Dagblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.59 PER WEEK i 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - MAANDAG 16 OCTOBER 1922 No. 769 9 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS. DES ZATERDAGS ItUtT PER GEWONE REGEL s 10.221 KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens INGEZONDEN RECLAMES DUP^' ARIEF 30 voorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij voornitbetaling. ï-ï V De vrijheid der school. De tijden veranderen en de omstandig heden wijzigen zich, maair de strijd der beginselen blijft. ■Ook op het gebied van het onderwijs. Dit wordt ens weer eens opnieuw ge leerd in een zeer merkwaardig artikel in „Het Schoolblad", het orgaan van het Nederland &ch Onderwi jzers-Genooifcschap Op den voorgrond wordt gesteld dat aan het recht der oudere om hunne kinde ren op te voedien in een door hen te bepar len gerst niet mag worden geraakt. Maar onder deze conditie, dat de neutraliteits clausule ook van kracht wordt verklaard voor „C o n f e s s i o- noele Overheidsscholen bij de wt bekend als bijzonder Onderwijs". Men werkt deze stelling als volgt uit ereenvoudigde spelling): Als er één ding is, dat zonneklaar de middeleeuwse grofheid demonstreert, die nog steeds 't alles behalve benijdbare erfdeel vormt van alle onderwijs, waar de kerkgenootschappen de eerste viool spelen, dan i 't de v r ij h e i d, d i e de onderwijzer daar heeft, om dingen te leren, te dioen of toe telaien, dieetrijdig zijn met de eerbied, verschul digd aan de godsdienstige begrippen van andersden kenden. Die vrijheid moet de onder wijzer der confess ionele overheidsBchool ontnomen worden, niet alleen omdat hij ambte naar ie der burgerlike gemeenschap, betaald wordt door hen, wier godsdien stige overtuigingen hij 't recht heeft aan te randen die vrijheid moet de onderwijzer der confessioneele over heidsscholen ontnomenworden, omdat ze vloekt tegen 't karakter der gemeen schapsschool, omdat ze riekt naar 't bloed van de martelpaal en de rook van do brandstapél, omdat ze als smerig anachronisme, waarvan 't ons eteed6 onbegrijpelik zal blijven, dat de Chris- telike onderwijzers 't niet reeds lang over de schutting hebben geworpen, iedereen bezoedelt, die er mee emgaat. Men kan voor de waarheid getuigen zonder zijn naaste te kwetsen in wat hem 't heiligst is". En dan verder: „We hebben doen zien, dat' de Ge meenschap op de goede weg is, als ze tracht, ook in ander opzicht de bewe gingsvrijheid van d»e bestu ren der confessionele over heidsscholen langzamerhand in te korten en 't daarheen te lei den dat ook in die scholen tegelijk met de openbare overheidsscholen de nieuwe gedachte haar intree doet, dat ook daar de gemeenschap wordt ingeleefd en geleerd en dat de kerkgenootschap pen niet langer in de gelegenheid wor den gesteld de school der gemeenschap dienstbaar te maken aan hun bijzondere doeleinden, voor zoover deze met 't ge meenschapsbelang in etrijd zijn. De onderwijzer der confessionele overheidsscholen worde, onder toeken ning van v-oldoende invloed van de schoolbesturen op zijn benoeming en ontslag, resp. overplaatsing, volle dig staatsambtenaar en er- lange aldus de onafhankelijkheid, welke hij bij de uitoefening van zijn buitengewoon moeilik ambt zeker noo dig zal hebben". Als dit fanatieke schrijven één voor deel heeft, dan is het zeker wel de grotote duidelijkheid. Onomwonden wordt hier toch geëischt, dat de Christelijke school van haar eigen aardig karakter geheel zal worden be roofd en dat van de vrijheid onzer scholen niets zal overblijven. De bewegings-vrijheid der besturen moet verdwijnen en de onderwijzers ge maakt. tot „volledige" staatsambtenaren. De kans dat dit „Schoolblad'Mdeaal verwezenlijkt zal worden is