Uit de Omgeving ïfSEENTELUKE AANKONDIGING emeentelijke Vischverkoop. Aan den Gemeentelijken Visehwinkel, Visohjnarkt 18 (Tel. 1225) is Woensdag ver krijgbaar SCHELVISCH a 0.10—0.22, SCHOL a 0.19—0.36, VERSCHE HARING a 0.10, POON a 0 11, MA- KREEL k 0.18, KABELJAUW k f 0.35 en TARBOT 0.57 per pond. J. C. VAN DER LIP, Weth., looo- Leiden, 10 October 1922. AGENDA. WOENSDAG 11 October. Leiden. Groote Partijdag. Stadsgehoorzaal. Aan vang morgenvergadering 10.30. Aanvang middagvergadering 1.30. WOENSDAG 11 October. Leiden. Geref. Bond. Spr. De. W. Bieshaar te den Haag. Gebouw Prediker, aanvang 8 uur DONDERDAG 12 October. Leiden. Openbare Vergadering Chr. Middenstande- Vereeniging. Spr. de heer L. Attema van Hilversum. Nutegebouw. Aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van IVi 8>4 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond. Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: D J. van Driesum, L. Mare 76, Tel. 406. W. Pelle. Kort Rapenburg 12, Tel. 594 De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alken voor leden vac dit fonds. BINNENLAND. De Huurcommissiewet. Nu is bij de Tweede Kamer ingediend het reeds beleend gemaakte wetsontwerp tot wijziging van de Huurcommissiewet. De Minister zegt in zijn toelichting dat de regoering heeft overwogen of nog niet ver der zou moeten worden gegaan door in de wet. vast te leggen, dat de 50 pCt. na een half jaar wordt 60 pOt. en weer een half jaar later 70 pOt. Een dergelijke regeling zou bete-ekenen, dat huurder en verhuurder zonder inmenging van de Huurcommissie de hoog ere huur zouden mogen vaststellen. De regeering heeft echter gemeend zich vooralsnog tot het voorstel van het ont werp te moeten bepalen. Is de erhooging van het vrije percen tage in het algemeen belang, er zijn meer redenen, welke h i. voor wijziging der Huurwetten pleiten. Allereerst een bezui nigingsmotief. De Huuxeommissies kosten geld aan gemeente en staat. Van de ver hooging van het vrije percentage zal min der werk voor de Huurcommissies het ge volg zijn. De voorgestelde mogelijkheid van verhoogimg van huurprijzen komt aan den woningvoorraad ten goede, doordien de verhuurders daardoor later in de gelegen heid zijn, hun woningen behoorlijk te on derhouden. Maakt een verhuurder van deze gelegenheid geen gebruik dan kunnen B. en V/. hem aan zijn verplichtingen herinne ren (art. 8c der Woningno od wet) op voor hein minder aangename wijze. Fainiliepaspoortcn. Ten vervolge op vroegere mededeel in- gen heeft, de minister van buiten!andeche zaken aan de commissarissen der Konin gin bericht, dat ook do Briteche regoering geen bezwaar ma^kt tegen familiepaesen, waarvooT één visum voldoende ie. De op het paspoort vermelde kinderen moeten minderjarig zijn.. Ook do Zwiteer6che regeering laat der gelijke paspoorten toe, doch wees er met aandacht op, dat de in zulk een paspoort vermelde personen bij elkaar moeten blij ven en het land terzelfder tijd behooren te verlaten. De hooge spoorvrachtprijzen. Omdat, de vrachtprijzen per spoor zeer hoog zijn, wordt het vee van de Leeuwar der markt per stoomboot naar Holland vervoerd. Een stoomboot ie daarvoor in de vaart gelegd. Op het Friesche platteland is het gel al aut o's voor publiek vervoermiddel in den laatsten tijd zoo toegenomen, dat epoor en tram het door vermindering van het get-al passagiers merken. Zelfs uit verafgelegen, kleine dorpen rijden flink ingerichte wagens geregeld op Sneek, Hoeren reen, Leeuwarden. Dc toestand in de venen. In den laatsten tijd ie de toestand in