Ingezonden. De vrouw en het Evangelie. Daar ia niet één, die zooveel t-c danken fceeft aan het Evangelie Gods, dan de [vrouw. Dit springt het meest- in 't oog, wanneer [wij letten op hare positie in 't heidendom. We denken bijv. aan de Hindoe-vrouw en aan dc berichten, die over haar lot ver spreid zijn. Laten wij er iets van noemen. In dc heilige boeken (Vedia's) komt o a, het volgende over haar voor„Wat is Ibocs V' aldus wordt daar gevraagd. En"het antwoord luidt: „het hart der slang". „Wat is nog boozer?" „Het hart eener .vrouw". V/at is het booste van allen V' „Het hart eener weduwe, die noch zonen, noch geld heeft." ,/Wie kan men dus niet vertrouwen?" „De vrouw.". „Welk gif komt over ons als nectar?" „De vrouw." „Welke Waarde heeft eene vrouw „Eene koe is meer waard dan duizend wouwen." Zoo leert het Brahmanisme aan kinderen met betrekking tot hun eigen moeder. Treurig is het lot der vrouwen in het eoogenaamde „Vrouwenverblijf" of de „Zen-a na". Hier mag nooit een man bin nentreden. Geen bloedverwant, geen go-da dier.stleeraar, geen vriend, zelfs geen ge neesheer dan alleen in dringende geval len en dan neg verborgen achter een gor dijn. Eenanaal hier opgesloten, komen de vrouwen nooit naar buiten, dan_ gesluierd en bewaakt. Slechts weinig licht en lucht as in de Zenana. Geen tafels of stoelen, de vrouwen liggen op den grond o-p tapijten en kussens. Boeken zijn er niet, en slechts weinigen kunnen lezen. Daar zijn Brahmanen, die 150 vrouwen en meer hebben. In de meeste gevallen dioen zij niet anders dan eten, drinken, elapen, twisten, eii zich versieren met rin gen door neus en ooren, om armen, en kels en beenen, met halskettingen en edel ste enen. Reeds in do kinderjaren begint dit wee- eelij-k leven voor deze ongelukkigen. Hoe vroeger de Brahmaan zijn do-chter uithuwt, des te jirootcr eer op aarde en het loon na den dood. Van daar, dat het Hindoe* meisje reeds als kind, soms als zuigeling, verloofd wordt. Naar de wet rnëet zij tusschen het 8© en 12e jaar huwensoms geschiedt het reeds in het 5e jaar. In de Zenana van de schoon moeder wacht het kind nu een hard' lot. Alle persoonlijkheid, al'le wilskracht woTd-t gedood. Zij mag nieit hardop spreken of lachen en door ha-ar man wordt zij veel geslagen. Daar is hier geen man, die zijn vrouw niet slaat. Ook dit is naar het heilig boek, want de ezel, de trommel en de vrouw moeten geslagen worden". Omdat zij de Veda's niet kent, kan de wouw ook niet zalig worden. De eenigste weg hiertoe is nog dat zij haar man slaafsche gehoorzaamheid bewijst en een zoon opkweekt, die na zijns vaders dood, voor dc moeder den brand stapel ontsteekt, om haar daarop te ver branden. De wouw is het eigendom van den man, gelijk het vee. Zij mag hem nooit verlaten, moet hem -als een God vereeren, ock als hij slecht is. Evenwel mag hij haar wegjagen, als hij meent hiertoe reden te hebben, en als zoo danig ban gelden, dat zij in het 8e jaar van haar huwelijk nog kinderloos is, of dat haar kinderen gestorven zijn, of dat zij in het 11e jaa<r slechts dochters heeft. Een zieke wouw kan terstond weggejaagd worden- Toch is er voor haar geen grooter schan- dlo dan ongehuwd te blijven. Ongehuwde meisjes boven de 12 jaar worden veracht. Vandaar dat meisjes van 5 jaar soms wor den uitgehuwelijkt aan mannen van 60 en 70 jaar. Buiten het huwelijk heeft de In dische wouw geen bestaan. Ongeveer 50 