llJjllljlll lip lit! iflj Dagblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENTSPRI S IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEYESTIGD ZIJN PER KWARTAAL t 12.50 PER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - WOENSDAG 10 JANUARI Bureau:iHooioraclit 35 - Leiden - Tel. int. 1278 - 1923 - No. 840 Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS DES ZATERDAGS 10.30 PER GEWONE REGEL 10.221 KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 voorden 50 cent; Zaterdags 75 cent i~' bij vooruitbetaling. INGEZONDEN RECLAME* Dit nummer bestaat uit twee bladen V Politieke laster. Dozer dagen werd in de vaderlanascho per een bericht uit Indië gelanceerd, doch door Het Handelsblad terstond te gengesproken, als zou de heer Colijn in zijn bezuinigingsrede vooral -op bezuini ging op oorlogsuitgavën hebben aange drongen, teneinde daarmede te bewerken, dat de Nederlandsche leening in Amerika <>ndcr garantie van de „Bataafsche" zou kunnen geplaaet worden. In een artikel met bovenstaand op schrift er boven geeft De Nederlan der over dit treurige gedoe een stukje crïtiek ten beste, hetwelk wij hier laten volgen: „Er i6 niets, dat hot leven van een volk zoodanig bederft en vergiftigt, als de voortdurende laster omtrent openbare personen en gebeurtenissen. Niet alleen wordt de naam van politieke mannen daardoor bezwalkt en wordt het vertrou wen in hun karakter ondermijnd; maar er ontstaat een algemeen wantrouwen in alles wat verband houdt met den staat kundigen arbeid en met het verkeer tus- 6chen politieken personen. Indien een. Minister, of een ander op- den-voorgrond-trodend politiek persoon, in hot openbaar over belangrijke dingen spreekt, dan zijn honderden gereed om te denken: „Ja, dat zegt hij wel zoo een voudig, maar er zit natuurlijk heel iets anders achter." Datgene, wat er achter moet zitten, is dan natuurlijk verre van mooi. En al is het nog zoo onzinnig, het wordt geloofd; natuurlijk, „want alle po litiek is knoeierij". Een ergeliik staaltje van zoodanigen laster is het bericht in het „Nieuws van den Dag van Nederlandsch-Indië" omtrent onze laatste Indische leening, welke lce- ning in Amerika geplaatst werd en op zeer aannemelijke voorwaarden werd overgenomen door de Guaranty Trust- company of New-Yc?k. Wat vertelt ru het Indische blad? Het geeft het navolgend gecompliceerd ver haal. Dc Amerikaansehe Trust zou de Indi sche lccning alleen hebben willen ovërne- men, als de Koninklijke Petroleum-Mij. bereid was, zich voor deze leenïtie garant te stellen. En de Koninklijke Petroleum- Maatschappij zou tot het verleenen dezer garantie wel gedwongen zijn geweest, om dat de Rcgeering het verleenen dezer ga rantie als geheime voorwaarde had ge steld bij de overeenkomst, met de Bataaf sche Petroleum-Maatschappij in zake de Djambi-f erreinen. Men zou zeggen dat dc roman al mooi genoeg is: geheime voorwaarden bij twee contracten, die door de Statcn-Gcneraal zijn goedgekeurd, en een garantie van een Pctroleum-Mij. voor een Indische staats- leening! Maar het mooiste moet nog ko men. Do Amerikanen nemen geen buiten- landscho leeningen (zoo luidt hot verhaal) van landen, waar de oorlogslasten niet verminderd worden. Ook hierop wist de heer Colijn raad. Hij zou wel voor die vermindering der oorlogslasten zorgen. Van daar de 6tra Ffe bezuinigingsrede van den heor Colijn, cvmtrent do Defensie, bij de Algemeene beschouwingen over de Sta a tsVe gro o ting Dus de Minister van Koloniën bedriegt de Staten-Generaal, door het toevoegen en aanvaarden van geheime voorwaarden bij een exploitatie-contract en bij het sluiten ecr.er leening. En de heer Colijn bedriegt de Amerikaansehe Trust, door omtrent bezuiniging een belofte te geven, wier vervulling allerminst binnen zijn macht ligt. en hij bedriegt