MEENTELIJKï AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. Aan den gemeentelijken viscTiwinJceï, Vischmarkt 18 (Tel. 1225) is Donderdag verkrijgbaar SCHELVISCH a 0.14 f 0.26, SCHOL a 0.20— f 0.260 32, KABELJAUW h 0.40, TARBOT k ƒ0.53. TONG k f 0.85 per pond en ZEEUW- SCHE MOSSELEN k f 0.06 per K.G. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 15 Ncvembcr 1922. AGENDA. WOENSDAG. 15 November. Leiden. Ledenvergadering A.-R. Kiesvereniging Nederland en Oranje", in de bovenzaal an ..Amicitia", Breeeiraat 70. Aanvang S uur- WOENSDAG 15 November. Sassen- h e i m. Ned. Chr. Vrouwenbond. Lezing Mej. Dudok van Heel. Gebouw „Concor dia44. Aanvang 8 uur. DONDERDAG 16 November. Lei den. Comité tot vestiging van bijzon dere leerstoelen. Wetenschappelijke voor dracht Ds. T. L. Haitjsma: Hoog-Kerke- Ink Protestantisme Klein-auditorium 8 uur n.m. DONDERDAG 16 November. Lei den. Openb. Uitvoering Cbr. Zanever- eoniginc „Ex Animo" Dir. de heer C. v. d. Keur Jr. onder leiding van D r. J. Riemens. Groote Stedezaal. Aanvang 8 uur. DONDERDAG 16 Nov. Leiden. Openb. Samenkomst Gercf. Medsjesver- oeniging „V. O. K." Kerk Hooigracht. Spr. De. P. C. Meystor van Rotterdam. Aanvang 8 uut. lederen Woensdagavond van 7J4—8J4 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best Bond, Steenschuur 15. Apotheken om tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, Tel. 432. De apotheek van het Ziekenfonds lot du lp der Menechheid is steeds geopend, joch alleen voor leden van dit Fonds. het belanghebbenden vrijstaat, sigaren en sigaretten, waarvan aangifte is ge daan ingevolge het bepaalde bij art. 83 der Tabakswet, met afschrijving van den ac cijns terug te zenden aan den fabrikant- leverancier of aan eenigen anderen fabri kant, ten einde voor zoover deze tot be- waarneming bereid is,, in diens fabriek te worden ingeslagen. De sigaren en sigaret ten blijven daarbij uiteraard eigendom van de betrokken grossiers cn winkeliers en kunnen dom dezen elk oogenblik wor den verkocht. Indien de accijns overeen komstig art. 84 der Tabakswet bereids is betaald, kan bij inslag in fabrieken, als hiervoor bedoeld, teruggaaf Yan accijns worden verleend- Voor den terugvoer naar een fabriek wordt vergunning ver leend door den ontvanger der accijnzen. Alvorens deze te geven, zal de ontvanger uit den aard der zaak verlangen, dat hem worde aangetoond, dat de terug te zenden sigaren en sigaretten inderdaad dezelfde zijn, als die in de voorraadsaangifte be grepen zijn. Indien daaromtrent geen twij fel bestaat, geeft de ontvanger op de daartoe door den belanghebbende in te le veren aangifte voor het vervoer naar de fabriek zonder borgstelling een vervoer- biljet Accijnzen no. 9 af, waarbij verifica tie bij uit- en inslag wordt voorgeschre ven. Het vervoerbiljet wordt als gezuiverd beschouwd door de ambtelijke verklaring, dat de vervoerde sigaren en sigaretten zijn ingeslagen in de fabriek en zijn inge schreven in het in art. 31 der Tabakswet bedoelde register. Na terugontvangst van het gezuiverde vervoerbiljet voert de ont vanger do uitgeslagen partijen van de voorraadsaangifte af en wordt de daar voor verschuldigde accijns oningevor- derd gelaten of, indien de accijns voor de aangegeven voorraden is voldaan, teruggegeven. Door deze regeling hebben belangheb benden het in de hand hun uit art. 84 der Tabakswet alsnog voortvloeiende obligo's te verminderen in verband met hun draag kracht cn kunnen zij de onaangename ge volgen van niet tijdige betaling voorko men. Zij zullen tevens den fabrikanten, aan wie zij hun sigaren en sigaretten tij delijk doen toekomen, kunnen verzoeken, die