Groote Partijda; Dagblad voor Leiden en Omstreken KALENDER 1922 WOENSDAG It OCIOBE SlÉÉieskring LEIDEI 3de JAARGANG. - DINSDAG 10 OCTOBER 1922 - No. 764 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL R t *2.50 TER WEEK *0.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL M.90 VOOR DEN 1. Morgen-bijeenkomst half II uur Middag-bijeenkomst half 2 uur V „Als een goet instrument." Dat belooft eon m-ooi slot te worden Woensdagmiddag op den partijdag te Leiden. Mr. S. de Vries Oz., oud-minister van Financiën en lid van de Eerste Kar mor zal 's morgens spreken over drei gende financieel© gevaren. Een actueel en uitermate prac tised onderwerp, maar dat toch ook een principieelen kant heeft. 's Middags spreekt Mr. J. A. dW 1- d e lid van de Tweede Kamer, over o n- ze taak met het oog op 1923.^ 1923 belooft in meerdere opzichten voor ons volksleven een zeer belangrijk jaar te worden en daaruit volgt dat wij in verband daarmede ook een zeer belang- taak hebben te vervullen. Over verantwoordelijkheid sii -kt vervolgens de heer J. Schou- éc eveneens lid van de Tweede Kamer. moet een lust zijn oen man als den tic Schouten, die telkens blijk geeft een 't verantwoordelijkheidsgevoel te be- en, over dit onderwerp te hooren spre ien. En dan tenslotte komt D s. van Lummel, die reeds jaren lang ons volk heeft, aangevuurd en bezield. Een man met grijs haaT, maar met een jeugdig hart. Ds. vau Lummel, die zelf gegrepen werd door onze beginselen, en die altijd weer met heilige bezieling voor die begin selen het pleit voerde, versbaat de heer lijke kunst om ook anderen te bezielen en te begeesteren. Altijd hoeft hij betracht te zijn „als eon goet instrument." En nu komt hij ook ons daartoe opwek kon. 't Belooft een heerlijke dag te worden Woensdag. Op dan, anti-revolutionaire mannen en vrouwen, op, naar Leiden. -• Naar de Gehoorzaal! Naar den Partijdag! V Muziek en gymnastiek. 't Schijnt ons goed gezien van de Com missie voor de voorbereiding van den partijdag om ook nu weer het nuttige met het aangename te oombineeren. Do Calvinisten, staan beleend als eon stijf en stroef volk. En als we met goede, met echte Calvi nisten te doen hebben, dan is daar iets waars in. Maar daaruit volgt niet, dat we het hoofd moeten laten hangen en voor het schoone dat God gaf het oog sluiten. Wie waarlijk Calvinist is, mint niet al leen het ware, maar ook het goede en het schoone. Daarom valt het toe te juichen dat op don partijdag niet alleen gesproken wordt, maar dat ook het oor zal genie ten van de muziek en het o o g van maat en orde van de gymnasten. Uit alles blijkt dat aan de voorberei ding van dezen dag groote zorg is be steed. Laat uit de groote opkomst blijken dat deze moeite door ons anti-revolutio naire volk wordt gewaardeerd V De jeugd. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, heeft -eens een groot man gezegd. Hierin ligt iets waars. In elk geval is het van de grootste be- fcekonis dat ook de jeugd de bezielende menton in ons partijleven meemaakt. Er is zóóveel wat onze jongelingen en jcmged'Ochters aftrekt van den goeden weg. Do verleiding is zoo eterlc. De kans is zoo groot, dat zij voor de, hoogere dingen onverschillig worden. Daarom moeten morgen ook onze jon gelingen' en jongedochters van de partij zijn. De begeerte moet bij hen gewekt om te zeggen of te zingen: „Wii willen o o k zoo wezen, Hun zonen (docht'ren) niet ontaard. Wij, heden als voor dezen, Den naam van Holland