zijne medeburgers door op bezuiniging aan te dringen, niet uit beginsel, maar tot dekking van een fi nancieel operatie. Het ie alles te mal. om los te Icopen. Do bedoelde leening is aan rh Amerikaan sehe Trust gegund, eenvoudig omdat, de ze, van de gegadigden, de vocvrdeeligste conditiën stelde. De toenmaals bestaande aanbiedingen zijn op de Departementen van Koloniën cn Financiën met den meestcn ernst onderzocht. En het ver baal van eenig verband tusschen deze gunning en de Djambi-overc-enkomet ■of van eonigo bemoeiing met die leening van de Koninklijke Petroleum-Mii. is lou ter fantasie. Maar intueschen is hot kwaad geschied, de laster dringt, door, het vergif doet. zijn werking. Er is weder een nieuwe bijdrage geleverd voor de lastercampagne tegen den heer Colijn en voor hef ondermijnen van het vertrouwen in Regeering en Volksvertegenwoordiging. Straks wordt het verhaal als feit ge- worppn in het debat op een kiezersver gadering. De roman is veel te mooi en er zit to veel muziek in, om hem zoo maar ■op den vuilnishoop te werpen, waar hij thuis behoort. Dergelijke politieke laster kan niet diep genoeg veroordeeld worden. Plet kwaa'd dat hij doet aan den volksgeest on aan het verkeer onder de volken, is grooter dan men het zich zou voorstellen." STADSNIEUWS. Weck der gebeden. Gisteravond trad als spreker op D s. J. Riemons, die do samenkomst opende met het laten zingen van Psalm 43 vers 3 en 5 en gebed, waarna gelezen werd Jee. 43:1—12 en Kor. 13. Gezongen werd nog Gezang 3,:2: U looft d' Apostelechaar in heerlijkheid o Heer! De Algemeene Kerk; het eene lichaam waarvan Christus hot hoofd i6. Laten we, aldus Spr-, het elkander maar open en eerlijk zeggen dat we hier zijn aangeland op een terrein waarop voet angels on klemmen liggen. Toch loopen er wel vciligo paden door. Op die paden wij6t ons Jesaja in dit hoofdstuk (42). Hij bepaalt ons bij de quintessence hef, Christelijk geloof. Hij maant ons aan tot het helpen van elkandor. Doorgeven. Elkander doorgeven het schoonste wat wo hebben: >ons Christelijk geloof. In den voorgelezen brief van Paulus treedt niet het geloof op den voorgrond, maar do liefde. De liefde als de meeste. Dat is voor oen theologische Nederlan der bijna niet to begrijpen. Paulus ziet in hot. verschiet het eeuwi ge gebouw, doch niet met handen go- maakt: hot hemolsch Jerusalem; de ver loste Kerk. Daarop moet -onze hoop zijn gericht. Christenen zijn mensehen die hoop heb ben. Er is een opleven van die hoop. Gode zij daarvoor dank. Do hoop hangt nauw 6amen met de een heid. Naarmate do vervulling van do heilige algemeene Christelijke Kerk nabij komt, sluiten wo ons nader bij elkander aan. Wo gaan er alvast rekening mee hou den. Wanneer het goed met ons staat, gevoe len wc het allen, boe schoon het zou zijn wanneor we slechts één groot Pret. staat kundige partij hadden. Eén in het huisgezin. Eén in dö Staatkunde. Eén in de Kerk. Eén bij den Avondmaaldisch. Het kan niet, maar hot zou toch heerlijk zijn, als het kon. Toch kunnen wo allen in die richting iets doen. Door te werken voor de beginselen die ons tot elkander brengen. Door af te breken wat ons scheidt. Wat ons allen ontbreekt is geestelijk onderscheidingsvermogen. Sommigen zoeken het alleen in de li turgie enz. We kunnen het lijstje zelf wel aan vullen. Er is ook een verkeerd streven naar eenheid, wat leidt tot eenvormigheid. God heeft ons verschillende gaven ge geven. Verschil van aanleg en temperament. God wil geen eenvormigheid maar ver scheidenheid- Do Roomschen probeerden hot met een kerkelijke taal, het Latijn. Niet alzoo. Laat cr vereohil zijn. Laat het. zelfs zoo zijn dat we het niet eens zijn in alle bijzaken. We kunnen toch allen niet in één kerk. Gelukkig niet. Maar waarvoor we ons hebben te wach ten is een hoogmoedig op