SÉeiingazijïi I. SIINIS, E BINNENLAND. Verbetering volkszang. Het Rottardamscho Comité ter Beharti- v 'iig van National© Belangen etelt po .agen in het werk niedo te helpen, den jikszang te verbeteren. Daartoe tracht IA- een keur van. volksliederen te ver tragen, geschikt om op 31 Augustus te woidcn gezongen, indo hoop, dat het volk langzamerhand smaak voor het be tere verkrijgen zal en deze liederen op Koningin's verjaardag de ordinaire straatdeunen zullen vervangen. Het comité tracht dit doel te bereiken door jaarlijks een wedstrijd uit te schrij ven en heeft daarvoor 6 prijzen beschik baar gesteld: een prijs van f 100. f50.— en f25.— als le, 2e en 3e prijs voor het beste gedicht en 3 prijzen van f 50.als prijzen voor composities voor de bekroonde verzen. Recd6 heeft in Mei van dit jaar een wedstrijd plaats gehad, en daar de tijd voor publiciteit over het gehoele land te kort schoot, is deze wed strijd bijna uitsluitend plaatselijk ge- woest Do jury voor de liederen bestaat uit Heeren: Dr. H. K. de Raaf, Pater Hya cinth Hermans en Mr. J. Bloem, terwijl de jury voor de muziek bestaat uit Hoeren: Bernard Diamant, Henry Zag- wijn en W- Landré. Het comité zag gaarne den wedstrijd thans uitgebreid over het geheele land en deelt bij deze mede, dat inzendingen voor vaderlandsche liederen, die door het ge heele volk kunnen gezongen worden, hier voor plaats kunnen hebben bij Dr. J. van der Valk, Villapark 6. Rotterdam. De in zendingen moeten geschieden onder een schuilnaam, voor 24 December e.k., on der bijvoeging van een gesloten briefje met naam en adre6 van den afzender. De belcroonde verzen worden het eigendom van het comité, terwijl niet bekroonde stukken niet worden teruggezonden, ten zij porto daarvoor is bijgesloten. Begin Januari zal de wedstrijd voox de composities worden uitgeschreven. Eerste Kamer. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen, de Eerste Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 21 "Nov. a.e., des avonds te half negen. In de zitting van die week zal de grondwetsherziening in 2e lezing in behadeling komen. De rijksnooduitkeeringen aan de gemeenten. Volgens het „Yad-" heeft de (Staats commissie voor do regeling der financieel© verhouding tussdben Tijk en gemeenten als haar meening uitgesproken, dat de gemeenten waar hot totaal van de ge meentelijke inkomstenbelasting en de ge meentelijke opcenten op de rijksinkom- 6fenbelasting, de personoele belasting en de vermogensbelasting niet meer dan 5 percent bedraagt van het belastbaar in komen, berekend volgens de kohieren der riiksi.nkomstenbelast.ing,_ in geen geval voor een nooduitkeering in aanmerking behoeven te komen, terwijl de volle nood- behoeven te komen, terwijl de volle nooduitkeering bij een druk van meer dan 10 pet- zou kunnen worden toe gekend. Voor tusschenli ggende geval len zal dan een schaal zijn te ont werpen, waarbij al naar de belastingdruk toeneemt, klassen worden gevormd, welke r«ip. 10, 25. 40, 55. 70, 85 en 100 pet. de® maximale noodhiitkeoring ontvangen. Bezuinigingsmaatregelen bij Oorlog. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is ter kennis gebracht, dat voorloo- pig de volgende be®uiniginigsmaafcregelen wonden getroffenn lo. Van 1 Jan. 1923 af mogen bij ambts jubilea geen gratificatiën meer worden verleendi 2o. voor de waarneming van koogere functies wonden, eveneens te rekenen van 1 Jan. 1923 geen toelagen meer verleend tenzij uit de waarneming direct aanwijs bare en in geld waardeerbare schade voor den waarnemer voortvloeit. 