GemeenteGijke Aankondiging, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visclunarkt 18, Tel. 1225, is WOENSDAG verkriigbaar SC H ELVIS CH f 0.120.24, SCHOL a f 0.16—0.26, KABELJAUW a 0.35, en TARBOT ii f 0.55 per pond. REKENINGEN. Inlevering van rekeningen. Burgemeester en Wethouders van Lei den roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen, enz., welke over het afgeloo- pen jaar 1922 ten laste der gemeente een vordering hebben, die zoo spoedig moge lijk ter Gemeente-Secretarie (afd. Finan ciën) in te zenden. Zij herinneren daarbij belanghebbenden dat schuldvorderingen, ingeleverd na 30 Juni a.s. zullen zijn verjaard. DIENSTPLICHT. Overnachten buiten de Kazerne. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan dienstplichtigen, die voor herhalings oefeningen onder dc wapenen komen, kan worden vergund buiten do kazerne tc overnachten, mits hun woning (vaste of tijdelijke) in of nabij de garnizoensplaats gelegen is en de vergunning niet aanlei ding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor een nadeelige in vloed wordt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst en van dé oefenin gen, o.a. tengevolge van builen deze op gedane vermoeienis. Door den Regimentscommandant c.q. Korpscommandant wordt bepaald, in ver band met den afstand, waarop de daarbij betrokken persoon van de kazerne woont, wie voor de hierbedocldo gunst welke niemand van eenigen dienst vrijstelt in aanmerking komt. Zij, die voor de meergenoemde gunst Ut- aanmerking wenschen te komen, moeten daartoe uiterlijk twee maanden vóór dcu dag van opkomst schriftelijk het verzoek richten tot den Regiments- c.q. Korpscom mandant. Aan hem, wien toegestaan is buiten de kazerne te overnachten, worden daarin geen logies meer verstrekt dan ingevallen, waarin de daarbij betrokken chef zulks noodig acht, o.m. bij herroeping van dc verleende gunst, wanneer blijkt, dat dc goede gang van den dienst er schade on der lijdt, verder gedurende den tijd, dat de belanghebbende een hem eventueel opgelegde straf moet óndergaan, of wel om andere redenen in het belang van den dienst. Alleen bij hooge uitzondering kan de gunst nog verleend worden aan hen. die na het hiervoren aangegeven tijdstip (van tweo maanden vóór de opkomst) zulks verzoeken. - AGENDA. WOENSDAG 14 Maart Leiden Orgelconcert ten bate van de Vereen, voor Chr. Bewajarschoolonderwijs. Leider: Ds. H. Thomas. Kerk Hooigracht. Aanvang 8 uur. WOENSDAG 14 Maart. Leiden. S-October-Vereeniging. „In den Vergulden Turk". 8J uur. lederen Woensdagavond van 754814 unr. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Stcensehuur 15. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 Maart tot en met Zondag 18 Maart waargenomen door de apotheek van den heer G. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523. De apotheek van het Ziekenfonds lot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen vcor leden van dit Fonds. aan zich zelf te wijlen, indien hij, wan neer het te laat is, zijn Jan-Salie-ach- lighcid" betreurt. Inderdaad toont deze ach te to Neder landse he Jaarbeurs wat er in de wereld to koop is. Het internationaal karakter is dit jaar in versterkte mate naar vo ren gelreden. Telde do vorige beurs on der haar 539 standhouders 113 buiten- landsche firma's, nu zijn van de 705 deelnemers 279 vreemdelingen. Een gelukkig verschijnsel is, dat on danks de depressie, de Nederlandsche handel en nijverheid nog domineert met 426 vertegenwoordigers. Van de overige nationaliteiten staat Duitachïand aan de spits met 144 vertegenwoordigde firma's. Dan komen achtereenvolgens Engeland en België met respect. 