Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHB COURANT 3de JAARGANG. - VRIJDAG 16 FEBRUARI 1923 - No. 872 BureauHooigracht 35 - Leidon - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 AeilUlifcto&InnfiL.* I «SprfiSJa» In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 per woek f 0.19 Franco per post per kwartaal f2.90 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Christelijke Patroons. Wie gewoon is in de kringen onzer ar beiders te verkeeren, kan daar voortdu rend een ernstige klacht beluisteren. De klacht, dat nog maar al teveel tweeërlei maatstaf wordt gebruikt. Wanneer een arbeider lid is van een z.g. neutrale vakorganisatie, dan 'wordt dat afgekeurd. En niet achterwege blijft menigmaal het ernstig vermaan. En dat wordt volkomen terecht geacht. Maar nu trekt het de aandacht dat voor de patroons deze eisch niet wordt gesteld. Dat het volstrekt niet absurd, maar vol komen regelmatig wordt geacht wanneer Christelijke patroons deel uitmaken van een z.g. neutrale patroonsorganisatie. Deze klacht is niet ongegrond. Immers, wat voor den arbeider geldt, is ook voor den patroon van kracht. Een vakorganisatie van werklieden dient om de gemeenschappelijke belangen! van de vakgenooten te behartigen. En datzelfde doel hebben ook de werk geversverenigingen. Ook zij willen be hartigen de gemeenschappelijke belan gen. Maar nu blijkt altijd weer, dat de be langen nooit losgemaakt kunnen worden van de beginselen. Een groot deel van de vakorganisaties stelt zich op het standpunt van den klas senstrijd on onderschrijft de beginselen van de S. D. A. P. Door s t r ij d tot overwinning is het ideaal. Waarbij dan nog komt, dat in pers en vergaderingen met de Christelij ke elementen in geen enkel opzicht wordt gerekend. De niet-Christelijke organisaties kiezen partij, in het allergunstigste geval door van de allesbeheerschende beginselen te 2 w ij g e n. Christelijke vakorganisatie is daarom noodzakelijk. Een organisatie die leeft uit eigen be ginsel, werkt volgens eigen lijnen, en streeft naar een eigen doel. Altijd weer moeten daarom onze werk lieden worden opgewekt niet alleen zich ie organiseeren, maar ook zeer beslist zich Christel ijle te organiseeren. Dat is een eisch van het beginsel. Maar nu de patroons. Erkend kan worden dat in de patroons organisaties het beginsel van den klas senstrijd vaak minder scherp op den voorgrond treedt. Men is voorzichtiger en streeft als regel misschien meer ernstig naar het aanne men van een neutraio houding. Maar het behoeft geen betoog dat zulk een neutraliteit toch werkelijk niet be staanbaar is. Beginselen werken door. Christelijke patroons zullen over arbei ders en arbeid en loon en hunne verhou ding tot de werklieden anders denken en anders spreken dan hunne vakgenooten. En als het Christendom voor hen werd een allesbeheerschend levensbeginsel, ook anders handelen. En wanneer nu in zulk een patroons organisatie die allesbeheerschende begin selen als niet bruikbaar op nonactiviteit worden gesteld, dan is het duidelijk, dat zulk een neutraliteit te ver gaat. Maar we zien ook andere dingen. Wie kennis genomen heeft van de jong ste publicaties van het Verbond van Ne- derlandsche Fabrikantenverenigingen, die weet hoe hier zeer beslist en zonder er doekjes om te winden de klassenstrijd wordt gepredikt. Die ziet dat een arbeider niet wordt beschouwd als een beelddrager Gods, maar gelijkgesteld met een onredelijk dier of een ioode machine. Die ziet hoe hier beginselen in toepas sing worden gebracht, die met het Chris tendom in lijnrechten strijd, in onver zoenlijke tegenstelling zijn. Dat zien ook onze arbeiders. En 't spreekt vanzelf dat bil hen de vraag opkomt: hoe kunnen van dergelijke organisaties ook onze patroons deel uit haken. Ts er dan inderdaad tweeërlei