voorhands niet groot. Maar 't zou toch al zeer onverstandig zijn indien met de hier gegeven waarschu wing geen rekening werd gehouden. Het bestaan van onze 6oholen is verze kerd. Maar de strijd om de v r ij b e i d be gint misschien eeret recht. STADSNIEUWS. Gereformeerde Kerk. Door den Kerlceraad der Geref. Kerk alhier is in zake Oegstgeest de volgende regeling getroffen: Er zal te Oegstgeest worden gearbeid om eerlang, zoo spoedig als zulks moge lijk en raadzaam blijkt, te komén tot inistitueering der Geref. Kerk aldaar. Die arbeid staat ouder leiding van den wijk- predikant. met de- te Oegstgeest wonende Kerkeraadsleden. Tevens is bepaald, dat van al de con tributies, door de broeders en zusters on der Oegstgeest wonende, een vast bedrag in de Kerkekas van Leiden vloeit; de rest wordt onder beheer des Kerkeraads bei- waard en gevormd tot een fonds voor den arbeid te Oegstgeest. Een afzonderlijke subcommissie van de Commissie van Ad ministratie te Leiden is benoemd, bestaan de uit de kerkeraadsleden te Oegstgeest en de broeders, die het voorl. bestuur van de Vereen v. Chr. belangen aldaar vor men, de hoeren C. de Graaf (ouderh); A. T. Kraan, Wilms, den Ouden, v. Egmond en J. C. Wirtz, die met het innen van contributies belast zijn. Indien Oegstgeest tot zelfstandige kerk- formatie in boven genoemden zin komt, gaat gemeld fonds en het eventueel te Oegstgeest gestichte gebouw aan die Kerk over. De inning der contributies zal door gaan op dezelfde wijze als thans. Deze regeling wordt geacht te zijn inge gaan 1 Juli j.l. Stadsevangelisatie. De Commissie voor Stadsevangelisatie der Goref. Kerk hield Vrijdagavond haar vergadering in hot gebouw aan den Morschweg. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, Ds. H. J. Kouwenhoven, kwam, als gevolg der reglementsherziening, wel ke in de vorige vergadering tot 6tand kwam, aan de orde de samenstelling der nieuwe commissie. Na korte discussie werd besloten deze te doen bestaan uit 13 le den, t.w. 2 leden van don Kerkeraad en verder voor elke tak van arbeid één lid. In deze vergadering konden daarvan al 9 leden worden aangewezen, terwijl de af- dectingem: Jongenssamenikometen, Hand werken, Moederkrans en Bibliotheek voor het eind dezer maand voor een vertegen woordiger (ster) zullen zorgen. Gevolg van deze samenstelling is dat de oude Sub-Commissie i6 verdwenen en in plants daarvan het Evangelisatiewerk nu naast de Commissie wordt verricht door „medewerkers(sters)". De ontbinding der oude Commissie en de verwijdering van enkele oude leden daaruit geschiedde zonder eenigen vorm van pro cos en zoo kreeg deze zaak haar beslag, waarvan gehoopt wordt, dat deze veranderde wijze van werken zal nopen tot verhoogde actie, elk in zijn of haar afdeeling. Mocht een vroeger bericht misschien den indruk hebben gewekt alsof de Comm. v. Stadsevangelisatie er het bijltje bij neer had gelegd, men weet nu, dat juist het omgekeerde met het behandelde ter vorige vergadering bedoeld werd. Nadat nog een en ander was geregeld voor de samenkomst op a.s. Woensdag in de Hoioigrachtkerk waarin de heer Van Elk, straatprediker in Den Haag zal op treden, werd nog een kort reglement voor het werk der Bijbeltent-Commissie behan deld en aangenomen. De vergadering werd daarna op de ge wone wijze met dankgebed Tehuis voor Militairen, In de gisteravond gehouden ring van het Bestuur vau bovengenoemd Tehuis, werd het onlangs benoemde nieu we bestuurslid, de heer J. P. Mulder, als zoodanig geïnstalleerd. Op 't kantje af. Hedenmiddag werd een jongen die op de Breestraat liep everreden door een wiel rijder die in volle vaart uit de Vrouwen- steeg kwam fietsen. Op hetzelfde o ogenblik kwam van de richting Noordeinde een auto aanrijden. Had niet