tabaksfabrikaten te voorzien van de zegels, overeenstemmende met de door hen te bedingen, overeenkomstig de wet telijke voorschriften af te ronden, klein handelsprijzen, waardoor wordt bereikt, dat op 1 Febr. 1923 in hun winkel of ma gazijn niet anders dan gebanderolleerdo tabaksfabrikaten voorhanden zijn, terwijl op deze wijze tevens de voor de nog be staande voorraden te betalen accijns in Overeenstemming kan worden gebracht met de sedert de invoering der wet voor enkele merken van sigaren en sigaretten ingetreden prijsverlaging, die voor enkele winkeliers aanleiding is geweest tot in diening van een verzoek lot evenredige verlaging van den daarvoor overeenkom stig art. 81 der Tabakswet verschuldigden accijns. Ten slotte zullen winkeliers, indien zij geen fabrikant kunnen vinden, die hun hiervoor bedoelde voorraden in een fa briek wil opnemen, hun sigaren en siga retten kunnen opslaan in entrepót, onder afschrijving of teruggaaf van den accijns als hiervoor bedoeld. Inlichtingen omtrent. de gemeenten waar algemeene of publieke enlrepóts ge vestigd zijn, kunnen belanghebbenden be komen ten kantore van de ontvangers der accijnzen. Noodlijdende takken van nijverheid. Gisteren heeft de Minister van Arbeid weder<wn een conferentie met incTustrieelen en. arbeiders gehad ter bespreking van den toestand in enkele noodlijdende tak ken van nijverheid. Voor deze conferentie ■waren de belanghebbenden bij de steen- dakpawien en gresbuizemiijverheid bij eengeroepen. Uit de mededeelingen van de steen- fabrikanten bleek, <iait deze industrie ojn. in het bijzonder in de grensstreken van den invoer uit Duitsehiand heeft te lijden. Verder hebben de steenfabrikanten nog aangevoerd, dat hun industrie veel nadeel ondervindt van den betonbouw, die een belangrijke vermindering vtan den afzet van steen tot gevolg heeft. Van de zijde van de dakpa mienfabri- kanten werd gepleit voor verlenging van den arbeidstijd en voor overheidsmaat regelen ter bevordering van den uitvoer. De gresbuizenindustrie ondervindt, naar werd meegedeeld, in zeer bijzondere mate ds gevolgen van den invoer van Duiteche en Belgische buizen. Het eenige redmiddel voor deze industrie zou gelegen zijn in de uitvaardiging van een tijdelijk invoer verbod. BUITENLAND. Dc crisis in het Oosten. Uit Pari je wordt geseind, dat de span ning in de Britsche diplomatieke kringen aanzienlijk is verminderd. Het onderbond, dat lord Hardinge he denmorgen met Poincaré had. heeft tot zeer bevredigende resultaten geleid en zal hoogst, waarschijnlijk een einde maken aan do spanning der laatste dagen. Lord Curzen zal zich bereid verklaren, aanstaanden Zaterdag naar Parijs te ver trekken ten einde met Poincaré te confe- reeren, alvorens hij zich naar Lausanne bep-eeft. Ter zake van de onenigheid onder de ■ge-aülieerden brachten de Engelsche bla den aan te toonen, dat deze niet geheel de schuld van Franlvriik is en dat dit land geen slechten wil kan worden aangewre ven- Zoo zegt de „Daily Tel.", dat de mee- ningsverschillen tuschen Engeland en frankrijk niet on fundamenteel© begin selen omtrent het Oostersch© probleem be rusten. Frankrijk en Engeland, zoo gaat het. blad veert, stemmen overeen in de kwestie van het grondgebied, inzak© de capitulatie en over de Zeeën gten. Frank rijk en Engeland zijn het ook met elkan der eens om erop aan te dringen dat de bepalingen van de overeenkomst van Moodania worden nageleefd. Het blad wij6t cr dan op, dat de Fran- eche regeering aan generaal Pelle. den hoogen commissaris van Frankrijk te Constantinopel, instructies .gezonden heeft omtrent, het. uitroepen van den staat van