GEMEENTERAAD LEIDEN. De Raad dezer gemeente zal a.s. Maau- iag, des namiddags te twee uur vergade ren. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van zes leden der Plaat selijke Schoolcommissie. 2o. Benoeming van een lid der Commis sie voor de Bewaarscholen. 3o. Benoeming van een Directeur der Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cur sus. 4o. Benoeming van een 1 eeraar aan de kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. 5. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de natuurkunde en de natuurlijke histo rie aan de afd. A der Kweeksohool voor onderwijzers en onderwijzeressen. 60. a. Benoeming van een leerares in de nuttige handwerken aan de afd. A der Kweeksohool voor onderwijzers en onder wijzeressen b. c.q. Voorstel tot bet verleenen van eervol ontslag aan Mej. A. E. Driessens, als assistente bij het onderwijs in de handwerken aan die school. 7o. Benoeming van een tijdelijk Ken- rings veearts, tevens adjunct-Directeur van het Openbaar Slachthuis en van den Keu ringsdienst van vee en vleesch. 80. Voorstel tot het verleenen van eer- vel ontslag aan Mej. Dr. S. Holker, als leerares in schoonschrijven aan de Hoo gere Burgerschool voor Meisjes, wegens opheffing der betrekking. 9o. Praeadvies op het verzoek van L. Roggeveen, om eervol ontslag als onder wijzer aan de school Mare A. 10. Praeadvies op het verzoek van A. L. Eekhof. om eervol ontslag als onderwijzer aan de school Vrouwenkerks-teeg A. Ho. Praeadvies op het verzoek van I. ten Brink, om- eervol ontslag als onder wijzer aan de school Medusastraat B. 12o. Begrooting, dienst 1923, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis 13o. Praeadvies op het verzoek van J. H. van Wijngaarden, om de te bouwen schuur in den tuin van perceel Zoeter- woudsohe Singel No. 57b, van hout te mogen maken. 14o. Praeadvies op het verzoek van de Leidsohe Roed- en Zedlvereeniging ,.Die Ley the", rm de te bouwen bootenloods op het terrein achter den Morschweg, kod. Sectie P No. 550, van hooit te mogen ma ken. 15o. Voorstel tot openbaren verkoop van op de Stadstimmerwerf aanwezige, buiten gebruik gestelde voorwerpen en materialen. 16o. Voorstel tot verhuring van het winkelhuis aan den Nieuwen Rijn No. 20- l>enevens de bovenwoning van de Graan- beurs, aan H. L. van Leeftwen. 17o. Voorstel tot vaststelling van de rooilijnen van den nieuw aan te leggen weg van de Hoogewoerd naar de Zijd- gradft. 13o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van het perceel Sectie M. No. 2820, nabij de Th 0 rbeckes fcraafc. 19o. Voorstel tob aankoop, ten behoeve van de Volkshuisvesting, van eenige peir- ceelen weiland en wa-ter in den Sfcadspol- der benoorden den Heerensdngel en trt beschikbaarstelling van de vo~r dien aan koop benoodigde gelden. 20o. Voorstel tot verhooging van de subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur, door vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat. dienst 1922. 21o Voorstel tot vaststelling van de verordening van 17 Juli 1922 (Gem. blad No. 4), houdende wijziging van de ver ordening van 9 Mei 1921 (Gem. blad No. 20), op de heffing eener plaatselijke be lasting naar het inkomen. 22o. Voorstel tot aanvaarding van de door den Minister van Arbeid ontworpen gewijzigde wachtgeldregeling. 