3de JAARGANG. - G 27 NOVEMBER 1922 - No. 805 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Te!. Int. !27B - Postrekening 58938 IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL i «2.50 PER WEEKf 0.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2.1KI V Ëen belangrijk adres. Door de bekende firma Jansen en Ti- lanus is dezer dagen aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Arbeid en van Financiën, alsmede aan de leden dor Staten-Generaal eenadres gezonden dat de algemeene belangstelling ver dient. In het belang der zaak die hier aan de orde wordt gesteld, laden wij den inhoud van bedoeld adres hier volgen. „ïn de eerste 9 maanden van 1922 werd in Nederland ingevoerd voor 15.800 000 gulden gebreide len Tricot-goederen. To taal over 12 maanden berekend dus voor pl.m. 20.C00.000 Hollandsche guldens. Gemiddeld produceert 1 arbeider in die Industrie thans per jaar voor f 4000. afge werkte fabrikaten, dus 5000 arbeiders in de tricot-industrie in het Buitenland weT- ken voor Nederlandsche afnemers. Deze cijfer© nader bekijkende, in ver gelijking met de binnenlandsche tricotage- industrie blijkt, dat 20.000.000 gulden bovafcten, indien in Nederland gemaakt 3.200-000 gulden arbeidsloon; 340.000 salarissen; 3-000 000 gulden algemeene bedrijfskosten; 800.000 gulden verkoop kosten; 254.000 gulden aan poito'6 en vrachten; 7-800.000 gulden aan door bin nenlandsche spinners gesponnen garens, 880.000 gulden aan bij binnenlandsche fa brikanten gekochte veerings, naaigarens, band, knoopen, enz. Deze cijfers spreken zonder zelfs do uit die 20.000.000 gulden te betalen belastin gen. rente, afschrijving, rentezegels, enz. te noemen, reeds Boekdoelen. In de binnenlandsche tricotage-industrie werken ongeveer 3000 arbeiders, dus wordt er veel meer ingevoerd dan hier Hier loop en een groot gedeelte der tri cot age-'arbeiders zonder werk en moeten •ondersteund worden- Indien deze 20.000.000 gulden hier ge bleven waren, zoude er geen werkeloos heid bestaan, in de binnenlandsche tricot- industrie. Amerika sluit zijne grenzen voor ons. Engeland beft rechten op Tricotages. België en Frankrijk zijn wegens enor me hoog© rechten veor ons totaal ontoe gankelijk. Duitschland is nooit voor ons open ge weest. Alleen wij Hollanders roepen: „komt binnen, komt binnen hier, leen bij ons geld om Uwe industrie op de been te hel pen, wij koopen gaarne Uwe goederen en laten onze menschen op straat staan en ze'fs onze land en tuinbouwproducten be hoef tU niet in ruil te nemen voor ons crediet." V/ij zijn geen protectionisten, maar ab normale tijden eieehen abnormale maatre gelen en indien van ouds bloeiende in dustrieën als de Hollandsche Tricotage Industrie te gronde dreigen te gaan, dan dient 'elke idealistische gedachte achter wege te bliiven en majg alleen de nuchte re werkelijkheid in het oog gehouden worden." Hebben deze feiten en cijfers ons niet wat te zeggen? Zeker-, het verdient toejuiching dat de regefring krachtige maatregelen zal ne men om de werkloosheid te bestrijden. Maar is het niet van veel meer betee- kenis een poging te doen om do oorzaken der werkloosheid geheel of gedeeltelijk woet te nomen. Door werkloozentiitkeoringen on werk- v opheffing komen wo niet uit den nood. Daarvoor zijn andore middelen noo- dig. En als wo dan zien dat alle landen hun ne grenzen voor de producten van onze industrie sluiten, is hot dan niet noodig ernstig te overwegen of het niet tijd wordt onze industrie en onze arbeiders tegen de van buitenaf dreigende gevaren te beschermen? STADSNIEUWS. Verocniging voer Dierenbescherming. Zaterdagmiddag hadden zich een groot aantal jeugdige dieregvrienden en -vrien dinnen opgemaakt naar