beleg. Do Franse-hen meenden, dat die in structies zelfs nog voor die van de an dere mogendheden waren aangekomen. Het ongeluk wilde echter, dat dit tele gram. hetwelk woordelijk in de Engelsche pers werd afgedrukt. Constantinopel niet eerder bereikt heeft dan op 9 dezer, aan gezien het te Malta gedurende de raadsel achtige verbreking van den kabel schijnt opgehouden te zijn. Maar zoodra de Fran- sche boc-ge commissaris te Constantiuo- pd de deifnitieve instructies van Poin caré vernam, heeft hij direct zijn persoon lijke houding in overeenstemming ge bracht mot. die van zijn regeering. De Conferentie van Lausanne. De geallieerde hooge commissarissen hribben aan hun regeeringen ven gelijk luidend telegram gezonden, waarin zij cr op wijzen, dat. volgens de inlichtingen, welke betreffende de voornemens der Turksch© regeering en der groote natio nale vergadering van Angora., in hun be zit zijn, een uitstel dei* conferentie van Lausanne, het handhaven van de huidige opschorting zeer zou bemoeilijken. De hooge commissarissen, dringen er op aan, dat onverwijld e'en definitieve datum voer de conferentie zal worden vastge steld, en dat do onenm-g zooveel mogelijk zal worden bespoedigd. Dc vlucht d«r Christenen. Volgens mededeeling van het Amerikaan sche hulpkorps heerscht er in Klein-Azië onder de Grieken en andere Christenen een ontzettende paniek. Wel hebben de Turken tijd gegeven tot 30 November voor do ontruiming, doch ieder haast zich zoo veel mogelijk. Het gebrek aan vervoermid delen is buitengewoon groot cn de wegen zijn overvuld met mensclien, die wegtrek ken en slechts hun leege huizen achterla ten. In Samsoen, waar 10.000 Christenen woonden, wacht alles op transportgelegen- heid en in het beste geval kan men voor de 10.000 inwoners en de 40.000 vluchtelin gen, die reeds aangekomen of nog onder weg zijn, op scheepsruimte voor 2000 reke nen. Verwarring kan hier niet uitblijven, tenzij uit Konstantinopel of Athene direct schepen worden gezonden. Bovenstaande cijfers betreffen alleen vrouwen, kinderen en oude mannen, aan gezien mannen tusschen 19 en 55 jaar niet mogen vertrekken. Zoowel dc voedingstoe standen als het klimaat, het onderdak en de hygiënische toestanden laten alles te wenschen over. De kwestie van herstel. De Duitsche riiksregeeriag hoeft in een nota aan de commissie van herstel de volgende voorstellen gedaan a- De definitieve vaststelling der ver plichtingen van Duilschland, voor zoover mogelijk, aldus te doen geschieden, dat die verplidhtmgen, met inbegrip van de op te nemen leening, uit het overschot der begrooting bes! reden kunnen worden. b. Duitschland vooreerst voor den tijd van drio tot vier jaren van allo betalin gen in haar geld en in natura. welke vol gens het verdrag van Versailles onder cijfer 4a, punt 2 voor den heropbouw dor verwoeste gebieden worden voorbehouden- vrij te stellen. c. Onverwijld een conferentie van inter nationale financieel© deskundigen bijeen Fluweelen-, Wollen- en Zijslen Stoffen, iof en met ZflTERDöG a.s., legen Glim te roepen om te beraadslagen over hei aan Duitschland toe te kennen bankcre- diot. De Duitsohe regeering is ook harer zijds bereid, zulk ©en conferentie bijeen te roepen. d. Do voorstellen te ondersteunen, welke de Duitsche regeering bij d'e betrokken regeeringen voor de verwezenlijkte e der onder cijfer 11 aangegeven noodzakelijke doeleinden zal indienen- Frankrijk cn Duitschland, Omtrent de verklaringen, die Poincaré Vrijdag ten vervolge van zijn groote rede 'over do reparaties zal afleggen, schijnt men te mogen verwachten, dat hij zal doen uitkomen, dat Frankrijk thans alle verder