3o. het personeel voor hetweelk thans de 45 fusrige arbeidsweek ie voorgeschreven zal van 1 Jan. 1923 af per week 48 uren ar beid moeten verrichten. Een evenredige werktijdverlenging zal als regel ook moe ten worden ingevoerd voor personen, die op het- oogeniblnik korter of langer dan 45 uren per week arbeiden. De verlenging van den werktijd: heeft geen verhooging van week- of jaarloon ten gevolge en moet., zooveel mogelijk, gepaard gaan met een evenredige vermindering van personeel. Wijzigingen en aanvullingen, in verband met het vorenstaande noodig in het ar beidsreglement voor de werklieden in 's Rijksdienst zoomede in de Kon. beslui ten van 14 Febr. 1877 en van 1877 en van 18 Febr. 1904 zullen binnenkort bekend worden gemaakt. Jac. den Duik Wz. t T" r" Te Scheveningen is gisterenavond op 78- jarigen leeftijd overleden de heer Jac. den Duik Wzn., een in reederskringen zeer ge acht en bekend persoon. De heer Den Duik, die vroeger lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage is geweest, is tot zijn dood in zijn zaken ge bleven. Zelfs op 70-jairgen leeftijd ging hij nog over tot het in gebruik nemen van mo torschepen, welke naar zijn oordeel de juiste schepen voor de vischvangst waren. Hij was lid van verschillende corpora ties, o.a. is hij altijd lid geweest van de ■Permanente Commissie uit de reederij en was liij regent wan het Weeshuis. Do Landbonw-begrooting. Heb Kon. Ned- Landbouw-Comiié heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin een aantal opmerkingen worden gemaakt over de Landbouwbe groting. Adres-sant betreurt allereerst, dat do staatszorg voor Landbouw cuz. niet meer zal worden toevertrouwd aan een verantwoordelijk Minister; een doel matige behartiging van die belangen zal KoeSchoenwerk van Naderïandseh fabrikaat, U krijgt geen naffe voeten, en is in hef dragen het goedkoopst, i, felÉ zolen, IÉ! Ki;, mal f 8- IEDER PAAR GEGARANDEERD ZIET DE SPOTPRIJZEN IN DE ETALAGE. door decentralisatie zeer worden ge schaad. Hij acht de aanstelling van een raads-adviseur organisatorisch niet te ver dedigen; ook dient d9 vraag te worden gesteld of het instellen van een nieuw functie van referendaris voor de controle en verificatie te Utrecht een dringende eisch is. - Adressant stelt de vragen of een vrij hooge bezoldiging voor den secretaris van het college van curatoren van de Landbouwh oo geschool en idem van Veeajrtseni'jkundigfi Hoo geschool noodig is. Verder is adressant van oerdeel, dat er aan de hoogeschoel te Wageningen te veel hoogleeraren zijn aangesteld voor vakken, die daar stellig tot de hulpweten schappen zijn te rekenen, terwijl daar naast de bezetting onvoldoende is voor zeer belangrijke onderdooien van de eigen lijke landbouwwetenschap. Adressant is van oordeel, dat aan de Rijkslandbouwwinterscholen in de eerste plaats landbouwingenieurs dienen te wor den benoemd en dat het aantal land- en tuinbouwscholen niet moet. worden uitge breid, voor er met de 15 bestaande scho len eenige jaren voor het opdoen van er varing zijn verloopen. Een bedrag van f 25.000 aan subsidies (art. 43a) wordt, thans ongemotiveerd ge acht; daarentegen wordt het engewenscht geacht de aanstelling van consulenten stop te zetten, en de subsidlcn voor en kosten van proefvelden te verminderen. Aangedrongen wordt op reorganisatie der Rijkslandbouwproefstations. Bezuini ging op den dienst Rii ksseruminri ch tin g wordt wenschelijk geacht; eveneens het staken van verstrekken van rmtelooze voorschotten aan gemeenten voor staats hulp voor bebossching. De koeten van het speciale Botercontróle station te Lei den dienen door belanghebbenden zelf te worden betaald. Het verleenen van subsi- diën aan binnen]andsche tentoonstellingen