BINNENLAND. 'EENÏELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkd, Vischmarkt 18 (Tel. 1225) is hedenavond vtwfcrijgbaair SCHOL k 0.18, TARBOT k 0.50 en TONG k f 0.70 per pond. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. Leiden, 25 November 1922. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7J48X trar. Rechtekundig Bureau Chr. Beet. Bond, Steensehuur 15. Apotheken ó'e tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken naeht en des Zon dags geopend zijn: D. J. van Drfesum, L. Mare 76, Tel. 406. W. Pclle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594, De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen vcor leden van dit Fonds. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur nemen de volgende huis artsen den dienst waar: - Dr. Bijtel. Hooigracht 86. Tel. 670. Br. Duffels, Rapenburg 40, Tel. 070. 7/T Dr. Seret, Breestraat 38, Tel. 581. Dr. Tinnnermans, Breestraat 8, Tel. 303. Dr. Weobers. Hooigracht 81, Tel. 369. De Geneeskundige Zon- dagsdienst te Oegstgeest wordt van Zater dagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door Dr. Timmermans, Wil helm in apark, Tel. 390. geld in vele gevallen niet achterwege blij ven, al was het Blechts om in oogenblikke- lijken nood te voorzien. Daarom valt het nog steeds te betreuren dat niet meer Leidscho ingezetenen contribueerende le den der Vereeniging zijn. Men bedenke, dat de vereeniging Armenzorg zich het lot aan trekt van, noodlijdenden van alle gezindten 200 contribueerenden is voor een stad als Leiden met 65000 inwoners toch waarlijk Aiet veel. Wij wekken dus allen, die dezen dagen een biljet zullen ontvangen waarop zij als lid zich kunnen opgeven op, dit in gevuld toe te zenden aan Mevrouw Dros Van Rhijn, Julianalaan 27, Oegstgeest. Jan van der Does. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der vereeniging „Oud Leiden", hield Prof. Blok gisteravond in een der zalen van de Lakenhal een voordracht over den voor- naamsten persoon uit het driemanschap dat Leiden in 1574 heeft behouden, n.l. Jan van der Does, of Douza heer van Noortwijck en Hontenisse (Z.) Op boeiende wijze toekende spr. do af komst van v. d. D., n.l. uit een oud Kame- rijksch oftewel Henegouwsch geslacht, toen de familienaam nog „dc Croari" was. De naam v. d. Does is te danken aan het ri viertje: de Does, "bij welks uitmonding in den Rijn in de 14de eenw er steel stond van dien naam, waarop do h .ilie de Cro- ari zich vestigde, en daarna den naam v. d. Doe3 aannam. Voor dichter en geleerde in de wieg gelegd, vertrok ook v. d. Does, volgens de gewoonde van dien tijd naar Frankrijk om zijn studie te voltooien; hij keerde juist terug op zijn familiebezittin gen, die sinds het begin der 16e eeuw te Noord wijk waren gelegen en van welk dorp hij ambachtsheer was, toen ons land en vooral de stad Leiden in den bekenden droeven toestand verkeerden. Al spoedig werd bij in zijn kwaliteit als Hoogheem raad van Rijnland, betrokken in de moei lijkheden waarin het Stadsbestuur was gekomen. Als hopman der vrijbuiters en woordvoerder in den raad trad hij bij de belegering in 15731574 sterk op den voor grond, en heeft zich bij het Nederl. volk een onvergankelijken roem verworven. Na de stichting van de Universiteit heeft hij zich, voor zoover 's lande omstandigheden dit toelieten, gewijd aan dc wetenschap en de dichtkunst, is 30 jaren hoofd van bet college van curatoren geweest, heeft met zijn vriend van Hout den „cruijdttuin" en later alleen de bibliotheek gesticht. Zoo blonk hij dus inderdaad in meer dan een opzicht boven anderen uit, zooals ook op de gedenkpenning staat, welke ter zij ner eere geslagen, en waarvan spr. een exemplaar