BLIJFT GEVESTIG BREESTRAAT 2ü A. H. S1MONIS. Uil de Omgeving GEMEENTELIJKE AANKONDIGING Gemeentelijke Vischverkoop. Aan den Gemeentelijken Vischwinkel, Vischmarkt 18 (Tel. 1225) is Dinsdag ver krijgbaar SCHELVISCH k 0.09—0.18, SCHOL k 0.15, POON a 0.08 en MAKREEL 015 per pond. N. C. DE GIJSELAAft, Burgemeester. Leiden, 16 October 1922. L. S. 1038 HIERMEDE KUNNEN WIJ BERICHTEN DAT ONZE ZAAK AGENDA. MAANDAG, 16 October Leiden. Openbare vergadering *~-„Patrimoniuiïi" Spr. de hoer R. Zuidema, Geb. Patrimo nium. Aanvang 8 unr. WOENSDAG 18 Oct. Leiden. Stad- Evangelisatie der Ger. Kerk. Openb. Sa menkomst. Kerk Hooigracht. Spr. L. van Elk. Straatprediker te 'sGravenhage. Aanvang 8 uur. WOENSDAG 18 October. Leiden. OporMire Vergadering Chr. Geref. Jong.- Veroen. Spreuken 22:6. Spreker Ds. v. d. Meiden van Dordrecht. Chr. Geref. Kerk. Aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 1%8 Yi uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. BOnd. Steenschuur 15. Apothekers dio tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: C. B. Duyeter. Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend doch alleen voor leden van dit fonds. Duur zand en Bezuiniging? Het Kamerlid de heer J. B. van Dijk hoeft aan den Minister van Waterstaat de vragen gesteld: le. Of het juist ie, dat reeds 25 September a.s. zal worden ge gund de aanleg van het baanvak Nieuwe MeerAmsterdam, waarvoor op de be groeting van hoofdstuk IX voor 1923 is aangevraagd f 750.000 onder art. 1992e. Of het juist ie, dat die gunning niet plaats heeft na openbare of onderhandsche aan besteding, doch uit de band; 3e. Of het juist is, dat die gunning zal gelden het verzetten van 2.000.000 kub. M. zand voor dat baanvak a f 1.65 per kub. M., terwijl de eenheidsprijs voor dergelijk werk be langrijk lager is. Naar aanleiding hiervan schrijft men aan de N. R. C.: Dezo zaak heeft in kringen van belang hebbenden heel wat stof opgeworpen, om dat, indien de gunning werkelijk reeds uit de hand is geschied, niet alleem van, een verregaande bevoorrechting kan worden gewaagd, doch tevens het feit moet wor den gesignaleerd, dat de staat voor eeni- ge tonnen gouds wordt bekocht. En dat in deze tijden, nu de Regeering in de eer ste plaats bezuiniging in haar vaan voert! Er is aanleiding aan te nemen, dat de voorloopige contracten tot een hoeveel heid van 1.000.000 kub. M. reeds zijn ge- tc-ekencL; als erste termijn wordt op de Staatsbegrooting voor 1923 nu f 750.000 aangevraagd, zoodat in de toekomst tel kens nog aanvragen van credieten zijn te wachten. Deze aangelegenheid is behan deld door een der hoofdingenieurs bij den Raad van Toezicht op de Spoorwegdien sten, die helaas het belang eener openbare aanbesteding heeft doen wijken voor een onder-onsje, in den vorm eener gunning uit de hand. Wanneer men denkt, dat. een prijs van f 1.65 de hoogste is, welke in %flen duurstcm en moeilijken oorlogstijd, toen de steenkolen, die ter verwerking van het zand noodig waren, f 70 per ton kost ten, werd besteed dan is deze handelwijze in hooge urate bedenkelijk, zoo niet erger lijk. Naar den schrijver uit inlichtingen, van zeer betrouwbare zijde veretrekt., is ge bleken, kan 'hetzelfde zand, nu o.a. de steenk olen prijs fot ongeveer f20 per ton is gedaald, worden geleverd tot den prijs van f 1.25 (z e g g o één gulden v ij f- entwintig cent) per kub. M., dus voorlig cent per kub. M. minder dan thans bij de gunning uit de hand i6 bedongen, zoodat. een en ander op het millioen kub. M.. waarvoor reeds gecontracteerd schijnt, eon bedrag van niet minder dan vier