NieuweLeidsctieCourant Tweede Blad Woensdag 22Novemberl922 DE A. R. PARTIJ EN DE NED. HERV. KERK. In eon cursusvergadering to Zufcphen gehouden, hoeft Prof- Dr. Hugo Vie st her over bovengenoemd onderwerp gesproken. Hii deed dit aan de hand van de vol- gendo stellingen. 1. De A. R. Staatspartij wordt gedra gen door do Calvinistische levens- en we reldbeschouwing. Zij pretendeert zich aan te sluiten bij den geest der Reformatie, die ons volksbestaan opriep, met. dien ver stande dat zij daarbij niet uit het oog verliest den ontwikkelingsgang der histo rie en ook dus voeling wenscht te houden met het karakter van het leven onzea tijde. 2. Als staatspartij dankt zij haar op komst aan do herleving van hot Calvinis me in ons vaderland, die vooral door Dr. Kuyper's arbeid tot, invloed kwam. Haar politieke groei hangt ten nauwste samen met het roligieuso leven van het Gerefor meerde volk in ons land. Zij is dus krach tens haren oorsprong feitolijk oeaie Gere formeerde partij. 3. Hoewel zij een principieel Gerefor meerd karakter draagt, is zij toch niet eene kerkelijke partij, d.w.z. dat zij met betrekking tot het kerkelijke vraagstuk, dat ons Gereformeerde volk verdeelt, eene interkerkelijke plaats inneemt, zich in de kerkelijke vraagstukken, die de onder scheiden groepen der Gereformeerden ver doelen, geen partij stolt; met name geldt dit het vraagstuk van het kerkherstel. 4- Als politieke partij heeft, zij slechts met dio kerkelijke vraagstukken van doen. die betrekking hebben op het poli tieke loven onzes volks, b-v. het publieke recht der kerk, de verhouding van Kerk en Staat. 5. Zij heeft echter krachtens haar we zen in het bijzonder de roeping te waken voor do belangen van alle uit de oor spronkelijke nationale kerken geboren kerkformatics, dus voor de belangen der Gereformeerde gezindheid. 6. Zij heeft volgens art. 20 van „Ons Program" te stroven naar eene verhou ding van Kerk en Staat- die de volstrelcle vrijheid der Kerk waarborgt en hare wet telijke veiligheid verzekert. Deze vrijheid der korkformat.i©s is het grootst indien volkomen scheiding van Kerk en Staat wordt ingovoerd met betrekking tot do financieele verhouding en allo kerkforaia- ties zijn aangewezen op eigen onderhoud. Voor do Gereformeerde Gezindheid is daarom deze scheiding hel, verkieselijks!, ■wijl zij in overeenstemming ia met art. 36 der Qonfessie. Do vrijheid en gelijk heid voor de wet der vei-scliillonde kerk- forrrtaties is de beste becherming. dio de Overhead bieden kan. 7. Zij heeft dus in haar Program ge- oischt losmaking van de zilveren koorde, maar wijl zij de rechten der kerken verde digt. staat zij niet voor schrapping, maar uitbelahng aan do rechthóbbonden aan het rechtens verschuldigde. 8. Krach tone hare belijdenis behoort do Gereformeerde Gezindheid in een kerkver band te loven. De politiek der A. R. Partij behoort do hinderpalen daarvoor uit den weg te ruimen en voorzoover dit op politiek gebied ligt, rnede te werken zulk ceno toekomst mogelijk te maken. 9- Daar de Synodale Organisatie de 'grootste belemmering is voor de verwer kelijking van het kerkelijk ideaal der Ge rei, is het de taak der A. R. Poli tiek om den steun, die de Overheid aan deze Organisatie verleent, weg te nemen, opdat de in hare boeion geklonken kerken weder tot vrijheid kunnen komen, zonder daarbij de Staatsmacht tegenover zich te vinden. 10. Het is de roeping van alle Gerefor meerden in den lande z'-ch daarom politiek aaneen te sluiten. Deze aaneensluiting behoort te geschieden in do bestaande A. R. Partij, dio om dit mogelijk te ma ken. zorg moet dragen trouw te blijven aan baTO bceinselen ,niet slechts met woorden, doch ook met daden, want hef, veria'en der beginselen geeft voedsel aan de neiging tot afscheiding en ook, tot zekere hoogte, hot recht daarftoe. KERK EN SCHOOL NED HERV. KERK. Beroepen. Te IJsselmuiden en Graf horst en te Sprang: J. van Amstel, eand. te Zeist; te Rotterdam: P. G. de Vey Mestdagh te "Wassenaar. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te WesfcerleeB. Roorda te Driesum; te EottevalleA. J. Noorde wier, doet. te Meppel. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen. Te Westzaan: R. van Oordt te Ridderkerk. BAPTISTEN GEMEENTEN. Bedankt. Voor Workum-Stavoren: J. Louw te Niouwe-Pekela. Ds. Bolkestein. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. L. J. van Leeuwen, van Hilversum, met een predikatie over Openbaring 1: 16a: „En hij had zeven sterren in zijn rechterhand", verbond Ds. G. Bolkestein, van Katwijk overgekomen, zich Zondag avond aan de Hervormde Gemeente van Apeldoorn en Het Loo met een predikatie over Efeze 6: 19, waarin hij schetste des apostels getuigenis aangaande een heilige taak, een diepe afhankelijkheid cn een heerlijke eenheid. Des morgens na do be vestiging werd hem toegezongen Ps. 134: 3 en des avonds Gezang 913. Beide malen was heb grooto kerkgebouw geheel gevuld. Synodale wijzigingen. De Algemeene Synodale Commissie heeft vastgesteld, dat de vier door de synode voorloopig aangenomen wijzigingen, waar-: onder de* instelling van het vrouwenkies recht, met 52 togen 15 stemmen door de provinciale kerkbesturen zijn aangenomen. Groote offervaardigheid. De Zondag in de Geref. Kerken te Rot terdam gehouden wintereollecto voor de armen, bracht op f 4600.en de gewone collecte voor de armen f 1000.zoodat voor de arme broeders en zusters totaal dien dag inkwam f 5600. Predikant-Christusbestrijder. De vrijzinnige predikant der Ned. Herv. Gemeente te Middelie (N.-H.), D s. H. J. D. K. Thee sing, sprak Woensdagavond in zijn kerkgebouw over het onderwerp; „De groote Fabel." Een bijzonderheid hierbij was, dat cr gelegeenheid bestond om na de rede vragen te stellen. De predikant trachtte aan te toonen, dat er een absolute tegenstelling is tusschen het Evangelie van Jezus en de leer van het Christendom. Het Evangelie is idealis tisch, doet een beroep op het goede in den mensch en stelt hem de opdracht deze, we reld uit duisternis, haat en onrecht te lei den tot licht, liefde en rechtvaardigheid. Het stellen van dezen eisch veronderstelt de mogelijkheid, dat die eisch ook kan worden vervuld. Het i3 absurd het onver vulbare den mensch op te leggen. De leer van het Christendom gaat uit van de men- sclieïijke onmacht, van de zonde. Deze leer is pessimistisch, waar het den mensch be treft en wijst lvem niet op de aarde als zijn wezenlijk doel, maar op het hierna maals. Tegenover den Eeuwige staat de mensch strafwaardig als eon zondaar, die het goe de, dat hij weet, toch niet doet, niet kan doen, krachtens zijn zondigen aanleg. Spr. lichtte uitvoerig toe, hoe dit pessimisme ontstaan was, hierbij teruggaande tot verschillende oude godsdiensten, in den tijd, dat b.v. aan heilige maaltijden God werd gegeten cn gedronken. Want was God in den mensch, dan zou ook do mensch uit den dood opstaan. Wie deel had aan den God werd door dien God verlost. Al deze gedachten zijn terug te vinden in de Christelijke leer. Historisch en in realiteit hebben de oude Goden niet. bestaan en is al het van hen verhaalde een fabel. H i s- torisch en in realiteit heeft ook de God's zoon van de Christelijke leer niet be staan is zijn opstanding als historisch reëel feit een fabel. En gelijk niemand de oude fabelen gelooft, zoo zou ook niemand de Christe lijke fabel gelooven, ware het niet, dat do Bijbel hier als autoriteit moet dienen om de leer te bewijzen. Deze levensrichting, n.1. het geloof in fa belen en wonderen, met gemis aan activi teit om deze wereld te