moraal? Gelden dan voor hem die zich tot pa troon wist op te werken andere regelen en andere beginselen, dan voor hem dié niet zelfstandig werd? En dan moet het spreekt vanzelf fiet antwoord ontkennend luiden. En dan volgt daaruit dat ook" onze Christelijke werkgevers geroepen zijn "Zich in eigen organisatie, onder eigen ba nier te vereenigen. Dit besef is nog niet algemeen doorge drongen. Zjjn wij goed ingelicht, dan is b.v. het aantal leden van den Chr. boeren- en tuindersbond in deze omgeving nog be trekkelijk gering, en zijn er nog tiental-» len patroons, die verzuimden zich bij eeno Christelijke organisatie aan te sluiten. Wij kuunen niet controleeren. Maar wat wij wél kunnen èn wat we dan ook gaarne doen, dat is. onze Chris-- telijke patroons op to wekken zich na&r ®igcn beginsel te organiseeren. STADSNIEUWS De Sacramenten. Dit was het onderwerp voor de 5de le zing van Dr. Haitjema uit Apeldoorn. Spr. -bclcint met. Goetho en Kant tegenover el kaar te stellen in hun uitspraken betreffen de het Secramenl. De eerste klaagt in Diclitung und Wahrheit, dat in Protest, kringen te weinig plaats is voor liet Sacra ment, dat toch das Höchsto is, terwijl Kant leert, dat, daar het Godsrijk onzichtbaar is, ook de genademiddelen niet booger ge schat mogen worden dan zelfbedrog. We staan hier du3 voor een cultuur-pro bleem. Onophoudelijk treffen wc tegenstrij dige beoordeelingon van de Sacramenten aan. Bij veel modernen is er een Kultus- Bedürfnis. In de Chr. Bel. staat de waar heid van het Sacr. in het middelpunt. De Sacramentsbeschouwing van het Geref. Protestantisme is een hoogere Synthese van de Eoomsche opvatting en van hen, die de beteekenis van het Sacr. loochenen. Spr. wil dezelfde methode toepassen, die hij in zijn vorige voordrachten volgde en eerst Home's beschouwing toelichten. De vermenging van het zichtbare en het on- zienl. wordt op dit punt door Kome weer niet verloochend. De offergedachte in de mis neemt wel de eerste plaats in. 't Is de bron van alle genademiddelen. In het Sa crament des altaars veraanschouwelijkt Christus zich als do nog steeds levende. Op tallooze plaatsen ter wereld „ist der Christ leicht zuganglich." Kome wil een gelieelen Christus naar zijn goddelijke, maar ook naar zijn menschelijke natuur tegenwoordig hebben. De idee der trans substantiatie volgt dus log. uit de gronds- idee van het Katholicisme. Geen zinrijke plechtigheid, maar werkelijkheid is het eenig geldende offer voor de gelieele we reld. Van daar dat Kome alles aangrijpt, wat dit sacramenteel realisme kan steunen. In de antieke wereld was het niet bijzon der, brood en water voor te stellen „met goddelijke kracht geladen". Christus is ook blijvend vertegenwoordigd in de geconsa creerde hostie, zoolang die niet vernietigd is. Vast gelooft men er aan, dat Jezus Christus corporeel in het kerkgebouw aan wezig is, getuige de eerbied, die men be toont. Als men dit wonder kan aannemen, dan is men er! 't Is do vuurproef des geloofs! Kome waardeert het verstand hoog, als dat verstand en redelijk denken zich slecht eenmaal willen laten verkrachten bijde aanvaarding van het wonder der Eucharistie. Doch ook het gemoed wordt geraakt door het mis-mysterie. Op velen maakt het betreden van een Koomschen Kathedraal 'n wonderen indruk. Do ver siering der kerk en de priesterkleeding strelen de zinnen. Protestantscho kerken hebben iets grafkelder-achtigshet altaar is onbewoond. De Eucharistie waarborgt de blijvende aanwezigheid van den ge kruisigden Koning. De doelmatigheid en do genoegzaamheid van de zeven Sacramenten is op allerlei wijzen belicht. Drie (het goddel. getal) plus vier (getal v. d. wereld) duiden op de ver binding van het menschelijke en het godde lijke. Thomas van Aquino wijst op een parallelie tusschen geboorte en doop, op voeding en