IwelefeleConi Tweede Blad voo» zoover men gestemd heeft, is met overgroot© meerderheid het hoofdbestuur machtiging gegeven tot teeltenen van het contract, waarvan aan het algemeen hoofdbestuur der patroonshonden is ten nis gegeven. Gemeenteraad Lisse. Voorzitter Burgemeester Eenhuis. Affwczig weth. Tromp cn hed eer Bal kenende. De heer Segers maakt een opmexdring over de notulen naar aanleiding van het overschrijden van de post „trottoirs". De V o o r z. deelt mede dat de kosten voor de hoek Nieuwstraafc deze verhooging alleszins wettigen, torw. toch geen besluit is genomen de post niet te overschrijden. Het voorstel van B. en W. om aan het R. K. Kerkbestuur, de Ned. Herv. school- vereen. en de Vereen, v. Chr. onderw. op Geref. grondslag resp. 6000, 2500 en 2500 gld. voorschot te verstrekken wordt aan genomen. Wethouder Riggel verzoekt echter wat spoediger betaling, daar hij als kerk meester het voorschot over 1922 nog niet heeft ontvangen. De V o o r z. zegt toe, dat nog in deze maand de betaling zal plaats hebben. Aan de orde komt vaststelling woning- huur voor de oude bouw der woningver. „Volksbelang". Door bovengenoemde ver. was een voorstel gedaan de huur te ver- hoogen met 15 cent per week. B .en W. waren van oordeel dat 30 cent per week niet to veel is. De heer C. S chrama verwondert zich over het praeadvies van B. en W., dat de huur zoodanig wil verhoogen, terwijl dö loonen nu van 10 tot 13 cent per uur ver laagd werden voor de bouwvakarbeiders. Wij dienen, zegt spr., de huurders aan de woningen te binden daar bij goedkooperen particulieren bouw de woningen verlaten zouden kunnen worden De V o o r z. is van meening dat de hu-» ren dier woningen niet hoog zijn. De heer Verduijn Jr. zegt-, dat het wel juist lijkt" wat de heer Schrama zegt, maar een feit is dat de menschen te goed koop hebben gewoond; overigens is spr. niet bevreesd voor weggaan der huurders, daar ze nu weer nieuwe woningen aanvra gen. De heer Pijnackor is dezelfde mee ning toegedaan. Immers voor dezo wonin gen is een huur van 3 gld. per week niet hoog te noemen. De heer A. H. Schrama vindt het geen bezwaar als de gemeente jaarlijks iets bijdraagt aan de huur. De heer Langoveld is voor net voor stel van B. en W. De Secr., lid van de huurcommissie, zegt dat de huur der woningen in de v. d. Veldstraat door deze commissie is geschat op 3 gld. per week en spr. is van oordeel, dat deze woningen niet zoo doelmatig zijn; trouwens een woning van een ver- eeniging moet men niet als goedkoop beschouwen, wel als doelmatig. De heer Segers is ook voor het voor stel van B. en W. daar de onderhouds kosten zeker niet minder zullen worden. Het voorstel van B. en W. wordt ten slot te aangenomen. Wat nu betreft den nieuwen bonw, stellen B. en W. voor, de huren te handhaven van 1922. Conform besloten. Vervolgens vraagt het bestuur dier wo- ningbouwvereeniging om voorschotten voor den bouw van woningen, daar er aanvra gen zijn cn er woningnood is. B. en W. daarentegen zijn- zich niet be wust dat er woningnood is, bovendien een woning welke 3000 gld. moet kosten, waar van voor annuïteit onderhoud enz. 8 moet worden berekend wordt voor vele menschen te duur, daar de huurprijs dan f 4.80 per week bedraagt. Zij adviseeren op grond van bovenstaande hier afwij zend op te beschikken. De heer Verduijn informeert of er gegovens zijn over den woningnood. De Secr. zegt, dat de huurcommissio hier niets van bekend is. De lieer A. H. Schrama is voor den bouw. Het is hem bekend, dat een drietal gezinnen bij de ouders inwonen, terwijl een achttal jonge menschen gaarne willen trouwen, maar geen woning kunnen