SINT NICOLAAS-FEEST Tweede Blad Uit de Omgeving. Ingezonden. bij VROOM DREESMANN L,S. Vrijdag 17 November 1922 Uit de Pers. El tend is© «eest. Indien onze Christelijke ambfe-naren- organieaiios nog rechtvaardiging behoef den van haar besluit om bij de salaris actie zich van 6aamwerking te onthouden met den modernen bond, dan ie, zegt on ze E o t f c r d. die rechtvaardiging op de Zaterdag in Den Haag gehouden pro testver gadermg van 'het •overheidsperso- nee1 schitterend gegeven. Ellendig was de geest, dio de verga derden bezielde. Geen schijn of schaduw van eenig be sef omtrent de crisis-ellende welke over Nederland is gekomen en voor olke bevol kingsgroep offeren tot plicht maakt Geen schijn of schaduw van eenige nei ging om de Overheid te steunen in haar moeilijke taak om ons land van den fi- nantieekn ondergang te redden. In' grof groepsegoïsme werden bedoelin gen en daden van het Kabinet op erger lijke* wijze verdacht gemaakt. Het schrilst werd deze stemming gety peerd in don uitroep der vergadering, volgend op het woord van den redenaar: ..De kiczc-rs moeten zorgen dat deze re- geejring niet verder kan gaan". Toen k'etsto het in de ea a inkomst van cnthousiaeiisch applaus op de interrup tie: „Behalve naar do hel". Wij wenscben onze Christelijke organi saties geluk met haar besluit om zich van deze agitatie verre, zeer verre te hou den- KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Drietal. Te Zeist: B. N. B. Bout hoorn te Wapenveld; F. Kijftenbelt te Feijenoord; en P. van Toorn te Rotter dam. Beroepen. Te Zijpe (N.-H.)A. H. de Boer te Garnwerd en Oosten. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Wijekei en Balk: A. J. Noordewicr, doet. te MeppeL De Vereeniging tot Verbreiding der "Waarheid te Amsterdam zal op 22 dezer, in de Oude fverk aldaar, haar 75-jarig be staan herdenken. Dr. J. Th. de Visser, mi nister van onderwijs, zal een feestrede houden. Het provinciaal kerkbestuur van Overijsel heeft heden tot. de Evangeliebe diening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer D. Tromp, theol. cancL aan de universiteit van Utrecht. De film in de kerk. De „Christian Intelligencer" schreef on- langs „Uit een dagelijksche krant van New- York nemen wij het volgende over: „Om geschilctelijk de motion picture (het bewe gend beeld, d.i. de film) als een bepaald deel van een godsdienstoefening aan to toonen, zal een voorstelling gegeven wor den in Town Hall op Zondagavond, 1 Oc tober 1922. Rev. Charles M. Sheldon, schrij ver van „In His Steps" zal den dienst lei den, en de „Christian Herald" heeft de predikanten en godsdienstige leiders uit- genoodigd tegenwoordig te zijn. De te verfcoonen prenten zullen Oud- Testamentische onderwerpen zijn, en deel van een reeks van 52 onderwerpen, die het vijf jaren geleden genomen heeft in Pa lestina en Egypte. „De Town Hall zal voor don avond ver anderd worden in een motion picture-kerk, om tc toonen hoe gebeden, gewijde zang en het doek kunnen geharmonieerd, met een uitkomst, die beiden effectief is en eerbiedig." De „Intclligeneer" voegt hier aan toe: „Juist hoeveel predikanten, en godsdien stige leiders vergaderden om deel te ne men aan deze eerbiedige en effectieve dienst, weten we niet, maar men kan toch niet helpen zicli te verwonderen over heb gebrek aan wijsheid van