Amerikaansche brieven. III. Een Amerikaansche beschouwing over Holland. Verleden week werd ik aangenaam ver rast door in een der grootere Ameri kaansche bladen een vrij belangrijk ar tikel le vinden over: Holland na den oor-; log. Aangezien ik vercmderstel dat onze le zers ook belangstellen in het oordeel van een Amerikaan over ons land en volk wil ik enkele van de voornaamste stukken hier vertalen. Dè schrijver is een zekere mijnheer Carpenter die een speciale reis door de verschillende landen maakt en in couran ten-artikelen zijn bevindingen weergeeft. De schrijver begint met zijn bewonde ring uit te spreken voor de Hollanders, die zooveel vroegere meren cn moeras sen hebben herschapen in vruchtbare landschappen. De bloembollenvelden noemt hij „prachtiger dan Salomo in al zijn glorie" en hij voegt er aan toe dat jaarlijks 50 millioen pond bloembollen door Holland worden uitgevoerd. Vervolgens vertelt hij het een en ander van Amsterdam, machtig finantieel cen trum, engebouwd op palen. In een Amerikaansche courant mag zoo iets na tuurlijk niet verzwegen worden. De schrijver voegt hier nog aan toe, dat de verzakkingen die hier en daar de huizen doen overhellen, de stad er uit doen zien, alsof ze van wreelde stom dronken is. Rotterdam wordt geroemd om zijn scheepvaart en druk zakenleven, en den Haag wordt genoemd „de schoonste resi dentie van Europa". Holland maakt, volgens Carpenter, een bijzonder vreedzamen indruk, en de landschappen die men er ziet worden slechts geëvenaard in China, Japan en Java. Alleen is er verschil waar de Hol- landsche landouwen rijk zijn aan prach tig vee, dat men in andere landen tever geefs zoekt. Van de Hollandsche steden wordt ge zegd, dat ze goed gebouwd zijn en wel worden onderhouden. Ock de bestrating wordt geroemd. Ik ben echter bang, dat in dit opzicht verschillende bewoners van Leiden en omgeving met den vrien- deliiken criticus van meening zullen ver schillen. „Iedere straat is schoon als een keu ken, de vensters lijken alle kristal te zijn, en de koperen deurknoppen glinste ren als echt goud." Een van de dingen die den schrijver het meeste belang inboezemden, waren •le ..Judas-glazen" of ..Judas-spiegels". Dit zijn dan die spiegels die hier en daar nog aan den buitenkant van de ramen gevonden worden. Deze spiegels zijn zoo geplaatst dat men van huis uit alles kan zien wat er op straat passeert. Ook stel len' deze instrumenten de gastvrouw in staat een onwelkome bezoeker tijdig aan de voordeur te ontdekken, om dc gedien stige instructie te kunnen geven het slachtoffer te zeggen dat Mevrouw niet thuis is. Volgens den schrijver worden deze spiegels ook wel .Tudas-oogen" ge noemd. Behalve in Holland vindt men ze ook in België, Frankrijk en Duitscliland. De Heer Carpenter is verder zoo vrien delijk de in sommige Amerikaansche leringen nog steeds vrij gangbare mea ning, dat alle Hollanders als Markers en Urkers gekleed gaan, even recht tc zet ten. Volgens hem zouden menschen uit Amsterdam of den Haag in New-York heelemaal geen gek figuur maken. Verder wordt verteld dat de mannen in 't alge meen bijna een voet greoter zijn dan de Belgen en de Fransclien, met een stevig beendcrengestel en zwaar gebouwd. De vrouwen zijn bijzonder groot en knap, over 't algemeen meer knap dan bepaald mooi. De menseiien in 't algemeen zien r cr capabel en zeer verstandig uit.. Dc Hollandsche Universiteiten zijn al tijd beroemd geweest en meer dan een millioen kinderen bezoeken tegenwoor dig de scholen. Jongens en meisjes spe len veel samen. Jonge mannen en vrou wen hebben er geen bezwaar tegen arm in arm langs 's hoeren straten te wande len, cn 't is een