Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCQE COURANT ASONHEiflEHTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f2.90 3 tie JAARGANG. - DSMSDAG 27 FEBRUARI 1923 - No. 881 BureauHooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58S36 Ai£lfëitT£ftTiE-P UiJS Gewone advertentiën per regel 22Va cent. Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief» Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbeta- ling van ten hoogste 30 woorden, worden dcfelr'rs iW|«a*sf ad r.n cp*if. V Niet het zelfde. In de gisteren gehouden vergadering van den Leidschen Gemeenteraad, sprak de Voorzitter er zijn verwondering over uit, dat een der plaatselijke bladen be doeld was de Nieuwe Leidsche Courant in een artikel adviseerde het voor stel van B. en W. inzake den houw van arbeiderswoningen te verwerpen, terwijl «en plan als van de Leidsche Exploitatie Maatschappij voor Onroerende Goederen Het komt toch, aldus de Voorzitter, in hoofdzaak op hetzelfde neer. Alleen, de zaak wordt van een anderen kant aange pakt. 't Komt ons voor, dat wat hier werd opgemerkt, op een vergissing moet be rusten. In het voorstel van B. en "IV. bouwt de Gemeente. Volgens het ingediende adres verleent zij alleen financieele hulp. In het eene geval wordt het particulier initiatief uitgeschakeld, in het andere ge val aangemoedigd. Het verwondert ons, dat aan deze zijde van de zaak niet meer aandacht is ge schonken. Maandag is de eerste stap gezet op een zeer gevaarlijken weg. De gemeente gaat nu zelf woningen bouwen. En tenzij zich een particuliere veroeni- ging beschikbaar stelt, zal zij ook zelf de exploitatie ter hand moeten nemen. In den grond der zaak is hier trouwens geen verschil. De risico blijft geheel voor rekening van de gemeente. Als er tekorten zijn, mag de gemeente die bijpassen. Als de huren niet betaald wordt, draagt de gemeente de schade. Als er zich onaangenaamheden voor doen, tusschen eigenaar en huurder, dan is het de Gemeenteraad waar die zaken worden behandeld en uitgebuit. Bovendien, de gemeente gaat zich wer pen op een taak die de hare niet is. Alleen bij hooge noodzaak k,an zelf standig optreden gewettigd zijn. Maar die noodzaak is niet aangetoond, en kon niet worden aangetoond,- omdat met het particidier initiatief niet is gere kend. De verwijten aan het adres van parti culieren gericht schijnen ons niet geheel billijk. De zaak zou anders staan, indien door B. en W. was gepubliceerd, dat de Ge meente bereid zou zijn zich opofferingen te getroosten om den bouw van woningen aan te moedigen. Dat is echter niet geschied. En dat achten wij, in het belang der gemeente betreurenswaard. De practijk zal wel leeren dat er tus schen bouw door particulieren met steun van de gemeente en eigen gemeentelijken houw, waarbij de aannemer zoo ongeveer alle troeven in handen heeft, een groot verschil bestaat. STADSNIEUWS Verkiezing Provinciale Staten. Bij de heden gehouden verkiezing van leden der Provinciale Staten werden de volgende candidatcnlijstcn ingediend: Voor de A.