den Foyer van de Stadsgehoorzaal, om getuige te zijn van de prijsuitdeeling die daar zou, plaats heb ben aan de winners bij den gehouden op stellenwedstrijd e<n tevens om te genieten van wat zou worden gezegd en vertoond met betrekking tot do dierenbescherming. Ds. Prins sprak de jeugdige schare op de hem eigene hartelijke wijze toe, waarna de heer van Poelgeest een viertal hoofd prijzen verlootte, en uitreikte. In totaal waren er 239 prijswinners. Do lieer Ir. de Clorq gaf een levendige beschrijving van de groote verdiensten van den St. Ber- narcLshond, aan de hand waarvan hij do film vertoonde, die ook in de avondver gadering „liep". 's Avonds was er voor de ouderen oen gezellige bijeenkomst in den Foyer der Stadsgehoorzaal. De zaal was uitstekend bezot. Nadat door het Leidsch Politie-Muziok- gezelschap op verdienstelijke wijze een opgewekte marsch was gespeeld, hield de voorzitter der afdeeling, Ds. Prins, een openingsrede- Spr. ging achtereenvolgens na hoe in vroeger tijden de dieren werden be(mis) handeld. om daarna het nut en de nood zakelijkheid van dierenbescherming uit een te zotten. Vooral voor de vele zwer vers onder de katten vroeg spr. een be tere behandeling, terwijl hij verder een soort dieren-malthaisianisme bepleitte. Vervolgens gaf spr. een overzicht van het aantal dieren dat van half Juni tot 20 November in het Dierenasyl bij Leider dorp is opgenomen. Honden: 91 pension gasten 1126 verpleegdagen-, 73 zwervers met 3171 verpleegdagen. Katten: 58 pensiongasten met. 1014 verpleeg dagen122 zwervers met 11113 verpleegdagen. Totaal 324 dieren met; 16424 verpleeg dagen. Op 't 'oogen'blik verkeeren er in het Dierenasyl 18 honden en 58 katten. Na deze beschouwingen van den voor zitter werden we vergast ep een drietal zangnummers van Mevrouw Ch. Kanne— Blooker, Mej- Gretha Blooker fsopraan) en Mej. Diete Blo oker (Alt). De pianobegeleiding wist zich eerst niet goed bij de zangeressen aan te slui ten. Bij hot tweede nummer „Belooning", ging het veel beter. Op alleraardigste wij ze werd 'het derde liedje „Perrette en de Melkkan" gezongen. Luid aplaus volgde. Onder geest, explicatie van Ir. D. de Clerq werd oen film „Een mensehenredding in do Alpen door de beroemde St. Bern- hard-bonden gegeven, 't Was diimaal een keurige rolprent met heerlijke bergland schappen on zonder oenige tendenz, of het zou dan moeten zijn „dierenbescherming". Nadat het eerste gedeelte van deze film was vertoond, hield de heer Holsheimer, dierenarts, eon leerzame causerie over de eigenschappen van de St. Berhard-hon- den en enkele andere hondenrassen. Een schitterend exemplaar van eerstgenoemd ras was in de zaal aanwezig en veroverde aller hart door zijn aangename manieren. Na de pauze werd door liet Politie-Mu- zielcgezelschap onder leiding van den heer M. Kouprie, een tweetal muziekstukken ten gehoore gebracht, welke veel succes inoogstten. Onder de aanwezigen merkten we de beide Inspectcuren van Dienst op. De dames Blo oker zon gen weer enkele buitengewoon aardige Hollandsche liedjes waarvan vooral „De leemen pot en de ijzeren pet" en „Muizenpret gestoord" bij het publiek in den smaak vielen, 't Was zooals do voorzitter bij. don aanvang kb op te, een „gezellige? avond. St. Nicolaas. We weten niet of het Zaterdag de laat ste maal is geweest dat de goede Sint onze stad heeft bezocht. We willen het echter N.V.Leidsche Ijzerhandel Firma J. C. Bernard WSCM1I 22-26 - HHGSÏEEG Ziet onze Houtwaren-Etalage en U vindt zeker het U 't meest geschikt voorkomende Sf. Micolaas-Gadeau. ooö wel hopen. Immers men kan ook teveel van het goede krijgen. De jongste keer dan is hij hyper-modern gearriveerd. Hij kwam om zoo te zeggen „uit de lucht