de bevorderaars in het beramen van een dienst op Zondag avond, wanneer de predikanten tenmin ste verwacht worden hifn eigen dienst waar te nemen. Het is mogelijk, dat. gods- dienstige léiders voor eens, hun gewone wijze van godsdienst zouden opgeven, maar daar staat zélfs eén vraagteekeiï achter. Indien het begeerd werd de pre dikanten de doeltreffendheid van de mo tion pictures te laten zien, zou do gepas te wijze geweest zijn, daarvoor een avond in de week te kiezen." „De Hope" voegt er nog bijdat zoo iots van de zijde der motion picture-mannen zou worden beproefd, verwondert kons niet maar dat de „Christian Herald" zich daar voor zou laten gebruiken, wel. Dat films kunnen worden vervaardigd, die tot eerbied stemmen, zal wel zoo zijn. Of ze doeltreffend zouden werken op de wijze als de Kerken doeltreffend verwach ten, is een geheel andere zaak. Doeltref fend zouden ze wel zijn, waartoe? Om bij het kerkgaand publiek een smaak te kwee ken voor de film, en al spoedig voor dio films, die den godsdienst hinderlijk zijn. Het eenige doeltreffende middel is het middel dat God zich verkoos, de levende prediking des Woords, en men doet wel zich daarbij te houden. SASSENHEIM. Ned. Christen Vrouwen-Bond. Het was o. i. een gelukkige gedachte van het Bestuur van onze plaatselijke af- deeling van bovengenoemden bond, om Mej. Dudok van Heel, directrice van het Magdalenahuis der Heldringgestichten, uit te noodigen om over het practische werk dezer gestichten een lezing te houden. Jammer was dat niet nog meer vrouwen (en waarom ook geen mannen?) Woensdag avond naar „Concordia" waren gekomen om de sympathieke spreekster over dit hoogst belangrijke onderwerp te hooren. Sympathiek was de spreekster wel in 4e allereerste plaats door de warme, trou we liefde die zij voor de slachtoffers der zonde toont te bezitten. Terwijl zij er te gelijkertijd op wees dat barmhartigheid heel iets anders is dan weeke sentimen taliteit. En dat bij het betoonen van allo hulp en alle liefde nooit uit het oog njag worden verloren dat zonde, zonde blijft. Op onderhoudende wijze teekendc spreek ster de geschiedenis der Heldrmggestich- ten, en gaf haar hoorders een kijk op de geloofsmoed van een man als Heldring, die, veelal tegen de publieke opinie van zijn tijd in, zich geheel gaf aan het werk, waartoe God hem riep. De stichting „Steenbeek", die dezen zo mer haar 75-jarig jubileum vierde, was de eerste inrichting die door hem in het le ven werd geroepen. De stichting was be- doeld als eén asyl voor vrouwen die het leven van ontucht wilden ontvlieden en een toevluchtsoord zochten. In den loop der jaren heeft men leeren zien dat „voor komen beter is dan genezen" en zoo is „Steenbeek" tlians meer een opvoedingsge sticht geworden, waar de meisjes leeren arbeiden. Naast „Steenbeek" verrezen in den loop der jaren „TabitaKumi" de inrichting voor kinderen van 418 jaar, waar mo menteel pl.m. 200 kinderen zijn onderge bracht eïi „BctliéF' waar een 50 oudere meisjes een tehuis ronden. Door Ds. Pierson die Ds. Heldring in middels was opgevolgd werd in 1836 ge sticht het Magdalenahuis, dat zich hoofd zakelijk het lot van ongehuwde moeders aantrekt. Ook Ds. Pierson had veel tegen stand te overwinnen, maar zijn arbeid werd ook rijkelijk gezegend. Reeds 1300 moeders werden in het Magdalenahuis