elkander neer- zlcn. Wanneer wij schreeuwen over bijzaken en fluisteren over het allemoodigste kun nen wij niet do helpende hand toesteken aan heil die het in de wereld niet meer kunnen vinden. Laten we roep enover het groot Heil, ons door God in Christus geschonken. Laten we liefhebben. Niet ophouden elkander lief te hebben. Dan, als er misschien ook voor Ne derland zware tijden mochten aanbreken, zullen wij samen pal staan tegen "hef, on geloof, dat niet vraagt tot welke richting we behooren. maar alles wil neerwerpen wat zich Christelijk noemt. Hier eindigde spr. en ging voor in dankgebed, waarna gezongen werd: „Een vasle burcht is onze God". Als' een der bewijzen voor het verlan gen naar eenheid zij opgemerkt, dat de Oestcrkerk weer stampvol was. Voor hedenavond is aan de orde: Volken en Overhedon. Dankzegging: voor de welvaart en de rust, die wij in ons vaderland nog ge nieten; voor iedere poging, aangewend tot horstel van de toestanden en verhou dingen in Europa en over de geheele we reld; over het verlangen naar vrede, dat zich door alles heen blijft openbaren. Verootmoediging: over het ge brek aan meevoelen en meeleven in de zor gen en het lijden van andere volken; over persoonlijke en nationale zelf zucht. de verbittering en het wantrouwen tusscben volken en volken; ever de onchristelijke politiek van christelijke staatslieden, en de geringe saambindende kracht, die van de interna tionale christenheid zelve uitgaat. Gebed: om meer verantwoordelijk heidsgevoel en goeden wil onder de regee ringen der verschillende landen; om meer eerbied voor de beginselen van zedelijkheid en recht onder volken en lei ders, en bereidvaardigheid tot vergeven en vergelen; om verlossing van den geest, van na ijver, en algemeene verbroedering der menschheid als zijnde „van Gods ge slacht"; om de komst van het vrederijk van Christus. Woningbouwvereeniging „Do Eensgezindheid". Maandagavond- zoo deelt men ons me de, had in Prediker een algemeene leden vergadering plaats van do WonuTgbouw- veroeniging Eensgezindheid. Mr. Co6man was op verzoek van het Bestuur ter ver gadering aanwezig. Nauwelijks had de voorzitter, de Heer C. Stol, de vergadering geopend of alras bleek, dat een zeer verbitterde stemming bij de leden tegenover het Bestuur en spe ciaal tegenover den voorzitter aanwezig was. Gevraagd werd wat Mr. Cosman op de vergadering kwam doen en op wiens verzoek hij hier aanwezig was. Verschei dene leden eischien. dat Mr. Cosman de vergadering zou verlaten totdat de leden omtrent zijn aanwezigheid zouden zijn in gelicht. Mr. Cosman verliet daarop de, verga de- rnig teneinde in een zijkamer te vrachten totdat omtrent zijn al of niét toelating zou zijn beslist. Hierop zette de voorzitter uiteen, dat de vereenigingr in een tweetal processen was geraakt. Omtrent deze processen hebben we eenige weken geleden reeds uitvoerig geschreven, zoodat thans lean worden vol staan met er aan te herinneren, dat een proces op touw is gezet door notaris van der Heijden en Mr. Sormani. die een be drag van plus minus f 27000.opvorde ren van de Eensgezindheid op grond, dat zij als houders van eon acte van cessie van den aannemer Dietz t!io gehl^n hadden behooren te ontvangen, doch die gelden opzettelijk aan den aannemer Dietz zijn betaald. Het tweede proces wordt gevoerd door vier metselaars, die betaling van f 18000.eischen terzake van aangeno men werk, welke som zij van den aanne mer Dietz te vorderen hebben, doch, ge bruik makende van de wettelijke bepalin gen, thans opeischen van de Eensgezind heid. vermits die vereeniging. toen zij hun vordering aanlegden nog gelden aan den aannemer Dietz terzake van den bouw verschuldigd was. Hef. bestuur had zich nu in verbinding gesteld met Mr. Conman teneinde als nro- cureur in deze zaken op te