liilLÉSÉteilt Tweede Blad Woensdag 200ec8!nber 1922 Vervolgd en bevrijd. BINNENLAND. Gp de Raaiisfribune. De laatste vergadering in 1922. De korte, en betrekkelijk weinig be langrijke agenda deed vermoeden dat do laatste zitting nok een van de kortste zou worden, maar de praatlust bad de hee- rcn weer danig te paldeen. Vertelde de heer van Eek onlangs dat zijne fractie de •oede gewoonte had dat cén lid over een bepaald onderwerp «preekt, en de anderen volgen, het schijnt dat men thans een andere gedragslijn gaat volgen en in do veelheid der sprekers kracht gaat zoeken. Geruimen tijd werd in beslag genomen door de 'behandeling van de motie van Mevr. v. Iallie inzake de verschaffing van goedkoope groenten en aardappelen. Bij do begrooting was deze zaak bij de behandeling van het voorstel tot het in stellen van een levensiniddelenbedrijf vrij uitvoerig besproken, maar dit bleek geen beletsel om zo nogmaals van alle kanten te bekijken. D© verdediging van hare voorstellen door Mevr- van Itallie was vrij slap. Blijkbaar gevoelde ze zelf dat er op dit terrein voetangels en klemmen liggen. Vandaar dat zo meegaand was. Ze zou zelfs al tevreden zijn als de gemeente hallen oprichtte en die aan liefhebbers verhuurde om groenten te verkoopen. B. en W. bleken ook voor dergelijke maatregelen niet veel te gevoelen. De ge meente zon door zich met de groenten- voorziening te bemoeien op een gevaar lijk terroin komen en bovendien, als de menschen het niet noodig achten naar de markt te gaan, dan is or voor ingrijpen toch ook niet veel reden. De heer Dubeldeman dacht aan het be kende versje: „politiek ie overal, overal, m'n vrinden." Hij vertrouwde het zaakje niet. Waar om, zoo vroeg hij zich af, heeft Mevr. v. Itallie die motie ingediend? En als good sociaal-democraat vond hij maar één ant woord: Om ©temmen te winnen. En dat kwam niet te pas vond hij. Dat is het monopolie van de S- D. A. P. Toen bleek dat het voorstel van Mevr. v. I. zou worden verworpen kwam men dan ook gauw met een ander voorstel aandragen dat wel heel weinig practi- selie beteekenis heeft, maar dat toch voor de propaganda nog bruikbaar is. Voorgesteld werd, op een vijftal plaat sen groentonmarkten t.e houden en de be langstelling van de kooplieden te prikke len door geen staangeld te berekenen. De ze'motie word verworpen, maar de daarin aangegeven idee zal niettemin door B. en W. en de markfceommissie worden over wogen. Of deze overweging echter Jot gunstig resultaat zal leiden wagen wij te betwij felen. Wordt aan deze groentenhandelaren vrijstelling van marktgelden verleend, dan zal men ook anderen die met con sumptieartikelen op de markt komen ont heffing moeten verleenen. Maar dan zal er ook iets op moeten gevonden worden om de middenstanders die op hooge lasten zit ten. tegemoet te komen. Het gaat toch niet aan om den een boven den ander te bevoordeel en! Tegen alle verwachting in, gaf het voorstel om de vakhandwerkondcrwijze- ressen af te schaffen en het ondeewijs in de handwerken door de gewone onderwij zeressen te laten geven, tot breedvoerige ■besprekingen aanleiding. De heer Oostdam, een der voorstellers bepaalde zich zeer terecht tot' een uiterst korte toelichting. Maar dat, was niet naar den zin van iden heer Heemskerk, die wel al de vorige debatten had meegemaakt., maar die toch op een bTeede toelichting aandrong. En toen kwamen natuurlijk' de tongen los. Al 'de vroeger aangevoerde argumenten werden herhaald en nog eens herhaald. De heer Meijnen, mocht als 2ijne erva ring medeelen dat de gewone onderwijze ressen dit ontderwijs evengoed kunnen geven, hij mocht in herinnering hrengon, dat do gemeente zich voor de opleiding f 100.