43 en 22 firma's, Frankrijk met 17 deelnemers, terwijl „van den lande van oversee" 15 inzenders zijn overgekomen. Ten slotte een bonte afwisseling van overige landen: Denemarken, Hongarije, Zweden, Noorwegen, Roemenië, Finland, Zwitserland, Oostenrijk, Egypte, Spanje, Tsjecho-Slowakijc en „das Land, wo di Zi tronen bluh'n". Zoo men ziet een bonte afwisseling. Doch ook do aard der stand's is vol versch cidenheid. In aantal staat de groep Electriciteit, Machines, Metaalindustrie, bovenaan met 181 deelnemers, onmiddellijk ge volgd, door Textielindustrie en Confectie met 141 standhouders. En dan toch nog buitenstaand© mid denstanders, die tam weg zeggen: „Er valt voor mij op de Jaarbeurs niels nieuws te zien." Natuurlijk, de geregelde bezoeker zal wel weer oude artikelen aantreffen, maar bet nieuwe blijft predomineeren. Werkelijk, we mogen in dezen gedruk- tcn tijd niet bij de pakken neer gaan zitten. „Wij houden zee" is het parool voor dit jaar voor het Jaarbeurabestuur moet het ook zijn voor onze schuit voerders van der handel. Doch dan is het kompas van den Jaar beurs noodzakelijk. Nu do economische hemel van wolken bezwangerd is, kunnen we niet meer op de sterren varen. Het stuurrad van do Jaarbeursprauw blijkt in goedo handen te zijn. Ondanks den herhaalden en dringen den aandrang om ook (juist) op Zon dag de beurs geopend te houden, heeft het bestuur koers gehouden. Dat valt te loven. "Wie zee en koers houdt wint de reis! Dit was ook het thema waarop do heer W. Graadt van Roggen, secretaris generaal, bouwde in zijn woord tot de journalisten. Een van de weinige stands die reeds „fit" waren gister, was die der Philips' gloeilampenfabriek. Deze inzending, die dadelijk na het beëindigen der met ap plaus beloonde rede- werd bezichtigd, is een zeer gelukkige combinatie van prac- tijk, vernuft en kunstzin. De heer H. A. van Anrooy ontwierp speciaal voor dit doel een toonzaal of be ter: winkelstraat. Achter, tegen groole winkelruiten, ex- poseoren de firma's Cadena, Droste, Van Kempen, Begeer en Vos. Gerofabriek Kirsch Gie, A. H. van Schijndel. N.V. Victoria, Wees Weiss en N.V. L. Zé- lander. Doch bij allen treft de juiste verlich ting. Voor elke branche worden aangetoond de middelen, die de „Kunst van te laten zien" vergemakkelijken. Bij de étalage van de Candena-siga- ren is juist van pas de Philips-Albasla- lamp, terwijl do Argenta bij het Gero- zilver een schitterend effect maakt. Het nog „niemals dagewesen" is h t attrac tiemiddel voor 1923: de wisseltint-ver- lichting, hot nieuwste bewijs dat Philips aan de spits der lampenindustrie staat. De „Edelmctaalhedrijven" legden voor haar kostbare collectie juweelen, die een woorde van millioen netto vertegen woordigt, beslag op dit snufje. Ten slotte komt de firma Hirseli Cie uit met de zonliohtlamp, die voor de „kleurenbandel" van het grootste be lang is. Philips heeft hier weer iets aparts ge boden. Zooals gezegd, gister waren nog slechts weinig stands geopend. Daarom hopen wij morgen onze rondwandeling te ver-- volgen met een exposé van wat onze Leidsche firma's deden uitkomen. BUITENLAND DE ACTIE IN HET ROERGEBIED. Oneenigheid tusschen Frankrijk en BelgiC. Twee Franschen doodgeschoten. Wraakgeroep in Frankrijk. Vijf Duitschers gedood. Mag men do berichten uit Brussel ge- Jooveu, dan is do verhouding tusschen Frankrijk en België minder goed de laat ste dagen. Gisterenmiddag hebben Poincaré en andere