treden. Wan neer geen procureur werd gesteld zouden de zaken niet behandeld kunnen worden en do vereeniging bij verstek veroordeeld en tot betaling gedwongen worden. Om dit te voorkomen was het zaak een procureur te stellen. Hietoe w-?s volgens de statuten machtiging, van de loden ver gadering noodig. Na deze uiteenzetting stemde de leden vergadering er in toe, dat Mr. Cosman ter vergadering werd toegelaten. Nadat hij was binnengekomen gaf hij een kort ver slag omtrent het gebeurde. Hebben wij onzen lezers indert-iid meegelee1 d dat de Politie geen'termen aanwezig achtte om tot. vervolging terzake van verduistering over 1o gaan, thans bleek, dat deze zaak nog niet geheel was nfgeloopen, daar er Maandag j.l. een conferentie bad plaats gehad naar aanleiding van de klacht van notaris van der Heijden ten parkette van den Officier van Justitie te 's-Gravenha- ge. in het. bijziin van den Heer Stol, no taris van der Heijden en Mr. Cosman. die namens de Eensgezindheid de zaak be pleitte. Mr. Cosman deelde daaromtrent mede, dat wel geen vervolging zou volgen, daar duidelijk gebleken was dat in eik geval van verduistering geen sprako was. Wat nu betrof de civiele actie die door notaris van der Heijden en Mr. Sormani tegen de Eensgezindheid was ingesteld, in deze zaak moest de Eensgezindheid een procureur stellen en trachten de zaak te winnen. Mr. Cosman zag do zaak niet donker in. Doch moest het proeo? verlo ren worden, zoo zeide hij, dan zullen de leden het gevoerde bedrag moeter betalen, wijl deze verantwcordeliik zijn. Wat het andere proces betrof van de vier metselaars, hierin kon de Eensge zindheid een lijdelijke rol spelen, vermits het gaat function den aannemer en de metselaars. Mocht de aannemer echter tot betaling worden veroordeeld, dan moet. de Eene^bzindheid die betaling bewerkstelli gen en "daarom is het noodzakelijk, dat de Eensgezindheid zich dekt door het gevor derde bedrag voorloopig niet aan den aan nemer uit te betalen, wanneer straks de laatste termijn moet worden voldaan. Na deze toelichting gaf de ledenverga dering machtiging aan Mr. Cosman om zich in beide zaken als procureur te stel len. Nadat. Mr. Cosman de vergadering had verlaten ontstond een vrij heftige discus sie tusschcn de leden en het Bestuur. Ge vraagd werd vanuit de vergadering hoe het kwam, dat pas heden een leden vergok dering plaats heeft, terwijl de leden tot dusver nimmer werden ingelicht en allo moeilijkheden uit de - rrwvjiet» ver nemen. Ook werd er op gewezen, dat het zoer onvoorzichtig en roekeloos was gro'O- te kapitalen door één bestuurslid te doen uitkeeren en geen behoorlijke kwitanties voor do gedane betalingen to erlangen. De Heer Stol deelde mede een kwitantie van dén aannemer Dietz te hebben ont vangen doch niet van notaris van der Heijden. Vanuit de vergadering werd er op gewezen, dat het juist andersom had moeten zijn, daar notaris van der Heijden krachtens de acte van cessie de gelden moest ontvangen en dus ook de kwitan ties moest teckenen. Verder bleken bij dc leden ernstige grieven te bestaan tegen het geven van woningen. Voorbeelden werden raar voren gebracht, dat pccsoncn die aan do beurt voor een w-oning waren .werden gepasseerd en anderen, die nog geen recht daarop hadden, een woning kregen. De vergade ring werd hoe langer hoe verwarder, de wijl meerdere leden door elkander gingen spreken en do leiding zeer moeilijk werd* Toen ten slotte vanuit het beettrar en het college van commissarissen gesproken werd over bedanken, werd van verschil lende zijden uit de vergadering geroepen: dat zal niet, gebeuren, eerst zullen jullie de zaken tot een goede oplossing brengen wat ton slotte door het bestuur ook werd gevoeld. Om 12 uur ging de vergadering uil een. „Athalia". De Chr. Muziekvereeniging „Athalia*» gaf gisteren in „De Graanbeurs" haar zesde openbare uitvoering. De zaal was meer dan vol. Stipt te 8 uur (hulde!) werd de feest avond aangevangen met gemeenschappe lijk gezang van het Koraal uit Gezang 172 (wijze P6. 