I Leidsche Wollen Dekens te9'n wNd' 1 A. WAALS - HAARLEMMERSTR. 134-136 GERO-, ALPACCA- ZILVER-ARTIKELEN 10C6S GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vi-schmarkt 18 (Tel. 1225) ia Zaterdag ver krijgbaar SCHELVISCH k f 0.10, SCHOL k f 0.160.25, TARBOT 0.50 en TONG k f080 per pond en ZEEUWSCHE MOSSELEN k f 0.06 per K.G. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 17 November 1922. ONTHEFFING SLUITINGSUUR VOOR WINKELS. Burg. en Wethouders van Leiden bren gen ter algemeene kennis, dat zij aan het Comité voor Cèntralen wijkacrbeid onthef fing hebben verleend van het sluitingsuur voor winkels ten opzichte van een op 21 en 22 November a.s. te houden bazar in het Wijk gebouw aan het Levendaal, onder voorwaarde evenwel, dat. de bazar niet later dan 10 uur des avonds voor het pu bliek toegankelijk is. N. C. de GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Ledden, 17 November 1922. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat de beslissing op het verzoek van: a. de firma Johan Parmentier, om ver gunning tot uitbreiding van de eajet- fa-briek aan de Schelpenkade No. 6, Sectie M No. 5858 b. de N.V. voorheen Gebrs. Pel, om ont slag van een aan do vergunning tot op richting van een fabriek van suikerwerken, vruehtenpaté's en vruchtensiropen, in het perceel Morseliweg No. *50, Sectie L No. 866 verbanden voorwaarde is verdaagd. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat door H. A. Dorre Jzn. te Leider^ een verzoekschrift is ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcohol houdenden, anderen dan ster ken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de bioscoopzaal van het per ceel Oranjegracht No 40/42. AGENDA. MAANDAG 20 Nov. Leiden. Openb. Lezing. Nutsgebouw. Aanvang 8 uur. Spreker: Ds. Wintzen uit Leipzig. De na derende wereldoorlog. DONDERDAG 23 Nov. Leiden. Opeub. Lezing. Nutsgebouw. Aanvang 8 uur. Spr.: Ds. Win! zen uit Leipzig. Vol kenbond en Wereldvrede. VRIJDAG 24 Nov. Leiden. Leden vergadering Openb. Leeszaal cn Biblio theek „Rcuvene". Gebouw Breestraat 27. Aanvang 4A uur. lederen Woensdagavond van 7ASA nur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steensehuur 15. moet het opschrift op alle zijden zijn aan gebracht." BUITENLAND. Apotheken are tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend rijn: H. J. M. Froot, Maarsmansstèeg 17, Tel. 432. Dc apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menseliheid is steeds geopend, doch alleen veer leden van dit Fonds. da vergaderde Woenedag j.l. in Hotel De Mink. Deze Centrale omvat 22 gemeen ten met 20 kiesverenigingen, waarvan 16 tegenwoordig waren. O.a. werd besloten, bij do komendo Staten-verkiezing wederom uit te komen met een eigen Verkiezingecourant met portretten dei- candid a ten cn verkiezings- lectuur. Ook werd medegedeeld, dat de finan ciën zoodanig zijn geregeld, dat wanneer de plaatselijke kiesvereenigingen de jaar- lijkscho contributie van 10 cent per lid voor do Kamer- en do Staten-centrale geregeld voldoen, zij voortaan bij elke verkiezing voor Kamer of Staten alle propaganda-drukwoiken, als: verkiezings- •courantcn, aanplakbiljetten -en strooibil jetten gratis van de Centrale zullen ontvangen. De vergadering had een opgewekt en levendig verloop. De Rijksmiddelen. Dc Rijksmiddelen hebben over de afge- loopcn maand 9.86 millioen meer opge bracht dan over Oct. van het vorige jaar over dc eerste tien maanden van dit jaar f1*.84 millioen meer dan over die periode in 1921. Margarine, Onder overweging, dat het wensohelijk is de minislerieele beschikking van 29 Juli 1902 te wijzigen, voor zooveel-het daarin opgenomen voorschrift betreft aangaande hot aanbrengen van het opschrift „marga rine", wanneer de waar en de verpakking to zaaien minder dan drie kilogram wegen, heeft de Minister van Landbouw enz. be paald, dat met ingang van 1 Maa-rt 1923 het voorschrift, opgenomen in die min. beschikking onder 2, sub b, 2de alinea, wordt gelezen als volgt: „Wegen de waar en de verpakking te tarnen minder dan drie kilogram, dan Kabinetscrisis in Dnitschland. De Kabinetscrisis in Duitschland ie