vormsel, levensonderhouding en communie, ziekte en boete, dood en laatste oliesel. Deze 5 Sacramenten betreffen den mensch als enkeling. Priesterwijding en hu welijk hebben betrekking op den socialen mensch. Er is een zekere tegenstelling tusschen de dichterlijke ontboezemingen over het Sacrament en de dogmatische verhandelin gen. Bij de laatste wordt de genade ver- materialiseerd; ex opere opera to. Men geeft voedsel aan een tóek tot het magi sche. Persoonlijk gevoel wordt niet geheel uitgesloten. Voldoende is do werking ver zekerd, als het Sacrament volgens de voor schriften der kerk is bediend, en er geen hindernis in den weg gelegd wordt. (Phy- sisclie Werkzcuge Gottes. (Kome wil dezo beschuldiging gaarne van zich werpen, 't Subjectief element blijft evenwel secon dair. In de Sacr. beschouwing van do ge- nadevrucliten van Christus' verlossings werk doet men al even grillig als met den Verlosser zelï. Historische reacties bleven niet uit. Ner gens is dit verschijnsel zoo sterk als bij het Quakerisme. Fox wijdde in zijn Jour nal er slechts weinige woorden aan. Vor melijke ecrodienst is van lager orde. Er is slechts één doop: die des Geestes. Barclay is iets uitvoeriger. Hij staat kennelijk onder den invloed der Socinia nen. Johannes doopte met water. Jezus' doop was een geestelijke. Broking des broods werd in de eerste Chr. gemeente herhaald terwille van de zwekheid dor ge- loovigcn. Een duidelijk bevel van Chris tus is niet bewijsbaar. Toch neemt hij Mat theus 28: 19 als goed quaker onvoorwaar delijk aan; govnlg, dat B. 'n wonderlijke salto mcrtale moet ma kon om dit goed te pralen. Spr. constateert verder verschil in op vatting bij de modemo quakers, terwijl hij in de derde plaats dan de ware Sacraments- idee naar voren brengt. Een algemeen Pro- tcBtantsch gevoelen hieromtrent is niet te goven; ja zelfs zijn er tegenovergestelde meeningen. Sommigen zeggen: Het zijn symbolen van geestelijke waarheden. An deren wijzen op een overeenstemming van Kome met het Protestantisme. Volgens Dr. H. ligt de waarheid in het midden. Dit is de paradox van het Geref. Protestantisme. In zijn latere leven is Luther's opvatting van het Avondmaal meer gematigd on na dert hij de Calvinistische idee. Niemand heeft een zoo scherpen blik gehad op de Sacramenten, zoo zuiver het standpunt ge- teekend, zoo duidelijk de grenzen tusschen liet wezen cn het bijkomstige aangeduid als Calvijn, zegt Claussen. Art. 3335 N. G. B. kiezen beurtelings positie tegen de uitersten. Art. 33 richt zich allereerst tegen de sectcn die Sacra menten verwerpen. Wij kunnen do Sacr. niet missen. Zc zijn steunpilaren voor ons geloof, en een spiegel waarin wij Gods rijke genade kunnen schouwen. Het Woord ia hier ormisbaar om de teekenen te verklaren. Hot geloof wordt verondersteld aanwezig te zijn, en het ge loof is uit het gehoor. De werking der Sa cramenten is psychologisch te benaderen, evengoed als die van het Woord. (Sinnlicho Media.) Onmiddellijk ontvangen van in drukken is niet mogelijk. Do Sacr. geven via het oog indrukken in do ziel, en wijzen op den historischen en eeuwigen Christus. Inhoud van Woord en Sacrament is de vasto belofte van zondevergeving en eeu wig leven. Terwijl Rome een natuurlijk verband legt tusschen teeken en beteekende zaak, legt het Geref. Protestantisme er een geestelijk verband tusschen. Het zijn geen ij dele tee kenen zonder zin, neen, Jezus Christus is de waarheid van de teekenen. (Slot van art. 33.) Het Geref. Prot. houdt zich strikt aan de 2 Sacramenten, door Christus zelf in gesteld. Kome mat zich vergeefs af, om de andere uit de Schrift te bewijzen. Doch deze zijn niet gericht op de genade der schuldvergeving. En bij de boete ontbreekt het zichtbare teeken, zoodat het verschil tusschen Woord en Sacr. daar onduidelijk wordt. Het