jaar geleden bedroeg het aantal weduwen in dit land 21 millioen waaronder 79.000 kinderen onder de 9 jarën; 207.388 tusschen de 10 en 14 ja-ren en 382.736 tu-ss-chen de 12 en 19 jaren. Hun lot, vooral dat der kinder weduwen is vree- selijk. Op allerlei wijze worden zij door de schoonmoeder en verdere bloedverwanten mishandeld. De schoonmoeder zegt: „gij afschuwelijke slangmijn zoon hebt gij ge wond en gedood; nu is hij dood en gij nietsdeugend schepsel, zijt in het leven ge bleven". Bare eigen moedor doet hieraan mede en zegt: „ik wenschte dat gij nooit geboren waart!" Zij is aller slavin. Eenige vrouwen uit da fcarbierskaste rukken haar de sieraden van ooren, handen en armen en scheren ver volgens haar het hoofd kaal ten teeken barer schande. Dit laatste -gebeurt om do 14 diagen. Eens in de 24 uren mag zij eten van de haar toegeworpen brokken. Nooit mag zij op een bed slapen, de harde vloer van de Zenana is voor haar goed. De ©enigste verlossing voor baar is de dood. Wij zouden hier nog veel kunnen ver tellen van het lot dér wouw in de landen der duisternis en schaduw des doods, doch voor ditmaal genoeg. Allleen, plaats hier tegenover, het leven der vrouw in Christenlanden, als ge volg der prediking dat in Christus is, nóch man, nóch vrouw. Het is aan deze verlos singsboodschap te danken, dat onze moei ders en zusters dó plaats in het leven mogen innemen, welke door hen bezeten wordt. Doch als er nu ook één is, die in diepe -aanbidding, in heilige zielsverruk king, vol brandende liefde aan den voet van het Kruis gaat neêrzihben, dan moet dit vóór allen zijn,yde Vrouw". Omdat zij aan heb Kruis en aan den Koning van het Kruis to danken heeft, dlat bare banden zijn geslaakt, en zij naast den man in eero is hersteld-. Plaats daar tegenover de houding van vele geëmancipeerde vrouwen onzer dagen, Idle vaak in hunne 'blindheid en vijand schap, meêdoen aan de Kruis-verachting dergenen, voor wie dit een ergernis en Zoo ooit bij iemand, dan is deze haat tegen den Christus Gods, onbegrijpelijk bij Ido vrouw. Maar daarom ook geen wonder, dat de vrouw het langste bleef op den kruis- heuvol en -bij het graf, en de. eerste was, die de opstandiigsbo-ods-chap ontving. Gemengd Nieuws Hoe do mcnst'ïiïieid bedot wordt! In de Fransche pers kon men een' de zer dagen lezen hoe voor een der fijnste modezaken van Parijs de dames en ook wel lieeren ?-■ zich verdrongen om de ge legenheid niet te missen een daar uitge stalde peignoir te bewonderen. Hij was van grijze zijde in een „onbeschrijfelijke" tint, met kostbare kant voorzien en ih heerlijke kleuren beslikt. Vorstelijk in één woord. Ge zoudt willen zeggen, dat voor zulke weeldedingen in den tijd van algemeene verarming waarin wij leven geen plaats meer moest zijn. Of zeker, dat als er dan een of andere prinses in zulks een too- vergewaad 'den dag wilde beginnen, het niet noodig is het -in het volle schilder licht van een Parijschen, boulevard uit te stallen. Ja, dat zoudt ge willen zeggen, maar hoe aartsconservatief en ondemocratisch zcudt ge dan zijn. Want die peignoir, licht al-s een rag fijne elfenmantel, was niet voor een prin ses; was niet voer een of andere rijke vrouw uit dje „boerzwasie"; zelfs niet vcor een of andere schoonheid uit do hal ve wereld. Neen, dit was een democratische pei gnoir; de ochtenddracht voor een vrouw uit het brave volk; zoo maar uit de „grande