KINDERMANTELSDAMESMANTELS - MANTELS. Oordeelt U zelf over onze prijzen, 't spreekt trouwens van zelf, dat in een zaak als de onze, de allerlaagste prijz^e voor Moderne Dames- en Kindermantels moeten worden ge noteerd. Omdat wij hiertoe door onzen grooten omzet in staat zijn. Wij étaleeren thans buitengewoon voordeeiige aanbiedingen: Engelsche Stoffen vanaf 14.75 Velour de Laine f6.75 zeer Chique Modellen en Stoffen in prijzen van: f 9.75, f 12.75, f 16.75 enz. Sealpeluche en Velour du Nord Damesmantels met prachtige Zijden voering, ook voorradig in groote maten voor corpu lente Dames. Buiten iedere concurrentie bieden wij aan een Dames mantel in prima Velour de Laine met Imitatie Bont- Hl ie garneering voor slechts nil Aan het einde dor week. Wonderlijke dingen zien we om one heen gebeuren. Daar is oon groep politieke raddraaiers die een groep doet naar het roer van staat, op revolutionaire wijze het zittend Kabinet verjaagd en dan door den Ko ning met do grootste vriendelijkheid ont vangen wordt, alsof z ij het zijn, .waarop volk en vorst hun betrouwen kunnen stel len. Zoo ging het in Italië, met de Fascis ten. De Koning heeft misschien blijk gege ven van politiek doorzicht. Misschien heefthij aan het land en aan zichzelf een dienst bewezen. Maar we beklagen toch een vorst die zich op zulk een wijze moet handhaven en die van zulke oproermakers afhanke lijk is. In Turkije gaat het ook weer spoken naar het schijnt. Het bericht dat de Sultan genoodzaakt zou worden af te treden is wel niet offi- cieel bevestigd, maar het slaat toch wel vast dat de tegenwoordige Sultan heeft afgedaan. Of hij slechts plaat6 maakt voor een opvolger of dat ook dit vroeger zoo autocratisch regeerde rijk een republiek zal worden, zal de tiid loeren. En hoe zal het Engeland gaan? Do gemeenteraadsverkiezingen die aan de verkiezingen voor het parlement voor afgingen wijzen op een belangrijke ver zwakking van -de arbeiderspartij en een versterking van de conservatieven. De kansen voor het nieuwe Kabinet staan dus niet slecht. Eon andere vraag is of dat een reden is tot blijdschap. Als de labourpartij belangrijk ver zwakt wordt, dan zal misschien ook het verantwoordelijkheidsgevoel afnemen en do kans op een minder parlementair op treden grooter werden. 't Zou wel een eigenaardige wisseling zijn van het lot als Lloyd George flie tot voor kort zoo ongeveer alleenheerscher was, thans de pas werd afgesneden om in het. Engelsche Kabinet directen invloed uit te oefenen. Of zal de samenwerking tusschen de liberalen en conservatieven, die thans nog slechte een negatief karakter draagt straks in een andoren vorm worden voort gezet. Waarschijnlijk lijkt dit niet. Maar in den laatsten tijd i6 veel on waarschijnlijks mogelijk gebleken. De Commissie van herstel vertoeft thans weer te Berlijn. Of het gelukken zal Duitschland van den financieelen ondergang te redden, zal mede afhangen van de vraag of er bij de Commissie de wil is, om in deze richting te sturen. Het feit dat in Frankrijk de oogen bginnen open te gaan voor de waarheid dat een land als Duitschland niet al leen naar den kelder gaat, geeft althans ©enigen grond voor ietwat optimistische verwachtingen. Van meer beteekeni© zou ongetwijfeld zijn. indien werkelijk openhaar werd een streven om het recht te dienen en het recht te bevorderen. Maar helaas, ondanks allerlei mooie theoriën blijft het nog overal: macht bo ven recht. En dat belooft voor de toekomst wei nig goede. Gemeenteraad Noordwijk. (Slot)'. Do Voorzitter zegt dat de gemv-ontvanger bedankt had voor de werkzaamheden ter secre tarie f waardoor hij f 500 mindor ontvangt. Te= vens heeft men het recht om den gem.