ligt niet in het bader der voorlezing, zegt spr., om do art 34 en 35 uitvoerig te behandelen, daar het toch té doen was om de idee. Hij zal alleen aanduiden hot ryth- me van de paradox als methode, dat hij ook in deze artikelen terug vindt. Calvijn zegt, dat Christus reëel aanwezig is op mystieke wijze. De wijze gaat het verstand te boven en is onbegrijpelijk. Het Geref. Prot. zoekt eenheid van den Chris tus-geest en den historischen Christus. Dat velen in onze dagen zoo onverschillig staan tegenover de Sacramenten is te verklaren uit eon te geringe behoefte aan vergeving van zonden de paradox van de genade Gods. Donderdag 1 Maart hoopt Dr. Haitjema bij wijze van toepassing een laatste voor dracht te houden over: „Kerkidealisme en levenspraktijk." In art. 34 bij de leer van den Doop is do tegenstelling die van sociale religie (Verbondsgedachte) of individualistische bekeeringsreligie. In art. 35 bij het Avond maal die van het Luthersche consubstan- tialiegeloof, dat in wezen toch Roomsch is, en het symbolisme van Zwingli, dat in we zen Sacraments-ontkenning is. Dr. A. van Rhïjn. f In den afgeloopen nacht is vrij onver wacht overleden een algemeen geacht stad genoot Dr. A. van Rhijn, de oudste der hier ter stede gevestigde practiseerende geneeslieeren. Voor eenige weken was de nu overledene bij het uitstappen van de tram gevallen en in aanraking gekomen met de straat/steenen, tengevolge waarvan hij eeno hoofdwonde bekwam, welke echter oogenschijnlijk weinig zorgwekkend scheen zoodat hij dan ook weldra zijn practijk kon hervatten. Do val blijkt echter ook met het oog op don hoogen leeftijd van den patiënt, dezen zeer te hebben ge schokt, zoodat hij dan ook aan de gevol gen heden is overleden. Dr. van Rhijn word geboren to Katwijk aan Zee op 8 Maart 1844 en had dus den leeftijd van bijna 79 jaar volbracht. Hij studcordo aan do Rijksuniversiteit to Lei den en behaalde aldaar den graad van Doctor in de geneeskunde 7 Februari 13G8, dien van Doctor in de heelkunde 5 Maart 1869 en dien van Doctor in de verloskunde op 4 Juli 1868, zoodat hij dezer dagei* een ruim 55-jarigo geneeskundige practijk had bereikt. Hij was de eenige der alhier ge vestigde geneesheer en, die den bul als Doctor bij de drie wettelijk vastgestelde onderdooien dor geneeskunde verwierf. Dr. van Khijn mocht indertijd in oon uit gebreide practijk zich verheugen en was bij zijne patiënten dan ook zeer in aan zien cn geliefd. Ook in andore maatschappelijke kringen hcc-ft Dr. v. Rhijn zich bowogen, zoo was hij meormalcn bestuurslid van verschillen de philantropische instellingen, een aantal jaren lid van den LeiJsehon gemeenteraad en een hoogst gezocht on voortreffelijk schaakspeler. Examens apothekers-assistent. Bij Min. beschikking is bepaald, dat de commissie, die gedurende het jaar 1923 be last is mot het afnemon van do examens van apothekers-assistent, cn zitting zal houden to Leiden, aldus is samengesteld: tot lid en voorzitter: Dr. L. E. Gorter, buitengew. hoogleeraar, Leiden; tot loden: Dr. L. van Itallic, hoogl., Lei den, en G. F. A. ten Bosch, apotheker, Leiden, met bepaling dat het lid Dr. L. van Itallie den voorzitter bij verhindering tijdelijk zal vervangen. Aan do commissie zijn toegevoegd als des kundigen: Mcj. C. B. Renaud, oud-hoofd cener oponbare, en J. B. Moynen, hoofd eener bijz. school, Leiden. Plotseling sterven. Hedenmorgen circa 7.20 uur werd do 62.jarige hülpstoker T. G., wonende alhier, in het ketelhuis van do Katoenwe verij aan de Looijerslraat, onwel, kwam to vallen cn bleef bewusteloos liggen. Do ontboden dokter van den Eerste Hulp dienst kon slechts den dood constadearen. De man was door een hartverlamming getroffen. Gistermiddag te circa 4.10 uur is do 5-jarige D. v. d. P., wonende alhier, die zonder toezicht op do Haarlemmerstraat