populace et la sainte canaille"; het gewaad waarin een „uitgebuite" pro letariërs vrouw 's morgens een kopje thee aanbiedt aan haar prolefarischen heer gemaal, ook een van 't verdrukte arbei dersgeslacht.... Die peignoir Was namelijk 'door het voorname Parijscho modehuis gecreëerd vcor Hare Sovjetterigo Nederigheid en Bolsjewistische Eenvoudigheid, mevrouw Tjitsjerine, de communistisch o echtgenoo- te van den Russisch en volkscommissaris van d'ien naam; een der leiders van het gelukkigste, volk der aarde. (Overij?. Dagbl.) - :-VjMark en Zeden. Alk, makken vai. Christel ijken arbeid Soi Duitschland lijden er onder. De zedelijke nood dwingt de Dniische Mid- d ern ach tz-en ding tot verhoogde acti viteit. Maar do val van do mark dreigt dien arbeid met verlamming. En do gevolgen? „Vele varn de dochtercn onzes volks", zoo schrijft de Christelijke Volkswacht, „verkoopeu noodgedwongen haar eer, óm aan brood te komen! Aan al-le soort va,n vreemdelingen, zwart of blank of geel, 't doet er niet loei Als zo maar betalen, dan- hebben die vrouwen ten minste brood! Do nood stijgt met den dag! Het aantal echtscheidingen por jaar is sinds 1918 verdrievoudigd! De geslacbtziekten tellen baar slachtoffers bij millioen en! Zelfs vanaf vijf en zeven jaar oud! Wie ©enigszins helpen kan om de Dui-tsche broeders te sterken, helpc nu! Elke gulden is vijf- a zeshonderd: mark waard! De heer J. van Westenbrugge, H. e. Cbr. School te Zwolle, postr. 51273, zorgt gaarne voor doorzending van alle gaven voor do „Deut sche Mdtternachts-miss-ions". De val van do mark is op ieder terrein ont- Mogen er vele vloeien! Brandstichting. Eert 18-jarig meisje, heeft bij haar pleegouders te Vuren brand gesticht. Het vuur was men echter spoedig meester. Dit meisje werd voor eenige maanden door de familie gastvrij opgenomen en nadat zij haar misdrTjf bekende is ze ter beschikking van den officier van justitie naar het Huis van Bewaring te Dordrecht overgebracht. Mijnontploffing. In een mijn lo Langendreer (Duitsch ïand) ontstond gisteren een ontploffing, waarbij drie mijnwerkers worden gedood en 21 meer of minder zwaar gewond. Twee kinderen verbrand. Tijdens de afwezigheid der ouders brak brand uit in oen arbeiderswoning to Hui- me in Yorkshire. Het huis brandde geheel af. Later vond men in hun slaapkamer de verkoolde lijken van twee kinderen, jon gens, resp. 10 en 8 jaar oud. Amcrikaanscli! „The Schoolmaster" verneemt, dat er een paedagogisch wonder is opgestaan in Amerika. Dr. Winifred Savilo Stoner, stichster van de National Education Mo vement, verzekert, dat ze in staat is, nor male kinderen boven 18 maanden te lee- ren lezen, schrijven zonder fouten, lees- ieekens plaatsen, Engelsch spreken en uit het hoofd leeren „in tien dagen". Het blad wil dr. Stonor graag aanmoedigen, omdat er zoovele mensoften zijn, die hun geheele leven door, totdat zo grijze haren hebben, worstelen om deze kundigheden machtig Ie worden, vooral met het sohijven zon der fouten. Zware storm. Naar draadloos wordt gemeld maken berichten uit verschillende havenplaat sen melding van zwaren storm in den At- lanti'sehen Oceaan. Het s.s. „President Har ding", dat sedert Zaterdag werd verwacht^ is door den storm opgehouden. Een vrouw omgekomen. Te Reusel brak brand uit in de boerde rij van R. Lavrijssen. Dc vrouw des hui zes heeft vermoedelijk te lang werk ge had met het lossnijden van