23. Voorstel tot regeling van het ver haal van erfljoensbijdragen on het on derwijzend personeel van verschillende on derwijsinrichtingen. 24o. Voorstel tot wijziging der begroo- tdng, dienst 1923, ten behoeve van de uit gaven der Commissie voor Steunverlee- ning aan werHooze leden van organisa ties. 25o. Voorstel a. om niet in te gaan op het verzoek van het Bestuur van het district Leiden van de Federatie van drukkerspatroons in Nederland, tot benoeming van een commissie uit den Gemeenteraad, om met dit besfcuuT eene regeling te ontwerpen voor het gemeentedrukwerk y b. tot onderhandsche opdracht van de levering van het drukwerk voor de ge meente gedurende het jaar 1923 aan Èd. IJdo. 26o. Voorstel a. tot nadere vaststelling van den prijs van het gas b. tot vaststelling van de verordening, houdende wijziging van de verordening van 17 December 1914 (Gem. blad No. 37), betreffende de levering van electriciteix. door de Stedelijke Fabrieken van Gas- en EJectriciteit. 27o. Voorstel. a. oni niet in te gaan op het verzoek van den Leidschen Marktkoopldedenibond „Ons Belang", in zake reductie van Marktgeld b. tot vaststelling van de verordening, houdende wijziging van de verordening van 17 Mei 1920 (Gemeenteblad No. 23), regelende de heffing van eene belasting onder den naam van „Marktgeld" in de gemeente Leiden. 2So. Verordening, regelende de heffing van belastingen voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis te Leiden. 29o. Verordening, regelende de beffing va 11 een beJasting op vrachtautomobielen, moloronimbuss<en en aanhangwagens. 30o. Verordening, regelende de invorde ring van de belasting op vrachtautomobie len, motoromnibussen en aanhangwagens. 31o. Voorstel tot verhooging van den bijslag voor het vervoer van stoffen, be doeld in art. 20 der pachtvóorwaarden. aan den pachter van het baggerwerk P. van Ulden. 32^ Praeadvies op de motie van den heer Groeneveld, in zake de demping van de gehecle sloot langs de van der Helm kade. 33o. Voorstel: a. te verklaren dat eenige gedeelten van de Oostdwarsgracht (Watcrsteeg) en van de Oostdwarsgracht (O.-Z.), niet meer voor den openbaren dienst bestemd zullen zijn b. lot beschikbaarstelling van gelden voor de verbetering van de Looiersbrug. de Ooetdwarsbrug en de Greinbrug en de daarmede verband houdende werken. 34o. Voorstel tot nadere vaststelling van de jaorlijksohe bijdrage in het tekort op de exploitatie van het badhuis van de Woningbouwvereeniging „De Eendracht". 35o. Voorstel: a. om niet aan te nemen het voorstel- Wilmer en het daarop ingediend amende- ment-Ellkerbout, in zake wijziging van do verordening op de heffing eener zakelijke belasting op het bedrijf b. tot vaststelling van de verordening, houdende wijziging van de verordening ran 8 Augustus 1921(Gem -blad No. 21), op de heffing eener zakelijke belasting op het bedrijf. 36o. Voorstel: a. tot vaststelling van do slót-balans en do verlies- en winstrekening van het Tijdelijk Levensmiddelenbedrijf b. tot opheffing van de gestelde zeker heid ten behoeve van den Directeur en den Kassier van dat bedrijf. 37o. Bezwaarschriften tegen aanslagen in het schoolgeld Middelbaar- en Hooger- onderwijs, dienst 1921/1922. 3So. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1919/1920 en 1920/1921. Waclil}|cld-re<|eliii(f. Het aandeel van hef Rijk in de wacht geldregeling bedroeg tot nog toe 331/3%: dat der gemeente werd bij Raadsbesluit van 1 Februari 1921 vastgesteld op ten hoogste. 