GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. Aan den Gemeentel iiken Visch winkel Visch markt 18 (Tel. 1225) is Dinsdag ver krijgbaar SCHELVISCH k 0.16—0.26 en SCHAR 0.22 per pond. N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. Leiden, 22 Januari 1923. AGENDA. WOENSDAG 24 Januari. Rijnsbnrg Openb. Verg. Antirevcdutionaire Kiesver- eenjging- Spreker: de heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer. Geref. Kerk. Aan vang 7 uur. lederen Woensdagavond van 734—854 uur. Rechtskundig Bureau Chr, Best. -Bond. Steenechuur 15. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn D. J. van Driesum, L. Mare 76, Tel. 406. W. Pelle. Kort Rapenburg 12, Tel. 594. De apotheek van het Ziekenfonds tot Rulp der Menschlieid is steeds geopend, coch alleen vror leden van dit Fonds. Wat de controle der Franschen op het spoorwegverkeer aangaat, daarmede zijn deze nog steeds niet ver gevorderd, het geen voornamelijk in de houding der Duitsche spoorwegmannen zijn oorzaak vindt. Dezen blijven weigeren aan het afleveren en doorgeven van trainen met reouisit;e-kolen medewerking te verlee- nen. Zij verklaren te staan onder den Duitschen minister van verkeer en zicb aan diens instructies te houden. Het ranceeren. in elkaar zetten en het door rijden van de treinen langs bepaalde rails, ondervindt begrijpelijkerwijze groo- te moeilijkheden. Men verwacht dan ook, dat in de volgende week het vinkeer op dit gecompliceerde pet zoodanig in de war zal zijn gebracht, dat het verkeer stopgezet zal moeten worden." Be arrestaties brengen groote verbittering in geheel Duitschland. Wat de mijnen betreft, vernemen wij, dat de zes directeuren van particuliere mijnen, TMjssen c.s. zich in de strafge vangenis te Mainz bevinden waar zij op denzelfden voet worden behandeld als de overige gevangenen. Dinsdagmiddag om half twee zullen zij voer den krijgsraad worden gebracht. De gezinnen van de beklaagden ont vangen duizenden telegrammen, vooral uit Zuid-Duitschland en Hamburg. De familie Thijssen ontving o.a. een tele gram van den rijkskanselier, waarin de ze verklaarde: „Hoe brutaler het ge weld is, dat tegen ons wordt gebruikt, des te krachtiger zullen wij ons verzetten." De minister voor de voedselvoorziening Luther, bracht gisteren een bezoek aan de gezinnen der gevangengenomen mijn- directeuren. Ten behoeve van persdnen, die even tueel nog vervolgd worden en de daaruit voortvloeiende kosten niet kunne;: dra gen, worden in geheel Duitschland gel den bijeengebracht. Een vereeniging in midden-Duilsch- land heeft tot dit doel drie millioen mark geschonken. Uitwijzingen uit het bezette gebied. De hoogc intergeallieerde commissie heeft tot de iiilzetting besloten van Bru no Schintz, leider der boschbedrijven te Mainz, met zijn gezin, van Regierungs- rat Riidern te Wiesbaden, met zijt gezin, en van den president van het Lande3fi- nanzamt te Keulen, Von Haling, even eens met zijn gezin, allen wegens het weigeren van gehoorzaamheid. De direc teur van het filiaal der rijksbank te Lud- wigshafen en de directeur van het Fi- nanzamt voor de Palts zijn om dezelfde cr.den aangek ouden. Do mijnwerkers plegen lijdelijk verzet. Gemeld wordt, dat de bedrijfsraad van de mijn in Bergmannsglück, besloten hebben, dat de arbeiders wel in de mij nen zullen afdalen, doch er geen werk zullen verrichten, m. a. w. lijdelijk ver zet zullen plegen, totdat hun directeur Ahrens weer in vrijheid zal zijn gesteld. De arbeiders der andere mijnen zullen dit voorbeeld volgen, totdat de heer