ton gouds uitmaakt. Toen de betrokken koof din genieur de zer dagen door andere gegadigden op zijn wiPekeurige en voor den Staat nadeeligo handelwijze werd opmerkzaam gemaakt, verklaarde hij, dat aan deze zaak niets was to veranderen. Het is te honen, dat de pas opgetreden Minister van Waterstaat, die meermalen getuigd hoeft een frisschen kijk op aan gelegenheden als deze te bezitten, dit ge val niet zonder meer zal voorbijgaan en zoo mogeliik de voorloopige contracten niet zal goedkeuren, anders moge ook nog do Kamer haar budgetrecht in dezen doen golden Een en ander stelt wederom het gevaar lijke en funeste van de bestedingen zon der concurrentie in een schel licht. BUITENLAND. De vredesconferentie. De correspondent van de „Times" te Konstanthiopel laat in verband, met de aanslaande vredesconferentie in zake het Nabije Oosten oen onrustbarenden toon fcooren. Hij zegt o.m.„Turksche aanspraken op West-Thraciö, zwak vermomd door gepraat over een plebisciet ter plaatse, de wensch van sommige nationalistische leiders om een vrode a la Brost-Litofsk, aan Griekenland op te leggen, de quaestie der capitulaties, de quaestie dor' zeeëng- ten en Mosoel kunnen alle tot een ge spannen verhouding aanleiding geven." Hij voegt hieraan het uitspreken van de hoop toe. dat de Britsche regeering moge inzien, „dat. wij nog gedurende eeni- üjep fJid ons in militair opzicht paraat moeten houden om militaire bedreigingen in het Nabije Oosten het hoofd te bieden, want de Vredesconferentie zal niet zoo spoedig eindigen als de Conferentie te Moedania." Steun van Zuid-Slavië aan Griekenland? Uit Belgrado wordt gemeld: Het blad „Nowosti" «bericht, dat Zuid-Slavië aan Griekenland diplomatieke hulp zou heb ben beloofd in de quaestie van het Nabu rige Oosten. Als compensatie zou Griekenland de volgende toezeggingen hebben gedaan: Zuid-Slavië erlangt de controle over de spoorlijn van Gefgeli naar de grens en toezicht op de haven van Saloniki; be scherming der minderheden in het gebied van Wodena, waar 200.000 Serviërs wo nen en het vrije gebruik van de spoorlijn Florida (Lerin)—Saloniki. Het ontwapeningscongres. Omtrent de conferentie der ministers van de Baltische landen te Reval over de deelneming aan het ontwapeningscongres, door Rusland op touw gezet, wordt ge meld, dat Finland, Letland, Estland en Polen aan dat congres te Moskou zullen deelnemen, terwijl verder te Helsingfore diezelfde landen een economische en te Riga een politieke bijeenkomst zullen houden. De ontruiming van Thracië. Naar wordt gemeld, is de ontruiming van Thracië door de Grieken begonnen onder controle der geallieerden. De Fran- echen en Britsche militairen trekken voor uit, al naarmate de ontruiming vordert. Het nieuw6 uit Oost-Thracië is tamelijk bevredigend. Gemeld wordt, dat sommige afdeelingen van het derde Grieksche le gercorps dreigen met een weigering, om het land te ontruimen. De meerderheid van de Grieksche troe pen zal evenwel aan het bevel van gene raal Nieder gehoorzamen. Volgens mode- deelingen van geallieerde officieren, die pas uit Rodosto zijn teruggekeerd, zijn de verhalen van Grieksche excessen jegens de Turksche bevolking in dit gebied ver moedelijk doior Khemali6tisohe propagan da sterk overdreven.Eén of twee moorden kwamen voor, maar de verhalen van bralden en moorden op groote schaal zijn volkomen onwaar. Het Rathenau-proces. Het vonnis in het Rafchenau-proces is Zaterdagmiddag geveld. De volgende straffen werden uitgesproken: Ernst Techow, de chauffeur van den auto, 15 jaar tuchthuisstraf en 10 jaar eerverlies; Hans Techow, met