gewoon gezicht om twee geliefden zij aan zij zich op een fiets te zien voortbewegen terwijl „hij" heel lief derijk zijn hand op den schouder van zijn geliefde geplaatst heeft. Zooals onze lezers hieruit wel af zul len leiden, ziet men in Amerika geen vrijende paartjes gearmd op straat wan delen en wordt hier ook heel weinig aan de edele rijwielsport gedaan. De heer Carpenter is ook tot de con clusie gekomen dat de deugd in Holland meer op prijs gesteld wordt dan in Bel gië of Frankrijk. De Zondag wordt in Holland heter waargenomen, en in het stoere karakter van de Hollanders valt nog zeer gemak kelijk liet feit te ontdekken dat men in het verleden voor zijn godsdienst heeft moeten vechten. Vervolgens worden we een volk van spaarders genoemd, volgens Carpenter zijn er in Holland 2.500.000 menschen met spaarboekjes wat beteekent dat méér dan één op elke drie menschen spaart. In Amerika is dit slechts één op ne gen. Alleen de beleggingen in de Post spaarbank bedragen f 250.000.000. Ook heeft Holland weinig schuld. Volgens den schrijver bedraagt de schuld per hoofd van Amerika ongeveer f625, in België f 1332, in Frankrijk f 3125, ter wijl het voor Holland slechts pl.m. 1307 is. Tenslotte noemt de schrijver ons een vrij volk, een natie van echte vaderlan ders, met veel achting en liefde voor ko ningin Wilhelmina, die hij zonder be zwaren zou willen noemen „Wilhelmina de Goede", of „WTilhelmina de Vrome". Van onze Koningin wordt verder ge zegd, dat ze vanaf haar jeugd democra tisch is geweest, en dat ze steeds de har ten der menschen weet te winnen door op het juiste oogenblik het juiste ding -te doen. Ook de algemeene ontwikkeling en kennis der Koningin wordt geroemd, terwijl van Juliana wordt gezegd dat *ich nu hij haar reeds het gejonde ver stand openbaart, dat haar familie steeds gekarakteriseerd heeft. In een afzonderlijk artikel behandelt de heer Crapenter de diamant-industrie van Amsterdam. Ik zou niet graag instaan voor alles wat de schrijver in liet bovenvermelde artikel beweert, maar ik geloof dat onze lezers met me in zullen stemmen als ik beweer dat we over dezo Amerikaansche beschouwing niet hebben te klagen. Ik vind tenminste dat we er nog al genadig afkomen. Engelands offers voor den oorlog In leven en geld. In de parlementaire stukken, uitgege ven door den kanselier voor de schatkist, komen eenige belangwekkende gegevens voor over hetgeen de oorlog Groot-Brit- lannië in manschappen en geld gekost heeft. Wat do manschappen betreft, het Britscke rijk bracht 9.496.370 mans liap- pen in het veld. Gedood werden 9946.023 man, gewond 2.121.906. De bijdragen van Groot-Erittannië tot deze cijfers zonder de dominions en Indië zijn: op do been gebracht 6.211.527, gedood 743.702, gewond 1.693.262. De cijfers betreffende do Britsche oor logskosten zijn slechts beschikbaar 1 zegt de kanselier over de geheele fi- nantieelo jaren. De uitgaven van de schatkist bedroegen van April 1914 tot Maart 1919 9.590 millioen pond. Dit geld werd als volgt verkregen: directe belas tingen 1.820 millioen pond, indirecte be lastingen 910 millioen, binncnlandsclie leeningen 1.360 millioen. De Britsche leeningen aan de geallieer den en dominions, zoowel kapitaal als niet betaalde interest, bedroegen tot Maart 1922 in totaal 2.078 millioen pond. Onder deze leeningen zijn niet begre pen de steun- en andere na-oorlogsche leeningen. Het bedrag, aan Frankrijk geleend, is 584 millioen pond, aan Italic 503 millioeiv pond, aan de andere geallieerden 841 millioen pond en aan de dominions 150 millioen pond. De Britsche verbezen ter zee tenge volge van actie van den vijand bedroegen een waarde van 750 millioen pond aan sc heep vaart waarden, aan groot-tonnage acht millioen. 