Dagblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN i WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL a 12.50 TER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.30 3de JAARGANG. - VRIJDAG 22 DECEMBER Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - 1922 - No. 827 Postrekening 58936 V Het kapitalisme. Over !het kapitalisme worden van zekere zijde vaak harde noten gekraakt. Het wordt altijd weer voorgesteld als de oorzaak van allo ellende die er ia in do wereld. Het kan daarom geen kwaad ook eens een anderen toon te beluisteren. Om den schijn vam partijdigheid te mij den geven we het woord aan een bekend Belgisch Sociaal-democraat die onlangs het volgende spreef: Er zijn twee reeksen van kapitalisten. Ten eerste de kapitalisten, die obliga ties met vaste rente koopen. Zij beperken zich over 't algemeen tot het afknippen van de couponnetjes. Ten tweede zijn er kapitalisten, die hun kapitalen wagen in nijverheids-, handels-, landbouw- en fi- nancie-ondeniemingen. Deze laatsten han delen met het doel meer te winen dan de anderen. Doch zij loopen soms ernstige ■gevaren, die om 7,00 te zeggen hun groo- tere inkomsten rechtvaardigen. Deze gevaren zijn niet denkbeeldig. Men heeft de geschiedenis opgemaakt der 1610 eerste N.V. in België opgericht van 1873 tot 1893, met een gezamenlijk kapi taal van 3 milliard. Welnu, na 20 jaar hieven er van de 1610 maar 484 t. t. z. 30 p. r. maatschappijen meer over. Van de daarin geplaatste 2 milliard was meer dan de helft verloren. Ziedaar een feit, dat men kennen moet en waarmee men rekening houden moet, indien men onpartijdig het kapitalistisch regiem wil beoordcelen. Een derde reeks kapitalisten bestaat nit hen, die zelf arbeiden om hun kapitalen vruchten te doen dragen. Het kapitalisme is dus een historisch feit. Het heeft toegelaten, talrijke nijver heden op te richten, uitvindingen tot haar recht te doen komen, in verre landen rijk dommen te ontdekken, de algemeene on kosten te doen verminderen en alzo© 'het algemeen welzijn te bevorderen. Zoodoende heeft het disnst bewe zen aan de menschheid." Men moet' deze feiten kennen zegt de heer Bertrand. Maar de S. D. A. P. ten onzent zorgt wel dat de „bewuste arbeiders" dergelijke uitlatingen niet onder de 00 gen krijgen. Ze mochten eens werkelijk „bewust" worden. STADSNIEUWS. Ouderavond. Gisteravond ondor leiding van den Heer P. Zilstra.'h iéld de Geref. school aan de Stadhouderslaan haar eerste ouder avond- De voorzitter, de heer P. Zijlstra, hield een gevoelvolle inleiding over de jeugd van den Heere Jezus. Hij vertelde ons hieruit bijzonderhe den, die tot riog toe onbekend waren. Blijkbaar had hij veel studie van dit on derwerp gemaakt. Hij liet ons ©enigszins, zoover als dat mogelijk is met de sobere woorden der H. Schrift, in het kinderleven van den Heiland inleven. Dat dit onderwerp, vooral op een ouderavond een bijzondere bekoring heeft is duidelijk. De voorzitter doelde hierop mede, dat hij voor de vergadering een teleurstellen de mededeeling had- Het 'hoofd der school, de heer S. Gaae- terland, kon dezen avond voor de verga dering niet optreden, om zijn aangekon digd onderwerp in te leiden, te meer daar dit eenigszme in den humoristischen traint was. De Heere had in de afgeloopen week zijn broeder op den leeftijd van 55 jaar, tot Zich genomen. Namens de vergadering betuigde de voorz. den heer Gaasterland zijne harte lijke deelneming, in het verlies, dat hij ge leden had. Hierop werd het woord gegeven aan den hoer de Bruyn, die op prettige wijze een les in de aardrijkskunde gaf. Hij behan delde „Onze duinen". Zooals wc dat va.n den heer de Bruyn gewoon zijn, kruide hij deze geestelijk© spijze met alelrioi geestigheden, die den lachlust opwekten. Het doel van deze les was, het Chris telijk element in het bijzonder te doen uit komen. Dif heeft