is slechts in bijzondere omstandigheden gewettigd. Gemeenteraad Hazerswoude, Voorzitter de Burgemeester J. v. d. Meulen. De vergadering wordt geopend met ge bed. Alvorens over te gaan tot: het. behan delen der agenda, wenscht de Voor zitter eenige wopixlen te wijden aan de nagedachtenis van het raadslid, den heer Th. C. Wesselingh, welke'j-1. Vrij dag is overleden. Zeer trof ons, zegt Spr., de tijding van zijn overlijden. Wij hadden gehoopt, dat hij nog herstellen zou, en hij weer aan onze werkzaamheden zou kunnen deelne men. In de 3 jaren dat hij lid van den raad is geweest, heeft hij steeds getoond, dat de belangen der gemeente hem zwaar wogen. Bij de discussie waaraan hij, waar noodig, steeds deelnam, wist hij zijn principe z o o te verdedigen, dat het een6 ieders achting afdwong, en hij heeft zich steeds 'n aangename persoonlijkheid getoond. Thans is hij niet meer. Behalve zijn gezin, verliest ook de gemeente veel in hem. want hij maakte zich vooral op maatschappelijk gebied zeer verdienste lijk. Ik weet uw aller instemming te heb ben, wanneer ik zeg, dat zijn gedachte nis onder ons in zegening zal zijn. Ik heb Van de heeren van Ex ter en de Jong is bericht ingekomen, dat zij ver hinderd zijn do vergadering bij te wo nen. De Secretaris leest daarna do notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van Ged. Skaten, houdende goedkeuring raadsbe sluit, alsmede van de verordening op de keuring van waren. Schrijven van den Min. van Onderw. dat hij afwijzend beschikt op het verzoek van den raad om een subsidie ten. behoeve van de herstelling der gemeentetoren, daar 's lands financiën zulks niet toela ten- Idem, dat aan de gemeente een vergoe ding voor het vervolgonderwijs zal wor den versttekt ten bedrag© van f 690. voor den cursus '21. Idem van het Min. van Arbeid en finan ciën, dat aan de gemeente een voorschot zal worden verleend van f 11.300 voor den aankoop van bouwterrein en een van f 50.400.voor den bouw van 14 arbei derswoningen op bedoeld terrein, tegen een rente van 6 pet... alsmede een jaarlijk- sche annuïteit van f 937.33. Punt 2: regeling jaarwedde gemeente ontvanger. Ged. Staten vragen in deze zaak het. advies van den raad, met het oog op de velschillende omstandigheden waaronder deze functie in de verschillen de gemeenten wordt uitgeoefend. B. en W. stellen voor om genoegen te nemen mot de door Ged. St. voorgestelde regeling, wat betreft de vaststelling van het minimum salaris van f 1400 tot een maximum van f 1700, met, kindertoeslag. B. en W. hebben echter bezwaar tegen de bepaling, dat voor het-; opmaken der ge- meenterekeninig een afzonderlijke toelage moet worden verleend, daar hij bij de wet krachtens zijn ambt verplicht is dit te doen, zoodat deze bepaling overbodig is. Do keer D. Buitenhuis vraagt of het voordeeliger is, om het ambt van se cretaris hiermede te voreenigen. Ook de hoor S c h r i e r zou er liever een bijbaan- tjo van zien gemaakt. Volgens den Voorzitter i6 dit ech ter practiech onmogelijk. De heer van Dam hooft er bezwaar tegen dat voor ambtenaren reeds bij het erste kind, kin dertoeslag wordt verleend, terwijl de ge meentewerklieden deze toeslag pas krij gen bij het derde kind. Spr. stelt voor om ook hiertegen bij Ged. Staten bezwaar in te brengen- Bij deze regeling behoeft de bet rokken begrootingspost slechts met f100.— te woTden verhoogd. Aldus besloten. 3. Verpachting van dien tol aan der Gemeene-weg. B. en W. stellen voor om deze bij ver nieuwing te verhuren aan den heer van Wijk, voor f 600 per jaar, dus f 50 meer dan het vorig jaar. Aldus besloten. Idem om de woning weer aan den heer Niekerk, voor dezelfde som al6 vorig jaar, n.l. voor f175.