-R. Partij: 1. W. War- naar, 2. W. Pcra, 3. II. van Zonneveld, 4. H. Veldliuyzen van Zanten, 5. R. Ouwe hand, 6. S. Schoneveld, 7. J. P. Segers, 8 F. Eikerbout, 9. R. Zuidema, 10. K. Brants Voor dc Chr. Hist. Unie: 1. Mr. J. Schokking, 2. J. de Jong Saakjs, 3. A. van Egmond, 4. Dr. H. J. Lovinlc, 5 A. Verduijn Jr., 6'. D. N. van Malssen, 7. S. baron van Heemstra, 8. H. van Boeyen, 9 5. B. Meynen, 10. Jac. Wilbrink. Voor de Staatk. Geref. Partij: I. J. W. van Houdt, 2. A. J. Kersten,. 3. J. Schneider, 4 F. K. van Wingerden, 5. G. Roos, 0. M. van Klinken, 7. D. Hoeflaak, 8 A. G. Ligthart, 9. C. Bergshoef, 10. W. Wondt, 11. B. de Breed©, 12. C. van Mid delkoop. Voor de R.-K. S t a a t s p aj? yj1 Cl. J. L. v. d. Meer, 2. J. II. M. Balvers, 3. SI. Bader, 4. Th. B. J. Wilmer, S.tE. War- 3iordam, 6. A. J. Oostdam. Voor do D c m. P ar t ij1. A. I. Whit mans Nz., 2. D. van Gruting, 3. Jkvr. Mr. 3. Elias, 4. J. Ebbink, 5. L. Weyl, 6. Th. .6. V. Dilt, 7. G. J. W. Koolemans Beynen, 3. J. N. de Jong, 9. J. A, van Sijn, 10. G. Th. Stibbc. Voor den V r ij z. Dom. Bond: 1. Mr. J. Limburg, 2. Mr. S. J. L. van Aalten 3. Mr. W. Francken, 4 Mevr. W. v. Itallie -j—v Embclen, 5. Mevr. W. A. L. RosVrij- aian, 6. J. Kortland, 7 M. C. M. de- Groot, P. de Geus, 9. G. Vlug, 10. H. N. Schui- 5cma, 11. Hugo van Poelgeest, 12 A. H. ;?an Wet, 13. J. Zitman. Voor de Communistische Par- ij: 1. L. L. H. de Visser, 2, B. Coltof, 3. N. StamPonsen, 4. P. C. den Ouden, 5. J A. N. Knuttel, 6. C. J. P. Schalker, 7. G. Burink, 8. M. G. Nieuwstad, 9. J. van Egmond, 10. W. F. Dolleman, 11. H. van Weizen, 12. G. A. Roos. Voor de S. D. A. P.: 1. D. A. van Eek, 3. J. J. van Stralen, 3, A. Hoogmoed, 4. L van Prooijen, 5. J. Veldman, G. H. E. A. Proos. Voor de Herv. (Geref.) Staats- p a r t ij: 1. D. G. de Graaf, 2. G. H. Al- blas, 3. W. Buiting, 4. B. Rennooy, 5. C. Hegi, 6. J. Lamens, 7. A. J. C. Kraatsen- berg, 8. R. W. Jansen 9. G. Nieuwenhuy- zèn, 10. L. F de Graaff, 11 H. J. van Hens- bergen, 12. D. B. Michon. Wapenfesst Kon. Ond. Off. Schertrsbond. Het wapenfeest van den Ond. Off. Schermbond is gisteren goed ingezet. Was de belangstelling gistermiddag, voor den personeelen wedstrijd op abel, groot door het ruimo aantal deelnemers, gisteravond werden de wedstrijden door ccn talrijk publiek bijgewoond, hetgeen het bestuur natuurlijk op zeer hoogen prijs stelt. In den loop van den middag werdem telegrammen van hulde en trouw gezonden H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins Van H. M. de Koningin werd hierop het volgende antwoord ontvangen: Oprechten dank Koningin aan Scherm bond betuiging hulde en trouw, (w.g.) Hoekstra, adjudant. De wedstrijden hadden een vlot en aan genaam verloop en voor wie ook maar eenigszins belang stelt in de scherm- -sport is een kijkje in de Stadsgehoorzaal zeker aan te bevelen. De gezelligheid werd gisteravond nog verhoogd door de welwillende medewer king van een strijkje. De wedstrijden wa ren te ongeveer 11 uur geëindigd. Do uitslagen luiden: Pers. wedsrijd op sabel, Afd. II, 130 deel nemers: le pr. J. J. Peeters ,wachtm. hu zaren, 2e W. F. Besling, idem, 3e J. H. Thounissen van Maanen, wachtm. 8e reg. veldartillerie, 4o M. van der Linden, wachtm. 4e rcg. Veldart., 5e G. J. de Groot burger-donateur, 6e L. Leutselicr, serg.