waard." V Mannen, maar ook vrouwen. Wie zijn vrouw liefheeft, laat ze thuis, zegt het spreekwoord. Maar wie dezen stelregel Woensdag in toepassing mocht brengen, zou daarmee op een allerzonderlingste wijze van de ge voelens voor zijne echtgenoot© blijk ge ven. De belangrijke onderwerpen die ter sprake komen, zijn ook voor onze vrou wen van beteekenis. De financieel© gevaren bedreigen ook héér. Ook de vrouwen hebben voor 1923 een taak te vervullen. Ook de vrouwen hebben hare verant woordelijkheid. Ook de vrouwen moeten zijn of ge vormd werden tot goede instrumenten. Ook de vrouwen hebben behoefte om eens uit den dagelijkschen sleur uitge trokken te worden om te worden bepaald bij de groote beginselen die het leven be- heexschen. Ook de vrouwen moeten mee genieten van den bezielenden zang en de strooiende kunst. Daarom wokken wij niet alleen de man nen, maar ook de vrouwen op, Woensdag den partijdag te bezoeken. STADSNIEUWS. DE PARTIJDAG. Wij vestigen op verzoek van het rege lingscomité van den Partijdag, nog in 't bijzonder de aandacht op de in dit num mer voorkomende advertentie, waarin den houders van onverkochte p r o- g r a m-m a 's in Leiden en in de dorpen, dringend wordt verzocht, deze exemplaren voor den aanvang der Morgen vergadering te deponeeren aan de Ge hoorzaal bij een der comitéleden. Wan neer dit niet geschiedt, zou de mogelijk heid kunnen bestaan, waar slechts 'n be perkt aantal exemplaren gedrukt werd, dat voor de middagvergadering geen vol doende hoeveelheid programma's voor verkoop aan de zaal aanwezig was, ter wijl onverkochte exemplaren bij de ver schillende adressen op de dorpen onge bruikt lagen. Men traehte dus aan het verlangen van het comité te voldoen, en zorge er, of zelf, of door middel van een plaatsgenoot voor dat de resteerende programma's morgen ochtend aan de Gehoorzaal zijn. Het Java-Comité. Voor het Java-Comité trad gisteren avond in de Oosterkerk alhier op, D s. C. M. Luteyn van Rijnsburg, om te spre ken over: „De moederbelofte in het para dijs." De kerk was, jammer genoeg, slechts matig bezet. Na het zingen van Ps. 3:2, gebed on heb lezen van Openbaring 12, las Ds. Luteyn als tekst voor: Gen. 3:15. Er zijn, aldus Spr. weinig woorden in de Heilige Schrift, die zoo bekend zijn als' deze eerste belofte in het paradijs na don zondeval. Wel staat de waarheid van onzen Heer© Jezus Christus hier niet overduide lijk, maar toch zien we hier als een knop, die ons spreekt van het nieuwe leven. Hier is sprake .van de slang en de vrouw. Do slang is door den mensch ge haat. Wij hebben er een afschuw van. Van die beeldspraak moet worden uitgegaan. Wij kunnen de slang, met onze hiel ver morzelen, maar tegelijkertijd heeft zij soms gelegenheid haar gift in onze ziel uit te storten. Wij hebben hier een woord van strijd. Een strijd die God zelf gewild heeft; een strijd, die zeer hevig en langdurig is en die de grootste 6triid der wereld kan worden genoemd en een strijd waarvan nochtans de uitkomst niet onzeker is. De mensch is door eigen schuld beroofd van de heerlijkheid die God hem gaf. Adam en Eva hebben gezondigd en be vend stonden zij voor den Heere die hen bestraft en Zijn oordeel aankondigt, 't 16 oordeel op oordeel; alles nacht en don kerheid. En midden in al die donkerheid staat de tekst, die een strijd op leven en dood aankondigt. We zien in do slang den Booze zelf, die rekent op een volkomen overwinning. Hij waant zich overwinnaar, rnaar