herscheppen, is vol gens Ds. Theesing de vloek van Europa geweest. De predikant concludeerde, dat eerst in een wereld, waarin de groote fabel dood is, het Evangelie zal kunnen leven. Want -dan eerst zal de mensch alle krachten con- cenfcreeren op do aarde en op zijn eigen leven cn daar vinden als zijn levensdoel do eeuwige schepping en herschepping van heiliger leven en een rechtvaardige wereld orde. Bij het debat verklaarde spr. nog, dat hij het Avondmaal boschouwt, als een sym bool van het samen eten en drinken aan één tafel. ?Js een familie: de broederschap dus. Zoo kr»mt er bovendien ook in de Herv. Kerk nog een beetje symboliek. Het Avondmaal is ecter een instelling uit het verre verleden en als hot er niet was, zou het er thans zeker niet komen. En als spr. er niet toe verplicht werd, zpu hij het Avondmaal niet houden. Is het niet in-droevig dat een predikant van de Ned. Herv. Kerk, op deze wijze het Christendom ondermijnt en kan on dermijnen? De verbetering der predikantstraktementen Men schrijft uit Westelijk Noord- Brabant Terwijl bijna alle Hervormde gemeenten in dezen hoek van ons land en in het na burige Zeeland zich aan den aanslag, door den Raad van Beheer vastgesteld, onder worpen en door hqt fhvoeren van een Ker kdijken Hoofdelijken Omslag getracht hébben hun predikantstraktement althans tot het minimum d. i. f 2500 op te voeren, dreigt daarvan in verschillende platte landsgemeenten thans weinig te zullen ko men. Die H. O. wordt bepaald naar den omslag door do, burgerlijke gemeente vast gesteld. Maar, nu het den landbouwers zoo slecht gaat en deze voor hun producten bijna geen prijs maken kunnen, dringen deze haast overal op- verlaging van dien omslag aan. 't Gevolg daarvan is natuur lijk dat de Kerkelijke Omslag minder op levert en het eenmaal daarvoor vastgestel de bedrag door zooveel minder gemeente leden zal moeten worden bijeengebracht. Doch deze weigeren in dezen tijd van ma laise meer dan liet voor hen vastgestelde bedrag te betalen. De kerkvoogdij is zoo doende niet bij machte de eenmaal op den ligger gebrachte f 2500 te voldoen, zoodat en dit geval doet zich reeds in een paar gemeenten voor waar kerkelijke fondsen ontbreken, men wel genoodzaakt is tot verlaging van het predikantstraktement o-ver te gaan. Zending. Ook de Generale Zendingskas der Geref. Kerken is in nood. Dèputaten der Gen. Synode voor de Zending Ds. J. D. van der Munnik, Ds. H. Scholten, Dr. J. Hania en Ds. W. Breukelaar vormen het modera- men hebben een circulaire aan de Ker keraden der Geref. Kerken gericht, waar in zij er op wijzen, dat de kas ledig is en dat er toch betaald moet worden. „Al do gemeenschappelijke kosten van het werk der Zending moeten door haar ge dekt. Uw Theol. Opleidingsschool op Java, uw Kcuchenius-School, uw Christ. Holl. Inl. Kweekschool, uw op te richten Theol. Opleidingsschool op Soemba, uw aandeel in de kosten van het Zendingsconsulaat, onz. enz. komen, finantieel voor rekening van deze kas. Niet minder dan elf Zen dingsarbeiders staan in dienst van dc ge zamenlijke Kerken. „Thans is het zoover, dat er geleend moet worden om de noodzakelijke uitgaven te dekken. Mitsdien zijn wij genoodzaakt 'n extra-collecte aan te vragen. Dat is sinds lang niet gebeurd. Het laatst in 1911. Ook nu hadden we het nog graag uitgesteld. We hebben de uitgaven tot heb volstrekt noodzakelijke beperkt. Maar thans moeten wij een collecte vragen. Wij doen dit in opdracht van de 1. g. Gene rale Synode. Dezo was van de dreigende tekorten zoo zeer doordrongen, dat zij ons opdroeg, des noodig driemaal een extra- collecte uit te schrijven. Wij hopen ech ter, dat we met één extra-collecte tot aan de e.k. Gen. Synode kunnen volstaan. En dat kan. Maar dan moet het een flinke collecte