Semeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Vdselixiarkt 18 (Tel. 1225) is hedenavond verkrijgbaar GROOTE SCHELVISCH 032, SCHAR k f 052, SCHOL k 0.27 per pond en ZEEUWSCHE MOSSELEN k 0.05 por K.G. N. C. DE GIJSELA AR, s. ;i? i Burgemeester Ledden, 10 Februari 1023. B. en W. van Leiden brengen ter alge meen© kennis, dat door hen vergunning is verleend aan a. A. van der Kaay en rechtverkrijgen den tot oprichting van een rookerij van visch in het perceel Uiterstegraeht No. 137, Sectie I No. 2251 b. A. Dreef en W. Vreeiken en recht verkrijgenden, tot oprichting van een be- •waarplaats voor 500 liter benzine in het perceel Nienwstraat No. 33, Sectie I No. 2033. B. en W. van Leiden; gezien het ver zoek van: a. de Maatschappij „Petrolifère" te Rot terdam, om vergunning tot oprichting van een bewaarplaats voor ten hoogste 1000 Liter petroleum in het perceel Kop- penhihksteeg No. 3, kadastraal bekend Sectie I No. 422; b. N. C. Overdevest, om vergunning tot uitbreiding van de zuivelinrichhing in 't perceel Heerenstraat No. 102, kadastraal bekend Sectie M No. 3985; c. de N.V. Eerste Nederl. Fabriek van krijt- en verfproducten, om vergunning tot oprichting van een fabriek van krijt- producten in het perceel Oude Veet No. 181, kadastraal bekend Sectie H No. 3456 Geven bij dezen kennis aan het publ: k dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn alsmede dat op Zaterdag den 24 Febr. ek. des voormiddags te haM elf nor op het Raadhuis gelegenheid zad worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen. AGENDA. MAANDAG 12 Februari. Leiden. Samenkomst Kerk Hooigracht, 8 uur. Spr. De. Alb. Lauwere van Brussel. Voor de Evangelisatie in Brussel. DINSDAG 13 Februari. Leiden. Vcr- eeniging voor Sociale Kindcr-Hygiëne. Voordracht met lichtbeelden van den heer Dr. J. TL 0. Beys, arts te 's-Graven- hage. Nui' uw. Aanvang 8 uur. WOENSL. i 21 Februari, Leiden. Samenkomst Kerk Hooigracht, 8 uur. Spr. Raden S. Nimpoena van Djocja (Midden- Java) voor de Zcndingsarbeid op Midden- Java. lederen Woensdagavond van 1%8 uur. Rechtskundig Bmeau Chr. Beet. Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Febr. waargenomen door de apotheken van de heeren: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Merachheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit Fonds. Van Zaterdagavond 8 u. lot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr Hovens Gréve, Rijn en Schiekade 104, tol 1681. Dr. Kist, RembraDdtslr. 21, Tel. 1202. Dr. Poortman. Rapenburg 53, Tel. 148L Dr. Rassers, Rapenburg 47, TeL 1469. Dr. r. Voorthuijeen, Heerengracht 38, TeL 7. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeo8t wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagochtend 8 uur waargeno men door Dr. Varekamp, Warmonderweg 22, Telefoon 1916. Bovenal bekoorde ans „Morgenzang" iin Th. J. Orth, waarin heerlijke canon's uorkwamen. De keuze der liederen was goed. „Na Arbeid Kunst" beschikt over en- sela zeer goede bassen. Vooral kwam dit uit in „Het Kerkje" van V. E. Berker, waarin heel goed de achtergrond van klokgelui werd weerge geven. Als we toch willen critisceren, zouden we „Op 't Kerkhof" het zwaksto nummer willen noemen. Maarhier was de te norpartij nu juist weer uitnemend. „Zang Zij Onze Leus" voerde nog een drietal nummers uit, waarbij „Domeni ealvam" met een mooi kwartet keurig werd uitgevoerd. Alleen hoeden zich de sopranen voor „trillers". Jammer was dat juist in het laatsto nummer „De Winter" in het derde cou plet de zangers een halve