16 2/3%. Thans stelt de Minister het aandeel van Rijk en Gemeente op een geluk bedrag vast, n.l. 20 fio vraag rijst nu (aldus B. en W.): Is het gemeentebelang bij het tot stand ko men van wachtgeldregelingen voldoende betrokken om die verbooging van 16 2/3% tot 25 te moliveeren. Daarbij moet in het oog worden gehouden, dat bet Rijks subsidie onafscheidelijk is van het ge meentesubsidie, zoodat, indien de gemeen te weigert, het Rijk zich ook terugtrekt, en er dus geen wachtgeldregeling tot stand komt. Ook schijnt van nader overleg met het Rijk over een voor cle gemeente meer voordeelige verdeeling van ieders aandeel weinig heil te verwachten. Voorts zij er op gewezen, dat het Rijk het wachtgeld, althans de grens lot welke Rijk en Gemeente caan, eenigszins ver mindert. O.a. zal met ingang van 1 Ja nuari 1923 slechte een bijdrage worden verleend over uiikeeringsbedragen van ten hoogste ƒ20.per week en voorzoo- ver die 70 van het gederfde loon niet overschrijden. Alvorens tot de beantwoording van de gestelde vraag over te gaan. wordt hier een overzicht gegeven van de kosten, die de wachtgeldregeling tot nog toe voor de 7 le kwartaal 171.54 2o kwartaal 656 57 3e kwartaal 102.32 4© kwartaal 159.82 le kwartaal „287.36 2e kwartaal 125.48 3e kwartaal 37.63 October 3.22 Daarna zijn geen wachtgelden meer verleend. Voor dit doel is op de bogroofingen voor 1921, 1922 an 1973 respectievelijk be schikbaar gesteld ƒ10.000.ƒ5000.en ƒ2000.— De wachtgeldregeling betrof voor Lei den slechts twee werkgevers, n.l. de firma Molkenboer, alhier en de N.V. van Kem pen. Begeer en V03 te Voorschoten. Weliswaar zijn dn kosten voor de ge meente dus nog niet hoog geworden, maar dit kan elk oogenldik veranderen, indien meer werkgevers van deze wachtgeldrege ling gaan gebru'k maken. De hierbovengesU-ide vraag moet dus niet alleen bezien worden uit een oogpunt van de kosten, die u:t de wachtgeldrege ling tot nog toe voor de gemeento voort vloeiden. Indien B. en W den Raad toch in over weging meenen te moeten geven, die vraag bevestigend te beantwoorden, dan dopn zij dit op de volgende gronden. Wanneer er in eenig bedrijf geen wacht geldregeling bestaat komt de betrokken werklooze dadelijk bij de verzekering en, als hij uitgetrokken is, alsook indien hij nog geen recht op uitkeering heeft, bij de Steuncommlssie, vroeger: het Burgerlijk Armbestuur. In do kosten van de verzeke ring betaalt het Rijk de helft, in die der Steuncommissie nagenoeg 'niets, thans al leen voor de sigarenmakers. Een arbeider echter, die onder een wachtgeldregeling valt, komt niet bij de verzekering of bij den steun. In herinnen- ring zij hierbij gebracht, dat aangezien de verzekering de laalste jaren geleidelijk bep„crkt is geworden, en thans de gemid delde trektermijn op 60 dagen is te stel len, de betrokkene dut al zeer spoedig bij de Steuncommissie temt en dan op een enkele uitzondering r.a, geheel voor re kening van de gemeente is. Het is de ge meente dus wel wat waard dit laatste te voorkomen. Hoewel uit den aard der zaak hier geen raming van kosten kan worden gegeven, is hot tocli duidelijk, dat in den tegen- woordigen tijd, nu de werkloosheidspe rioden veel