Rai- feisen, president van de staatsmijnen, in vrijheid is gesteld. GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen. Naar OpheusdenJ. R. van Oordt te Ridderkerk. Bedankt. Voor Sliedrecht: J. R. van Oordt te Ridderkerk. Ds. J. E. Goudappel. Naar de Stand, verneemt is de toe stand van Ds. J. E. Goudappel, van Utrecht, die in Duitschland vertoeft, goed vooruitgaande. Een 16e predikantsplaats. In het ministerie van predikanten der Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage is de wenschelijkheid uitgesproken tot het beroepen van een 16den predikant. De ker- keraad, in wier vergadering deze wenscb ter sprake is gekomen, heeft mot instem ming beloofd, deze zaak te zijner tijd te steunen. Kerkelijk besef. Prof. Fabius schrijft in de Geref. Kerk bode van Den Haag: Telkens leest men, dat bij een afscheid van eenen predikant in eene gemeente van, het Ned. Herv. Kerkgenootschap ook aan wezig was een predikant van de Gerefor meerde Kerk; soms zelfs, dat een Gcre- formeerdo Kcrkeraad daarbij officieel ver tegenwoordigd was. Dit laatste weder j.l. Zondag te Bloemcndaal. Op deze wijze wordt alle kerkelijk besef vernield. Reformation van het kerkelijk besef dunkt mij meer noodig te zijn dan veel van wat men in deze dagen als belangrijkö reformatie ziet voorgesteld. Uil hel Sociale Leven De malaise. Wegens de malaise zullen de wollen- sloffen- en flanelfabrieken der firma Van den Bergh Krabbendam te Tilburg binnen kort geheel 9top worden gezet. Een groot gedeelte der arbeiders is reeds ontslagen Loonsverlaging. Aan de Deventer Capsulefabrick te De venter zal met ingang van 1 Maart e.k. een loonsvarlaging van 10 worden ingevoerd. Leiteren en Kunst Arrestatie der mijndirecteuren. Een storm van verontwaardiging. Zaterdag voormiddag werden de zes mijneigenaren om half elf door den Franschen kolencomniissaris ontboden. Zij werden in hechtenis genomen en on der militaire geleide naar Dusseldorf overgebracht. Onder de gearresteerden bevindt zich ook R. Thijssen. In Essen werden twee telegraafdirec- teuren, die weigerden de bevelen der Fransche bezetting uit te voeren, in hech tenis genomen. Deze arrestaties veroorzaakten in de Berlijnsclio pers een nieuwen storm van verontwaardiging. Klaarblijkelijk heeft men veelal niet geloofd, dat de Franschen werkelijk zouden overgaan tot deze dwangmaatregelen, waarmede de toe stand weder in hooge mate wordt ver scherpt. Tegenover de standvastigheid der Duitschers, waardoor den Franschen de practische uitvoering hunner plannen zoo goed als onmogelijk wordt gemaaki, stellen de Franschen een met den dag toenemende willekeur, in de blijbaar ijdele hoop, aldus de mijn eigenaars, employe's en arbeiders tot toegeven te kunnen dwingen. Daardoor wordt de toestand met den dag ernstiger. De arrestatie van directeur-generaal Tengemall van de Essener steenkolenmij nen heeft allen beambten dezer maat schappij aanleiding gegeven den arbeid neer te leggen en in proteststaking te gaan. Latere berichten uit Essen melden arrestaties van talrijke beambten, waar onder ook zeer hooge, zooals post- en Spoorwegdirecteuren, enz. In een aantal mijnen is staking uitge broken. De arbeiders verklaren, dat zij niet aan het werk zullen gaan, alvorens de directeuren uit hun arrest zijn ont slagen. Ook op de fabriek van Thijssen, welke 50.000 arbeiders bezig houdt, heb ben de arbeiders aan generaal Degoutte medegedeeld, dat het werk zal worden neergelegd, indien de directeur nief in vrijheid wordt gesteld. De groote opwinding over de aanwezig