de Emmer venen aanmerkelijk verbeterd, a thans wat betreft de aflevering van turf, schrijft men aan het „Hbl.". Workte ten vorige jare de concurrentie van Duit- Bche turf den verkoop hier tegen en gaf de lage waterstand aanleiding tot groote moeilijkheden bij het verschepen, beide omstandigheden blijven thans buiten spel. De sterke daling van den markenkoers maakt invoering van Duiteche turf thans onmogelijk en de regenval bracht het wa ter in dc kanalen op normaal peil. De neerslag der laatste twee maanden is evenwel tevens oorzaak, dat de turf ge graven in 't laatste deel van 't 6eizoen moe]ijk droogt en dus voorloopig niet af- leverbaai' is. De droge, turf evenwel gaat thans vrij druk wog, in 't bijzonder de goede kwali teit korte voor ha aid brand, waarvoor vrij goede prijzen werden bedongen. Doch ook in de oude fabriek®turf begint de verscheping bevredigend te vorloopen, zoodat do turfproductie niet alleen in de noordelijke veenmonden, doch ook te Emmer Compascuum en Klazinaveen en Omstreken in 't volgende voorjaar weer op verschillende plaatsen kan beginnen, nu er weer zetveld open komt. voor een nieuw product. De hoop, dat de werkloos heid een volgend jaar allengs zal afne men is dus zeker niet ongegrond De Chr .'Ar- 'immer". In de Chr. An unmer" wordt door de afgetreden commissariseen van dit blad medegedeeld, dat. zij er in ge slaagd zijn om het voortbestaan van dit blad te verzekeren. Zij hebben een nieuwe uitgeefster gevonden, die op zich nam „De Amsterdammer" als Christelijk volksblad voort te zetten. Het* is de directie der in oprichting zijnde N.V. „De Christelijke Pcre", welke de uitgave van het blad heeft overgeno men. Duitschc gewichten. Wij maken er belanghebbenden op attent, dat in sommige winkels Duiteche gewichten ten verkoop worden aangebo den, welke, doordat ze goedkoop zijn, allicht koopers zouden vinden, maar wel ke gewichten in ons land niet mogen wor den gebruikt. Bij den ijk worden deze gewichten on voorwaardelijk geweigerd'en het bezitten of voorhanden hebben van dergelijke ge wichten op „plaateen bestemd of gebruikt tot het verkoopen, inkoopen, afleveren of in ontvangst nemen van waren" (art. 11 IJkwet), is verboden en strafbaar. Krakende Banken. Vanwege den raad van Commissarissen wordt medegedeeld, dat de N.V. Centrale red iet- en Landbouwbank te Amersfoort, tengevolge van onregelmatigheden in het beheer, in liquidatie is getreden en de di recteur, de heer Th. Nieuwendijk, inmid dels is geschorst. Wie niet erft. Bij nota van wijzigingen op het ontwerp to-t wijziging en aanvulling van de bepalin gen van het Burgerlijk Wetboek omtrent de erfopvolging zegt de Minister van Justitie, dat, hoewel hij de voorkeur zou geven aan zijn oor&prcxnkelijk voorstel, den derden graad in de zijlinie aam. te merken ale en laatsten, welke recht geeft op de nalatenschap wan iemand, die zonder testa ment is overleden, hij ter tegemoetkoming aan de bezwaren, ook in het Voorloopig Verslag tot uiting gekomen, te rade is geworden een minder vergaande beperking voor te stellen. Als gevolg hiervan wordt thans de zesde graad als de uiterste graad, waarin men erft, voorgesteld. BUITENLAND. De Conferentie te Moedania is gisteravond hervat, maar van wat daar besproken weid is nog geen bericht ont vangen. De bedoeling was, dat aan de Turken het geallieerde antwoord zou worden overhandigd op hun eischen van de vorige week. Uit de voorwaarden der geallieer den blijkt, dat het terugtrekken der Grieken uit Ooet-Thracië niet alleen af hangt van de erkenning der