toonde. De heer Koning had gezorgd voor een mooie collectie schilderijen, welke op Oud Leiden, en Bpcciaal op de geschiedenis ten tijde van v. d. Does betrekking hebben. De portretten van v. d. Does, v. d. Hout en v. d. Werff waren naast elkander geplaatst terwijl ook het groote schilderij waarop d. Does met zijn gade en 9 van zijn 12 kinderen voorkomt, een plaats had gekre gen. Na dc thee ging de Prof. over tot het breedvoeriger bespreken van de verschil lende voorwerpen, welke aanwezig waren, zooals de albums met handschriften van v. d. Hout en v. d. Does; de briefjeB door Bossu naar Noordwijk en vandaar door v. d. Does naar Leiden gezonden, door middel van postduiven enz. De voordracht werd mot groote aandacht gevolgd. Wij werden hedenmorgen in de gele genheid gesteld bij de firma H. Waale wijn, photograaf, Haarlemmerstraat al hier een nieuw kleuren procédé voor ver grootingen te bewonderen. Deze kleurfo to's brengen eindelijk iets waar jarenlang naar gezocht en gevraagd en wel dadelijk technisch zoo volmaakt dat men moeilijk scherper en vooral ook natuurgetrouwer beeld kan wenscben. De heer Waalewijn die van deze kleuron-photographie type „Woudstra" voor Leiden de alleonverkoop heeft geeft als specialo attractie bij 6 ge wone foto's één kleuren-faccimile gratis. De nieuWo vinding die ook in 't buitenland reeds ten zetivto wordt bewonderd zal ook in Leiden gnMÏ succes weten te boeken. Reeds geruimen tijd bad de fa. Zand vliet, Haarlemmerstraat te worstelen met gebrek aan ruimte. Een achter de winkel gelegen vertrek deed weliswaar dienst als een soort magazijn, maar het spreekt van zelf, dat waar men artikelen inkoopt, men die ook graag laat zien aan de clientele. Daarom is nu dit gedeelte bij den win kel getrokken, terwijl bovendien een twee tal nieuwe wandkasten zijn aangebracht, benevens een nieuwe toonbank. Ook de etalage werd verruimd en tevens een nieu we electrische installatie aangebracht. Met voldoening kan de firma op deze verandering die inderdaad een verbetering is, terugzien. „Petnix". De Leidscho Christelijke Korfbal Club had gisterenavond in de groote Nutezaal een propagandavergadering belegd. De zaal was door de fa. Van den Berg, Hooigracht, in een wintertuin herscha pen. Met do verdere verwering zag het er in één woord keurig uit en het was dan ook geen wonder dat de zaal nede dooT het aantrekkelijke programma stampvol was. De voorzitter van „Pernax", de heer H. Gorie, opende de vergadering met bet lezen van Psalm 43 co gebed. Vervolgens sprak hij een „gedaehtenis- woord uit-, waarin hij de geschiedenis van „Pemix" van haar oprichting af (11 Mei 1921) naging en wees op het doel van de zen avond; niet-leden voor het 'streven der vereen, te winnen. Het woord ver- kreed nu de heer N. Rudolph, voor het uitspreken van een rede: „Onder Christelijke Banier". Spr- wees er op dat, het beginsel: „Eiecht alle terrein dee levens op voor Christus" overal aan het doorwerken fc. Het gebied van de lichamelijke oefening heeft langen tijd braak gelegen. Men zei m onze kringen: „Ie dat nu niet een beet je ver doorgedreven. We kunnen toch net zoo goed van een neutrale vereeniging lid worden. Spr. betoogt dan uitvoerig, dat het woord „neutraal" op elk gebied «n vooral ook op sportgebied onbestaanbaar is. Daarom is voor ons een Chr. organisa tie wenechelijk, neen noodig. Grievend is het daarom hoe in onze eigen kringen nog uitingen worden gehoord ale: „Ze spelen mot christelijke ballon op een land dat op chrietelijken grondslag ruet."Daar moet verandering in komen. In het vijan delijke kamp tracht men ons op verschil-, lende wijzen te lokken. Laten do oude ren de jongeren steunen als zij Christus* Naam op