de heer de Bruyn top treffen de wijze gedaan. Met aanhalingen uit de H. Schrift toon de spreker aan, dat de duinen door God gesteld zijn tot een natuurlijk bolwerk voor ons land, om de vernielende werking der zee te keer te gaan. Van begin tot eind boeide spreker 'zijn gehoor. Hierop werd een uur pauze gegeven en hadden de ouders gelegenheid het schoolwerk hunner kinderen te zien. Vervolgens werd den heer de Bruyn ger- ïegenheid gegeven, zijn les te vervolgen. Kort samengevat zouden we kunnen zeggen dat het karakter van deze les was: ;JSoe groot zijn Heer Uw werken, Gij hebt, ze met wijsheid gemaakt." De voorz. gaf gelegenheid vragen te ^stellen. Hiervan werd slechts door één ouders gebruik gemaakt. De heer Gaasterland sloot de vergade ring met dankzegging. Naar wij vernemen is het Kerstfeest voor de leerlingen van de Ohr. Bewaar school aan den O. Rijn in verband met het groote aantal zieke kinderen voorloo- pig uitgesteld. Gistermiddag had in de Groene- steeg een aanrijding plaats tusschen een vrachtwagen en een handkar, tengevolge waarvan de wagen met de pui van per ceel No- 10 in aanraking kwam welke daardoor ernstig werd beschadigd. Kerk-conoert, Eenige genotvolle uren heeft gister avond de afd. Leiden v. d. Vriz.-Christe- lijke Jongeren-Bond bereid voor de tal rijke belangstellenden, die grootendeels het kerkgebouw der Evang.-Lutherache gemeente alhier vulden. De Heer O. L. van der Veen schetste ons in een kort „inleidend woord over de religieuze muziek van Handel en Bach" deze beide kunstennaans. Geboren in het zelfde jaar, 1685, in een energie-loozen tijd, volgend op de periode van geweldige inspanning voor de vrede van Munster in 1648, luidden zij op gebied van muziek een nieuwe periode van bloei in. Georg Friedrioh Handel, cPoo.r zijn va der tot rechtsgeleerde bestemd, werd door een ontembaren drang naar muziek en zijn lust tot reizen eerst naar Italië ge dreven, daarna naar Londen, waar hij een geweldige werkkracht aa nden dag legde, vooral op het gebied van de opera: Zijn muziek is dan ook alleen te begrijpen, als we kennen zijn liefde voor het dramati sche, zich uitend in lieflijke muziek, zich parend aan een breede opzet en groote waardigheid. Joh an Sebastian Bach, die zijn loop baan begon en eindigde in Duitschland, en achtereenvolgens werkzaam was als violist, organist, dirigent en tenslotte Cantor te Leipzig, is bovenal organist. In zijn werken spreekt de ernstige, stille denker, die ons bijwijlen de eeuwigheid doet smaken, den tijd niet meer doet voe len. Hierna werden do verschillende aange geven nummers ten gëhoore gebracht. Het eerste, een fuga in E kl. terts van Handel had o.i. bij meer eenheid in de re gistratie beter tot zijn redht kunnen koJ men. Schitterend kwam daarentegen Can- zona in D kl. terts van Bach uit. De or ganist, de 'heer R. H. Th. van Leeuwen, bleek dit- stuk goed te beheerschen. Goed be'heerscht. was ook het vioolspel van de dames Nella Gunning en Willy Gaillahd, welke laatste mejuffrouw Chris tine Cohen had vervangen, die door een lichte ongesteldheid verhinderd was. oZowel de Sonate in A gr. t- en G- kl. t., beide van Handel, als het Largo van Bach (orgel en 2 violen) werden goed uit gevoerd. Ook de zangnummers kwamen grootendeels goed tot hun redht ,al wilde het ons voorkomen, dat in het begin het altegeluid van Mej. Riek Brockmann ©enigszins zwak was. Alleszins waardig was het besluit met de bekende, en toch altijd weer mooie lie deren van Bach: „O, Jesulein 6üss, o Jezuleid mild" en „Jezus, unser Trost und Leben". M/ocht critiek alzoo niet heelemaal zwijgen, we kunnen toch' met ontroering op dezen avond terugzien. Hygiënische Tentoonstelling. De laatste avond dat deze tentooi^stel- ling voor het publiek was geopend, was het bezoek zeer groot. Hoewel echter de Foyer eivol was, was door de doelmatige