be komen. Do heer Pijnackcr zou wel voor den bouw zijn als de exploitatiekosten konden worden gedekt, maar zoolang dat nog niet het geval is zou hij ook geen oude wonin gen opruimen, er is al veel werkloosheid, en door een niouwbouw wordt dit ook nog in de hand gewerkt. De heer Schrama zegt dat een bedrag van 3000 gld. voor een. woning heiu hoog voorkomt, is het daarom niet moge lijk dat de bouwverordening gewijzigd wordt? De heer Verduijn had gedacht heb voorstel aan te houden om b.v. meer gc- gevens to krijgen. De heer Warmerdam is ook van meening dat een versobering in do bouw- verordening noodig was. De Voorz. kon dit echter niet aanbe- I velen. "If'-i Do heer v. Til vraagt een commissie te - benoemen die in de volgende vergadering advies zal uitbrengen. De heer Segers is vierkant tegen den j bouw; er zijn hier al menschen to veel en i wijziging in de bouwverordening brengt geen soliede woningen. Het voorstel-v. Til wordt aangenomen, een commissie zal worden benoemd. Volgens voorstel van B. en W. worden vastgesteld Het le stembureau de Openbare school; het 2e de Bewaarschool; het 3e de Ned.h Herv. school en het 4e het bollenhuis van den heer Segers. Tegen het laatste maakte de heer C. Schrama bezwaar, omdat het daar zoo tocht. Spr. stelt voor, het lokaal van den heer Duiveveld te nemen. Een der beide lokalen zal nog neder worden aangewezen. De heer Segers vraagt de consumptie voor die bureaux te verdoelen onder de heeren van Eerden, Hekkers en Weber. In verband met een voorstel van B. en W. om voor de Raadzaal aan te koopen een portret van H. M. de Koningin was een aanbieding ingekomen. Een schilderstuk levensgroot, groot 145 X 210 c.M. voor den prijs van 275 gld. met bijpassende lijst. Een busteportret voor 120 gld. met lijst. Den heer Segers komt diK veel ro hoog voor; liij wenscht een potographïo van pirn. 25 gld. De Voorz. wenscht gaarne iets dege- lijks op tc hangen dat ook kan gelden voor do nageslachten. Daar er neg geen modellen aanwezig wa, ran, waarop men had gerekend, werd be- 1 sloten, dit voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. On het voorstel van B. en W. van Haar lem. om een regeling te treffen inzake do toelating van kinderen uit dezo gemeento op de aan dc Hoogero Burgerschool met 3-jarigen cursus verbonden Hoogere Han delsschool met jarigen cursus en op de Meisjesschool voor Middelbaar onderwijs met 3-jarigen cursus, werd zonder cenigo bespreking afwijzend beschikt. Alsnu komt ter tafel de verlichting van een wijzerplaat van den toren. Het rapport van B. cn W*. is: dat een doelmatige verlichting als bovenbedoeld 400 gld. zou moeten kosten. Den heer Sogers, vader van heb voor stel, kv/am dit veel tc hoog voor en waar geen andere regeling dienaangaande kon worden getroffen, ging hot stokpaardje van den lieer Hcc op .stal tot nader or der. Tot leden cier scii.ituugscomniissie wer den met nagenoeg alg. stemmen herkozen, de heeren J. Pijnacker, II. Carseille, F. M. Verduijn en P. Warmerdam. De rekening van hét Burgerlijk Armbe stuur 1922 sloot na ontvangsten van 4539.19} gld. on uitgaven van 3653.42} gld. met een batig saldo van 935.77 gld. Do commissie tot wering van schoolver zuim over 1922 heeft verslag uitgebracht, hetwelk dezer dagen zal circulceren. Van het gasbedrijf is een schrijven, in gekomen (een verslag over 1922 was nog niet aanwezig) mededcelende, dat naar be cijfering noodig was een bedrag van 1 19290.99 gld. en in verband hiermede werd voorgesteld een leening aan te gaan groot j 19000 gld. met een aflossing van 20C0 gld. per jaar minimum, tegcn't> maximum. Aldus besloten. Medegedeeld wordt dat