Dagblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IS LEIDES BS BOTTEN LEIDEN WAAR AGENTES GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK 10.10 FRANCO PER POST PER KWARTAAL I2.S0 3de JAARGANG. - VRIJDAG 15 DECEMBER 1922 - No. 821 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58938 ADVERTENTIE-PRIJS DES ZATERDAGS 10.30 PER GEWONE REGEL f 0.221 KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 80 voorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. INGEZONDEN RECLAME1" TEF Dit nummer bestaat uit twee bladen V Frankrijk's zelfmoord. In Frankrijk, waar men officieel de lichten des hemels gedooft hoeft, is 6inds jaren een krachtiger propaganda gevoerd tot beperking van de geboorten. Menschelijke wijsheid had uitgemaakt, dat de mensch zelf maatregelen behoorde te nemen om de zorgen te verlichten. Hoe meer kinderen geboren werden, 'hoe meer monden moesten worden open gehouden en hoe grooter do armoede zou worden. Werd daarentegen het aantal geboor ten beperkt, dan zouden de zorgen der ouders verminderen, zo zouden een leven tje van pleizier kunnen leiden en tevens in staat zijn aan hunne kinderen alles mee te geven wat ze voor hun verdere leven noodig hadden. En zoo zou het Fransche volk innerlijk eterk, straks ver uitsteken boven de an dere volken die in meer bekrompen om- standigheden verkeerden. Gods Woord spreekt van den kin derzegen. Het noemt de kinderen een erfdeel des Heeren. Maar de Fransche volksleiders wisten het beter. Niet als eon zegen, maar als een vloek moesten de kinderen worden 'beschouwd. De gevolgen zijn niet uitgebleven. In de Kamer kwam dezer dagen een voorstel aan de orde om 1600 onderwij zers te ontslaan. Bij de verdediging van dit voorstel zeide de minister: Geen enkele school, die nog van nut Een enkel cijfer kan dit verklaren. In 1911 telden de openbare scholen 4.900.000 kinderen. Nu hebben zeer Hoe maar 3-575.000. Z-ou men het aantal onderwijzers ni-ct moeten verminderen, nu het aantal leerlingen een vierde is gedaald? Als men in het dalen van dit cijfer een crisis voor de openbare school zou zien, zou men zich vergissen. De ontbrekende anderhalf millioen kinderen zijn niet naar de bijzondere scholen overgegaan, ook deze worden ontvolkt. Die kinderen ontbreken in de scholen, omdat ze niet ge boren z ij n. Men spreekt wel over do verminde ring van geboorten, maar men geeft ©r zich niet genoeg rekenschap van wat er de gevolgen van zijn. Is het niet ontzettend? In een tijdperk van slechts 10 jaren is het, aantal schoolgaande kinderen met één millioen drie honderd vijf en twintig duizend verminderd. Zoo is het Fransche veile bezig zich te zelfmoorden. Yol angst ziet men steeds naar Duitsch- land en er is s1 echts één begeerte dezen erfvijand te vernietigen. En men beseft niet, dat de ergste vijand schuilt in de huizen vaa de Fransche burgers. Men wil nu trachten door geldpremiën de geboorten te vermeerderen. Alsof betere zeden door geld gekocht kunnen worden. Alsof het voorbeeld nietis gegeven door de „betere" standen, die op dezen verderfelijken weg zijn voorgegaan. Intuschen zien we hier bewaarheid, dat wat van den hoogen God. afvalt, moet vallen. Ook maatschappelijk. STADSNIEUWS. Chr. Micldenstands-Vereeniging. De afd. Leiden van don Christel.