inrichting de circulatie van den menschen- stroom zeer geregeld. Te half elf betrad de leider van de tentoonstelling Dr. M. D. Horst, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst het poclium en hield de volgende rede (welke wij verkort laten volgen): Dames en Heeren. Het is oenigszins met gemengde gevoe lens dat ik' hedenavond het woord neem om de sluiting der Reizende Tentoonstel ling voor Volksvoorlichting aan te kondi gen. Ik vind het jammer dat wij die zoo zorgvuldig bijeengebrachte verzameling moeten laten gaan, dat wij haar niet hier kunnen houden, daar do belangstelling er voor groeiende was. Het is mijn overtuiging, dat verzamelin- groote steden en ook in Leiden ten allen groote steden en ook in Leiden ten alle tijde kosteloos voor het publiek te zien moeten zijn. Hoewel ik dus met leedwezen de ten toonstelling zie gaan, moet ik aan den an deren kant zeggen dat wij steeds met ge noegen aan de afgeloopen dagen zullen te rugdenken. Het aantal bezoekers is zeer voldoende geweest, meer dan elders, be halve in Maastricht, doch daar was de be schikbare tijd langer. Ook financieel zijn do resultaten niet on gunstig, in dier voege dat de kosten voor het grootste gedeelte gedekt zijn. Wij mogen dus wel zeggen, dat de on derneming geslaagd is, en dit danken wij zonder twijfel aan de medewerking welke het Comité zoo ruimschoots van alle zij den mocht ondervinden. Het past dan ook een woord van dank te spreken, een woord ADVERTENTIE-PRIJS DES ZATERDAGS t f 0.30 PER GEWONE REGEL a I0.2SI KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 80 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. - INGEZONDEN RECLAMES --- MïfEtf. van dank in de eerste plaats voor het Ko ninklijk Bezoek, hetwelk nist alleen door het Comité als een zeer bijzondere onder scheiding werd gevoeld, doch ©r tevens in zoo hooge mate toe bijdroeg de aan dacht op de tentoonstelling te vestigen. Verder een woord van dank aan het Hoofd bestuur van het Roode Kruis, dat zoo dui delijk van zijn belangstelling liet blijken, aan Burgemeester en Wethouders, en aan den Raad, en andere autoriteiten die ons steunden zooveel sis zij dat meenden te kunnen doen. Bijzonder erkentelijk zijn wij onzen eere-voorzitter Mr. J. C. van der Lip, voor zijn warme belangstelling en de bereidwilligheid waarmede hij de taak cm de tentoonstelling te openen heeft op zich genomen. Zeer veel verplichting heeft het Comité aan de sprekers die voor een talrijk pu bliek hunne belangrijke voordrachten hiel den, voordrachten die zonder twijfel na zullen werken. Met do muziekgezelschappen „Bobette" en „Sappho" heb ik bij deze gelegenheid voor het eerst kennis gemaakt en naar ik hoop niet voor het laatst. Het is mij een groot genoegen de muziekgezelschappen „Bobette" en „Sappho" namens het Comi té kransen aan te bieden voor liunno voortreffelijke uitvoeringen, welke zonder twijfel tot het bezoek aan de tentoonstel ling niet weinig hebben bijgedragen. Onzen dank aan degenen die de pro jecties zoo uitstekend hebben verzorgd als ook aan de directies der 2 bioscope-thea ters, die kosteloos iederen avond voor lichtreclame zorgden, die eveneens koste loos door den heer Geijtenbeek was ver vaardigd. Last not least een woord van dank aan de pers, die door haar verslagen het doel, voorlichting, in de hand heeft gewerkt. Een woord van Waardeering voor den heer van der Heijden, den ijverigen tech- niselien lijder der tentoonstelling, en voor den heer van Ingen Schenau, den pachter der Stadsgehoorzaal, mag niet achterwege blijven, en ten slotte wil ik nog openlijk mijn dank betuigen aan mijne mede-comi- téleden, die van het begin af aan met lust. en ijver hunne schouders onder deze zaak hebben gezet. Ik meen niemand te kort te doen wamieer ik nog in het bijzonder on zen Secretaris noem, die zich in letterlijken zin heeft