Voor Herfst en Winter Dames- en Kinderkleeding. f 29.75 A. WAALS, Haarl.str. 114 1Mb „Hait" BINNENLAND. GEMEENTELIJKE AANKONDIGING MUZIEK IN VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOC ALITEITEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van houders van inrichtingen als bedoeld in artikel 1 deir Verordening op Vergunning®- en Vesrlofslooaliteitcn, aan wie eene schriftelijke ontheffing is ver leend van het verbod bedoeld bij artikel 2 der genoemde verordening, dat zij, im ver band met de Leddsche Winkelweek en de 3 October viering, gedurende het tijdvak van 27 September tot en met 2 October a.s. tot elf uur des avonds en op den 3en October a.s. tot middernacht muziek in toforane inricbtingeai kunnen doen maken, in achtneming evenwel van dezelfde voor waarde, welke aan de aan hen verleende ontheffing van bovengenoemd verbod zijn verbonden. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. ledden, 23 September 1922. AFSLUITING ZlJLPOORTSBRUG. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat het ver keer met rij- en voertuigen over- en het scheepvaartverkeer door de Zijlpoortsbrug van Maandag 25 tot en met Woensdag 27 September a.s. zal zijn afgesloten. Leiden, 23 September 1922. AGENDA. MAANDAG 25 September. Leiden. Orgelinwijding Chr. Geref. Kerk (Bree- •fcraat). Aanvang 8 uur. Sprekers: D 6. J a n s e n te Leiden en De. de Vries te Rijnsburg. Orgelbespeling door den heer L. Boom, organist. Marekerk. DONDERDAG 28 September. Lei den. Dank- en Bedestond voor het Chr. Onderwijs. Pieterskerk. Aanvang 8 uur. Voorganger: Ds. R. E. van Arkel, Geref. Pred. te Utrecht. lederen Woensdagavond van 7K uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen 'eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr. Bruining. Rapenh"r? 59, Tel. 605. Dr. Niemer. Breestraat 72, Tel. 506. Dr. Schreuder, Hooigracht 69, Tel. 301. Dr. Veldhuyzen, Hooigracht 84, Tel. 617. zoodat er verder geen ongelukken gebeur den. De heer L., warmoezier, heeft bij de politie aangifte gedaan dat zijn ijzeren warmoezieresehuit ontvreemd is. De koopman L. P. heeft aangifte go- daan van vermissing van 3 bakken bee- renboonen, een flinke hoeveelheid drui ven, alsmede een partijtje spruiten. Aan gezien deze goederen bij bovengenoemde schuit werden bewaard, zijn hier vermoe delijk dezelfde daders in 't spel. De Commissaris van Politie in de le Afdeeling te 's-Gravenhage waarschuw!) tegen het afgeven van goederen aan Jo hannes Jacobus Daniël Rip, geboren te VGravenhage 11 Augustus 1895, schoor steenveger, wonende Jacob Cate6£raat 140 te '6-Gravenhage, daar herhaaldelijk klachten inkomen dat betaling der gele verde goederen achterwege blijft. Hij maakt gewoonlijk gebruik van be- stelkaarten, waarop de naam J. J. D. Rip v.-h. firma Durattg en Zn. Bij de recherche alhier is een nieuw stelsel ingevoerd in verband met de op sporing en herkenning van misdadigers. Er is n.l. aangeschaft een dactyloskopi- sche inrichting. Op de topipen van de vingers en de tee lten, op de handpalm en de voetzool draagt de huid een zeer eigenaardig re- lief door de aanwezigheid van huidlijsten. Het onderzoek naar den vorm, den aard van deze huidlijsiten draagt den naam 'dactyloskopie. Men verricht "dit onder zoek zoo, dat men op beroet papier een afdruk van de vingertoppen enz. maakt en het zoo verkregen beeld, bestudeert. Door een vingerafdruk op beslagen glas, enz. kan men gemakkelijk zichzelf zulk ©en beeld verschaffen. Aangezien bij geen twee mneschen deze huidlijsten in vorm en rangschikking gelijk zijn, en omdat verder bij%een bepaald individu de huid^- lijslen het geheele leven volmaakt gelijk blijven, bezit men in het beeld daarvan een zeer waardevol herkenningsmiddel. Tn de crhnineele anthropometric, bij de herkenning van misdadigers, speelt de dactyloskopie dan ook een zeer belangrij ke rol. In Amsterdam en Rotterdam en mis schien ook andere groote plaatsen is'de recherche reeds van een dergelijke inrich ting voorzien, De Commissaris van Pol. alhier ver- aoctfet inlichtingen omtrent de horkomst van twee rijwielen, welke op het politie bureau zijn gedeponeerd. Het eene is een damesrijwiel, merk „Flevo" en is 31 Aug. als gevonden aangegeven. Het andere is een Heerenrijwiel, merk „St. George Sik kel" en is 2 September aangegeven. In de Geref. Kerk alhier zullen bin nenkort 11 ouderlingen en 9 diakenen ge kozen moeien worden. hebben wij een schitterend geslaagde Collectie De verschillende nieuwe modellen brengen wij in prachtige Eskimo's, Velour de laine en prima Engeische fancy sloffen. 