^ Han- deldrijvenden en industrieelen Midden stand, hield gisberavond in gebouw „Pre diker" een vergadering tot bijwoning, waarvan ook de bestuursleden van de A. R. en de Chr. Hist. Kies-Vereeniging wa ren uitgenoodigd. De vergadering werd geopend door den heer J. van der Steen, met debed' en een kort inleidend woord, waarin hij allen hartelijk welkom heette. De secretaris, de heier Israël deed! bij de ingekomen stukken de verblijdende mededeeling dat een 20-tal middenstan ders tot de vereeniging waren toegetre den, welke mededeeling met applaus werd begroet. Hulde werd gebracht aan den heer D. Kuiper, die zich hierbij in 't bij zonder verdienstelijk 'had gemaakt. "Vervolgens werd het woord gegeven aan den iheer P. Vergouwen om een Jinleiding te geven over het onderwerp „De Middenstanden de Gemeente-poli tiek". Do heer Vergouwen begon met te her inneren aan wat omtrent dit onderwerp op de vierde Jaar-vergadering van den Mid denstandsbond werd gesproken. Dit on derwerp heeft thans bijzondere beteekenw omdat we staan voor de Gemeenteraads verkiezingen. Spr. wees er op, dat het woord „Poli tiek^ voor velen een onaangename klank heeft. Er zit, zoo meent men een luchtje aan, en daarom zoekt men zijn. troost in den winkel, achter de toonbank. Deze opvatting is echter niet juist Po litiek is regeerkracht; kunst om de belan gen des volks te behartigen. Zoo be schouwd is de politiek nuttig en mag nie mand zich aan haar invloed onttrekken. Ook de middenstanders, die ever het ge heel voor de politiek weinig gevoelen, hebben hier een taak te vervullen. Het lot van zijn land, provincie en stad mag den middenstander niet onverschillig zijn, omdat zijn eigen belangen daarbij ten nauwste betrokken zijn, maar ook, omdat de politiek door de diepere begin selen beheerecht wordt. Hieruit volgt echter niet dat de mid denstanders zich afzonderlijk moeten or- ganiseéron. Er wordt van zeker zijde in deze richting gestuurd, ook bij de jong ste verkiezingen. Had dit streven succes gehad, dan zou men toch met de politieke paTtijen verband moeten zoeken en zou in de practijk weinig bereikt zijn. Er zijn dus p r a ct i s ch e bezwaren, maar ook principieel e bedenkingen, daar op deze wijze een zuivere klassepoli- tiek gevoerd wordt. Men zou dan met de S- D. A. P. op eenzelfde lijn komen, den klassenstrijd voeren en de beginselen van Gods Woord verzaken. Het zoeken van het eigenbelang zonder te rekenen met de no oden en behoeften van ander volksgroepen is in lijnrechten strijd met Gods Woord. Öp politiek gebied mag geen klassen strijd .gevoerd worden, ook niet door de middenstanders. Toch moeten zij aan politiek doen. Op do vraag op welke w ij z e zij dit moe ten doen, antwoordde Spr. dat niet uit 'het oog mag worden verloren dat iedere organisatie een eigen taak en plaats heeft. Een politieke vereeniging draagt oen eigen stempel en is-in haar vrezen on derscheiden van een middens tand sveremi- gin-g die het stempel draagt van «en vak- en belangenorganisatie, en een bepaald en beperkt doel heeft. Daarom mag echter de politiek haar niet onverschillig zijn, daar de politiek ook hare belangen briïeerscht.De Overheid kan soms ook met de besta bedoeling eenzijdig optreden. En dan is verweer geboden. Als de belangen van Handel en Nijverheid door de Overheid uit b^t oog worden verloren, dan mag de midden stand zich teweer stellen en middelen beramen om hierin verandering te bren gen om op zijne belangen de aandacht te Voorts kunnen de middenstanders in hunne politieke organisatie hun invloed uitoefenen. Zij moeten er voor waken, dat met hunne belangen gerekend worden. Niet als een klagend kind moeten zij optre den, maar als mannen moeten zij eischen dat hunne belangen niet uit het oog worden verloren. Zij kunnen eischen dat overleg wordt geplegd, maar ook dat hunne eigen mannon ter plaatse zijn waar over hen gehandeld wordt. Hieruit volgt., dat ook bij candidaat- stellingen krachtig moet worden opgetre- om to voorkomen dat men over den mid denstand heen loopt. Een andere wijze van optreden -is het opstellen van een program dat aan de politieke organisaties kenbaar wordt ge maakt. Hierbij moet er echter voor wor den gewaakt dat men op eigen terrein blijft. Het opstellen van zulk «en pro gram is niet gemakkelijk. Allereerst moet men zich koeren tegen socialisatio-pogingen enz. en de Overheid terugdringen naar haar eigen terrein.Men