olk gebied, dus ook op het ge bied der ontspanning, ook op bet sportge bied, groot willen maken- Laat er onder de leden komen, een steeds meer vasthou den aan de statuten yan Pcrnix die hun grondslag op God'e onfeilbaar Woord hebben. Spr. eindigde met de aansporing om op te trekken, ook hier, „Onder Chr ie le lijke Banier". Op deze rede volgde een daverend applaus. Door mej. M. de Bruin werden hierna op verdienstelijke wijze, enkele nummers op de piano gegeven, waarna oen voor dracht werd gehouden die zeer in de smaak viel bij de aanwezigen. Nadat weer ter afwisseling pianomuziek: was ge geven en door den heer Th. Beurze een dramatisch getint versje was «■ozongen, werd het eerste gedeelte van de vergade ring besloten met een praehti<* tableau voorstellende „Het volle leven". Een be lichting met wit en rood magnesium licht liet deze mooie groep goed uitko men. Na een geanimeerde pauze, die velen te kort duurde, werd den heer G- Hoek gele genheid gegeven tot het houden van oen propagandistische rede getiteld: „Waar om Korfbal". Spr. zeido deze vraag niet anders te kunnen belichten dan in bet verband van de lichamelijke oefening in 't algemeen. Daarom verdeelde hij zijn betoog in: Waarom lichamelijke oefening waarom die oefening in de open lucht, waarom juist korfbal, hoe korfbal en waarom be langstelling voor korfbal. Uitvoerig schetste spr. dan dat lich. oefening voor ons volk in de eerste plaats noodig is, omdat die ons in 1 Tim. 4:8 geboden, is, om daarna de boteekenis van korfbal in t bijzonder voor lichaam en geest te tce- kenen. Met een opwekking om zich te scharen hetzij als lid of belangstellende onder de kleuren waar men altijd wel bij vaart, het Oranje en Wit, besloot deze spreker zijn luide toegejuicht betoog. Na dat nog verschillende muzieknummers waren gegeven, kwam er nog een groote voordracht bij het spelen waarvan menig een het bedenkelijk met zijn lachspieren te kwaad kreeg. Aan het eind bleek, dat deze voordracht alleen in elkaar was ge zet om een „Pernix-clubliod" erin te bren gen, wat goed gelukt is- Nadat de voorzitter nog een kort op wekkend woord tot besluit had geeproken werd met dankgebed geeloten- Op schitterende wijze heeft „jPernix" weer getoond hoe levensernst en levens vreugde bij ons kan worden gecombi neerd, mits „Onder Christelijke banier". WEER VEEMARKTEN. De Minister van Landbouw a. heeft bepaald, dat met ingang van 1 December alle veemarkten in Zuid-Holland weder mogen worden gehouden, mits zij niet voor zonsopgang aanvangen. Dit houdt, naar men ons van bevoegde zijde meedeelt, ver band met de keuring van het vee voor het op de markt wordt toegelaten. Een nauw keurig onderzoek is nl. bij schemer of kunstlicht niet mogelijk. Het spoorwegpersoneel. Tueschen do regeering en de directie der Nederl. Spoorwegen ie een overeen komst tot stand gekomen inzake het ver strekken var rijkswoningen aan spoor- wogporsor.ee1. De regeering heeft bepaald, dat woningen, met rijksstcim gebouwd, ook aan spoorwegpersoneel kunnen wor den toegewezen, met tfar. verstande. Aai Dr. Manning's Kinadruppels worden in het Ziekenhuizen met veel succes aangewend als eetlustopwekkend co 1 vers terkin gmidd el. vo w.g. Prof. Dr. ZUCKERLAND, Weenen. hot vastgestelde hoogste percentage van 10 (waarop het rijk de voorkeur beeft) niet verhoogd wordt. Do opheffing van Landbouw. Naar men verneemt kan togen het be gin der volgende week het Kon. Beel., waarbij het departement van Landbouw, N. en H. wordt opgeheven, worden tege moet geaieu. Verwacht wordt dat daarna spoedig een wetsontwerp, hiermede tin verband ©taande, do Tweede Kamer zal kramen bereiken. De stroo-uitvoer. De minister van Landbouw ad interim