langer zijn dan normaal, elke wachtgelder voor de gemeente een bespa ring beteekent, omdat in zijn uitkeering ook werkgevér en Rijk bijdragen. Bovendien blijven door een wachtgeld regeling de normaio verhoudingen in de bedrijven bewaard, waf mede een alge meen belang en in het bijzonder een ge meentebelang kan worden genoemd. B. en W. stellen den Raad derhalve voor de door den Minister van Arbeid in zijn circulaire van 14 December 1922 ontwor pen gewijzigde wachtgeldregeling te aan vaarden. De lo verin,} van drukwerk. Bij raadsbesluit van 20 December 1917 werd besloten de levering van het druk werk voor de geirfoeale wederom voorden tijd van 5 jaren, ingaande i Januari 1918, ondershands op te dragen aan den heer Eduard IJdo. boekdrukker alhier, tegen de door den Nederlandschen Bond van Boek drukkerijen vastgestelde minimum-tarie ven en verder ouder de in de concept- overeenkomst vermelde voorwaarden. Het houden van eene openbare aanbeste ding had aldus B. er W. destijds geen zin in verhand met de dorr genoem den bond vastgestelde minimum-tarieven, beneden welke het den aangesloten leden, en dat waren alle boekdrukkers van eeni ge betcekenis, verboden was drukwerk af te leveren. En vermits verder de lieer IJdo de gemeente gedurende een reeks van jaren op uitstekende wijze en als liet noodig was in den kortst, mogelijken lijd had gediend, achtte men het toen dezer zijds alleszins rationeel hem do leverantie wederom voor een 5-jarig tijdvak op te dragen en niet in zee te gaan met de or ganisatie van drukkerspatroons, die het werk onder de in aanmerking komende drukkers wilde verdoelen en zich voor eene goede uitvoering aansprakelijk wil de stellen. Men achtte hieraan een te groot risico voor do gemeente verbonden, aangezien het bij het gemeentelijk drute werk op tal van tacteren aankomt, die het noodzakelijk maken, dat de gemeen te met den uitvoerder en niet met een tusschenpersoon in r.auw contact is. In het bijzonder bij spoedwerlc moet de ge meento er op kunnen rekenen, dat het werk op de vlugste en op de door haar verlangde wijze gereed komt. Ed dit kan niet beter het geval zijn, dan wanneer de gemeente eene overeenkomst heeft met een vertrouwden, uitstekenden drukker, hoeveel moeite de organisatie zich ook zou willen geven en hoezeer ook de tus schenpersoon, die hei werk moet ver- deelen. alles in het werk zou stellen om de gemeente vlug en goed te doen bedie nen. In het belang van de gomeentefinanoiën en vermits in deze tijden beperking van de uitgaven meer dan ooit geboden is. zal alles in het werlc gesteld moeten worden, om nog tot meerdere verlaging van de uitgaven voor het gemeentelijk drukwerk to geraken. Onder deze onaardigheden heeft het o.i. geen zin in ie paar op het verzoek van het dagelijksch bestuur van bet district Leiden van de Federatie van Drukkers- patroons in Nedar:and, om uit den Raad eene commissie te benoemen, die met adressant een regeling ontwerpt, om het gemeentelijk drukwerk over meerdere drukkerijen te vardeelen. Indien toch tot verdere beperking van het drukwerk, waaronder reeds niet begrepen is het drukken van dé Ingekomen Stukken, van de Handelingen van den Gemeenteraad, van het Gemeenteblad en van verschil lende werken, die ten behoeve van de be drijven worden uilgevoerd. wordt over gegaan, dan