de bestuurder in een ondeel baar re ogenblik de auto tot staan ge bracht, dan zou een noodlottige- aanrijding onvermijdelijk zijn geweest. Door de tegenwoordigheid van geest van den chauffeur werd dit echter voorkomen en kwam de jongen met een pijnlijken arm en den schrik vrij. Zaterdag j.l. werd aan de Haarlem mertrekvaart alhier onbeheerd aangetrof fen „een kalf". Nadere inlichtingen zijn voor den be langhebbende te bekomen aan het com missariaat yan Politie. Bij Kond. besluit is voor den verderen duur van het studiejaar 1922—1923 be noemd tot rector-ma gnifieus yan de rijks universiteit alhier, dr. L. van Itallie. Woensdag 18 October zal het, naar ons gemeld wordt, 25 jaar geleden zijn, dat de.heer P. J. C. Goddijn in perceel Heerensbraat 15, zijn salon vestigde voor Scheren en Haarsnijden. De heer Goddijn heeft in de loop dezer 25 jaar steeds ge tracht zijn zaak tot grooter bloei te brengen, welk 6treven met succes bekroond is. Zijn salon behoort dan ook tp't een der drukst bezochte ter dezer stede. Gistermiddag had op de hoek Haar lemmerstraatPrinl^sselcade een aanrij ding plaats tusschen een onbekend geble ven wielrijder en de 76-jarigie wed. B., waardoor laatstgenoemde zich niet ernstig aan de heup bezeerde. Zaterdagavond omstreeks 7 uur is wiel ontvreemd. Meerdere berichten berei ken ons weder over het forcceren van deu ren etc. Men zij op zijn hoede. Door mevrouw W. van Itallievan Einden 'is bij den Raad de volgende mö- tie aanhangig gemaakt: De Raad, van oordeel dat bijzondere omstandigheden het wenschelijk maken de bevolking behulpzaam te zijn bij het ver krijgen van goedkoope groenten en aard appelen, noodigt B. en W. uit hiertoe de noodige maatregelen te willen nemen. En wel op één der drie volgende wijzen: lo. door de opening van gemeentelijke winkels of van een gemeentelijke hal 2o. door het de bevolking mogelijk te maken van de warmoeziers bij de veiling te koop en; 3o. door het helpen bevorderen van de oprichting van een groentenmarkt, zo o als die in vele steden bestaat. De Chr. Scherpschutters-Vereeniging „Willem van Oranje" hoopt, do tot heden uitgestelde schietwedstrijd met scherp op de B. W.-schijf, tot sluiting van het zo merseizoen, te houden D.Y. op Zaterdag a.s. 21 Oct. n.m. te 3 uur op de Garni- zoonsschietbanen te Katwijk. Onder vele blijken van belangstel ling herdacht heden onze stadgenoiote, mej. de wed. Joh. JansenBekkering, den dag. waarop zij voor 40 jaren in dienst trad bij do Fa. Wed. A. Dieben en Zoon, Witte Singel 97. Aangezien eenige weken geleden haar man overleden is, kon van uiterlijk feestbetoon natuurlijk geen sprake zijn, waarom men dit feit in intie- men kring vierde. Als blijk van waardee ring ontving zij van de fa. een enveloppe met inhoud en van het personeel een aar dig cadeau. Het is zeker wel afzonderlij ke vermelding waard, dat haar onlangs overleden echtgenoot ook 36 jaren de zelfde firma heeft gediend. De heer D. Jager, directeur van de N.V. Nettenfabriek van dien naam alhier iö benoemd tot agent van de Ned. Bank. „Panorama" van deze week geeft naast interessante snelkieken van de 3 October-foesten te Leiden een buiten gewoon goede foto van den heer J. H. van Katwijk, pedel bij de Rijksuni versiteit alhier, die bij zijn zilveren jubi leum als zoodanig buitengewone be langstelling ondervond o.a, van onzen Burgemeester en van de professoren. Ver der een goede foto van den heer J. R o- m a n e s k o die 1 Jan. aftreedt als direc teur van het markt- en havenwezen alhier. Do Koningin te Heldor. Te Helder is Zaterdag door H. M. de Koningin een monument voor de marine- slachtoffers onthuld. Prof. Blok hield een gedachtenis rede. Het monument is oen schepping van den beeldhouwer A. G. van Loon. Het heeft