neutrale zo nes, maar ook van de inachtneming der neutraliteit er van. De Londensche bladen vatten den loop van zaken ten aanzien van het Naburige Oosten optimistisch op. Algemeen gelooft men, dat do Turken den terugkeer van de Engelsche troepen tot hun stellingen van Oost-Thracië niet zullen vertra gen door hun binnendringen in de neu trale zones voort te zetten. Er wordt aan herinnerd, dat bij Ismid de linie der zone gemeenschappelijk door geallieerde en TurkfSche officieren werd vastgesteld en dat bij Tsjanak de linie de laatste drie jaren door geallieerde troepen is bezet. Aan de discretie van generaal Harington wordt overgelaten om ten aanzien van het laatste tot een overeenkomst te ko men op zulk een wijze, dat de veiligheid der zeeëngten er door wordt verzekerd, alsmede de posities, door zijn troepen ingenomen, die do zeeëngten beschermen. Afwijkende instructies. Nader wordt geseind, dat de onderhan delingen te Moedania weder niet verder zijn gekomen, aangezien bleek, dat. er ver schil bestond tueschen de instructies, die de Fransche en Italiaansche generaals van hun regeering hadden ontvangen en die, welke aangeneraal Harington waren De twee eerstgenoemde generaals zijn daarop naar Constantinopel teruggekeerd Hulp voor Kcmal Pacha, Men gelooft algemeen, dat Khemal Pacha zijn eischen matigen en zich tevre den stellen zal, met wat hij zonder slag of stoot van de geallieerden kan verkrij gen. Toch meent men te weten, dat als hij het liet aankomen op een strijd, de uit slag daarvan wellicht zeer in zijn voor deel zou uitvallen, daar ontevredenen uit alle deelen van Azië hulp schijnen te heb ben toegezegd. Volgens berichten uit na tionalistische bronnen n.l., zouden b.v. de Afghanen toezegging hebben gedaan onmiddelijk in Britsch-Indië te vallen, als Khemal het op een strijd met de En- gelechen zou laten aankomen. Griekenland geeft toe. Uit Athene wordt het volgende gemeld: „De ministerraad beraadslaagde in hoofdzaak over het telegram van Venize- los. Besloten werd, blijk te geven van Griekenlande verzoenenden geest en van, zijn verlangen, gehoor te geven aan de wenschen der geallieerden, door 't bren gen van het grootste offer, n.l. de ontrui ming van Oost-Thracië. Het zal slechts de onderhandeling voortzetten over de vraag, binnen welken termijn do ontrui ming moót geschieden." De bladen beweren, dat. Venizelos for meel© toezeggingen zou hebben ontvangen in zake de handhaving der Griek- 6 eh e souvereiniteit over West- Th r a c i Griekenland, daar komt dit bericht op neer, geeft dus toe. Niet vrijwillig, maar gedw ongen. Uit Engelsche bron wordt n.l. bericht, dat tot Griekenland een ernstige waar schuwing is gericht tegen het versterken dor strijdkrachten in Thxacië. JEn de Fransche gezant heefy paar uit SCHGE.*yUGAZ!JN I „HOLLAND" I Breestraat 102 I if ranloffels f ?.2ü lesparitoffel me! M f 1.93 leer Kinderfaarsjes m. 16.95 Athene gemeld wordt, de Griekeche regee- ring geadviseerd toe te geven, en haar tevens gewaarschuwd dat drang© maatregelen zullen worden geno men, indien de geallieerde voorstellen ndet zouden worden aanvaard. De a.s. Vredesconferentie. Nu de conferentie te Moedania waar schijnlijk tot het beoogde doel zal leiden, komt de vraag aan de orde waar de a.s. vredesconferentie zal worden gehouden. Do geallieerden voelen niets voor het aan vankelijk voorgestelde Smyrna, omdat Smyrna den oorlogs geest belichaamt. Men heeft Skoetari op den Aziati- echen oever tegenover Gonstantinopel ge noemd; en ook Brinking (de Prinsen eilanden), gelegen