20.000 burgers verloren op zee hun leven. Voor krijgsgevangenen werd van Augus tus 1914 tot Maart 1923 een bedrag van 470 millioen pond uitgegeven. De Britsche vcrpilchtingen bedragen in geschat kapitaal vanaf 1 April a.s. 832 millioen pond. Voor de gebieden, waarover Grool- Brittannië het mandaat bezit, bedroegen de uitgaven volgens de parlementaire cre- dieten in vier jaar 153 millioen pond. Fr zijn nog andere zaken, waarvoor uitgaven noodig waren, welke naar het schijnt moeten worden toegeschreven, aan het feit, dat Groot-Brittannië heeft deelgenomen aan den oorlog, schrijft de. kanselier voor do schatkist, zooals de werkloosheid, welke den slaat en de plaatselijke autoriteiten 4C0 millioen pond sterling kostten. De wonmq-nood kostte den staat en den plaatselijken autoriteiten 225 millioen pond, spoorweg en kanaal-overeenkomsten 203 millioen, het ministerie voor munitie en scheep vaart 36 millicen 500.000 pond, schade loosstelling voor door den vijand aange richte schade 5 millioen pond, steun- en horsleïlceningen 33 millioen pond, de be zetting van Gonstantinopel 20 millioen pond. Het bedrag, gecrediteerd aan Duitsch- land en gedebiteerd aan het Britsche rijk op rekening van de schadevergoe ding met betrekking tot de handelsvloot is 1.852.413 bruto ton ter waarde van on geveer 12.485.000 por.d. Aan deze verklaring wordt toegevoegd, dat geen Duitsche koloniën zijn toegewe zen aan het Britsche rijk. De staats eigendommen in het maudaatgebied gaan zonder betaling aan de regéering over aan de autoriteiten in dit gebied, overeenkomstig art. 120 van bet verdrag van Versailles. GEMENGD NIEUWS Gasbedwelming. Men meldt, uit Rotterdam: In de woning van v. V. aan den Boe zemsingel is Zondagmorgen de 24-jarige W. G. in z'n kamer door gas bedwelmd gevonden. Men heeft hem naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht. Daar heeft men den jongeman eerst giste ren tot bewustzijn kunnen brengen. Geld vermist. Men meldt uit Nijmegen aan de „Msb.": Een Spaansche dame, die gisteren in het tramhuisje een tasch met f 200 cn vele kostbare voorwerpen achterliet, kwam even later tot de ontdekking dat de tasch spoorloos verdwenen was. De dief bleef onbekend. Hondsdolheid. Daar in Duitscliland veel hondsdolheid voorkomt, wordt door de burgemeesters in de provincie Groningen en Drente bij de ingezetenen er op aangedrongen geen Duitsche honden te koopen. Een school afgebrand. Een werkster zag gisterenmiddag in haar woning aan de Hudsonstraat te Rot terdam, dat er rook kwam uit de school waarvan zij de werkster is. Deze school is gelegen op een groot ter rein tussclien de Hudson- cn de Corver- straat en heeft toegangen uit beide stra ten. Het is een bouten hulpschool, toebe- hoorende aan de gemeente. Ze deed vroe ger dienst als avondtcekenschool; sedert September van het vorige jaar is zij in dienst gesteld van het openbaar onderwijs. In deze houten hulpschool, die ongeveer 125 meter lang en 5 tot 6 meter breed is, waren ondergebracht een meisjesschool, een jongensschool, en twee zoogenaamde B-scholen voor het 7de en 8ste leerjaar. Hst aantal schoollokalen bedroeg tien; verder was er een vertrekje voor liet personeel. Toen de werkster in de school kwam, zag zij het eerst vlammen in de B-schcol. Even na haar snelden het hoofd de heer H. C. J. Hoppenner en de onderwijzer de heer F. Vermeer de school binnen. Zij hadden nog juist den tijd, om wat tasscben, boeken cn andere leermiddelen cn eenig vaccinebe- wijzen to redden. Daarna moesten zij over haast de vlucht nemen, zoo snel verspreid den de vlammen