JOH. DE HEER G. J.VISSER L. H. BRIJHEN - Turfmarkt 7 Lederwaren SINT NICOLAAS ORGELS - PIANO'S Ui¥¥iüiC@©P 2JLv^uiT¥E UKOOP LEIDEN - Breestraat 108 1 ALLEEtl imsigd ApMersilijk 2T-Te!.38t 1 Gemeenteraad Alphen a. tl. Rijn. De Raad vergaderde Donderdagmiddag te 2 u-u-". Voerz. de burgemeester. Afwezig de heer van Dam. De vergadering wordt geopend met ge bed. De notulen der vorige vergadering .worden aangehouden. De voorz. doet mededeeling van de inge komen stukken, w..o verschillende door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten In antwoord op een door den heer De Wolf in een vorige vergadering gestelde vraag inzake verlichting van het terrein van de noodwoningen aan de Verlengde Aarkade, deelen B. en W. mede, dat den gemeente-opzichter last is gegeven al daar een lantaarn aan te brengen. In antwoord op een door den heer D. v. Leeuwen gestelde vraag, of de aschschuur te Aarlanderveen niet kan worden afge broken deelen B. en W. mede, dat zulks niet kan geschieden, omdat deze schuur wordt gebruikt voor berging van mate riaal. Ingekomen is verder een resolutie van den R.-K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". aangenomen op den Congres dag, 9 Nov. te Utrecht gehouden, inzake medewerking tot financieel© versterking van stad en land. Dit adres is ter visie gelegd Eveneens is ingekomen een adres van den R.-K. Steenfabrieksarbeidersbond „St Stephanus1', om wegens de heerschende malaise een steunregeling in het leven te roepen. Wordt gerenvoyeerd naar B en W. om prae-advies. Hierna komt de agenda aan de orde. 1. Voorstel van B. en W. tot schorsing van höt lid van den Raad A. van Dam, wegens levering aan de gemeente. De heer Herngreen voert lang over deze kwestie het woord. Hij erkent dat als de heer van Dam aan de gemeente geleverd heeft-, deze daad volgens art. 24 der Gemeentewet moet worden gestraft. Waarom is deze bepaling echter gemaakt: om de raadsleden zichzelf niet te doen be- voordeelen mat gemeentegeld. De vraag is nu of er gemeentegeld in den zak van den heer Van Dam is gekomen. De heeren Bos en Van Dijk hebben beide volmondig betuigd dat de tegels, waar het hier om gaat, buitengewoon voordeelig zijn gele verd. Daarom is de heer Van Dam zede lijk niet te veroordeelen. De houding van de Commissie voor het Grondbedrijf is infaam: Eerst werd meegeholpen om de levering te doen plaats hebben en later komen de heeren dan met een quasie ver ontwaardigd gelaat en zeggen: Mijnheer van Dam heeft gezondigd tegen Art. 24 der Gemeentewet. Spr. noemt de houding van de Commissie en met name ook van den heer Van Dijk in hooge mate laak baar. Maar wat de kwestie zelf betreft: Spr. wil zich niet inlaten met juristerei. Volgens Schaper heeft de burgerij daar niet veel aan. Als we de zaken echter goed bekijken komen we tot de conclusie dat geen ernstig verboor ia ingesteld. Ook de Commissie moet terdege aan den tand worden gevoeld. Op grond van het niet- aanwezig zijn van voldoende gegevens zal spr. tegen het voorstel stemmen. Do heer De Wolf heeft, zoodra hij met die tegel9 zsg rijden, een onderzoek ingesteld. Het lag echter niet op zijn weg een principieel tegenstander aan te klegen Spr. vraagt zich echter af: Hoe stond de Commissie voor Grondbedrijven tegenover deze zaak? Ook die Commissie is schul dig. Ze had de levering niet aan mogen nemen. Is daar al- een onderzoek naar in gesteld? Zoo niet dan moet dat onderzoek ingesteld worden. De Voorz. zegt dat als de heer Do Wolf de stukken die ter visie hebben ge legen, heeft gelezen, hij ook zal hebben gezien dat al de commissieleden zijn ge hoord. De heer De Wolf zegt dat dit te las tig was, waarop de Voorz. antwoordt dat de stukken van te grooten omvang zijn en bij drukken te groote kosten met zich mee zouden brongen. De heer N o o m e n heeft al de stukken gelezen. Hij is