heid van militairen in de mijnen is daar uit te verklaren, dat de bevolking uit het mijndistrict altijd een afkeer van militai ren heeft gehad en sinds 1848 was zij van elk garnizoen verschoond gebleven. Nog nooit waren er soldaten in het mijn- district geweest, zelfs geen Duitsche. Te Keulen is de president van het Landesfinanzambt, Von Lanzcnmauer, een broeder van den wijbisschop van Keuion, 62 jaar oud, uitgewezen. Zijn familie heeft bevel ontvangen binnen vier dagen eveneens het bezette gebied te verlaten. Een aantal Duitsche industrieën heb ben zich tijdig van steenkolen voorzien en zijn voor minstens zeven weken ge dekt. De Franschen waren in verhand hiermede waarschijnlijk zeer verwonderd toen zij overal ledige stapelplaatsen von den. Een corrospondenliebureau deelt mede, dat de stemming in het Roergebied bui tengewoon ernstig is. Ook le Berlijn neemt de verbittering toe. Het groote ho tel Adlon heeft tal van dreigbrieven ont vangen, waarin den directeur wordt ge sommeerd de Franschen en Belgen uit het hotel te verwijderen. Uit kringen van de internationale commissie verneemt het correspondentiebureau, dat dagelijks aanvallen op Belgische en Franschen commissieleden worden gevreesd. De acti viteit dier commissie is daarom zooveel mogelijk beperkt, teneinde geen optreden uit te lokken. Ondertusscnon ^rukken, volgens den Es sener correspondent van do „Voss. Ztg", tteeds meer troepen het land binnen. Aleen het werk, dat noodig is om de mijnen voor ondergang te beschermen, zal worden verricht. Tusschen de mijnarbeiders en spoor wegarbeiders in het Roergebied is een overeenkomst gesloten om elkander bij eventueele stakingen te steunen. Duitsche repressaillemaatregelen. Met hardnekkigheid loopt hier verder het gerucht, dat de Duitsche douane-be ambten aan de Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsclie grenzen geen invoer- belasting meer heffen nit vrees dat de opbrengst daarvan in Fransche handen zal terecht komen. Aleen de to''oer van weelde-arlikelen wordt verhinderd, waar door vooral Frankrijk wordt getroffen. Amerika en het herstel. De „onverzoenlijken" en ook de demo craten eisclien volledige inzage en ken nisgeving van alle correspondentie en onderhandelingen tusschen Hughes, Poincaré en Boyden. Borah en Johnson leiden het onderzoek van een en ander. Er heerscht hier stijgende ontevreden heid over de geheime diplomatie. De Lsthauers in Memel. Fry, de Engelsche consul in Danzig, vertrekt naar Memel ak lid der door den raad van gezanten aangewezen commis sie voor onderzoek van den toestand al daar. Clinchant, van het Fransche ministerie van bnitenlandsche zaken, die als voor zitter dier commissie optreedt, evenals vermoedelijk de Italiaansche consul in Danlzig, zullen tegelijk met hem aan boord van een Fransche aviso de reis naar Memel doen. Het doel der commissie is na te gaan, of een blijvende oplossing der moeilijk heden in overeenstemming met de wem- schen der bevolking, mogelijk is, zoodat de vrede in dat doel van Europa bewaard blijft. Een protest van Tschitschcrin. Tschitsclierin heeft aan den voorzitter der conferentie een in zeer krachtige be woordingen opgesteld protest gezonden, wegens het feit, dat de conventie over de Zceëngten tot dusverre nog niet aan do Russische delegatie is medegedeeld. De Burgeroorlog in Ierland. Uit Dublin wordt gemeld: Vier mannen zijn in de Tralee-gevangenis terechtge steld. Wapenen en munitie waren in hun bezit gevonden. Twee anderen zijn. te Limerick gefusil leerd. Zij hadden aan de vernieling van den spoorweg deelgenomen. Te Athlone zijn vijf personen terechtge steld. Duitsch motorschip vergaan. Het motorschip "Wilbo dat met een la ding graan van Danzig naar Antwerpen onderweg was, is in de buurt van het vuurschip Elbö I gezonken. Van de 17 man sterke bemanning wer den 10 man door een loodsschocner ge red. Dö- overigen verdronken. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Middelharnis: A. J. W. van Ingen te Hattem. Bedankt. Voor Kootwijk (G.) en Koot wijkerbroek: W. Deur te Zegveld (bij Woerden); voor Haulerwijk: N. A. C. Slo- temaker de Bruine, cand. te Utrecht. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te LeimuidenJ. H. Sil- levis Smitt, cand. te Amsterdam. Hugo van Dalen. Over dezen pianist, dien het Concert- Bureau Cor. A. Mulder op Dinsdag 23 Ja nuari 1923 bij ons introduceert, vernemen wij het volgende: Zijn eerste opleiding genoot hij van Wijsman en Röntgen, vertrok daarna ter voltooiing van zijn studie naar Berlijn, studeerde daar hij Busoni en ging vervol gens naar Weenen. waar hij tot volle kradit kwam onder leiding van den be roemden Liszt leerling August Stradal. Zijn ziel ging echter uit naar de Rus sische muziek, op welker studie hij zich van toen af nog fneer toelegde; begrij pelijk is het dus, dat hij eindelijk besloot een reis door Rusland zelf to maken, waardoor hij- het wezen der Russische- mu ziek zeer veel nader kwam, en vanzelf maakte hij toen kennis met de meest vooraanstaande moderne Russische Com ponisten, waaronder o.a. ook "Serge Bort- kiewicz, wiens Composities Hugo van Dalen gelegenheid geven de kwaliteiten, die zijn eigenaardige soort van virtuosi teit kenmerken, geheel tot haar recht te doen komen, vandaar, dat hij reeds in vele plaatsen van ons land met ongekend suc ces Bortkiewicz-avonden heeft gegeven. Wie dus eens wat anders dan het gewo ne repertoire wil hooren en vooral onze serieuze klavierbeoefenaren, sla deze avonden niet over. UIT DE OMGEVING RIJNSBURG. Burgerlijke Sta nd. Gebo ren: Gretha Johanna d. van D. Brussee en P. Keukenmeester Maria Magdalena d. van D. Brussee en P. Keukenmeester Wilhelmina d. van T. van den Haak en W. Jungerius Alida Catharina d. van H. J. Grimbergen en J. van Dijk Marijtje d. van J. J. Hogewoning en A. Paauw Lijsbertus z. van L. de Mooij en Chr. J. Glasbergen Emma d. van K. Vos en P. van der Meij Pietertje d. van W. van der Meij en N. H. Bloemendaal Antje d. van J. van der Werff en J. Brussee. Ondertrouwd: F. A. Grimbergen jm. 25 j. en E. C. Schoenmaker jd. 25 j., te Leiden. Getrouwd: P. van der Valk 21 j. en E. van Egmond 17 j. Overleden: Jannetje Hoogteijling 72 ,j., wed. van J. van Meij en Maria Mag dalena Brussee 8 d., d. van D. Brussee en P. Keukenmeester. Aan J. van der Zwam, dienstplichtige der lichting 1920, is weder om een jaar uitstel van opkomst in wer- kelijken dienst verleend op grond van kostwinnerschap. De heer J. Zwaan alhier was met f 350 den laags ten inschrijver, bij den door B. en W. gehouden aanbesteding van het ophalen van asch en vuilnis. Uit een, in verband met de Kerkelijke administratie gehouden over zicht van de Herv. Kerk alhier, bleek de Herv. gemeente te tellen 1788 ledon, waarvan 813 belijdende lidmaten en 975 doopleden. In 1922 was dit aantal toegenomen met 125 n.l. 59 doopleden en 66 leden door be lijdenis des geloofs. De heer J. v. Klaveren a 1- hier is afgetreden als administrateerend diaken van de Herv. Kerk alhier en als zoodanig opgevolgd door den heer W. Oud water. KATWIJK AAN ZEE. De heer