OPENING OIR. SCHOOL VOOR LAGER LANDBOUWONDERWIJS TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Maandagmiddag had in hot Nutsgebouw te Al phen do opening plaats van genoemde school. Ds. Veldhoen, Voorzitter van de commissie van toedicht, die op verzoek van don voorz. van het. dag. bestuur de vergadering leidde, heette de aanwezigen hartelijk welkom en dankte de ver schillende autoriteiten voor hun aanwezigheid, waarna hij de vergadering opende met g9bed. Bericht van verhindering was ingekomen van de volgende heeren: .Z.Exc. de Min. van Bir.n. Zaken; Prof. P. A. Diepenhorst, do Voorz. van de Holl. Mij. van Landbouw, den heer Lovink, lid der Tweede Kamer, Mr. Dr. J, Schokking, Ds. v. Lummel, den -raad der Geref. Kerk van Zwammordam en van verschillende leden van God. Staten van Zuid-Holland. De Voorzitter 6prak daarop een kort openingswoord. Spr. vestigde de aandacht op het gelukkige verschijnsel dat do regeering steads meer toont, doordrongen te zijn »on d? noodzakelijkheid om den noodigen steun te ver* leenen aan het vakonderwijs en bracht den dank van hot bestuur over aan de verschillende per sonen dio hun medewerking hebben verleend lij het stichten van deze school. Het was, aldus spr., langen tijd' een punt van ©verweging of de school al dan niet te Alphen bou gevestigd worden, daarom zijn we dankbaar dat het hiertoe gekomen is, maar bovenal om dat het onderwijs in Christelijken gee6t zal worden gegeven. De tijdsomstandigheden maken het noodig, dat de practijk in nauw verband wordt gebracht met de theorie, zoodat de jonge boer reeds dade* lijk zijn nut zal kunnen doen met wat anderen hebben ervaren. In het bijzonder richtte spr. zich tot den heer Kooij, dip zal optreden als hoofd der school. Het is ons, aldus spr., bekend, dat gij om des beginsels wille onze school wilt dienen. Geve God u de kracht en de liefde ora het werk met bekwaamheid en trouw te verrich ten, opdat het bovenal strekke tot verheerlijking van Zijn grooten Naam, en moge deze dag be halve voor het bestuur en de commissie voor n eeg dag zijn waarop gij met moed en vertrouwen, de' hand aan do ploeg slaat, en moge het steeds blijken dat wij in u hebben gevonden: de rechte man op do rechte plaats. Vervolgens verkreeg Dr. v. d. Zanden in specteur van het landbouwonderwijs het woord. Spr. behandelde in 't kort den ontwikkelings gang van ftet landbouwonderwijs in Nederland, waaruit brfjkt dat ons land bovenaan staat, wat hot vakonderwijs betreft. Daarna was het woord aan den Edelachtb. C. W. C. Th. Vi6ser, Burgemeester van Alphen. Spr. wenschte het bestuur van harte geluk met de opening dezer Gchool, welke door het College van B. en W. wordt beschouwd' als hoogst belangrijk. Het doet spr. genoegen te kunnen conetateeren dot de jonggeborene kern gezond is. B. en W. hadden vel gaarne een ander, en misschien beter gebouw ter beschikking gesteld, dan nu het geval is, maar "bezuiniging moet ook hier werkelijkheid worden, terwijl het beter is van weinig op te klimmen, tot het volmaakte, dan andersom. Het doet spr. genoegen bij doze opening tegenwoordig te kunnen zijn, wat niet het geval ^al rijn met de te opeDen nijverheids school, aangezien spr. met ingang van 1 Jan. a.s. zijn ambt zal neerleggen, en de plaats zal verlaten. Terwijl de thee werd rondgediend voordo nog het woord de heer N e e b, die rich in het bij-' zonder tot den leeraar en de leerlingen richtte. Vervolgens was het woord aan den heer C h r. v. d. Heuvel lid der Tweede Kamer, als be stuurslid van den Chr Boeren- en