regeeringsporsonen zich naar Brussel begeven om daar de Roerkwes tie te bespreken, maar de ontvangst was ver van hartelijk. Om wat atmosfeer in de begroeting to brengen, riep bij het verlaten van den trein een der leden van den staf van Poincaró: „Leve Poincaré, den bewerker van den vréde!" doch deze woorden von den geen weerklank Niemand reageerde daarop en het was onder een ijselijko stilte, dat do wederzijdsche begroetingen plaats hadden. Dat koel© onthaal van de zijde der Brusselaars, di© anders in de wolken zijn als zij maar een Fransch vlaggetje te zien krijgen, werd zeer opgemerkt. Bij het verlaten van het station tracht te een andere „propagandist" enkele toe- juchingen te ontlokken, doch ook daar bleef de belangstelling zich beperken tol een banale nieuwsgierigheid. Nadat Poincaré even het Franscho ge zantschap was hinnegewipt, begon op het ministerie van buitenlandsche zaken in de Wetstraat de FranschBelgische Roer-conferentie, die volgens de „Daily Mail" moet leiden tot het onder Fransch Belgisch protectoraat brengen van de geheele Roerstreek. Nader wordt uit Brussel gemeld,' dat do onderhandelingen niet zulk een glad verloop hebben, omdat de Belgen blijk baar vreezen, dat hun handel tengevolge van het Fransche optreden in het Roer* gebied zal worden benadeeld, zonder dat Frankrijk zelf of wie dan ook, er voor deel van heeft. Het is do Belgen, méér te doen om schadevergoedingen dan om wraak, zoo als bij de Franschen het geval is, en blijkbaar willen zij de kans op betaling niet opofferen aan de Franscho tactiek. Naar het heet, zou Theunis zelfs heb ben gedreigd een eind te maken aan de samenwerking, tenzij de Fransche poli tiek geheel gewijzigd wordt of succes binnen afzienbaren tijd zeker is. Intusschen wordt in het bezette ge bied, de spanning vergroot wat heel duidelijk blijkt uit het gebeur de bij Buer, waar twee Franschen wer den doodgeschoten. Hieromtrent word het volgende gemeld: Zondagavond vond men op den weg naar Buer bij Recklinghausen het lijk van luitenant Goltins alsmedo dat van Joly, oen hoofdambtenaar bij de spoor wegen, die te Buer als stationschef dienst deed. Beiden waren door revolverschoten gedood en lagen op eenigen afstand van elkander. De burgemeester, do hoofd commissaris van politie on twee notabe len van Buer zijn als gijzelaars gear resteerd. Het eerste onderzoek naar den moord lieeft, volgens berichten uit Parijs, uit gewezen, dat de dader een vroegere agent van do groene politie is. Het gaat dus niet om een uiting van volksvijandigheid jegens de bezettende mogendheden, maar om oen misdaad van één dier talrijko agcnts-provocateurs, welke door Berlijn naar het bezette ge bied zijn gezonden om er de agitatie gaande te houden en zoo mogelijk, zegt de „Gaulois" onhersl&lbaro conflicten uit te lokken. De iRdruk Ie Parijs. De moord op twee Franschen te Buer heeft te Parijs een onormen indruk ver wekt. Daar is natuurlijk niemand, die gelooft aan oen geïsoleerd feit, doch al gemeen stelt men do rijksregeoring ver antwoordelijk, want Poincaró is neg eergisteravond in staat geweest zijn opi nie to zeggen, daar hij een banket presi deerde van do cliaseurs, tot welk corps de vermoorde onderluitenants behoorde. „Wees er van verzekerd", zeide hij, „dat deze daad zonder medelijden zal worden gewroken. Morgen, bij mijn bezoek te Brussel, zal ik generaal De- 'goutte zien en mij er van verzekeren, dat alle maatregelen zijn genomen, opdat het reoht zijn loop heeft en dat de mis dadigers niet aan hun straf ontkomen." Ook de minister