het vee op den voorstal en werd door het vuur ge grepen. Haar kleeren brandden haar van het lichaam tot zij gered werd en in deer lijken toestand in een naburige woning werd ondergebracht. Na eenige uren even wel is do ongelukkige aan do gevolg"" ©verleden. Zij laaj, 5 kinderen ra. 1 Weer con directeur verdwenen. Dc verdwijning van directeuren van c'oöp. bankinsteri'ingnè en andere verant woordelijke inrichtingen is schier aan de orde van den1 dag. Thans is weer de direc teur van de aardappelenmeelfabriek „Westerwoldc" te Veelerveen, verdwenen Het bestuur hoopt "nog, dat hij zonder op dracht daartoo ontvangen te hebben Voor de fabriek naar Italië is. Evenwel wordt later gemeld, 'dat het bestuur der fabriek aandeelhouders heeft medegedeeld, dat de accountant grove on regelmatigheden heeft ontdekt in het be heer van den directeur. Volgens het be stuur kan men de verliezen over 192L 1P22 niet ramen, doch -noemt den toestand der vereeniging zorgelijk. .Wat is een roman?. Het Duitsehe weekblad „Jugend" geefi do volgende geestige definitie: Een Duitsehe roman is een book, waar in twee menschen in het eerste hoofdstuk' elka-ar willen hebben. Zij krijgen elkaar echter niet voor het laatste. Een Fransche roman is een boek, waar in tweo menschen i-n het eerste hoofdstuk elkaar dadelijk krijgen en van het tweede tot het laatste hoofdstuk willen1 zij el kaar niet meer hebben. Een Amerikaansdhe roman is een boek, waarin twee menschen elkaar in het eer ste hoofdstuk willen hebben, zij krijgen elkaar dadelijk en zoo blijft het tot het einde. Een Russische roman echter is een boek waarin twee menschen elkaar noch willen hebben, noch krijgen, en hiermede worden 150 treurig gestemde bladzijden gevuld. BLOEMBOLLEN VOOR DE KAMER. "Wie heel goedkoop uit wil zijn en toch veel genoegen beleven van zijn eigen kweekprod/ucten neme wat erocusbollen, doe hij zeker voor drie cent per stuk wel in prima kwaliteit kan krijgen. Deze bol len kan hij zetten in een platten bloem pot, in een bloemenmandje, maar 't kan ook heel best in een diep etensbord. Dit wordt gevuld met zwarte aarde, liefst bladigrond uit den hof of onder de boomen wand'aan. Als de holte van het bord -gevuld is, worden de erocusbollen dicht bij el'ka-ar in den grond gedrukt en daarna met aards weer overdekt. "Waar men deze bollen ook in zet, steeds moet de heele zaak eien tijdlang in 't don ker staan. Zette men den pot of schotel met bollen direct voor 't raam, dan zou uit iedere bel dadel-ijk een groene spruit te voorschijn komenhieruit ontwikkelden zich dan blaadjesde knop, waarin de bloem zit, zou misschien zichtbaar wooden en daarmee was de zaak afgeloopen. Heb nieuwe plantje zou geheel op het reserve- voe-dsel, dat in den vorigien zomer in den bol verzameld is, moeten teren. Met het voedsel, dat in den bol zit-,, brengt de plant 't wel een eind, maar tot een frisschen. bloed brengt ze 't niet. Yporal aan water is er gauw gebrek, want de organen, die de plant van water moesten voorzien, de won tels zijn nog niet gevormd. Om deze wortels nu te la/ten groeien, vóór dat e-r boven den grond wat te voor schijn komt, moet de pot in 't donker staan. Heeft men een bloempot genomen, dan doet men 't beat, dien in den tuin in te graven op een niet te vochtige plaats. Zoo diep,'d!at er nog ongeveer 5 cM. grond overheen kan gedaan worden. Als het be gint te vriezen gooit men wat