octaaf afzak ten. Het geheel van den avond was bijzon der welgeslaagd. Don kundigen dirigent, den heer A. Teljeur Jr., die heide koren leidde, zij een bijzonder woord van hulde gebracht. Het bloemstuk hem na de pauze aange boden, was alleszins verdiend. Ds. v. d. Wissel sprak nog enkele woor den van dank, waarna de aanwezigen wel voldaan huiswaarts gingen. Werkloozen-demonstratie. In do Stads-Gehoorzaal vergaderden gisterenmiddag ruim een 500-tal werk- loozen, aangesloten bij den Leidechen Bestuurdersbond. Na afloop der vergadering had een de monstratie plaats voor het stadhuis, waar een drietal leiders door den Bur gemeester werden ontvangen. Zij overhandigden eene motie, voorzien van 858 handtcekeningen, waarbij werd aangedrongen op do uitvoering van eeni-- ge met name genoemde productieve werkn zaamheden o.a. de demping van het Le vendaal tegen een in overleg met de or-* ganisatie te bepalen loon. De burgemeester zegde toe de wenschen in overweging te zullen nemen. Daarna had 'n optocht plaats door een aantal wijken der stad, welke optocht een ordelijk verloop had. De politie behoefdo bij dezen pölitieken propagandatocht nie£ handelend op te tredon, In het gebouw „Patrimonium" werd gisteravond de 4de Seizoen vergadering gehouden van de J. V. op G. G. in den „Ring Leiden e. O." onder leiding van den voorzitter, vr. F. Limburg. Als eenig onderwerp prijkte ditmaal op de agenda „Karakter en omvang van den arbeid der J. V." in te leiden door vr. L. Nauta uit Voorschoten. Op onberispelijke wijze heeft de inlei der zich van zijn taak gekweten, door dit onderwerp, waarin theorie en prac- tijk elkander steeds raken, zoo te behan delen, dat de gewenschte toestand in ons vereenigingsleven, die het gevolg moet zijn van de strikte toepassing onzer schoone bondsidee, niet langer aan den volke werd voorgesteld als een onbereik baar ideaal, maar als noodwendig ge volg van goede plichtsbetrachting. Ook de daarop volgende bespreking werd gevoerd in de juiste richting. Middelen werden overwogen, om alle vrienden bij de werkzaamheden te be trekken, en het alzoo den beruchten „Zwijgstra's" in ons vereenigingsleven onmogelijk te maken, bij hun „afwach tende houding" te volharden. Natuurlijk is om dit te bereiken, goede taakverdeeling een eerste vereischte, waarom werd voorgesteld een rooster- commissio te benoemen (om de inleiders warm te houden) die tot taak heeft, te zorgen, dat de behandeling der onder werpen in de goede richting voort kan gaan. Ook de beoefening der voorstudie bleef niet onbesproken, en als gevolg daarvan werd het sectiestelsel ook aan een nauw keurig onderzoek onderworpen, waaruit het zegevierend te voorschijn kwam. Van het begin tot het einde was de ver gadering hoogst geanimeerd, en werd ten slotte door vr. Nauta gesloten. Tot diaken bij de Ned. Herv. Ge meente alhier is gekozen de heer H. E. L. Scholten. Naar de „Leidsche Kerkbode" meldt zal de bevestiging der nieuw geko zen Ouderlingen en Diakenen bij de Ge- ref. Kerk alhier, morgenavond plaats hebben in het kerkgebouw Hooigracht, door Ds. W. Bouwman. Van de j.l. Zondag, bij herstemming gekozenen, hebben de heeren R. Goed hart en J. W. Reijneveld hunne benoeming tot ouderling aangenomen, evenals de heer J. Veenendaal die tot diaken. De heer J. Zandbergen heeft even wel voor de op hem uitgebrachte benoe ming tot Ouderling, bedankt. Vanwege de Ned. Zendingsvereeniging zal a.s. Vrijdagavond in de Oosterkerk een Zendingsbidstond worden gehouden, waar in als spreker hoopt op te treden