zijn. Er zal tenminste f 30.000 moe- ton inkomen. Anders zullen we weldra op nieuw een collecte moeten vragen. „Wij weten wel, dat de malaise ook onze Kerken drukt. Wat niet volstrekt noodza kelijk is, moet uitgesteld. Ook wij doen dit. Maar de traktementen en salarissen moeten toch betaald wordon. En ook de Opleidingsschool op Soemba moet ge sticht. De Generale Synode becsloot daar toe. En te recht. Er moet dus een extra collecte komen. Anders loopt het vast." Het a.s. Kerstfeest wordt voor een extra collecte voor de Zonding zeer geschikt ge acht. De „Technische." Het Hoofdbestuur der Yereeniging van Chr. Onderwijzers(essen) zal, in verband met de classificatie en de technische her- „Mijn goeie man, er loopen honderden van die soort over do straat, maar je treft ze niet altijd zoo dronken en zoo mededeelzaam aam als hem," verklaarde Taco wijsgeerig „Och, 'fc is zoo'n kwade vent niet," meende do Passer. „Hij kan goed togen plagen." „Geen wonder," zei Evert, „had hij geen vrij bier van avond? Daar zou hij een pak ransel voor over hebben, ja." „Hleei hef tenminste tweemaol mien glas louggod ronken," zei Klaas. „Van 't mijne bleef hij wel af, toen ik hom een tk op do vinders gaf," grinnikte Jan de Weerd. „Jongens, dat wordt een heel sommetje van avond," zei Taco- „Moeten we zijn vertering ook betalen?" „Warempel niet," riep Evert, „wo heb ben hem niet vrij gehouden!" Hierover ontstond een v-rij hevige twist van welke verwarring de vreemde ling gebruik maakte om, na zijn bier be taald te hebben, ongemerkt, de herberg te verlaten. Hij sloeg den weg naar Haar lem in. Hot. was omstreeks negen uur, en z o o donker dat men ternauwernood een hand war oogen kon zien. Een frisscbo Zuid westenwind. droef de dikke wolken door de lucht, die van waterdamn verzadigd m Aanhoudend viel een fijne motregen ziening, een buitengewone vergadering beleggen met de afgevaardigden der af- dcelingen. Bezuiniging en Schooltoezicht. Naar aanleiding van de hooge reiskosten enz. die de leden van het Schooltoezicht moeten maken, schrijft do heer J. Lens in de „Scli. m. d. B." als volgt: Er zijn 27 Inspecteurs en 4 Hoofdinspec teurs. Gemiddeld wordt dus per Inspoctie per jaar f 5000 verwoond en verreisd. Dus per week f 100. Geen wonder, als men de samenstelling der Inspectie ziet. Ik beperk me tot één ding, dat ik weet: De gemeente Den Haag is één Inspectie. Op een kwartier afstands van mijn school ligt een Openbare School te Loosduinen. Om die te inspeeteeren moet komen een ambtenaar uit de Inspectie Leiden. Reis kosten en verblijfkosten. Rijswijk idem. Voorburg behoort weer tot Gouda, even als Veur, Monster en Naaldwijk worden van Leiden uit bediend. Zoo zal ieder uit zijn omgeving op dv/aasheden kunnen wij zen, ambtelijke dwaasheden, die do inspec tie onnoodig duur maken, doordat de post reis- ;en verblijfkosten onnoodig wordt op- gedreven. Zelfde opmerkingen zijn te maken over de examens. Soms hebben bijna alle in specteurs en schoolopzieners eener in spectie zitting in examen commissies. En dan bij voorkeur in een andere plaats, dan waarin de Inspectie gevestigd is. De eene ambtenaar reist zes weken lang uit Gouda naar Rottei*dam, de ander uit Leiden naar Amsterdam, uit Assen naar Groniugen, uit Rotterdam naar Utrecht, uit Gouda naar Middelburg. Grooter en nuttcloozer geld verspilling is toch eigenlijk niet denk baar. Men begrijpt, dat hot hier gaat over de organisatie. Bij de reorganisatie van het Schooltoezicht is 'fc parool geweest: iedere Inspectie 30.000 kinderen. Begrijpelijk, bij zoo automatische behan deling, dat dwaasheden van dislocatie als wo daareven aanwezen, dingen als ieder in zijn omgeving kan aanwijzen, gebeur den. In do vrij algemeene klacht over do dure inspectie zit géén etrijd tegen