zich door de geheele school. Men vermoedt dat de brand ontstaan is dcor het vallen van vonken uit een kachel, die een lialven meter van éen houten wand was geplaatst. Nadat werkster, hoofd en onderwijzer ge vlucht waren, is er niemand meer in het gebouw geweest. Een uur later was hot geheele gebouw afgebrand. De brandweer ving onmiddellijk met zeer veel niatèriaal dc blu&sching aan, om te voorkomen, dat de van alle zijden hevig uitslaande vlammen zich ook aan de omge ving zouden meedeelcn. Dit is gelukt/1 de belendende werkplaatsen en perceelcn zijn er. zonder schade van beteekenis afgekomen Het ruime terrein van de firma P. Malutta en G. Giorgi, in marmer, mozaïek, terrazzo en granietvloeren, heeft pr voel tce bijge dragen, dat dc vlammen.verder geen scha de hebben aangericht. Toen de brand uitbrak, was er ni°mnnd in de school aanwezig. N. R. C. De Zomertijd. Clinge Doorcnbcs dicht in de Tele graaf: Wijze Eerste Kamer-Leden, Dragers van het wijs beleid, Geeft de Ncderlandschc Natie ITaar geliefden zomertijd Och, we waren zoo gelukkig Met dat extra uurtje fiag Als we dat weer moeten missen, Heusch, dat wordt een nard gclacb. Waarom is dc brave tuinder, Die voor Holland zaait en maait, Er zoo tegen? Vindt bij 't. jammer, Dat de haan wat. later kraait? Laat een boerenkoe dan desnoods Mopperen: wat is 't nog vroeg, Geeft een koe een uurtje vroeger Werkelijk geen melk genoeg? Waarom is de Spoor-Directie Ook al in protest gegaan? 't Is toch al zoo vaak gebleken, Dat zij vroeger op moet staan. Zon is licht cn zon is leven, Zon is beste medicijn, Zon is warm, goedkoop, verkwikkend, Daar kan nooit te veel van zijn. Zie, de Beurs heeft ook haar bede In dien zin tot XJ gericht; 't Lijkt me hcusch niet overbodig: Daar een .beetje extTa- licht; Wijze Eerste Kamer-Leden, Toedoet als Napoleon Geeft ons in deez' donk'rc tijden Dagelijks een- rondje zon fLanil°> en Tuïsiisouw Hollandseh Blccmbollenkweckcrs Genootschap. liet Hollandsch BlqemboIIcnkwcekcrs Genootschap heeft op Maancjag 1.1. te Haarlem een vergadering .gehouden. Dc heer S. Schonevcld, voorzitter, opent de vergadering en herdenkt dc leden door den dood in het afgeloopcn jaar aan do vereeniging ontvallen. Een terugblik over 1922 stemt tot tevredenheid. De vorst- schade, in den vorigen winter ontstaan, liet zich eerst ernstig aanzien, doch bij de verdereontwikkeling van het gewas herstelde zicli veel, terwijl de prijzen van de meeste bolgewassen opliepen. Dc groolc kooplust van Amerika en de Noor sche landen had tot gevolg een willige markt. Dc. prijzen der Crocusaen waren onvoldoende te noemen, terwijl deHya- cinlhprijzcn ia den aanvang te laag geno teerd werden; dank zij echter den gun- stigen invloed van het bekende minimum prijzenconlract, stabiliseeren zich de Hyacinthprijzen. Dc kweekers kunnen tevreden zijn over het afgeloopcn jaar, vooral als men daar bij in overweging neemt de malaise in vele andere bedrijven. Toch moot dit den kweekers niet le optimistisch stemmen, want liet vak wordt telkens voor nieuwe en onvoorziene toestanden geplaatst. - Het vercischt grooto inspanning en moeite hieraan steeds het hoofd te bieden. De „teelt" en „export" zijn nog steeds twee op zichzelfslannde begrippen, die zich allerminst dekken, doch waaruit dikwijls schadelijke gevolgen voortvloeien. Zoo lang cr geen evenwicht of eenig verband gebracht kdn worden tussclien hetgeen geproduceerd wordt cn hetgeen geëxpor teerd wordt naar het buitenland, blijft er een toestand in ons mooie vak heerschen die steeds slachtoffers maakt; dan zijn het de kweekers, dan weder de expor teurs, .die het gelag betalen. Het vak laat zich niet gemakkelijk