Ds. F. G. Willekes te Hendrik Ido Ambacht-, Op Donderdag 15 Februari a.s. zal de Middaghoogte in het Nut eene openbare vergadering houden. Ds. H. T. de Graaf van Zutfen hoopt dan te spreken over: „De Godsdienst meer dan een priva-te zaak." Zondagmorgen hoopt voor Ds. J. Ric- mens in de Marekerk op te troden Prof. K. Callay van Buda-Pest. Het bestuur van de Buurthuurders- vereeniging „De Kooi" heeft tot B. en W. het verzoek gericht ten gerieve van de circa 3000 bewoners der omliggende wo ningcomplexen, in het Volkspark een electrische klok te willen plaatsen. De Zwemvereeniging „de Zijl" heeft een schrijven gezonden aan den Raad der Gemeente Leiden met het verzoek de Leidsche Zwemclub niet te belasten met de Exploitatie van de Nieuwe Zwem school. Het bestuur van bovengenoemde Ver- eeniging „de Zijl" heeft den Raad om een onderhond verzocht. Gistermorgen te circa 11.30 uur is een straatlantaarn, bevestigd aan den ge vel van perceel Lage Rijndijk 13, door een met paard hespannen wagen, geladen met stroo, aangereden, met het gevolg, dat die straatlantaarn ernstig werd be schadigd. BBNNERIILAËÉD Statenverkiezingen. Het bestuur der R. K. Federatie van Slatenkieskringen in Zuid-Rolland heeft, naar De Tijd meldt, besloten, de lijsten Leiden en Delft te verbinden, alsmede de lijsten Rotterdam en Ridderkerk. De lijs ten :s-Oravenhage, Gouda en Dordrecht zullen niet verbonden worden. Departementale bezuiniging. Uit Den Haag wordt aan het Dev. Dgbl. geschreven: Als een bewijs van den ernst, waarmee naar bezuiniging wordt gestreefd, moge worden medegedeeld, dat gedurende vele weken een aantal vaste ambtenaren van het departement van landbouw avond aan avond extra-betaald overwerk hebben verricht, teneindo do resultaten van de gehouden veetelling op te maken. Nie mand maakt ons wijs, dat dit werk niet in de gewone uren gedaan had kunnen worden. Zijn wij wel ingelicht, dan wordt het thans ook tijdens den gewonen werktijd voortgezet, maar heeft men al leen vele weken over-werk laten verrich ten, omdat daar nu eenmaal een post voor uitgetrokken was, die moeet worden „opgesoupeerd". j i m De wachtgeldregeling voor de officieren. De „Avp." verneemt, dat in de voor de officieren in te voeren wachtgeldregeling geen bepaling zal worden opgenomen, dat indien de wachtgelder inkomsten gaat genieten uit arbeid of bedrijf na de opwachtgeldstelling ter hand genomen en het wachtgeld vormeerderd met dio inkomsten de laatstelijk genoten inkom sten zou overschrijden, het wachtgeld alsdan met het bedrag der overschrijding zal worden verminderd Door weglating van deze bepaling (wel ke voorkomt in de regeling voor militai ren heneden den rang van officier) zullen de officieren die van de in te voeren wachtgeldregeling gebruik wenschen te maken steeds in het volle genot blij ven van het him toe to kennen wachtgeld. Werkverschaffing. Door B. en W. van Hilversum wordt aan den raad voorgesteld ten behoeve van werkverschaffing een crediet te verleenen van f 41.500, voor do nivelleering der gron den gelegen aan de Jan van der Heijden- straat. De Scheveningsche haven. De Ka-mea* vian Koophandel en Fabrie ken voor 's-Gravenhage heeft na de ver zending mn het bekende telegram in zake den Sehevening'schen haven aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat diet volgende geschreven Zooafls Uwe Excellentie ongetwijfeld bekend zial zijn, hebben bijna alle daarin bedoelde schepen reeds Woensdag 31 Januari, diank zij het inmiddels ingetreden hoogwater (sprngtij) kunnen uitvaren. Het behoeft