veel verscheidenheid. Mei. Nell van Nie uit Zeist zong cenige mooie aria's. Als mez zo-sopraan stond ze aangegeven, maar dan toch wel met een accent op mezzo? Hét altijd weer mooie nummer van Han del „Er weidet Seine Herde" bevredigde mij het meest. De heer H. H. Tobé, bassolist, heeft, voorzoover mij bekend is, nog nooit eer der te Leiden gezongen. In Rotterdam, zijn vaderstad, geniet hij als koordiri gent een goede reputatie, die hij onlangs op niet alledaagsche wijze bevestigd heeft door zelf voor den ziek geworden Caro in te vallen en aldus do rol van diri gent en solist tegelijkertijd te vervullen. Gisteravond zong hij op ongekunstelde wijze eenige over 't geheel goed gekozen solo's, waarvan Hildach's Jesuslied mij hét best voldeed. Het grootste aandeel in het welslagen van den avond had de organiste, Mevr. M. Pels-v. d. Brink uit Utrecht, dio zich van haar veelomvattende taak op alles zins lofwaardige wijze heeft gekweten. Pracludium en Fuga in C-klein van Bach werd knap gespeeld, maar scheen het publiek niet zoo toe te spreken als de Rhapsodie van Saint Saens. De sonate No. 6 van Mendelssohn maakte indruk, maar voor Guilmant's Marche Funèbre et Chant Séraphique is, dunkt mij, een grooter orgel met meer geluidsnuancee- ring beslist eisch. Trouwens de registra tie leek mij het zwakke puntje in het spel van deze talentvolle organiste. Kon den b.v. do begeleidingen niet wat meer afwisselend? Na de rede van Ds. Thomas word Ps. LI en 2 op heele en halve noten gezon gen, wat zoo door de week al heel aar dig gaat. Er werd gecollecteerd voor de Vereeniging voor Chr. Fröbelscholen. Ds. Thomas sprak een kort slotwoord, waarin hij allen dankzei, die tot het welslagen van den avond hadden meege werkt, in 't bijzonder den heer Van den Brink alhier, die het leeuwenaandeel had gehad in de voorbereidende werk zaamheden. Na dankgebed en het zingen van Ps. 150:1 ging de vergadering uit een. Het orgelconcert kan. ongetwijfeld als geslaagd worden beschouwd. Echter noc* één opmerking: als het wel wat uitge breide programma een weinig bekort was, zou het hinderlijk wegloopen onder de uitvoering voorkomen zijn. V. „Dient den Heer". De Chr. Knapenver. onderafdeeling van bovengen. Jongel.vereen., hield een propaganda-avond in de groote beneden zaal van het wijkgebouw „Pniël", welke geheel met belangstellenden gevuld was. Na opening door den voorzitter, de heer de Tombe, werden verschillende, voor drachten, samenspraken, enz. ten beste gegeven, die met groote aandacht gevolgd werden. Vooral het eigen werk der *<mge«s ver dient vermelding. De avqrf welke afge wisseld tferd met tJMfcucale bijdragen, had een aangenaam en ordelijk verloop en het woord van den lieer de Geus, die in zijn slotwoord op de wenschelijkheid wees om de jongens te doen aanslui ten bij de knapenvereeniging, vond bij val. Nog zij vermeld, dat deze vereeni ging vergadert Zondags 344/« uur in Pniël. Nu de school Hooigracht, door de leerlingen der Hoogl. Kerkgrachtschool is ontruimd en het gebouw zijn diensten be wezen heeft bij de gehouden bazaar ten bate van de vereeniging voor Chr. Be waarschool-Onderwijs, zal weldra een aan vang worden gemaakt met de verbouwing. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie zal binnenkort de aanbesteding plaats hebben. Zooals men weet, worden twee schoollo kalen tot Kerkeraadskamer ingericht en de twee overige lokalen tot catechisatielo kalen vorbouwd. Door deze verbouwing zal ongetwijfeld in een dringende behoefte worden voor zien. De tegenwoordige vergaderzaal van den Kerkeraad is veel te klein en eischt dringend verbetering en wat de catechi- saticlokalen betreft, ook daarin moest noodzekelijk verandering komen. Niet alleen zijn de consistoriekomcrs der Kerken Heerengracht en Oude Vest veel te klein, om het grooto aantal catechi santen te bergen, maar de inrichting dezer lokalen is zoo ondoelmatig, dat het geven van goed onderwijs bijna onmogelijk is. Do Kerkeraad stelt zich dan ook voor straks een model inrichting te hebben die de Goreformecrdo Kerk van Leiden eer zal aandoen. Wio aan muziek doet zal altijd tob ben met het bezwaar dat de muziek die men heeft gaat „slingeren" Men heeft allerlei losse stukken die in vele gevallen in minder dan geen tijd ontoonbaar zijn geworden. Eenzelfde bezwaar heeft men vaak met brochures, tijdschriften cn andere meer of minder belangrijke stukken. Met genoegen zal daarom menigeen de H. V. B. mappen begroeten, een uitvin ding van Rijneman's Ivantoorboekonf"brio- ken te 's-Gravenhoge, die zeer