het oog op zijn jeugdigen leeftijd, 4 jaar en 1 maand govangenisstr.W. Gunther 8 jaar tuchf- huisstrafTilessen 3 jaar gevangenis straf; de detective Niedrig, 5 jaar tucht huisstraf; de Duitech-Nationale propa gandist, Von Salomon, 5 jaar tuchthuis straf; Plass twee jaar gevangenisstraf en Schütt en Diestel twee maanden gevange nisstraf. Warnecke, Steinbeck, Ilsemann Voss werden vrijgesproken. De kosten van het proces komen ten laste van de veroordeelden. Daar Schütt en Diestel reeds twee maanden in voorarrest hadden gezeten, werd hun invrijheidstelling gelast.. Ernstige onlusten te Berlijn. Het stadskwartier om het vroegere kei zerlijk slot te Berlijn was gisteren weder een tooneel van een bloedige botsing tus- schen de politie en een aantal demon- streerende communisten, waarbij, voor zoover reeds kon worden vastgesteld, twee of drie personen het le ven verloren, terwijl ongeveer 30 personen verwondingen op liepen. Door den rechtscb-radicalem „Bond voor Vrijheid en Orde" was een vergade ring belegd in bet. circus Busch om daar te demonstreeren tegen den nood, waarin Duitschland verkeert. De communistische „Rote Fahne" had reeds eenige dagen geleden de aandacht op deze vergadering gevestigd en be weerd, dat het hier een verdekte opmarseb van de Orgesch betrof. Het blad had van de communistische arbeiders verlangd, dat zij een tegen-demonstratie zouden houden en het circus Busch reeds te voren zouden bezetten. De hoofdcommissaris van politie had zich eergisteren tegen het voornemen der communisten uitgesproken. Hij verklaar de, dat de „Bond voor Vrijheid en Orde" geen reactionnal'r karakter droeg, omdat het bestuur van dien bond bestond uit jtwee Duitech'-nationaie en éém democra tische afgevaardigde en één afgevaardigde van het centrum. Met het oog op het wet telijk 6tatuut voor de vrijheid van verga deren werden daarom de noodige politie maatregelen aangekondigd. Gistermorgen om zeven uur had een aantal communisten het circus Busch reeds bezet. Zij hadden de zes politie agenten, die daarvoioir de wacht hadden gehouden, gemakkelijk de baas kunnen worden. De politieagenten werden ontwapend en mishandeld. Toen tegen omstreeks negen uur de eerste leden van den „Bond voor Vrijheid en Orde" kwamen opdagen, werden zij on middellijk door de communisten aange vallen. Een wielrijderspatronille der poli tie, die ter assistentie wa6 aangerukt, werd eveneens aangevallen. De agenten werden van de fietsen gesleurd en hun rij wielen werden gestolen. Inmiddels was nieuwe versterking ko men opdagen en thans was do politie in staat de menigte langzaam het plein te doen ontruimen. TVn tweetal leid ere der communisten v. ...n gearresteerd. Op hop. worden mes sen, dolken en knuppels gevonden. Vele personen liepen bij de ent ruiming van het plein verwondingen op. Van de politie agenten kreeg er één een messteek in het onderlijf, waaraan deze reeds is overleden. Een ander werd den schedel ingeslagen en men vreest voor zijn leven. Het i6 moge lijk, dat nog meerdere personen inmiddels aan hun verwondingen zijn overleden. Terwijl nu de omgeving van het circus- Busch van demonstranten was gezuiverd en de vergadering van den bond kon plaats vinden, speelden zich in verwilder de straten nog tal van boisingen af. Troe pen communisten hielden eenige rijtuigen aan, waarin een aantal studenten wa.ren gezeten, die op weg waren naar de uni versiteit in verband met de recto raats plechtigheid. Een handgemeen met de stu denten. volgde, waarbij harde klappen werden uitgedeeld. Gebleken is, dat de commu nisten zich voor hun