wordt de leverantie tenslot te zoo garing, dat eene verdeeling in per ceelen veilig achterwege kan blijven. Teneinde echter een beslissing in dien geest niet voor een lang tijdsverloop on mogelijk te maken, lijkt het B. en W. thans het beste niet weder een overeen komst voor den tijd van 5 jaren aan te gaan, doch de leverantie voorloopig slechts voor het jaar 1923 wederom aan den tc-genwoordigen drukker, die geheel op het gemeentelijk drukwerk is inge richt, op te dragen. De verkiezing van de Eerste Kamer. De verkiezing van <le leden der Eerste Kamer volgens een stelsel van evenredig kiesrecht dreigt meer en meer een puzzle te worden, schrijft hét „Hsgz." Mien weet, dat het eerste ontwerp der regeoninig, waarin de verkiezing was ge regeld, is teruggenomen en dat daarvoor een soort blanoo artikel is in de plaats gekomen. Vast slaat alleen, dat de Eerste Ka mer uit vijftig leden zal bestaan, door de leiden, der Sloten van de verschillend© provincies op den grondslag van even redige vertegenwoordiging gekozen, dat die leden der Eerste Kamer zes jaar zit ting hebben en dat de helft om de drie jaar aftreedt. Het overige, met name het systeem van evenredig kiesrecht, moet nog wordlen ge regeld. Het Eerste Kamerlid De Waal Maiefijt had voor het comité-Koetsveld een plan geopperd, waairin hij, tot behoud der pro vinciale nuanceeringen, de provincies in zes kieskringen had verdeeld met elk vijf tot elf afgevaardigden. Do moeilijkheid, gelegen iri de aftreding bij helften, zoodot voor twee of drie af gevaardigden evenredige vertegenwoor diging zou moeten maar niet kunnen worden toegepast, ontzeil de hij door de eene groep kieskringen te, brengen in de aftreding voor de eerste drie, de andere in de aftreding voor de tweede dirie jaar. De regeering gaat blijkbaar dezen weg niet uit. Zij- wil de elf provinciën in vier kies kringen verdeden, aklus: 1. Zuid-Holland, 2. Noord-Ho Hand en Friesland, 3. Gronin gen, Drente, Overijsel en Gelderland, 4. Utrecht, Noord-B raban t-, Limburg en Zeeland. Op deze wijze krijgt men grooter krin gen en een grooter aantal te kiezen af gevaardigden, oipvolgelijk 10, 13, 14 en 13. Maar het feit blijft, dat bij een aftre ding voor de helft het evenredig kiesstel sel maar zeer onvolmaakt tot zijn recht zal kunnen komen en de kleine partijen in elk der leringen tot raaohtieilooslheid zul len zijn gedoemd, tenzij verbinding der •lijstien mocht worden, toegestaan. Op de tweede plaats schiet er bij de ontworpen indeeling van de provinciale nuanceering weinig of niets overFries land en Noord-Holland, Utrecht en Zee land staan mijlenver van elkaar. Op de derde plaats dient er op gewe zen, dat het niet billijk zou zijn, aan de stemmen der samengevoegde Statenleden dezelfde waarde toe te kennen. De Frieschc Staten brengen 50 stemmen uit, de Noord-Hollandsehe 77, een reusachtige onevenredigheid indien men het bevolkingscijfer als maatstaf neemt. Niet andens staat het met de verhou ding tussohen Zeeland en Noord-Brabant, Drente en Gelderland, enz. Werd ca- op voet van gelijkheid gestemd, dan zou een groote onbillijkheid worden begaan. Op de vierde plaats mag worden ge vraagd, of het geen tijd is, een juistere evenrreddgheid te brengen tussohen het aantal eerste Kamerleden aan de ver schillende provinciën toegewezen. Dat Overijsel