uitgesloofd. Ik hoop mijne heeren, dat, wanneer ei zich later nog eens een gelegenheid voor doet, ik weder een beroep op u mag doen, en geef u de verzekering dat het mij een waar genoegen is geweest met u samen te werken. En hiermede verklaar ik de Reizende Tentoonstelling voor Volksvoorlichting ge sloten. Hierop volgde luid applaus. Daar de spre ker zelf zijn eigen werken en streven voor deze tentoonstelling stilzwijgend was voor bij gegaan, meende Dr. Timmermans dat deze leemte zeer noodzakelijk moest worden aangevuld en in een hartelijk wel gemeend woord van dank vertolkte hij on getwijfeld de gevoelens van de honderden bezoekers die deze tentoonstelling hebben bewonderd en de practisclie wenken heb ben ter harte genomen. Het was zoals Dr. Timmermans terecht zeide: „Zonder Dr. Horst, de stuwkracht de organisator van het werk, was de Reizende Tentoonstelling niet te Leiden gekomen." De daverende toejuichingen van de vele aanwezigen zij voor Dr. Horst het bewijs geweest dat zijn werken wordt gewaar deerd. En nu is de tentoonstelling weer afge reisd, en vragende naar do resultaten zal elk bezoeker het ons toegeven dat het ver toonde een diepen indruk heeft achterge laten, waaraan do redevoeringen van de verschillende geleerden, tijdens de tentoon stelling gehouden, ongetwijfeld hebben mee gewerkt. Wij twijfelen niet of het doolDe in zichten over hygiëne hebben zich bij het publiek in goede banen geleid. Ook onze hulde voor do organisatoren. Lcidsehe Burgerwacht. De feestavond door de Leidsche Bur gerwacht gisteren in do Stadszaal geor ganiseerd mag als volkomen geslaagd ge acht worden. Lag het eerst in hot voorne men van het "bestuur van den Foyer ge bruik te maken, het aantal aangevraag de kaarten was zoo groot dat zelfs de groote Stadszaal amper groot genoeg 'bleek en de balcons in gebruik genomen moesten worden. Op het podium prijkte naast het be leende Burgerwacfhtvaandel ook een nieu we Bobette-stendaard. Het programma werd aangevangen door het immer slag- of beter strijk-vaar- dige „Bobette" dat lop verdienstelijke wijze haar vaandelmarsoh vertolkte. Nadat door al de aanwezigen, onder begeleiding van „Bobette", spontaan do tweo eerste coupletten van hot oude Wil helmus staande waren gezongen hield de voorzitter van de Burgerwacht, Mr. Pijn- acker-Hordijk, een korte openinigsrede, Hij dankte namens het 'bestuur voor dé groote opkomst die wel een bewijs was dat de feestavonden van de Burgerwacht worden gowaardeerd, en heette daarna de officieel© personen hartelijk welkom. Vooreerst richtte bij zich' tot den bur gemeester, die den geheelen avond aan wezig was. De leden van de Burgerwacht, zoo zei spr., weten dat zij in den burgemeester een vriend hebben die hun bijzonder goed gezind is en die do burgerwacht beschouwt als een kostbaar instrument om orde en gezag te handhaven in woelige tijden. Onze burgemeester houde er zich van overtuigd dat de loden van de burgerw. ook zijn vrienden zijn en dat het ons een groote eer en voldoening is hem in one midden te hebben (Applaus). Verder heette de voorzitter welkom den Commandant van het IVe regiment en de afgevaardigden van burgerwachten uit den Leidschen Kring, en ging, na nog het nut van de schietwedstrijden te hebben gememoreerd tot de prijsuitreiking over. De uitslagen waren als volgt: ICring Leiden: Afd. A. Te behalen punten 100. Ie Thorbecke 85 p., 2e J. v. Staveren 85 p., 3e Lange- broek 79 p., 4e J. v. Leeuwen, 5e Broek huizen, 6e Bergman, 7e v. d. Drift, 8e Bernse. Het was den voorziter onmogelijk alle prijswinners toe te spreken. Eén uitzon dering maakte hij met den heer J. van Staveren, die regelmatig hooge series schiet. Spr. hoopte dat genoemde heer ook verder zijn gaven aan de burgerwacht zou geven. Afd. B. Te behalen punten 50. Ie Lam- bers 44 p., 2e Kok '43 p., 3e Alphenaar 41 p., 4e den Ouden, 