hij v©r- .geet de liefde en genade Gods. God slaat Adam on Eva, maar aan zijn liefde ontvallen zij niet. Hij laat hen niet los. Hij zet vijandschap. Het is dus een 61 rijd die God zelf uit lokt. God heeft er behagen in, midden in het paradijs to brengen den oorlog. Dat is een bewijs van Gods genade. Hij laat don zondige® mensch niet aan N.V.Leidsche Ijzerhandel Firma J. C. Bernard VISCHMARKT 22-26 - KOOUUGSÏEEG 9523 (ZIE KACHEL-ETALAGE) zijn let o_ver. Hij is een God die strijd voor zijn eer en daarom stelt Hij vijand schap tusschen den mensch en zijn ver leiders, tusschen het zaad der vrouw en de slang. Wat voor een strijd is dat nu? Het is een strijd die zeer langdurig en hevig is, een strijd van geslacht tot ge slacht. In Gen. 4 zien we reeds dien strijd als de aarde indrinkt het bloed van den vermoorden Abel, van wien we tevens le zen dat hij Gode behaagde. En zoo gaat het heel de Schrift door en door heel de geschiedenis. Die strijd, die met de komst van Chris tus in het hoogtepunt stond is er neg. Het is de achtergrond van alles wat we zien. We zien dien strijd in den boezem der kerk, in de maatschappij, in ons eigen hart. Overal zien we den strijd van het Rijk van Christus teeen Satan. Ook het zendingswerk is niets anders dan het voortzetten, van dien 6trijd. Daarom alleen i6 het. werk der zending reeds een werk der Gemeente. Wie zich rekent tot het zaad der Vrouw, kan niet nalaten dien strijd te strijden. Genesis 3: 15 behoort in het werk der zending het devies te zijn. En welk een hevigen strijd is dat! 't Gaat op leven en dood; het is een doodelijke worsteling. Zie maar naar het Kruis. Daar zien we den Christus ster vend, maar de slang den kop vermorze len. Dien strijd zien we ook in do geschiede nis der Kerk en der zending. Welk 'n ver deeldheid is er die de zegenende werking van dezen arbeid wil 6tuiten. Er wordt geworsteld met tekorten. Er is oen schreiende financieel en nood. Dat is ook een werk des duivels. Daar om is het de taak der Gemeente sterk te staan en haar taak getrouw te vervul len. Welk een zegen zou het zijn als allo be lijders dezen strijd meestreden, als we alle neutraliteit van ons gingen afschud den en in den geestelijken 6trijd ook in het werk der zending een werkzaam aan deel namen. Wij moeten ons leven leeren zien in het licht der eeuwigheid. Zoo doet het ook de H. Schrift in Openbaringen 12, waar de grootste strijd gestreden wordt, die hier op aarde wordt uitgevochten. Als gevraagd wordt wat het zaad is der Vrouw, dan antwoordt Spr.: die na komelingsschap die naar den Heere vraagt en den Heere dient, die Christus erkennen als hun Hoofd en het weten dat Hij de overwinning heeft behaald. Het zijn dus medestrijders ondc-r hun Hoofd Christus, Die Zijn kracht uitstort in moedelooze en hopelooze menschen on hen toeroept: Vreest niet! De kop der slang wordt vermorzeld. Christus heeft de overwinning behaald. Dat is het Evangelie. Het is alles Gods werk. Adam en Eva zullen niet de volkomen heid van dit woord begrepen, hebben, maar wel hebben ze beseft dat God hen zou voeren tot het licht en niet aan Sa tan het laatste woord zou laten. In de Openbaringen zien we de voort zetting van den strijd, met als einde dat de Satan gebonden wordt. In allen nood en strijd - weten wij en weet de Kerk, dat 'de overwinning zeker is. Wij zullen de eerekroon dragen, door U, om 't eeuwig welbehagen! Na een vreesolijken strijd, die scheen uit te loopen op een