echter geen betoog, dat, aangezien het weder binnenloopen te Scihevoningen van deze schepen afhanke lijk is van hoog water en het vertrekken van schepen door de tegenwoordige on diepte van den buitenhaven daarvan eveneens afhankelijk: is, 't dringend nood zakelijk is, dat de buitenhaven weder op de wettelijike diepte van 2.16 M. tot 2.66 M. N. A. P. gehouden wordt. Uit verschillende berichten uit de dag- Maden heeft onze Kamer tot hare vol doening mogen zien, dat de onderhavige aangelegenheid reeds de voortdurende ■aandacht van Uwe Excellentie heeft, dfoeh dit neemt niet weg, dat onze Kamer liet van buitengewoon belang acht, dat bekend worde gemaakt, van wanneer af er zekerheid zal bestaan, dat de haven de vereischte wettelijke diepte zal heb ben. De Kamer veroorlooft zich er in dit verband neg op te wijzen, dat het onver mijdelijk zal zijn, dat, wil men de haven werkelijk op de wettelijke diepte houden, een geul in het zand zal moeten worden gezogen, welke ongetwijfeld aanvankelijk dieper zal komen dan de voorgeschreven wettelijke diepte. Deze 'geul zal zich ech ter vullen met het daarnaast liggende bodemza-nd, waardoor ook de ondiepte naast de geul verdwijnen za:l en de geul zelve op den duur niet dieper zal komen dian d wettelijke diepte van den haven is. Deze geul zal telkens in den haven moeten worden gezogen teneinde den haven in goeden staat te houden. Geen onjuiste voorspiegelingen. Gebleken is dat door propagandisten voor toetreding tót den vrijwilligen land storm wordt voorgespiegeld, dat de dienstplichtigen, die in het bezit zijn van een bewijs van voorgeoefendheid, naast een verkorten eersten oefentijd, ook aan spraak zoiiden kunnen maken op de keu ze van een garnizoen tot het volbrengen van hunne verplichte eerste oefening. Aangezien een dergelijk recht aan de hierhedoelde voorgeoefenden niet wordt toegekend, heeft de inspecteur van den vrijwilligen landstorm ter kennis van be trokkenen gebracht dat dergelijke onjuis te voorstellingen achterwege behooren te blijven. Ongevallenpremies. Bij K. B. is bepaald dat het tarief, be doeld in art. 40, eerste lid, der Ongeval lenwet 1921, over het kalenderjaar 1923 met 25 pet. wordt verlaagd ten aanzien van: a. de werkgevers der ondernemingen die op 31 Dec. 1921 voor risico der Rijks verzekeringsbank waren verzekerd; b. hen, die met of in plaats van de on der genoemde werkgevers zijn opge treden of in den loop van 1923 als zoo danig zullen optreden. Afvloeiing van onderofficieren. Naar wij vernemen zullen door het de partement van Financiën, in overleg met liet ministerie van Oorlog in 1923 hon derd beroeps-militairen, beneden den rang van officier, in aanmerking kunnen komen voor een benoeming tot commies bij 's Rijks belastingen. Als eischen worden gesteld: ongehuwd, leeftijd va n22—28 jaar, krachtig en ge zond gestel, bij een daartoe in ie stellen geneeskundig onderzoek te bepalen. De verdceKng over de wapensoorten is als volgt: genie 6, bereden artillerie 14, cavalerie 16, vesting-artillerie 24 en in fanterie 40, in totaal 100 plaatsen. Het vergelijkend examen zal t. z. t. Ie Arnhem worden gehouden. BUITEBBLfligQ IN EN OM HET ROERGEBIED. Fransche maatregelen. Do Franschcn leggen sind9 gisteren nieuwe moeilijkheden aan het goederen vervoer in den weg; zij laten niet meer wagens uit het bezette gebied dan er in komen. Zij hebben de lijn KeulenMin den en alle zijlijnen bezet en hebben bet vervoer daarop siop gezet. Het Duitsche spoorwegpersoneel is met geweld van de stations verwijderd. De