demon stratie de hulp hebben verze kerd van do bewoners van het Asyl voor Onbehuisden. Aan de dakloozen hadden zij 13 mark beloofd en aan hun leider 200 mark. Vijf honderd werkloozen namen aan de demon stratie deel. De politie heeft reeds honderd arresta ties verricht, meerendeels van leden van den zoogenaamden „Proletarischen Ge zondheidsdienst". Na vaststelling van hun identiteit werden de meesten evenwel weer op vrije voeten gesteld. Degenen, die als de aanstichters werden beschouwd, weTden echter in arrest gehouden. De politie heeft een belooning van 500.000 mark uitgeloofd voor dengene, die mededeeUngen kan verstrekken over de aanstichters en de deelnemers aan deze actie, voor-al over hen, die schuld hebben aan den dood van de slachtoffers. Spoorwegstaking in Zweden. Op de Zweedsche particuliere spoorwe gen is een staking uitgebroken, die thans 5000 man omvat. Het is het langdurigste spoorwegconflict dat ooit in Europa is voorgekomen. De regeering zal vermoede lijk binnenkort pogingen tot bemiddeling in het werk KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Tweetal. Te ÏJsselmuiden en Grafhorst: H. A. Leenmans Jr. to Bodegraven en M. B. Verkerk te Gouderak. Beroepen. To Overdinkel (toez.): D. E. Booke te Schagen (N.-H.); te Garderen: M. B. Verkerk to Gouderalt. Aangenomen. Naar Amsterdam: J. P. v. Bruggen te Delfshaven; Naar LexmondS. Goverts to Oostor-Nijkerk (Fr.) Bedankt. Voor BlokzijlP. Siemelink te Gaastmeer; voor Rotterdam: H. W. J. C. Han sel aar to Hoerjanedamvoor Drieeum: H. Jap- chen te Den Bommel; voor Staphorst: B, N. B. Bouthoorn te Wapenveld (Geld.) GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Meerkerk: E. J. van Voorst te Kootwijk; te Laren (N.-H.): W. Beek te Pijn acker-N ootdorp. Aangenomen. Naar Harmeien: H. Brink man te Weeterlee. CHR. GEREF. KERK. Tweetal. Te Schiedam: J. W. Geels te Apeldoorn en K. Groen te Zwijndrecht. Beroepen. Te Schiedam: K. Groen te Zwijndrecht. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal. Te Lisso: M. Hofman te Rijssen en H; Kievit Jzn. te Veenendaal. Beroepen. Te Lisse: M. Hofman te Rijs- sen. Niet meer beroepen. Te Belling-Oude Schans komt 5 Nov. één der predikanstplaatsen vacant (vac. ds. v. Apel doorn). Voorloopig zal geen predikant worden beroepen, omdat do kerkvoogdij zich verzet- tegen hetreglement op de predikantstractemcnten. Naar Kcrkinstitneering? De „Heraut" meldt, dat vanwege de Geref. Kerk van Zeist (en wel door Ds. W. Verhoef) to Bunnik Bijbellezingen zullen worden gehou den. Voorts, dat men in den omtrok van het Vliegkamp te Soe6terberg behoefto gevoelt aan samenkomsten waar het Woord Gods wordt go= bracht. Do Geref. Kerken van Soest en Amers foort overleggen met die van Zeist aangaande een nieuwe grensregeling in verband met dit feit Verkiezingen. T© Vlaardingen bad Woensdag j.l. de verkies zing plaats van 12 gemachtigden in het Kies college der Ned. Hcrv. Gemeente. In totaal werden uitgebracht 728 stemmen, terwijl het aantal kiezores 1135 bedroeg. Op lijst A (Geref. Bond) werden 347 stemmen, en op lijet B (Con fessioneels Vereen.) 