in de Zee van Marmora niet ver van den Bosporus. Eindelijk wordt als zetel der vredesconferentie Taormina op Sicilië genoemd, dat eveneens zeer gunstig gelegen ie. Daarbij dringt zich de vraag van Rus- la n d s toelating op. Engeland en zijn geallieerden zullen nooit dulden, dat de Sovjet-regeering in het troebel water van het Oosten gaat visschen, en dus Rusland niet als volwaardig, stemheb bend lid tot de conferentie toelaten. De geallieerden hebben evenwel te Pa rijs aan een splitsing der confe rentie gedacht, en wel in een algemeen© conferentie voor opstelling van het vre desverdrag, en een bijzondere over de vrijheid der zeestraten. De geallieerden zullen de eersten zijn, om te erkennen, dat Rusland groot belang heeft bij de zeestraten, welker vrijheid voorop dient te staan; en daarom zullen zij de formule vinden, waaronder Rusland bij dat deel der vredesonderhandelingen, dat Bosporus ën Dardanellen betreft, kan worden gehoord. Voorop blijft daarbij staan, dat de bols- jewiki geen gelegenheid mogen krijgen om zich in den altijd in labiel evenwicht ver keerenden Balkan vast te zetten. De houding van Rusland. De „Times" verneemt uit Riga, dat de sovjetrregeering aan Angora heeft laten meededen, dat een niet-uitnoodiging van Rusland tot de vredesconferentie door Moskou zal worden opgevat als een schending van het Turksch-Ruseisch trac- taat van Kars. Moskou heeft gewezen op de ernstige gevolgen, die dit voor Turkije zou kunnen hebben. De „Daily Tél." verneemt, dat Moskou toebereidselen treft voor een algesiee- ne mobilisatie, dat de rood© troe- penafdeelingen in Transkaukasië reeds zijn versterkt en dat een concentratie van de kozakken in den Zuidelijken .Kaukasus is begonnen. Echtscheiding wegens zwijgen. Te Chicago heeft de rechter do vorige week een echtscheiding uitgesproken, die een zeker William Walter had aange vraagd, omdat zijn vrouw al in geen acht tien jaar een woord tegen hem gespro ken had, ofschoon zij in hetzelfde huis leefde als haar man. „Het ie alsof ik naast een geest leef", vergaarde eischer. Hij had< verklaarde hij, dokters geraadpleegd om zijn vrouw aan het spreken te krijgen, doch het was onmogelijk gebleken, ook maar één woord uit haar te krijgen. Cholera te Tokio. Te Tokio is cholera uitgebroken. On danks de meest krachtige pogingen ter voorkoming zijn reeds 130 gevallen ge constateerd. Het sterftecijfer is hoog. De vischmarkten zijn gesloten. Vulcanische uitbarsting. Op IJsland zou Woensdag een vulcani sche uitbarsting hebben plaats gehad. Een dichte rook hangt over 't Oosten, Noor den en Zuiden van het eiland, terwijl een aschlawine in het Oosten en Noorden van IJsland, en zelfs op de Faroer-eilanden is neergekomen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De Presidentsverkiezing. Naar het „Berl. Tagebl." verneemt, hebben in Constanz vertegenwoordigers der regeeringepartijen met dr. Wirth over de vorming van oen boven de partijen staande commissie voor de candidatuur van Ebcrt a-ls rijkspresident besprekingen gevoerd. Volgens het blad is men tot over eenstemming gekomen, waarna men met de Duiteche volkspartij in verbinding is getreden. Nood te Athene. Volgens do „Chicago Tribune" zou er to Athene gebrek aan drinkwater en le vensmiddelen. zijn. Ook zouden pestgeval- ien voorgekomen zijn. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Aangenomen. Naar Groenlo (toez.): B. Ter Haar Dzn., te Oosterwolde (Fr.)naar Eindhoven (2e pred. plaats): W. J. Boseam Abbing, em. pred. te Baarn. Bedankt. Voor Sascenlieim en Bermebroek W. J. Roseau; Abbing, ein. pred. te Ba^wn4 CHR. GEREF. KERK. Bedankt. Voor AmsterdamJ. te Maarssen. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Wetsinge-Sauwerd: W. fan Gelder te Langeslag en J. Gootjes te Suawourlo. Beroepen. Te Nieuw Dordrecht: G. J. de Goede te Weslzaan. Aangenomen. Naar IJe6elmonde: A. Schippers te Sliedrecht. Bedankt. Voor Middelburg: P. C. de Bruijn te Oudewater; voor Zuid-Beijerland: A. Boekenoogen te Tienhovenvoor Opeinde-Nije- ga: K. Winkelman te Eindhoven. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal. Te Sliedrecht: A. Verhagen, te Middelburg en H. A. Minderman te Dirksland. VRIJE EVANG. GEMEENTE. Aangenomen. Naar Cadzand-Nieuwvliet H. J. de Meijere te Homburg (Duitechland). Bedankt. Voor Goes: H. J. de Meijere te Homburg (Duitechland). Afscheid cn Intrede. Zondagmorgen werd Ds. R. K. M. Hum- melen, overgekomen uit Heerenveen, in zijn dienstwerk bij de Geref. Kerk te Gorinchem ingeleid door Ds. H. Hummelen, van Bedum. Des avonds verbond Ds. H. zich aan zijn go- meante met de woorden uit Coloss. 1:27b 'en 28. Hij wenscht te arbeiden tot de volmaking dor heiligen en verdeelde zijn tekst in drie dee len: 1. de taak, die hem wacht; 2. de wijze, waarop hij die heeft te vervullen3. het doel, waartoe hij* komt arbeiden. Zondag nam D6. W. A. Hook te Laren (G.) afscheid van zijn gemeente, sprekende naar aanleiding van Openb. 22:21. Den naar do Ned. Herv. Gem. to Amsterdam .vertrekkenden predi kant werd toegezongen Psalm 121:4. Zondagmorgen .werd Ds. W. A. Wier- 6 i n g a bij de Geref. Kerk te Wormer bevestigd door Prof. Hoekstra van Kampen. Des middags deed Ds. W. A. Wiersipga zijn intrede met den tekst uit Pe. 124:8 en wees op het noodigc, het krachtige en het zekere van de hulpe des Heer en. Ncd. Herv. Gemeente te Amsterdam. Op 1 Januari 1921 waren er 257,867 zielen in het Kerkelijk register ingeschreven, di. 38 pCt. van do bevolking der hoofdstad. Van de 14.897 geborenen in het vorige jaar, werden er 3195 bij de Ned. Herv. Gemeente aangegeven. In Amsterdam werden 7007 huwelijken vol trokken, waarvan 556 in do N. H. Gemeente werden bevestigd. Er werden 2246 kinderen gedoopt, 'n Kleine 1000 bleven, boewei Kerkelijk aangegeven, nog ongedoopt. Er hebben 1091 personen Belijdenis afgelegd. Er waren 22.382 stemgerechtigden (vorig jaar 21.977). V i. Hot aantal contribuanten 6teeg van 3039 tot 3487, en de opbrengst van f3726 tot f4100. De inkomsten der Diaconie bedroegen f 456.810.50 en de uitgaven f 498.452.18, zoo dat er een nadeelig saldo van f 41.641.68- is. Gemeenteraad Koudekerk, Vergadering van Maandpg 9 Oct- voorm. 9.30 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de beer A. Kuiper. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De Notulen der vorige vergadering (7 Sept. 1922) worden gelezen en na een kleii|) opmer king van den heer Dorrepaal onveranderd vast gesteld. Ingekomen is een schrijven van den heer A. Kuiper waarin deze mededeelt dat hij zijn be noeming tot keuringsveearts aanneemt, en te vens dat hij op grond van Art. 25 der Gemeente wet ontslag neemt ak lid van den gemeenteraad. Een schrijven van Ged. Staten inhoudende een waarschuwing oan de pc6t „nooduitkeering" tot dusver door het Rijk gedaan niet op do begroo ting van 1923 te plaatsen, daar deze po6t niet op de Staatsbegrooting voorkomt, en er bij do betreffende autoriteiten ook geen plannen be staan om deze uitkeering nog te doen plaats hébben. Idem houdend© goedkeuring van do verorde- ning op de keuring van waren. Idem houdende goedkeuring van af- en over schrijvingen ©p de begrooting over 1922. Idem houdende goedkeuring van hot 2e ko lder voor navordering van de plaatselijke in komstenbelasting, alsmede een wijziging in do Alg. Politieverordening. Mcdedeeling van het hoofdetombureau dat in de vacature-Kuiper tot lid van den raad is be noemd do heer N. Blok. 3. In de verordening rogelende het vervolg onderwijs moet oenige wijziging worden aange bracht, daar het vak Engel6cli wordt ver vangen door het vak Aardrijkskunde. Goedgekeurd. 