Tuindersbond. Het ie altijd zoo geweest, aldus spx., dat een verkregen resultaat gewaardeerd wordt, naar mate er moeilijkheden aan vooraf gegaan zijn, zoo ook met deze landbouwschool. Terecht is door de verschillende sprekers ge- wiezen op de groote beteekenis van het land bouwonderwijs. Op wetenschappelijk gebied heeft de boerenstand t«t hier toe weinig contact ge* bad met andere groepen der bevolking. Dit heeft eenerrijdfi het gevolg gehad, dat bij den boerenstand deugden werden gevonden, die el* ders reeds waren verloren gegaan, doch ando-- rerzijós is ook veel productief werk verloren ge* gaan door onpractische behandeling en bewer king van den bodem. Het is te wenschen, dat gij niet de fout van velen zult begaan, n.l. dat bet kind de moeder vergeet. Vergeet nooit dat ge deze school hebt gekregen door dien Chr. Boeren- en Tuindersbond, en laat dit voor de protestantsche Rijnstreek een aansporing zijn, om aan deze organisatie wat meer aandacht te schenken, dat tot nu toe het geval was. Tenslotte wenschte spr. het bestuur geluk met de keuze van den leeraar, den beer K o o ij. Spr. meent te mogen verwachten dat hij zich niet zal schuldig maken aan de fout die dikwijls in zijn kringen wordt gemaakt, n.l. om te denken dat alleen les geven voldoend© is. De leeraar moot rich trachten in te werken in do plaatse lijke toestanden, wat do practische waarde van het onderwijs zal verhoogen. De "neer Woldendorp daarop het woord' verkrijgende, bracht eenige persoonlijke herinne ringen naar voren uit het onderwijzer6levsn van den heer Kooij, tot wien hij zich in het Ajzonder richtte. Spr.wenschte het bestuur ge luk met dezo keuze, daar de heer Kooij steeds getoond heeft, zich geheel te* willen geven aan het Chr. Landbouwonderwijs. Tenslotte was het woord aan den heer Kooij. Spr. herinerde aan den aangenamen werkkring te Schagon, en do hartelijke wijze waarop hij af* •oheid genomen had. Gelukkig, aldus spr., is hot Chr, landbouw onderwijs niet bij hot Dep. van Onderwijs on dergebracht. Dat kan ook niet vanwego zijn eigenaardig karakter. Het blijkt dat ook te de zer plaatse nog wel eens misverstand bestaat omtrent de bedoeling van het landbouwonder wijs. Do een ziet mij aan voor een propagandist voor het 6tamboek, een ander weet weer een ongelukkig voorbeeld aan te wijzen van een boer „die ook op school heeft gegaan." Aan do hand van eenigo voorbeelden toonde spr. de be doeling van het landbouwonderwijs, en speciaal hol; Ohr. landbouwonderwijs aan. Ten slotte richtte spr, nog eenigo woorden van dank aan hot adres van Ds. J. E. Vonkenberg, directeur van den Ned'. Bond van J.-V. op G. G. aan wien hij veel te danken heeft. Do Voorzitter dankte daarop do ver schillende sprekers en belangstellenden, en wenschte den heer Kooij toe, dat zijn werkkring taft steeds vreugde zal verschaffen. In het bij zonder bracht spr. dank aan~den sacretaris van het dag. bestuur, den heer Tolk, dio in de laatste jaren zooveelheeft bijgedragen tot het totstandkomen der school. Ds. Wientjos sleet daarop de vergade ring met dankgebed'. Na afloop was er voor de belangstellenden gelegenheid om het schoolgebouw te bezichtigen, n.l. het oude raadhuis, door B. en W. voor dit doel beschikbaar gesteld. Do school telt 38 leer lingen. Nog merkten we onder de aanwezigen op, den heer Timmers, bestuurslid' van den Chr. B.- en T.