vallen" en had daarbij het geluk in het bekende Ma nufacturen magazijn der firma Meijers, Haarlemmerstraat 96—d 00 terecht to ko men. Het vliegtuig „Eapana" zette dadelijk nadat St. Nicolaas met gevolg op het bal- con de groeten van het talrijke publiek in ontvangst had genomen haar terugreis naar Spanje(?) aan. Was de Haarlemmerstraat zwart van menschen ook in het magazijn werd druk van de gelegenheid gebruik gemaakt om St. Nicolaas te complimenteeren en tevens om de noodige mlroopen te doen. Ook hier blijft de bekende bisschop tot na 5 December. Het Gemeentebestuur als concierge. Geknipt uit 'het algemeen verslag van ■het onderzoek der begrootingen in de af- deelingen: „In eon andere sectie vraagt een lid, naar aanleiding der betrekkingen van concierge (subs. Claviger) bij het Mid delbaar en Gymnasiaal onderwijs of der gelijke betrekkingen door het Gemeente bestuur kunnen aanvaard en gehonoreerd worden bij Bijz. Scholen waaraan een conciërgewoning verbonden is. Zoo ja, onder welke voorwaarde?" Do Gemeente-Begroeiing. II. Aan het verhandelde in de secties van den Gemeenteraad bij het onderzoek van de begrooting en do Mem-orie van Antwoord van B. en W. is nog het vol gende ontleend: Met verbazing vernamen B. en W. dat door een der leden op verlaging van de jaarwedden der Wethouders werd aangedrongen daar die jaarwedden hier aanzienlijk lager zijn dan in andere soortgelijke gemeenten. Voor verlaging van de jaarwedde van den On t v a n g e r zien B. ©n W. geen aanleiding. Eet presentiegeld van de Raads leden kwam opnieuw ter sprake. Enkele leden wilden het afschaffen, een ander lid aan hen die verdiensten derven, wat door anderen niet mogelijk werd geacht. Weer andere leden wilden het op f 4. bepaald zien, en dan de voortgezette ver gaderingen op denzelfden dag niet langer als nieuwe vergaderingen beschouwd zien. Tegen dit laatste hebben B. en W. geen bezwaar. Ü9 meerderheid zou dan echter tot f5— willen gaan. Het aantal ambtenaren ter se cretarie, is volgens B. on W. niet groot to noemen. De afdeeling „Onder wijs" zal zelfs met een hoofdcommies ver sterkt dienen te worden, daar de ambte naren van deze afd. zich al te zeer moe- ton inspannen, terwijl vermeerdering van werkzaamheden te wachten is. Voorge steld wordt deze afd. mot f 3400— te ver- hoogen. Herinnerd wordt, dat aan, de afd. Be lastingen, het aantal ambtenaren van 12 tot 7 is teruggebracht. Inplaats van den referendaris, chef der afdeeling „Bevolking", willen B. en W. een ambtenaar in den rang van hoofd ambtenaar benoemen, wat een besparing geoft van f 400 tot f 600. Nu weldra het aantal Raadsleden met twee zal werden uitgebreid, zal een on derzoek moeten plaats vinden naar de wijze waarop in het gebrek aan ruimte moet worden voorzien. Daarbij komt van zelf do vraag aan de orde of de zaal door bijtrekking van aangrenzende vertrekken wat door een der leden was voorge steld al of niet zal worden vergroot. Sommigo leden achten de kosten voor schoonhouden van het. Raad huis te hoog, waarom B. ©n W. meedee- len dat geregeld drie werkvrouwen in dienst zijn, terwijl voor do groote schoon maak op oen mannelijke hulp wordt ge rekend. Omtrent het stenografisch ver slag zijn reeds voorstellen aanhangig gemaakt. Naar aanleiding van, gemaakte opmer kingen doelen B. en W. mede, dat zij over wegen het aanplakken van de verorde ningen ep een enkele uitzondering na af te schaffen en do openbare kennisgevin gen in de dagbladen te verminderen. Uitbreiding van het aantal bladen, waarin wordt geadverh. oen der leden wilde ook in Het Volk ad verloeren, achtten B. en W. niet noodig en te kost baar. De klacht over te weinig consumptie in de stembureaux schijnt B. en