van oorlog, Maginot, heeft bij het stoffelijk overschot der ver moorden gezegd, dat zulko aanslagen niet ongestraft zullen blijven. „Wij zul len liet bloed der onzen niet laten vergieten", zoo sprak hij. „Een misdaad als deze, waarvan twee onzer landgenooten het slachtoffer zijn, eischt represailles." De „Matin" zegt, dat iedere Fransch-. man het met de verklaring van den mi nister-president eens zal zijn. Het is noodig, dat de beide dooden zullen ge wroken worden en zulks is ook noo- dig om andere Fransche legers te be schermen. Bovendien, omdat het recht het eischt. Voor de Duitschers is er slechts één methode, die wat waaid is. Het is die van het staal. Het is de eenige, die zij begrijpen, en ook de eeni- ge, die bloedvergieten voorkomt. De „Gaulois" zegt, dat de uitdagingen alleen komen van de agenten uit Berlijn en zonder twijfel zal het voldoende zijn enkele voorbeeldige straffen uit te deelen om die agenten tot werkeloosheid tè doemen of ten minste de pogingen van die kliek te ontmoedigen, die georgani seerd wordt en betaald door kanselier Guno. De „Figaro" merkt op, dat de tijd voor dé Putschen en het uitstel van straf voorbij zijn. Met het Duitsch© rijk hebben wij geen enkel me delijden to hebber. Falsaris sen in 1870, beulen in 1914, ban kroetiers in 1922, moordenaars gis teren! Dat belooft dus wat voor de Duit schers. De Franschen door Franschen vermoord? Uit Dusseldorf wordt gemeld: Wegens den aanslag te Buer werden twee inwoners gearresteerd en naar een wachtpost gebracht. Toen zij poogden te vluchten, werd er door do gendarmen op hen geschoten, en beiden werden ge dood. De menigto bedreigde daarop den wachtpost en do soldaten gaven vuur, Waardoor 5 Duitschers werden gedood. De „Beiersche Ztg." g^eft van den moord de volgende lezing: Het slaat vast, dat de beide Franschen slechts door Fransche soldaten kunnen zijn vermoord. De een. officier deed do ronde en ontmoette om 9 uur den ander, die tevens straatcommandant is, aan den hoek der straat Zij stietten op twee Fransche soldaten, die zij berispten, omdat zij na het reglementaire uur op straat waren. Een advocaat en diens vrouw hoorden van uit hun woning duidelijk een twist gesprek in de Fransche taal. Even latei vielen schoten. Zij snelden naar het ven ster en zagen de bedde officieren neerval len. Twee Duitschers, die uit een naburig koffiehuis kwamen, zagen twee Fransche soldaten in allerijl wegloopen. Zij deel den dit den anderen gasten mèdo en lie ten er een officieel protocol van opmak ken. Zoo er andere burgers aanwezig waren geweest, hadden zij dit moeten opmerken. Ook andere getuigen, die kwamen toegesneld, verklaarden geen burgers te hebben gezien. Een Fransch officier, die met de instructie belast is, beeft hen allen in verhoor genomen. Volgens de laatst ingekomen berichten lieeft do bevelvoerende generaal te Buer bekend gemaakt, dat in geval van oen nieuwen moord op een tot het bezet tingsleger behoorend persoon dc gear resteerde opperburgemeester van Buer zal worden doodgeschoten. EEN COMPLOT IN IERLAND. Talrijke arrestaties. Te Londen zijn de laatste dagen een kleine honderd Iersche mannen en vrou wen, allen behoorende tot de z.g. rebellen en communisten gevangen genomen. De gevangenen zijn door een Britsch oorlogsschip naar Dublin overgebracht. Er was, naar Minister Mac Donald in het Lagerhuis verklaarde, in de laatste weken een toenemende activiteit van de Iersche republikeinen in Engeland en Schotland te bemerken geweest. De regee ring had betrouwbare berichten, dat