— te verhuren. 5- Het kohier van de hondenbelasting wordt met f 3.verhoogd en aldus vast gesteld. 6- Uitloting van 14 aandeelen a f500. Uitgeloot worden de nummers50, 47. 17,.48. 36. 64, 82, 81, 18, 58, 32, 49, 39 en 40. Als punt 6a wordt aan de agenda toe gevoegd de benoeming van twee leden van de commissie van schooltoezicht. Aftre dend zijn de .heeren G. Rijkaart en IJ. Bol, terwijl door de schoolbesturen mede voorgedragen worden: voor het Openb. onderwijs vac- Rijkaart-, de heer A. Rijkaart, en voor het bijz. onderw. vac. Bol, de heer W. v. d. Spek. De aftreden den worden bij acclamatie horbenoemd. De heer He ijker vraagt of deze com missie ook verslag uitbrengt van haar werkzaamheden, waarop de Voorzit ter antwoordt- dat dit zal worden gedaan in een openbare vergadering. 8. Wijziging begroot ing 1922. Deze wijziging is noodig geworden doordat het in 't vorig jaa-r aan het onderwijs •verleende voorschot van f 9801-73, dit jaar als vergoeding terug komt, waar door do inkomsten met dit bedrag worden verhoogd. Goedgekeurd. Daar bij de rondvraag niemand het woord verlangt, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Gemenqd Nieuws Vrouw verbrand. Gisterenmiddag heeft in het perceel Kool straat no. 29 te. Utrecht ecne vrouw, die boven een pot met. vuur in slaap was ge vallen, door het vlam vatten van hare kleeren, zulke ernstige brandwonden be komen, dat zij, toen er hulp kwam, reeds was overleden. - Brand. Maandagavond 10 uur ontstond brand in de klompenfabriek van G. van Aken en Zoon te Vlaardingen. De bovenverdie ping, waarop geborgen waren ongeveer 3000 paar klompen, brandde geheel uit, terwijl in de fabriek zelf veel waterschade wercl toegebracht aan de machines. De oorzaak is onbekend, doch vermoed wordt dat de brand door kortsluiting is ont slaan. Verzekering dekt de schade. Door de tram gedood. Te Ittervoort wercl Zaterdagavond een mannelijke verpleegde uit het St. Joseph- gesticht te Heel door de tram overreden en gedood. De criminaliteit in Zuid-Limburg. Aan de Locht nabij de grens is Maandag avond de 24-jarige G. B. uit Trcebeek door een drietal Duitschers aangevallen en mis handeld. Met een mes werden hem een viertal steken toegebracht. Het slachtoffer dat nog niet gehoord is kunnen worden, is naar het hospitaal te Heerlen overgebracht De Duitschers vluchtten over de grens, toen eenige mensc-hen ter hulp kwamen snellen. Het aantal vreemdelingen, dat de Zirid- Limburgsche grens overkomt, is zeer tal rijk. Gisterenavond werd door het gebied- eommissarïaat een 10-tal Oostenrijkers over de grens gezet, terwijl hedenmorgen weer 90 Duitschers werden overgebracht. In Nieuwenhagen werd gisterenavond door de politiesoldaten een Duitscher aangehou den, die een scherp geladen revolver bij zich droeg. Voorts was hij in het bezit van een dolkmes en een zak vol scherpe patronen. Vlak over de grens bij Gangelfc werd zekere V. uit Terwinselen, die in Duitschland ïnkoopen was gaan doen, door een troep Duitschers aangehouden. V. werd van zijn fiets gerukt. Alles wat hij bij zich had werd hem ontnomen. Zijn fiets, waar van de banden waren doorgesneden, wist V. nog te behouden. De criminaliteit in het Zuid-Limburgsche grensgebied neemt meer en meer toe. Tel. Dievenbende gearresteèrd. Door de politie van Waubach (gem. Ubach-over-Worms) en de Duitsche poli tie kon de hand gele#?1 worden op een dievenbende, welke Lr don laat sten tijd te Waubach en in omliggende Nederland- sche gemeenten tal van rijwielen en an dere zaken had gestolen. Ze worden ook verdacht van een be langrijken