op gelost, doordat Cuno de opdracht tot vorming van een kabinet heeft aangeno men. Hij zal trachten ©en zoogenaamd „ka binet van persoonlijkheden" samen te stellen. Een correspondent meldt, dat de so ciaal-democraten aan president Ebert hebben medegedeeld, dat ze niet wenschen deel t© nemen aan de regeering. Komt het kabinet-Cuno dus tot stand clan zal het uitsluitend uit vertegenwoordigers der burgerlijke partijen bestaan. Van socialistische parlementaire zijde zou men zich intu6schen in dien/' zin geuit hebben, dat tegen een candidatuur van Cuno bij do socialisten geen bezwaar be staat. Italië's buitcnlandeche politiek. De nieuwe minister-president in Italië is een man die van krachtige maatrege len schijnt te houden. Toen hij gisteren in het parlement zijn regeeringprogram ontwikkelde verklaar de- hij o-m.: dat de buitenlandsche politiek voor het oogenblik van zeer groot belang was. Die politiek viel samen te vatten in twee woorden: vrede en na leving der verdragen. Of die verdragen nu goed of slecht zijn is een tweede vraag. Wat geteekend en geratificeerd is, moet worden uitgevoerd en een natie, die zich zelve respecteert kan geen andere politiek volgen. Tractaten echter zijn niet voor de eeuwigheid geschreven, ze zijn wel vat_ baar voor wijzigingen. Het zijn hoofdstuk ken uit de levende geschiedenis, geen graf schriften. Door ze ten uitvoer le leggen ziet men van zelf, wat er aan hapert en als het blijkt, dat zij dwaas zijn wordt wijziging plicht en noodzaak. Mussolini zeide verder, dat hij niet mee wilde doen aan al het gepraat over de „economische reconstructie van de we reld". In zekeren zin is Europa een econo mische eenheid en er bestaat wederkee- rige afhankelijkheid der naties, doch de weg, lot dusver ingeslagen leidt tot niets Ik geloof, zeide Mussolini, dat we in plaats van langu conferenties te houden, die de zaken hoe langer hoe meer vertroe belen, veel beter van staat tot staat han delsverdragen kunnen sluiten. Aan een politiek van altruisme kunnen we niet meedoen, evenmin als wij onze politiek kunnen gaan ondergeschikt maken aan die van andere landen. Het is onze plicht evenals van iedere andere natie, om de feiten moedig onder het oog le zien, de feiten, zooals ze zijn, en dat is een ding dat sinds den wapen stilstand nog niemand heeft gedaan. De vraag moet worden gesteld of de entente feitelijk nog beslaat en welke rol Italië in die entente beeft te spelen. Hoe staat die entente tegvonevr Duitschland, Rus land of tegenover het Duitsch-Russischo verbond? Dit zijn alle vragen die beantwoord moe ten worden, doch de hoofdvraag is de po sitie van Italië, dat vroeger zoowel in de Adrialische als m de Middellandsche Zee een krachtige positie innam die nu door de schuld van vroegere regeeringen teloor is gegaan. Italië ontvangt niet meer de grond stoffen van vroeger uit zijn koloniën. Van den oorlogsbuit ontvangt het niets en het heeft een enormen schuldenlast; die schul den werden aangegaan om de gemeen schappelijke overwinning te behalen. In de gesprekken, die ik met de Engel- scho en Fransche premiers hoop te heb ben, ben ik van plan deze punten uileen te zeiten en grondig te bespreken. Als gevolg daarvan zal er een van twee dingen gebeuren: Of de entente stapt heen over haar verschillen en wordt een werkelijk eendrachtig bloc van groote sterkte waarin alle deelnemers gelijke rechten hebben, of de entente valt uiteen, waardoor Italië de vrijheid herneemt om zijn eigen belangen naar beste welen te dienen. Naar ik hoop zal het eerste het geval zijn en vooral acht ik het gewenscht met het oog op de steeds dreigender gevaren, die uit een Turksch-Russisch-Duitsche •toenadering zouden kunnen ontstaan. Wat Turkije l.etreft moeten wij de fei ten erkennen doch in elk geval moeten wij eischen een voldoende zekerheid voor de vrijheid der zee-engten en bescherming der christelijke^minderheden. De rede van'Mussolini maakte oj/ alle hoorders enooic op het diplomatieke corps een diepen indruk. Men gevoelde alge meen. dat een man aan het woord was, die een nieuwe eigen staatkunde zou voeren De verkiezingen in Engeland. Uit