- maj. 18e Reg. Inf., 7e H. van Kooten, fou- rier Rcg. Jagers, 8e W. M. H. Klooster man, serg. Reg. Genietroepen, 9e H. Bosch, serg. Luchtvaartafd., 10e A. Witte, serg. leerling Mil. Gymn. School, He H. H. do Lange, serg. 7o Reg. Inf., 12e W. M. van Keulen, opperwachtm. 2e reg. Veld art., 13e R. van Zoelen, serg. le reg. Inf. Korpswedstrijd geweer: 14 deelnemers: le pr. Vile Inf. Brig, met 7 gew. partijen; 2e pr. I Inf. Brig, met 5 gew. part.; 3e pr. Reg. Vesting-Artillerie met 3 gew. part.; 4e pr. IIIo Inf. Brigade met 3 gew. part.; 5e pr. (troostprijs) Vie Inf. Brig. Hedenmorgen te 9 uur werd aangevan gen met den Pers. wedstrijd op sabel, Afd. II. Prijswinnaars hiervan werden: le prijs Serg. Maj. H. C. van Krimpen, Vie Reg. Inf.; 2e prijs Serg. A. J. Bak, Vesting-Artillerie; 3e prijs J. Smorenburg, burger-donateur; 4e prijs Serg. L. P. Ron del, Vie Reg. Infanterie. Hedenmiddag te half twee begonnen de korpswedstrijden floret; hedenavond te 8 uur komt de hoofdafd. van deze klasse in actie. Bij Kon. besluit is, met ingang van 28 dezer, aan den onderwijzer bij de Kweekschool voor de zeevaart alhier H. Pol eervol ontslag verleend wegens op heffing van zijn betrekking. SEEtiEEHTEftAAD LEPOEKi (Vervolg.) Do heer Schoneveld brengt ook hulde aan B. en W. Wat betreft de motie- Sytsma vraagt spr. wat de bedoeling is. Moet het werk worden uitgevoerd door 7 aannemers? Maar dan krijgen we oen hopelooze verwarring. Nu zijn er mricn- tingen voor massabouw, zooals hier de heer Rutgers. De aannemers zeggen dat het goedkooper kan. Maar waarom zijn ze dan niet met plannen gekomen? Spr. meent dat een aanbesteding, nu dit cijfer bekend is, niet fair is. Bovendien we heb ben toch wel meer onderhandsche aanbe stedingen gehad? Men spreekt van aan nemers hier ter stede, maar het heeft spr. gefrappeerd, dat bij alle groote aanbe stedingen, de Leidsche aannemers te hoog worden. De heer Pi ka ar: En Rutgers de hoog ste. Do heer Schoneveld zegt dat het ook gewenscht is hot werk aan een kapi taalkrachtige firma te geven. Geroep: Is Rutgers financieel sterk De heer Knuttel: Er wordt raar ge sproken over de soliditeit van deze firma. Do heer Heemskerk: Dat doet niets ter zake. De heer Schoneveld zegt to zullen stommen tegen het voorstel-Sijtsma. De heer Jan de Lange juicht h9t bouwen van woningen toe, maar deze on derhandsche opdracht keurt hij af. Het plan lijkt hem volstrekt niet goedkoop. Van de voorwaarden heeft hij niets aan de weet kunnen komen. Alleen zijn er bepa lingen voor de Leidsche arbeiders, maar spr. vreest, dat er soms evenveel voor mannen zijn als arbeiders. Omtront de loonen heeft hij niets kunnen vinden. Spr. heeft dus ernBtig bezwaar, maar, als we dit voorstel afwijzen, dan hebben we geen plan meer, daar de gemeente geen plan heeft. We moeten du6 kiezen of dee- In. Want als we uitstellen, wanneer komen wo dan klaar? Spr. meent dat het gemak kelijk in 14 dagen kan, maar regel is hier dat het maanden duurt. Als echter de fa. Rutgers het in een week kan, zooals de heer Splinter aantoonde, dan begrijpt spr. niet, waarom Gemeentewerken het niet kan. Spr. weet dus nog niet hoe te beslissen, maar moet nadere inlichtingen afwachten. De heer Dubbeldeman zegt dat hier groote verwarring heerscht. We kun nen maar niet zonder meer 162 woningen slikken. Spr. juicht het plan opzichzelf toe, maar de