wachten moe is na de teleurstellingen van Londen dezen zo mer en het negatieve resultaat van de reis der C. v. H. naar Berlijn en dat, in dien ook de conferentie van Brussel mis lukken mocht, niets anders overblijft dan dat Frankrijk zelf tot de krachtigste maatregelen overgaat. Men weet echter; dat Poincaré nog veel verwacht van de conferentie van Brussel, waar hij het onhoudbare van den toestand zooals die thans ie, voor Frankrijk zal uiteenzetten en 'bij zal dat zeker Vrijdag opnieuw doen uitkomen. Kabinetscrisis in Duitschland. Het Duitsche rijkskabinet heeft giste ren besloten af te treden. Vol ^ens de tot dusvere ontvangen mededeel tegen, is het onwaarschijnlijk, dat dr. Wirth nog eens de vorming van een kabinet op zich zal nemen, indien hem daartoe door den riiksprosident een ver zoek zou worden gedaan. Reeds in het vroege avonduur had zich de politieke situatie, dio door de burger lijke partijen heden nog optimistisch werd beoordeeld, zoodanig verscherpt, dat men ieder uur op het aftreden, van het kabinet kon rekenen. De riikskaaselicT had zich met zijn ultimatum dat hij zijn ontslag zou ne men, indien de sociaal-democraten niet zouden toestemmen in de door de burger lijke partijen gewenschte groote coalitie, ©enigermate de handen gebonden. Zoo hing dus zijn positje en daarmede het aanblijven van het kabinet af van de kwestie, of er tusschen de beide partijen overeenstemming zou worden bereikt, en wol voornamelijk te zake een kwee1 ie. die voor do twee partijen een principieel© be- teekenis heeft- De sociaal-democraten hadden te voren reeds weinig hoop meer laten bestaan, dat compromis ten slotte nog moge lijk zou zijn en mot groote meerderheid werd dan ook besloten het voorstel tot uitbreiding van de regeeringscoalitie door opname van de Duitsche volkspartij te verwerpen. Het, rijkskabinet besloot daarop in zijn geheel ontslag te nemen. Communisten in Rusland. De draadlooze Duitsche dienst meldt, dat nit 6ovjet-opgaven zou blijken, dat- het aantal communisten onder de Russi sche arbeiders zeer sterk aan bet afne men is- Zoo zou het. aantal communisten onder d© metaalarbejderk van Mei' tot October van dit jaar van 576 000 tot3670 ge daald zijn. Onder do textiolarb- zou het pencentago communisten tot 1.5 gedaald zijn, onder de stedeliiko arbeiders tot 2.5. In de andere industrieën komt in de arbeiders voroeni gin gen op 500 a 600 ar beiders één communist voor. De aardbeving in Chili. Uit vertraagde berichten uit de door de aardbeving geteisterde gebieden blijkt, dat het aantal slachtoffers te Coquimbo en Atacama aanzienlijk hooger zal zijn dan duizend, indien de berichten ten min ste niet overdreven zijn. Uit Vallenar wordt gemeld, dat daar slechts drie hui zen gespaard bicven. Er werden aldaar reeds zeshonderd dooden geteld en men gelooft, dat nog vele lijken onder de puin- hoopen liggen, zoodat men vreest, dat dódr alléén het aantal dooden reeds dui zend zal bedragen. Uit tal van dorpen zijn nog steeds geen berichten ontvangen. Medische hulp is in vele gevallen nog niet beschikbaar. Tal rijke vluchtelingen blijven op de heuvels kampeeren, daar gevreesd wordt, dat de aardschokken zich zullen herhalen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren STA ATSBEGROOT1NG VOOR 1923. Algemeen c beschouwingen. De heer Wijnkoop (C.P.) bespreekt de veiligstelling van den gulden. De schuld voor de daling van de waarde van de mark zit z.i. in de economische politiek der groote landen cn in het kapitalisti sche stelsel. En het proces van de daling zal voortgaan zoolang geen and "v maar regelen worden genomen, want do Wirth- schaft is kapot