diefstal van manufacturen te Waubach. In den laatsten tijd neemt het aantal nachtelijke heroovingen van mijn werkers, die van de mijn komen of er naar toe gaan, toe. De mijnwerkers gaan daarom voortaan des nachts in troepen naar bun werk. Ingezonden. (Fnifon verantwoordelijkheid dar Red.) De nood der zending. Zeer geachte Redactie. Allei-wege heeft men in den laaleten tijd kunnen lezen, in hoe grootcn nood de Zending verkeert; er is een veelzijdige nood. Een tekort aan belangstelling, een tekort aan toewijding en daardoor een groot financieel te kort. Van zeer nabij wot en wij, met hoevele vragen en zorgen van dag tot dag in het naburige Zendingsbureau te Oegsf geest geworsteld wordt, 't Is daarom, dat wij ook in Uw veel gelezen blad aandacht vragen voor een manifest, dat dezer da gen verspreid is en waarvan wij een ver kort uittreksel doen volgen. De vijf samenwerkende Zcndings-Cor- poraties (de Ncderl. ZendingsveTeeniging is onlangs ook tot de reeds te Oegstgeest bestaande Combinatie toegetreden), heb" ben eenige weken geleden in een circulai re aan H.H. Predikanten, Evangelisten, Zcndjngscommissies en vrienden der Zen ding medegedeeld, dat met groote dank baarheid vernomen werd, dat hier en daar ernstige pogingen in het werk gesteld werden, om in den financieel en nood te voorzien. In verband met het schijnbaar hooge bedrag, dat per jaar noodig is, werd voorts gewezen op het feit, dat het gaat om 12 arbeidsvelden. Afgezic-n van Suma tra. het. terrein van het Rijnsche Zen dingsgenootschap, waarvoor het geringe bedrag van f 60-000 als steun iiit Neder land moet worden bijeengebracht, zijp er op deze velden 573 posten en bijposten met 69 Zendelingen, 911 Inlandsche hel pers en ouderwijzers, 713 scholen en een 7-tal kweek- en ambachtsscholen met 13 Europeeseho krachten, 3 doctoren en een 10-tal zusters. Het najaar van 1921 heeft geleerd, dat het met de financieel© nooden, .met het geld. terecht komt, INDIEN ER DE WAARACHTIGE BELANGSTELLING MAAR IS. Wetende, dat het concentreeren van aandacht een gewenscht middel is om be langstelling te wekken, wordt in die cir culaire ten slotte en thans ook aan n gevraagd een bepaalde week te nemen om de zaak det Zending to maken tot voorwerp van eigen aandacht, en haar onder die van anderen, te brengen. De Besturen der Corporaties stellen U voor hiertoe te bestemmen De wool; van 1219 November Deze week worde er een van gebed, van toewijding en van offer: Uw Koninkrijk kome! Van gebed- De mannen en vrouwen, die op onze ar beidsvelden in deze moeilijke tijden het. werk verrichten, hebben geloof en wijs heid en kracht noodig. Zij- zijn uitgegaan in onzen naam: laten wij hen dragen in het gebed! De Inlandsche helpers en on derwijzers,,, van zoo groote beteekenis voor den arbeid, maar ook door zoovele geva ren omringd, de Inlandsche Gemeenten, voor wie de strijd tegen de machten der duisternis nog zoo zwaar is, zij moeten gesteund weiden: laten wij hen dragen in het gebed! In onze scholen en zieken huizen, door colportage wordt het Evan geliezaad uitgestrooid: laten wij dezen arbeid dragen in het gebed! Van toewijding. God roept niet allen om uit te gaan naar het Zendinesvcld. Maar misschien roept Hij U. En indien Hij U niet roept om uit te. gaan, heeft Hij dan niet een ander werk voor U, om van Uw gaven, Uw tijd. Uw kracht te stellen in Zijnen dienst en dit werk? Van offer. God heeft den blijmoedigen gever lief. Tot zoover het manifest. Naar wij uit goede bron verna men, heeft de Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente, alhier, hulp toege zegd en zich bereid verklaard deze Manifesten, waarbij