=ontv. ook andere werkzaamheden op te dragen. Wat het 3/4 stelsel betreft, dit konden B. en W. niet toe passen, daar zij in <£t geval Ged. Staten waren govolgd op een weg, welke zij zelf afkeurens waardig vinden. De heer v. d. Wiel vindt dat het wel eenige- zins vreemd aandoet dat de eerste posten op de begrooting, n.l. de salarissen van B. en W. en Secr. reeds belangrijk zijn verhoogd. Dit zal ondanks de noodige bezuiniging toch een vreem* den indruk maken tegenover do lagere ambt en a? ren, wier loon een daling tegemoet gaat. Spr. wil daarom over deze posten een stemming houj den. Hij wil do bestaande salarissen handhaven, ondanks het feit dat de gemeente in een andere klasso is overgegaan, daar het aaildl inwoners de 8000 heeft overschreden. Do heer v. d. Meer merkt op dat dit feite« Kjk neerkomt op ©en protesteeren tegen do klasse waarin de gemeente wordt geplaatst en daar «doet men toch niets aan. Ook do heer A1 k o-: made is van meening dat het klasseetelsel niet meer dan redelijk ie, waarom men het dient to handhaven. Waar de discussie over het al of niet per-» •oonlijko van het voorstebv. d. Wiel in hevigheid toeneemt, trekt laatstgenoemde zijn voorstel in, idaar hij aoo'n scherpe oppositie niet had he- «öoeld. De heer van Nes is ook togen do automati sche verhooging, en mieent hot voorstel-v. d. Meor, over, om bij de Ged. Staten tegen deze verordening te proteetoeren, daar B. en W. er buiten staan. De hoer Lief te rink, woth., ziet het nut Van dit voorstel niet in, daar zulk een protest toch niets uiwerkt. Hij stelt voor om aansluiting te zoeken bij andero gemeenten, om meer snccos te kunnen verwachten. Do Voorz. vindt dat de bedenkingen alleen Eijn gericht tegen het stelsel van ged. Staten. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt aangenomen. Togen de hoeren v. d. Meer en Alke- made. De heer Admiraal wil do post inspec teur van politie geheel bezuinigen en dit werk opdragen aan een van do oudste agenten. De heer v. d. Wiel vraagt of het niét mo gelijk is om op deze post iets to bezuinigen, b.v. door aventuoole vacatures voorloopig niet to vervullen. De heer v. N e s 6telt voor do drie momenteel bostaande vacatures niet te vervullen, en merkt op, dat er in 1919 nog 6 agenten minder waren Üan thans, vat hij ©en belangrijk motie! acht, aangezien het tegenwoordig ook niet zoo druk meer is. Do Voorz. zegt dat, wanneer dit voorstel wordt oehandhaafd en aangenomen, de politie post to Noordwijk aan Zee zal moeten verval-- len, wat minder wensclielijk is. Verder wordt het nnt van deze politiepost uitvoerig uiteenge zet, mede in geval van brand enz. Spr, wil er ook het mos wel in zetten, maar het belang van do gemeente moet voorgaan. Ook het toezicht op de politie is een eerste vereischte. Het salaris is toch reeds niet hoog, daar do vorige inspect tour, welke thans te Delft is benoemd, daar evenveel verdient als onze commissaris, zoodat men bij bezuiniging op dit salaris zelfs geen leer ling-inspecteur meer kan aanstellen. Do heer Alkemade vindt het niet wensche- lijk dat het politie-toezicht wordt waargenomen door een jong persoon. Do hoer v. d. Wiel heeft er r-ezwsar tegen, dat, wanneer op de politie moot worden bezub nigd, dat daar Noordwijk aan Zoo alleen de dupe van wordt. In ieder geval wil hij °en eventueele vermindering van het aantal a geuten successie velijk doen plaats hebben. De Voorz zegt een voldoendo bezetting van den post te