gesloten, graf, is Christus als Overwinnaar opgestaan. De kop van de slang is vermorzeld. Zoo zien we in onzen tekst altijd den naam van Christus, in Wien Zijn gansche Kerk met alle leden besloten is. Ze zijn overwinnaars in Hem! De kleinen even goed als de grooten. Welk een heerlijk woord, in 't bijzonder voor hen die belangstellen in het werk der zending. Er is veel donkerheid, veel tegenslag, veel wat ons drukt en afhoudt van het werk. Er is zooveel lauwheid en flauw heid, zo o dat we er haast toe zouden ko men om het werk maar op te geven. Doch nu komt onze tekst. Nu weten we het: Zijn werk zal niet onder gaan. Met Hem willen wo het wagen. En dan ruischt ons in de Openbaring het lied der overwinning tegen: De ver- klager onzer broederen, die ken verklaag- de voor onzen God dag en nacht, is neder- gc-worpen; en zij hebben hem overwonnen door het bloed dos Lams." Tante Pos. Men schrijft van hier aan Het Volk: De lange winteravonden zijn op komst! Zij worden aan den huiselijker, haard vaak gesloten met het opgeven van raad seltjes. De voorraad raakt misschien uit geput en tante Pos, die lieve, oude tante, zorgt voor nieuwe! Door het Burgerlijk Armbestuur te Lei den werd een brief verzonden aan het vol gende zeer duidelijk getypte adres: Aan den Alg. Ned. Meubelmakersbond, Gerrit Doustraat 38, Leiden. Blijkens poststempel werd deze brief verzonden op 22-9-'22. 89 N. Hij kwam terecht in Amsterdam en daar werd hij zonder dat ©r naar het adres gekeken werd in een postbus gelegd, waaruit hij door den huurder der bus genomen is en volgens aatiteekein'ng op den brief abu sievelijk geopend. Daarna is hij, van deze aanteekening voorzien, weer uit'Amster dam naar Leiden gezonden op 27-9-4 N. Op 28-9-22, tusschen 68 V. kwam deze brief te Leiden terug en werd eerst be zorgd des middags te half twee. De ver zending naar een adres in dezelfde stad van afzending had dus 6 dagen geduurd. Wie dit raadsel oplost, kan rekenen op de vacante betrekking van Directeur-Ge neraal „Irene". Hebben wij reeds eenigon tijd geleden gemeld dat het de veroeniging Wijk VIII der Ned. Herv. Gemeente alhier ge lukt was beslag te leggen op een tweetal mooie panden aan de Haven ter stichting van een wijkgebouw, thans kunnen we nadere bijzonderheden hieromtrent mee deden. Een van de panden zal voorloopig nog verhuurd blijven en het andore wordt nn a.s. Donderdag te 3 uur officieel als Wijk- gebouw „Irene" in gebruik genomen. Aan- het oorspronkelijk pand is nog niets verbouwd, maar met betrekkelijk weinig onkosten zal men hier veel kun nen verbeteren. De achterkamer is inge richt als caihechisatiekamer en werd reeds gisteren in gebruik genomen. De wanden zijn o.a. versierd met een mooie beeltenis van Luther en verschillende teksten. Men deelde ons mede dat door een paar meis jes de prachtige statenbijbel die men hier vindt, gisteren aan Ds. Groot Enzerink is overhandigd en tevens dat de mooie eikenhouten tafel en armstoel geschenken waren. De achterkamer ziet uit op den zeer groe ten tuin waar men indien de gemeente krachtdadige belangstelling loont een prachtige groote vergaderzaal zal kunnen bouwen. Boven heeft men een viertal zaal tjes waarvan o.a. één als spreekkamer zal dienen, één als vergaderzaaltje voor een ov. naaikrans, terwijl een tweetal aparte- menten slechts door een muur gescheiden tot één flinke ruimte zou kunnen worden vereenigd. Alles welbeschouwd kunnen we de wijkvereen, ten zeerste met de