329 stemmen uitgebracht. Vrije Universiteit. Vrijdag 20 dezer, den stichtin gedag der Vrije Universiteit zal de rector-magnificus, mr. P. A. Diepenhorst, 's namiddags 3 uur in het gebouw der Mij. voor den Werkenden Stand te Amster dam eeno rede houden. Uit het Sociale Leven. Nod. Chr. Landarheidershond. Donderdag 12 October vergaderde te Utrecht in hot gebouw van den U. C. B. het hoofdbe stuur met het algemeen bestuur van den Nerf. Chr. Landarbeidersbond. Verslag werd o.a. gedaan door den Bondsse- cretaris Yan de onderhandelingen van hot hoofd bestuur met den Minister van Arbeid en den Dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling, die geleid hebben tok' over eenstemming inzake bijdragen en uitkeeringen van bet werkeloosheidsfonds. Voorts bevatte de agenda verschillende voorstellen, die allen betrokking hadden op de te houden algemeens vergadering. Besloten werd deze te houden in de oerste helft van December te Utrecht. Voorts om deze vergadering zoo in to richten, dat een van de drie zittingen beschikbaar is om een spreker te laten optreden, tor behandeling van een sociaal onderwerp. Voorts weiden behandeld de verschillende voorstellen van het hoofdbestuur en de afdee lingen voor de algemeen© vergadering. Het ad-- vies hierover van het hoofdbestuur werd door liet algemeen bestuur aanvaard en bekrachtigd. Rapport werd uitgebracht door de controle commissie die over oen verloop van zes maan den de boeken en bescheiden van den Bondspen- ningmeester heeft nagezien. Dit rapport luidde gunstig. Een overzicht van de tegenwoordige etand van de Bondsfinancdën werd gegeven door den hoor Koning, die met 1 October j.l. afgetreden is als Bondspenningmeeeter wegens zijn vertrek naar Zwolle bij de drukkerij „Veritas." Ook werd nog behandeld de concept begrooting voor 1923, die met- een kleine wijziging do goedkeu ring kón wegdragen. Ontslag personeel. Aan de Scheepsbouwmaatschappij Nieuwe Wa terweg to Schiedam zijn weer ongeveer 100 werk lieden ontslagen. Dit ontslag staat in geenerlei verband met de staking, die kort geleden daar uitbrak, maar is uitsluitend het gevolg van ge brek aan werk. Indien geen verbetering intreedt zal de direc tie genoodzaakt zijn, het personeel nog meer in te krimpen. Thans werken neg 1300 arbeiders aan de Nieuwe Waterweg; juist 1/3 gedeelte van het aantal dat in den druksten tijd te werk werd gesteld. Inkrimping van wórktijd. Met ingang van 1 November a.s. zal voor de werklieden in de afdecling houten scheepsbouw van de Kon. Mij de Schelde te Vlissingen een werktijd van 3 dagen per week worden inge voerd, in verband met gebrek aan werk. LEIDERDORP. Naar ons van welingelichte zijde wordt gemeld, worden er doer het Gewest Heiland van de Christelijke Bond van Gymna* stiek-Vereenigingen in Nederland, pogingen in het, werk gesteld om in ons dorp te komen tot de oprichting van een Chr. turnvereeniging. Bravo Het wordt tijd dat ons Christenvolk hier ter plaatse eens gaat begrijpen dat neutraal?? ook op dit terrein uit den booze is. Wij vertrouwen vast en zeker dat onze A.R. dorpsgenooten dit streven zullen steunen door het lftl laten werden van hunne kinderen. De leesbibliotheek in „Irene" is veer den a.s. winter weer geopend. Het vorig© jaar werden 476 boeken uit gereikt, De bibliotheek telt 308 nummers. Aangekocht werden 12 boeken, terwijl 10 boeken ten geschenke werden ontvangen. De bibliotheek is geopend 's Woensdags van half 12 tot half 1. Hét leesgeld be draagt. 3 cent. Burgerlijke Stand. Bevallen: S. S. Heogendoorn geb. van 't Riet d. Getrouwd: Js. van Winkel en M. Borre- man. RIJNSBURG. Een 5-jarig jongetje viel aan het Moleneind alhier van eenwagen, met het noodlottig gevolg, dat de kleine overreden werd en onmiddellijk dood was. Burgerlijke Stand. Geboren: Janna d. van J. van Drengelen en G. Hoeven Adriana Jacoba d. van P. Oostenrijk en H. Haks Jan z. van J. Noort en L. van der Vijver. Getrouwd: T. Zandbergen wedr. v. Jn. van Delft 36 j. en J. Nijeboer 34 j. N. van den Eijkel 24 j. en B. Vereteeg 23 j. W. van den Toorn 29 j. en M. van Klaveren 27 j. Ondertrouwd: W. M. Kolderman jm. 24 j. te Leiden en N. van der Vijver jd. 24 j. J. van Egmend jm. 23 j. en J. Kort jd. 20 j. te Valkenburg Z. H. Pauw jm. 23 j. en J. Kuyt jd. 18 j. te Katwijk OverledenJan Koot 3 j. en 11 mn<ï. z. van C. M. Koot en G. Zwaan. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Trijntje d. van A. B. Maagdelijn en W. Varke- visser Henderina d. van A. J. Hoek en H. de Mooij Gerrit z. van G. Kuijt en T. van der Plas Gijsbertus z. van D. ran der Niet en G. Minnebrand Cornelis z. van G. Meij- vogel en G. Koelowijn Immetje d. van G. van Duijn en T. van der Boon Cornelis z. van J. Hoek enA. van Duijn Johan Wilhelm z. van C. H. Schuitemakor en J. van der Heeft Agada d'. van J. van der Bent en N. Zwaan Teunis z. van D. Durieux en A. -Vos Jo hanna d. van A. Hartkamp en P. Veenstra Hendrik z. van H. Noort en J. M. vaji Klaveren Cornelis z. van C. Dubbelaar en J. van der Plas Wilhclmina d. van C. van Rijn en W. Krijgsman. Ondertrouwd: Barend Bastiaan en Lena Messemaker Anton Spierenburg en Jaantje Hoek Jan van "Boelen en Annetje Ouwehand. NOORDWIJK. Burgerlijke Stand'. Geboren: Jacob z. van J. van Kouwenhove en E. Koud- staal Alida d. van M. v. d. Niet en A. Vink. Getrouwd: J. C. Caspers 24 j. en M. E. Bcöker 25 j. P. C. v. d. Raadt 28 j. te Haarlemmermeer en E. M. Duivenvoorden 23 j. te Noordwijk. Overleden: H. M. Lau 37 j. Men ibe thans bezig verschillen^ de verbeteringen in onze gemeente aan te bren gen. O.a. wordt de spits van den gemeentetoren van een nieuwe leibodekking voorzien. Ook de intree van ons dorp heeft een aardig aanzien gekregen door het aanbrengen van een platsoon- tje op het overwelfde gedeelte van den sloot bij de Schieweg. NOORDWIJKERHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Maarten z. van C. Leeflang en A. Schaap 0ustavu8 z. van A. C. Romijn en A. E. Brewster Adrianue z. van C. Broekhof en G. Weyera. Gehuwd': P. van Schaik en S. Zwaan L. v. d. Lans en M. Witfeman. Overleden: W. Boot 1 j. z. M. Krou- ger m. 63 j. van Zaandam (St. Bavo.) J. Duivenvoorden m. 58 j. Tb. Koekenbier m! 40 j. van Haarlem ((St. Bavo). SASSENHEIM. Burgerlijke Stand'. Geboren:; Josephus Hendrikus Cornelis z. van J. v. Dieet en J. J.' Mink. Ondertrouwd: J. H. Hofman 26 j. erv S. W. Verhoog 23 j. P. v. Went 27 j. en G. H. M. v. Niekerk 24 j. VALKENBURG. In verband met het feit dat eerstdaags de volksbibliotheek alhier weer wordt geopend, ie in de vorige weok een vergadering gehouden door de beheerders van deze instelling. O.a. werd daar medegedeeld, dat het- vorig seizoen 2 Nov.6 April, 1656 boeken werden uitgegeven. Do penningmeester had een batig saldo van f 76.39 te boeken. Burgerlijke Stand Ondertrouwd J. van Egmond jm. 23 j. te Rijnsburg en J. Kort jd. 20 j. Tot leden van het college va O Zetters zijn herbenoemd de heer en A. Peet en J. Visser. HAARLEMMERMEER Het maken van een electrische lichtinstallatie in de in aanbouw zijnde Land bouw-Win terschool te Hoofddorp is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer H. J. Barto- lings te Amsterdam. LISSE. Burgerlijke Stand. Bevallen:) E. Westering—Draayer k. Gehuwd: J. v. d. Louw en H. Halfschepel. ALPHEN AAN DEN RIJN. Van 5. tot 12 October hebben zich in deze gemeente gevestigd H. Eyken uit Roermond J. B. Evken nit Budel J. R. de Leeuw uit Rotterdam K. de Jong uit Waddingsveen C. Kooij uit Scha-» gen H. A. UtkirscÊ uit Riga P. v. Ann sterdam uit Schiedam M. Verlaan uit Voor schoten Kinderen Verkaik uit Boskoop i Kinderen Heij uit Rotterdam, geh. Martha-Sticlw ting alhier. In dienzelfden tijd