Londen wordt geseind, dat do re- geering hoewel do uitslag van de ver kiezingen nog niet volledig bekend is verzekerd ie van een aanzienlijke meer derheid in het parlement. De uitslagen zijn bekend van 571 districten. Zij «i'n als volgt: Conservatieven 25, nationaal- Schoenen-Magazijn „Holland", Breestraat 102 Bruin, Zwart Kalfsbottine oude prijs f 17,00 thans f 11.95 Dames Lak, Suède en Luxe Schoen, f 14.00 f 10,95 Heeren Kalfsbox f 12,50 t 9,95 Heeren Boxbottine, prima f 10,50 f 7,95 Dames Molières, alle uitvoeringen f 14,00 f 9,95 Dames Molières, prima artikel f 9,00 f 6,95 Ruime Collectie Wintergoederen. De laagste prijzen. Vraagt onze RECLAME-EOTTINES! IJzersterk, Spotprijs 10297 of liberalen (Uoyd George) 48, onafhanke- lijek liberalen (Asquilh) 55, arbeiders partij 135, onafhankeliikon 13. De conservatieven hebben dus reeds een meerderheid van 79 stemmen boven de andere martijen. De ministers, die niet herkozen zijn, zijn Churchill, de minister van koloniën, Sir Arthur Griffith Boscawen, de minis ter van volkegezondheid, en Wateon, de lord-advocate van Schotland. Ofschoon de vrouwelijke candidaten over het algemeen goed voor den dag zijn gekomen, zijn er sleëhts twee geko zen, n.l. lady Astor en mevrouw Win- tringliam, die beiden ook al lid van het vorige parlement zijngeweest. Gelukkig Zweden. Ondanks de verlaging der tarieven zul len de Zweedsche posterijen dit jaar een overschot van 14 millioen kronen geven. Voor het volgend jaar is het overschot op 6 millioen kr. geraamd, meldt een draad loos telegram uit Stockholm. Een nota van Angora. De regeering van Angora besloot een nieuwe nota te zenden aan de geallieerde hooge commissarissen. Zij deelt daarin mede, dat zij de eenige is, gerechtigd om de belangen van „banken, verzekerings maatschappijen en andere financieel© in- steljingfcii" in Turkije waar te nemen. In verband daarmede verlangt Angora, dat alle Duitsche cn Oostenrijksche bank instellingen. die door Engeland en Frank rijk zijn geconfisceerd of tot het sluiten van den vrede onder curafeele zijn ge steld, aan Angora zullen worden afge daan. Angora is verder bereid onderhandelin gen te openen teneinde de geallieerde vloot toe te staan in den Bosporus te blij ven, doch daartegenover wordt verlangd, dat de geallieerden zich zullen onthouden van inmenging in binnenlandsche aange legenheden van Turkije als posterijen, te legrafie censuur, politie, enz. De bezetting van Thracië. Men meldt uit Constant inopel: Vol gens de gesloten overeenkomst is de vesti ging der Khemalisten in drie zones van Thracië voltooid. Bij gemeenschappelijk accoord tue- schen Refet Pasja en de geallieerde gene raals, is besloten, dat de Turksehe vesti ging te Adrianopel en Gallipoli op 25 dezer zal plaats hebben. De troepen der intergeallieerdle com missie zullen tot 30 November in Thra cië blijven. Alles is regelmatig verloopen. De hou ding der Khemalisten ie onberispelijk. Do gevolgen van den hongersnood. In do „Iswestia" worden de verliezen door den hongersnood in Rusland becij ferd. De bevolking in de honger-gouverne- monten is met 2 A millioen verminderd. In het Baskirische gebied is 25 pCt. van de bevolking van honger omgekomen. De veestapel in het Wolgaeebied is in dit jaar met 2.345.000 stuks verminderd, cn in de vijf honpter-nouvernementon van de Ockraiine met 1.074.000 sinks. Staien-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gis tere r>. Stemmingen. Aan de orde is de stemming over: de motie van ore'e van moj. Groeneweg c.s betreffende het verleenen van uilkeering aan vrouwelijke arbeiders, gedurende den tijd, dat zij voor en na hare bevalling geen arbeid mogen verrichten en de mo- tiën van orde van dén heer Van den Tem pel c.a. betreffende het niet loepassen van uitzonderingsmaatregelen bij de steunver lening ten aanzien van de werklooze ty pografen en betreffende de voorziening in den nood der werklooze arbeiders. Bij do stemmir.g over de motie-Groenc- weg verklaart de heer Dresse'huys (VJB.) namens zijn fractie tegen dc motie te zullen stemmen daar het vraagstuk nog ntet rijp is voor oplossing en de motie ook niet de middelen aangeeft om in de uilkeering le voorzien. De motie wordt verworpen met 65 tegen 24 stemmen. Voor: de soc.