bladeren, of wat ruige meet op dezen grond. Dit is noodi-g, om in Januari den pot weer te voorschijn te kunnen halen, 't Zou kunnen zijn, dat dit door den harden grond an ders heel wat moeilijkheden zou opleveren Gevaar voor bevriezen bestaat er voor de cro onsjes niet. Heeft men geen geschikt plaatsje in den tuin, of heeft men de bollen geplaatst in een mandje, dat in den grond leelijk zou worden, dan zet men dit in een koelen don keren kelder of kast. Vooral donker most de verblijfplaats zijn. Eenmaal in de week begiet men de bollen wat; vooral niet te veel. De grond moet matig vochtig blijven, maar mag niet te nat worden, omdat dan de bollen beginnen te rotten. Als de bol len ora dezen tijd geplant worden, moet men ze niet vóór 20 Januari voor den dag lialen,de wortels moeten flink tijd^ heb ben, om te groeien. Ze komen dan niet al te warm staan, wel in 't volle licht. De potten, die omstreeks den zelfden tijd' uit den tuin gehaaald worden, moeten eerst een week in een koel vertrek voor 't raam staan, om wat aan de „huislucht" te wen nen. Dan komen ze ook in de woonkamer en weldra kan 't heel-e gezin genieten van het jonge plantenleven, dat dagelijks hoo ger opschiet en dat de vriendelijke voor bode van de naderende lente wil zijn. Heel goed kunnen ook aardige potten, ge-Meurde kommetjes en dergelijke met bollen beplant worden. Voor het vullen met crocussen leent zich veel porcelein- en aardewerk, dat anders vaak in een ver geten hoekje in een kast staat. Veel plezier kan men ook beleven van hyacinthen, tulpen en narcissen in pot ten of mandjes. De wijze van planten en de behandeling daarna komt geheel over een met die van de oro-cuspotten. Men moet alleen hoogere voorwerpen nemen, waarin de bollen geplant wonden, borden en' platte kommetjes leenen zich er niet goed voor. Wel bloemenmandjes en gewone bloempotten. In de bloemenmand jes wordt eerst een stuk papier gelegd, dat den bodem bedekt en bij do randen op staat. Onder in den bloempot legt men eerst een laagje scherven van kapotte bloempotten of theekopjes. Het papier in do mandjes dient, om het water, dat noot dig is voor het begieten, tegen te houden de scherven onder den bloempot moeten het overtollige water, dat te veel gegeven wordt, door laten. Bleef het onder in den pot staan, dan was er gevaar voor, dat de grond ging verzuren en de plant daardoor ziek werd De won 't. eerst voordongeveer 2/3 gevu- uungurona. JJaarop zet j.iC's. - i j-cu: i.niumpot één 'i Ivoogst 3 tot 5 tulpen of 3 narcissen. Is de pot -groo ter, dan wordt dit 'aantal natuurlijk ook grooter. De neuzen van de bollen moeten juist onder -den rand van den pot komen. Daarna^ wordt de pot verder aangevuld met tuingrond en vooral aan de kanten flink aangedrukt. Dc bollen zijn juist ge heel met grond bedekt, of komen er net uitkijken. Ingraven in den tuin of zetten in donkere kast, als bij de crocussen. iWie den- -groei van een plant en Kaar .wortels meer van dichtbij wil zieni, moet een' bollerugtaa koopen voor ongeveer een kwartje. Zoo'n glas heeft bovenaan een verwijding, waarin juist een groote hya- cinthenbol kan liggen. Het glas meet van binnen voornamelijk goed' schoongemaakt word'en en dlan .gevuld' met helder water tot aan den rand, waarop de verwijd-ing staat-. Als de bol in het glas staat, mag zijn onderkant niet in het water staan. De bol zou dan kunnen rotten. Heb glas met