Noordwijk aan Zee dringend noodig in verband met de uitgestrektheid der gemeente. De heer Kruyswijk wil met het vervullen van twee der vacatures wachten tot het volgend badseizoen in Mei. Do heer Lieftetink, weth., stelt voor om de post voor een inspecteur to handhaven, en dezen het werk op te dragen wat thans door een schrijfster wordt gedaan. Do heer v. d. Meer stelt voor om de inspec tie der politie te doen plaats hebben door de pen litie-ddenaren zelf. Hij vindt dat bij de politie wordt overdreven, en dat dit moet veranderen. De heer Kruyswijk vindt dat de motieven voor do uitbreiding der politie zpn vervallen door het afnemen (althans tijdelijk) vaa de drukte. De Voorz. wil degelijke, zaakkundige be schouwingen zien houden, en vindt dat do raad niet kan oordeolen over deze dingen. Dergelijk© beschouwingen 6taan op losse schroeven. Boven dien is het geen overbodige luxe, om voor de openbare veiligheid te zorgen. Spr. wil echter wel medewerken, om voorioo? pig één vacature te laten. Daarstraks is echter opgemerkt dat de agenten hier vandaan gaan, vanwege de drukte, wat een bewijs is dat men met dergelijke bezuiniging voorzichtig moet zi;n. De heer v. d. Wiel zegt, dat bij hem do be doeling hoeft voorgezeten, om de begrooting met volle ernst te behandelen, en dat hij van ge dachte was dat men bij de politio wel op wat al te groote voet leeft. De Voorz. zegt, toe te onderzoeken, of het mogelijk is om een tweode vacature onvervuld te laten, maar kan in dezen geen toezegging doen Vooral de inspocteurspost moet gehandhaafd blij ven. Do heer v. d. Meor vindt deze belofte wel mooi, maar men heeft er niet veel aan, want de commissaris zal wel zeggen dat het niot gaat. Om verschillende reden durft hij gerust voor te stellen, om twee vacatures onvervuld te laten. Do heer Vink vindt dat het werk oe schrijfster wel kan worden gedaan door een agent, die do wacht hoeft. Het voorstel-van Nee, om ,drio vacatures on vervuld to laten wordt niet ondersteund ei ver valt dus. Het vooretel-v. d'. Meer, om tweo agen ten te ontslaan wordt in stemming gebracht. Het voorstel wordt met 75 stemmen aange nomen. De Voorz. zogt do verantwoordelijkheid cn de gevolgen van dit besluit niet voor zijn reke ning to kunnen nomen. Bovendien hebben de meeste leden, die hebbenvoorgestemd, in dozen geen kennis van zaken. Het voorstel-v. d. Meer, om de post inspecteur te laten vervallen, wordt met 10—2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heer Liefterink en van Went. Bij de behandeling van de post havens, kaai muren enz., vestigt de heer Alkemade de aandacht op den slechten toestand van do vaart van de Bamebrug tot den heer v. Eeden. Hij acht het noodig dat deze vaart voldoende wordt uitgebaggerd. De post op «ie begrooting, welko thans is goraamd op f 600.—: zou hij daarto9 gaarne willen verhoogen. Do hoer Alkomado inforineert naar de riolee- ring van den Lijnbaanweg, en betreurt het, dat dezo opnieuw mejet worden opgebroken, daar deze nu goed in orde is, en do straat daardoor zal worden bedorven. Spr. vraagt of dit gedeelte van den weg niet met rust kan worden gelaten. Do heer v. Nes toont met eenigo practieclie opmerkingen aan, dat het inderdaad do moeito niet loont, om tor wille' van een tweetal bewo ners deze weg op te breken. De heer Alkemade vraagt of do post nu niet kan worden verminderd. Hij zou er niet tegen zijn, als het werk meteen was uitgevoerl. Do Voorz. wil er een memoriepost "an nas ken, in verbond met de mogolijk'ienl dat gedeel telijke rioleering eventueel noodig mocht blijken. De begrooting wordt z. h. st-. goedgekeur 1. De heer van Nes vraagt of zoo spoedig mogelijk crediet zal worden verstrekt aan do armbesturen in verband met de verpleging in het Acad. Ziekenhuis to Leiden. B. en W. zullen hierin ten spoedigste voor-? zien. De Voorzitter deelt mede dat door het gasbedrijf aan de gemeentekas een bedrag van f 5000 zal worden gerestitueerd, terwijl do ga6- prijs- met 1 Jan. a.s. zal worden vastgesteld als volgt: Voor gewone meters, tijdens het winterseizoen 1 Oct.