liep, ter hoogto van de Koestraat, bij het nadoren van een auto aangereden, ten ge volge waarvan de knaap eenige niet ern stige ontvellingen aan het rechterbeen bekwam. Door den bestuurdes van de auto werd de knaap naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, ten einde al daar geneeskundige te worden behandeld. De oorzaak van het ongeval is te wijten aan het kind, dat bij het naderen van de auto de straat wilde oversteken. Den chauffeur, die de tegenwoordigheid van geest had tijdig het stuur om te gooien, treft geen schuld. De commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft aan Prof. Dr. D. A. de Jong, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart eervol ontslag verleend als lid cn voorzit ter van de Gezondheidscommissie hier ter stede. -Gistermiddag ömstroeks 1.15 uur de 48-jarige slager O. L., wonende alhier, als meirijder op den hoek Middelste grachtN. Rijn aangereden door een motorrijwiel met het gevolg, dat het voor wiel van het rijwiel van L. werd bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. N. P. v. W. heeft aangifte gedaan dat uit zijn woning is ontvreemd een gouden armbandhorloge. Naar wij vernemen moest de Alge meen© vergadering van de Vereeniging tot Bevordering van do opleiding tot In strumentmaker, vastgesteld op 19 Fe bruari, worden uitgesteld tot Maandag 12 Maart 1923 (zelfde plaats en uur). Gisteren was het 25 jaar geleden dat onze stadgenoot P. van Houten in dienst trad bij de firma Gebrs. Boot, aan de scheepsbouw- en reparatiewerf „De Hoop". Waar hij in dien tijd steeds blijk gege ven heeft een getrouw en bekwaam arbei der te zijn, spreekt het vanzelf, dat hij zich vele vrienden aldaar heeft verwor ven, die er evenals zijn patroons voor zorgden, dat deze dag niet onopgemerkt voorbijging. Der morgens werd de jubilaris ten kan tore der firma ontvangen, en temidden van do directie, het kantoor- cn werkperso- neel gehuldigd. Namens de directie werd het woord ge voerd door den heer P. Boot Jr., die den jubilaris rrees als iemand met hart voor zijn werk, en die dafirvan in zijn werk heeft blijk gegeven. Aan het slot van zijn speech overhandigde de heer B., den ju bilaris een gouden horloge als blijk van waardeering, 't welk werd gevolgd door andere geschenken van de zijde van het personeel. Do heer van nouten dankte voor de vele blijken van belangstelling cn sympa thie. BINNENLAND Uit de Tweede Kamer. De volksvertegenwoordigers houden zich nog steeds bezig met de behandeling van het wetsontwerp tot bestrijding van het bioscoopgevaar. Dat hier van een gevaar gesproken moet worden, daarover zijn allen het vrijwel eens. Maar omtrent den omvang van het kwaad en do middelen ter bestrijding, be staat vrij groot verschil van mccning. De heer Kersten b.v. wilde alle bios coopvoorstellingen kortweg verbieden. Dit amendement kreeg echter, wat bijna nooit gebeurt, geen enkele stem. Allo an dere leden waren er tegen en do voorstel ler was bij de stemming afwezig. Van A. R. zijde werd bepleit een ver bod van voorstellingen voor personen be neden. do 18-jaar, welk denkbeeld ook in andere kringen instemming vond. Do heeren Dresselhuys e.a. daarentegen wenschen geen enkele beperking. Vrij- AbtfEftT tfcj VA. -i. JS Gewone advertenties per regil 2::, cent. Ingezonden Mcdedcelingen, cju! tarief» I>ij contract, belangrijke redun j.-\ Kleine advertenti ën b;; Sta ling van ten hoogste 30 ri Aan het Zoeklicht i-eiuca.. i Een kinderhand is ga.iw gevuld. In H e t V o 1 k lees ik, dat de bedoe ling van de Soc.