hoeft aan hot dagolijkech bestuur der Groninger maatschappij yan landbouw, in antwoord op hot bekende adres, ge schreven dat de regeering geeno maatre gelen denkt te nemen met betrekking tot den uitvoer van «troo. BUITENLAND. De Duitecho regeringsverklaring. Dr. Cuno, do rijkskanselier, heeft giste ren zijn kabinet „welke vorming hij in een moeilijk tijde gewricht beeft onderno men", aan den Rijksdag voorgesteld. Hij zeade dat do poet van minister van we deropbouw open is gelaten en dat ook geen spreek-minister is benoemd. Hier mee komt tot uiting dat er werkt en niet gepraat dient tc worden. Nadat de rijkskanselier zijn voorgan ger dr. Wirth ©n diena medewerkers har telijke®. dank had betuigd, ifcte hij zijn leedwezen dat de nieuwe regcering niét op een zoo broeden parlementairen grond slag staat, als hij op grond van haar pro gram had mogen verwachten. Sociale wetgeving in Frankrijk. Bij de behandeling van zijn begrooting heeft de Franeche minister van arbeid o. m. gesproken over de resultaten, verkre gen door ©en verstandige toepassing van de wet betreffende den werkdag van acht uur. Het drankmisbruik neemt af, en de arbeider kan dagelijks eenig© uren geven aan het bebouwen van het etnk grond, dat hij verkrijgen kan. De minister zeide vervolgens, dat do wet op de arbeiderspensioenen niet al de verwachte resultaten oplevert Toch re kent de regeering er «p, dat zij langza merhand de weldaden van deze wet aan de arbeiders duidelijk zal maken en dat oen nauwe samenwerking tueschen kapi taal en arbeid ten slotte aan alle proleta riërs een pensioen zal verzekeren, dat hen voor gebrek behoedt. Fascistische vrijgevigheid. D© fascisten hebben bèslofen een 5n- echrijving te houden, die ton doel heeft, aan de regeering een som van vijf mil liard lire te schenken, ter dekking van het tekort op de staat ©begroot in g van dit jaar- In do provincie 'Piacenza i« men reeds met collecteeren begonnen. Men verwacht, dat de premier Mussoli ni en de minister van financiën, Tanger- ra, toestemming tot deze collecte zullen geven. De argumentatie van de leiders dezer beweging is, dat Italië al© staat arm is, terwijl zijn inwoners veel rijker zijn dan voor den oorlog. Zij beweren, dat niet minder dan een mllioen Italianen bereid is, groote bedragen te geven, uit. vader landsliefde en bij wijze van uiing van hun vertrouwen in do tegenwoordige re geering. Hefc ligt in de bedoelng, niet alleen god in te zamelen, doch ook goud, juwee- len en andere voorwerpen van hoogo waarde. Do Bnlgaarschc koning uitgeplunderd. De Berlijnsche „Lokal Anz." verneemt uit Sofia, dat koning Boris op een auto tocht, welke hij zonder geleide maakte, in de nabijheid der stad door roovers ie aangehouden, die hem al zijn sieraden enz. afnamen en daarna verdwenen. Een vorstelijk huwelijk. Het Ritzaubureau meldt, dat de jong ste zuster van den Deenschon kening, prinses Dagmar, eergisteren in het huwe lijk is getreden met luitenant Carstens- kjöld. KERK EN SCHOOL Alg. Synodale Commissie Ned. Herv. Kerk. IV. De hoer Picard brengt rapport uit over een verzoeb om voorlichting betreffende do approbatie van een beroep, ingediend door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland. Na uitvoerige discussie wordt besloten te verklaren, dat de Syno dale Commissie zich niet bevoegd acht, in het algemeen, zooals hier het geval is, eene verklaring van de wet te geven. Hel concept van een collectebrief van de kerkeraden ton behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen, door prof. Aaldcrs opgesteld, wordt goedge keurd. In het Weekblad der Ned. Herv. Kerk zal een schrijven van de kerkeraden opge nomen worden aan de kerkeraden, waarbij hunne