v. d. Mark heb rooien der boomcix heeft aangenomen voor f 2.per boom terwijl dc boomen dan zijn eigencl. werden. Wel was aangedrongen op aanbesteding maar met het oog op het groote gevaar, was het. noodig dat een vakman het werk uitvoerde. De heer A. H. Schrama heeft ge hoord dat v. d. M. 600 gld. had gekregen voor de boomen, doch bij nader onderzoek is hem gebleken, dat dit maar 100 gld. be- droeg, hij wcnschte dit even te zeggen, om de noodige praatjes, welke al reeds de ronde deden. Van S. Sanders en P. Schoone is ccn verzoek ingekomen om ieder 15 gld. per week toeslag te ontvangen voor het weg halen der facaliën, daar dezo meststof- t fen nagenoeg geen waarde meer hebben. 1 Een besluit kon niet worden genomen, Vrijdag 9 Maart 1923 De Rijksfinanciën. De go waar de van den gulden gunstig geacht. In de Memorie van Antwoord op het voorl. verslag der Eerste Kamer in zake de St&atsbegrooting herinnert de minis ter er aan, dat onder het voorbehoud dat omtrent den afloop van den dienst 1922 nog slechts uiterst weinig te" zeggen viel, hij in de jongste millioenennota als zijn meening te kennen gaf, dat het tekort op den gewonen dienst voor dat jaar, na af trek van een bijdrage van het leening- fonds van f 15 K' milli oen, omstreeks f 34 a f35 millioen zou bedragen Do sedert dien verschenen middelenstaten geven in derdaad een niet onaanzienlijke stijging der middelen AF te zien. De in 1922 ontvangen bedragen overschrijden de to tale raming van dat jaar met pl.m. f21.168.000. Voor de inkomstenbelasting bedroeg die overschrijding ruim 44 mil- iioen. Intusschen is de som, welke uit hoofde van deze belasting in 1922 in *3 Rijks schatkist vloeide, abnormaal hoog als gevolg van de invoering van het systeem der voorloopige aanslagen en van de vermindering van den achterstand bij de heffing. Het overgroote deel der zoo even bedoelde som betreft het belasting jaar 1921/1922. Dat het vermijden van depreciatie be proefd moet worden, niet door het nala ten van nuttige uitgaven, maar door te zorgen, dat de gewone uitgaven worden gedokt door de gewone inkomsten, is slechts gedeeltelijk juist. Te zorgen, dat de gewone uitgaven worden gedekt door de gewone inkomsten, is in de huidige amstandigheden alleen mogelijk door het nalaten ook van nuttige uitgaven. Dat de goud waarde van den gulden op dit oogenblik gunstig is, neemt het gevaar niet wog,"hetwelk in onze topzware vlot tende schuld voor de gaafheid van den gulden zal blijken gelegen te zijn op het oogenblik, dat de l>ekende zeer bijzondere omstandigheden alleen mogelijk door hek betrekkelijk gemakkelijk doen financie ren, hare werking zullen verliezen. De minister meent, dat het op het oogenblik onvoorzichtig zou zijn het te kort op den gewonen dienst 1922 lager dan 25 millioen te schatten, bij welk cij fer dan .-gerekend is op een hijdrage uit het leeningfonds van f1514 millioen. Voor het dienstjaar 1923 is, volgens de thans bekende gegevens, het. tekort vaat den gewonen dienst, na aftrek van een bijdrage van 10 millicen tut het leening- fonds, te ramen op f 37.597.274.62,dat van den buitengewonen dienst op f 109.530.30S.92 en dat van den crisis dienst op f 5.828,700. De minister betreurt liet, dat de begroo- ting bij eenige leden den indruk heeft ge wekt. dat de Regeering in den gulden een afgod gaat zien, op wiens altaar offers moeten worden gebracht. De zomertijd. De beslissing welke de Tweede Kamer nam, om den zomertijd af te schaffen, lijkt ons zegt de Waarheidsvriend, alleszins juist. Wij hopen, dat de Eerste Kamer het goede voorbeeld zal volgen en dat ten slotte de Regeering zich met het voorstel zal kunnen