een pseudo-militaire -organisatie in Groot- Brittanië was opgericht, waarover een Iersche personage, die zichzelf „opper bevelhebber over Engeland" noemde, het bevel voerde. Het was de bedoeling dezer organisa-3 tic om de regeering van den Ierschen vrijstaat omver te werpen en ook in ze kere gevallen tot gewelddadigheden in dit land over te gaan. Het was dus do plicht der regeering na het ontvangen dezer in lichtingen onmiddellijk in te grijpen. In do wandelgangen yan het Lagerhuis verluidde, dat behalve O'Brien de zooge naamde „gezant van de Iersche Tepubliek in Engeland" ook Finton Murphy, de or ganisator van den Ierschen bond en O'Mahony, de tous uit Gal way, dio lange jaren een vriend was van president Grif fith, doch hem verliet, toen het verdrag van Londen gesloten werd, tot de gevan genen behooren. Uit in beslag genomen documenten zou men op het spoor zijn gekomen van een wijdvertakt moordcomplot en tevens van een lijst der plaatsen, waar ontplofbare sloffen o. d. worden opgeborgen, zoome de van de kanalen, waarlangs wapens en geld uit Engeland naar Ierland worden gesmokkeld. ERNSTIGE SCHEEPSRAMP. Tweehonderd dooden. Een stoomboot, dio dienst deed tusschen het arsenaal van Salamis cn den Priaeus, is tijdens een storm gezonken, bij het eilandje Psyttalia. Van de 400 passagiers, bijna allen zee lieden, zijn er ongeveer 200 verdronken. Schictongeluk. Tijder.s een schietoefening met zwaar geschut te Florence, ontplofte een granaat, toen zij de mond van het kanon verliet. Twee soldaten werden gedood cn cenige anderen gewond. iU SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Tienhoven: A. J. Bos man te 's-Gravendeel. Te Birdaard (toez.): H. W. M. Hupkcs t© Zandeweer. Te Sprang: J. C. Wolten te Kamper veen. Aangenomen. Naar Lemele (toez.): D. Tromp, cand. te Utrecht. Bedankt. Voor Oosterwierum (toez.) D. Tromp, cand. te "Utrecht. Voor Dor drecht: F. W. J. Briimmer te Hoorn op Texel. GEREF.. KERKEN. Tweetal. Te Ten BoerM. Elzinga te Grootegast en Joh. Kwak te Culemborg Beroepen. Te L'Jmuiden: L van Dijken tc Zweelo. Bedankt. Voor Zuid-Beierland: Dr. H. W. v. d. Vaart Smit, te 's-Graveland. CHR. GEREF. KERK. Bedankt. Voor Passai (New-Jersey, Noord-Amerika): P. de Groot te Rotter dam. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt. Voor Kampen: G. H. Ker sten (o Iersekc. EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen. Naar Groede: J. Berg man, prop. te Haarlem. Ds. G. F. Kerkhof, t Gistermorgen is Ds. G. 11 Kerkhof, pred. der Geref. Kerk van Oost- cn West- Souburg, na een zwaar lijden gedurende oen half jaar, overleden. Hij werd slechts 48 jaren en was ongehuwd. Ds. Kerkhof, dio aan de Vrije Universi teit te Amsterdam zijn opleiding ontving, aanvaardde 11 Aug. 1901 den dienst des Woords bij dc kerk van Souburg, die hij tot het laatst met ijver en trouw gediend lieeft. 0 nderwi jzers-examens. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden: 1. dat het schriftelijk gedeelte van de in het jaar 1923 af te nemen, onderwijzers examens op Woensdag 4 April a.s. zal plaats hebben; 2o. dat de mondelinge examens op Don derdag 12 April d. a. v. zullen aanvan- gen; De commission, belast met het afnemen dezer examens, zullen o.a. zitting houden te: 's- Graveuhage voor de inspectiën 's-Gra- venhage, Leiden en Gouda; Rotterdam voor de inspec«££«: Rotterdam Schiedam en van do inspectie Dordrecht de gemeenten, die- in Zuid-Holland liggen; Amsterdam voor de inspectiën Amster dam Haarlem voor de inspectiën Haarlem en Alkmaar. Tot voorzitters dezer commissiën zijn benoemd Te 's-Gravenhage, J. H. van Westendorp J.