bol moet dan in dezelfde donkere ruimte als de andere bollen gezet worden. Als de la-atsten begoten worden, komt -het glas ook te voorschijn, om te zden of er nog ge noeg water in zit. Men ziet dan meteen, dat de wortel vorming al heel gauw be gonnen is en elke week ziet men', dat de wortels langer geworden zijn ©n dat er meer bijgekomen zijn. Vooral de kinderen zullen dat bollenigias een groote aantrek kelijkheid vinden. Eens om de veertien dagen moet het water ververscht worden. De bol wordt dan niet geheel uit het glas genomen de wortels zouden Hdht beschadigen. De -bol wordt scheef een eindje uit het glas ge trokken en aan dón anderen kant wordt het glas geledigd, zonder da-t de bol dus nat wordt. Zoo wordt het glas ook weer gevuld. Als de wortels het glas grootendeels ge vuld hebben en de bloemkop flink zicht baar wordt, zet men het glas voor t raam, niet in een. al te warme kamer en er ont wikkelt zich een bloem zoo mooi als men maar wenschen kan. Na den bloei kan men den bol wel weg gooien. Hij heeft al zijn reserve-voedsel verbruikt en ge.en kans gehad dit uit een vruchtbaren bodem weer aan te vullen. Nogmaals zou ik een ieder willen aan raden dit dankbare werk, dat het kweeben van heiplanten is-, te beginnen. (R. K. B.) Land- en Tuinbouw. Vluchtende pachters. 't Vorige jaar, aldus wordt gemeld, ging het nog, dank zij den phonomenalen oogst, die er toen gewonnen werd, maar thans be gint voor vele weinig kapitaalkrachtige pachters op de Gronings-ohe Mei, die er in den weelderoes der oorlogsjaren maar op los hebben geboden, de toestand vrijwel onhoudbaar te wordenhiooge belastingen, hoog© bedragen voor den landheer en ge ringe opbrengsten voor de producten. Enkelen hunner zien nog kans - om hun termijn van 6 jaar uit te zitten, dank zij den reserves, welke ze van 1917 to-t 1920 konden maken, anderen, ontbloot van alle middelen, komen tot een faillissement, en weer anderen maken gebruik van het recht in de mees-te contracten vastgelegd, om een einde aan de overeenkomst te ma-ken door het betalen aan hun landheer van een som, gelijkstaande met het bedrag der pacht over een half jaar. "Wie financieel hiertoe in staat is, kiest in 't algemeen nog den verstandigsten weg, temeer -daar de meeste eigenaren wel zoo redelijk zijn, dat ze na deze oplossing geneigd zijn tot het sluiten eener nieuwe overeenkomst op billijker voorwaarden. De bloombollemnvoer in Amerika. Het „Weekblad v. d. Bloembollencul tuur" meldt, dat mr. Van der Koog en dr. van Si© gieren ©enige dagen geleden naar Engeland zijn gegaan, om besprekingen te voeren met don heer Lobjoit, die En geland vertegenwoordigd heeft op de Conferentie te Washington. Deze besprekingen hebben gunstige re sultaten gehad, wat betreft de Neder- landsch-Engelsche samenwerking ten aanzien van de Amcrikaanecfce bedreiging van den bloembollenimport in de V. S. (Bni!en verantwoordelijkheid der Red.) Leiden, 30 October 1922. Op glad ijs. Hooggeacht© Redaetiq, A3© men scheep is moet men varen zegt een spreekwoord. Zco ook ©ndergeteek-end© met zijn schrijverij. Na herhaald vragen komt de heer Gr. met een bewijs?.... Was het maar zoo! Voorioopiig is 't voor mij althans slechte een bewering, 't Is dan ook met tegenzin dat ik nog eens antwoord. Bij het eerste lezen -toch merkt ieder die imaar eenige handel doet dat do heer Gr. hier -absoluut een vreemde is en ■geen greintje snapt van zijn eigen beweringen. Lees slechts, een sigarenwinkelier met zijn af gepaste 40 kistjes per week. 