aandacht gevraagd wordt voor de geestelijke verzorging van Duitsche dienst meisjes en waarin gewezen wordt op wat door sommige kerkeraden ten dezen op zichte reeds gedaan is. Prof. Aalders brengt een concept van dit schrijven ter tafel. De opmerkingen van prof. .S de Bruine betreffende het godsdienstonderwijs op do middelbare scholen worden besproken en in handen yan eene commissie gesteld, bestaande uit do heeren A. de Haan en prof. Aalders. Dr. H. H. C. J. van Paasen cn dr. W. J. Aalders worden tot leden van de spoed- commissie benoemd; de heeren F. Taio- mens en Kr. Timmcrs tot hunne secundi. Tot leden van de commissie voor het toe zicht op de administratie van den quaes tor-generaal worden benoemd de heer Kr. Timmers en prof. Aalders, tot hunne se cundi de heeren Tammcns en Van Paassen. Na resumtie der notulen, wordt de na jaarsvergadering van de Algem. Synodale Commissie door den president gesloten. Gemeenteraad Sassenheim. (Vervelg) Punt 4. Comptabiliteit ontlokte aan ver schillende vroede vaderen zeer breedvoe rige beschouwingen die we onze lezers maar zullen besparen. Ook punt 5, het plaatsen van een ben- xine-mcctpomp m het trottoir bij de zaak van den heer v. "Werkhoven bracht alle raadsleden in het vuur. Met een overtui ging en vasthoudendheid een hoogere zaak waardig werden door den V o o r z. de na doelen en door den heer Speelman dc voordeelcn der zaak in het licht gesteld, waarbij de laatste door de heeren v. Zon neveld, Lekkerkerker en Ba der werd gesteund. Met 4 tegen 3 stem men besloot de Raad de „Aut-omaat" tot wedcropzeggings too vergunning te verlee- nen genoemde pomp te plaatsen. Dit be sluit zal echter ook nog door den Rijkswa terstaat moeten worden goedgekeurd. Bij punt 6, opknappen der Julianalaan, deelde de Voort mede dat door den heer v. Gogh f 125 voor dit doel is bijge dragen. In totaal is nu van belanghebben den ontvangen f 875. Dc bestrating is ge gund aan den heer v. d. Meij van Kat wijk voor f 490, terwijl hierbij is bedongen dat uitsluitend van plaatselijke werkkrach ten mag worden gebruik gemaakt. Verder zullen dc trottoirs belangrijk worden ver breed. Spr. vertrouwt echter dat men met de totale kosten zal blijven beneden het bedrag dat hiervoor een vorige maal iB geraamd. Vervolgens doet de Voorz. mededee- ling van de bekende circulaire die door de directrice van het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan de gemeentebesturen is ge richt. In verband hiermee hebben B. en W. geconfereerd met de plaatselijke Kerke lijke Armbesturen, en hebben voorgesteld dat de gemeente in de kosten voor onver mogende patiënten bij zou uragen 1/3, ter wijl de Kerkelijke Armbesturen ook 1/3 zouden betalen en getraebt zou worden het laatste 1/3 van de familie te ontvangen In geen geval zou echter de gemeentelijke steun 1/3 van de totale kosten te boven gaan. Voor inenschenx die tot geen kerk be- hoorent ineenen B. en W. geen vaste regel aan te kunnen geven, waarom den Raad verzocht wordt B. en W. te machtigen elk geval op zichzelf te beoordeelen. Wethou der W a r n a a r deelt hierbij nog nader mee, dat B. en W. ook in deze gevallen aan de particuliere barmhartigheid een zoo groot mogelijke plaats willen laten. B. en W. stellen zich dan ook voor om in een dergelijk geval in de eerste plaats een beroep te doen op de barmhartigheid van die menschen, die voor de kerken niet be hoeven te offeren. Uit de van de Kerkelijke Armbesturen ingekomen brieven blijkt dat de diaconie der Geref. Kerk alle kosten voor eigen rekening neemt, maar zich alleen het recht voorbehoudt om, indien in tijden van epi demieën de overheid met speciale voor schriften komt, nader met B. en W. over leg