vertrokken T. v. d. Bijl naar Leiden E.''Lokerse naar Rotterdam J. L. Goudsmit naar Hilvedsum H. Sweris naar Rotterdam A. M. v. d. Loo naar Hazerswoude A. M. v. Velzen. naar Haastrecht A. van Zwieten naar Bok terdam A. M. v. Velzen naar terdam A. M. Panne vis naar Utrecht G. t A. Boumans naar Utrecht A. Klootwijk naar Moerkappell© G. E. Maaijen naa Maassluis M. Gottenbos naar NoordkAmerika J. F. v." Vliet naar 's-Gravenhage. Gemenad Nieuws Ongelukken. Te Iersekc heef de vrouw van een landbou wer in den s>tal een stoot van een jong rund; gekregen. Zij -viel, bekwam een hersenschud ding en is aan de gevolgen overleden. In baar woning te Rotterdam is de 72- jarige weduwe W. H. van een trap gevallen cn aan de gevolgen overleden. Te Vreeswijk is op den openbaren weg het lijk van een 12-jarigen jongen gevonden, die waarschijnlijk overreden is dGor een auto. Bloedvergiftiging. Te Rheden krabde de 16-jarige Hendrika S. een puistje in het gezicht open. Door dr. War ren werd bloedvergiftiging geconstateerd. Het meisje is aan de gevolgen overleden. Een oplichter. De Haagsche politie hoeft den 38-jarigen baron van P. aangehouden, daar hij zich scbul-, dig zou hebben gemaakt aan oplichting vafi, twee winkeliers aldaar, voor een Wms reu* een paar honderd gulden. Verder wordt bij verdacht van verduis^ ring van ongeveer 1000 ten nade^B va% eenige werkgevers. De verdachtewas In d:eiv4".- van den Raad van Arbeid. -GcmcV-ev1 - on daardoor onvoorzichtige geworden na'veons gaven hem het geld om daarvoor voor hor ze- gels te plakken, maar de bereidwrr.cnoei plakte geen enkel zegeltj-e en heef', r men vermoedt, het geld er door gebracht- Do knoeierij moest spoedig uitkomen er. kwam ock spoedig uit. Het. spreekt vanzelf, dat de administratie van den Raad van Arbeid met het geval niets uitstaande heeft. De Rand van Arbeid is ook niet benadeeld, alleen d° al te goedgeloovige werkgevers, die hun pBknlich't. verzaakten. „Vad." Onveilig platteland. Toen de 78-jarige M. te Colmont, gem. Voe rend-aal, aan het aardappelen rooien was, drong een dief im de woning, waarin zich al leen de 76-jarige vrouw bevond, door bet in drukken van een ruit. Toen de vrouw in een ander vertrek kwam, was dc dief, die ae deur versperd bad, bezig met het inpakken van al lerlei zaken. De dief vluchtte en kon nicl wor den achterhaald. Het geheimzinnig geval te Bergen. Naar de „Te!." -meidit, beeft de Voogdijraad! i te Alkmaar uit een door- dc commissieleden Stroink en V. Kley. ingesteld onderzoek, de j overtuiging gekregen, dat ook het 14-jarig zusje van Guus bij de zuster in verkeerde banden is i en veel kans liep voor dien slechten weg te worden opgeleid. De secretaris, mr. Dor beek» bc-gaf zich met de gegevens, in hel belang van) heit. meisje, Vrijdag naar Utrecht on wist van; j den officier van justitie ook de voorloop','."? toe- wijzing van het meisje aan den Voógdijraa-1 te J verkrijgen. Telegrafisoh stelde bij zijn medele- J den hiermede in kennis, die zich dadelijk naa* Bergen begaven om het meisje op ,to vorderen, omdat bet bun bekend was, dat de zuster meif -j dc m-oedcr en het meisje r.aar Duitschland wil- de -vertrekken. 1J De heeren kwamen juist bijtijds om hei 3 meisje te redden, aangezien de zuster juist voor Zaterdagmorgen 5 uur een. auto had steld om naar Duitschland af te reizen. IIet meisje is nu, in afwachting van een definitieve 1 beslissing door de rechtbank, door den Voogdij-Jj raad aan do hoede van een dame in Bergen toé. ^trouwd. floo lichtvaardig de psychiaters hun

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2