—1 April 12 cent per M3. en van-J. April 1 Oct. 131 cent per M3. Voor muntmeters: 1 April—1 Oct. 14 cent per M3. en van 1 Oct.—1 April 121 cent per M3. De heer Buijsor vraagt of er niet kan ges zorgd worden voor beter toezicht bij do gasfa briek. De Voorzitter zegt een onderzoek too. De heer Vink vraagt of er nu voldoende cokes is gereserveerd. De Voorzitter merkt op, dat men daar in verband met de wisselende weersgesteldheid niet vast op aan kan, maar dat er momenteel voldoende is. De begrooting wijst do volgende eindcijfers aan: Gewone inkomsten en uitgaven f 380.080.78 buitengewone inkomsten en uitgaven f 236.961.76 totaal f617.042.54. Waar van do rondvraag door niemand gibruik werd gemaakt, werd do openbare vergadering gesloten. t Leidsche Penkrassen. Amice. Wij hebben ook hier onze werkloos- beidsbetooging gehad, maar of die betoo ging aan -het doel heeft beantwoord mag zeker met recht worden betwijfeld. De bedoeling was indruk te maken. De armoede, zoo oordeelden de groote lei ders van de moderne arbeidersbeweging, moest nu maar eens op straat worden uitgestald. Er mocet eon schok gaan door het land on ook door Leiden, met het ge volg, dat aan alle eischen die van die zijde ten opzichte van het werkloosheids vraagstuk worden gesteld, zou worden voldaan. Als ge nu die opzet in het oog houdt en ge ziet dan aan hethoofd van den stoet stappen dames en hoeren die geens ding9 gebrek hebben en die dit ook wat graag in het publiek: toonen, dan zult go me toestemmen, dat zulk oen betooging een ietwat eigenaardige indruk mmkt. En nu is het natuurlijk- heel mooi als s.totontje solidair" op straat verschijnt, maar ik heb altijd zoo den indruk dat de menschen daar ten slotte bitter weinig voor koopen, en dat ze meer gebaat zijn met de Christelijke solidariteit zooals wo die in de Kerken vinden. Als ge opmerkt m'n waarde, dat het daar toch ook niet alles goud is wat er blinkt, dat de echte solidariteit -ook .daar vaak gemist wordt en dat er ook daar allerlei misstanden zijn, dan geef ik dat onmiddelijk toe Maar als ik dat toegeef amice, dan zeg ik toch ook, en ik doe het met dank baarheid. wat wordt er ondanks alle zonden en gebreken toch nog veel gedaan door de Kerken op maatecham^riijk ge bied. De Socialisten en zoovele andere we reldhervormers eischen productief werk voor de werkloozen en vooral ook: een speciale Commissie voor werkverruiming, plus nog heel wat andere eischen, die na tuurlijk uit de publieke kassen betaald moeten worden. Dat is heel goedkoop en gemakkelijk tevens. Nu doet het me veel genoegen, hierbij te kunnen opmerken dat ik dezer dagen in do gelegenheid was te constateeren, dat do Kerken zich van deze dingen niet zoo gemakkelijk afmaken. Toevallig ver nam ik, dat meerdere werkloozen door de bemoeiingen van diakenen aan werk waren geholpen. Het publiek hoort daar meestal zoo niet van. Het 'gaat in alle bescheidenheid zonder dat de groote toon wordt gevoerd. Aan reclame heeft men zoo geen behoefte. Maar het gebeurt. En dat i6 de hoofd zaak. Daarnaast gebeurt nog zoo