met een veel talrijker be volking dan Friesland maar drie leden naar de Eerste Kamer zendt en Fries land vier, is een anomalie. En zoo zijn er meer. Men ziet dat de kwestie der verkiezing van de Eerste Kamer een netelig vraag stuk is, en dat het moeilijk zal zijn een op lossing te vinden, die ©enigermate bevre digend mag worden geacht. Het graf van John Bunyan. John Bunyan, de schrijver van „Chris- tenreize" stierf in 1G88 ten huize.van zijn vriend Strudwick te Londen. Hij werd op Bunhill Fields begraven en er verliep een halve eeuw voor zijn naam op het graf werd vermeld. In 1862 werd er een inschrijving gehou den voor restauratie van hot graf. Er werd toen een monument op geplaatst, dat ech ter in de laatste zestig jaar sterk verweerd is. De Free Churches hebben thans het monument doen herstellen, dat dezer da gen plechtig is onthuld. Lant!- en Tuinbouw. Besmettelijke veeziekten. Een bijvoegsel tot de St. Crt. no. 12 t>e- vat een staat van de gevallen van be smettelijke veeziekten in Nederland, voor gekomen gedurende de maand December j.l. Daaraan ontdeenen wij dé volgende op gave (de cijfers tuss"v 1 haakjes duiden het aantal eigenaren aan, mder wier vee de ziekte voorkwam)mond- en klauw zeer bij de herkauwende dieren en de var kens (51)schurft bij de eenhoevige die ren en schapen lol (27)miltvuur onder alle vee 24 (21); hondsdolheid 5 BemestingsprOeven bij aardappelen. Op de proef boerderij van den Veenkolo- nialen Boerenbond te Borgerc-cn*-te <?>-••• waar in 1914 een bemestingsproefveld werd aangelegd met het doel na te gaan welken invloed de afzonderlijke voedingsstoffen kali, fosforzuur, stikstof en kalk hebben op den groei der gewassen, werd in 1922 een belangwekkende proef genomen mot de aard appel variëteit „Thorbeeke." Daar bij bleek, dat de perceelen, die geen stik stof ontvingen gaandeweg in loofontwikke- ling achterbleven en het eerst tot rijoheid kwamen, terwijl het weglaten van kali tot gevolg had, dat gedurende den groei het loof een ongezonde tint verkreeg en bij de knollen e,order rijpheid intrad dan op vol ledig bemeste perceelen. Wat de hoeveelheid geoogste aardappe len betreft, bleek bij de genomen proef, dat het weglaten van stikstof den groot- sten invloed heeft op de opbrengst, daar na volgen kali en fosforzuur, terwijl het niet-aanw enden van kalk in 't geheel niet gepaard bleek te gaan met vermindering van opbrengst. Van hoe grooten invloed een doelmatige bemesting is waaronder verstaan moet worden een zoodanige dat de planten alles ten volle in den grond vinden wat ze voor goede ontwikkeling noodig hebben blijkt uit de gepubli ceerde. tabellen, waaraan we ontkenen, dat een volledige bemesting met stikstof, kali, fosfotzuuir en kaik oogstuitkomsten gaf, die het dubbele beliepen van die voor perceelen, waaraan in 't geheel geen be mesting was gegeven. Wat aangaat het zelmeelgehaltc van den oogst der verschillende perceelen is gebleken dq-t dit gehalte door geen enkele der voedingsstoffen wordt opgevoerd, doch wel door sommige gedrukt. Vergelijking van oen volledig bemest perceel met per ceelen, waarop telkens één der voedings stoffen niet is aangewend en de drie an dere wel werden toegepast, voert tot de conclusie dat een weglating van kalk en fosforzuur het zetmeelgehalte iets lager doet worden en dat weglating van stik stof en kali dat gehalte belangrijk doet stijgen. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Voor behandeling in openbare zitting staan 35 zaken op de rol, voor niet-open- baar 5. P. II. L. J., A. M. F. J. en H. P. C. J., banketbakkers te Rotterdam, filialen heb bend aan de Haarlemmerstraat en Hooge woerd te Leiden, zijn beklaagd, hun winkels aldoor onvoldoende verwarmd te hebben, althans r.iet zooals voorgeschre ven door den Minister van Arbeid. In November, verklaarde de verbalisant, was er heelemaal geen verwarming, in December daarop waren petroleumkachels geplaatst. De alsgefuigen opgeroepen filiaalhoud sters konden deze verklaring bevestigen. De Ambtenaar vroeg voor ieder der be klaagden 10 boete of 2 dagen. De verdediger gaf als oorzaak hiervan op, dat dit ministerieel besluit te plotse ling kwam, om daaraan zoo spoedig voor de 120 winkels der l'irma de gevraagde ver warming aan te brengen, en de wijze zoo_ als deze moest geschieden zou voor iede- ren winkel een uitgaaf vragen van 700. De firma had daarem 150 stuks petroleum kachels gekocht, die" voldoende waren, doch door de activiteit van Leidens po litie is deze zaak voor het Kantongerecht gekomen. De verdediger bewijfelde of de Minis ter wel gerechtigd was dergelijke voor schriften te geven, waarom deze zaak bij veroordeeling in honger instantie zou wor den aanhangig gemaakt. G. L. v. d. B., slager te N 0 0 r d w ij k, heeft een varken voor dc keuring naar zijn winkel overgebracht, waarin toen als voorgeschreven <ong, hart enz. ontbraken Getuige van Klaveren kon zulks beves tigen, waarna de Ambtenaar ƒ10 boete of 2 d. eischte. W. P., kapper te Leiden, is ten las te gelegd, dat door hem een ruit is ver brijzeld van de Noordwijksche Tram. Be klaagde kan het piet ontkennen, noch be vestigen, daar hij gelijktijdig met geluige J. H. v. d. Pluim, koopman te Leiden, door de ruit viel. Zij hebben aangeboden, een andere ruit te leveren, doch de Mij. wil dat niet aanvaarden, en ieder de helft la ten betalen van cm bedrag van ƒ24. wat een spiegelruit xost. Beklaagde heeft een stuk van dc ruit laten onderzoeken, wat gewoon dubbel glas is. Getuige v. d. Pluim zegt dat beklaagde bij de gelijktijdige tuimeling er door viel, doch wie heeft ze nu gebroken? Ook een tweetal getuigen a décharge geven een gelijko verklaring, terwijl ook de dienstdoende conducteur niet kan zeg gen, wie ze eigenlijk heeft gebroken9 De Ambtenaar oordeelt toch schuld btj beklaagde en eischt 10 boete of 5 dngea Beklaagde beweert nogmaals geen schuld te hebben en aangeboden te heb ben, de ruit te leveren. G. D. en P. P., be:den te Leiden, zijn gedagvaard, omdat zij op het signaal van den wagenbestuurder der tram niet uit de rails zijn gegaan. Beklaagde zegt dat het niet geheel juist is. doch getuigen mevr. Uitfcenbroek en de wagenvoerder bevestigen het. verbaal. Eiseh ƒ4 boele of 4 dagen. G. K. B., koopman tc Oegst geest, .heeft de arbeidswat overtraden, door Za terdags te lang to laten werken. Beklaagde had zijn boekhouder order gegeven het te verbieden; hij zelf was af wezig. Deze zaak werd aangehouden ten einde den boekhouder te hooren. H. P.. koopman te Leiden, heef! met een 2-wielig voertuig op de klinkerb^sfra- ting gereden langs den Haarlemmerweg. De Vaart was zoo smerig, dat