Fransche generaal beeft bet verzoek van de Kamer van Koophandel te Essen om de telegraaf en telefoon weer in wer king to stellen van de hand gewezen. Bij Oberhausen schieten de Franschen blindelings in het bosch, meestal met salvo's tegelijk, zoodat dit slechts met le vensgevaar betreden kan worden. Een wachtpost schiet op de Duilschc politie agenten, die haar onder schot komen. Gis termiddag hebben de Franschen getracht een schupo-agent, die niet gegroet had, in hechtenis te nemen. De man vluch'tc.Ecn Fransche schildwacht legde op hem aan. Een andere schupo-agent, die in de na bijheid was, richtte daarop zijn pistool op den Franschman. Deze schoot niet. Een Fransche officier riep den schildwacht naar binnen. Do nieuwe bond ter bescherming van dc economische belangen in het Rijnland raadt de kooplieden en industrieelen aan, de bevelen tot requisitie te weigeren, geen enkele levering te doen op rekening van het horstel, maar de werkloosheid te ver mijden en alleen te staken op uitdrukke lijk bevel van de regeering. iDuifsche protesten. De regeering heeft gisteravond de nota der Fransche regeering beantwoord, waar in deze verklaarde, zich voortaan geen critiek op maatregelen der reparatiecom- missio te zullen laten welgevallen. Do Duitscho regeering wijst erop, dat zij de herstelcommissio in het geheel niet genoemd heeft, doch opkwam tegen de Fransohe sancties, die uit de inbreuk op het vredesverdrag door België en Frank rijk voortsproten. Zoo Frankrijk hierin de herstelcommisL sie betrekken wil, wil het de Fransche opvatting ingang doen vinden, volgens welke de verklaring der herstelcommis sie, dat Duitschland in gebreke gebleven is, het Fransche optreden zou rechtvaar digen. De Duitsche regeering houdt hiertegen over aan haar standpunt vast, en zal zich ook in de toekomst het recht niet laten ontzeggen, de wettigheid van het Fran sche optreden te bestrijden. Do exploitatie van de Domnnialo bossehen Een B.TA.-bericht uit Brussel meldt, dat dc exploitatie van de Duitsche doma nial© hossclien in de bezette Belgische zone waardevolle resultaten heeft opge leverd. Groote houtverkoopingen zijn af gekondigd, o.a. in de bossehen van Gleef. Poolseh© arbeiders naar het Ruhrgebied. Dc bladen melden uit Danzig, dat daar 800 Poolsche arbeiders per trein uit War schau zijn aangekomen. Zij werden op liet Fransche stoomschip „Bologna" inge scheept en 2ulten via Duinkerken naar het Ruhrgebied worden gevoerd. Ver wacht wordt, dat nog eenige transporten Poolsche arbeiders uit Danzig naar het Ruhrgebied zullen worden gebracht. Bemiddeling? Verschillende bladen gewagen van de bemiddeling van dr. Benesj in het Duitsch Fransche conflict. Volgens het Weensche Acht Uhr Abendblatt zouden Benesj en Mussolini een bemiddelingsactie op teuw hebbon gezet, en hun voorstellen reeds aan Poincaré en Cuito hebben doen toe komen. De correspondent van de Vossu sche Zeitung te Weenen heeft aan de di plomatieke vertegenwoordigers der en tente in de Oostenrijksehe hoofdstad de vraag gesteld, of deze geruchten juist rijn Hij heeft geen heslist ontkennend ant woord gekregen, maar het was hem niet mogelijk, nadere inlichtingen te verkrij gen. Geen interventie van Zwitserland. In antwoord op een interpellatie in den natioDalen raad over dc bezetting van het Ruhrgebied verklaarde Motta: Het ia van belang, erop te wijzen, dat een on tijdige of voorbarige interventie van den bondsraad ons voor goed den weg zou sluiten en verdere stappen onmogelijk maken, die wij misschien in de toekomst