de volgende symboliek. Een vrouwenfiguur stelt, voor het Ne- derlandsohe volk, hulde brengend aan de omgekomenen door zegenend de rechter hand uit te strekken boven het slachtof fer. De linkerhand 6teunt op het onklare anker, het vertrouwen op de Marine voor stellende. Een slachtoffer, aangespoeld op de kust is gedekt door de Nederlandsche vlag, welks plooien worden vastgehouden door een kind, symbool van het komende geslacht, dat hulde brengt aan de onver schrokken. mannen hunner plicht. Op den eere-zuil zijn de namen van alle slachtoffers gegrift. Daarboven zijn ge beiteld de wapens, van Nederland en Ne- derlaiidscb Oostilndië. Ook inlandscbe schepelingen hebben hun leven gelaten voor ons Vaderland. De zuil, welke acht meter hoog is, ie vervaardigd van Moezel-kalksteen, drie treden van graniet liggen daarvoor. Het monument, wordt afgesloten door kettin gen, afkomstig uit de „G 11", die bleef bij een mijnramp. Zij hangen tusschen vier zuilen van, graniet. De Koninklijke fabriek van Zilverwer ken te Zeist heeft een gedenkpenning, met een afbeelding van het monument, ont worpen door den heer Van Loon, gesla gen. Een dochtertje van den beeldhouwer heeft, de Koningin deze penning aangebo den. Vereenvoudiging in de Verzekorings- wetgeving. De „Maasb." deelt een en ander mede omtrent de plannen van Minister Aalber- se ten aanzien van de verzekeringswetge ving. Er zal een vereenvoudiging plaats vin den, bestaande in hoofdzaak in het door voeren van één en hetzelfde stelsel voor de versohillende sociale verzekeringswet ten. Welke precies de gemeenschappeliike basis zal zijn, is moeilijk te zeggen, omdat de- hervormingsplannen zich nog in een eerste stadium bevinden. Maar waarschijn lijk zal, bijvoorbeeld wat de premie-beta ling betreft, het systeem van de Ongeval lenwet met haar loonlijsten worden aan genomen. Het zegeltjesplakken voor de Invalidi- teits- en iouderdomsverzrkcring komt dan te vervallen en. in plaats daarvan zal dan de premiebetaling voor deze en de andere sociale verzekeringen (ziekteverzekering) over dezelfde loonlijsten verrekend wor den. De bedoeling is voorts om een Sociaal Wetboek te maken, waarin bijvoorbeeld' in hoofdstuk I de algemcene bepalingen worden neergelegd; in hoofdstuk II de Ziekteverzekering; in hoofdstuk III de Ongevallenverzekering; in hoofdstuk IV de Invaliditeits- en Ouderdomsverzeke- ring enz. Natuurlijk zal deze omvangrijke ar beid, waarbij de bestaande verzekerings wetten geheel zullen moeten worden om gewerkt, geruimen tijd in beslag némen, maar toch denkt de minister van Arbeid met zijn wetboek in 3 jaar geheel gereed te zijn. Eén jaar zal noodig zijn voor de principioele voorbereiding; één jaar voor het- ontwerpen van het wetboek; en één jaar voor de behandeling ermw» Ac&y de S tai en-Generaal. De invoering van deze utiiformeering en verteenvoudi ging der verzekeringswet ten zal 'niet alleen een bezuiniging bren gen op de Staatsuitgaven, maar belooft ook economischer te zullen zijn voor hen, die zoo belangrijk in de kosten van de so ciale verzekeringen moeten bijdragen. De halve cent uit de administratie. De Minister van Binneniamdsehe Zaken heeft de besturen uitgenoodigtd, van nu af aan, voor zoover wettelijke regelingen zioh daartegen niet verzetten, den hal ven cent in de administratie weg te laten Aan bot Departement van Financiën wordt een regeling voorbereid, welke de wettelijke be zwaren tegen het verwaarloozen van den h-alven cent za.1 opheffen. In geval er wettelijke bezwaren zijn tegen verwaarloozing v»lm Ven cent, wordt verzocht de sommen naar boven tot een cent af te ronden. Op deze wijze wordt verkregen, dat, in afwachting van wet telijke regeling, welke verwaarloozing be oogt, de halve cent aanstonds