— per jaar krijgen en er op wijzen dat de gemeente zich om de opleiding van PEUILLË ©N. r Historisch verhaal uit den Napoleontischen tijd. 70) „Hm," zei do Passer, streelde zijn glad geschoren wangen en liep in de houding van een Griekschen filosoof nadenkend verder. Hij wandelde door laantjes en boschjes tot hij tegen een geschoren haag stiet- Opziende bemerkte hij, dat hij aan do achterzijde van den moestuin stond, en meteen hoorde hij een driftige stem aan de binnenkant der heg uitroepen: „Maar meneer, hoe durf je, na al wat er gebeurd is, nog aandringen? Denk je dat ik vergeten ben wat er op dien avoncl in Haarlem gebeurd is, dat je mijn pupil op gestookt hebt om mij zoo schandelijk te bedriegen, zeg?" Hoewel do haag zeer hoog was, des Passera gestalte was nog hooger: zoo ver hief hij zich en gluurde door eenige vlier struiken in den hof. Dicht bij hem ston den twee officieren, de één, een flink ge bouwde luitenant, die do Passer spoedig Sterkende als Leo Cnilenburg, de ander, een kort, dik, bijna kogelrond ventje, in don uniform van overste, mefc een aa er- gemie bloedrood gezicht. k „Overste," zei de luitenant deemoedig, „dat was een jongensstreek die Uedele niet zoo ernstig moet opvatten, en en 't is toch ook maar goed voor u ge weest." „Hoezoo?" vroeg Henri de Landelle verbaasd. „Wel, verbeeld u eens dat Uedelo mij herkend hadt; ge hadt mij gevangen moe ten nemen, en wie weet wat er op ge volgd zou zijn. Uw nichtje, overste, zou 'het u niet gemakkelijk gemaakt, hebben." „Mijn nichtje heeft bij mij niets te zeg gen, mijnheer," riep do overste vertoornd. „En wat verbeeldt go u wel, dat juffrouw Van Swaiienborch scènes zou vor'toonen om u?" „Ge hebt gelijk, overste, dat u als voioigd de eerste ©tem in dit geval toe komt," zei Leo, behendig de laatste vraag ontduikend, „en daarom vragen wij u dan ook om uw toestemming. Och mijnheer* vernietig ons geluk niet." De overste gluurde onder zijn. bora tel i- go wenkbrauwen op naar den knappen jongen officier, die daar smeekend voor hem stond zonder zich' toch te verlagen-. „Ga hoen," zei hij kortaf, „ik wil na denken." „Dank u, overste." Leo salueerde en marcheerde af, waarheen, dat kon de Pas ser niet zien Hi leek wél dat hij bij de achterdeur ontvangen ward door iemand* De overste trok geweldig aan zijn kne vel en mompelde allerlei woorden. Ter wijl hij daar zoo heen en weer liep, kreeg do Passer op eens een inval. Een gouden appel op een zilveren schaal zou hij toe dienen. „Overste!" Henri do Landelle stond stil en keek rond, links en rechts zoekend naar den eigenaar dier stem. „Overste, hierzoo." De overate zag naar boven, en ontdekte nu eou hoogon hoed met een goedhartig gezicht daaronder, welke hoed naar hom voorkwam 'op de heg 6tond te knikken. „Wie ben jij?" informeerde do overste lang niet vriendelijk. „Jacob Pae©sens,om u te dienen, over ste, korporaal geweest bij do vijfdo lcom- pie tweede sektïe, overate. Mijn kame raads noemden mij altijd Passer." „Zoo, en wat wou je vriend?" „Wel," zei de Passer, cn lei zijn han den op de heg en plaatste daar zijn hoofd en hoed bovenop, „wel overste, Uedele moot weten, ik ben een goed vriend van luitenant Cuilenburg, die ik al gekend heb voor dat io dien gekken streek uit haalde in Heemstee en daarom vluchtte met zijn, broer. Uedele zal zich dat nog wel herinneren, 't Was eventjes voor dat in in het najaar van 1923. Maar komen doet zij zeker. Op die stellige verwach ting moet onze financieele politiek wor den opgebouwd. Wat niet zeker is, is de duur van de crisis in de staatsfinanciën, die wij tege moet gaan. 