-Dzn., inspecteur van het lager onder wijs in do inspectie 's-Gravenhage, te 's-Gravenhage, Sueskade 150; Te Rotterdam, G. G. van As, inspecteur van liet lager onderwijs in de inspectie Gouda, te Gouda, Crabethstraat 73; Te Amsterdam, P. J. van Ravestcyn, in specteur van bet lager onderwijs in do inspoctie Amsterdam, tc Amsterdam, Oos terpark 53; Te Haarlem, Dr. J. F. M. Sterck, inspec teur van het lager onderwijs in de inspec tie Haarlem, to Haarlem, Tempelierstraat 34. Zij, die zich aan dat examen wenschen te onderwerpen, moeten zich voor 23 dezer aanmelden bij den voorzitter der commis sie, voor welke zij examen zullen afleg gen, met overlegging van: a. geboorte akte; b. getuigschrift van zedelijk gedrag. GEMEEHTERA&D LEFOEN (Vervolg behandeling voorstel Politic bureau). De heer Oostdam heeft beswaren te gen de plaats waar men wil bouwen. Hij zou aan een terrein van „Amicitia" aan do Biimenvestgraelit do voorkeur ge ven. Er is daar terrein in overvloed. Er is lucht en ruimte, en het ligt aan het water, wat misschien ook zijn voordeel heeft De heer v. d.Lip: Om ze te verdrinken? De heer Oostdam zou in elk geval bezwaar hebben tegen een dienstwoning, waar door liet toch al kleine terrein aan zienlijk verkleind wordt, zooals ook door den heer Splinter is uiteengcct. Spr. vreest van een dienstwoning ook finan ciële bezwaren. Het is absoluut overbodig, dat do Commissaris bij het bureau woont. Wat- de gevel betreft, zegt spr. niet ge dacht te hebben, dat ons hier een defini tief ontwerp is overgelegd. Spr. zal af wachten wat hieromtrent door B. en W. wordt geantwoord. Hij zou er dc voorkeur aan geven, indien aan Leidsche kunste naars een kans wedr gegeven iels te ont werpen. De heer Huurman zegt, dat het niet noodzaldijk is voor het politiebureau een monument te ontwerpen. Daar is toch geen enkele reden voor! Het is toch geen museum of een ander kunstgebouw. Er is hier met cenige minachting gesproken over den ontwerper, maar liet is afkom stig van een ambtenaar die toch eenigen naam heeft op dit gebied. Spr. heeft alle respect voor hot kunstgevoel' van den heer Knuttel, maar hij erkent hem toch niet als deskundige op dit gebiech Overigens geeft spr. evenals de lieer Splinter de voorkeur aan plan A. De heer Wilbrink zegt, dat onlangs is betoogd, dat er van B. en W. zoo weinig initiatief uitgaat. De laatste vergaderin gen leeren echter het tevc**"--' bob ben hier nu weer een plan van f 25z.000. voor een politiebureau. Spr. acht het niet- gemakkelijk te beslissen. We moeten aan den cenen kant bezuinigen, maar kunnen toch ook niet alles stilleggen.- Omdat spr. nog weifelt, wil hij een paar •vragen doen. Hoe zal gehandeld Worden met hen die hun woning zullen kwijt ra ken? Verder vraagt spr.:is onder hot geraamde bedrag ook de inrichting begre pen of alleen de bouw? Dit is voor spreker een punt van veel belang. De V oorzitter kan zeer kort zijn, daar alles in de stukken staat. Er is hier gesproken van tien woningen, maar het zijn er slechts vijf. Do rest is af gekeurd. Dat is van beteekenis omdat ze nu verdwijnen zonder kosten. Deze huisjes zijn trouwens aangekocht met het doel ze af te breken. Deze menschen hebben geen enkele reden tot klagen. Nu erkent spr. dat we eenige woning ruimte kwijt raken, maar voor deze huis jes afgebroken zijn zullen hier plannen tot verderen woningbouw aanhangig worden^ gemaakt. De heer Knuttel wilde niet do huren maar de aankoopsom berekenen. Datia echter