te plegen. Het R. K. Armbestuur aanvaardt de re geling door B. en W. voorgesteld, voor zoo ver de kas het toelaat, terwijl ook de dia conie der Ned. Herv. Kerk slechts 2/3 voor baar rekening wil nemen, voor zoover de kas het toelaat. Bovendien beporkt de dia conie der Ned. Herv. Kerk haar steun tot de belangstellende leden. De heer v. Zonneveld ontwikkelt be zwaren tegen de voorgestelde regeling. De overheid gaat op deze manier het terrein der barmhartigheid betreden, cn dit is het terrein van de kerk. Natuurlijk moeten de menschen geholpen worden, maar de over heid moet niet beginnen met uit zichzelf de overheidszorg weer wat verder uit te breiden. De regeling, als door B. en W. voorge steld wordt hierna met 6 tegen 1 stem,, dje van den heer v. Zonneveld aangenomen. De Raad machtigt, vervolgens B. en W. om in gevallen waarin hulp vereischt wordt van menschen die tot geen kerk behooren, te handelen als door den Voorzitter en Weth. Warnaar is voorgesteld. De heer Lekkerkerker wijst er nog op dat men in Alphen een aoort fonds of verzekering heeft opgezet voor opname in het Rijksziekenhuis. Naar hij vernomen heeft, bedragen dc kosten hiervoor slechte 2 et. per week, en loopt de zaak prachtig. Zou iets dergelijks hier niet mogelijk we zen? Wethouder Warnaar stelt in verband met deze opmerking voor de getroffen re geling als een voorloopige regeling te be schouwen. Hij vindt de gedachte door den heer Lekkerkerkor ontwikkeld mooi en ver zocht deze het initiatief te nemen om ook in Sassenheim een zelfde verzekering op te zetten. Ook verschillende andere heeren betui gen hun instemming met dit plan. Vervolgens is aan de orde het vaststel- Ion van de jaarwedde van den gemeente ontvanger, volgens het laatste besluit van Ged. Staten. Uit de mededeeling van dit college blijkt dat liet salaris van onzen ontvanger zal hebben te bedragen f 1500 plus f 150 in verband met het innen dor Hondenbelasting, f 150 voor bet innen der Schoolgelden, f 150 voor de werkzaamhe den verbonden aan het gemeentelijk grond bedrijf en f 300 voor het opmaken der ge meenterekening. Dit maakt dus in totaal f 2250, welk bedrag echter wordt vermin derd tot f 1800 daar onze gemecutc-cntvan- ger gelijk secretaris is. De hoer v. Zonneveld is van mee ning dat door Gcd. Staten de autonomie der gemeente wordt aangetast. Dc gemeen te kan nu niet eens meer zelf bepalen welke werkzaamheden haar ambtenaron hebben te verrichten. En bovendien krijgen we door dergelijke algemecne regels de gekste dingen. De, gemeente-ontvanger moet nu f 150 salaris hebben voor het in nen der Hondenbelasting die slechts on geveer f 400 in totaal opbrengt. De Voorz. acht deze regeling ook met gelukkig, maar wijst er op dat hieraan niet© te veranderen valt. Wij begonnen al eenigszins te vreezen, dat deze vergadering zou afloopen, zonder dat de heer v. d. G e e s t zijn gemoed te genover zijn kapitalistische medeburgers nog eens had gelucht. Nu over de jaarwed de van den ontvanger werd gepraat schoot hem gelukkig tc binnen, dat der.c ook be last is met het innen van de schoolgelden van enkele scholen. Het stond den lieer v. d. G. niets aan, dat de tcqu's voor de ont vangen schoolgelden en de waarschuwin gen via de Hoofden der Scholen, met do kinderen mee werden gegeven. Het gaat z. i. niet aan de jongens tot boodschappen jongens van dè gemeente te maken. Daar moest men liever iemand voor aanstellen. Kosten zijn geen bezwaar.