14055 Nevenstaande zeer elegante Mantel, volgens de nieuwste mode, gegarneerd met koordjes op kraag, mouwen en zijpanden, en tevens voorzien van im. bont, kost slechts Wij wijzen U in 't bijzonder op onzen buitengewoon grooten voorraad Kindermantels. Onze prijzen zijn absoluut beneden iedere concurrentie. Aan de beurt voor aftreding zijn de ouderlingen,H. Alberts, H. M. v. d. Bos, Ph. W. H. Eskes, J. A. Francken, F. de Rooy, P. van Weeren en G. v. Zwie- ten. Behalve 2 neg beslaande vacatures, is één vacature ontstaan door hot vertrek van den heer J. J. Warnaar en één vaca ture door het bedanken van den heer H. Lamhooy wegens hoogen ouderdom. Van de diakenen zijn aan de beurt van aftreding de heeren S. Bulthuis, C. Kuy- pers, W. J. Laman, D. Pairmcntier en J. II. Wattez, terwijl nog 3 vacatures be staan en één vacature ontstaat door het vertrek van den heer W. E. Pera. Voor de mijnstreek. Op de Staatsbegrooting voor Land bouw, Nijverheid en Handel is voor steun bij de stidhting van nieuwe kerken in of nabij de huizengroepen der Staatsmijnen en van patronaten, christelijke tehuizen en dergelijke f30.000 uitgetrokken. Recht op pensioen? De Haagsche redacteur van „De Stan daard" schrijft: Gelijk bekend is, hebben de Ministers Ruys de Beerenbrouck, Heemskerk, Van Dijk, De Geer en De Visser voot hun lid maatschap dei* Kamer bedankt. Zij heb ben dit bekleed van midden Juli tot de opening van het nieuwe zittingsjaar. Dat is in dit geval een parlementair jaar, zoo dat deze heeren alleen reeds voor dit feit recht hebben op pensioen als Kamerlid. Minister Ruys. De tijdelijke voorzitter van deir Minis terraad, Minister van Binnenlandsche Za ken, a.i. Minister^ van Landbouw, N. en H., Jhr. mr. Gh. Ruys de Beerenbrouck, zal morgen voor eenige weken met verlof naar Limburg vertrekken, o.a. ter mede viering van den 80sten verjaardag, op Dinsdag den 26sten dezer, van zijn vader, den oud-Commissaris der Koningin in Limburg, staatsraad in buitengewonen dienst, jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Bee renbrouck, en van het gouden huwelijks feest van zijn ouders op Zondag 8 Octo ber e.k. Wegen 'In Zuid-Holland. In de begrooting van Waterstaat lezen wij het volgende over de wegen in Zuid- Holland: Het is noodzakelijk om in 1923 weder om te rekenen op een bedrag voor buiten- gewioine straatvernieuwingen. De drukst bereden gedeelten der rijkswegen blijven om voorziening roepen, tengevolge van den achteruitgang, die tijdens de oor logsjaren is oni staan, en het verkeer met de zwarè vrachtautomobielen. In verband daarmede behoort op de genoemde weg gedeelten de vervanging van klinkerbe- strating door keibestrating geleidelijk te worden voortgezet. Voor een en ander wordt een gelijk bedrag als voot 1922 uit getrokken, nl. f 100.000. Weg Room hu isden Deyl. De verbreeding van dezen wog met aanleg van een verbinding naar den verlengden Benoordenhoutschen weg, waarmede in 1922 een begin werd gemaakt, zal in 1923 moeten worden voortgezet. Gerekend wordt daarvoor op een bedrag van f 130.000, waarmede de verbreeding tu6- schen het Roomhuis en de viaduct van den Zuid-Hollandschen Electrisdhen Spoor weg, alsmede de verbindingsweg kan wor den voltooid en met de allereerst noodza kelijke verbeteringen tusschen dit viaduct en den Deyl kan worden aangevangen. Brug Haagsche Schouw. Aan gezien verwacht mag worden, dat in 1923 over de benioodigde gronden voor de ver nieuwing van deze brug over den Leid- 6chen Rijn, welke zeer urgent is, zal kun nen worden beschikt, is voor den aan koop dier grondep op een uitgaaf van f 25.000 te rekenen. In verband met de noodzakelijkheid tot bezuiniging i6 voorloopig afgezien vap een ingrijpende verbetering van den Rijks weg tusschen de Haagsche Schouw en de Nonrd-Hollandsche grens. Slecht© wordt het onvermijdelijk De Sciioenreparatie-lnrichting m hel