en dat is de schuld van het kapitalisme. Do franc daalt ook geregeld en dwaas is het te denken, dat dit alles terechtkomt.. Alleen het stelsel van Sovjet- Rusland kan redding brengen. De Nederlandsche Regeering gaat den weg op die het zekerst leidt tot de daling van den gulden, omdat zij het productie systeem doet achteruitgaan. Spr. gelooft ook niet aan het bestaan van een crisis. Het eenige nieuwe geluid, bij dezï be schouwingen gehoord, is dat van den heer Colijn in zake de defensie. Wit zijn echter de internationale verplichtingen, die de lieer Golijn wil verdedigen? Zijn het olie-verplichtingen? Naar spr.'s mee- ning zijn het de groot-kapitalistische ver plichtingen, die de heer Colijn wil nako men. Ten slotte betoogt hij, dat een eenheids front met de SD.A.P. mogelijk is. Ti ij is bereid groote concessies to doen. Hij wil daarover conferseren. Spr. vraagt, of de sociaal-democraten daartoe bereid zijn. Laten wij als socialis tisch© en communistische partij althans samengaan. Wij bieden u dit aan ten aan hoor© van het gansche land, omdat in deze ernstige lijden een grondslag voor samenwerking moet worden gevormd en omdat de massa dit moet weten. De heer Boon (V.B.): „Maar „wij" heb ben niemand achter ons!" De heer W ij n ko o p: „Duizenden ar beiders staan achter ons". De heer Boon: Twee procent. Dat heb ben de verkiezingen bewezen. Dc heer Wijnkoop: Om die parle mentaire statistieken geef ik niets. Giteo- te groepen wachten er op om zich bij ons aan te sluiten. Als men in deze ernstige lijden werkelijk de belangen der arbei ders op het oog heeft, en als men dan maar wil, dan kan het wel! Wij zijn bereid tot samenwerking on danks handhaving van onze revolutionaire theorie en practijk. De lieer Beumer (A.-R.) bespreekt de toeneming van het aantal vrouwen in de Kamer. Hij vreest, dat daardoor niet veel verbetering in de Kamer zal komen. In één opzicht zijn de dames, die het woord voerden, het eens, n.l. dat de wijze waar op de verkiezingen zijn gehouden niet haar sympathie had. Mej. van Dorp is in consequent, geweest want zij achtte het oen goede gewoonte, dat een nieuw lid het eerste jaar zweeg. Inconsequentie is een beminnelijke eigenschap van de vrouwen. Er is eenige verwarring geweest bij de verkiezingen, maar heeft mej. van Dorp niet hard meegeholpen om die te vergroo- ten? De kiezers van Van Houten hebben een kat in den zak gekocht, want mej. van Dorp heef' verkondigd, dat de anti these voornamelijk berust op den school strijd. Haar optreien is verwarring-wekkend en het past haar niet een verwijt te rich ten tot anderen. Excessen zijn er geweest hij de verkie zingen, maar die klacht is algemeen en er is geen reden voor die verontwaardigde Verwijten. De anti-revolutionairen hebben zieft zeker niet over den verkiezingsstrijd te schamen. Spr. heeft op verkiezingsver gaderingen altijd weer gezegd, dat ieder moest weten, dat niets beloofd kan wor den en dat ieder een offer zou hebben te brengen. Van sociaal-democratische zijde is men niet zóó voorzichtig geweest, het geen spr. met eenige citaten nader illus treert. Ten slotte waarschuwt spr. den Minis ter niet in te gaan op het verzoek lot wij_ ziging der huwt rijkswetgeving. De heer Bulten (R.-K.) komt er tegen op, diat de ambtenaren bij de bezirini- gingsmoatiregelen voor een fait a-ccompli worden gesteld en dat van overleg feitelijk geen sprake was. Met name heeft spreker de herziening der classificatie op het ocxg. Spr dringt er niet bij den Minister van Financiën op aan op zijn voornemen terug te. komen, doch de Minister voere de cla» sificatie niet in zonder nader overleg te plegen. Dit ware een onbillijkheid tegen over het platteland. De heer Rutgers (A.