in dit geval niet noodig, al maakt het in de practijk niet veel verschil. Men moet ook niet vergeten «lat bij de afschrijvingen op 40 jarc-n is gerekend, wat ee.u zeer korte termijn is. Van veel belang is, dat hier. beneden veel ruimte vrij komt. Blijft liet bureau hier, dan zullen eveneens grocte kosten gemaakt moeten worden. Spr. blijft volhouden, dat dit de eenige manier is om de rijwiel-brigade uit tc brei den. Nu zegt do heer "Wibaer, dat men den agenten kan verbieden hier hun fietsen te stallen. Vergeten mag echter niet, dat sommige agenten zeer ver weg wonen. Hierbij komt nog, dat de plaats, waar deze fietsen staan, geen behoorlijke berg plaats is voor dienstfie'tsen, wier "getal van 1-2 zeker op 36 moet worden gëb-" Uf. Spreker wijst er voorts op, dat _cr nog andere voordcelen zijn, waarvan.in de stuk ken riiet .gesproken is. De heer Oostdam zou een andere plaats willen zoeken,, maar spreker meent dat deze plaats bij uitstek geschikt is. We behoeven hier aan het uiterlijk geen hooge eisch.cn te stellen, en toch zijn we in het centrum en aan een vrij breede straat. Over de architectonische waarde zal spr. niet spreken. De zaak zou anders staan als we in een hoofdstraat op den eersten stand bouwden of in een buurt die bepaalde eischen stelt. Spreker acht het voorts gewenscht, dat tevens een dienstwoning wordt gebouwd. De Commissaris acht dit mede van groot belang. Spreker geeft toe dat als politiebureau plan A beter is, maar de vraag is wat voor de gemeente en voor den dienst beter is. fn het algemeen is er alles voor te zeggen, dat iemand vlak bij zijn zaak woont. Dit geldt in het bijzonder van een cohtinö-dienst. Den heer Wilbrink antwoordt spreker dat zijn vraag in de stukken reeds is beant woord. Voor den inventaris is f 20.000 uit getrokken. De heer Huurman zegt, dat de' Voorz. gewezen heeft op dc belangen van den dienst. Maar juist daarom is hij voor plan A dat door B totaal is bedorven. Wordt plan A verworpen, d,an zou spreker met. het oog op den toevoer van licht en lucht, een nieuw plan willen laten ontwer pen. -Mevr. v. It all ie geeft ook aan plan A de voorkeur. Dc lieer Wil me r wil er nog eens op wijzen, dat het hier een vrij groole uitgdai betreft. Daarmee moet men bij het bepalen van zijn stem rekening houden. Surckcr "blïift er bij, dat ook in het tegenwoordige gebouw nog ruimte is voor het plaatsen van fietsen en er dan reeds onmiddellijk aanzienlijk zou kunnen worden bezuinigd. De heer Oostdam blijft - vasthouden aan het terrein aan de Binnenvestgracht. Verdc-r zegt hij nog, dat een monumentale gevel is, een gevel die beantwoordt aan het karakter en dc bestemming van liet ge bouw. De heer K n u t tel ziet in deze. bespre king een bewijs hoever wc. gezakt zijn in onzen eultuureisch. Hij meent dat een ge bouw van 2J4 ton met een gevelbreedte van 22 M., toch wel de moeite waard is, daar aan bijzondere aandacht tc schenken. Bij zonder bedroevend is, wat de heer Dubbel- deraan hec-ft opgemerkt, die aan het be staan van de bouwkunst als schoooo kunst, feitelijk alJo waarde en'zeg'. Tf:j neemt stelling tegen hot ontstaan var. het seh.oi- ne. En cl at spreekt dan acg ven een betere samenleving. Dc heer Wilbrink: IT kunt de nieuwe maatschappij-zekor grc. eh,:- reau gebruiken. Dc lieer Knuttel Dat hecii i'me*, deze zaak te maken. De heer D uT) b c 1 d e ma n Wat is schoon? Dc heer Knuttel: Dat 33 nu toch een schandaal, dat iemand uie spreekt van een nieuwe maatschappij zoo kan. spreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2