de inspoc tie. Daarbij zijn tal van bekwame, hard werkende menschen, die echter langzamer hand tot de ontdekking komen, dat ze al les kunnen doen, cn er extra-voor betaald worden ook, behalve liet eene, waarvoor ze eigenlijk betaald worden: inspeeteeren, cn met het leven, het dagelijksclie, intie me leven der school kennis maken: de ecnige weg, om voor de school wat anders te zijn dan een soort politie-autoriteiten. IETS OVER DE KANKER. In de Rotterdammer worden in een Me- disclien brief aan het KankervraagHtuk enkele interessante beschouwingen gewijd. Wij ontleenen daaraan het volgende: Wat is kanker feitelijk in den grond der zaak? Dank zij het microscopisch onder zoek heeft men daarin steeds meer een inzicht gekregen. Het is niet meer dan dat een cel van het een of ander orgaan zich losmaakt van de anderen en op eigen ge legenheid zich begint te vermenigvuldigen door deeling. Feitelijk zien wo hetzelfde gebeuren, als wij zagen bij de ontwikkeling cn groei van een levend wezen. Daar was ook spra ke van één oorspronkelijke cel, die zich eerst in twee cellen splitste, waarna ieder dier twee cellen zich weer ging deelen, zoo dat er vier ontstonden. En doze vier gaven weer het aanzijn aan acht anderen. Zoo ging dat door, voortdurend maar door, tot dat eindelijk het lichaam gevormd was. En gedurende den groei van het lichaam ging die deeling nog door tot het zijn vol wassen vorm bereikt had, waarna er dus een zekere rust kwam en een oven wicht zich instelde tusschen do verschillende cellen. Welnu, zoo ook begint bij don kanker één cel zich te splitsen. Eu dio splitsing komt geen oogenblik tot stilstand, ze zot zich voortdurend voort. Maar nu is er één groot principieel onderscheid tusschen den groei van de bewuste cel en de kankercel. In de ontwikkeling van de bevruchte col zit een godachte. Eon ordenende macht leidt dat zich ontplooiend wezen en in den groei beslaat er ongetwijfeld con strenge harmonie. Dit is echter bij den kanker uit gesloten. Die zich vermeerderende kauker- cel groeit maar raak door het orgaan, waarin het ontstaan is. Het gezwel, dat van dat groeien gevolg is, eerbiedigt geen grenzen meer. De gezondo cellen worden verwoest door de kankercellen. Overal groeien ze maar door. Van het eene orgaan neer die alles doornat en do wegen zoo glibberig maakte alsof ze mot ijzel be dekt waren, zoodat niemand louter voor zijn pleizier hedenavond een wandeling zou doen. Onze nieuwe kennis, of beter onze oude vriend want hot was Leo Cuilenburg liep echter ötovig door, en lette zoo weinig op, dat lui twee malen in onzachte aanrakin- kwam mot do hek ken en boomstammen langs don weg. Daarna keek hij wat boter uit. maar 'fc was zoo duister dat bij telkens van 't middelpad afdwaalde en hem do. takken in 't gezicht sloegen. Omstreeks halfweg Beverwijk en Vel- sc-n gekomen, hoorde hij tot zijn niet ge ringe verbazing iemand zingen. Nieuws gierig te weten wie in dit fraaie weder nog neiging had tot het aanheffen van liederen liep hij verder, en zijn vorbazing bereikte het toppunt, toen hij de woordon en de wijze van een der psalmen herken de. „Uit diepten van ellenden," klonk hot hem langzaam <?n 6tatig togemoet. Hot vors was ontegenzeggelijk zeer toe passelijk; de weg word aan do eono zijde begrensd door de hooge duinen, terwijl de andere zijde tamelijk steil en diep af daalde; het gezang nu kwam van bone den. „Wie zingt daar beneden?" riep Leo, toen een hoestbui den zanger noodzaakte «enige maten rust aan te brengen. springt het gezwel over op hei audvre cn cok daarin woekert het, terwijl hot alles vermeldt, wat in zijn weg komt. Dc uit drukking: „voortvreten als* de kanker" is alleszins gewettigd, doordat niets dat ge zwel kan tegenhouden. Wo willen het bovenstaande