vereenigen. Bij ons oordeel over het gevallen Ka mervotum zien wij niet voorbij, dat het overgroote deel van ons volk, bij het vast houden aan den zomertijd zeer was ge baat, en dat het voor de stadsmenschen en voor velen in de dorpen een streep door do rekening zal zijn, wanneer zoo straks, als voorjaar en zomer komen, het uur lan ger dag zal moeten worden gemist; maar dit voordeel mocht er toch niet toe lei den om de landbouwende bevolking, dien overlast te blijven aandoen, welke uit den zomertijd voortspruit. Zij, die zich weten rekenschap te geven van de groote schade en het vele ongemak dat den boeren tengevolge van de onna tuurlijke wettelijke tijdsregeling wordt op gelegd, zullen er niet tegen opzien het voordeel, dat men zelf door den zomer tijd genoot, prijs te geven. De goede regel ligt in het bewaren van den natuurlijken gang van het leven. FEUILLETON Van hooger Orde. Naar het Engekch. Zij spraken langen tijd samen. Hij scheen er ook behagen in te scheppen en hij converseerde goed. „Lady Caroline", en de dame zag om naar liare gastvrouw, „ik vrees dat we ale uitzicht zullen moeten opgeven om onze jonge vriendin hier van avond te zien." „Dat zei ik u wel. Met de postkoets rei zen is erg onzeker en de wegen van Bath naar hier zijn niet erg best. Is u ooit in Bath geweest, mijnheer Halifax?" „Maar zij is toch zeker lang onder weg," ging mevrouw Jessop door, ietwat angstig. „Wie zijn bij haar?" „Haar eigen dienstmeisje en onze knecht Laplace. Neen, wees niet bezorgd, beste, trouwe gouvernante! Ik verzeker •a, uwe schoone ex-leerling is geheel vei lig. De „furore" om haar is erg vermin derd sedert de erfenisjagers te Bath, 't droeve feit heben ontdekt, dat juffrouw March „Excuseer me", viel de ander in de rede r,we zijn onder vreemden. Ik verzeker u, fat ik geheel gerust hen over mijn dier bar kind." Een flater. In den Statenkios kring Tiel hebben de e Vrijheidsbonders door te veel ijver tegen den lett«p van de Kieswet gezondigd. De af deeling van den Vrijheidsbond aldaar heeft namelijk vcor zijn candidaten drie lijsten ingeleverd. Met andere woorden dezelfde candidaten komen voor óp drie lijsten, welke de handiteekeningen van telkens 25 of meer andere kiezers dragen. En dat mag niet volgens de Kieswet. De drie lijsten zijn ongeldig verklaard, om dat dezelfde candiaten voorkomen op meer dan één lijst. Het gevolg is, dat de Vrijheidsbonders in den kieskring Tiel van deelneming aan de stemming feitelijk zijn uitgesloten en ettelijke aftredende liberale Statenleden! do kans, cm te worden herkozen, hebben verkeken. De vraag is nu, of het hoofdstemburenu in den kieskring Tiel, door de lijsten on geldig te verklaren, zich niet a.l te zeer heeft gehouden aan den lebter der wet Immers de bedoeling der wet is, al wordt het niet met zooveel woorden gezegd, dat dezelfde candidaten niet mogen voor komen op concurreerende lijsten. Met hei stelsel der evenredige vertegenwoordiging is nu eenmaal niet toelaatbaar, diat een candid®at bij meer dan één partij of groep tegelijk zijn geluk beproeft. Wij betreuren het dan ook, dab het hoofdstembureau in den Statenikieslm-ing Tiel geen vrijheid mocht vinden, om den flater, welken de Vrijheidsbonders uit overmaat van voorzichtigheid hadden be gaan, te herstellen. Want een dergelijke buitengevechtstelling van een tegenstan der woTdt, zooals het „Hsgz." terecht deed opmerken, door do Katholieken niet gewens-cht. In een eerlijken strijd de over winning behalen, begeeren we welvan een vergissing of een domheid profiteeren niet. „Tijd." KEtiK EN SCHOOL Frof. v. cl. Waals, f 1^ den ouderdom van 85 jaar is to Am