het volkomen met den heer De Wolf eens. De Commissie had niet aan dien koop mee moeten werken. Speciaal de Voorz. van de Commissie treft hierin schuld, terwijl het onbegrijpelijk is hoe een wethouder mee kan wer ken aan deze buitenwettigheid. Dat ie een dubbelhartige laakbare houding. De heer Ranke heeft het „een viee zaakje" genoemd, ten minste van Van Dam, niet van de commissie. Dat heeft spr. zeer verbaasd- Als ik de heer Ranke was zou ik me niet leen en om mee te wer ken aan zoo'n „vies zaakje", ik had ge zegd: „dat zaakje is me veel te vies!" Dat ware alleszins prijzenswaardig ge weest, want het zou een standpunt zijn- Maar wat nu beweerd wordt is geen standpunt. De heer v. D ij k vraagt voor tot stemming wordt overgegaan, of de schor sing wordt uitgesproken im: afwachting van het, onderzoek door Ged. Staten. Moet de heer v. Dam nog worden ge hoord? De iheer Herngreen: „Misschien de heer v. Dijk ook wel!" De heer v. Dam is volstrekt nog niet ontslagen. In tegendeel. Hij is gerechtigd zich te verdedigen. De Voorzitter beaamt dit laatste. De stemming brengt, tot resultaat dat de heer v. Dam wordt geschorst met 11 tegen 3 stemmen. Tegen de, heeren: Hern green, D. v. Leeuwen en Nooraen. 2. Voorstel van B. en W. tot het aan leggen van een nieuwe straat tusschen de Oranjestraat en de Torenstraat. De heer Noomcn merkt op dat do or deze straatverhooging de Tcrenstraat in een soort „dal" zal komen te liggen. Spr. vreest dat het grondwater naar deze straat zal zakken en de ondergrond zoo nat. makenzal, dat de fundeering schade lijdt. Spr. beveelt de belangen van de To renstraat bij B. ©n W. aan. De Voorzitter heeft Donderdag een bespreking met den Gemeente-archi tect gehad die hem als deskundige verze kerde dat hiervoor geen vrees behoeft te bestaan. Verder doet spr. de mededeeling dat onderhandelingen worden gevoerd met het Departement van Arbeid om bij be strijding der werkloosheid door dit werk 50 pet Rijkssubsidie te verkrijgen. Later zal spr. meerdere inlichtingen- over dit punt doen. Hij kan nu echter reeds zeg gen dat de onderhandelingen niet ongun stig verloopen. 3. Adres van het bestuur van de afd. Alphen aan den Rijn van den Bond van Nederl. Schilder spatroons om een andere wijze van aanbesteding van het schilder werk te volgen met voorstel van B. en W. Wordt z. h. s. goedgekeurd. 4. Adres van H. van 't Wout en anderen om verlaging van den huurprijs van de volkstuintjes en wijziging van het huur jaar, met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor afwijzend hierop te beschikken. B. en W. adviseeren op dit verzoek van H- v. Bol afwijzend te beschikken. De hoer De Wolf ziet in het rapport van de commissie voor het Grondbedrijf een bevestiging van zijn meening dat het levenspeil niet is gedaald. Hij stelt voor de Volkstuintjes te verhuren a 35 per roe. Het voorstel-de Wolf wordt aangehou den tot de volgende vergadering daar de stemmen staken (7—7). 5. Adres van het Bestuur der Nutsfröbel school te Zwammerdam, houdende ver zoek om een subsidie van ƒ5.per leer ling uit deze gemeente, voor het tijdvak 1 Juli 1922—1 Juli 1923, met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor hierop goedgunstig te beschikken. Wordt z. h. e- 'gosedgekeurd. 6. Verzoeken van het Bestuur van de Vereeniging Naai- en Verstelschool (on- derafdeeling van de Vakschool voor meis jes voor Leiden en Omstreken) en van het Bestuur der vereeniging Aarlanderveens Belang, om subsidie krachtens de Nijver- heïdsonderwijswet ten behoeve van haar cursussen, met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. De heer B o 1 ie verwonderd dat B. en W. deze Naaischool in Aarlanderveen niet noodig achten. Hij bepleit de nuttig heid van do instelling en wil ook in Aar landerveen onderwijs, daar men de 25 meisjes die er gebruik van wenschen te maken 's