toelichten met een voorbeeld. "Wc gaan uit vau de maag. Door de een of andere ooraak, dio we niet kennen, raakt een maagcol uit zijn verband los; Deze begint te groeien eerst merkt men daar niets van, maar langza merhand ontstaat een gezwetlc'tjc aan do oppervlakte van de maag. Die wordt steeds grooter en begint de hcolo breedte van de maagwand in to nemen. Van do maagwand kruipt het over op een orgaan, dat vlak daarbij gelegen is, de lover. Het. dringt daarin en verwoest als het door gaat, het grootste deel van het levens- weefsel. Al woekerend, "ontmoet liet gezwel ook een bloedvat. Het vreet dit aan cn weldra komen er kankercellen in het bloed. Dit sleept die cellen mee, totdat ze ergens vast blijven zitten in een heel klein bloed vat, waar ze moeilijk door heen kunnen. Vaak is dit. op oen plaats, die ver ver wijderd is van de oorspronkelijke, bijv. in het beendennerg. En daar gaat die losge raakte cel weer woekeren en geeft daar eveneens een kankergezwel dat in hevig heid niet behoeft onder to doen voor het eerste. Zoo kan dc kanker zich \loor het heelo lichaam verspreidon en dit doeet makkelijk den dood ontstaan. Een andere mogelijkheid is echter, dat de kanker van de maag zoo de hecle maag wand doortrekt, dat de maagholte geheel opgevuld is met dat gezwel. Gevolg daar van is, dat het voedsel niet meer door do maag passeeren kan, zoodat ten spoedig ste een operatief ingrijpen noodig is, om een doortocht to kunnen banen. Bovendien vervallen de kankergezwellen spoedig tot verzweringen. Dat dit, vooral in de maag, groot-en last kan veroorzaken, is te begrijpen. De voedselopname is veel geringer dan en daardoor verzwakt do pa tient aanmerkelijk. Maar ook verzwakt hij heel dikwijls, doordat de kanker vergiftige stoffen afscheidt, die in het bloed komen cn zoo hun slechte werkingen kunnen ver richten door heel het lichaam. Gezien de ontstaanswijze van den kan ker, kan zijn optreden overal verwacht worden. Geen orgaan, of zijn ontstaan daar is mogelijk, hoewol er natuurlijk vel lievelingsplaatsen zijn. Maagkanker is wel de meest voorkomende; maar ze is ook vaak gezien aan de lippen, aan de borst, aan de schildklier; in één woord aan elk orgaan, dat ge nemen wilt. Vandaar, dat er verschillende soorten van kanker zijn, al naar de plaats, waar hij zijn oorsprong neemt. Maar ook verschilt de eene kanker in het zelfde orgaan, vaak met den ande ren. Nu eens is hij meer hard en stevig van consistentie; dan weer uiterst zacht en gelei-achtig. De kwaadaardigheid van beiden loopt echter niet veel uiteen; mis schien dat de hardere vorm iets minder ongunstig is dan do weeke. De plaats van ontstaan maakt wei eemg onderscheid. Kanker van de huid verloopt vaak minder fataal dan die van do inge wanden. Dat komt wel daardoor dat de eerste vroeger herkend kan worden en daarom makkelijker bestreden, maar nJ. ook omdat huidkanker dikwijls minder snel groeit, dan *-i;« Do Arabieren in i'akstir.a. Blijkbaar wensehen do Arabieren ge bruik, te makon van de moeilijk1"oden. d;o bet Oostersc-he vraagstuk ann do groo!o mogndheden bezorgt. Dit. blükt oa. uit een uitlating vau den Hcxb'azgezant to Washington, Prins Habib, dio verklaarde dat Engeland Mesopotamia en dat Frank rijk Syri! diondo to ontruimen- Prins Habib zeide verder, dat e n ver- eenigd Arabisch koninkrijk den Vrede in het nabije Oosten zou gara mice ren. Des tijds heeft men beloofd te zul'en overgaan tot. do stichting Van zulk oen Arabisch rijk. begrensd tuschen den Taurus, Pe^ziö de Perzisch* Golf. de Roode en do Middel- landscho Zee. Doch het een i co wat ge schiedde, ie de stichting geweckt van lan den als Palestina en Irak. Prins Habib stolde de vrmg. waarom men de belofte niet had nagekomen. Ko ning Koessein wordt door al ziin land genoten