4. De heer de Jong brengt vervolgens na mens do commissie benoemd tot hot nazien dor Gemeente rekening over 1921 rapport uit, waar bij wordt aangedrongen op een goede controle, ook der kleinere rekeningen, aangezien hot- de aandacht dor commissi© heeft getrokken, dat er groot verschil is tusschen de uurloonen welke door de verschillende ondernemers worden be rekend. De Voorzitter antwoordt dat door hem last is gegeven om de botreflende rekeningen diroct na uitvoering van het werk of na levering in to dienen, daar een goede controle zeer moei lijk is wannoer do nota's eens per jaar worden ingeleverd. Door deze maatregel is dus voldaan aan de wenschen der commissie. De rekening wordt daarna vastgesteld. 5. Terwijl de heer van Egmond oven de ver gadering verlaat, wordt aan do orde geételd de begrooting voor het Burgerlijk Armhuis welke een totaal ontvangst van f 4700 aanwijst en een totaal uitgaaf van f 4692.50, alsmede de begroo ting voor bet Burgerlijk Armbestuur, welke eeu eindcijfer van f 300 aanwijst, zoowel "voor de entvangsten als uitgaven. Goedgekeurd. 6. Adres van de R. K. vereeniging „de kweek school voor vroedvrouwen" te Heerlen, om een subsidie van f 50 per jaar, met bijvoeging van oen memorio van toelichting. B. en W. stellen voor om afwijzend op dit verzoek te beschikken. Aldus besloten. 7. Adres van Gebr. van der Horst cm den huurprijs van een dooi- b;n gehuurd stuk grond groot 150 R.R. to verminderen. B. en W. stellen voor om den huurprijs, die thans f 114 bedraagt, terug te brengen op f 100 op grond dat bedoelde grond ©enigermate last heeft van nabijzijnde hoornen. Aangenomen. 8. Wijziging van de verordening op de heffing van opcenten van de Rijksinkomstenbelasting. B. en W. stollen voor om deze van 100 op 80 terug te brengen. Aldu6 besloten. 9. Voorstel van B. en W. om een bedrag van f 1600 af te schrijven op de post „onderhoud van wegen" op de begrooting dienst 1922 als mede een bedrag van f 42.50 op de post. on- voofciene uitgaven." Aangenomen. 10. Vaststelling van de begrooting over bet dienstjaar 1923. Van de gelegenheid om over deze begrooting algemeeno beschouwingen te houden, wordt door niemand gebruik gemaakt, waarom weidt over gegaan tot het art-ikelsgewijze behandelen dor De heer van Egmond vraagt het woei d naar aanleiding van art. 41 der uitgaven, waar de jaarwedde van den gemeenteontvanger wordt geregeld. Deze post is n.l. van f 1600 terugge bracht op f 1200. Spr. zou deze veria jing ver- dor willen doortrekken, daar z.i. do vbrkzaam? heden van genoemden persoon, een dergelijk sa/ laris niet motiveeren. Bovendien zijn er bij de bijz. schoolvereeni- ging plannen in overweging om het innen de* schoolgelden zelf ter hand te nemen, zoodat de workzaamheden van den gemeente-ontvanger daardoor weer verminderen. Do Voorzitter merkt op, dat B. cn W. roods een groote stap deden door een vorlaging van f 400 voor te stellen. Het was alleen de aanschrijving van den Min. van Binnenl. Haken aan Ged. Staten, om zooveel mogelijk