B. H. J. Eswilder te Valkenburg die op 11 Januari j.l. alhier do gehouden vergadering van de S. D. A. P. psesideerde verzoekt ons te melden, dat Ihij wel degelijk voorzitter is van dc aïd. der S. D. A. P. hier ter plaatse. Naar wij vernemen zal de aangekondigde debat-avond tpsschen do heeren Zuidema en Spronkers waarschijn lijk plaats hebben op Dinsdag 30 Januari. De moeilijkheid om een lokaliteit te vin den op avonden dat beide sprekers be schikbaar zijn, was oorzaak, dat tot - nu toe de datum niet definitief kon worden vastgesteld. ALPHFN AAN DEN RIJN. Ongeval. Zaterdagmorgen geraakte nabij do Spoorbrug een met twee honden bespannen bakkerswagen geheel beladen met brood in de Gouwe te water. Onder wijl dc bakker een schipper van brood voorzag, namen de honden dc vrijheid er van door tc gaan met het bekende gevolg: de wagen en honden werden beide op het droge gebracht. De inhoud v. d. wagen was door het water onbruikbaar geworden, zoo dat behalve de schado dc bakker onver richter zake huiswaarts moest. -- Bwrgcrlijko Stand. Gebo ren: zoon van J. dc Bruijn geboren Bui telaar zoon van J. van Geen geboren Kleijne zoon van M. de Kv.aastcniet geboren Op- pelaar dochter van A. L. Keulemans gebo ren Minmec zoon van W. Uithol geboron van de Stouwe zoon van P. Verhoeff geboren van der Tier dochter van G. Zeilstra gebo ren Van Eek dochter van H. Burggraaf ge boren v. d. Woen&el dochter van A. C. Bunnik geboren Van Dijk zoon van M. Bruines geboren Van Tol. Overleden: A. de Rijk wed. van W. Verkerk, 82 jaar N. van der Neut jd.v 4G jaar wonende te Koudekerk M. Domburg, echtgenoot» van A. van Leeuwen, 48 jaar over leden te Leidon. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Gebo ren: Alphonsus z. van H. van Dijk en W. Ottevanger Johanna Maria d. van J. Lammers en J. F. Leiten Neeltje d. van G. van der Bor en A. Tak ,Aaltje d. van D. v. Tol en S. Imanse l Nicolaas Wilhelmus z. van Th. van der Geest en W. de Jong Dorethea Catharina d. van J. IJ. Smit en A. J. A. Visser Jan Willem z. van G. de Koter en A. A. van Tiendc- ren Jannetje Cornelia Jaeoha d. van P. B. van der Ban en M. G. Verwoerd Neeltje d. van N. J. Boer en A. Spaargaren. Ondertrouwd: Petrus Bartholomeus Poelgeest 20 j. en Maria Sophia Mathilda Bogaart 21 j. Gerardus Joseph Celie 25 j. en Maart je Hoogland 24 j. Jacobus Vastenhout 32 j. en Maria Johanna Mar cus 22 j. Willem Zorge 77 j. en Leentje Tiggelman 70 j. Getrouwd: Jan Cornelis Kooij 30 j. en Willemijntje Wittekoek 24 j. Overleden: Willem Arie de Rooij 62 j. geh. met P. Biemond Bortne Her- manus Dirksen 72 j., geh. met J. Koster. BOSKOOP. De heer J. Kok a 1 hier, on dernemer van de autodienst Boskoop Leiden is voornemens om in Leiden 3 stopplaatsen te houden: Ten le Plantage, ten 2e Stadhuis en ten 3e tevens eindpunt Turfmarkt, nabij het Academisch Ziekenhuis, wat een groot ge rief zal zijn. Naar wij v er nemen be staat bij enkele alhier wonende visschers het plan, om de visch die deze week ge vangen zal worden te verkoopen op de ba zaar en dc baten van dezen verkoop ge heel af te dragen aan de vereeniging ter bestrijding der Tuberculose in deze ge meente. Burgerlijke Sta nd. G e b o- renAlida Sophia Arnolda en Catharina Johanna twee d. van C. A. Bontekoe en J. M. Middelweerd Pieter Cornelis z. van J. M. Grootendorst en M. Trimp Gerardus Johannes z. van J. Stolker en F. Forstliövel Johannes Arie z. van J. Z. v. Gijzel en A. Pronk Anna Maria Eliza beth d. van J. C. Raateland en M. M. v. Ooi. Ondertrouwd: T. M. Blom en A. M. Belt