avonds niet naa r Alphen kan laten lobpen. De Voorzitter zegt, dat B. on W- het nut van de instelling wel inzien, maar toch achten zij het, ongemotiveerd f 3400 subsidie te geven. Er moet worden bezui nigd. De heer Bol zegt dat het, bijna mete kost, daar het Rijk 70 pet. bijdraagt. De heer Den Hertog wil de naai school te Alphen, die reeds bestaat hou den. Die instelling doet een beelcboel nnt. Als een werkman een goeje huishoudster bezit,, heeft hij tevens een menschwaardig bestaan. De heer Herngreen bestrijdt, het principe als zou daar het Rijk toch bijna alles betaalt de subsidie wel worden kun nen toe-geel aan. We moeten niet op ons •eigen gemeerd egel maar wel degelijk ook op de rijksbedden waar wij over beschik ken, bezuinigen-Begrijpt men dan niet, dat men het door meerdere belasting toch zelf betaalt. De heer Den Hertog, zegt spr., had het over huishoudsters. In onze krin gen noemen we zoo iemand een goede huisvrouw. Huishoudsters heeft men ïn Indiö. De heer De Wolf vindt dat we van het Rijk maar moeten nemen wat we krij gen kunnen. Als al „de anderen" ook be zuinigden dan was het wat anders. We kunnen ons niet opofferen voor de rest. De heer Herngreen zegt, dat de heer De Wolf hem tegenvalt. Als een an der met geld smijt behoeven wij het hem niet na te doen. Ieder goed moeder kan haar dochter wel naaien loeren. De heer De Wolf: „Die moeders heb ben het -ook moeten leeren!" De heer Herngreen: „Niet beslist, op de naaischool, maar van haar moeder. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 8 tegen 7 stemmen. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van artikel 14 der Eoir.v- en Woningver ordening. B. en W. willen- een aanvulling aan de verordening toevoegen, de mogelijkheid openend om ontheffing te verleenen voor de bepaling, dat de aan te leggen straten een mindere öreedtc dan 10 M. mogen hebben. Een brief van de gezondheidscommis sie is ingekomen die het voorstel van B. en W. ten sterkste ontraadt, en de 10 M. straatbreedte in elk geval, ook voor de gezondheid, wil zien gehandhaafd. De heer v. Dijk vraagt wat B. en W- aanleiding heeft gegeven dit voorstel te doen. De Voorzitter zegt, dat het een bijzonder geval ie, daar aan de Aarkade mooie woningen komen, indien dispensa tie wordt, verleend. Indien de achter waarts gelegen sloot wordt gedempt, wordt- de straatbreedte 17 M. De heer v. d- Linden heeft op de tee- keninig gezien, dat er slechts één uitgang ie. Spr. meent dat indertijd besloten is geen straten met een „doodloopend slot" aan te leggen. Weihouder van Leeuwen zegt, dat er nog een uitgang is. De sloot kan niet worden gedempt, daar de firma Lemkes die noodig heeft voor 'haar kweekerij. Die sloot ie in zijn bezit. De woningbouw wordt daar hofjes- gewijze ingericht. De heer Herngreen zegt, dat niet van den regel mag werden afgeweken. Dan heeft die een stukje grond noodig, dat net niet t© krijgen is, dan een ander weer een sloot, en zoo gaat het maar door. Als er op dat stuk land geen 6 huizen ge zet kunnen worden dan 5. De mcnechcn moeten zich schikken naar do verordening en niet (ie verordening naar de mensehen. Waar ié anders een vér ordening voor? Nadat door diverse sprekers nog bet woord over deze kwestie is gevoerd,; wordt het voorstel in stemming gebracht- Daar de stemmen stakes», wordv ->:t. punt aangehouden. 8. Voorstel vau B. en W. t-ot opt*pjtft-g van de huur van een perceeltje gma<ï ju gebruik bij L. Vink en lot wederverhuring van dat perceeRje. Z. h. s. goedgekeurd. 