grond vesting van „Irene" gelukwenschen. Dat de gemeente nu zorge dat het niet bij deze eerste schrede blijve maar dat men spoe dig tot de noodige uitbreiding kan over gaan. Een tegenvaller. Volgens officiëuze berichten zou voor 1923 de noodu it keering aan de gemeenten door het Rijk niet mëer worden verleend. Voor de G;emeent© Leiden zou dit een mindere ontvangst be teekenen dan ge raamd werd van f 190.979.575. Intusschen ie nader gemeld, dat door de Regeering nog geen definitief besluit is genomen. Prof. Stammlcr. In aansluiting aan de eerie colleges, die prof. Pilet uit Parijs, prof. Vinogradoft uit Oxford en prof. Roscol Pound van Ha ward University in de laatste jaren hier gegeven hebben zal prof. Rudolf Siammler uit Berlijn van 16—19 dezer alhier vier colleges gevc-n over „Nariona- les und internationales Recht". De colleges zullen wederom plaats heb ben in bet klein auditorium van het Aca demiegebouw, telkens te kwart over 2 uren precies, op elk der bovengenoemde vier dagen. Voor zoover de ruim re het toelaat, zijn de colleges kosteloos toegan kelijk voor alle belangstellenden. „Con Amore." 21 November a.s. zal het 10 jaar geleden zijn, dat „Con Amore", zij hot dan ook onder oen andoren naam, werd opgericht. Ter herdenking van dit fcöt hoopt dit koor, dat in de laatsto jaren tot oen krachtige vereeniging van pl.m. 170 loden is uitgegroeid, op 17 Jan. a.s. een uitvoering te geven van het meesterwerk van ÏJolix Nowowiejski .,Quo Va dis?" Dit werk, waarvoor de tekst ontleend is aan het bekende boek van dien naam, cn waarvan wo later oen meer uitvoerige beschrijving hepen to geven, maakte oen waro zegetocht door Euro pa en Amerika. In ons land werd hot voor het eerst, tweemaal achtereen, uitgevoerd in 1909 door do Chr. Oratoriumverecniging te Amsten dam, onder leiding van Jolian Schoonderboek cn onder die. van den componist. Daarna werd hot in do moeste groote plaatsen van ons land ten gehoor© gebracht; in Leiden nu voor hot e^rst. Hot werk is zeer moeilijk en stelt hooge eisclien aan koor en orkest; hot koor hooft er een om vangrijke, maar zoor dankbare taak in. Voor do soli heeft Con Amoro do medewer king verkregen van Mej. Mia Pel ten burg, so; praan, en do heeron Max Kloos. bariton, en Jac. Ph. Cara, bas. Hot orkestrale gedeelte is toevertrouwd aan hot Residentie-orkest. A DV E R T EN 3 J DES ZATERDAGS 10.30 PER GEWONE REGEL 0.221 KLEINE ADVERTENTIES van hoogetens INGEZONDEN RECLAMES DlTr«HEF 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. :-ï Aan het Zoeklicht. Leiden, 10 October 1922. Leuke snuiters toch daar in Rusland. In de bladen las ik, dat de Russische Staatshuishouding over 1922 een tekort aanwijst van 1000 millioon goudroebels. Een tekort over één jaar. En dat terwijl de kapitalisten tot op hun hemd zijn uitgekleed en -de proleta riërs, voorzoover ze niet door de kapita listische landen geholpen worden, sterven van den honger. Voor de arbeiders is de revolutie wel de meest bittere ontgoocheling geweest. Ze dachten alles te krijgen en ze kre gen niet alleen niets, maar ze ver oren ook nog alle6 wat ze hadden. Maar nu is de regeering dan toch^met hun lot begaan. Terwijl het looDcndc dienstjaar oen tekort geeft van 1000 millioen en de massa schreeuwt van den honger,- worden plannen gemaakt voor het stichten van arbeiderspaleis, dat. naar ik las. veertig milliccn zal kosten. Ik kan me indenken dat de honeenge Russen verrukt zijn over dit weelderig© paleisop