-B., en do heeren Th. v. Tol en S. v. Leeuwen, resp. voorzitter en secretaris ran den R. K. Land- en Tuinbouwbond afd. Alphen aan den Rijn, benevens den geestelijken Adviseur. DE LAKENHAL TE LEIDEN. - De redacteur van het Bouwk. Wkb. architect J. P. Mirae, schrijft in bet pas- verschenen nummer: De oude Lakenhal of Saaihalle te Lei den is een bijzonder bouwwerkje uit het midden van de l'7e eeuw. Het werd in 1640 gebouwd naar het ontwerp van Arént van VGrave^ande, en tot het begin van de. 18e eeuw in de oorspronkelijke bestem ming gebruikt. Sinds 1869 is het Stedelijk Museum. Het stemmige gebouwtje achter het muurtje aan de Oude Singel is welbekend en een ieder zal wel eens het voorplein zijn opgegaan om wat van buiten voor het oog verscholen bleef te bekijken. Het smalle poortje lokt vriendelijk om achter het muurtje eens te neuzen. En het was het neuzen waard, want Van 's-Gravosan- de's werk is zeer aantrekkelijk. En tot voor kort kon men van de ongerepte schoonheid van dit stukie oude bouw kunst recht, genieten. Tot voor kort! Want helaas, de schoonheid van de La kenhal is ook al niet meer ongerept. La ten 1re het duidelijk zeggen, ze is ver minkt. Do afbreuk, die do nieuwe vergro-oting van het museum volgens ontwerp van ar chitect A. Lensvelt, B.N.A., aan het oude bouwwerk heeft gedaan, is niet anders dan eau verminking te noemen, al is van het gebouw zelf zoover te zien ie, geen. steen aangeraakt. Want de nieuwe aanbouw heeft do compositie van het oude bouw werkje getroffen. Het hoofdgebouw van de Lakenhal vormde met de vooruitstekende zijvleu geltjes één geheel, waarvan do harmonie gebaseerd was op de hoogte- en de vo lume-verhoudingen van deze onderdeel en. Hieruit volgt dat vermeerdering van het volume van het hoofdgebouw do harmo nie moet schaden, en de nieuwe aanbouw had dan ook een andere hoogte-verdeeling moeten hebben. Het doorzetten van de klroonlijst van het oudo gebouw in het nieuwe is hier dan ook een principieele fout, die de. oude Lakenhal moest scha den. Deze fout wijst er op dat de architect do ervaring miste om de fijne aesthetische quaesties, die zich bij zulk een werk voor doen, juist aan te voelen en met tact op te lossen. Dat hij bovendien naast den gevel die zoo van fijnen smaak getuigt, oen bouw sel zette, dat m.i. daarop minder bogen kan, verergert den misslag aan de Laken hal begaan nog meer. Nu moeten we hier weer het algeheele genot van een mooi oud monument der ven. Maar pijnlijker dan dit is het, dat ons vertrouwen, dat de architectonische schoonheid van de Lakenhal en met deze van zooveel andere monumenten, aan veilige handen was toevertrouwd, ge schokt is. Want waarlijk, het besef van verant woordelijkheid voor het aan hen toever trouwde goed moet toch niet sterk aan wezig zijn, wanneer de bestuurderen van de Lakenhal de verbouwing in handen stellen of latenstellen?) van' een archi tect, die blijkbaar nog de ervaring mist om dergelijk werk te doen. Als oefenma teriaal zijn zulke bouwwerken uit kunst historisch oogpunt toch wel wat al te kostbaar. Dat voor zulk werk met de grootste voorzichtigheid en niet dan onder de beste waarborgen de architect wordt gekozen, daarop moet. toch zeker wel het kunstzin nig en intellectueele doel van ons volk zich kunnen verlaten. Naar aanleiding hiervan schrijft Mr. J. C. Overvoorde, directeur van „De Laken hal" aan de N. R. Crt. Het aanbod van Mr. Pape aan de ge meente Leiden, om voor zijne rekening de uitbreiding van de Lakenhal te doen ge schieden, werd gedaan in eenen vorm, die noch aan het Gemeentebestuur, noch aan de Directie van het Museum de bevoegd heid gaf, om aan den door Mr. Pape ge kozen architect voor te schrijven, hoe hij de hem door den