J. v. Eijk en J. Schouten H. v. Oijen en C. N. Blanken. Getrouwd: C. H. Stuurman 23 j. en M. P. Paling 21 j. Overleden: Jan de Jong 67 j. Cornelia Oudshoorn echtg. van P. v. d. Kraats 49 j. Aangezien het zielental dezer gemeente blijkens de uitkomsten der laatst gehouden volkstelling meer dan 6000 bedraagt, moet het aantal raadsleden dit jaar met twee vermeerderd worden. Op de gehouden veiling door de notarissen Schrameier, Verbrugge en Maarschalk zijn de perceelenl tot en met 12 alhier in bod gebracht als volgt: Perceel 1 f 5050 verhoogd met f 1950; per ceel 2 f 4300 verhoogd met f 1500; perceel 3 f 6000 verhoogd met f 1000; perceel 4 op f 6200 verhoogd met f 1800perceel 5 op f 4800 verhoogd met 1700; perceel 6 op f 7400 verhoogd met f 2600: perceel 7 op f 5400 verhoogd met f 1600; perceel 8 op f 4600 verhoogd met f 900; perceel 9 op f 4400 verhoogd met f 1100; perceel 10 op f 1400; perceel 11 op f 7700 en perceel 12 op f 9500 verhoogd met f 3500 te samen f 84.400. Op de vergadering van de vereeniging voor Ziekcnhuishulp is Vrij dag besloten tot definitieve oprichting. Een bestuur bestaande uit 5 leden is ge kozen. Ieder die zich nog voor 1 Februari als lid opgeeft kan dadelijk in de volle rechten treden. Na 1 Februari moet men eerst 3 maanden lid zijn. Personen wonen de aan de grens dezer gemeente, doch bc- hoorende tot de gemeente Alphen, Hazers- woude of Reeuwijk, kunnen ook lid van deze vereeniging worden. Vrijdagmiddag sloeg aan den Zijdeweg alhier een paard bespannen voor een boerenwagen op hol. De inzitten den man, vrouw r-n kind verkeerden in groot gevaar. Bij de pogingen om het paard tot stilstand te brengen viel de man van den wagen. Gelukkig had de vrouw de tegenwoordigheid van geest om de teugels te grijpen en gelukte het haar het hollen de paard tot staan te brengen. LEIDERj^oR I\ Gisteravond gaf d Chr. Harmonie-vereeniging „Devote", Dimetcor den heer J. Noordanus, haar uit voering in de gemeenteschool. Na het spelen der „Devcto'-maisch wen] do vergadering geopend met het zingen van Psalm 150 vers 1 eu 3 cn gebed door den Yoor~w-"r, den heer v. Osnabrugge. Hierna heette dezo allen hartelijk"'wel kom in het bijzonder den Edclachtbaren heer Burgemeester v. c. Valk Bournan cn eenigo leden van het Symphonie-orkcst. „Per Aspera ad Astra", die hun medewor- king voor dezen avond hadden toegezegd. Thans werd aar. dc afwerking von het programma begonnen. „Devote" speelde de „Ouverture Idylle vilagvise" cn verschillende Christelijke lie deren, terwijl door het strijkje ten gehoore werd gebracht „Een vertelling". „Andante Religieuse" cn „Klaagzang." Voor dc pauzo werd aan Mevr. v. Loeu- wen-Noordanus van „Per Aspera ad Astra" door den tweeden voorzitter met een toe passelijke toespraak een bloemstuk aange boden- Na de pauze speelde „Devote" do „Oran- jc-Nassau-marsch Triomphale" en „Het Geuzenvendel op den thuismarsch" welke beide voortreffelijk ten gehoore werden ge bracht. Than3 nam do Burgemeester het woord H13 dankte do vereeniging voor haar uit nodiging en hoopte nog vele jaren van den groei en bloei van „Devote" getuige te mogen zijn. Daarna zong men den Burgemeester staande het „Wilhelmus" toe. Het strijkje speelde nog „Wiegelied", „Hongarische Tanz" en „Liedeke" waarna „Devote" nog eenige marschen ten gehoore bra"' Aan het einde van het programma ge komen dankte de Voorzitter allen die tot het slagen van dezen avond hadden mede gewerkt in het bijzonder den gemeenteraad voor het gebruik der school en den heer van Oosterhout voor de