geëerbiedigd. De rodhtcn. die men den Zionisten wil toekernen, zoude» geen bezwaar opleveren, en er zou ge makkelijk een rogehng kunnen worden getroffen, waarbij hun werd toegestaan allerlei plaatselijke kweslice owier elkaar te regelen, zoodafc van moeilijkheden in het Heilige I/and ge*n prmak* behoefd? te Zijn. iniMT-n^M „Wie roept daarboven?" was de leuke wedervraag. „Dat doet er niet toe- Bon je naar be neden gevallen?" „Wel neen ik, maar de weg is sinds gisteren hier verbazend steil en glad ge worden, zie-je. on toen glipte ik zoo zoet jes aan naar onderen." „Wil ik je weer naar boven helpen?" „Dank je wel," zeide do zanger. „Uier kan ik niet lager vallen, begrijp-iC, en wanneer ik daar weer boven was, dan kon ik weer duikelen, zie-je- Je moei nu niet denkon dat ik dronken ben, vooral niet, hoor! Maar 'fc is zoo donker, cn ik ben een beetje duizelig in de boenen." Leo schoot in oen lach. „Jo kunt daar toch niet blijven liggen! Zie dat .*e naar huis komt on ga naar bed." „Nog eens, meneer, dank u voor u be- loefdheid," klonk het detfig van brac ton. „Ik lig hier heel gemakkelijk cn zae'ht, cn voel rustiger dan lhu».s. want bij mo thuis vliegen stoeltjes door de lucht. Maar als UEd. mo soms" sproken moei kunt. UEd. wel hier komen; geneer m niet, 'fc is hier alleen maar een beetjo vochtig. Veel moeite heb jo er niet voor to doon; je gaat maar naar den kant, cn dan elii-je van zelf wol Uier heen." (Wordt verrold.) - FtiülLLE 1 QM. Vervolgd en bevrijd. Historisch verhaal uit don Napoleon! i3chen tijd. 51) „Och," zei hij weemoedig, „de zonden anoneeren, zit ons zoo diep in 't harte, en wanneer dan me kinders schreien en me lieve vrouwtje speelt togen me op on gooit me met stooltjes en zulko dingen naar 't hoofd danIk hob daar straks wel gehoord wat jolui van de kroeg zei den. maai* is 't dan wonder, dat zoo'n des" peraafc man eens heen loopt waar geen kinderen schreien ca geen stoelen door do lucht vliegen? Och," ging hij snikkend voort, „ik weet wol, dat hot niet, "-oed ie -om een ander mans konijnen naar huis fa sleep en; ik ben voorzanger geweest in do groote kerk, dus jo hooft me daar niemen dal vau lo vertellen. Geon. mensch kon «oo goed als ik de tien geboden voorle zen, cn wanneer ik kwam aan het adhtste igebodGij zult niet stelen! dan zaten pilo zondaars van mijn stem to rillen op ban bankje. Maar toch, wanneer jo dan Sn verzoeking komt en do duivel pakt jo weet, dan zondigt hot zwakke vkeseh Weer cn je sleept weer eon mager konijn- 1*3 weg om den honger van je dierbaren to stillen- En later heb jo or berouw van. Ja, zoo is do m&nöch, helaas!" Na dit laatste woord jammerend uitge snikt to hebben, goot hij het volle glas van zijn buurman nog eons in zijn keel leeg zijn oogen waren te zeer door tranen beneveld om nog to kunnen zien welk glas 'fc zijne was en strompelde, om de kracht zijner redeveoering niet te verzwakken, zonder "een enkel woord de deur uit. De soldaten oogen hem na, en koken vervolgens elkander aan; onkelen begon nen to lachen. „Lacht niet, jongelui," zeide de Pas ser met een uitdrukking op 't aangezicht die men bijna „eerwaardig" zou noemen, „we moeten geon zondaren dio berouw 'hebben bespotten; je weet noojfc waar jo zelf toe komen leunt." „Een mooio berouwvolle zondaar!" pruttelde Evert terwijl hij zijn pijpje uit klopte en opnieuw stopte, „begrijp-jo dan niet dat die kerel ons kool zat te vet-koo- pon?" „Dat heb-jo mis," zoi Taco, „niet al leen kinderen en gekken, maar ook dron ken lui zeggen de waarheid. Hij heeft stukjes van zichzelf verteld die je, als hij nuchter was, met geen 3t-ok er uitgekre gen zoudfc hebben." „Hij toont zich in elk geval een rechte fielt," hervatte Evert kregelig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 5