schenker gegeven op dracht hand uit te voeren. De heer Lensvelt heeft, wat de indee ling van den plattegrond en de meer mu seum-technische onderdeden betreft, over het algemeen getracht zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de wenschen van de Museumdirectie, doch waar dit niet, ge schiedde, ontbrak aan deze de bevoegdheid om dringende" voorschriften te geven. Reeds bij de officieele opening in April 1.1. wees ik er op, dat in die gevallen de Di rectie van het Museum geen verantwoor delijkheid kon aanvaarden. Wat in het. bijzonder hef doorzetten van de kroonlijst tusschen het oude en het nieuwe gebouw betreft dit acht ook ik cene fout en tijdens het bouwen werd door mij herhaaldelijk hiertegen gewaarschuwd, doch de architect was niet bereid om op dit punt zijn plan te wijzigen. Land- en Tuinbouw. Bond van Landgebruikers. De Bond van Landgebruikers groeit in Friesland zeer snel. Er zijn nu op 24 plaatsen reeds af deelingen of losse leden. Medio October hoopt de Bond uit te ge ven een eigen blaadje: „De Land- pachter*'. Vreemd verschijnsel. Te Sexbierum doei zich bij onderschei den landbouwers een vreemd verschijnsel voor. Bij den heer G. Z. 't ergst, bij an doren in mindere mate, gaat het gras in de weide dood. Het wordt bleek, de wor tel sterft af. 't Vee trekt bij 't grazen do heele plant uit den grond, doch kauwt die weer uit, door de modder, die tusschen de wortels zit. Het onkruid, dat in ieder (weiland wel voorkomt, groeit daarente gen zeer 6nel en overheerscht het nog ove rige gras. Men overweegt het plan, de weide om te scheuren en te bebouwen. Voor het verschijnsel is nog geen aanne melijke verklaring te gewen. Indien het doorwerkt, zou 't voor Friesland niet6 minder dan een ramp beteekenen, want de weilanden worden, wanneer ze door 't bo ven omschreven verschijnsel worden aan getast, onbruikbaar. De malaise op het platteland. In een verleden week gehouden verga dering van landbouwers te Vuren bij Go- rinchem hadden alle belanghebbenden zich schriftelijk verbonden, den afgeloopen vijfjarigen huurtermijn van wei- en bouw land niet te vernieuwen dan tegen de pachtsom, welko werd betaalcTvoor 1917. Een commissie werd benoemd om met de landeigenaars te confereeren, die den laatsten. huurprijs wilden aanhouden. Naar aanleiding van een onderhoud met den zaakgelastigde van de landeige naars in zake het te verhuren bouw- en weiland werd Donderdagavond opnieuw vergaderd doer alle belanghebbenden. Ge vraagd was, dat de huurders met een voorstel zouden komen, doch in elk geval ihooger dan in 1917. Na ernstig belaad en langdurige bespreking betreffende de 'ihuijdige buitengewoon ongunstige tijds omstandigheden, werd met algemeens stemmen bésloten geen verdergaand voor stel aan te bieden. Geweldige achteruitgang. De omzet aan de veiling der Langendij- ker Groente Centrale bedroeg over de af- geloopen maand Augustus f 143.467.64, tegen f 650.365.38 in dezelfde maand van 1921. In de 3 verloopen maanden van dit jaar was de omzet f 972.641.77, tegenover f 1.987.963.50 in dezelfde maanden van 1921, alzoo f 1.015.321.73 minder in één kwartaal, terwijl de aanvoer in 1922 nog grooter was. Landarbeiders in Frankrijk. De directeur van den. Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling waarschuwt tegen het ingaan op aanbiedingen van wervers voor arbeid in Frankrijk. Werkzoekenden kunnen alle gewenschte inlichtingen kosteloos verkrij gen bij de arbeidsbeurzen of correspon denten der arbeidsbemiddeling in de ge meente hunner woonplaats of bij den Rijksdienst voornoemd. Gemengd Nieuws Ernstige mishandeling. Maandagavond ruim 7 uur is in Ter Winse- len bij Heerlen K., d'ie met een zaaimachine aan het zaaien was en weigerde aan drie per sonen een' zak rogge te geven, ernstig door hen mishandeld; hij kreeg een steek in do longen. Zijn toestand was hoogst ernstig. T)en vader van K. werden messteken in het hoofd toegebracht. Twee personen zijn gearresteerl. ViXh'onkcn. Terwijl de bejaarde visscher Bosma, in het Friesche dorp Rottevalle, met een boot van zijn aardappelland huiswaarts voer, zag hij, in de nabijheid zijner woning zijn vrouw in de~ vaart drijven. Eenige daar eveneens aanwe zige personen brachten de vrouw op het droge. Haar levensgeesten waren echter reeds geweken. Ongelukken- Een arbeider uit Wormerveer is Maandag van den steiger der in aanbouw zijnde Lino- leumfabriek ie Krommenie geilen met het •hoofd op een- betonvKcr, De ongelukkige, wel ke onmiddellijk per brancard naar het Ver pleeghuis werd overgebracht, is daar in den avond overleden. Maandag is de 34-jarige E, uit Gaande ren, die aan toevallen leed, bij het passeeren van de sluis in den Oude-IJsel. geraakt en ver dronken. Hij laat een vrouw - piet twee kinde ren na. Zijn lijk is gevonden. Maandagavond had de 18-jarige M. P. te Bolnes, het ongeluk een electrischen draad to grijpen, terwijl hij over een schutting wilde zien. De stroom ueeft hem op slag gedood. Zijn kameraad-, die hem wilde bevrijden, viel bewusteloos neer. Autodiefstal. Zondagmiddag zijn in het Hotel ..De Leem kuil" lo Bcnnekom een heer en dame afgestapt, die, zooals later bleek, tot het gilde der auto bandieten behoorden. Zij bleven eenigen lijd in het hotel en vroegen toen- een auto om te toeren. De ober deelde mede, dat de auomtobiel van den eige naar te hunner beschikking stond. Eenigen tijd later-reed de auto voor. Het tweetal slapte in en de chauffeur zou juist wegrijden, toen dr. „lieer" tot de ontdekking kwam dat de „dame" oen tasch in 't hotel had laten liggen; of de chauffeur die even wilde halen. De chauffeur ging en zocht naar de tasdi, die on vindbaar bleek. Bij zijn terugkomst zag hij de auto in snelle vaa'H wegrijden; de ..heer" zat aan het stuur en wuifde hem nog loc. Onmid dellijk zijn maatregelen genomen lot aanhou ding der auto-dieven, doch tot dusver zonder Tesullaat. Men weet dat zij Ede zijn gepas seerd en daar het nummerbord verwisselden. De politie te Ede en Arnhem stellen een uit gebreid onderzoek in. De diefstal van 37,000. In verband mot den postdiefslal van 37,000 vernoemt de „Limb. K." nog het volgende:. Do depêche werd verstuurd door den direc teur van het postkantoor te Kerkrade naar don directeur van het postkantoor te Maastricht op Vrijdagmorgen. Het stuk was geslo'.en in een zakje met eenig papiergeld: piet een zakje, houdende muntgeld, was het "in een ander zakje gesloten, en zoo over Hocnsbroek en Sittard naar Maastricht gezonden. De zegels van het buitenste zakje bleken te Hoensbroek en te Sittard, waar telkens andere zakjes bijgedaan werden, onbeschadigd te zijn. Bij aankomst lo Maastricht met den laatsten treiin uit het Noorden Vrijdagavond is de zak in een kluis gesloten. Zaterdagmorgen hij het nazien ervan bleek, dat het kleine zakje, waarin, de depêche gesloten zat, aan de onderzijde geopend was. Do directeur te Kerkrade is Zaterdagmorgen met vacantie gegaan; zijn terugkomst wordt afgewacht in verhand met het verder onder zoek. - •- i Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie. Gaarne zag ik onderstaande