hij daar toe overging. Eiscli ƒ3. De Kantonrechter veroordeelde -direct tot 50 ct. boete J. K. W.. koo jman te L e i- den, die een ongeijkt gewicht op zijn wagen heeft gehad. Eisch 50 ct. boete. Mej. P. J. v. T., te I, ei den, heeft zon der licht, gereden. Ze had er geen erg in gehad. Bepaald om een horic rijdend uit gewaaid. Maar toch gpbeurri? zegt de kan tonrechter. Jawel! Ëisch f 3 boete. Da Kantonrechter direct uitspraak doende, veroordeelde haar tot boete Personen te Leiden gevestigd. M. J. Swart, controleur Lcvensvorz. Mij»» Maria Gondastraat 39 Mej. H. Hartevelt Verhoog, Du i venbod ostraat 9 C. Perger, el eet romont eur,Zijlsingel 63 A. F. Koster, surnr. Ind. P. en T., Har,riem nierstraat 289 K van der Schuit, monteur, Beestenmarkt 42 Mej. L. Groenewolt, verpleegster, Acad. Zie kenhuis J. Staal, chef cantinchouder, Oude Vest 3 Mej. J. E. J. H. van Deursen, win keljuffrouw, Hoogewoerd 22 Mej. -J G io Grand, telefoniste," J. Pesijnshof 0 v\ J. Hcnsing, cliefmonteur, v. d. Werfsteail 2nd H. Schoo en gezin, oberkeilner, öegstgeester- laan 8 Mej. B. J. J. Steringa, dienstbode, PoeLgeeststraat 24a Mej. J. Brink, naaister Langegracht 81 N. H. A. v. d Meel en ge zin, kastelein, Lange Mare 19 Mej A tea Hove, Nieuwsteeg 16 Mej. E. Kleinhveil, dienstbod#, Vischmarkt 2325 T- Vnor- fcrood, monteur majoor K. M. Mauri straat 34 F. W. Hub, monteur, Kalvermarkt 3a. W. Poclstra en gezin, stucadoor, Gasstra.it 36 A. J. H. Verhagen, machinist, Drcma- straat 17 Mej. A. E. Hey, dienstbode, Hoo- ge Rijndijk 6 J Langhout en gezin, journa list, Oude Vest 161a Mej. E. J. Vornholt, Hopilal Wall cm A. J. C. Vlaskamp, Visch markt 19 W. P. D. van der Knaap, con troleur Ind P. en T., Breestraat 159 Mej. M. S. Bijvoet, Noordeinde 50 D. Roos, vischliandelaar, Haarlemmerstraat 53 J. M. Wesseünk en gezin, O. I. Ambtenaar, Rijns- burgerweg 169 J. van Sousbeek en gcziu, decoratieschilder, N. Run^lersteeg 2 Mej. J. Molhoek, Groenhovenstraat 17 Mej. C. van Noor.t, huishoudster, Mandcnraakerstceg 4 Mej. A. L. A. Berends, Nieuwe Rijn 27 C. R. Rijnenberg, Rijnsburger weg 11 Mej Ff J. Lory, dienstbode, Dillenburgcrstaat 2. Personen uil Leiden vertrokken. H. van Klaveren, Rotterdam, Frederikspleitt ackcr Hordijk, Bilthovcn, Beelhovenlaan 7 Mej. C. J. M. KIoLnegris, Den Haag, Koning straat 6b D. Koet, Haarlem, Spaarne 92 Mej. J. Segaar geboren Deijl, Schiedam, Zijl- straal 26 Wed- J. H. Hols wilder geboren Pols, Rijswijk Z.-H, Leeuwendaallaan 65 P. Spaa, Den Haag, Jacob. Mosselslraat 51 Mej. H. Roodenburg, Bodegraven, Noordzijde 113 J. Bakker, Den Helder, Spoorstraat 140 Mej. J. M. Renirie, Rotterdam, Botbastr. 63 Ghr. B. G M Henneveld, Den Haag, Hof xrijekstraat 44 HE. Somors, Den Haag, idem Mej. E. Luiten, Oegstgeost, Wilbolrai- napark 20 J. E. Stöxen, Rotterdam, Scheep makershaven 62 W. H. van Schaik, Lei derdorp, Dalslaan 21 Mej. J. M. Kouwen-, hoven, Roermond, Kapellerlaan 127 B Mej. H. Pel, Oogst gee 4, Wilhelminapark 15 G. Lorijn, Alkmaar, Sn ar enm ansl aan 70 J. E» van Velsen, Noord wijk, „Stad Parijs" Woel. Koopman- geboren Donders, Tilburg, Heuvel straat 47 M. Schud el, trecht, Lange Jansstraat 6 Mej. J. Hermans, Amsterdam, Corns. Anthoniusstraat 50 I Mej. W. Ha - ter, Haarlemmermeer, Hoofdweg 947.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 8