heel veel fpractiech werk door Vrouwenvereenigin gen, hulpdiacon<"seen enz., dat ook ge noemd mag worden. En daarnaast is er dan nog het, meer officieel© werk, dat meer valt onder de publieke aandacht, al wordt het dan ge woonlijk ook zonder uiterlijk vertoon verricht. Ik houd er niet van in deze briefjes met cijfers te werken, omdat cijfers altijd ietwat dor en droog zijn, maar ge zult het mij ivel niet kwalijk nemen als ik eens een paar cijfers noem. Uit een dezer dagen verschenen verslag bleek mij, dat in 1921 door de volgende diaconiën enz. de volgende 6ommen aan directen onderstand aan arme broeders on zustors waren uitgegeven: Diaconie Ned. Herv. .Kerk f 31.875.54, diaconie Ge- ref. Kerk f 16.106.83; id. Chr.Gerff. Kerk f2533.68; id. Geref. Gemeente f 1704.42; id. Evang. Lnth. Gemeente f 1826.24 R. K. Par. Armbestuur f 18.569.29; dia conie Waalsch Herv. Gemeente f 1685.38; Bovendien vond ik in die opgave nog verschillende vereenigingen voor Hulp betoon, die met de diaconiën samen on geveer f 122.000.— hadden uitgegeven. Voorts hebben we hier in Leiden nog ver schillende stichtingen voor oude lieden, kinderen enz., die eveneens groote uitga ven vragen. Ik wijs hierop m'n waarde, niet om nu eens te laten uitkomen hoe goed de be lijdende Christenen hun taak toch wel vervullen en hoe kranig onze diaconiën zich weren. Dat is niet m'n bedoeling. Misschien kon er wel veel meer ge daan worden en had ook meer gedaan moeten worden om den nood van de ar men te lenigen. Maar het wordt in onze daken vaak voorgesteld alsof de keken nu ©igenliik niets doen. dan de dommé's en ouder lingen op de menschen nteturvn. Als men dan nog fonig"-JT»s welwillend ;s. dw heefc het' dat de m mschcn van Bijbel- teksten toch niet. kunnen leven, en' als men wat meer door de wol geverfd is, dan weet. men te vertellen dat de mon- rfcheu met." een wissel op de eeuwigheid warden afgescheept. Nu is het een «ontzaglijke d w a a s- h e i d van dergelijke menschen dat. ze zoo over de geestelijke dingen spreken. Het is niet zeker, dat iemand in maat- opzicht in slechte conditie komt. dat hij werkloos wordt of invalide of hulpbehoevend zal worden, maar on onis too tel ijk vast staat, dat dit aardsche leven betrekkelijk kort. duurt en dat voor, een ieder het uur van scheiden komt.. En als men dan staat aan de poort, van de eeuwigheid, dan zal hc*t toch zeker van. ontzaglijke! beteekenis ziin of iemand een wissel ontvingr die zeker pohcnoreetfd zal worden. Paulus. amice, was in het bezit van' zoo'n wissel. Het leven kon hem niets meer bieden. Hij was een gevangene en straks wachtte hem den marteldood. Maar hij gevoelde zich niet bevreesd, want,, zoo zeide hij, ik wee t en ben verze kerd dat niets mij zal kunnen scheiden van de liefde Gods. En Paulus was niet de eenige. Tk heb ze gezien, eenvoudige menschen, die blijmoedig het- leven ver lieten omdat zij wisten dat ze nooit te leurgesteld zouden worden. Maar daarom amice, is he[ ook zoo dwaas, als daar door vele menschen vaak op zoo lichtzinnige wiize gesproken wordt, van een wissel op de eeuwigheid als zou zulk een wissel op een lijn staan met. de bijna altiid falende revolutionaire beloften. Bovendien, zooals ik .rbov'n aan toonde, het is ook niet waar, dat de ker ken aan de eischcri van het tegenwoordi ge leven geen aandacht schenken. Het mag, als regel, door de w~r<?M af thans gezien worden. En dan is er nog allerlei buit.cr-kcrke- lijke arbeid, die ook van groote béfeeke- nis is. Ik denk aan het. Leger dns Hei Is en wat Leiden betreft, aan do evangelis'a- 