ver pleegd. Aan dit Magdalenahuis is een kin derhuis verbonden, waar dc kinderen wor den opgevoed, voorzoover de moeders zelf of de familie hier niet toe in staat zijn. Bovendien zijn verschillende scholen aan de Hèldrïnggestichlen verbonden. Duidelijk liet spreekster uitkomen dat het hoofddoel blijft, niet de maatschappe lijke redden van gevallen menschen," maar het leeren liefhebben van Hem, die ons het eerst1 heeft, liefgehad.. Enkele treffende staaltjes werden nog meegedeeld zoowel van vcrblijdeudc als van de teleurstellende resultaten van dit werk. Kortom, 't was een mooie en leerzame avond, en een woord van dank aan het Bestuur is alleszins op zijn plaats. Dinsdagavond gaf in de Ned. Herv. Kerk het Hervormd Dameskoor „Irene" van Hillegom een uitvoering. Hoewel dit koor eerat 8 Nov. 1921 is op gericht, heeft het onder leiding van haar directeur, den heer >S. P. Visser, een ta- prestatie verricht. Reeds het eerste nummer gaf daarvan blijk; het „Engel-Terzett aus Elias" werd zeer zuiver en gevoelvol voorgedragen. De solisten, de dames J. en B .van Til, beschikken .over goede stemmen, vooral de alt heft een mooi, vol geluid. Tot onzen spijt konden we niet de ge- heele uitvoering bijwonen. Wanneer het koor na de pauze zoo goed was als daar voor, dan komt het met den directeur alle lof toe. Jammer, dat zoo weinig menschen van den zang hebben genoten; wij hadden een volle kerk verwacht. Op een lijst voor giften voor het Henriette Kuyperhuis te Boeda pest is door ingezetenen van verschillende richting voor een bedrag van f 120 inge- teekend. Burgerlijke Stand. Gebo- ren: Florentius Christianus z. van J. Ko ning en H. M. van der Reep Engelina Wilhelmina d. van M. Beïjk en E. Korle- kaa.s. Gehuwd: J ohaimes Adrianus van Leeuwen 23 j. en Johanna Maria Brouwer 21 j. Ingekomen: S. P. M. R-oozen, Hoofdstraat 21, van Nijmegen. Yertrokken: Mej. B. van Bestelen, van Charbonlaan 2 naar Leiderdorp P. J. Moerkens van Zandslootkade 23 naar Amsterdam Mej. M. Roos van Zuilhof straat 12 naar Bennebrook -r- J. H. G. v. d. Burg van Westerstraat 6 naar Noord- wijk Mej. J; M. van Leeuwen geb. Brou wer van Hoofdstraat 146 naar 's-Graven- hage J. L. Visser van Hoofdstraat 193 naar Berkel. WOUBRUGGE. Volgens de meter der wa terleiding cp de grens van ons dorp is in de laatste zes weken phm. 500 M3. water verbruikt. Voor degenen die hier per drie maan den ongeveer f 10 en meer moeten beta len, en door hun uitnemende regenput, maar een weinig leidingwater behoeven, een extra belasting. NOORDWIJK. Nu de telefoonleidingen alle ondergronds zijn gebracht in deze ge meente, heeft men do laatste dagen alhier de palen weggenomen. Vélen zijn hier erg fnee ingenomen daar een hooge paal die het uitzicht benam geen zeldzaamheid Gemengd Nieuws Een dievenbende geknipt. Uit Schijndel wordt aan de- Tel. gemeld Een dezer nachten heeft een sterke poli tiemacht een inval gedaan in eenige wo ningen op den z.g. Berg. Deze inval hield verband'met de talrijke nachtelijke inbra ken en diefstallen; welke hier en ia den omtrek als bijv. te Yeghel, Berlïcum, St. Oedsiirode, Boxtel, etc, den laatsten tijd plaats vonden cn waarvan men vermoedde dat de daders zich hier ophielden. Ver scheidene personen werden gearresteerd. Na een langdurig verhoor vielen de arres tanten door de