W. niet ge grond. Nagegaan zal worden in hoeverre bezuiniging ook hier mogelijk is. Zoodra de chef van do afd. „Bevol king" in functie is getreden, zal met de invoering van het kaartsysteem een aan vang worden gemaakt. Volgens het oordeel van den Burge meester is het aantal agenten van politie hier ter stede absoluut niet to groot. Met de toegestane gelden wordt, allo zuinig heid beraoht. Door vermeerdering van het aantal wielrijders zou nog verder bezui nigd kunnen worden, maar dan dient eerst bergruimte voor de fietsen te wor den gemaakt en een meer modern gebouw voor den politiedienst te worclon bestemd. Wordt voor het overige gemeontep er eo n-col tot verlenging van don werktijd be sloten, dan zal dit door den Burgemees ter ook voor de politie worden, overwo gen. Het personeel bij de recherche wordt niet te groot geacht- Het aantal vaste posten (3) wordt eer der to klein dan te groot geacht. Ontleend wordt dat de benoemingen bij de polilie met partijdigheid geschieden. Bij aanstelling worden diegenen benezmd die het meest geschikt worden geoordeeld. Hot aantal rijwielen bij de politie (38) zal met 4 vermeerderd moeten worden. Doordat de huur echter van f80 wordt teruggebracht" op f65 zal dit ariikcl ech ter toch met f 310.verminderd kunnen worden. Overmorgen wordt do verplaatsing van hot. wacht gebouw bij de Utrechts che brug naar den Hoogen Rijndijk ten uit voer gebracht. Uit een oogpunt van bezuiniging wordt overwogen de vaccinatie op fee dragen aan de stadsgeneesheeren. In don nacht van Zaterdag op Zon dag is gearresteerd do recidivist G. v- d. H., die zich vermoedelijk hoeft schuldig gemaakt aan verduistering van een rij wiel, dat Zaterdagavond om half ne gen van voor een perceel op het Utrecht- eche Jaagpad is ontvreemd. Do Gr B. en W. dezer gemeente is tijdelijk ontheffing van do verordening op de winkelsluiting verleend in dier voe ge, dat van 26 November tot 6 December do winkels 's avonds tot 11 uur geopend mogen zijn, uitgezonderd des Zondags. had aangeklaagd, ja zelfs lieden omge kocht had om als getuigen to dienen. Aanvankelijk had zij daar weinig geloof aan geslagen, maar evenwel aan Con stance om inlichtingen gevraagd. Deze, die cr zelf weinig van wist, vroeg er haar o.ora naar, en hoe geheimhoudend de komroandanfc ook was, hij bleek niet be stand te zijn tegen de volhardende pogin gen zijner pupil om er achter te komen. Welko roden Van Stralen tot zulk een be drijf genoopt had dat had Margo eerst onder 't gesprek met hem begrepen; vandaar haar ontsteltenis en drift. Hoe verder zij c-r over nadacht, des fee racer kweldo haar de gnnseho gebeurtenis. Zij kwam tot de ontzettende ontdekking, dat zij door haar lichtzinnig spel met do beide jongelieden aanleiding ihad gege ven tot het opwekken van allerlei boozo hartstochten, ja dat zij, hoewel onwillig, do oorzaak was van Johan's dood. Indien zij oprecht haar voorkeur te kennen had gegeven en niet de coquette gespoeld, zou de luitenant goen reden gevonden hebben om zijn mededinger uit don weg te rui men. Daar kreukelde iets in haar hand, 't was de brief dien zii bijna vergoten was. Zij streek hom g'ad, opende hom voor zichtig, bijna eerbiedig, on las. Hij wek ie, maar in veel sterkere mate, dezelfde ge dachten in haar op als in den luitenant. DES ZATERDAGS 6 10.30 PER GEWONE REGEL 10.221 KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 voorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij voornitbetaling. INGEZONDEN RECLAME1* '!EP i Gisteren is in oen perceel op de Waardgracht een brandje ontstaan, ten gevolge van het steken door een vuile schoorsteen. Agenten van politie hebben- met behulp van een paar minimax8n het; vuur