150) onder begeleiding van hef. orkest. Hierna werd .door den voorzitter, don heer. D. Ant. Treur een kort woord van welkom gesproken en in gebed voorge gaan. Het woor^ (of beter het geluid) kwam nu aan het muziekgezelschap zelve die op onberispelijke wijze de „Afhalia-marsoh" uitvoerde. Dit. meesterwerk van Felix Mendelssohn blijft bokooren door zijn kleurnuancecring. Een woord van lof aan den dirigent, den heer J- Noordanus, blijve hier niet achterwege. Do Ouverture „Fratemité" van D. Snoek, kon niet zoozeer onze bewonde ring opwekken. De inzet is veelal nog te schuchter. Meer durf in de opvatting van dit werk ware gewenscht geweest. De spelers hoeden er zich voor den di rigent vooruit te loopen. Het derde nummer ..F vain© a la Nuit" werd d. e.t. zuiver vertolkt. Nadat, „ter afwisseling" enkele voor drachten waren gedaan, die blijkbaar „in sloegen". en een vrij lange pauze was ge houden kwam ..Athalia" weer op het, too- neël. De opgewekte mars'b „La Guerre et la Pèro" werd verdienstelijk uitgevoerd, ter wijl een hieropvolgende ouverture ons veel beter voldeed dan „Fraternité". Nummer tien van het programma werd wat mat weergegeven. Nadat r.og ec.kele»vöordraehten de larii- spieren tot een maximum van arbeids prestatie hadden gebracht, speelde het mu ziekgezelschap nog een slot.-marseh die aan klankrijkheid niets te wenschen over liet. ..Athalia" kan wat de muzieknummers betref^ op oen welgeslaagden avond te rugzien. Internationaal Studentenccnp/es. De ontvangst, van de leden van het con gres van de Confederation International des Etudiants, dat in Den Haag wordt ge houden, zal hier ter stede plaats vinden op Maandag 15 dezer des n.m. 2 uur in het groot auditorium der universiteit. Daarbij zal het woord worden gevoerd door mr. J. H. van Beeck Calkoen, chef van de afd. onderwijs van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen namens den minister. Vervolgens zullen s'prckcn Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, burgemeester van Lei den, de rcctor-mngnificus prof. dr. L. van Italiie, de heer L. Rijken, voorzitter van de Nederlandsche studentenorganisatie, waarna dc heer Gérard, voorzitter van de Confederation International der Etudiants namens deze confederatie de verschillende sprekers zal beantwoorden. Na afloop van de ontvangst wordt den deelnemers aan het congres een thee aan geboden op de studentensociëteit Minerva en vervolgens houdt het collegium van het Leidsch studentencorps een receptie. Christel. Hist. Unie. Zaterdag j.l. vergaderde de Kamerkring Leiden van do Chr. Hist. Unie onder lei ding van haar voorzitter Mr. J. Schokking. In zijn openingswoord bracht hij dank aan den Kamerkring voor den arbeid, ver richt in den verkiezingsstrijd van 1022, waarschuwend tegen de verslapping, die zoo dikwijls volgt. ïn zijn jaarverslag kon de secretaris van grooten zegen getuigen. De aftredende bestuursleden werden al len herkozen, evenals het aftredend lid van het Hoofdbestuur. Aan de hand van een veelkleurige kaart, Aan het Zoeklicht. Leiden 10 Januari 1923. Een indroevig verhaal was dat De man, een granietwerker te 's-Gra- venbage verdiende veel geld. Maar, hoeveel hij ook verdiende, in het huishouden was armoede troef. De vrouw moest het aanzien dat al het geld in do kroeg verbrast, werd en boven dien werd ze zoo nu en dan nog ont haald op een paak slaag. Het leven was voor de arme vrouw een hel. En zoo hebben we kunnen lezen, dat de vrouw, nadat, haar man. die eenig© dagen onder zeil was geweest even thuis kwam, in hoogst, overspannen toestand Zaterdag het. huis ontvluchtte en