aanpak keurt/ hij af. B. en W. hadden toch wel gelegenheid gehad, de Raad op de hoogte te stellen. Zij hadden dan met do hier gehoorde be zwaren kunnen rekenen. We hebben hier nu een zaak, die door een Raadslid is voorbereid, wat spr. niet in den haak acht. Hij begrijpt niet, waarom B. en W. niet zelf een plan hebben ingediend. B. en W. dreigen nu met den minister. Als dit plan niet wordt aangenomen, krij gen we weer nieuw uitstel. De bijdrage is echter zoo gering, dat Spr. die van geen betekenis meer acht. Spr. acht het beter eerst over A het bouwen van woningen te beslissen. De Voorz. zegt., dat wel niemand tegen den bouw zal zijnHet gaat hier om den spoed. Do heer v. Stralen stelt voor te be.- palen dat 80 pet. van de werklieden moe ten worden betrokken van do Gem. Ar beidsbeurs, en dat het hier geldende stan- daardloon ah maatstaf moet worden ge nomen. De heer S i jt s m a dan vervalt het hcele plan-Rutgers. De heer Mulder weth. kan zich voor stellen, dat er een zekere oppositie geko men is, omdat hier van aanbesteding geen sprake is. Toch meent spr. dat in de ge geven omstandigheden niet anders gehau- deld kon worden, wat hij hoopt aan te toonen. De aandrang bij den Minister is het vorig jaar zeer sterk geweest. Eindelijk heeft hij ccn premiebij d rage toege zegd, voor een aantal woningen. Maar hierbij was-dit beding: dat Lei den spoedig met een bindende aanbieding moest komen om de huren te bepalen. Er moest dus haast worden gemaakt. De bij drage voor Leiden kon niet gereserveerd worden. Toen is den Directeur van Gemeente werken opgedragen een plan te maken. Deze kwam toen met beton-bouw omdat daarvan plannen bij de uitvoerders ge reed lagen. „Fabricage" heeft dit echter afgekeurd, geleerd ook door de ervaring in andere plaatsen. Met nieuwe plannen moest groote haast worden gemaakt, daar Den Haag zat to wachten. Toen is den heer Splinter gevraagd of hij kans zag binnen een week een plan voor baksteen- bouw gereed te krijgen. Deze kwam toen na vijf dagen met de mededeeling dat hij gereed was, terwijl de prijzen nog een goede f 100 lager waren. De heer Driessen stond verbaasd over deze aanbieding. Vervolgens is gevraagd aan den „Bouw van "Werkmanswoningen" of zij de exploi tatie op zich wilde nemen. Deze vereeni- ging maakte bezwaar en heeft een ander plan ontworpen, met woningen die z.g. be ter waren, maar die dan ook per stuk ruim f 600 meer kostten, terwijl do indee ling veel slechter was. Het spreekt vanzelf dat B. en W. be zwaar maakten. Toen kwam do heer Buur man, met een bindenden prijs van een aan nemer uit de stad; ook van deze woningen was de prijs echter hooger. Wat betreft de werklieden, zegt spr. dat B. en W. heel dicht komen bij de voor waarden genoemd in het adres. z De werklieden van „Padox" zijn in hoofdzaak Leidenaars. De heer Pi ka ar: Duitschers. De heer Mulder: 9 van de 62. Hier bij komt nog dat dit werk speciaal is in gericht voor de Leidsche werklieden. Gaan we aanbesteden, dan is het zeer de vraag of er een Leidsche aannemer bij zal zijn. Ze zijn niet „ingeschoten" op het bouwen van dergelijke woningen. Do heer P i k a a r ontkent dit. De heer Mulder: Maar is het eerlijk nu we dezen prijs weten, anderen te laten inschrijven. 