5e J. W. Henny, 6e J. P. Kooreman, 7e v. Honsbeck, 8e A. Dirkse. Leidsche Burgerwacht: Ivampioensprijs 1922, zilveren medaille, toegekend aan J. H. v. Slaveren met 131 van de 150 punten. Ie Yende 1 pri,jzen: v. Leeuwen 244 p., Nijenhuis 251 p., Havcrkorn 225 p., v. d. Velden 235 p. 2 e V e n d e 1 p r ij z e n: J. P. Koore man, v. Honsbeek, J. Devilce, Een wooid van dank richtte de voor zitter tot de 5 scherpschutters die op de provinciale schietwedstrijden do le prijs behaalden in de afd. C. In 't bijzonder noemde hij hier den heer Broekhuizen die tevens den len prijs op de personeele baan won. Aan het eind van do prijsuitreiking richtte hij zich tot den commandant, aan wiena beleid een groot gedeelte van het succes is te danken, evenals aan den heer Steenhouwer, die mede steeds bereid 'heeft gestaan met zijn vooriichting en hulp. - Het strijkorkest „Bobette" werd reeds bij voorbaat dank gebracht, daar het óok dezen avond weer veel tot de gezelligheid zou bijdragen. Het officieele gedeelte weid na deze luid toegejuichte rede als geëindigd be schouwd. „Bobette" bracht zeer verdienstelijk enkele nummers ten g&koore en de humo rist Lueiön wist het publiek geducht aan 't lachen te brengen. Na de pauze werd door de leden van de Burgerwacht oen mooi tableau gegeven d'at voorstelde: „De Burgerwacht P a r a a t". Een symbolische uitbeelding van „De Vrede" die wordt bewaard door de bur gerwacht met. haar vaandel, vormde een aardig geheel. Een tweetal saluutschoten die werden gelost brachten heel wat ont steltenis onder de aanwezigen teweeg. Nadat nog enkele voordrachten waren gehouden kwam „Bobette" weer aan 't woord en voerde op onberispelijke wijze de Cavalleria Rusticana. Het daverend ap plaus van de aanwezigen gaf blijk hoe „Bobette" wordt gewaardeerd. Nadat de voorzitter een kort woord van ■dank had utegesproken gingen de aanwe zigen onder het spelen van de „Burger- wachtmarsöh" uiteen. Posterijen. Het postkantoor alhier zal Zaterdag 23 December voor 't publiek geopend zijn als op gewone werkdagen. Op de beide Kerstdagen wordt één bestel ling en pakketpoet uitgevoerd. Op den lsten Kerstdag zal 't kantoor vo'or 'b publiek geopend zijn als op Zon dag, op den 2den Kerstdag van 11 voorm. tot 1 uur nam. Dan zal gelegenheid zijn voor 't behandelen van postwissels, post- bewijzen, quitantiën, en postpakketten. Rijkspostspaarbank, Rijksverzekerings bank en Cheque en Girodienst zijn geslo ten. Het. Telegraafkantoor in 1st© Kerstdag voor 't publiek geopend van 810 voorm. en van 12 J4— 2% nam., en 2e Kerstdag van 810 voorm. en van 12 lA3 nam. Voor den Interlocal en en localen tele foondienst is op beide dagen het kantoor geopend als op Zondag. Men deelt, ons mede dat ten bate der Icort geleden opgerichte vereeniging voor Geref. Bewaarsehooloiiderwijs, oen Bazar zal worden georganiseerd. Reete heeft zich een dames-comité gevormd, onder loinding van Mevr. Goslinga-Koekboek. De Bazar zal worden gehouden in de Hooigracht.sehool, nadat deze school zal zijn ontruimd. Zooals men weet zijn de leerlingen der school Hoogl. Kerkgracht. (hoofd de heer Meijer) tijdelijk in deze school gehuis vest. Het wachtgeld voor onderofficieren. Bij de behandeling van de Begrooting van Oorlog in do Tweede Kamer heeft dg Minister medegedeeld, dat die onderoffi cieren, oio nog geen 35 jaren dienst heb- ben in aanmerking komen voor af vloeiing, op wachtgeld zullen worden ge steld. Het wachtgeld zei bodragen: 70 procent van het salaris en voorts 5 pro cent voor degenen, die reserveplichten vervullen. Jacht in Zuid-Holland. De Commissaris der Koningin in d© provincie Zuid-Holland, brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat bij be sluit van Gedeputeerde Staten is bepaald: le. dat het schieten van alle waterwild, aangeduid in art. 17 dor wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), alsmede