sterdam overleden prof. J. D. v. d. Waals, oud-hoogleeraar in do Natuurkunde. Prof. v. cl. Waals werd in 1837 te Leiden ge boren en promoveerde aan de Leidsche Universiteit. Hij is lecraar geweest aan de H. B. S. te Deventer en te Den Haag en werd in October 187.7 benoemd tot hoog leeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, welk ambt hij vervulde tot 1907. In 1910 verwierf hij den Nobelprijs. De ter aardebestclling zal plaats hebben op Maandag a.s. te half één op de Oo3ter Begraafplaats. ^jgjgjjf Pension-pastorie. Daar er weinig kans bestaat, dat in den eersten tijd do predikants-vacature in de Hervormde Gemeente te Ossendrecht bij Bergen op Zoom vervuld zal worden, heeft de Kerkvoogdij de pastorie verhuurd aan een verpleegster, die daax-ïn een pension voor herstellende zieken en zwakken zal openen. De onderwijzers-examens. Overeenkomstig de bepalingen der (oude) wet op het lager onderwijs werden do examencommissies voor de aktes voor onderwijzer en die voor hoofdonderwijzer op verschillende wijzen samengesteld. Voor de onderwijzersakte werden door den minister leden benoemd, die zicli de den bijstaan door deskundigen, wier taak dadelijk na het examinceren was afgeloo- pen en die dus ook niet deelnamen aan de beoordeeling of een candidaat wel of niet de akte zou krijgen. De examencommissies voor de hoofdak te bestonden alleen uit leden-deskundigen. Dit jaar zullen voor het eerst de com missies voor de onderwijzersakte alleen uit leden bestaan, evenals die voor de hoofdakte. j De Schoolgeldtarieven. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben naar aanleiding van een door een der ge meentebesturen gestelde vraag betreffende dc toepassing van art. 64, tweede lid, der Lager onderwijswet 1920, o.m. geantwoord, dat het bepaalde in dit artikel (betreffen de de schoolgelden) niet meebrengt, dat de eenmaal vastgestelde tarieven telken jare aan de in dit lid voorgeschreven verhou- ding getoetst en bij cventueele afwijking terstond aan herziening onderworpen moeten worclen. net verdient aanbeveling bij de vaststelling van de verhouding tusschen de schooldgeldtarieven voor do beide soorten van onderwijs de uitkomst van meer dienstjaren ten grondslag te ne men, opdat de invloed van abnormale om standigheden zooveel mogelijk worden uit- geschakeld. „Wat "ia hartelijke vriendschap toch iets aardigs," merkte de dame op. John boog alleen. Zij gingen door met de conversatie ten minste zij en zij sprak rad en was tevreden met korte antwoorden. 't Was nu tijd van het souper, dat op Norton Bury-partijen een heerlijk uur geacht werd. Men begon angstig naar de deur te zien. „Voor we aan tafel gaan" zei Lady Ca roline, „moet ik doen, wrat moeilijk na 't souper lean gebeuren?" en voor 't eerst klonk er een scherpe, sarcastische toon in haar zachte stem. „Ik moet u in 't bij zonder aan mijn man voorstellen mijn heer Brithwood?" „Madam", onverschillig ging hij op haar toe. Zij waren contrasten. Zij in haar goedverzorgd© schoonheid en met Franse lie zwier hij ruw, opgebla- grof als iemand van middelbaren leeftijd of zelfs dezen gepasseerd. „Mijnheer Brithwood laat mij u voor stellen aan een nieuwen vriend van me!" De jonker boog, ietwat lomp: waardoor hij deed zien, dat 't waar was, wat men in Norton Bury vaak fluisterde, dat Ri chard Brithwood zich meer thuis gevoel de onder stalknechten dan onder lieer en. „Hij woont hier in uw eigen stad je zult wel van hem gehoord, misschien hem wel ontmoet hebben." Uit het Sociale Leven Uit de sigarenriijverheid. Dinsdag heeft te 's-Gravenhagc een con ferentie plaats gehad tusschen de heeren De Vos, weihouder