zuinigheid te betrachten, die B. en W. vrijmoedigheid gaf om deze verlaging voor te stellen. De heer van Egmond vindt dat het salaris t-och te hoog is in verhouding tot dat van eer lonen welke een veel grootere verantwoordelijk heid hebben. De Voorzitter wijst er op hoe de wet telijke periodieke verhoogingen hebben bijgedra gen tot het salaris van f 600, zoodat een verdere verlaging waarschijnlijk niet zou worden goed gekeurd. In verband met do in voorbereiding zijnde regeling tot het innen van schoolgeld bij de bijz. echoolvereen., -merkt de heer R o i j n e- veld op, dat daarmede nog rekening kan wor- dden gehouden bij het vaststellen van do volgen de begrooting. De Voorzitter wijst er nog op. boe deze regeling door Ged. Staten zelf is ontworpen. Do heer van Egmond: Daar is dit col- Ige dan ook door den Minister over onderhou den. Dc Voorzitter: Dient u dau een voorstel in. Do heer van Egmond stelt voor om het salaris van den genieente-ontvanger tot f 300 te verminderen. Het voorstel in stemming gebracht zijnde. Wordt met 4—2 stemmen aangenomen. De heer van den Berg vraagt waarom de post „schoonhouden gemeentegebouwen" is ver hoogd met f 50. De Voorzitter antwoordt, dat dit zijn oorzaak vindt in deii^Tei'vel o ozon toestand, waar in gedeelten van het raadhuis enz. verkeoren. Het eindcijfer dor gewone uitgaven bedraagt 163.981.99, dat der gewono ontvangsten f 67.785.63*, terwijl de buitengewone rekening aan beide zijden een bedrag aanwijst van F 300 zoodat bet batig saldo bedraagt f 3803.645. Bij de rondvraag informeert do heer a n Egmond naar den stand der gomeentesehuldj aangezien het grootste gedeelte daarvan is ge leend tegen een vrij hooge rente (7 pet..). De Voorzitter antwoordt, dat deze schuld ten allen tijde aflosbaar is, indien er maar iemand wordt gevonden, die de leening wil overnamen. De heer van Egmoird meent toch, dat de rentekoers steeds zakkende is. De Voorzitter merkt op, dat dit galdt van geld op korten termijn, waarover men «leeds kan beschikken. Na eenige bespreking, waarbij niemand bereid wordt gevonden om de leening over te nemen, sluit de Voorzitter dó openbare vergade ring. EOSKOOP. Geen sa arisverm in<leriny Ged, Staten van Zuid-Holland hebben aan den burgemeester bericht, dat zij niet bereid zijn, een vermindering van dé jaarwedden van den burgemeester, de wethouders, den secretaris, den ontvanger en-de ambtenar-ci: van don burgerlijken stand ter Koninklijke goedkeuring voor te dragen, aangezien die jaarwedden be rusten op vaste regelingen. Waar de ver mindering van de jaarwedden der ge meenteambtenaren afhankelijk is ge steld van vorenbedoelde salarisverlagin gen, zal derhalve ook die vermindering van jaarwedden en loonen niet worden toegepast. Hoewel art. 70. 2e lid en volgen de der Gemeentewet op het raadsbesluit van toepassing is. kan die toepassing naar het oordeel van Ged. Staten daarom over-, bodig worden geacht. SASSENHEIM. Ds. P. de Groot, Chr. Geref. pred. te Rotterdam, hoopt D.V. Woensdagavond II Oct. half acht, in de zaal van den hoer B. Hoogstraten te prediken. VOORSCHOTEN. Gisteravond werd in de consis torieder Geref. Kerk alhier de eerste seizoens vergadering gehouden van don ring „Leiden en Omstreken" van J.V. of G.G." zooals deze thans gereorganiseerd is. Do opkomst was uitstekend. Do eerste ontmoe ting met de Leidscbe Vereenigingen „Dr. Ba- vinclc" en „Obadja" maakte dan ook een zeer goeden indruk, wat mede te danken viel aan de goeds opkomst doe Leiden a ars

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2