mand en legden zij een vol ledige bekentenis af; het bleek, dat zij aaa de- bewuste misdrijven schuldig waren. Reeds zijn tel van gestolen voorwerpen in beslag genomen cn het vermoeden be staat, dat nog verschillende tot heden duis tere zaken aan het licht zullen komen en nog meerdere arrestaties zullen volgen. In elk geval heeft de politie mét deze arresta tie reeds een goede vangst gedaan. Postzegeldiefstal. Gnlongs werd de hnlpsecretaris te Hoek 'van Holland een aanvrage om opzending van een verhuisbiljet cm t vangen van iemand die naar Rotterdam was verhuisd. Bij de aanvrage waren enkele postzegels voor de onzonding ingesloten. Hot trok de aandacht dat deze postze gels geperforeerd waren met de initialen van een firma. Zij werden daarom aan do politie ter hand gesteld om te onderzoeken of iets bekend was omtrent diefstal bij een firma die dezelfde initialen droeg. Ofschoon geen aangifte was gedaan werd toch een onderzoek naar de herkomst ingesteld bij de firma D. H. Co. te Rot terdam, die dc oostzegels dadelijk als de hare herkende. Het bleek dat de postzegels door een dienstbode ontvreemd waren, die een goed afzetgebied voor deze had gevonden bij een caféhouder te Rotter dam. De aanvrager van het verhuisbiljet had de postzegels bij bedoelden caféhouder ge kocht en er geen acht opgeslagen dat de daarin geperforeerde letters iets te be duiden hadden. Branden. Gisterenmorgen 5 uur werd de brand weer gealarmeerd voor een nitslaanden brand in de olieopslagplaats der firma Avis aan den Hoogendijk te Zaandam. Aanvankelijk liet de brand zich zeer ernstig aanzien, daar zich in het branden de pakhuis een 30-tal grootore en kleinere tanks met sla-, boter-, en patentolie bevin den. De brandweer, die spoedig en met vol ledig materiaal ter plaatse was, wist den brand tot dit fabriekspand te bepalen, doch kon intusschen niet verhinderen, dat dit geheel uitbrandde. De schade wordt door verzekering ge dekt. Te Zuid]aard«mcveen is de boerderij van den landbouwer J. Straling tot den grond afgebrand. Twee varkens en een paard zijn mede in de vlammen omgeko men. Verdronken. Woensdagmorgen zaeen voorbijgangers ter hoogte van do Ned. Springstoffenfa briek een rijwiel in de Arnsterd. Vaart lig gen. Bij nader onderzoek vonden zij het liik van een 19-jarig milicien uit Naarden. Hoe het ongeluk is ontstaan weet men niet. Ongelukken met acetyleen-ontwikkeJaars. De Nedcrl. Fabriek van Autogene snij- en laschapparaten te Pïjnacker heeft zich met een adres tot den Minister van Arbeid gewend, naar aanleiding van het voorko men «van twee ongelukken met doodelijlcen afloop cn verscheidene minder ernstige ongevallen, die geschiedden door het uit springen van de gasklok uit een acetylecii- ontwrkkclr.n r. De adressant e vraagt den Jlinister heji^gebrïïik van dergelijke ont wikkelaars alleen toe te staan, indien deze voorzien zijn van éfn bronzen earbkl-auto- roant, een trechter ineb dubbelen bodem en een kalkslibafvoer benevens valpijp, en in dien aan het vciligheids-watersiot de vul- pijp van gvoofcr diameter is dan de gas- pijp. (Buiten verau arrtelüKhem df-r Fted.) Bezniai gin gsconsrres- Mijnheer do Redacteur, Volgens de persberichten zal or begin 1923 oen bezumigingscongres worden go- houden waarop met „terzijdestelling van de politiek" allerlei bezuïnïgingsmidd-e- delen en wegen zullen worden behandeld. Ik wensch er even op te wijzen dat bij de samenstelling der algemeen» Commis sie en van de congrescommissie vo^na het bekende recept „met. terzijde stelling van do politiek" de invloed van antirevolutionaire zijde zorg vuldig is geweerd- Ook de R.