moet tekeer gaan tegen hefc algemeene drijven om hem onmogelijk te maken. Laat i«der op zijn eigen terrein bij blijven. Daartoe moet de middenstand in vloed uitoefenen. Dat is geen reactie. De ondervinding van de laatste jaron heeft geleerd, dat de Overheid geen zakenman, kan. zijn. Treedt de middenstand krachtig op, dan zal dit ook van invloed zijn op oe ambtenaarswereld. Het gevaar is niet ge ring dat de Overheid de gewillige die nares wordt van de ambtenaren die haar leiden. De beste weg om tot bezuiniging te ko men is dhb de gemeente zich geheel op haar eigen terrein terugtrekt. Do taak Van do Overheid is, het parti culier initiatief te prikkelen. Dat is in het belang van het volk en van de Over heid zolf. Een andere taak van de regeering is het welvaartspeil te verboog en, door de belastingdruk te verminderen, goede han delsverbindingen te bevorderen en zoo noodig in bepaalde gevallen moreölen of finaneieelen steun te verleenen. Ook de gemeentelijke Overheid moet maatregelen nenien om het welvaartspeil te verhoogen. Daarom zijn in den Raad mannen noodig die het zakendoen kennen en daarvoor iets gevoelen. Het schijnt soms akof de Gemeenteraden praatcolle- ges zijn. De middenstand heeft echter iets anders noodig en daarom mag hij hier niet onverschillig toezien. Spr. wijst dan op de beteekenis van het middenstandsonderwijs, dat van zeer groote beteekenis is Vakscholen zijn noodig, technische scholen enz. Erkend werd dat op dit gebied veel gedaan is. Wo moeten echter op verdere ontwikke ling bedacht blijven. Gewezen werd dan nog op handelswet geving, handelsrechtepraak, het crediet- N.V. Leidsche Ijzerhandel 7„ Firma J. C. Bernard MEE 22-26 - KMifUGSTEEG SPECIALE MESSEN voor elk doeleinde. -973 vraagstuk, waarbij echter meer do alge meen© politiek betrokken is. Tenslotte wees Spr. nog op het verze- keringsgebied. De Overheid is jzelf opge treden als assuradeur wat Spr, afkeurde. Als aansluiting bij het bestaande was gezocht en de verzekering aan particulie ren was opgedragen,, zou veel ambtena ren-rompslomp en vele onnoodige uitga ven zijn vermeden. Spr. eindigde met" voor te stellen maatregelen te nemen om te komen tot een gemeentelijk program, opdat ook kloeke middenstanders in den Raad hun ne stem kunnen laten hooren. Aan de bespreking werd deelgenomen door 4e heeren v. d. Wijngaard Zand bergen, Lens, Zuidoma, Vroom, Wilbrink, Israël en v. d- Steen. Nadat de Spr. de verschillende vragers had beantwoord en de voorzitter een kort slotwoord had gesproken, werd de verga dering door den heer Vergouwen met dankzegging gesloten. A. R, Propaganda-club Dr. A. Kuypcr. In het vriendelijk zaaltje van „huize Feenstra" vergaderde gisteravond boven genoemde propaganda-club. De heer Veenondaal, die als waarn. Voorzit ter fungeerde opende de vergadering met gebed, en het lezen van een gedeelte der H. Schrift, waarna hij het. woord gaf aan den Secretaris, den heer G. Kuypcr, die een referaat hield over: „Het "we zen van het Socialisme". Hefc wezen van het Socialisme, aldus Spr., verdient thans bijzonder onze aan dacht, omdat het wel den schijn heeft, niet meer anti-christelijk te zijn, wanneer ihen zich nader met het Socialisme in laat, en er zelfs sommige dingen uit over neemt, en zich op deze wijze in gevaar begeeft om meegezogen te worden in don draaikolk van den klassestrijd. Hot is voor velen niet duidelijk genoeg, dat Trot aki en Troelstra slechts in graad, maar niet in wezen verschillen. Hoewel het ons wel eens toeschijnt, als of onze beginselen op Sociaal terrein wei nig baten, mogen wij ze daarom toch niet verlaten. Het feit dat de Socialisten, ondanks al ihet schijnschoon© van hun idealen nog niet meer succes hebben, vindt volgens Bernstein zijn oorzaak hierin, dat men zich te veel bedient van fraseologie, d. w. z. van holle leuzen. Wanneer wij het