't Kan twee jaar zijn, of tien jaar, of langer. Maar de crisis komt. Brieven uit Sasseniieim. VII. Amice. Als ik zoo tegenwoordig mijn krant lees, en ik lees van dag- -tot dag steeds weer. al die berichten over de groote ellen de die in andere landen geleden wordt, gevoel ik me dankbaar gestemd, dat we 't hier in ons klein landje nog zoo goed hebben. We zijn wel spoedig geneigd tot kla gen, en een mensch schijnt, er over 't al gemeen niet veel moeite mee te hebben om te stumperen over malaise en slechte tijden, maar toch moeten we, als we rond om óns zien erkennen, dat de toestand in ons vaderland neg. heel wat beter is dan in de meeste andere landen van ons we relddeel. En als we dan weer wat verder door denken, en we komen tot onze eigen streek, dan' zien we dat de toestand hier weer gunstig afstcokt bij heel veel andore doelen van ons land. Tot nu toe hebben we hier van de malaise al bijzonder wei nig gevoeld. Ons eigen dorp maakt op ieder een wolvarenden indruk. En waar men in verschillende andere plaatsen veelal al genoodzaakt was nuttige verbe teringen. met het oiog op do moeilijke tij den, uit te stellen, is dit vobr Sassen- heim nog niet noodig geweest. Ik herinner je slechts aan de electrifi- catie van onze drie bloemboHeudorpen, en aan de verbreeding en verbetering van onze dorpsstraat. Verbeteringen waar we allen dagelijks van genioten. Oold de waterleidingplannen naderen het stadium, waarin mot de uitvoering kan worden begonnen, en ik ben zeker dat er geen Saesenheimer is, die zich hier over niet groiotelijks verblijdt,, want onze watervoorziening was werkelijk beneden alle critiek. En ten slotte zijn daar de havenplan- nen. Zoo als je weet had onze Raad reeds besloten f37.000 uit te geven voor verbe tering van de bestaande haven. Jo zult echter ook wel gelezen hebben dat enkele van onze voortvarende zakenmenschen zich af hebben gevraagd, of een nog meer afdoende oplossing van de havenkwestie niet do voorkeur verdient. Zoodoende wordt op oogenblik ernstig overwogen om oen flink kanaal te maken van Sae- eenheim naar het groote vaarwater, met een moderne haven. Indien deze pl-annen uitgevoerd worden, zal deze nieuwe ha ven waarschijnlijk komen in de „Oude Post" daar dat gedeelte van ons dorp voot do meeste groote. lxdanghebbenden veel geschikter is dan de plaats waar nu onze haven is. Of deze gróotsche plannen ochter voor verwezenlijking vatbaar zijn, moet nog worden afgewacht. Onze Gemeenteraad zal wel niet van den goeden ouden regel afwijken, om de kosten te berekenen, al vorens tot het. bouwen van den toren over te gaan. Maar in alle geval zal toch in den be- etaanden toestand wel verbetering worden gebracht. En dit verheugt, mij, want dat onze tegenwoordige haven ook maar aan redelijke eischen voldoet, zal wol niemand durven beweren. Er is echter nog oen indirecte reden, waarom ik plannen voor een waterleiding en havenverbetering toejuich. En deze is, dat do uitvoering van deze plannen heel wat. werk met zich brengt. Een groot gedeelte van bet uit. te geven bedrag zal moeten worden betaald aan arbeidsloon. Want al is de toestand hier ook in dit opzicht, nog niet zoo 6lecht als in heel wat. andere plaatsen, we hebbert ook hier gedurende de wintermaanden en ook nog wel in het eerste gedeelte van hot voorjaar onzo workloozen. En ik vind het. altijd maar het, mooiste, als deze menschen aan productief werk gezet kun nen wordon. Mij dunkt, 't moet voor de menschen zelf ook een heel wat prettiger gevoel geven als ze bezig zijn met werk, waarvan zo zelf weten dat, het noodig en nuttig is. Zooals ik roede schreef, de te es land m onze streek is nog in alle opzichten