gemakshalve een pa pieren^ zakje gevoegd is om door ieder, die blijmoedig offeren wil, te gebruiken, in de kerken te verspreiden. Morgen vangt de voorgestelde „Zen- dingsweek" aan. Zal deze week niet en kel voor de Zending, maar ook voor Lei den iets beteekenen? Zal er werkelijk ..gebed, t o e wij- d i n g en offer" zijn? Als 't zoo is, zal men, niet enkel bij de Zendingsbesturen, maar allcrwoge ervar ren, van hoo verstrekkende beteekenis ver ootmoediging en zelfverloochening zijn. Omdat er stellig lezers van dit inge zonden 6tuk zijn, die door de Kerk niet bereikt worden, of door een of andere oor zaak dezen of volgenden Zondag geen godsdienstoefening kunnen bijwonen, wil len wij er de aandacht op vestigen, dat zonder twijfel alle Predikagten bereid zijn bijdragen in ontvangst te nemen. Helpt de lasten dragen, laat 't zoo zijn. dat ook door Uw gebed, door Uw toewijding, door Uw offer een rijke zegen genoten wordt en er een danktoon zijn kan voor uitredding uit diepe moeilijkheden. De Hulpvereeniging tor Bevordering van de Zendingszaak te Leiden. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Het Tapverbod. De kantonrechter alhier lieeXt uitspraak gedaan in de zaak van den tapper Van N. te Katwijk, dde den 30sten October heeft terecht gestaan wegens overtreding van art. 35 der auteurswet, n.l. het zonder daartoe gerechtigd zijn openbaar maken of tentoonstellen van portretten, aan een ander toebehoorend. Zoo als indertijdvermeld, hadden de raadsleden Van Stralen en Groenevold in den gemeenteraad nogal krachtig ge ijverd voor invoering van een tap verb >d op Zaterdagmiddag en Zondag, wat ech ter niet verhinderde, dat dezo bedde hee- Ten. met eeenige vrienden op een fiets tocht zijnde,, zich te Katwijk aan Zee voor het cr.fó van- eten heer Van N. hu i-f den neergezet, zich toen ecu cogn.v;o mot suiker halden laten voorzetten n zich aldus door een fotograaf had den laien kicken. Van deze foto heeft de tapper Van N. oen afdruk weten te krijgen, welke hij aan dezeiï-enigenen "'heeft laten zien en bovendien heeft gere produceerd op_ briefkaarten, welke vanwege de 'afd. Leiden van den Bond van Ver gunninghouders, enz. op ruime schaal zijn verspreid, terwijl bovendien het R.-K. Satirisch Weekblad „Do Roskam" oen afdruk van dit portret 'Bad, waaron der stond: „Luister naar mijn woorden, doch zie niet "naar mijn daden". In de dagvaarding was ten laste ge legd dat de heer Van N„ zonder daartoe gerechtigd te zijn, bedoelde portretten heeft laten zien en aldus heeft openbaar gemaakt. De kantonrechter heeft in zijn vonnis uitgesproken, dat beklaagde moet wor den ontslagen van alle rechtso crvolging, op grond dat ter gerechtszitting wel iswaar wettig en overtuigend is be wezen, dat bekl. de portretten, bij dag vaarding bedoeld, heeft laten zien in een tijdsverloop van bijna 2 maanden e ra. weinige bij dagvaarding bedoelde pev- sonen, doch dat dit laten zien van bedoelde portretten niet kan worden be schouwd als het in de beteekenis van ten toonstellen of openbaar maken van de portrette n strafbaar gesteld in art. 35 der auteurswet. De kantonrechter heeft mitsdien de a tapper Van N., als zijnde het ten laste geleegde feit niet strafbaar, ontslagen- van alle re c*h ts vervolgd ng. De eisch was f 20 boete sub 10 dagen hechtenis. Verdeedlger in deze zaak was mr. Fröhkel te Amsterdam. Voor de. openbare zitting stonden op de rol 77 zaken en 5 kinderzaken. In de zaak P. H. G., veehouder te. Noordwijkerhout, beschuldigd van melkvervalsehing, vorige, week aangehou den, werd nu gehoord de ontvanger der melk, do slijter G. v. d. Slot, die verklaart, diat hij