zouden moeten ondernemen, als onze be langen rechtstreeks hij dc Ruhrbezetting betrokken zijn. Doet Rusland niet mee? De „Ost Express" meldt: Op het al-Rus sische perscongres voerde Boekarin het woord en verklaarde o.a.: „Hoe het Ruhr- conflict ook moge eindigen, Sovjet-Rus land is geenszins geneigd zich in een nieu wen oorlog te wikkelen. Sovjet-Rusland moet op zijn hoede zijn om zijn lot niet aan dat van Duitschland te binden. Zijn voornaamste taak blijft de zorg voor den wederopbouw". NA LAUSANNE. Geallieerde Nota. Reuter verneemt, dat een gemeenschap pelijke nota door de geallieerde hoogo commissarissen te Constantinopel is over handigd aan den vertegenwoordiger van Angora. De nota verklaart, dat de geallieerden, in afwachting van. de onderteekening van het vredesverdrag, geen enkele beperking van de beweging der geallieerde schepen in Turksche havens kunnen toelaten. In de nota wordt voorts gezegd, dat de Turksche maatregel inzake Smyrna in strijd is met de internationale regelen van hoffelijkheid. De geallieerden eischen formeel de in trekking van het Turksche bevel, waar bij aan de geallieerde oorlogsschepen de toegang tot de haven van Smyrna wordt ontzegd. Een voorloopige overeenkomst. De bladen melden uit Constantinopel: Er is een overeenkomst bereikt lusschcn den Turkschen commandant te Smyrna en de commandanten der geallieerde oor logsschepen, waarhij de status quo er kend wordt, totdat het geschil betreffen de het blijven der geallieerde oorlogs vaartuigen in de haven diplomatiek gere geld is. Monarchistenputsch? Toen rijkskanselier Cuno, aldus wordt uit Berlijn gemeld, eenige dagen geleden do opmerking maakte di&fc, aLs de tegen woordige regoering tekort zou schieten in haar verzet tegen dien Franschen aan val een contraire vwlutie van rechts on vermijdelijk zou blijken, waren die woor den geen uiting van ongegronde vrees o? een oratio pro domo. De vrees voor ©en „putsch" van de rechterzijde is geenszins denkbeeldig cn er zijn tal van aanwijzingen, dat de monarchisten heel den winter door hun plannen hebben voorbereid voor zulk een actie in het a.s. voorjaar. In verband hiermede gaat zelfs hot ge rucht, dat er in den nacht van Zondag op Maandag in de nabijheid van de Nedor- landsche grens een bespreking heeft plaats gehad tussöhen den ex-kroonprins en die, daaa^oe uit Wezel overgekomen monarchisten. De lersche kwestie. Een teeken dat hoop geeft op H herstel van den vrede in Ierland komt uit Limerick, waar een aantal gevangen republikeinen, die beweren, dat zij 600 man vertegenwoordigen, aan den distriots- ocxmmandant schriftelijk hebben voorge steld om in verband met de ontzettende bloedigheid van den heexechewden strijd', vier gevangenen op him eerewoord toe te staan naar de leiders te gaan, om er hij hen op aan te dringen, den oorlog van uitroeiing te staken. De regeering zou alle terechtstellingen moeiten opschorten, terwijl de verzoekers zouden pogen de republikeinen er toe te bewegen, hun wraaimaatregelen te schorsen. Het voor stel besluit met te zeggen dat aan beide zijden gemakkelijk mannen gedood kun- j nen worden, maar dat er stellig een tijd- perk van vendetta en ongezonden haat op zal volgen, waardoor in komende ge- slachten Ierland verscheurd zal worden door partijtwieten, die „Ierland-^ naam zuilen doen stinken in den neus der menscthheid". De lersche rebeilen. De lersche rebellen hebben voordeelige vredesvoorstellen hen aangeboden afge wezen. j. Volgens betrouwbare, doch nog niet be vestigde berichten, is de