van maatschappelijke aangelegenheden te Amsterdam. A. van Gelder, directeur der gemeentelijke ar beidsbeurs te Utrecht, M. Krijgsman, wet houder van sociale aangelegenheden in Den Bosch, en Y. Keestra, administrateur ter gemeentesecretarie van Den Bosch, vertegenwoordigend de besturen van ge noemde gemeenten, ter bespreking van de werkverschaffing in de sigarenindustrie, in verband met de mogelijkheid v.an leve ring van 50 millioen senoritas, waarom trent de firma Dresselhuys (N. V. Vereen. Uoll. Sigarenfabrieken) in onderhandeling is met de Spaansohe regie.. Het Huisgez. meldt omtrent deze confe rentie De heer Dressetlhuys, die met diens mede-directeur, den heer Koedam, voor een gedeelte ook aan genoemde conferen tie deelnam, verklaarde, onder conditie van f 2.25 loon pér duizend bereid te zijn de order te aanvaarden, mits van over heidswege (rijk en gemeente) bijslag uit gekeerd worde. De vertegenwoordigers van de gemeen tebesturen meenden eenparig, dat niet hooger gegaan kon worden dan een loon van f 5 per duizend, neerkomend op eea weekloon van f 20 per man bij een gemid delde productie van 4000 senoritas per man en per week. Zij verklaarden zich bereid tot een rege ling ten gunste van de z.g. achterkamers, dit zijn zij, die niet tot een productie van 4000 kunnen komen, door toekenning van een kinderbijslag, ten einde ook hun een redelijk loon te garandeeren. Bij een loonbasis van f5 per duizend en een gemiddelde productie van 4000, zon de bijslag, door het Rijk en gemeente te betalen, neerkomen op een bedrag van 4- rna'al f2.75, waarbij nog komt 10 pOt. of f 0.50 pér week en per man voor de eerste klasse gemeenten- Amsterdam en Utrecht, dio bereid zijn dit percentage evenals don vorigen keer, ook nu op den bijslag te leggen. Dr. Vos, die do conferentie voor eemgen tijd verlaten had, cm tc confereerenmetde ministers van binnenlandsche zaken cn van. financiën, had do toezegging gekre gen, dat de regeoring bereid was als aan deel in den bijslag f 1 per duizend te be talen. 'e Middags werden besprekingen ge voerd met do vertegenwoordigers van de vier betrokken arbeidersoganisaties, die hoewel eenparig erkennend, dat de ge meente met de, bijslagregeling tot 't uiter ste ging, de v.oorwaaiden toch niet kon den aanvaarden uit vrees voor moeilijk heden in verband met het collectief con tract rij bleven vasthouden aan een grondloon van f 6 per duizend. Be arbeidersvertegenwoordigors ver^ klaarden iiQg.^r niet veel voor te gevoe len, vrijwillig mét een- eventueele opleg ging van het werk van regeeringswege mede te gaan. Hierop werd de conferentie opgeheven. De gemeentebesturen zullen nu aan de regeering de resultaten van de besprekin gen mededeelen, het aan de ministers overlatend, wat er verder zal moeten ge beuren. Uit de bouwvakken. Naar men van de zijde van den Alge- meenen Bouwarbeidersbond mededeelt, wordt er op het oogenblik te Rotterdam in de bouwvakken gestaakt bij 12 patroons op 15 a 16 werken, en omvat de staking in het geheel ongeveer 150 man. De Bond van patroonsvereenigingen meldt, dat gistermorgen de arbeid was neergelegd op alle werken van Gebrs. Voormolen, bij wie reecis hier en daar het bouwwerk stil stond. Het personeel van Voormolen zal ongeveer 100 man bedra gen. In totaal komt liet secretariaat der patroonsvereeniging nu tot eeii schatting van 160 a 170 stakers. Uit het Boekdrukkersbedrijf. Wij meldden gisteren reeds, dat de Algemeene Ned. Typografenbond het re ferendum, waarbij werd gestemd over de vraag, alsnog de collect, arbeidsovereen komst te doen teekenen, had aangeno men.. TJ.ians deelt het bondsbestuur de de finitieve