re- glemcnteercn: er zijn ontzettend veel moeilijkheden te overwinnen, omdat het altijd al zoo geweest is en de traditie niet zoo spoedig wordt uitgeschakeld, doch het systeem van er maar op los te kwecken zonder overleg of de teelt wel loonendo blijft, vraagt dringend om verbetering evenals het 9ysteem om in het buitenland tegen alle prijzen te verkoopen; prijzen, die voor den handelaar alleen winst la ten als een toestand van overproductie ontstaan i«. Er moet gestreefd worden naar een evenwicht tussclien teelt en handel, hoe moeilijk dit ook schijne, op dat én de teelt en de handel loonend zijn cn blijven. De toestand in Amerika heeft ons in het vorige jaar veel zorg gegeven. De toe-, sland is opgeklaard, al is liet gevaar nog niet geheel geweken. Het geheele vak is dank verschuldigd aan de commissie, die krachtdadig zorgdo voor een goede be hartiging van onze belangen in Amerika. Een woord van hulde en oprechten dank aan degenen, die door hun finan- cicelo offers, daadwerkelijken steun ver leenden. eveneens aan de hecren Dr. van Slogtercn, Wamaar en E. II. Krelage, die voor de algemeene belangen de reis naar Amerika ondernamen. Zij allen hebben er ongetwijfeld veel loe bijgedragen om Amerika open te hou-den-voor onze arti kelen. Het geheele Genoolschap, ik ben er van overtuigd, waardeert zeker, wat in dit opzicht gedaan is. Het al of niet open blijven van Ameri- na is geen exporteursbelang alleen, doch evenzeer een kweekersbelang, daarom moeten wij de handen ineenslaan en ge meenschappelijk optrekken. Bij een terugblik van het verleden treedt ook op dc gedachten aan liet he den; het bestuur van de Vereeniging „Dc Narcis", toonde een open oog te- hebben voor de gevaren, die speciaal de Narcis sen-teelt bedreigen. Het uitzenden van twee onzer beste voormannen naar het Zuiden van Frankrijk, teneinde de noodi- ge samenwerking le bevorderen, is een bewijs, dat deze vereeniging ook kracht dadig weet op to treden en de middelen beraamt, die toegepast moeten worden, om den dreigenden gevaren het -hoofd te bieden. Als kweekers moeten wij zulke daden weten te waardocren en er trots op zijn, dat ons vak zulke werkers in zijn midden heeft. Zoowc! in liet binnen- als in liet buitenland zijn nog vele belangen te be hartigen, belangen, die mede om finan- cieele reden niet of niet voldoende ver zorgd. worden. Er is behoefte aan een strijdkas. waar uit geput kan worden als voor de alge meene cultuurbclangen moet worden op getreden. Een ."poging "om 'door het hef fen van x/x percent op den totalen omzet van het te exporteeren product kon geen meerderheid vinden. Toch zal men op den duur die richting uit moeten; het is een onhoudbaren toe stand, dat enkele personen de fondsen bij een brengen, die dienen om de algemeene belangen te behartigen. Een groot terrein ligt nog open. Het boll.envak zal gebaat zijn met het orga- niseeren van tentoonstellingen in liet bin nen- cn in het buitenland, met het uit loven van medailles voor bolleninzendin- gen op tentoonstellingen, me-t het voeren van. een doeltreffende onpersoonlijke re clame, met het bestrijden van planten ziekten. met het bewerken van nieuwe afzetgebieden in de plaats van Centraal Europa, dat voor ons artikel vrijwel ver loren ging. Ook ons Genootschap heeft te deze een taak te vervullen, de leden mogen daar njet onverschillig tegenover staan, doch moeten krachtdadig medewerken lot ver hooging van den bloei van ons vak, dat. aan zoove'o het dagelijks brood verschaft Gewezen mag worden op de samenwer king tusschen de vcrecnigingen onderling De besturen van dc Algemeene Vereeni ging v. Bloembollencultuur en den Brinrl van Bloembollenhandelaren toonden zich steeds bereid tot samenwerking. Indien dit idee ook doordringt lot de leden, dan zal de voor dc 'welvaart van het vak zoo hoog noodigo samenwerking in practi- srhe toepassing kunnen worden gebracht Do resultaten van die samenwerking zijn te vinden in een voorstel Ier 'behan deling in deze vergadering, n.l. 