gun stig. Men vraagt zich echter onwillekeurig wei eens af, hoe lang dit no« duren zal. Of de malaiso zoo langzamerhand ook niet zal gaan knagen aan het bollen vak, waarvan wo hier eigenlijk, allemaal eten moeten. Er zijn zoo van die symptonen, die er .op wijzen dal raèn v.oór <te toekomst in dit opzicht niet al to gerust is. Ik v. raam tenminste dat het collectieve contract door de drie patroonsvereonigin <m togen 1 Maart is opgezegd. En ik kan mij zoo vooretellen dat dit bericht in verschillen-' de arbeidersgezinnen ongeruste menschen heeft gemaakt. Toch geloof ik, amice, dat men niet bij- - zonder ongerust behoeft to wezen. Want we hebben hier in do Bloembollenstreek gelukkig een goed georganiseerde Chr. patroonsvereeniging. Was deze er niet dan was er m.i. voor ongerustheid meer reden. Want we leven in een tijd van algemeone achteruitgang cn teruggang. Het gaat. in 't algemeen in onze dagen in de dalende lijn. En ieder mensch is van nature egoïst* en daarom uit zichzelf geneigd als pa troon die dalende lijn te volgen, zonder eerst, altijd even nauwgezet te overwegen lof dit met het oog op den goeden gang van zaken werkelijk geboden is. Daarom is 't in zulke gevallen zoo bij zonder gelukkig dat een Christenpatroon zich niet in de eerste plaats laat leiden do-or wat hem 't voordeeligöt toeschijnt, raaar door de beginselen die God zelf ons voor het leven gegeven heeft. Een Christenpat no on beschouwt dan ook, in tegenstelling met zijn liberalen collega, arbeid niet als koopwaar, die hij moe- trachten zoo goedkoop mogelijk te verkrijgen. Hij weet dat hij zich in de eerste plaats heoft af te vragen, wat de arbeiders waarover God hom gesteld heeft, noodig hebben om hun gezin met eere te kunnen onderhouden. Natuurlijk hebben wo altijd rekening te honden met de mogelijkheid dat. het be drijf dit noodige niet. op kan brengen. Én 't is best mogelijk, amice, dat. oen loonsverlaging ook in het Bloembollen- bedrijf noodzakelijk is of noodzakelijk wiordt. Ik kan dat op 't oogenblik niet beoordeel en. Maar 't moet toch m.i. voor on Ze Chris telijke arbeiders een hccle geruststelling wo'/en, dat de christenpatroons niet mee zullen werken aan een loonsverlaging die niét noodzakelijk is. En dat ze, indien ver laging werkelijk komen moet, niet verder zullen gaan dan noodig ie. Daarom schreef ik dat het gelukkig is dat we hier een christelijke patroionsver- ecniging hebben. M.i. kan toch van een afzonderlijke or ganisatie meer kracht uitgaan, dan van een christelijke minderheid in een neutra le vereeniging. Vooral waar de Christe lijke vereeniging mannen onder haar le-; den telt. wier invloed in het gehcclo vak groot is. Ik deel dan ook gelukkig üo vrees nnt, flat we hier een loonstrijd met. alles wat daaraan vastzit, tegemoet gaan. Onze Christelijke arbeidore zullen ook niet het onmogelijke vergen. En als de christen- patroon© en christenarboiders het eerst GEtSEENTERAAG LEIDEN. fVervolg> "'5 Avondvergadering. L Aan de orde is: U 37. Voorstel: a. tot regeling van hot verhaal van pen sioensbijdragen voor eigen en voor wedu wen- en weezenpensioen van Gemeen te- ambtenaren; b. tot regeling van het verhaal van bij dragen voor inkoop van diensttijd op den voet van art. 137 der Pensioenwet 19£2. Do lieer Kooistra zegt dat met dit voorstel z. i. al teveel spoed is betracht. Hij kan zich daarmee niet vereenigen. Als men spreekt van overleg dan moet er ook overleg gepleegd zijn. En dat is niet gebeurd. Deze zaak is bij het georg. overleg niet op normale wijze aan hangig gemaakt. De stukken hebben niet volgens voorschrift ter inzage gelegen. Spr. geeft dan weer wat er gebeurde. De