-R.) bestrijdt en- kede opvattingen van den beer Kersten, oa. betreffende het gezantschap bij hoe Vatioaan en de verhouding tot de R.-K. Kerk. Hij betoogt verder, dat op grond van gewetensbezwaren van enkelen een regeling niet kan worden nagelaten. Men ban trachten een oplossing te vinden, maar bet is niet altijd mogelijk. De Minister van Btenenlandsche Zaken, de heer Ruya de Beerenbrouck, antwoordt en zegt dank voor de wij^e waarop zijn beleid is besproken. In de eerste plaats de af-schaffing van het Departement van Landbouw. Teleur stelling was te wachten gelijk bij ieder departement ware te wachten. Niet dan na rijp overleg is tot de opheffing besloten Drang naar bezuiniging was een eerste motief maar behartiging der landbouw belangen stond op den voorgrond. En die twee konden samengaan. Handel en Nij verheid passen veel beter bij Arbeid dan bij Landbouw. De ervaring zal loeren, dat deze nieuwe combinatie beter is. Wat be epaard zal worden is meer dan de bezol diging van den Minister. Spreker schat de besparing op 100 000. De landbouw-belangen zullen bij spreker veilig zijn. De vergelijking met de benoeming van ©en Minister van Marine acht spr. onjuist. Bij dit departement gaat het alleen om het ministorstractement De bezuiniging is juist oorzaak dat ieder dezer departemen ten e>en hoofd krijgt: de uitéénloopende toestanden aan die departementen maken juist bij het zoeken naar bezuiniging ver- eeniiging voorshands niet gewcnsclit. De onderwijswet 1920 besprekend, sluit spreker zich in ved opzichten aan bij den heer Colijn. De linkerzijde heeft die wet aangenomen en is er dus ook voor aan sprakelijk. Zelfs hebben de hoeren. Dres- eelliuyn en Os-sendorp de wet veel duurder willen maken. Zij mogen dus niet klagen over de hooge kosten. Wie ernstige ge lijkstelling wil, moet zioh plaatsen op den vereen vomu :;.ag vatbaar is ge-hik m is uit de novelle der regeering. Ten aanzien van de defensie heeft Mr. Marchant ïerstcelrkeiaclo beschouwingen gehouden. Spr. hoopt dat bij dc defensie-begroe tingen zal moeten blijken of de plannen van mr. Marohant voldoende de veiligheid ■waarborgen. De heer Colijn heeft een an der opvatting gehuldigd, die spr. echter gaarne nader gedefinieerd zag. alvorens spreker er op kan ingaan. De Regeering wenscht het land te beveiligen, zoolang anderen de veiligheid in gevaar kunnen brengen. Spreker vraagt den heer Colijn wat hij bedoeld heeft met de internatio nale verplichtingen. Het ligt in de bedoeling een Bewape ningsfonds voor te stellen maar in gevij- zigden vorm In de eerste jaren zal alleen worden gevraagd, wat strikt noodzakelijk is De vereenvoudiging der sociale wetten acht spreker noodzakelijk. De Minister van Arbeid is gebleven hoewel hij zich aan vankelijk niet meer beschikbaar wil da stellen. Spreker hoopt, dat deze Minister zal^ slagen in het vereenvoudigen der sociale wetten. Bij de uitvoering van de Arbeidswet heeft de Minister van Arbeid naar soepele uitvoering gestreefd door veel overwerk toe te staan. Een wet op de Huisindustrie zal bij den Hoogen Raad van Arbeid worden aanban gig gemaakt Ze zal worden uitgevoerd a's de Arbeidswet zóó is gewijzigd, dat geen nieuwe ambtenaren meer noodig zullen zijn. Een tijdelijk invoerverbod zou de regee ring niet dan in het uiterste geval wrllen aanvaarden. In zake de algemeene politiek moet men zioh vasthouden aan den uitslag der stem bus. De regeering heeft zich niet te men gen in de daden der geestelijkheid ten opzichte van de kiezers. Ten aanzien van dc bezuinigingen zegt spreker dat het