'om ook het Scheidsgerecht voor den Bloembol- lenhandel open fe stellen voor leden van liet Genootschap. Do agenda bevat ook een punt van zeer ingrijpenden aard, n.l. het vernietigen van kleine tulpen, teneinde, een te snelle aanwas tegen te gaan. Het is een stap in dc richting van een „lecltregeling". Een onderwerp, dat in het algemeen vakbe lang zeker aanbeveling verdient, of ech ter de vakbeoefenaren, over geheel de li nie voldoende wilskracht bezitten om de ze poging tot een goed einde te. brengen, is een vraag, die ik voor alsnog niet gaar ne toestemmend zal beantwoorden. Daten wij echter doen. wat onze hand vindt te doen; laten wij onder den on- misbaren Zegen God's voortarbeiden. ieder in eigen omgeving aan dep ophloei van het vak in het algemeen, in het hij zonder aan de versterking van ons Ge nootschap. opdat dit zal kunnen strekken tot het welzijn van elk lid in het bijzon der. Spreker heet in. het bijzonder welkom den heer K. Volkersz, Rijkstuinbouwcon- sulent voor de bollenstreek, die deze ver gadering bijwoont, en spreekt den wensch uit, dat waar immer mogelijk, de belangen van liet Genootschap hem ter harte zul len gaan. Hierna verklaarde de voorzitter de ver gadering voor geopend. De notulen wer den onveranderd vastgesteld. Uit den oproep der afdeelingen bleek dat tegenwoordig waren de afgevaardig den van 20 afdeelingen. uitbrengende 211 stemmen; niet vertegenwoordigd waren de afdeelingen Akersloot, Hoorn en O.; Kwintsheul, Roelofarcndsveen en Uit geest. De secretaris, de heer \V. v. d. Daan, bracht het verslag uit over de werkzaam heden van het Genootschap in het afge- loopen jaar. De commissie, belast met het nazien der rekening en verantwoor ding bracht rapport uit van hare bevin dingen. De rekening en verantwoording werd in orde bevonden en de administra teur gedechargeerd voor het gehouden be heer. De toestand der geldmiddelen, was aanleiding voor de commissie om aan te dringen op een verbetering daarvan dooi het heffen van een toeslag op dc contri- butio van een gulden per lid, zonder af dracht van het éénzesdc aan de afdee- lingskassen van dat bedrag. Verschillende denkbeelden, om hierin te voorzien, werden besproken; ten slot-., le werd het voorstel van de commissi* aangenomen. De aftredende bestuursleden, dc hoe ren Clir. Eggink, Th. van der Vlugt en J. W. A. Koster, werden bij enkele candi- daalstclling herkozen. In dc plaats van den heer W. G. Droog, die zich niet meer herkiesbaar stelde voor lid van hel Cen- traal-Bestuur van den Ncd. Tuinbouw-» raad, werd met algemeene stemmen als candidaat voorgesteld de voorz. do heet S. Schoneveld. Het voorstel om de leden van hel Ge nootschap in de gelegenheid te stellen, ir geval van geschillen, betreffende koop-, en verkoop van bloembollen, te doen be rechten door het Scheidsgerecht, lokte een ruime bespreking uit. Het voorste? werd hierop met algemeene stemmen aar* genomen. Het voorstel van dc afdoeling Bever* wijk ten doel hebbende, dc handel jp kleine tulpen van dc minder waard zijnd?' soorten zooveel mogelijk te drukken er- zoo mogelijk tot vernietiging van de bol len beneden 7 c.M. over tc gaan, vond in stemming bij de vergadering. Door liet Hoofdbestuur waren vragenlijsten rond gewonden aan verschillende kweekers -var. -Darwinlulpen. Een zestigtal