9. Voorstel van B.,en W. tot vaststelling eener verordening op het Correspondent schap der Arbeidsbemiddeling. Uit het Sociale Leven. Loonsverlaging. Ingevolge een besluit van de Vereeni- gingen van Landbouwpatroons in Noor delijk Friesland, zullen voor het volgend jaar do loonen der landarbeiders met 5 cent per uur worden verlaagd en dus op 25 cent per uur worden vastgesteld. Pensioenregeling spoorwegpersoneel. Op een Woensdag gehouden conferentie tusschen de directie van de Nderl. Spoor wegen met de organisaties over do pen sioenregeling is o.a. overeengekomen, dat een commissie van bijstand zal benoemd worden, waarin ook de personecl-vertegen- woordigers zitting zullen hebben. De dienstjaren in los dienstverband door gebracht zullen, mits het een onafgebroken periode geldt, meetellen bij de berekening van het pensioen. Ook de personen boven de 35 jaar in dienst genomen, die dus niet pensioenge rechtigd zijn, zullen bij onafgebroken diensttijd tot den pensioengerechtigden leeftijd pensioen ontvangen. Het oude personeel van de H. IJ. S. M. behoudt het recht, op 60-jarigen leeftijd gepensioneerd te worden. Uit het bakkersbedrijf. Woensdag heeft een conferentie plaats gelhad tusschen de vertegenwoordigers van de patroons- en werkliedenorganisa ties in het bakkersbedrijf. Door de werk gevers werden verschillende voorstellen gedaan, waarvan de voornaamste loons verlaging betrof. De moderne bond heeft tegen Zondag een bondsraadsvergadering belegd ter. bespreking van deze voorstellen. Naar Hot Volk verneemt, zal het bondsbestuur adviseeren de patroonsvoorstellen af te wijzen, aangezien de loonen en de toe stand van het bedrijf geenerlei reden tot verslechtering van de arbeidsvoorwaar den opleveren. GOEDE GEDACHTEN. Tel minder uw. geld dan uw dagen. Menschenvrees doodt in ons hart de vrees voor God. Menschengunst is een riet, Gods gunst is een rots. Een enkel woord kan soms de ganschö ziel verraden. De toekomst niet te kennen, zou ver schrikkelijk zijn, als we God niet kennen. PIANO'S Leiden - Telef. 1505 - Opgericht 1892 RUIM GESORTEERD - BILLIJKE PRIJZEN Stemmen, Repareeren, Verhuren en Inruilen Leidsch SSi '^oer. Verhuizingen en Iransporlen door het gelieeie iand, en Veemzoer. OPBERGEN VAN INBOEDELS, ssi Hevelend: J.1 Haarlemmerstraat 151 Recht over de Janvossenstêeg I EXTRA AANBIEDIMG: Prima kwaliteiten. Zeer lage prijzen. Portemonnaies - Sigarenkokers Portefeuilles - Damestaschjes Werkdoozen, Manchetten- en Boorden- doozen, Handschoenen-, Zakdoeken- en Dassendoozen. Pracht collectie KAPSTOKKEN Laagst mogelijke Prijzen Speciale zeer billijke aanbieding Massief Eikenhouten, prima afgewerkte WERKTAFELS. Parapluie Standaards, Zuilen met Beeld, Koperen Vogelkooien en Muziekstandaards Amerikaansche Rolvioervegers. VERGELIJK DE PRIJZEN. 11078 ZÏE DE ETALAGES. Een zeer nuttig geschenk vindt U in het Tapijtmagazijn W* 25 BOTERMARKT 25 RUIME KEUZE IN: 11877 H Tafel-, Kapstok, en Divankle3den, Voetzakken, Voetkussens, Vachten, S Tochtdekens, Theewarmers, Tafelzeilen, Stoelkussens, Kleedjes, g Kachelzeilen, Matten, Sarongs, enz. Sj Gedurende 14 dagen op al onze Artikelen 10 pCt. Korting n Firma D. BROOMANS - 25 Botermarkt 25 Onze collectie is in één woord 577 SCHITTEREND. Nieuwste stijl. Prima afwerking, lie prijs. Een bezoek aan onze Maga zijnen is in Uw voordeel. Hoofdkantoor: ROTTERDAM, Oostzeedijk 324/32 Filiaien: ROTTERDAM, DEN HAAG, ROTTERDAM. Vraagt gratis Catalogus en inlichtingen betreffende ons speciaal HUURSYSTEEHI5. 20 "A Korting 20 Kor'lng HUNKEMOLLER LEMES CORSETS I# Weg arts verbouwing van ons Hoofdmagazijn en verbouwing/ verplaatsing van een onzer Filialen Do nieuwste PARAPLUIES en WANDELSTOKKEN, waaronder de 12 Baans, TOM POUCE en LiLLtPUT voor ÖAMES xïjn in groote sorteering voorhanden, tegen veel verlaagde prijzen. 1UG<? P. A. SARONI, Nieuwe Rijn 31 Telefoon 1431 a®- REPAREEREN en OVERTREKKEN, -5=3 EEEEEESEEEHBaBSSEEELË)® [ral a g Het mooiste ST. NiGOLAAS-geschenk is [W] |U een FOTO lan Atelier „BQNGENAAR' Hj geg" Wacht n i e t tot da laatste week. j^j Aanbevelend, J BLEÜZE Jf. E E EESESEEESEE^^ r~~"

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 7