Geheel uit de administratie vervalt. De directeur-generaal P. en T. Uit zeer betrouwbare bron verneemt de „Avp." dat het ambt. van directeur-gene raal der Post en Telegrafie voorioopig slechts door een ambtenaar zal worden waargenomen. De tegenwoordige minister van Marine moet n.l., gelet op het pré caire bestaan eens Marine-ministers, ale voorwaarde bedongen hebben, dat de be trekking van chef der Posterijen voor hem zou worden opengehouden. Belangrijke bezuiniging. Bij de behandeling der begrooting bracht de gemeenteraad van Grootebroek de volgende bezuinigingen aan: Het sala ris van den burgemeester werd verlaagd van f3000 op f2000; van den secretaris van f2800 op f2000; van de wethouders van f300 op f200; van den ontvanger van f1350 op f 1000van de ambtenaren ter secretarie van f 2500 op f 1650, en van den gemeente-veldwachter van f1800 op f 1700. De opheffing van „Landbouw". In verband met. de voorgenomen ophef fing van het departement van Landbouw, N. en H. vernemen wij, dat het thans in de bedoeling ligt de onder d't Departe ment ressorteerende werkzaamheden al du 9 te verdoelen, dat Landbouw en Visscherij wordon ondergebracht, bij het Departe ment van Binnenlandsche Zaken; Nijver heid en Handel bij het Departement van Arbeid en Mijpwezen en Scheepvaart bij -het Departement van Waterstaat. Stoombootdienst AlkmaarLonden. Naar uit Alkmaar gemeld wordt., :'s do nieuwe stoombootdienst Almaar—Lon den wegens gebrek aan belangs'elling stopgezet. B—1^—t—LJWJJ-Bi'lUWI P£UILLEÏ@N. Vervolgd en bevrijd. Historisch verhaal uit don Napoleontischen tijd. 23) Ik schaam me je broerschap, zei ik, hoe kan ik zeggen wat ik niet weet? Ik heb een uitnoodiging ontvangen voor een rijtoer- tje, maar er werd bijgevoegd dat geen bij zonderheden medegedeeld werden voor we op weg zouden zijn, omdat als Martin de Wilde er achterkwam, de 'beele stad on6 uitgeleide zou doen. Je houdt me voor den gek, zei hij boos, en dat gedoog ik niet van een kleine meid als jij zijt, al was je ook tienmaal mijn zuster. Ik weer: 'k Zou 't niet durven wagen zoo'ïl geleer den bol voor 't lapje te houden: 't, is zui ver waar wat ik je vertel. Nu, ant woordde hij, ik zal het toch wel te weten komen al zou 'ik jo morgen zoo lang na- loopen tot ik het weet. Doe dat hls 't u belieft, zei ik, ik zal intusschen een mooi halsbandje voor je laten maken. Toen werd hij zoo kwaad dat hij rechtsomkeert maakte en zonder groeten aftrok. Wat zeg je van zoo'n kruis?" „Wel, dat geeft nog eens afleiding," 't&£ Constance glimlachend ten antwoord. •.Zfo'n groote broei: brengt heel wat ge zelligheid in huis. Ik had er althans de moeite voor over, wanneer er een stelle tje van twee of drie bij ons aan huis was. Jé kunt niet begrijpen hoe stil en doodsch het bij ons ie." „Stansje, meidlief, je spreekt over wat je niet kent. Evenwel, ik wil je gaarne hlet brokje een week of drie op proef over zenden, dan kun je er over oordeelen: ik weet toch secuur dat het mij per extra post teruggestuurd wordt eer de tweede week begonnen is." ,,'t Moet al heel erg zijn, eer het mij zou vervelen," zeide Constance terwijl zij haar paard stapvoets liet loepen, „je kunt je niet denken welk een eentonig le ven ik leid. Oom Henri is van 's morgens tot 's middags ini dienst, of hij zit op zijn studeerkamer. Nu, juffrouw Van Dam kan spraakzaam genoeg wezen, maar ze vereelt zevenmaal in de week dezelfde din gen. Lorre begint die geschiedenis al op zijn duimpje te kennen." „Ei, dat is nog al sterk." „Gteloof je 't niet? Verleden Dinsdag hadden we er nog twist over. We zaten thee te drinken en Lorre mocht eens in de woonkamer staan omdat het. in de gang nog al koud was. Nauwelijks had onze goede juffrouw Jiaar eerste kopje thee^ halfgenoten