gebluscht. Door J. A. is aangifte gedaan ter zake van diefstal van een hem toebehoo renden hond. Als verdacht van deze dief stal -te hebben gepleegd is aangehouden zekere W., tegen wkn proces verbaal is opgemaakt. In do Stedelijke Werk-Inrich'ing zijn in de week van 19 toten met 25 Novem ber -opgenomen: 169 volwassen personen en 20 kinderen; totaal 189. BONENLAND. Scheepvaartverbinding AmsterdamGoudaRotterdam. Godep. Staten van Zuid-Holland hebben uit overweging, dat liet wensehlijk is, dat do vaarweg Amsterdam—GoudaRotter dam wordt ingericht voor het verkeer met schepen van 2000 ten aan. de Prov. Staten ter vaststelling voergexteagen een ontwerp-besluit betrekkelijk deze aange legenheid. Daarbij wordt voorgesteld zich in be ginsel bereid te verklaren om: A. De drie rijkswerken in den waterweg tussehen den IJssel bij Gouda en de Ring vaart van den Haarlemmenn eerpolder, zijnde dc Maliegatslnis en de Rabat-brag te Gouda en de Gauwesluis onder Alphen aan den Pijn, met de daarbij beboerende dienstveer werpen enz. in behoor en rnder- houcl bij de Pravinc-io over te nemen. B. Voor rekening dor Provincie. Ie, oen nieuwe verbinding te maten tus schen den Hollands-ellen TJsse! on ris. Gouwe volgens het grootste dor in oen. rapport van den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat van 7 Januari 191-1 omschreven plannen 2e. de Gouwe in de kommen van 'V- 1. dinxveèn en Boskoop tc verbroeien mot vernieuwing van de bra ogen aldaar en de invaart in de Gouwe te Gouwe Sluis te verruimen Se. de bruggen te Molenaars!)rug en Woubragge te vernieuwen 4e. de helft bij te dragen in de kosten van overneming door de Provincie. Noord- Holland van do brug over de Riugvr.aav» van den Haarlemmermeer'"older nabij Lci- muiden, oen en ander op den vc-et els ver- dor in bet ontwerpbesluit weidt ver meld, n.l. I. Het Rijk verleent aan de Provincie voor het onder B le. genoemde werk ern subsidie ten bedrage van de helft dor kos ten en voor de onder B 2e genoemde wer ken een subsidie ten bedrage van oen dor de dor kosten en verbindt zich don Hol land-s oh en IJsse-1 beneden de monding van de niéuws IJsselsluig. begrepen in het onder B lo gen-cénide plan, op kosten van het Rijk geschikt tc maten voor schepen van 80 M. lengte on ongeveer 10 M. breedte. II. De Provincie Noor-cl-Hclland ver bindt zich de in don bover.grnoemden, vaarweg gelegen bruggen nabii Le-imuiden en te Aalsmeer to vervangen door bruggen met. een doorvaart wijdte van 14 M. III. Do gemeente Amsterdam verbindt zich de Oveirtooms-che sluis aldaar te ver vangen door een schutsluis in hot Nieuwe Meer van ongeveer dezelfde afmetingen als die, welke zijn vastgesteld voor do hiorvo-ron bedoelde nieuwe IJsselsluis IV. Bij de overneming van de onder A vorm able Rijkswerken gaat het daaraan verbonden personeel in dienst van de pro vincie over. V. Het Riik vergoedt jaarlijks aan do Provincie voor onderhoud dor over to nemen werken een bedrag van 7000 en voo-r bediening een zoodanig bedrag nl3 overeenkomt met het totaal dor iaarweu- Zulk een onderworpenheid aan het en-- rechtvaardige lot, noen, aan den recht vaardigen Gód op- Wkn hij vertrouwde. Zou hij geweten hebben, wio hora aange klaagd had? Maar daar moost hij mee bekend zijn! En to-ch in den brief geen woord daarvan; geen zinspeling zelfs daarop. Opnieuw kwamen Margo de jongste maanden voor don geest- Waarom had zij hom niet vroeger gekend; waarom had zij hem niet langer mogen behouden, dan was dat allee niet voorgevallen! Zij zon zich op don duur wel uitgesproken heb ben. Was zi.i .dan zoo slecht, zooveel slechter dan andere moisjes wien niot zulk ©en geval overkomen was? Was het nicfc veeleer om dio afgezaagdon term te ge