wethouder deelde mede dat de ge meente in nood verkeerde zonder dit even wel aan t.e toonen. Toen hij betoogde dat er toch een storting moest plaat9 hebben besloten de organisaiea zich tegen premie heffing to verzetten. Zou dit evenwel moeten gebeuren, dan niet meer dan de gemeente moet betalen. Spr. begrijpt niet hoe over zulk een re sultaat kan worden geschetterd. Vervolgens betoogt spr. dat het georga niseerd overleg geheel anders moet wor den toegepast. Er moet gelegenheid zijn voor ruggespraak met de organisaties. Omtrent de heffing zegt spr. dat hij geen pensioenbijdrage wehscht. Pensioen is uitgesteld loon. Spr. acht een heffing niet gemotiveerd. vlo or 't. h'andwerkbnderwljs grwte opoffe ringen getroost, het hielp alle» niets. De leden die er nu eenmaal tegen waren, ble ven er tegen cn lieten zich niet overtui gen. Toch was het Tesultaat van de stem ming, dat trouwens reeds vooraf vast stond, dat het voorstel tot afschaffing werd aangenomen, wat een niet onbelang rijke bezuiniging beteekent. Voor den wethouder Mr. van der Lip, moot het oen kleine voldoening zijn ge weest, dat zij die enkele maanden geleden rijn voorstel krachtig bestreden, nu ge heel op zijne lijn kwamen. De avondvergadering was geheel gewijd nan de behandeling van het voorstel om nan de ambtenaren een kleine pen sioenbijdrage te heffen. In de vergadering van 't georganiseerd ov.erleg was men tot overeenstemming gekomen en do billijkheid van het voor-- «fcel werd aanvankelijk zelfs van socialis tische zijde toegegeven. Maar toen kwam oen deel der ambtena ren in actie. Dat het pensioen verhoogd wordt, von den ze opperbest, maar nu ze daarvoor iets zouden mooten betalen, waren ze min der goed te spreken. En de ambtennaren rijn kiezers, en het volgend jaar moet een nieuwen Raad worden gekozen en dus spreekt hei. van zelf, dat de leden, die in den Raad zit ten om den wil van hunne kiezers uit te Voeren en zoo mogelijk andere kiezers te vangen tegen het voorstel moesten ageer en. De heer Kooistra, gesecondeerd door den heer v- Stralen, leidde den aanval, die evenwel mislukte. Men slaagde er niet in aan te toonen, dat het georganiseerd •overleg niet be hoorlijk had gefunctioneerd en evenmin dat hier iets onbillijks werd gevraagd. De geheele zaak komt toch hierop neer, dat de pensioenen niet onbelangrijk zijn verbeterd. De ambtenaren zijn in be tere conditie gekomen. En nu werd niets anders gevraagd, dan dat. de meerdere kosten daarvan door do ambtenaren zou- en worden gedragen. Dat de billijkheid van het vooratel ge voeld werd, ook in de kringen der S. D. A. P-. bleek wel uit. de matte bestrijding d'Oior den heer Kooistra. 't Was aangenomen werk. De heer Diibboldeman dcecl nog een po ging zich op te winden, maar de politieke bedoeling lag er zoo duimendik op, dat hot niet den minsten indruk maakte. Hier had men, om met. hetzelfde raads lid te spreken, met een echte verkiezïngs- manoeuvre te doen. Een manoeuvre, die echter geen resul taat had. f Bij de laatste stemming in de laatste vergadering van dit jaar, stond de groote meerderheid van den Raad dicht, aaneen gesloten achter B. en W- Voor den heer Pera die nu niet bepaald door den Raad vertroeteld wordt en die trouwens ook niet. do gemakkelijkste af- deelingen voor zijne rekening heeft, was het oen goed slot. Alg. Vereen, van Bloembollencultuur. De gisteren te Haarlem gehouden alge- meène vergadering der Vereen, van Bloembollencultuur werd geopend door den voorzitter, den heer Ernst H. Kre- ftage, die do overleden leden herdacht, de heeren A. J. E. van Iriersum, J. J- van Wavoren, F. O. van Meeuwen, G. Veldhuyzen van Zanten on