1 De heer Kooistra: Dat is uw schuld. De heer Pikaar: Is wat nu gebeurt eerlijk? De heer Mulder zegt dat we als we van dit plan afwijken alles op het spel zetten. Er is niet de minste zekerheid dat een Leidenaar de laagste zal zijn. Spr. wijst er dan op, dat hier geen tim merfabrieken zijn, die op dit werk zijn in gericht. Hier is nu een goede gelegenheid om onze werkloozen aan werk te helpen. Er zijn daar „voormannen" die niet loopen te „heeren", maar dat is toch geen be zwaar! Zullen wo daarom do huren hoo ger laten worden? Waarom zijn we nu tot dit plan geko men. Om een goedkoop plan te krijgen. We helpen de jonggehuwden en de ouden van dagen, waardoor de bouwvereenigin- gen meerdere ruimte krijgen. Dergelijke gezinnen jv.ouen nu misschien te groot Ze kunnen dan zoo noodig opschuiven. Spr. wijst er dan nog op dat „Do Een dracht" ook werk bij onderhandsche aan besteding uitgeeft. Do heer Dubbeldeman: Dat is heel iets anders. Wat betreft het voorstel van Stralen zegt de heer Mulder dat in de ruimte voldaan wordt aan de eischen. De heer Pikaar zegt geen bestek te hebben gevonden. Dat is juist zegt spr. maar er worden voorwaarden gemaakt, die door beide par tijen moeten wordon goedgekeurd. Men zegt: ge zet ons het mes op de keel. Dat is niet juist. Met moeite heeft spr. gedaan gekregen dat hij den tijd kreeg tob 1 Maart. Dat is geen praatje. Do heer Rutgers is in onderhandeling met een gemeente over den bouw van 2000 woningen. Spr. wil niet dreigen, maar hij voorziet, als dit plan afgewezen wordt, dat het win ter wordt, eer we nieuwe credieten toege zegd krijgen. De heer Dubbeldeman stelt voor eerst te beslissen over punt A. De Voorz. zegt dat dit absoluut on- noodig is. Dit plan zegt immers juist, dat we plannen hebben. Spr. heeft zelf allo mo- gelijko moeite gedaan om spoed te be trachten. Verder zegt spr. dat het gevaar voor vertraging niet bij don Minister schuilt. Daarin vergistte de heer Mulder zich. De zaak is, dat cr bij „Gemeentewerken" geen tijd is om voorloopig deze plannen te ma ken. Er moet heel wat gebeuren eer de zaken voor aanbesteding gereed zijn. Wat het voorstel-van Stralen betreft zegt spr. dat het jammer is dat het niet een weck eerder is ingediend. De heer v. Stralen 't is woordelijk gelijk aan het adres van Zaterdag. De Voorz.: Dat heeft de heer Mulder ook al gezegd. De hoer v. Stralen: Ik heb 't adres ook zelf geschreven. De V oor.: Dan had u ook het voorstel kunnen indienen. Spr. zegt nog dat, toon de bctonwoningbouw werd afgewezen, den me-est raogelijken spoed heeft betracht, om lot daden to komen. De heer Knuttel adviseert den heer Dubbeldeman zijn voorstel in te trekken, daar deze „dooie musck" anders oorzaak zal zijn dat het voorstel-Sijtsma wordt aangenomen. Er is hier sterk wantrouwen tegen - de fa. Rutgers wat betreft het to werk stel len van werklieden. Spr. zou daarom van den wethouder positieve toezeggingen wenschen. De heer Mulder zegt, dat hij zich niet aan het voorstel van Stralen kan binden, daar hij hot niet kan overzien. De bedoeling is de Leidsche werklieden zoo veel mogelijk aan werk te helpen. De heer Sijtsma blijft er bij dat den Raad het mes op de keel gezet wordt. Waarom hebben B. cn W. den Raad er buiten