'k "Wil daarover echter niet vallen maar 'het nemen voor eem ge middeld cijfer. Nu de berekening. Die winkelier die vroeger 20,verdiende afin die bewuste kistjes maar nu iedere week 40 kist jee verkoopt met 3, winst dus 120,zuivere wi-net. Dan weer 20.— met 600 pet. is 120.—. Ja die procen tenrekening is ook lastig en ik raad den heer Gr. aan in 't vervolg vóór hij schrijft no,g eens over te rekenen. Maar een abuis is men- scholijk. Die winkelier ontvangt terug do onkosten- uit de winst der tabak enz. Goed mijnheer 't zij U toegegeven. Maar nu denkt natuurlijk iemand die wat -kennis heeft, verkoopt die man nu niets anders dan 40 kistjes precies afgepast dus voor 120-winst? Natuurlijk, hij heeft ook andere sigaren, maar als ik den heer Gr. goed begrijp dan is op een kistje duit mandor kost ook minder winst. Goed' mijnheer, 't zij U weer gegund. Maar nu zeg ik -dat hij van die .goedkooporo soorten natuurlijk ook meer ver koopt, dus ongewijfeld nog wel zoo'n bedrag daarbij verdient. Zoo wordt het -bedrag 2 ma af J 120 of 240.— eigenlijk 280—, vol gons de rekening van den heer Gr. De procen ten-rekening Iaat ik weer over te verrekenen aan den heer Gr., omdat hij als penningmeester daarmee heter zal kunnen omspringen dan ik. Stel nu tegenover d"'o woekerende winkelier met zijn 240,per week een bedrag van een' sigarenmaker. Dan laat ge die sigarenmaker (ik dacht dat do sigaren -niet bij den winkelier! gemaak-t werden) werkloos worden, en niet' waar 'de tegenstelling io volkomen. Deze propaganda is alvast weer in orde. Doch zegt wellicht de heer Gr. dat is onzin ik heb geen 240 of 280 maar 120 geschre ven. Pardon mijnheer. Dat komt doordat go het eigengemaakte voorbeeld niet iu zijn consequentie va&bhoudit, want wat u hier boven is voorgerekend, volgt daaruit dat iemand die 40 kistjes van één soort ver koopt ook zeker andere sooten vekoopt. Is dus mijn berekening onzin dan volgt, dat het uwe het ook is. Daarbij is bet ook onzin een genotmiddel als voorbeeld te nemen. Toch heeft het één goed© zijde, ja is uw voorbeeld voortreffelijk. De werk loosheid: in Leiden a-Mhams kan er door worden bestreden in niet geringe mate. Stel hier-zijn 150 sigarenwinkeliers die ieder 240.ver dienen dat is 36000,—. Neem 1000 werkloozen help ze aan wat sigaren bijv. met voorschot uk de kas van den Cbr. Metaalbewerkersbond'. Die menschen kunnen met wat propaganda -to maken die 36000,wel verdienen en 36000 1000 is 36,per week, daarvan behoorlij ke interest aan genoemde kas en de baten vloeien naar weerszijden. Daar zitten nu dag aaa dag de grootst© economen te piekeren om de oplossing der maatschappelijk© kwalen te vinden, en op do Apothekers-dijk is een eenvoudig m-an die met dc oplossing in zijn zak loopt en nog te bescheiden is om het zelf te zeggen. Ook maakt hij hoewel wetend dat de sigaren winkeliers zooveel verdienen daarvan geen ge bruik ero het zelf te worden, maar offert zich' op vcor rijn eigen standgenoot en. Voorwaar een voorbeeld da-t zeer zeker navolging ver- da en l. Maar %jj heei-i :oc»i man- gezegd hoe of hef er bij staat en cijfers gegeven. Het zij zoo. Nu is evenwel dit het gebrek dat de Leer Gr. een voorbeeld, en cijfers heeft gegeven die naar zijn meen-ing iets kondon bewijzen. Maar ik durf hier den heer