N. F. Roozen. De voorzitter terugblikkend op het afgeloopen jaar noemde de toestand in de bloembollencultuur bevredigend. Toch zijn er schaduwzijden. Werd een volko men herstel va n het gewichtscijfer van voor den oorlog verwacht, het gewichtscijfer van verleden jaar (22 millioen K. G., waarde f23 millioen) werd slechts even overschreden, en de, zij het ook. geringe, daling voor het waardecijfer, geeft te denken. Een doeltreffend middel orn do uitvoer vooruit te brengen noemde de beer Kre- lage, het houden van buitenlaudscha ten toonstellingen. Spr. wees in dit verband top de beplantingen dio wo- 'lm voorbereid voor Göteberg en Parijs. Do groote bloemententoonstelling to Gent zal do Vereeniging in staat stellen mot late tulpen en misfl-hlon nog andore bolgewassen den naam der streek op to houden in de grootscho collectieve iuzor.- ding van den Nederland ach on tuinbouw. New York, dat in 1921 mede door de zoTgen van den Bond van Bloembollen- handelaren in twee parken een grootscho tulpen demonstratie aar.&H:.uwdo, kwam dit jaar niet opnieuw aan de beurt.. Toch ware vooral daar vooi eau geregelde ml- penbeplanting zeer vee! te zeggen. Het gebrek aan middulen van do Ver eeniging belemmert de uitvoering van veto plannen. Spr. hoopte dat het plan voer een „Eigen Gebouw" te Hillegom (waarvan we in ons blad re Ms uitvoerige mededec- lingen deden) ook in dit opzicht 'uitkomst zou brengen. Dit plan zal weldra in het Centraal Bloembollen-comité behandeld worden en, vooral oioik met het oog op de financieele gevolgen voor onze Vereenj*- ging, door eene commissie uit het Hoofd bestuur onderzocht- Ten slotte wijdde de voorzitter nog een enkel woord aan de bestrijding van de ziekten in de gewassen. In verband met wat in do Conferentie met do Federal Horticultural Board is op gemerkt wees spreker speciaal op de Nar- cievlieg. Slechts de uiterste zorg ter voorkóming of verspreiding van ziek ten cn schadelijke insecten, zei spr., kan ons in staat stellen om de Vereenïgdo Sta ten alle voorwendsels voor het sluiten der girenzen voor onze artikelen te ontne men. Willen wij onzen uitvoer naar Amerika behouden, dan bohooren ook de schijnbaar nietigste en minst bsteekenende insecten of ziekteverschijnselen grondig te worden uitgeroeid en bestreden. Het ledental der vereeniging bedraagt thans 2538. Tot leden van het hoofdbe stuur werden gekozen in de vacature C. Eggink Sr. de heer Oh. Kramer te Bloemendaal ,en in de vacature J. van Rijn Mzn. de heer S. Schone veld Jzn. te Rijnsburg. Het hoofdbestuur vroeg een blanco cre- diet voor een in 1S25 te houden volle grond-tentoonstelling. Hillegom wilde de tentoonstelling eenige jaren uitstellen in verband met de malaise. Haarlem achtte het gewenscht de tentoonstelling inter nat ionaal te maken. Dit laatste is. naar het hoofdbestuur mededeelde, de bedoe ling. In principe werd besloten de tentoon stelling te houden. Een voorstel tot reglementswijziging werd aangenomen. De bloembollenbeurs zal uiterlijk op den derden Maandag in Juni geopend worden. De vergade ring ©prak zich uit voor de afschaffing van den Zomertijd. Met 83 tegen 51 stem men werd het vooratel-Lisse verworpen en aan de icgeering maatregelen te vragen, dat bij verscherpte invoerbepalingen eventueel retorsiemaatregelen genomen kunnen worden tegen landen, waar de im port van Nederlandsche artikelen wordt verbaden of daaraan groote moeilijkhe den in den weg gelegd. Verschillende afdoelingen spraken zich uit voor een uitbreiding van de bevoegd heden van het scheidsgerecht. Aan het scheidsgerecht, zal worden gevraagd, hierover oen voorstel in te dienen, dat. dan in de eerstkomende algemeehe