regelen in uw blad opgenomen. Dit naar aanleiding van het laatste gedeelte der „Leidsche Penkrassen" in uw blad van 30 Sept. j.l. Is hier de schrijver niet, wat voorbarig en niet te gauw klaar met zijn gevolg trekkingen te maken over* het, bericht van den Burgemeester, welke tot den Raad het verzoek had gericht om zijn salaris met f2000 te verlagen? Natuurlijk ben ik het met „Veritas" eens wat de bedoeling hiervan is. De sala rissen der ambtenaren zijn een dankbaar onderwerp in dezen bezuinigingetijd. Door het. voorbeeld van den Burge meester wordt, ambtenaren en werklieden in gemeentedienst een zeer duidelijken wenk gegeven wat hun te wachten staat. „Veritas" schijnt het er roerend mee eens te zijn en zeét dat dit voorbeeld zoo psychologisch kan werken. Dat zal nu moeten blijken, want dan zullen meerdere ambtenaren dit voorbeeld volgen. Mijn in ziens zal dit wel niet gebeuren om de een voudige Teden dat de lagere ambtenaren vooral alleen en uitsluitend met. hun sala ris moeten toekomen en geen andere bron nen. van inkomsten hebben. De vergelij king gaat dus zeer mank. Dan vindt „Veritas" het heel nor maal dat weer premie moet betaald wor den. Ik vind het. zeer onlogisch en al een heel slecht voorbeeld, dat het Rijk de werkgeverk in het particulier bedrijf „dwingt" zegeltjes te plakken, dus premie te betalen voor hun werknemers. Zelf zal bet Rijk zoo vrij zijn die zorg voor zijn werknemers van zich af te schud den. Waarom vindt „Veritas" het zoo lo gisch dat hier de Gemeente het Rijk n u moet volgen? Heeft de. Gemeente dit ook gedaan met, tijdig duurtetocslag te geven, toen het Rijk hiermede allang voorging? Wij kwamen achteraan, er zijn ambte naren die twee maanden, zegge twee maandlen duurtetoeslag hebben genoten. Heeft de Gemeente het Rijk ook ge volgd met de veel hoogere salarissen? Zouden wij nu vooraan moeten staan met salarisachteruitgang? Laten we nu ook eens achteraam komen, liefst zoolang, dat we minstens eerst, op het zelfde peil komen, met de Rijkssalarissen. Bezuiniging zal noodzakelijk blijken, maar of dit bij de nog heersehende duur-, te eerst ten koste moet gaan van 'het Overheidspersoneel is onbillijk. Er kan best in de verschillende takken der Ge meentedienst op andere wijze nog bezui nigd worden. Wanneer werkelijk do levensstandaard zakt, is hot billijk dat hiermede ook de loonen zakken, doch dit is het nog steeds niet in die mate, dat er nu al reden zou zijn voor een zoodanige salarisverlaging als thans waarop gestuurd wordt. U bij voorbaat dank zeggende voor de verleende plaatsruimte. EEN AMBTENAAR. Wij gaven dit schrijven aan „Veritas" ter inzage, die daarbij het volgende op merkt Ik vermoed dat f.een ambtenaar" mijn briefje wat al te vluchtig heeft gelezen. Ik heb toch gezegd nodh bedoeld, dat de Gemeente met salarisverlaging voorop moet gaan. Maar als ik de zaken goed bezie, dan zal het er vroeg of laat toe moeten ko men. De gemeenten hebben het premie-vrij pensioen ingevoerd, als regel niet omdat ze het wcnschelijk achtten, maar omdat ze het Rijk wel moesten volgen. En zoo zullen ze straks ook in omgekeerde rich ting moeten meegaan. Komt het zoover, of zijn andere maat regelen noodzakelijk, dan staat sterk een burgemeester, die zelf het. voorbeeld heeft gegeven, en die met de daad getoond heeft, zich persoonlijke opofferingen te wallen getroosten. De vergelijking die „een ambtenaar" maakt tusschen wat het Rijk doet en wat van particulier bedrijf gevraagd wordt, lijkt me al heel zonderling. Laat ik er alleen van zeggen, dat