do keurmeesters niet gezien' heeft, en ook nooit geen. klachten, heeft géhadi van de melk, ook van de klanten niet. Hij heeft het niet kunnen constat eer en. Beklaagde blijft ook ontkennen en ver klaart, nooit op eemigerlei wijze aan molk vervalscliing te hebben gedaan, en zonder eenige stoornis gedurende 19 jaren de melk tot aller tevredenheid te hebben af geleverd. Gceisoht wordt 40.of 10 dagen. J. C. P, te Leidén, heeft een jongen aan den arbeid gehad, die nog ter school ging. doch daarna bleek reeds alle klassen doorloopen te hebben en alzoo niet meer leerplichtig te zijn, welke verklaringen het hoofd der school de heer v. "Weteren gaf. Eisdh 5.boete. J D., dnikker te Kat w ijk, heeft later dan hem toegestaan was laten werken. Beklaagde bekent, doch heeft dit ge daan .'omdat het werk alleen kon verkre gen worden pér conditie dothet in een paar dagen klaar was, Gezien de malaise in het vale, had hij het gedaan in het be lang van -het pers'oneel. Nadat'een letterzetter nog als getuige was gehoord werd de zaak 2 dagen aan gehouden. J. K„ fabrikant te Leiden, nee ft eveneens arbeiders langer laten werken dan zulks mpcht. Getuige de Wolf verklaart dat het werk hem is opgedragen door een chef der af- deelin-g. en hij dacht dat er vergunning voor was Geëischt wordt 4x 4.of 2 dagen. M. v. d. B., aannemer te Katwijk, ie beklaagd een aantal muren in een bouw werk niet volgens de verordening ge bouwd te hebben. Beklaagde bekent het, doch het isi z. i. meer zdfterij van den gemeente-opzichter, die hierop wordt gehoord, waarop do ambtenaar 5 maal f.5 eischt. P. V., student te Leiden heeft een verkeerden weg geloopen naar den trein, Eisch f 3. M. J., klokkenmaker te N o o r d w ij- kerhout, is beklaagd, dat hij te Noordwijkerhout een paard heeft vastge houden, en de stuurman-eigenaar belet heeft verder te gaan, en 'heeft uitgenoo- digd tot vechten. Een groote volksoploop is daa-rdooor ontstaan en beklaagde was ook niet geheel vrij van sterken drank lucht. Bekl. kan zich er weinig van her inneren, doch ia zeer zenuwachtig en heeft zelfs twee uur niets van de wereld geweten. Getuige Smit doet het verhaal, dat bekl. met hem in gezelschap is ge weest en werkelijk een glaasje heeft ge dronken, wat hem zoo onwel maakte, dat hij niet verder kon. Door den land bouwer Bouwmeester zijn zij toen per brik naar Noordwijkerhout gebracht. Toen zij daar ter plaatse kwamen, wilde J. de landbouwer B,-niet laten vertrekken, zonder de fietsen af te geven, welke aan de Postbrug waren achtergebleven. Ai- zoo door het onwel worden was een mis verstand veroorzaakt. De kantonrechter informeerde nog naar de grootte van dien vreeselijken volksoploop waarover getuige niet veel vertellen kon. Er stond altijd volk aan de Steeg. Den ambtenaar blijkt het niet dat noch ten eenen noch ten anderen een overtreding heeft plaats, ge vonden, waarom hij vrijspraak vraagt. De kantonrechter raadt beklaagde aan! geen sterken drank meer te drinken. Hij doet het zelden. Nu nooiit meer. Bekl. heeft ook nog een dagvaarding over die zaak voor den Haag, deelt trij mede Jazegt de Kantonrechter daar moet je voor naar Den Haag. Hier ben je vrijge sproken. Jac. v. d. PI., schipper to Katwijk aan Zee, op het schip Katwijk 49. heeft gevaren met een zeil Katwijk 145. Het is gekomen doordat zeil 49 door den storm is weggeslagen en dit er voor in de plaats genomen zonder na te zien, welk nummer op stond. Deze zaak werd aangehouden i den Reeder de Best te hooien, de- klaagde moet mc-rgen gaan varen,^wat hij gerust kan gaan doen, zegt do Kanten, rechter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 6