met haar twee kinderen in den Zuid- Buiten singel sprong. De lijken zijn later opgehaald. Ontzettend toch. zegt iedereen. En dat. is 't ook. Maar als we dat zeggen, don komt hij mij tevens de vraag op: Gaan wc vrij uit? Zou hef niet tiid worden den verkoop van het doodelijke vuurwater voorgoed te verbieden. En zoolang dat niet hof geval is, moe ten wo dan niet door besliste onthouding het drankkwaad tegengaan? OBSERVATOR. die aan den wand pronkte, werd nage gaan, waar de organisatie nog niet in orde was. Bij de rondvraag werden verschillende zaken ter sprake gebracht, waarvan wo slechts een tweetal zullen noemen n.i. de moeilijkheid der kiesvereenigingen, om voor echtparen dc volle contributie aan Hoofdbestuur. Kamer- ca Statcnkring af te dragen cn de wensehclijkheid, dat afdee- lingen der Unie niet op eigen gezag aller lei moties do wereld inzenden. De vergadering had een aangenaam ver loop. Jubilea. J.l. Zondag herdachten de heeren Wijn beek, Rozier en de Haas den dag, waarop zij voor jaar in dienst der gemeente kwamen als penningverkoopers op de we- kelijksche veemarkt. Gisterenmorgen wer den zij ten kantore van den Gemeente ontvanger ontvangen, alwaar zij door den heer Kokxlioorn, in tegenwoordigheid van wethouder Bols cn de ambtenaren, werden gecomplimenteerd en hartelijk toegespro ken. Zij ontvingen voor deze gelegenheid vanwege het Gemeentebestuur ecci enve loppe met inhoud terwijl door de ambte naren aan ieder der jubilarissen een zilve ren potlood werd aangeboden. De Gemeente contra de wanbetalers. Naar wij vernemen is de Gemeente-ont vanger in hoogcr beroep gegaan tegen het vonnis van de Rechtbank waarbij werd be slist, dat de navorderingsbelasting dienst 19191920 was verjaard cn mitsdien ten onrechte tot executie was overgegaan. Zooals onzen lezers bekend is, was de Rechtbank van oordeel, dat de verjarings termijn (drie jaar) ingegaan was op 1 Mei 1919, ziinde den eersten dag van het belas tingjaar. Welbekende schrijvers over de Gemeen tewet, zooals van Loenen en Oppenhoim, deelen deze meening niet, doch zijn van. oordeel, dat bovenbedoelde termijn begint te loopen op het oogenblik, dat het kohier door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd en.mitsdien kracht van executie krijgt. In dat geval zou de belasting niet verjaard, zijn. Het Gerechtshof zal nu arrest moeten wijzen. Daarna slaat voor beide panijon nog het middel van cassatie open. De heer Wittenaar. ontslagen drukker bij do fa. Brill alhier, heeft ont slag genomen als secretaris van de afd. Leiden van den A. N. T. B.. daar hij zich in combinatie met enkele andere typogra fen als patroon gaat vestigen in de „Sleu telstad". Werk en werkloosheidssteun. In ons nummer van j.l. Zaterdag hebben wij overgenomen, wat Ir. A. G. Bosman te Leiden, gedelegeerd commissaris van do N. V. Verecnigde Touwfabrieken, over bo vengenoemd onderwerp schreef aan de N. R. Crt. Naar aanleiding daarvan schrijft thans de heer W. v. d. Heuvel alhier aan het zelfde blad: „Waar ondcrgeleekcnde in zijn kwaliteit van Districtsbestuurder van den Alg. Ncd. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht" ook eenige ervaringen heeft opgedaan ten aanzien van het. ontslaan en aannemen van werkkrachten bij de N. V. Verecnigde j Touwfabrieken, te Leiden, is hij ook voor dit specialo geval eens op onderzoek uitge- h weest. En zijne bevindingen zijn van ge- j heel anderen aard, dan die, welke de heer Ir. Bosman zoo maar klakkeloos meent te mogen teerschrijven. De heer Bosman vertelt in zijn brief aan j uwe redactie gericht, dat zijn ervaringen volkomen overeenstemmen met de z.g. er varingen des hoeren Wilton's. Wat waren dan die z.g. ervaringen? De N. V. Wilton's Machinefabriek beweerde in haar brief

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1