de ambtena ren zeker al heel slecht te spreken zouden zijn, als straks Rijk en Gemeenten inza ke het pensioen der ambtenaren niet meer doen, dan thans van de particuliere werk gevers gevraagd wordt. Opmerkelijk vind ik, dat hier een amb tenaar verklaart, dat „in verschillende takken van gemeentedienst best bezuinigd kan worden." Het zou interessant zijn als dit nader werd toegelicht, want met den inzender ben ik het eens, dat daarmee be gonnen moet worden. VERITAS. Leiden 2 October 1922. „Je Maintiendrai." Geacht© redactie. Ondor bovenstaand opschrift verzoek ik be leefd eenige plaatsruimte in uw blad voor het navolgende: In do Leidsche Kerkbodo van Vrijdag 29 Sept. j.l. schrijft Ü6. Bouwman een stuk over de opvoering van het Nationaal Zangspel of betor do opera genaamd „Je Maintiendrai", waarop Z.Eerw. een mdldo critiek over uitbrengt en m. i. en velen met mij terecht. Ook ik heb een van de avonden warop de opera opgevoerd word, de opvoering bijgewoond. Ook mij 6tuitte daarin veel tegen de borst, docb begon mij wijs te maken, wat al te enge ideén op fcGfc gebied dez,er kunst te bezitten" en tracht© zolfs tegen degenen welke het stuk finaal afkeurden en als goddeloos aanmerkten, de opera le verdedigen, ofschoon mijn twijfel en onvoldaanheid ver meerderde. In 't- bijzonder de door Ds. Bouw man aangegeven momenten troffen do teedere sna ren van het godsdienstig gévoel en briehten mij twijfel of opvoering van een Chr. opera dienstig kan zijn om den band, God, Oranjo en Neder* land nauwer te binden. De voorstelling gal onar o.a. te zien een biddend volle dat gedurig smeekt tot God. Een trouwe land- en zeemacht - welko waakt en op do hoede is voor gevaren. het in de oorlogsjaren 1.914 tot 1919 alzoo? Waren do kerken op bidstonden tjokvol? Was het No* derlandsche volk een biddend volk? Een ieder onderzoeko zichzelf en zal met mij getuigen. Het zijn de goedertierenheden des Hcere dat wij niet. vernield zijn. Zeker er was een biddend volk, maar och zoo'n klein deel. Was er een leger en vloot dat trouw de wacht hield en pai stond voor vrijheid en recht? Ik ben van 1915 tot 1919 in militairen dienst in bijna alle doelen van hot land geweest en wat werd' er veel ge mord, wat heerschte er dikwijls een oproerige geest, denk aan het oproer in den Harskamp, het rumoer ouder de militairen te LejjJen en andere plaatsen waar 't in klein rayon werd gesmoord, en hoc was 't in 1918, stelde de re geering vertrouwen in zijn soldaten! Neen, en daar was reden voor, want in dat leger heerschten rotte toestanden; 't was slechts een kleine keur* bende welke met een_ trouw hart en een vaar* dige geest de wapens droeg. Is het wonder dat de opvoering der opera een bijna "belachelijke indruk bij mij achterliet, als ik de koude werkelijkheid vergeleek? Al heb» ik doen indruk onmiddellijk gesmoord daar het mij eerder tot droefheid moest stemmen. Neon, m.i. hebben wij geen Chr. opera van nood© om den band God, Granj© en Nederland nauwer te binden. Wij hebben noodig mannenwelke ons wijzen op den diepen ernst des tijds; op do groote plaat6 welke Oranje in ons hart moet innemen, feu ten slotte op, do eerlijke en geen verniste historie van Nederland. Ds. Bouwman heeft mij en velen met mij een juist antwoord gegeven op 't geen ons een oor* zaak van twijfel en misnoegen was. Z.Eerw. zij daarvoor hartelijk dank. U mijnheer de redacteur bij voorbaat dan' kend voor de opname. Uw abonné, WOUTERS, Formosastraat 18 b. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Op de rol komen voor 133 zaken, waarvan 113 voor de openbare zitting. J. M. B. stond vorige week terecht voor een aanrijding met een auto van een auto op den Gooweg te Noordwijk, waardoor iemand ia aangereden. .De veldwachter Boon werd hierover gehoord, waarna ;de ambtenaar f 20 of 10 dagen eisehte. IJ. v. D. te R i j n s b -u-r g heeft in de tram na herhaalde waarschuwing het rooken van oen pijp niet wenschte na tö laten, waarvoor ge* edscht werd' twee boeten van f 10. J. J. Gr. te Warmond, werd ten laste ge* legd, dat hij op 14 Augustus op aardappelenland van den heer C. Machen heeft geloopen. Hij heeft zich hierop begeven, om een gevallen hei* ningscliaar op te rapen. Getuige Machen zegt dat het niet gaat over dat loo'pen op diens aard* appelengrond, doch om het knippen van den haag wat Gr. gedaan had op last van een ander, die er niet gerechtigd toe was. Do man zou er geen schade aan toegebracht hebben. De Kantonrechter meende, dat de beklaagde enkel voor het eerste feit terecht stond, dus het laatste er buiten viel, waarom hij. de goede trouw van Gr. niet in twijfel wilde trekken. De Ambtenaar wilde beklaagde maar zonder straf wegzenden en vroeg alzoo vrijspraak. N. v. d. B., dienstbode bij den bakker W. te Warmond, heeft aan een schipper 's mor* gens. 8 uur een versch wittebroodje verkocht. De schipper daarover gehoord bevestigde het aange- voerde, waarna f 4 of 4 dagen werd geëischt. W. K., B. B., J. L., C. A., B. A. en J. V, hebben te Noord wijk 's avonds half twaalf op een weiland' van F. Barnhoorn geloopon. Barnhoorn wérd hierin als getuige gehoord. Eisch voor elk der beklaagden f 1 1 ^te. J. PI. te Leiden heeft onder Warmond ge* vischt zonder acte. Beklaagde had wel een arte doch die stond op naam van O., waarom hij aan den Rijksveldwachter Jacobs ook opgegeven had O. te heeteri wat dezen echter nader uitzocht. Beklaagde bekende dien naam opgegeven te heb* ben, om het met de acto te laten klop^m. Eisch f 8 of 8 dagen. A. D. boekdrukker te Katwijk had niet volgens do Arbeidswet voldoende privaten, ver- bandkist enz. in de werkplaats gehad. Bekl. bekende, doch dit had ten oorzaak het verwis* selen van personeel met de leiding belast. Do Inspecteur der Arbeidswet gaf hierover nadere inlichtingen, waarna de Ambtenaar 4x13 boete eisehte. P. C. en W. F. M., fabrikanten te Leiden, hebben ook na herhaalde aanmaning op hun scheepswerf niet gezorgd voor voldoende en goed drinkwater in hun bedrijf. Beklaagden en ook een der werklieden, ge hoord, hebben het altijd gedronken zonder na* dceligo gevolgen. Beklaagden zeggen dat de aanleg, die f 800 zal koeten, van hun bedrijf niet af kan, ook niet het dagelijks laten aanvoeren of halen. Eisch f10 of 10 dagen. A. v. d. Kw., jto Katwijk, is beklaagd aldaar in het plantsoen geloopen te hebben. Be* klaagde erkent het. Hij was op wandel met een gescheiden vrouw uit Rijnsburg. Er kwam ver schil van meening en toen is de vrouw het plant* soen ingeloopen. waar bij haar toen heeft uitge* haald. Nu is alles weer vrede. Eisch f3 of 3 d. To Zw., te Leiden, heeft te hard gereden op een motorrijwiel, wat dozo zich niet begrijpen kan, hij reed niets harder dan de Tram. Eisch f 10 of 10 dagen. Nog kwamen voor een tweetal overtredingen: van het rijden over do Havenbrug te Leiden, waarbij de oen f 3 de ander f 1 tegen rich hoorde eischen. Do ander, oen Leidenaar, voerde aan het te hoog zitten van de borden, de laatste, commies bij Justitie te Den Haag excuseerlv zich om zijn onbekendheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 6