^ Geld is er ge noeg, en daarom hoe meer baantjes hoe beter. Ook wenschte hij wel dat niei alleen de jaarwedde van Burgemeester, Secretaris, Ontvanger door Ged. Staten werden vast gesteld, maar ook de loonen der gemeente werklieden. In de plaate waar dc Raad uit werkgevers beste at zijn deze altijd te laag. De jaarwedde werd tenslotte met 6 tegen 1 stem vastgesteld als door Ged. Staten aangegeven. Alleen de lieer v. Zonneveld was tegen. De Voorz. stelt nu de begrootjng aan de orde, doch de lieer Bader wil deze lie ver uitstellen, en wordt door al zijn col lega's gesteund. Bij de rondvraag klaagt de heer Speel man er over dat de keien voor de nieuwe bestrating zoo lang zijn aangevoerd voor dat men met het werk begonnen is, tot groote hinder van de gemeentewaren, In antwoord op een vraag van den heer v. Zonneveld deelde de V o o r z. mede dat het terrein bij de Oude Postbrug xai worden opgehoogd. Bovendien zal hier een wachtlokaaltje vcor de trainiiassagiers worden geplaatst, terwijl ook zal worden getracht door eenige beplanting het ge~ lieele terrein wat op te knappen. Verder klaagt de heer v. Zonneveld er over dat. de beersckuit nog steeds wordt geladen vlak tegenover de huizen op do Zandslootkade, wat voor de bev/oners zeer onaangenaam is. Dit minder smakelijke onderwerp lokte nog weer een b ree de béspreking uit. De heer v. d. Geest vindt ook hierin weer een aanknoopingspunt oui een, boom op to zetten over de achteruitzetting van de arbeidende klasse. "Wij kunnen hem ech ter verzekeren dat ook met-arbcidera wel eens een weck tevergeefs wachten op do komst van den man, naar wien we als hot putje vol is, allen zoo begeerig uitzien. Hierna sluiting der openbare vergade ring. üit de Omoeving. OEGSTGEEST. De C. S. M. en de biet»' •:.v> rers. Naar men ons meldt is een ovc: een- komst gesloten tusschen dc Centrale Sui- kcnnaatsclappij en het bestuur dc Ver eeniging van Suikerbiet e itelers in Nooid- Holland, waarin staat dat dit bestuur en de Centraio Suikermaatschappij tot volko men overeenstemming zijn gekomen in zake de afwikkeling der 10-jarige contrac ten over de jaren 1920 en 1921. Zoodanig, dat boven en behalve de prijzen volgende uit de afrekening, conform aan die welke de C. S. M. over 1920 heeft voorgelegd, be taald zal worden f 1. 20 per 1000 K.G. Over do verdere verschilpunten dier twee jaren zal niet worden gearbiteerd, maar op voorstel der C. S. M. wel over 1923, om een beslissing uit te lokken over do vraag of het bestuur der Ver. van Bietentelers, dan wel de C. S. M. in zijn (baar) recht ia geweest. De arbitrage zal zooveel moge lijk worden bespoedigd. Over de campagne 19221923 zal vol gens de uitspraak der arbiters worden af gerekend. De C. S. M. doet de toezegging, om tij dig voor 1923 een nieuw contract-concept vast te stellen, vermoedelijk op grond van 'den officieelen suikerprijs, gehalte en con tra ctenom vang. Zoodra dit contract is vastgesteld, het welk aan alle bietenleveranciers zal wei den toegezonden, worden de loopende 10- jarigo contracten voor het overig ucel der overeenkomst op schriftelijk verzoek der contractanten ontbonden, zonder verplich ting tot aanvaarding van het voorgestelde contract. VOORSCHOTEN. De mol 1;handel aar S. al hier, stond gisteravond mot paard en wagen ter hoogte van de Hoogkamer. Het paard dat wellicht te dicht bij de tramlijn stond, werd door de Tram van 5 uur uit Leiden omgereden. Het dier kroeg een ©lag van de machine voor den kop, en was bijna onniiddelijk dood. RIJNSBURG. Zondag m orgo n w o r d i n d e Herv. Kerk alhier een extra-gift van f 25 gecollecteerd. Woensdagavond a.s. zal in de Herv. Kerk alhier de verkiezing plaats hebben van drie notabelen wegen© aftre ding van do Hoeren W. Oudewater, G- v. d- Gugten en J. Oostenrijk. D e C lir. J o n ge 1. V or. alhier vergadert a.8. Maandagavond in de zaal achter het Weeshuis o au do VUct N. Z.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2