bruiken oen samenloop van noodlotti ge omstandigheden goweesl? Verdor: kon z ii hot helpen, dat Van Stralen zoo'n el lendeling was? Zoo begon haar hoogmoed, haar go- kwetste ijdelheid te spreken, maar zij ver- mochten niet het geweten to verstikken* r EUILLE ©N. Vervolgd en bevrijd. Historisch verhaal uit den Napoleontischen tijd. 55) „Mejuffrouw, ik spreek slechts met weerzin over dio zaak, maar nu ben ik daartoe verplicht. Wat gij spreekt van licht daarover, als zou het in mijn belang zijn hot geval zooveel mogelijk te smo ren dat begrijp ik niet Do sergeant is wettig veroordeeld en gevonnist, al is het vonnis oogenschijnlijk zeer streng ge weest maar in eik geval, i k h-ob er niets meo te maken- In den krijgsraad had ik geen zitting." Margo kon haar kalmte niet langer bewaren; zij stond op, kneep den brief in de handen to zamon en zei scherp: „Gij spreekt onwaarheid, mijnheer! Meent gij dat ik niets te weten kom dan van u? Meent ge waarlijk, dat uw gedrag in die ongelukkige zaak niet openbaar zou wor den? Ik weet dat go zijt opgetreden als de voornaamste beschuldiger. Hoe durft ge dat tegon mij te loochenen?" „Hecht juffrouw Do Wilde aan markt- praatjes of ni-euwtjos van de krant?" yroeg de luitenant, eveneens opstaande. „Ik heb het bericht kort genoeg bij do bron vandaan om er op te kunnen ver trouwen. Wanneer go niot al uw achting bij mij wilt verspelen, zoekt dan geen ni-ouwe uit vluchten. Ge zijt opgetreden als z ij n verrader." Do luitenant meesmuilde. „Ik geloof dat ge u overspannen hebt met het lezen van boeiende romans," zei hij spottend. „Mag ik vragen, in welken zin ge dit woord opvat?" „In den gewonen, alledaagschien zin; zoo, dat go vriendschappelijk mot hem omgingt, om hem in 't geheim te be schuldigen." „Go spreekt weinig vriendelijke woer den," zei hij met een donkeren Mile. „In dien zin als gij zegt ben ik gc-en verrader, want ik heb geen enkelo reden om vriend schappelijk met Van Hoornobek© om te gaan; wij zijn nimmer vrienden geweest. Ik hein verspaden? laat die brief getuigen dien heeft hij mij een dag voor zijn dood gegeven; zou hij mij tot bod© ge bruikt hebben waaneer ik hom. valsch be handeld had?" „Welnu, zoo ge hom niet bedrogen hebt. dan hebt g© 't mij gedaan. Gij waart zijn beschuldiger en tracht dit te gen mij to ontkennen; ook hebt go u al tijd bij mij voorgedaan als zijn vriend," zeide Margo, immor driftiger. „Ge springt niet het igoruak van oen advokaat ovor op een nieuwe beschuldi ging als de eerst© niet houdbaar is," ant woordde Van Stralen, zich op de lippen bijtend; hij gevoeld© dat d© „nieuwe" be schuldiging volkomen gegrond was- „Dat doet ©r niet too," zei Margo hef tig. „Go hebt hem aangeklaagd, terwijl ge wist (zij kleurde) „dat ik met hem omging; ge hebt mij bedrogen. Waarom doodt ge dat?" „Go werpt de aanklachten zoo licht op, dat hot u zeker niet moeilijk zal vallen or ook oen antwoord op te vinden," riep .hij, door woede tot hot uiterste geprik keld. „Dat is zoo. Het was om... noen, 't is al te erg!" riep zij snikkend uit, on be dekte 't gelaat met do handen. „Ga heen; ik wil u niet weerzion!" Zij koerde zich van hem af en trad langzaam naar 't venster. ,,'t Is wol!" zei bij, groep zijn pet en ging zonder groeten heen. Margo zonk, afgemat van de lievige spanning waarin zij verkeerd had, in oen lagen stoel. Klam zweet overdekte haar gelaat; alles in de kamer draaide haar voor de oogen. Een weinig tot bewustzijn gekomen trachtte zij den loop van 't ge sprek na te gaan- Reeds eenige dagen ge leden waren haar do loopende geruchten ter oore gekomen, namelijk dat Van Stra len den sergeant haatte en hem daarom

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1