moeite, welke hij er zich toe moest getroosten. Den eer Noordanus dankte hij voor de wijze waar op dezo steeds trachtté „Devote" tot ecu bloeiende vereeniging te fnaken waar ook deze avond weer van getuï- 1 aan den componist van het vereenigingslicd door den heer Noordanus nog dank en hul de was gebracht werd de vergadering met het zingen van Gezang 180 vers 1 en gebed van den tweeden voorzitter v. d. Bosch ge sloten. Een gebonden cbPecte bracht op f 10.55. BODERAVEN. Een geval van miltvuur is geconstateerd hij een rund van de Wed. van Dam; in dc Meije, het kadever is onder politietoezicht verbrand. De politie arrcsieer- de een beschonken persoon, en bracht hem, ontnuchterd zijnde, naar het Huis van Be waring te 's-Gravenhage, daar hij nog eenige dagen hechtenis moest ondergaan. Vantweelogeergasten die bij een Landbouwer aan de Nieuwer- brug per rijwiel gekomen waren werden Vrijdagnacht beide rijwielen gestolen, een Heeren- en een Damesrijwiel. De politie meent de(n) dader(s) op het spoor te zijn. ZW AMMERD AM. Loop der b e vo 1 k i n g dezer gemeente over 1922. Op 31 Dec. 1921mannen 1078, vrouwen 1223, totaal 2301 personen. Vermeerderd doorgehoorl e 38 raar, n en, 36 vrouwen. Vermeerderd door vestiging 76 mannen 136 vrouwen. Totaal 208 personen. Verminderd door overlijden 9 mannen- 13 vrouwen; totaal 22 persopen. Verminderd door vertrek 60 mannen, 126 vrouwen; totaal 186 personen. Bevolking op 31 Dee. 1922: 1123 mannen en 1252 vrouwen; totaal 2375 personen. NOORD WIJK. De poiitiekwestie. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring ont houden aan het besluit van den gemeento- raad van 29 December jl. tot het schrap pen van de jaarwedde van den inspecteur van politie. Zij geven te kennen, dat in een gemeente als Noordwijk een commissaris noch een inspecteur van politie kan wor den gemist, zoomin voor de belangen, van de badplaats als voor de goede orde en :1e veiligheid. De burgemeester had, tegen den wensch van den raad. in een vacature een inspec teur benoemd. LEIMUIDEN. D o n d e r d a g a vo 11 d verga- derde in de Geref. Kerk alhier de Ring Woubruggc van de Jongel.-Vereen. op Ge ref. Grondslag. Van alle aangesloten vereenigingen wa ren leden tegenwoordig en vooral uit Lei muiden zelf. Om half acht opende de Voorzitter G. Los de vergadering, liet zingen Ps. 89: 6 en las Openbaringen 21 waarna Nhn voor ging in gebed. In zijn openingswoord schelste de Voor?, de tijdsomstandigheden van nu, in tegen stelling met die van voor 1914. Ondanks alle verwisseling blijft het profetische woord: „Wachter wat is er van den nacht" en nog steeds blijft de klacht dat de mol» genstond is gekomen en het is nog nachv Na het lezen van dc notulen gef spreke*' het woord aan vr. D. Zemel, die een inlei ding gaf over: „De Bondsïdec." Aan de hand van een 10-tal stellingen schetstt spreker doel cn streven van den Bond, in zijn ontstaan en voortgang, zoodat nu na 30 jaren dc Bond dank zij haar streven ruim 20.000 leden telt en een eigen bureau bezit benevens een flink orgaan. Na een korte pauze kreeg vr. A. dc Bruin het woord voor zijn inleiding ever: „Hot Schoone en dc J. V/' Aan dc hand van een 7-tal stellingen ontwikkelt spr. zijn onderwerp. Duidelijk deed hij uitkomen dat naast Het Ware en Het Goede, ook Het Schoone een plaats moet hebben it ons leven, ook op onzé J. V. Spr. drong ec op aan om op de rooster van werkzaamhe den ook te plaatsen het behandelen var. dc Litteratuur. Op beide onderwerper

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2