gehouden. Spr. blijft op aanneming van de molio aandringen. De gang van zaken bevredigt spr. niet. Waarom moet de heer Splinter met de fa. Rutgors ko men? Do hqele» zaak is bekonkeld met den lieer Rutgers, en daarmee is alles uit. De lieer Mulder protesteert tegen deze uitdrukking. De heer Oostdam zegt, dat de vori ge maal de mededeeling dat B. en W. met plannen zouden komen, met blijdschap werd begroet. Thans echter hooren we hier niets dan critiek en hoort men zelfs van „konkelen". We hebben hier nu een plan dat aan B. en W. is aangeboden Geroep: Aangeboden? 't Is ge vraagd! De heer Dubbeldeman: Als do heer Splinter een ander had gevraagd was 't ook voorelkaar gekomen. De lieer Knuttel: Och, laat hem toch kletsen. De heer Oostdam zegt te zullen stemmen voor het voorstel van B. en W., omdat we vertrouwen moeten toonen in B. en W. Den lieer Jan de Lange spijt het, dat de zaken zoo zijn geloopen. Alleen de vrees voor uitstel doet hem stemmen voor het voorstel van B. en W. De heer Dubbeldeman trekt zijn voorstel in. De heer Pikaar onderschrijft wat de her de Lange heeft gezegd. De heer Wilbrink heeft groot be zwaar tegen dezen gang van zaken. Hij zal nu stemmen voor het voorstel, maar hij voegt daaraan toe de verklaring, dat hij niet weer met een dergelijk voorstel zal meegaan. De heer v. Stralen trekt zijn voor- stel in. Do Voorzitter zegt dat B. en W. hij dit voorstel niets anders dan te genwerking hebben gehad. Hun bedoe ling was alleen, zoo spoedig mogelijk te gaan bouwen. Men spreekt nu van het particulier initiatief, maar men vergeet dat de hulp die B. en W. zouden kunnen geven van minder beteekenis is, dan de bijdrage die de Minister geeft. Aan deze zijde van de zaak is wel degelijk aan dacht geschonken. Spr. wijst nog op do groote beteekenis van dit plan, in ver band met de werkloosheid. De lieer Sytsma zegt dat van alle kanten zijn motie Stemmen: Hij trekt ze in. De heer Sytsma: Als ons niet het mes op de keel gezet was, zou de motie zijn aangenomen. Om onder die omstan digheden verwerping te voorkomen, zal spr. zijne motie intrekken. De Voorz. zegt dat, als spoed ge-i wenscht is, men niet altijd kan handelen* zooals men wil. Do heer Sytsma zegt dat midden December vaststond dat men met dit plan zou komeu. Waarom dan tot do laat-i ste week gewacht. De Voorz. wil nu gaan stemmen. De heer Knuttel wil echter het woord over alinea 4. Met dit voorstel wordt niet bereikt liet opruimen van krotwoningen. De Minister, zoo heet het, geeft geen subsidie, wat spr. onverklaarbaar acht. Maar we kunnen toch gaan bouwen zonder subsidie. Nu blijkt uit de exploitatie-rekening van deze woningen, dat slechts een deel van de arbeidersklasse deze huur zal kunnen betalen. Dat geldt in 't bijzonder van de kleine woningen. Maar tevens blijkt, dat we bescheiden woningen kun nen bouwen voor ruim f 2000 per stuk. Een 100 woningen zouden dus komen op ruim f 200.000. Als nu f2 per huis werd opgebracht, zou dit voor de gemeente een verlies geven van ongeveer f8000 a f)9000 per jaar. Dit bedrag is naar spr. meent niet zoo groot, dat wo daarvoor zouden moeten terugschrikken. De heer Wilmer meent dat in do practijk door dit voorstel voor een deel wordt tegemoet gekomen aan wat de