Gr. tarten te bewijzen, dat de cijfers die hij neerschreef cijfers zijn die uit eenige boekhouding in Leiden zijn te vinden en dat die zelfde cijfers de werkelijkheid weer geven. Ik beloof hem absolute stilzwijgendheid en a-ls de winsten die hij hier heeft voorgere kend bestaan schaar ik mij in hef publiek di rect aan zijn zijde. Er is, als er één is, geen tweede in gansch Leiden. Trouwens dat is ook niet beweerd en dat is juist liet leelijke. Hier wordt een voor stelling gegeven die aannemelijk moet maken wat in eerste instantie is geschreven, en die den indruk moet vestigen de Middenstand is een stand bestaande uit, ja, laat ik het maar pl-at zeggen, woekeraars. Nu -komt die voorstelling voort uit onkunde en dan is het afkeurenswaardig maar vergeef lijk. Is het evenwel niet uit onkunde dan is li et veel erger ja dan is het' demagogie. Hiermee M. dé R. heb ik mijn laatste woord' geschreven. Mot dank Voor de plaatsing tee ken ik. S. P. JSJUEL, jecr. Chr. Mi cd. Vereen. GEVONDEN VOORWERPEN. Sigarenkoker van J. Meijer, bril, sleutels, zakmesje, kinderschortje, manchetknoop, ge deelte van een vlag, dames-taschje met inhoud, handschoen-en, kerkboekje, portemonnaie (le dig), portemonnaie met inhoud, lorgnet in etui, dames nachthemd, kiudermuts, zwart dames bont, kruiwagen gem. J. T. B., zwart kleedje, halsketting, 1-inoleumschuier, mondharmonica, mantelceintuur, broche, auto-lantaarn, brief met adres J. van der Laan, zoetemelksche kaas, broche (halve gulden), witte gymnastiekschoen, •muzieklessenaartje, gouden medaillon met twee portretten, paar oude damesschoenen, gouden broche met zwarten steen en diamant, zilver- h-on, portretbroche, lorgnet, zilveren gulden, goud ringetje met rood steentje, etui met schrijf behoeften, zwarte da-mesblouse, smidshamer, bril roet blauwe glazen in etui, statiefje van een fototoestel, nikkelen liniaal, rijwiel met mand inhoudende een jas, riek, trapper van een rijwiel, concert-abonnementskaart, rozen krans, geit, henden, roeibootje. Gevonden in de electrisclie tram (Stadslijn). Parapluie, leesboek, portemonnaio met in houd van mevrouw DoormanGas-sa, cirkel trekker, paar dames-handschoenen, lederen d-a- m©8cein.tuur. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrij gen 'ten Polibiebureele alhier eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen i en 3 uur nam. Lijst ven enbesteSfcarc brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de eerste helft der maand October 1922. Brieves Binnenland. Leidsch Dagblad, Leiden, 6 s-tuk^ J. Zui- derduin, Katwijk aan den Rijn Burgemees ter, Katwijk J. Nachtegaal, Leiden Pre dikant Ned. Hcrv. Gem., Oosterwiik Z. H. Rademaker Cacaofabriek, Den Haag \'is- scher, Leiden Olsjo -Wensdorp, Leiden. Brieven B inn n e n 1 a n d. G. Bock, Heerlen W. F. Bigensleir, Lei den Mej. J. Groen, Katwijk aan Zee Has selaar, Hilversum J. J. Martijn v. d. Hart, Amsterdam H. Sin leur, Nijmegen L. Tig- gelman, Rotterdam J. Warner, C. L. Zonneveld, Arnhem De Zwart, Scheven-in© gen. Brieven Buitenland. Fraul. D. Droske, Berlin M. C. van Stra len. Wiesbaden H. M Weraink, Dusseldorf. Briefkaarten Buitenland. E. P. Bloembergen, Brussel Connoflr Merrick, Detroit A. Di-lmon, Berlin Chart Mebus, Hiligen Duitschland MevT. Marasco Bramts, Freiburg. Drie briefkaarten en één oorreapcsi«ia«o- kaart zonder adiea»

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 6