- Katholieken komen er buitengewoon be kaaid af. Namen van socialistische en vrijzinnige specialiteiten vindt men er in overvloed. Tegen deze uitsluiting, die voor niets gemotiveerd is en dit congres zal stempe len tot een anti-rechts congres wensch ik bij dezen te protesteeren. cn mi in geest verwanten opwekken in geen enkel op zicht aan dit zaakje mee te doen indien de anti-revolutionairen niet behoorlijk in do aTgemeen» c-n in de congres-conirrps=i« worden vertegenwoordigd. Aan die ouder weteche uiteluüing moet nu toch eindelijk eens een eind komen. Mot vriendelijke dank voor' de JdaaS sing, Hoogachtend, T. S. GOSLINGA. Leiden, 15 November 1922. Zeer geachte xtedac.tic. Mag ik U nog eenmaal vriendelijk verzoeken onderstaand te willen plaat sen? Bij voorbaat mijn dank. Laat ik beginnen niet to zoggen, dat ik eensdeels tot nrn genoegen gecon stateerd heb uit hot stukje van don Hoer H. de Vries, dat bij erkent, dat cr kinde ren zijn, dio zich aan sporteverdrhVug schuldig maken- Een bewijs dus, dat m'n waarschuwing daartegen op haar plaats was. Voorts schrijft hij „en dat zo b.v. op onzo J. V. nog aan overdriving doen. stem ik u toe." Maar waarde - Hoer de Vries. dat. be hoeft ge m ij niet toe te efèmmon, want zulks heb ik nooit beweerd! En ik zal do laatste zïin om zoo'n insinuatie to zeg gen of le schrijven! Doch tor zake! Persoonlijk heb ik U rc-ods m'ü meenlng te kennen gegeven, omtrent het koeren van de sp.ortoverdmi» ving. Als buitenstaander kun ik onnio^e. lijk- Uw club commandcercu„zoo cn zoo zult ge dóén." Ik heb U enkele werken gegeven en die kimt. gii, die con leidende rol speelt in de Chr. Korfbalbeweging te dezer stede, overwegen en laat ik honen uitvoeren. Geachte Redactie, ik zal U niet larger hierover lastig vallen. Uw blad is er ten slotte niet voor om over deze lcwasf te te polemiseeren. Laat ik dus eindigen met nogmaals., niet alléén de oiidcrg en opvoeder.-, maar ook do sportbeeefenaarsfsterel rclvo. te waarschuwen voor sportovcrlri'v'ng, wolko zoo licht, tet sportwaanziu voert, en tot- gevolg hoeft dal men zi -Iu te mis leidt. Ecu ioder doe nu, wat zijn hand vindt om to doen! Met dank voor de plaafsing Uw dw. P. v. WEEREN Jr. Sf. Nicolaas met Zwarte Piet zal Zaterdagmiddag 18 November a.s., des namiddags te 2 uur, per Salonboot met Muziek, aan da Haven arriveeran en wordt de jeugd verzocht, begeleid door het muziek, te zingen: „ZIET GINDS KOMT DE STOOMBOOT VAN SPANJE WEER AAN", vandaar vaart de Salonboot met muziek langs den Oude Singel, naar de Beesten markt, waar Sf. Nicolaas de bootyial verlaten, te paard met muziek voorop, zich langs de Haarlemmerstr., Pelikaanstr., Hooigracht, Waterst., Hoogewoerd, Breesfr., Rapenburg, Steenschuur, Breestr., Burchst., Vischmarkt naar onze magazijnen Aalmarkt za! begeven Komt met Uwe kinderen St. Nicolaas bezoeken. Hij geeft bij Uw aankcopen vanaf f2.50 VROOÜ DREESMANN - LEIDEN Uw kinderen een AARDIGE VERRASSJriG ten geschenke. 854

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 5