of daar begon ze: Altijd als ik thee drink, Stamejelief, dan denk ik ©2ï dat geval bij Mevrouw de Gravin van, Leli^nburg, waar... „Waar ik vier .jaar huishoudster was," viel Lorre opeens ra, en dewijl hij meteen de voes in 't oog kreeg, met wie hij op een gespannen voet verkeert, voegde hij er bij: „Voortkat, ik ken je van haver tot gort!" Ik pro es te het uit, wat heel onbeleefd was, maar ik kon het gerust niet helpen. Wat was de juf frouw boos. O! Ze stond dadelijk op en zei: Juffrouw Constance, ik kan het ge schreeuw van dat dier aan mijn hoofd niet uitstaan; ik zal naar mijn kamer moeten wanneer het niet verwijderd wordt. Nu, ik zette Lorre dadelijk in de -gang, maar de juffrouw deed den gan- schen dag geen mond meer open, en Lorre kan ze niet meer zien. Denk nu eens wat er van do gezelligheid" overschiet!" „Komt u dan nooit iemand bezoeken? Ik meende toch dat do Jonker van Hoor- nebeke nog wel eens bij u kwam." „Ja, maar sind6 een maand of drie is hij niet meer bij ons geweest; wat er aan scheelt weet ik niet. Maar, van Johan ge sproken ik dacht tot gisteren waarlijk dat hij het oog op u had geslagen en „Nu, en?" zeide Margo. „Dat gij hem niet ongenegen waart!" „Dat is ook zoo," verklaarde Margo lachende, „ik mag hom graag, hij is zeer gezellig en converseert onberispelijk. Wil len we wat aanrijden?' 'en zij gaf haar paard een tikje met de karwats, waardoor het van stapvoets in den draf ging. Zwijgend werd de t-ocht door de schoonste streek van Noord-Holland voortgezet. Bot uitzicht was over het grootste gedeelte door het dichte hout be perkt, maar nu en dan blonken links de witte duinkoppen door hot geelende gebla derte, of vergunde rechts een opening in de boschstreek een blik op het. glinsteren de IJ, terwijl aan de overzijde van het water de vele molens en torens van den Zaankant flauw door den morgennevel zichtbaar waren. „Hè," zeide Constance, ..ik heb een ge voel akof ik uit. eon gevangenis ontenaipt ben. Wat is het hier prachtig!" „Weet ge wel, dat ge mij nog altiid niet verteld hebt waar we heenrijden? Ge behoeft, nu toch niet meer bang te zijn dat mijn belangstellende broer het te weten zal komen." ,,'t Is niet moer noodig het te zeggen," antwoordde Constance. „We rijdien im mers dezen kant uit?" „Nu ja, maar ge hobt toch zeker een bepaald doel in 't oog met uw ritje, niet waar?" „Dat is ook zoo. Ik wensch naar Be verwijk ie rijden en daar iemand te be zoeken, dien ik gaarne wil spreken." „Ei! toen geen rendez-vous met mijn heer Cuilenburg, nu er geen gelegenheid in de tuinmanswoning meer Ï6?" vroeg Margo spotachtig. „Weineen! Hoe kunje zoo iets denken?" antwoordde Constance blozende. „Ik weet zelfs in 't geheel niet waar hij is. Nu woont er in Beverwijk een oud vriend van ons, een zekere jager, Paricras heet hij, en omdat Leo em Jan allebei daar in den omtrek gezworven hebben, kan hut wel zijn dat hij van Leo's verblijf konnia draagt. Ik zal er hem ten minste eens naar vragen." „Pan eras, Pan eras is dat niet do man bij wien ze twee maanden geloden Jan gezocht hebben?" „Ja, dat. moest Johan deen; nu daar kwam niets van terecht, dat kunje begrij pen! 't Was anders geen prettig baantje voor hem, want „Zio nu tocb," viel Margo in, met haar karwats voor zich uitwijzende, „sprookje van den vent. dan is hij bij jo of om trent, zegt onze keukenmeid wel eens; daar loopt dc man in kwestie te wande len." Inderdaad, wandelde Johan langzaam^ met het hoofd voorovergebogen en de handen op den rug vo>cr hen uit op den weg. Toen hij den hoefslag hoorde, zag hij óm, on een glimlach van blijde verras sing verhelderd o zijn gelaat. Haastig trad hij op de meisjes toe dio de teugaw ingetrokken hadden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1