1 tie „Jvruel" die dezer dagen rondgaat, om giften te verzamelen en dte naar ik hoop een goeden onr-ct -i. meld. De kans bestaat, dat u m- schen gezegd hebben: ik geef liever langs den^ kerkelijken weg. Maar dan veraten ze één ding cn dat is. dat" „Jerur-l" piet werkt onder de ..kerkelijke armen" nrnar onder de menschen die de kprk uit het oog hebben verloren of altijd buiten do kerk leefden en die dus ook Tv<*f onder de bearbeiding van de keri" Naai* ik vernam wordt er r-Vf a leen door „Jernel" ijverig gewerkt mnar. mag men ook zegen zien op dezen arbeid. En daarom hoop ik amice, dat de lezers van ons blad zich riet onbetuin-l zulten laten, maar dat ziï onV len steunen. Inzonderheid de i. ,x. -.oen zou ik willen opwekken lb era an. te den ken. Er wordt daar misschien minder ge vraagd dan in een groote stad en men kent daar ook niet zoo den van het leven als hier. In ©Ik geval m'n waarde, id als deze is van honderdmaal meer betee kenis. dan van de agitatiecomité's en van hen die de arbeiders optochten laten hou den al moet het tot eer« van de arbeiders gezegd, dat er steeds minde, zdch op die wiize ate '••*1 laten gebruik^ Zooeven las i' 1- sche, dat in de Maandag 1e houcten Ge meenteraadsvergadering het v^-bnren- vraagetuk aan de orde komt. B. en W. willen van een cricieeomité als door de samenwerkende vakbonden gevraagd was, niets weten en ik moet eer lijk bekennen dat ik er de voordeelen niet van inzie. Het zou el echte nieuwe moeite geven en nieuwe kosfen veroorza ken, maar ik betwijfel heel sterk of de werkloozen er beter door zullen worden. Toch acht ik het niet onmo"elide, dat het verzoek een meerderheid haal*. Weet. ge wat me spijt amice? Dat eerst thans, nu deze zaak van do ziide der vak bonden aan do orde is gesteld, ontdekt wordt, dat de norm voor een deel der werkloozen te laag werd gesteld. Als iemand 13 weken werkloos is. dus eerst al een tiid heeft gehad dat hij van een uitkeering van de werkloozer.kas moest leven en dan een tijdlan-" van de uitkeeringen van het B. A., dan spreekt het wel vanzelf, dat een verlaging van de uitkeering noodlottige gevolgen moet hebben. Daarom had, voor deze maatregel ge troffen werd, zeker wel eerst e<?n extra onderzoek ingesteld n\ogen worden om na te gaan of hier ook misverstand "moge1 ijk was. Het is wel waar, dat er voor sommigen helaas een prikkel noodig is. om weer aan het weTk te gaan, maar daarvoor was het niot noodig den ..norm" te veria- Ken. Men zal het wel voorstellen alsof hier opzet en kwaadwilligheid van de ziide- van het B. A. in het spel was, maar dat geloof ik niet. Immers in dat college heb ben ook vuurroode makkers zitting en dia zouden dan zeker hun mond wel hebben, opengedaan." Wo hebben hier een „misverstand" dat echter voor de betrokken werkloozen al bijzonde.r pijnlijk is geweest. Misschien echter is het mogelijk om de fout te her stellen en waar noodig de gevolgen van dit misverstand ongedaan te maken. Misverstand, daar zit de wereld vol van. O, als we eens alle misverstand uit den weg konden ruimen, wat zou het er dan anders uitzien, m'n waaade in vele gezinnen, in de samenleving, en ook in1 de Kerken. Wat zouden we dan veel sterker steaiu Wat zouden we dan minder onze krach ten verknoeien in onderlingen strijd. Als eens waarlijk onze zie1 en naar den vrede haakten, wat zou het leven een an dere kleur krijgen, wat zou er veel meer, blijdschap ziin en opgewok'heid en wat zouden ook de me ate haunoliike tegea- stellineen worden vfr**v?h\ -

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 6