aotv; kirden, bevattende de bereidverklaring orm hier in mede te werken werden voorgelezen. De vergadering zog in het groote nul. van deze regeling, doch was ook niet blind voor de moeilijkheden, die hieraan vast gekoppeld zijn. Met instemming word het Hoofdbestuur opgedragen, aan de hand van het besprokene. Ie trachten ce" nader gepreciseerd voorstel le doen of uit te werken. De afd. Sassenheim.dringt aan op liet uitvaardigen van een uitvoerverbodvan plantgoed van Narcissen. Do afd. Voorhout, wil al degenen, die kweekcrijen opzetten van Hollandsche Bloembollen in Amerika boycotten en adviseert den kweekers dc firma's zoo veel mogelijk uit te sluiten niet enkel voor plantgoed.'doch ook voor dén' ver koop va-n leverbaar. Nadat nog enkele zak' n van liüi?hou- dclijken aard waren besproken sloot ds voorz. onder dank voor de aangenanu besprekingen deze vergadering. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) BOND VAN CHRISTELIJKE ORANJE- VEREEN! GINGEN. Oproep De wereldgebeurtenissen van den tegen- woordigen tijd laten op zoo duidelijke wij ze zien, dat van de beginselen der revolu tie geen heil is te wachten. In het vasthouden aan Gods Woord ligt dat wel Dan zien wij ook Oranje in het'licht van Gods goedertierenheid cn Gods groote en wondere daden over ons vólk. De band, die Oranje cn Neerland sa menbindt moet als onverbreekbaar wor den gezien. B'j het kcinenuc Rcgecridgsjubileiim van H. M. de Koningin wenschl de Bond van Christelijke Oranjevereeenigingcn daarvan voor Vorstin en Vedcrland een kloek ge tuigenis af te leggen. Nu zijn er verscheidene Chr. Oranjever- cenigingen in den lande, die nog niet bij den Bond zijn aangesloten. Onze oproep geldt in de eerste plaats do Besturen dier vereenigingen. Sluit u aan Een plaatselijke Chr. Oranjevereeniging is uitnemend en zij kan schoon werk doen, maar voor actie in heel het land en voor een getuigenis voor Koningin en Vaderland is cle Bond onmisbaar. Daarom onze dringende oproep om u bij den Bond met zijn klimmend getal le den te voegen. Maar ook gaat onze oproep uit tot man nen en vrouwen in plaatsen waar nog geen afdeeling is, en die met ons overtuigd zijn, dat de handhaving van het gezag naar Gods Woord en de liefde tot Oranje in enzen ernstigen tijd allereerste voorwaar den zijn voor het heil des volks. Richt in uwe gemeenten een afdeeling op van den Bond van Christelijke Oranjc- vereenigingen, die ook bij het komende vc- geeringsjubileum ter plaatse leiding geven kan. Stelt bet niet uit. Gaarne geven wij alle inlichtingen. Het Bestuur. Ds. I. YOORSTEEGH. Katwijk aan Zee. Voorzitter. Ds. T. SAP, Gouda.'2c Voorz. C. WILG VAN DER WAL. Hil versum, Secretaris. A. C. OOI.JEX, Den Haag, l'cn- ningmeester. W. v. d. HULST Azn., Rotter dam, 2e Secretaris. Ds. II. THOMAS. Leiden. P. SPAA Jr., Leiden. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U opname Van het volgende: Ontwerp Maison Zurich. In Uw blad d.d. 7 Maart 1923 komt het volgende voor: „Alle eer aan de ontwerpers en uit- j voerders, do heeren A. B. B. Maas en den Decorateur Pieler den Bosten, beiden. uit Botterdam." Eere wie. cere toekomt, en in dit ge- v val den heer Harm van der Heide, In te-» rieur Architect te Botterdam, die als ont- werper en bedrijfsleider werkzaam is bij den heer Maas. II. v. d. Heide is de ontwerper van het t geheel cn die do hoofdlijnen aangaf aan :j den decorateur den BeTen, die de deco-» ratie maakte. Do meubelfabriek A. B. B. v Maas voerde do betimmering uit. U, Mijnheer de Redacteur, dankende voor dc verleende plaatsruimte, toeken ik JAN DOETS JOIIz. Rotterdam, 13 Maart '23.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6