-Democratische Raads fractie j.l. Maandag was: iets posi tiefs te bereiken. En dan een aantal regels verder wordt gemeld, dat ondanks het verzet van den voorzitter, het doel dat men zich cesteld had, werd bereikt. Ga ik nu de vorslagen na dan Li.jAt me, dat niets anders gedaan werd dan wat groolo woorden gebruiken cn onder veel rumoer en geschreeuw erkennen, dat het voorstel van B. en W. ora eerst prae-ad- vies uit te brengen, alleszins r.it'onee/ was. Hieruit blijkt dat de heer Knul Lel vol komen gelijk had, toen hij constateerde dat wo hier met een politiek relletje te doen hadden. Toen ten aanschouwo van de tribune- bezoekers een voorstelling was gegeven was men tevreden. Een kinderhand is gauw inder- daad. Ik ben benieuwd of dit ook opgaat als de Soc. Dem. straks voor de kiezers ko men. Of de Lcidsche kiezers zich zoo ge makkelijk door de roode leiders in de lu ren laten leggen. OBSERVATOR. heid moet er zijn. Ieder moet zelf maar weten wat hij wil doen of laten. En wie dan verongelukt of omkomt, welnu, die gaat dan maar onder. Het trok de aan dacht, dat dit stelsel ook van Soc. Demo cratische zijde, waar men anders van dwang en bescherming niet afkeerig is, verdedigd werd. Men wil wel bescherming en zelfs een zeer ver doorgevoerd dwangstelsel, maar alleen waar het betreft stoffel ij ke zaken. Arbeidsduur, loon, enz. Maar be scherming tegen geestelijke en zedelijke gevaren acht men minder noodig. Ook omtrent den omvang van het kwaad bestond nogal verschil van meening. Mej. van Dorp. had do dwaze opmer king gemaakt dat mede tengevolge van de bioscoop in Haarlem geen twee eerlij ke loopjongens meer zijn. De heer van der Waerden noemde dit „ploertig" welke uitdrukking de Voorzit ter natuurlijk niet moclit toelaten. Een vreeselijk kabaal was liet gevolg, vooral toen de Soc. Dem. leden, de voor stelling gaven, dat do rechtscbe leden die het woord ploertig afkeurden, dus het optreden van Mej. van Dorp goedkeurden. Op een gegeven oogenblik scheen hot zelfs alsof het tusschen de heeren Duys en Schokking tot een handgemeen zou komen. Zoover kwam het echter niet. "Wel cchtér werd duidelijk, dat de Soc. Democraten wien het den laatsten tijd niet naar den vleezo schijnt te gaan, be hoefte hebben aan relletjes om op die wijze de aandacht te trekken. De Eerste Kamer. heeft het wetsontwerp tot herziening van de L. O.-wet aangenomen, met 27 tegen 8 stemmen. In hoofdzaak werden dezolf'c argumen ten .voor en legen aangevoerd, die'ook reeds in de Tweedo Kamer waren ge hoord. Onze suikervoorziening. Het. Nederlandsche Weekblad voor den handel in kruidenierswaren meldt dat in verband met de wilde suikermarkt zoowel de Centrale Suikermaatschappij als uc sui kerfabrieken te Diutdoord en Sas van Gent voorloopig uit de markt zijn gegaan. Alleen afgesloten contracten worden uit gevoerd doch nieuwo bestellingen niet aan genomen. Het blad voegt bier aan toe dat do bin- ncnlandschc voorziening door dit besluit geen gevaar loopt, daar deze voor ton min ste twee maanden gedekt is. De Statenverkiezingen. De. communistische candid&tcuiijst^ voor Zuid-Holland luidt volgens do Tribune: 1. L. L. II. do Visser, Den Haag; 2. B. Col- tof, Den Haag; 3. N. Stam—Ponsen, Dor drecht; 4. P. C. den Ouden, Rotterdam; 5, J. A. N. Knuttel, Leiden; C. G. J. P. Schal- kcr, Delft; 7. G. Burink, Rotterdam; 8. M. G. Nieuwstad, Goriachem; 9. J. van Eg- mond, Schioaam; 10. W. F. Dolleman, Den Haag; 11. H. van Wolzon, Leiden; 12. G. A. Roos, IJselmondc. De Rijksmiddelen. Do rijksmiddelen ovor Januari hebben j ruim 4miliicen meer opgolcverd dan ver- j leden jaar, waarvan evenwel meer dan 2 millioon gulden afkomstig uit den tabaks- accijns, die een jaar geleden nog niet bo- 1 stond. Verder was van do stijging ruim fi millioon aan een hoogere opbrengst van dé inkomstenbelasting te danken. De actie in het Roergebied. Betreffende de afsluiting der IransaetiA van dagelijks 50.33.) liter melk v.It Neder land, v.ordt o'fficieci medegedeeld, cl ut deze melk, zooals het ook aanvankelijk in het

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1