-dem., do vrij.-dem., en de heer Wijnkoop (G.P.) De eerste motie-Van den Tempel wordt aangenomen z. h. st. Bij de tweede molie verklaart de heer Kuiper (R.-K.) zich los te maken van de toelichting en te zullen stemmen voor de motie zonder meer, daar spr. geen al gemeene steunverleening wenscht. De heer Schokking (G.-H.) zal na de wijzigng van de motie op het hoofd punt voor de motie stemmen, waarbij hij de woorden „op den voet als is aangege ven" verklaart in den door den Minister van Arbeid aangegeven zin. De motie wordt aangenomen met 6t te gen 28 stemmen, tegen de heeren Kolk man, Slulemeyer. H. Colijn, mej. Van Dorp, Van Wijnbergen, Visser, De Wilde, De Boer, Van Vuuren, Duymaer van Twist, A. Colijn. Zijlstra, Van Voorst tot Voorst, Bakker, Beumer, Juten en de le den van den Vrijheidsbond. STAATSBEGROOT1NG VOOR 1923. Algemeene beschouwingen. De Minister van Financiën, de heer D e Geer, beantwo&dt de financieele punten uit het algemeen debat. Spr. wijst er op, dat de heer Van Gijn buiten de perken der critiek is gegaan en dingen heeft ge zegd, die ondubbelzinnig in strijd waren met hetgeen spr. in de Memorie van Ant woord heeft gezegd. Spr. begint met de interpellatie-Troel- stra. Weer zijn vele onware geruchten rondgegaan, die rondgestrooid zijn door hen, die niet voldoende op de hoogte wa ren. Spr. betrei'i-t bet, dat vertrouwelijke besprekingen op die wijze niet meer mo gelijk zijn. Ten aanzien van de classificatie zegt spr., dat tal van oneffenheden zijn geble ken bij de indeeling, speciaal voor de ambtenaren die niet verplaatsbaar zijn, de z.g. „inboorlingen". Deze kwamen in een veel te gunstige conditie. De cijfers daar omtrent genoemd, gaven aanleiding tot herziening. Wilde men de normen kun nen handhaven, dan diende er verande ring te komen en het aantal klassen tot 4 en niet zooals gezegd is tot 5 op te voe ren. Het schrijven van den voorzitter van de classificatie-commissie bevatte een zeer voorloopig ontwerp en het is afkeu renswaardig dat dit gepubliceerd is. Overigens is de classificatie nog pas in eerste fase en dus moet nog alle overleg plaats hebben. De regeering beeft nog niets beslist. Do pensioen-korting is het volgende •punt. De Regeering is verweten, dat zij deze kwestie niet tot een verkiezingspunt heeft gemaakt. Spr. protesteert tegen dit ver wijt; de regeermg maakt geen' verkiczings programs. Het plan tot pensioenkorting is van later datum dan do verkiezings strijd. Onder den druk van den stijgen den nood der schatkist is het onvermijde lijk geworden tot verlaging over te gaan De rcgecring doet het met tegenzin en met leedwezen. Een blik op de Millioenen- nota doet zien dat verlaging noodzakelijk is. Inperking van de formatie van de ambtenaren gaat verder zooveel als mo gelijk is. Het cijfer in de M. v. A. genoemd voor de nieuwe ambtenaren, is geringer dan daar is gemeld, omdat bij vergissing de verplaatste en de van wachtgeld terug gekeerde ambtenaren daar zijn bij geno men. Spr. zet uiteen, dat do index-cijfers da lende zijn en dat overal de looncn dalen en dikwijls dalen moeten. Overal bestaat de noodzakelijkheid van besparing en dus is het alleszins billijk, dat ook de sa larissen der ambtenaren worden verlaagd. Ten slotte beantwoordt spr. categorisch de. vragen van .den heer Troelstra. O.a. deelt spr. med? dat nog eenige besparin gen ingevoerd zijr. i.z. uitbreiding van den diensttijd en afschaffing van de gratifi catie. Verdere plannen ten aanzien van de sa- lar'isregeling bestaan niet; een limiet voor de wijzigingen kan de regeering dus niet vaststellen. Thans de financieele beschouwingen. Ten aanzien van de verlofstractemenlen o.a. voor Kamerleden is een wetsontwerp in behandeling. Spr. is ten opzichte van de algemeene financieele politiek niet de pessimist, waarvoor de heer Troelstra hem houdt en niet de optimist, waarvoor de heer van. Gijn hem uitmaakt. Ieder geeft toe dat van oen kikker geen veeren vallen te plukken; men moet echter ook toegeven, dat een