Kabinet er ieder van wil doordringen, dat ieder spaarzaamheid heeft te betrachten. De vergadering wordt verdaagd tot acht uur. Avondvergadering. Arbeid. Aan do orde is het hoofdstuk. Arbeid. Er worden geen algemeene beschouw wingen gehouden. Bij afd. 1 bespreekt de heer Van der W aer-den (SD.) het aantal juridische ambtenaren aan dit departement, dat z.i. te groot is. De afdeeling Arbeid kan wek licht gecombineerd worden met de afdee? ling Arbeidsinspectie. Minister Aalberse meent, dat hier niet bezuinigd moet worden. De ervaring heeft geleerd, oef dit stelsel goed is. Spr. wil in geen geval ontijdig veranderingen aanbrengen. Hij is er op uit om te onder zoeken of hier inderdaad bezuinigingen mogelijk zijn, rnaar men moet dit niet forceeren. Afd. 2 (Arbeid). De hex- Engels (R.-K.) begrijpt dat het moeilijk is te be zuinigen. Het verheugt hem, dat dit hoofd stuk er nog al goed is afgekomen. Hij bestrijdt de bewering, dat de Arbeidswet een slechten invloed beeft op.de malaise. Onjuist is het, dat de industrie bier te lande alleen kan worden gered door ar- beidsduurverienging en loonsverlaging, gelijk dit door de werkgevers wordt be toogd. De heer Smoenk (A.-R.) bespreekt de invoering van de regeling der dienst en rustlijden van winkel- en kantoorper soneel en betreurt het, dat deze pas zal plaats hebben als blijkt, dat geen nieuw personeel voor de controle daarop zal noodig zijn. Spr. acht invoering dringend noodig, omdat in deze vakken veel over werk wordt verricht dat ongemotiveerd is en leidt tot uitbreiding van de werk loosheid. Hij Loopt, dat de minister de invoering nog eens ernstig zal overwe gen. De heer Bakker (G.-H.) betoogt, dat een te groote uniformiteit in de arbeids inspectie geen rekening houdt met het verschil in toestanden in de steden en tev plattelande. Voor het platteland kan veel in de paperassen worden vereenvoudigd. Ook in de regeling van den arbeidsduur ola'lelarde acht spr. wijziging noodig De heer Schaper (S.D.) betoogt, dat deze minister 'n de dalende lijn is met zijn wetgeving speciaal ten aanzien van v '•Ve:dswnt. De werkgevers grijpen den toestand aan om. de loon en lo drukken en de Arbeidswet te vermoorden. De minis ter moet zich daar tegen verzetten. Ten aanzien van den toestand in de textiel, nijverheid s'.uit hij zich bij den boer En gels aan. Het ergerlijkst is z.i. de houding van den minister tegenover de groepen, die nog niet onder de uitvoering van de Arbeidswet vallen. Met den heer Sifieenk is spr. het eens, dat het winkel- en kan toorpersoneel niet langer mag wachten. De minister is verplicht de Arbeidswet uit te voeren en beeft niet het recht dc uit voering afhankelijk te maken van de kwestie van aanstelling van nieuwe amb- te naren. Ook nopens dr: regeling tegen de huis industrie verschuilt de minister zich acli-« ter vaagheden. De toestand van het hotel- personeel is ellendig en de minister doet er niets aan. Mej. Groeneweg (S.D.) herinnert den minister aan zijn toezegging aan mevr 'i PothuisSmit in de Eerste Kamer ten aanzien van voorzieningen voor den nacht arbeid van vrouwen, -die noodig is als ge volg van de J-iuiting der tractaten over dit punt. Zij stelt een motie voor, waarin de Kamer een roodregeling voor deze ca tegorie van vrouwen wordt gevraagd, zoo dat een uitkeer ing voor haar wordt toe gestaan. De heer Hiemstra (S.D.) bespreekt do regeling van den arbeidsduur van land arbeiders en b( treurt, dat binnen afzicn- baren tijd van een dergelijke regeling niets z-al komen De heer Boon. (V.B.) beloog!, dat d« acht-urendag productie her1'1. miQ*

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2