we zen van het Socialisme willen kennen, moeten Ye 010£0richt houden op Marx en zijn leerstellingen. Reeds vele mensehen zijn door de Soc. meegelokt met de bewering dat men met Marx had ge broken. Het tegendeel bleek echter waar to zijn, toen Dr. Gorter er Troelstra een verwijt van maakte als zou hij Marx bob ben begraven, waarop Troelstra pia zijn meoning uitsprak, dat men mht Marx, ook het Socialisme zou begraven. Ook „Het Vo-k", stelde er onlangs prijs op, om te verklaren, dat het 6lochts een zeer klein percentage is, wat zich van Marx afkeert. Wat verder do opvattingen van Marx betreft, treft ons do eigenaar dige bewering, als zou de arbeid de ©eni ge bron zijn van de ruilwaarde. Het moet verwondering baren, dat een zoo scherp denker een dergelijke onjuistheid kon uiten daar het n.l. juist andersom ia, en de gebruikswaarde van een artikel in don ruilhandel wordt bepaald dooT de behoef te, die er bestaat. Als voorbeeld noemt spr. een kostbare pols waar veel arbeids loon aan ten koste is gelegd. Zoo iets heeft hier veel waarde, maar niet, b.v. in de Sahara. Komende tot do crisis bewuet spr aan de hand van vorechillcn- de voorbeelden en gegevens, de onhoud baarheid van deze leer. Wanneer het n.l. opgaat wat in deze leer werd beweerd, dan zou tengevolge van den voortg der techniek en het uitvindon van machines, om do tien jaar, een overproductie ont staan waarbij het hemeltergend feit zou plaats hebben, dat de arbeider ontslagen wordt omdat er geen werk is, on hij dus gebrolc zou moeten lijden, omdat er te veel is. Aan de hand van verschillende statistieken van Dr. Gorter e.a. bewijst spr. hoe deze leer gelukkig dioor de prac tijk is veroordeeld en hoe ook de concen tratie- of accumulatie-leer, op grond van dezelfdè statistieken niet steekhoudend is gebleken, daar de concentratie, of op- eenhooping van productie, geen gelijken tred hoeft gehouden met do accumulatie, iof opeenhooping van kapitaal. Immers, uit dezelfde statistieken, weiko zijn opge maakt in '82—'95 en '85—1907, blijkt een beduidende achteruitgang in hot grootbe drijf, daarentegen een vooruitgang in het middenbedrijf, hetgeen voor een niet go- ring deel is te danken aan de invoering der kleine gasmotoren. Volgens bewerin gen van vooraanstaande economen ook onder do Socialisten, zullen de ovorpro- ducfcie-c.ricissen dan ook spoedig tot het verloden beboeren. (De oorlogsjaren bui ten beschouwing gelaten.) Wat do invloed van de uitvinding der machines op de werkloosheid betreft, toont spr. aan, dat 70 pet. van het stoom wezen in gebruik is bij het verkeer, waar bij zooals men weet, duizenden personen werkzaam zijn, terwijl er vroeger maar enkelen van leefden. De overige 30 pet. heeft zeer zeker een ommekeer in de productie gebracht, maar dit gold maar voor korten tijd, want thans zou men zonder het stoomwezen 'en- mogelijk in de behoeften kunnen voor zien, zou er in verschillende werclddeelen hongersnood zijn, terwijl door de toepas sing van het stoomwezen op het verkeer ook de afzetgebieden belangrijk zijn uit gebreid. Dat in de voorbijgegane eeuw zooveel ellende onder dearbeiders is ge leden, vindt dan ook niet zijn oorzaak in de toepassing dor machines, maar in de „laat-maar-waaien-politiek" dor oude li beralen. Gelukkig is echter de minderbe deelde klasse nog niet doodelijk ziek. De koorts die in de laatste jaren tot openba ring kwam, bewijst dat er nog levens kracht aanwezig is om weerstand te bie den en geeft zelfs hoop op volledig her stel. Waar dus de meerwaarde-, de crisis-, de concentratie-, de accumulatie- en de reserve-leerstellingen als niet steekhou dend door de practijk ziin veroordeeld, etaat het vast, dat het Soc. alleeen is ge grond op hefc: H i s t o r. m a t e r i a 1 i s- me. Op de vraag of een economisch stel sel is te scheiden van een principieele wereldbeschouwing