het vangen van eenden en duikers, vallende onder art. 15, f en h, dier wet wordt ge sloten op Woensdag 31 Januari a-s.: 2e. dat de uitoefening van hot weispel van kwartel en met steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. e, der bovengenoemde wet) is toegelaten van 23 April aanstaand© tot en met 28 Juni daaraanvolgende, doch dat hot vliegnet in geen geval tot het ti- rasseeren van kwartelen mag worden ge bruikt oe. dat de hooibeden hunne kooieenden moeten opsluiten of opbokken van 1 Juli aanstaande tot de opening der jacht op waterwild. Buitenlanders bij onze Marine? De heer Staalman heeft aan den Minis ter van Marine do volgende vragen ge steld: Is het juist, dat oen oud-luitenant ten zee van de Oostenrijksch-IIongaarsche marine en nog drie andere Hongaren eo- der-fc ©enig tijd als hydrographisch atta che's aan ons Departement van *terine verbonden zijn? Zoo ja, is de Minister dan bwcid da motieven mee to deden, waarom do aan stelling dezer buitenlanders bij on re ma rine noodzakelijk was? De Kamers van Arbeid. Bij K. B. is 'bepaald, dat do wet op da Kamers van Arbeid (wet van 2 Mei 1897, tot oprichting van Kamers van Arbeid, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 26 Juli 1918) en de wet van 7 Dec. 1918, houdende nadere bijzondere maatreeeten ten opzichte van do Kamers van Arbeid •met 'hot oog op de tegenwoordige buiten- gewon© omstandigheden, met ingang van 1 Jan. a-s. worden ingetrokken. Met ingang van dien dag zijn d© be staande Kamers van Arbeid opgeheven. Bezuiniging hij Oorlo?. Dat ondanks allerlei bexzuinigingsmaat- regolen Sint Bureaucratius bij het depar tement van oorlog nog 6cbier oppermach tig roge&rt, zegt de R os-b ode. blijkt wol uit het volgende, dat zich dezer dagen nog hoeft afgespeeld toen een legercorps 5 M. druppclkatoen noodig had. Dez© aanvrage voor een artikel, waar van de totale waard© 30 ct. is, moest den volgenden weg afleggen. Het betrokken corps doet aanvraag can 'het departement van oorlog. Het departe ment zendt aanvraag aan de afd. Aan schaffing en Verstrekking. Doze zendt aanvrage alles op folio-formaat pa pier door aan directie ïïembrug en de- zo stuurt het door aan den adjunct-direc teur Conotr uc-ti©werkplaat sen te Delft. De adj.-directeur zendt aanvrage door aan magazijnmeester en deze meldt recht streeks aan de afd. Aanschaffing, dat het aangevraagde niet voorradig is. Dit bureau schrijft r.u twee bonnen voor aankoop en een bediende to Delft gaat de 5 M. koopen en deponeert het katoen met bon aan hot Ontvangburenu. Dit zendt een ontvangstbewijs aan den ambtenaar, belast met do keuring, en draagt zorg dat de 5 M. katoen bij den betrokken officier komt, die do katoen keurt en daarna do keuringsoido toekent. Op deze orde wordt met con groenen bon de 5 M. katoen ingeleverd in het bo- trokken magazijn. Dit magazijn pakt de katoen in en zendt ze naar de expeditie, dio eiruteilik de 5 M. opzendt naar het corps thetvdlrf d© aanvrage heeft, gedaan en reeds enkb£g weken op de 5 M. katoen zit te wachten. Dan .volgens den zelfden weg als tSn aanvrage aan de oonstructiewerkplaateeii is ingekomen, wordt aan het departement van oorlog mededeeling gedaan, dat de 5 M. druppclkatoen behouden is aangeko men. Dan moot het bureau Boekhouding nog zorgen voor boeking cn kassier, zoodat de administratie van dez© 5 M. katoen ten minsto 25 maal het bedrag kost al© de katoen waard© heefts Dc S. D. A. P. In „Het Volk" is verschenen het jw* verslag van liet Partijbestuur der R- 1>« A. P. Wij nemen enkele cijfers ovc-r: Aantal afdeelingen 585 (op 31 Dccüuv hor j.l. 559), aantal leden 42-035 (op 31 December j.l. 41.472). Do ontwikkeling van bet Indent a.?©* dert 1917 is als volgt: in 1917: 2n.9co 1018: 37C2S; 1010: 47.S70; 1020; 8T.-2j

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1