eenvoudig zijn, maar uitermate practise!.. Do mappen bestaan uit een keurigen lin nen band met een rug van kurk, waarin men, door middel van bijgevoegde nietjes,', de te bewaren stukken bevestigt. De bevestiging is zeer stevig, maar het kost toch ook weer heel weinig moeite om de stukken desgewenscht uit den band uit te lichten. Wij kunnen ons vergissen, maar het wil i ons voorkomen, dat <er binnenkort weinig orgels of vleugels zullen zijn, waar deze practische mappen ontbreken. De fa. C. de Bink Zn., deed, naar het ons voorkomt, zeer verstandig, toen zij zich den alleenverkoop van deze mappen. voor deze omgeving verzekerde. Zooals was aangekondigd, zou gis teravond in gebouw Prediker vanwege den Geref. Bond een samenkomst worden ge houden, waarbij als spreker zou optreden. Ds. W. Bieshaar uit 's-Gravenhage. Reeds voor het aangekondigde uur was een groot aantal belangstellenden aanwe zig. Men wachtte en wachtte, het werd al stiller, toen een rekken van halzen, eea wenden van hoofden, want ieder oogen- blik verwachtte men den spreker, als ge woonlijk te zien binnentreden, doch wio er binnen kwam, de spreker niet, maar wel do voorzitter, die medodeélde dat Ds. B. met den volgenden h-^in werd ver wacht. Men wachtte dan i l lgen- de trein was binnengekomen, maar de spreker kwam niet. Intusschen had men pogingen aangewend om de spreekbeurt door Ds. B. te doen vervullen, doch zon- der gevolg. Toen bleef er niets anders over, dan „huis toe" te gaan. Naar aanleiding van het 75-jarig be staan der Stedelijke Gasfabriek op 21 April a.s. is in een gisterenavond gehou den bijeenkomst van bet gezamenlijke ambtenaren- en werkliedenpersoneel der Lichtfabrieken besloten, bij die gelegen heid aan de Directie een huldeblijk aan te bieden. Uit het personeel is een Jubileum-Comi té gekozen, dat de verdere uitvoering van dit plan ter hand zal nemen. BINNENLArtlu De Eerste Kamer cn de Zomertijd. In het Kamerverslag, zegt het Hdbl.f heeft men kunnen lezen, dat do Eerste Kamer besloten heeft het wetsvoorstel van den heer Braat tot afschaffing van den zomertijd niet ir de afdeelingen te doen behandelen, alvorens van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te hebben ontvangen een ver kort rapport, opgemaakt uit het groot aantal stukken en gegevens, dat de Mi nister aan de Kamer heeft overgelegd na de behandeling van het wetsvoorstel in de Tweede Kamer. Dit besluit van de Eersto Kamer heeft bij degenen, die thuis zijn in de parle-; mentaire keuken, de gedachte gewekt, dat onze Senaat op deze wijze het wets voorstel voorloopig, althans voor dezen zomer, onschadelijk wilde maken. De Centrale Afdeeling der Kamer, (waarin zitting hebben de heeren Iden-1 burg. Van Basten Batenburg. Gilissen, Do Gijselaar en Do Waal Malefijt) beeft echter, gelijk wij van een barer leden vernemen, geenszins doze bedoeling, maar bevorderde het besluit alleen, om dat het in den geest der Eerste Kamer ligt een wetsvoorstel, waarlegen zooveel verzet is gerezen in breede lagen van het volk, zeer ernstig te overwegen. Dit is juist in het onderhavig l zoo prijzenswaardig, omdat niet ten on- rechte zoowel in ais buiten do Twcedov Kamer de klacht is gehoord, dat dit wetsvoorstel op onvoldoende gegevens berust. De bedoeling der Centraio Af-" I deeling moet het wezen, om, wanneer het gevraagde overzichtelijke rapport van\ den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is ingekomen, het wets voorstel in de afdeelingen aan de orde te stellen. t Intusschen willen wij er op wijzen,, dat hiermede toch nog heel wat tijd kan heengaan, zoodat het volstrekt niet bui-" tengesloten moet worden geacht, dat het wetsvoorstel, zij het ook volstrekt onbe doeld, te laat in openbare behandeling komt, om nog dit jaar, indien aangeno-t. men, van kracht te kunnen wezen. Geschenk aan de Tweede Kamer. Bij den aanvang van de gistermiddag gehouden Tweede Kamer-vergadering deeldo do voorzitter, de heer Kooien, ra<M*. de, dat de burgemeester van Utrecht, Dr.# Fockcma Anreao aan de Kamer ten ge-» schenke heeft aangeboden een marrne-* ren l>orstb©eld van Thorbccke, vervaar^ digd door den beeldhouwer H. J. Toxoid ra de Mattos. Met bijzondoro dankbetui-». gingen aan den schenker is dit beeld aanvaard. Staatk. Geref. Partij. Dinsdagavond wrd te 's-Gravcnhago een samenkomst gehouden van de Staatkundig jt Geref. Partij, waarin do heer Kcrstcu? heeft opgewekt tot het vormen van ccn? afucol'ng dier partij en do oprichting van? ccn kics-crccuiging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1