heer Knuttel wenscht. De menschen die do krotten willen verlaten, kunnen solll- citeeren naar deze woningen en B. en W. hebben reeds laten doorschemeren, dat ze bereid zijn hulp te verleenen. Verder wijst spr. cr op, dat ook hulp van de Regeeriug ïs le verwachten. Als woningen onbewoonbaar zijn verklaard en ze worden ontruimd, dan doet men, als men andere huizen voor de bewoners beschikbaar stelt, niets anders dan do woongelegenheid verruimen. De verdccling van deze woningen acht spr. niet de meest gewensehto. Hij Had liever minder kleine woningen gezien, maar daaraan ïs nu niets meer te doen. De heer Dubbeldeman zegt, dat wat B. en W. doen feitelijk is de vervan ging van krotwoningen. Spr. constateert voorts, dat nu erkent is, dat de gemeente hier heeft op te treden. Hij hoopt dat B. en W. nu niet stil zullen blijven staan, maar dat ze zullen voortgaan. De lieer v. Stralen spreekt de hoop uit, dat in de eerste plaats geholpen zuD len worden die menselion die geen woning hebben. Do Voorz.: Zoover zijn we nog niet. De heer v. Stralen vraagt op welk© wijze B. en W. het terrein in orde zullen maken. Zal dat door werkloozo arbeiders worden gedaan? Spr. hoopt dat het ad vies van de Comm. voor werkverschaf-» fing zal worden gevraagd. De heer Mulder, weth., adviseert den lieer Knuttel zijn voorstel in to trekken. B. en W. denken cr niet aan, nu stop t© zetten. De heer Dubbeldeman: Bravo! De heer Mulder zegt verder dat d© rioleering al gereed is. Hier moeten al leen straten worden aangelegd. Maar dat zullen werkloozen niet kunnen doen. Spr. zou voorts gaarne zieu, dat do heer Sytsma zijn uitdrukking „gekonkcl"- terug nam of bewees. De heer Sytsma: Ik heb dat niet ge zegd. Alleen, dat er zoo over gesproken wordt. Ik heb hier iemand naast me lig gen Spr. zegt dat hij hieromtrent een en ander gehoord heeft. Do Voorz. geeft den heer Knuttel in overweging zijn voorstel in te trekken. Er zijn nu plannen voor 300 woningen in bewerking. Er wordt wel wat gedaan voor krotwoningen, maar we kunnen niet over gaan tot systematische ontruiming, zoodat b.v. oen geheel blok wordt'ont ruimd. Spr. zegt voorts, dat cr ook nog ccn plan is van de fa. v. Zjjp. We hebben hier feitelijk hetzelfde wat B. en W. willen, maar nu zien wo 't merkwaard! go dat dit plan werd geprezen in eenzelfde arti-» kol. dat het plan van B. cn W. afkeurde. Voorts wijst spr. er op, dat men do kleine woningen moet beschouwen in verband met de beslaande blokken, di© geen kleine woningen bouwden. In reservewoningen, zooals de Gezond-» heids-commissie wil, ziet spr. niet het1 minste heil. De heer Eerdmans meent dat d© Voorz .van de reservewoningen een ver keerde voorstelling heeft. De heer Kooistra zoet dat het plan is de exploitatie op to dragou aan een Vcrceniging. Spr. zou dc cxploilatio wil-» len opdragen aan de bewoners zelf, door ze allen lid te maken van e9n vereeniging We zouden dan de menschen kunnen: opvoeden. De Voor z.: wie moeten dan beginnen? De hoer Kooistra: B. en W. verhu-» ren en dan vormt men van de huurders aajigenomen. Punt d (afwijzen van dc voorstellen tol bouw van 100 reserve-woningen) wordt niat .17 {etien 10. stemmen aangenomen.Te-»

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1