publiekrechtelijke organisatie van kikkers geen veeren aan het lijf groeien. Voor paniekstemming bestaat geen reden; er beslaat gevaar maar er be staat genoeg kracht om het te keeren. Men moet zorgen niet duizelig te worden; noodig zijn de tegen-tendenzen uit ons volk, die het gevaar zullen afweren De middelen heeft spr. nimmer kunst matig willen drukken; in de eerste 10 maanden van dit jaar gaat. de opbrengst is dit te geflatteerd, omdat October merk raig hoog is; over 9 maanden is de toeneming in elk geval 7 millioen. In elk geval wordt de raming dit jaar overschre den. Dat 1924 misschien slechter zal zijn dan 1923 zal wel juist zijn, maar juist daarom houdt spr. het hoofd koel. De totstandkoming van de hoofdpunten uit de L.-O.-wet zal voor spr. een maat staf zijn of hij voor zijn bezuinigingsplan nen op de medewerking der K^mpr kan rekenen. Vervolgens verdedigt spr. zijn opvatting, dat het surplus van de opbrengst van het leeningfonds wordt, gebezigd voor verster king van den gewoneD dienst. De ver plichte aflossing mag naar spr.'s oordeel niet .vcrneld worden en dus is het billij ker, dat geld voor de gewone uitgaven le besleden. De rantsoeneering op de departementale uitgaven acht spr. een goed systeem. Met het denkbeeld van den heer van Gijn, om een ommegang te maken langs de depar tementen, kan hij niet meegaan. Hij ziet er niet het minste heil in. Tal van adviezen zijn den Minister gege ven, w. o. zeer zonderlinge. Bijv. verdubbe ling van de strafmaxima in ons strafwet boek. Natuurlijk kan spreker niet met der gelijke voorstellen meegaan. Naar sprekers oordeel moet op alles bezuinigd worden ook op het hooger en middelbaar onderwijs. O.a. dient de vraag overwogen te worden of wij niet te veel universiteiten hebben, of die rijkdom van wetenschap niet boven onze draagkracht gaat. Veel belangen zul len iets. minder goed moeten worden behar tigd en spreker is Ret eens met den heer Marchant, dat ook op defensie-uitgaven moet worden bezuinigd. Naar nadere uit eenzetting van den heer Colijn is spreker zeer benieuwd. Als de heer van Gijn spreker niet be kwaam achtte voor Minister, omdat hij geen rondedans wil maken langs de de partementen, dan moet die afgevaardigde maar een motie voorstellen. Juichende zal spreker dan heengaan, want voor zijn plei- zier zat hij hier niet. De heer Van Rappard (V.B.) dient een motie in waarin hij de Regeering ver zoekt het Departement van Landbouw, Handel en Nijverheid niet te splitsen. De heer Troelstra (S.D.) zegt, dat het voorstel van den heer Wijnkoop door liem niet au serieux kan worden genomen, ook al, omdat diens partij geen politieke partij is. Spreker dient de volgende motie in: De Kamer, overwegende, dat de plannen tot herclas- sificatie der gemeenten groote onrust heli- ben teweeggebracht onder de ambtenaren, vooral op het platteland cn in de kleine steden, wegens do verslechtering van sala ris, waarmede zij alle ambtenaren buiten de drie grootste steden bedreigen; overwegende, dat de bezuiniging, die zij meebrengen, geschiedt ten koste van een deel der ambtenaren, waarvan velen, mede in verband met den pensioensaftrek, met een verlies van meer dan 20 pCt. van hun salaris worden bedreigd; spreekt den wensch uit, dat de- regee ring omtrent een herziening der classifica tie geen beslissing zal nemen, alvorens de Kamer, beschikkende over de ter beoordee- ling noodige gégevens, waaronder het ad vies der daarvoor benoemde commissie, zich daarover zal hebben uitgesproken. De Kamer, van oordeel, dat in het belang van aen goeden geest en den werklust onder de ambtenaren bezuiniging door reorganisatie van den dienst en op materieel-zakon aan die op de loonen en salarissen dient voor af te gaan; niet overtuigd, dat do rcgecring in deze het mogelijke reeds heeft beproefd overwegende, dat het onzekere be ei der regeering in deze, waarbij het aan overleg met de vertegenwoordiging der belanghebbenden maar al te veel heelt ontbroken, weinig geschikt is, hc) vertrou wen der ambtenaren en h\m bereic-.no. <-i door groote arbeid?:cs'atic tct de .«czl

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2