cijfers mee. Het resultaat was dat waren uitge bracht 4171 stemmen, waarvan 3512 voor 561 tegen en 98 blanco of van onwaarde. De vorige stemming gaf een. totaal van 6554 stemmen, waarvan 1860 voor, 3501 tegen en 193 blanco of van onwaarde. Er is deze keer minder gestemd, doch „Ik heb mijnheer Brithwood wel eens ontmoe,t maar hij zei 't zeker vergeten zijn „Bij Jupiter! ik heb Hoe heet je ook weer, mijnheer?" „John Halifax." „Wat, Halifax de leerlooier?" „Ba!" en terwijl hij begon to fluiten, draaide bij op z'n hielen rond. John kreeg een kleur. Lady Caroline lachte en bromde. „Bêto Anglais!" Maar zij fluisterde baar man toe: „Mon ami gij vergeet ik heb u voorgesteld aan dezen heer!" „Heer, waarlijk! Bah, uitvaagsel! Lady Caroline ik heb 't druk met praten!" „En wij ook en heel pleizierig. Ik heb je aleen geroepen voor den vorm. Mijn heer Halifax zal hoop ik, denvolgenden Zondag, bij ons wilen komen dineeren?" „Madam, u is gek! De jonge man een handwerksman een looier. Niet ge schikt om met mij om te gaan!" „Juist 't zelfde oogenblik verscheen me vrouw Jessop in de deur met een slank meisje in diepen rouw. John stond vlak bij de deur liun oogen ontmoetten elkander. Zij boog en hij beantwoordde 't. Hij was erg bleek. Zij kwam verder on ging, ik geloof toe vallig, naast mij zitten; maar toen zij mij zag stak zij mij de hand toe. Wij wissel den enkele woorden hare manieren waren nog steeds dezelfde. Zij zei, dat deze ontmoeting voor haar „onverwacht" was, maar dat ze erg blij was mij weer eens te rien. John stond een eindje af van do Brlth- woods, die een kleinen twist onder elkan der schenen te hebben, hoewel meer met blikken dan met woorden. John sloeg geen acht op hen. Ik was zeker, hoewel hij niet naar ons zag, dat hij geen woord miste van wat juffrouw March tot mij sprak. De jonker riep opeens dwars door 't vertrek op z'n boschermenden toon: „Mijn goede vriend dat is te zeggen, jonge Halifax?" „Sprak u tot mij, mijnheer Brith wood?" „Ja- WTij willen een paar woorden met elkander spreken - wij boidcnl" „Zeker." Zij stonden tegenover elkander. Dc een scheen niet op zijn gemak, do ander was natuurlijk, geheel zich zelf, wat ern stig misschien, daar hij gevoelde, vrat er komen zou en gereed om 't af te wach ten, wetend in wier tegenwoordigheid hij ie bcAvijzen zou hebben dat hij wat Richard Brithwood met al zijn uitge strekte landerijen nooit wezen kon een „gentleman" was. Weinigen betwijfelden dat, als zij naar den jongen man zagen, gelijk zij allen toen deden. „Neen, 't is lomp ik wil aankomen in de looierij cn 'c daar uitleggen." „Ik zou liever willen, dat u 't hier uit- legde." „Welnu dan, hoewel 't heel erg ooplei- zierig is om 't te zeggen en ik zou 1 werkelijk willen, dat ik niet in zulk een onaangename positie gebracht was je zult toch geen acht slaan op mijn vrouw's onzin?" „Ik begrijp u niet." „Nu dan, laat ons openhartig wezen, ik bedoel geen beleodiging. U moge respec- i tabel jong wezen, ik weet niets kwaads van je, maar zie je, stand is stand. Na- tuurlijk kan dokter Jesosp jn zijn huis vragen, wie hij wil en bij George, ik ben altijd vriendelijk tegenover iedereen j maar werkelijk, al wil mijn vrouw 'tjj ook hebben, ik kan je niet aan mijn tafel noodigen." „En ik zou mij niet vernederen om zulkvj een uitnoodiging aan te nemen!" Hij^ sprak de woorden een voor een uit, zoo- dat 't gansche gezelschap ze hooren kon i en keerde zich toen om. terwijl mijnheerJ Brithwood opstoof zooals een kwaad a mensch doet als hij ziet dat hij 't spel-i verliezen zal. vr-f -V-" A (Wordt vervolgd).^»

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5