moet ontkennend worden geantwoord. Wanneer men niet uitgaat van het standpunt, dat ons verstand door de zon de is verduisterd, en dat het Gode be haagd heeft om een overheid in te stel len, om der zonde wil, en dat de wereld alleen kan gered worden door het bloed van Jezus Christus, ko-mt men nooit tot een bevredigend resultaat. De Hist. Mat. levensbeschouwing van het Socialisme is do toepassing van het dogma der evolutie-leer van Darwin e.a. Volgens die. leer bestaat er geen geest die alles bepaalt, maar is de maat schappij slechts ontwikkeld- volgens technische en chemische wetten. Noctri God, noch overheid, noch denkers, noch* dichters, noch kunstenaars kennen zij ©enigen overwegenden invloed too in het wereldgebeuren. Zij is de snoodste mis kenning van het Godsbestaan.Noch recht, noch wet, noch zedelijkheid, noch gebod, maar-alleen stoffelijke machtsver houdingen eerbiedigt zij. Volgens die leer is de zonde ontstaan mot het privaat-be zit, en is ook het huwelijk daarvan een gevolg. Zoo is dan oolc te verklaren dat de socia listen in Duitsehland destijds tegen alle sociale wetten slemden, en ook bier te lande verbinding zochten met de liberalen, om ©en Christelijk ministerie te doen val len, wanneer dit de sociale wetgeving wil de verbeteren. Het ideaal der Socialisten leest, men in. de Nieuwjaarswensch van „Het Volk" in 1908: „Leeft allen langen gelukkig, maar niet. tevreden." Bebel was dan ook zoo eerlijk om te verklaren: „Het. gaat er niét. om of wij iets bereiken: als wij maar eis-chen kunnen stellen, die geen andere parlii kan uitdenken." en op do partijdag te Halle werd gezegd: We weten wel beter dan dat; Godsdienst pri vaatzaak zou ziin, maar die leuze heeft -goede diensten bewezen. We moeten de school tegen de Kerk opzetten, en de schoolmeesters tegen de Papen. Weten schap tegen Godsdienst'. Lóopüit zei het openlifk: „Socialisme en Godsdienstloos- beid zijn niet twee, "maar één." Het Socia lisme staat met beide voeden op bet standpunt van Marx, dat de klassenstrijd moet worden doorgevoerd, totdat er aan (bet. bittere einde slechts één stand over blijft. In tegenstelling met ons, die we ten uit het paradijs verdreven te ziin, door den Cherubein met. hefc vlammende zwaard, en daarom uitzien naar het, He- molsch paradijs ,zal de Socialist door dat zwaard 'omkomen; en zijn idealen ©en voor een rien wegzinken, zonder iets to hébben bereikt. Een zoer geanimeerde bespreking, waar aan door alle aanwezigen werd "deelgeno men, volgde op dit. (zooals de voorzitter hot 'terecht uitdrukte) buitengewoon do- gelijk referaat. Inmiddels was ook de nieuwbenoemde Voorzitter, de heer J. Nioorlandfc ter ver gadering gekomen, welke onder applaus hot, presidium op zich had genomen. De Vergadering weid door den heer G. K u y pe r met dankgebed gesloten. Gisteren (14 December) herdacht de brugwachter le kl. J. Arentsen den dag waarop hii 25 jaar geleden in dienst der gemeente Leiden trad. Als een één brug wachter is, die, bii zoo'n gelegenheid, al len lof verdient, is het zeker wel dezen jubilaris. Behalve toch dat hij altijd uit stekend en vol ijver zijn plichten na kwam, i6 het ook een man- van goed ka rakter en nobel© gevoelens die, niet al leen bij zijn kameraden doch, zonder" on derscheid, bij alle superieuren van den markt- en havendienst hoog staat aange schreven. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat hij op 18 September 1913 de eerste brugwachter was, die het. politiodiptema verwierf en reeds op 30 Maart 1915 de aanteekening daarop behaalde. Hem komt dan ook de eer toe, die den stoot aan ge geven te hebben, dat meerdere recher cheurs en brugwachters zijn goed voor beeld hebben gevolgd wat. hun, bij het opmaken van processen-verbaal en rap porten, zoo goed te pas komt. Goede stijl en taalkennis zijn daarbij toch onmisba re factoren, hetgeen door velen helaas nog_ maar altijd te weinig wordt beseft. De jubilaris werd 's morgens, op het kan toor van den markt- en havendienst bo ven den waag, in bijzijn -van allo supe rieuren, door den Directeur hartelijk toegesproken, vergezeld van het. gebrui kelijk douceur en daarna door allen ge- lukgewenscht, waarna Arentsen, zicht baar bewogen, zijn dank uitsprak. Verder bleef men nog eenigen tijd gezellig bij een, waarbij nog enkele oude herinnerin gen werden opgehaald. Van de brugwach ters, waarmede hij aan denzelfden post. dient, kreeg hij nog oen pracht vulpen houder cadeau. Des namiddags werd hij ten stadhuize door Burgemeester en Wet houders gecomplimenteerd, met toeken ning van een gratificatie ad f 25. Het ver der van- den dag bracht Arentsen in den gezelligen en gelukk'rcn familiekring door. Dat Arentsen nog vele jaren, in ge zondheid met. zijn talrijk gezin, ziin ge waardeerde diensten op ©ven v'ijtige ca uitstekende wijze zal mogen blijven ver vullen is zeker den wensch van allen, die hem meer van nabij, als uitmuntend huis vader, degelijk mensch en plichtsgetrouw beambte hebben toeren kennm:. Door een onbekende is aan d.-n Bur gemeester toegezonden een bedrag van f 1.ten behoeve dor Gemeentekas, als vrijwillige bijdrage in <te a-sten. He&emnor ii uur, werd bekend dat. de hooischelf op de boer derij van de wed do Graaf aan do Heren singel weer was feaan branden. Ter plaat se aangekomen zagen we onze nieuwe, is korten tijd populair geworden a.u'o- ibra-ndspuit. roods in actio. Do Comman dant der brandweer, P. J. Verhoog en do onder-oommandant D. van Lith, waren onmiddelijk ter plaatse aanwezig. Met 2 stralen werd 6poedig een flinke hoeveel heid water verwerkt, zond-at er voorloopig wel geen vrees behoeft te bestaan voor herhaling van den brand. Door W. F. v. d. B. i.s aanriïte ge daan dat, vermoedelijk lijdens rijn afwe zigheid, de muntgasmeter in zijn woning is gelicht en het daarin aanwezige geld zijnde ©en bedrag van f 5.daaruit ont vreemd. W. S. beeft aangifte gedaan dat hij door A. J. M. M. is mishandeld, waarbij hij niet ernstig aan het hoofd word ver wond- v. M. heeft aangifte gedaan dat te.n zijner nadeele een hoeveelheid mest. ia ontvreemd. Tegen de daders, welke bij de politie bekend zijn, zal proces verbaal worden opgemaakt. De Amsterdamsclic Burgerwacht. Naar hot Hbld. verneemt zal binnen kort door het hoofdbestuur der Amster- damsche Burgerwacht aan do algemeene vergadering wordt voorgesteld, tot liqui datie en opheffing over te gaan. Het is zoo goed als zeker, dat deze opheffing do ontbinding van den Nederlandse-hen Bond van Vrijwillige Burgerwachten zal to*\ gc- vtolge hebben. Het voornemen tot opheffing moet in. verband staan met het standpunt van den minister van Oorlog, gebleken uit de Me morie van Antwoord, dat er geen sprake van kan zijn dat do Vrijwilige Burger wachten een andeel kunnen hebben in de kader-vooropleiding. De premiën voor de Ongevallenwet. De heer Wittert van Hoogland, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, - •heeft aan den minister van arbeid ge- vraagd Is het juist, dat. reeds nu is gebleken j dat de. ingevolge artikel 9 van de wet op de Rijksverzekeringsbank 1920, StbkL No. 780, op te maken wetenschappelijke balans van het Ongevallenfonds op 31 December 1922 zal aantoonen, dat de pre- iiiiën voor do Ongevallenwet geduronde do laatste 5 jaren dermate hoog zijn ge weest, dat een reserve van circa 8 mil lioen gulden is gekweekt? Ls het. juist, dat. hot bestuur der Rijks verzekeringsbank in verband met do ge kweekte zeer aanzienlijke ro6ervo heeft voorgesteld reeds nu over te gaan tot de bij artikel 40 dor Ongevallenwet 1921 verplichte tariefsherziening en tot ccn verlaging der -premiën van circa 40 pet. heeft geadviseerd?

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1