vergade ring aan de orde zal komen. Een defini tieve beslissing is nog niet genomen. De begrootmg voor 1923k werd vastge steld zooals het hoofdbestuur ze had ont worpen. De voorzitter bracht een woord van hulde aan den heer Vlasveld, die 38 jaar voorzitter van de afdeel in g Sas sen h e i m en een aantal jaren lid van het hoofdbestuur is geweest en nu is af getreden. Daarna werd de vergadering gesloten. De Rijksmiddelen. Niet' genoeg, zegt de R o 11 e r d-, kan worden herhaald, dat de hooge opbrengst der Rijksmiddelen in 1922, waarvan de Novembermaand heb culminatiepunt uit maakt, niet bot verkeerde gevolgtrekkin gen mag leiden. De inkomstenbelasting brengt veel op, Beteekent dat, dat de inkomens stijgende zijn? Neen. Het beteekent vooreerst, dat in 1*19 en 1920, want over de wins ten in die jaren behaald wordt thans be taald, goede jaren zijn geweest. En het beteekent ook, dat door inhalen van den achterstand in een jaar niet het bedrag van'één dienst jaar, maar van zeg dertien of veertien maanden inkomt. De successiebelasting steeg in Novem ber tot negen millioen. Voior een deel is de tariefsverhooging van verleden jaar daarvan oorzaak. Maar voor het grootste deel moet dit het gevolg zijn van liet, be talen van successierecht in die maand over do nalatenschappen van een onge woon aantal van de allervormo gendste ingezetenen. Ondanks do gunstige cijfers van heden kan met de grootst bereikbare zekerheid worden voorspeld, dat do belastingop brengst een scherpe daling tegemoet gaat. Misschien treedt die daling eerst ten volle sorgeant van Hoornebeke ingerekend werd." Zijn edele herinnerde zich dat zeer goed, en dat bloek aan zijn gezicht, waar mee hij kleine kinderen naar bed had kunnen jagen. „Nu, 't doet mo plezier zoo'n oud vriend van luitenant Cuilenburg to zien, maar „Zie, dat dacht ilc al," viel do argc- looze Passer vergenoegd in, „ja, ik be grijp u, ik zal zeggen wat ik bedoel. Ziet u," vervolgde 'hij, duwde - de takken der heg een weinig op zij en boog vertrou welijk voorover, „ik heb daar strakjes bij ongeluk gehoord, wat de luitenant daar aan Uedele vroeg." „Wat?" schreeuwde de overste verwoed „heb je durven luisteren?" „Niet geluisterd, overste, nidfc geluis terd, maar toch wel gehoord. En, over ste, toon ik Uedele hem daar zoo stug hoordo afschepen en nul op 't permissie- briefje geven, toen dacht ik zoo bij mo zeiven: jongen, overste, dat is toch niet verstandig van je. Niet verstandig." Niet?" smaalde do overste- „Zon jij 't beter weten, misschien?" „Nu beterbeter en beter is I woo," zei de Passer bescheiden: „Maar ik ben op veel plaatsen geweest, on heb veel ge zien, maar weet Uedele, wat ik niet ge zien heb?" „Wel?" zei Henri dc Landelle knor- "„Ik heb niet. gezien," zei do Passer'met grooten-nadruk, „dat allo macht ter we reld in staat was een hij van een zij te scheiden, wanneer hij cn zij bij elkaar wilden zijn." „Hm," zei do kommandant der goede stad Haarlem, en trok opnieuw aan zuil witten knevel, „dat zou ik „Uedele gelooft het niet?" viel-de Pas ser weer in, „ja maar, overste, als Uedele eens zooveel van de wereld had gezien als ik, dan zoudt ge mij dat dadelijk toe stemmen. En dan nog iets. Uedelo kunt nu zoo'n lief hartje wel regeeron, maai; denk eens in, als die twee het eens zijn* en Uedelo houdt streng vol zou zo dan nog zoo makkelijk onder den duim :e hau- den zijn?" Henri do Landelle herinnerde zich ge trekjes uit hot karakter van „t nova hartjo", en 6idderde- In zijn eenvoudig heid aanleggend, had do Passer juist do eenige kwetsbare plek getroffen. (Wordt Vervolg#,'

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 5