vredespoging, i welko de republikeinse aanvoerder Deasy in het werk stelde, mislukt, aan gezien Lian Lynch hem mededeelde, dat de republikeinen niet aan onvoorwaarde- iijke overgave denken. Niettemin verwacht men officieei, dat een groot aantal republikeinen gebruik zullen maken van het hernieuwde aanbod van straffeloosheid bij hef. neerleggen der wapens. Ih de laatste dagen heeft een belangrijk aantal rebellen zich in Cork aangemeld en hun wapens en munitie ingeleverd. Nadat zij een belofte van gehoorzaamheid aan de regeering hadden afgelegd, zijn zij naar hun woonplaatsen teruggekeerd. De Britsche schuld. Het Huis van Afgevaardigden te Wash- j ington heeft de regeling inzake de fun- deering der Britsche schuld met bijna' algemeene stemmen geratificeerd. UIT DE OiGEVIWS RIJNSBURG. Ouderavond. Donderdagavond is alhier vanwege do Geref. Schoolvereeniging een zeer geslaag- de Ouderavond gehouden. Was het vroeger gewoonte met dit doel in „Concordia" saam te komen, het bestuur durfde dit thans met het oog op de ruimte niet goed meer aan en had debeschikking gevraagd en verkregen over het Kerkgebouw van de Chr. Geref. Gemeente. Het voor deze ge zellige samenkomst gereed gemaakte ge bouw was geheel met belangstellende ouders en vrienden der school gevuld. De leiding berustte bij den Voorzitter van het Bestuur, den heer D. Zwaan die op de hem eigene wijze de avond met ene krachtig en bezield openingswoord inzette. De agenda gaf voorts ruime afwisseling. De hoofdpunten waren een inleiding van den heer M. W. van der Wel over: „De Vader- landsche Geschiedenis op de Christelijke School" en een van den heer J. Plooij over: „Het, huisgezin de beste- School.". Op ed eerste volgde een korte, op de tweede een meer uitvoerige bespreking, waaraan o.a. Ds. Broekstra en de liecren T. Kralt, Jac. v. Vliet, A. v. Egmond, C. Schoneveld e.a. deelnamen en welke met levendige interesse werd gevolgd. Iets nieuws voor Bijnsburg was dat voor de pauze kinderen van de Julianaschool een deel van de werkzaamheden hadden „uit te voeren." Daar was allereerst een koor van pijn. 45 kinderen hetwelk onder lei ding van den heer J. Uittenbogaard eenige Psalmen en kinderliedjes ten gehoove bracht. Dit zuiver en gelijkmatig zingen gaf een goeden dunk van de resultaten van het zangonderwijs en strekte boven dien beslist tot veraangenaming van den avond. Door enkele andere kinderen werden korte en grappige versjes opgezegd met een vrijmoedigheid en zekerheid die velen zal verwonderd hebben. Voegen we hier aan toe dat het schoolbestuur als gastheer op trad en tweemaal vijf paar vrouwen en meisjeshanden zich repten tot distributie van wat op zulk een avond mee tot ver aangenaming strekt dan wordt het geloof waardig dat onze menschen het goed had- deJn. Maar toch, goed hadden voor en bo venal door het demonstreeren van het lichtend beginsel tegen de vaak donkere achtergrond van de practijk. De Voorzitter sloot eerst te 11.15 uur deze ouderavond, dankte allen die aan het welslagen er van hadden meegewerkt en noodigde Ds. Broekstra uit met dankgebed te eindigen, die hieraan voldeet na eerst nog namen9 de vergadering Voorzitter Zwaan te hebben dank gezegd voor zijn goede en aangename leiding. (Ongecorrigeerd.) OEGSTGEEST. DeGemecnteavond, n i t- gaande van de besturen dei* Ncd. Herv. Gemeente, in „Irene", was niet druk be zocht. Het weer was niet aantrekkelijk en daarbij (zooals hier zcovelen denken) het geen besproken zou worden ook niet. Toch

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2