papier. OBSERVATOR. Zij hieraan nog toegevoegd, dat de vereeni- ging, met het oog op de moeilijkheden van hefc werk, na Donderdag 12 Oct. geen nieuwe leden me?r kan aannemen. Adres inzake tapverbod. Door de R. K. veroeniging ,St. Jan" afd. van de Ned. Katholieke Bond van Hotel- Café- en Restauranthouders, is een adres gerieW nan God. Staten van Zuid-Holland, waarin verschil lende motieven worden aangevoerd, om dat Col* logo te doen besluiten zijn goedkeuring te ont houden aan de verordening inzake het tarver* bod. PARTIJDAG 11 OCTOBER. 4e Verantwoording. Leiden f i0,-e Leiderddorp 25.—i f 35.— Vorige opgave 253.50 f 293.50 Van 10 dorpen ontving ik de foe> gezegde bijdrage nog niet. H. LAMBOOY Jr. Penniagcn. De heer A. J. P. D i e b e n alhier is go- ölaagd voor het propaedeutisch oxamen coor bouwkundig ingenieur aan de Technisnho Hnoge- echool to "Delft. Zooals wij reods hebben gemeld herdacht de hoer A. Ladan op Zondag; 8 October den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de fa. Gebr. Boot., Scheepmakers. Lage Rijndijk al- bier. Zooals te verwachten was, heeft het Hen jubilaris aan belangstelling niot ontbroken. Za terdag werd hij door de firma gecomplimenteerd, en hom tevens een gouden horloge met inscriptie aangeboden. Ook de kameraden lieten zich niet onbetuigd, en wenschten den kameraad, die al dien tijd onafgebroken bij dezelfde firma heeft gewerkt, van harte geluk. -Evenals het vorige jaar. zullen ook thans door dr. L. de Jonge van hot St. Willebrordus* Gymnasium te Katwijk, weor lezingen worden gehouden voor andersdenkenden, sporianl voor studenten. De lozingen welke uitgaan van hot Comité tot bevordering der kennis van het Katholicisme te Lieden, worden gegeven in het Academiege bouw Kloksfc-eg 23, de6 avonds te beginnen op Woensdag 18 October a.s. door dr. B. H. Mob kenbocr uit Huizen. Het Comité bestaat uit dr. W. W.^bera, Hooigracht 31Mej. M. W. Driessen. doet. med., Oudo Singel 24; Mej. J. Noordman, Haagweg 5; L. Deurvoret, jur. eand., Papengracht 28; H. van Buchem, litt. stud., Nieuwe Maro 25; Mej. L. Ten Braak, mod. stud., Wille Sineel 9 Door het hoofdbestuur van don CenLralcn Nedorlandschen Ambtenaarsbond zijn aan hot bestur van den -Raad van Arbeid alhier de na volgende adressen verzonden: le. te willen bepalen, dat aan de agenten V. 0. V. voorbaan ook acquisitie wordt betaald voor zoogenaamde kantoorposten, zooals dit in het particulier verrekeningsbedrijf le dien go- bruikelijk is. (Bedoeld worden zulke kantoor* posten, ten opzichte waarvan uit de ingeleverde rapporten blijkt, dat do betrokken agent, uit hooide van zijn ambt, met den verzekerde in r(M lat ie is go woest) 2o. om bij eventueel ontslag van tijdelijk personool, do Rijksregeling te willen toepassen, dat n.l. oen opzeggingstermijn van drie maandon in acht behoort te worden genomen, als het dienstverband langer dan zes maanden heeft g©« duurd en anders van één maand, c.q. doorbeta* ling van salaris moet plaat6 hebben over don tijd, die aan don opzeggingstermijn mocht ont» breken. Prof. Mr. W. van do'r Vlugt, wiens gezond* beid do laatsto maanden «enigermate geschokt was, is geheel hersteld en heeft vandaag zijn colleges horvat. Het Stedelijk Museum ..Do Lakenhal" is in do maand September bezocht door 2865 pom sonen, waarvan 1415 tegen betaling. Do thans gesloten tentoonstelling van Kunst* nijverheid, trok 613 bezoekers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1