Haarl.straat 299 - Tel. 2063 berekent voor 9066 Heerenzolen en -hakken f2.75 Dameszolen en -hakken f 1.95 Kinder- en Jongenswerk naar groote - ALLEEN KWALITEITSWERK - geacht enkele zeer gevaarlijke punten te verruimen, waarvoor in de eerste plaats in aanmerking komt de verbreoding van een viertal email© en te zwakke bruggen. De koeten hiervan worden geraamd op f8000. Aanleg van een weg voor gewoon ver keer van VGravenhage via Delft naar Rotterdam. De werkzaamheden voor de zen wég zullen zidh voorloopig alleen be perken tot grondaankoop en tot werken van voorbereidenden aard, waarvoor het in de begrooting gestélde bedrag zal wor den aangewend. Minister Van Karncbeek. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. mr. dr. Van Karnebeek, heeft heden zijn ambtsbezigheden aan het Departe ment hervat. BUITENLAND. Turkije en de geallieerden. Volgens berichten uit Parijs, heeft Poincaré Woensdag Lord Curaon te Pa rijs ronduit gezegd, dat de aanwezigheid van geallieerde troepen te Tsjanak een uittartin g was van het leger van Khernal. De Fransche troepen waren uit Tsjanak teruggetrokken „omdat de ka nonnen soms van zelf afgaan." Maarschalk Foch zou de meening geuit hebben dat voor een bezethouding van Tsjanak 100,000 man moodig zouden zijn. De Daily Mail valt de Engeische regee ring heftig aan wegens haar besluit om Tsjanak nog niet op te geven. „Wachten tot de kanonnen afgaan!" is haar opschrift boven een •hoofdartikel, waarin het o.m. heet: „Terwijl onze regee ring verklaart vrede te zoeken, rieken ha re daden' naar oorlog. De eenige toespelin gen op vrede blijken van do Turken te komen." En zij vraagt ten slotte: „Waar om probeert de regeering bet niet met een olijftak?" Een Engelschman met groote ervaring van de Levant heeft, volgens de Daily Mail, aangeraden, dat de geallieerde troe pen Oost-Thracië bezetten, in afwachting van de bestemming, die een zoo spoedig mogelijk te houden vredeeconerenftie aan het gewest geeft. Een Fransch oordeel. In de „Liberie" wijst. De Bainville nog eens op al het gevaarlijke van een onze- keren toestand. Men moet weten wat men wil. Het ergste zal zijn tusschen oorlog on vrede te blijven hangen, want de gebeur teniseen staan niet stil. Er moet hier geen vraagstuk opgelost worden, waarvan de gegevens de naaste maand nog zullen blijken wat zij foeddn zijn. Wij staan voor een volk, dat door de schuld van Griekenlands beschermer een onverhoopte overwinning behaalde en de sympathie van millijoenen en mil li oenen Muzelmannen geniet. Wie zal berekenen, wat er in don geest, dier volken zal om gaan, wanneer zij zien, dat de geallieer den noch in dezen jioch in geenen zin be slissen? Eergisteren wees Poincairé lord Curzon erop, hoe in Framseh Noord-Afrika de overwinning dor Khemalieten met vreug de werd begroet. Lord Curzon weet heel goed, dat hetzelfde in Egypte en in Indic gebeurde. Dat men dan niet wachte om vrede te sluiten. Men moet niet wachten, bot 't noodig zal zijn een expeditie te zenden, om vrede mogelijk te maken. Men weet wel, wanneer een militaire tusschenkomst begint, maar niet, wanneer die eindigt. De Engelsclie plannen. Reuter verneemt, dat de Britsche regoe- ring geenszins 'het verlangen koestert om op ©enigerlei wijz6 de vijandelijkheden te verhaasten. Indien er oorlog komt, dan zou hij ver haast zijn door een daad der Khernal isti- sche troepen. Engeland zoekt niets voor zich zelf, en voert geen kortzichtige politiek op eigen houtje, noch een politiek, geba seerd op eigenliefde. Zijn hoogste belang en daarin kan geen wijziging gebracht worden is d e effectieve neutralisatie van d© zeeëngten en volledige -waarbor gen voor de vrije vaart voor all© landen •onder den volkenbond of eenige andere effectieve internationale organisatie. All© andere zaken zijn van onderge schikt belang en voor een vredelievende schikking tusschen Turkije en de meer di rect betrokken staten vatbaar. Een vredesconferentie? Naar uit Parijs gemeld wordt, wijzen de ingekomen berichten niet op een nieu we ontwikkeling in den huidigen toestand in het nabije Oosten. Groot-Brittannië heeft definitief besloten, de Aziatische zónes, door de geallieerden tor bescher ming der zeestraten ingesteld, vast t,e ■houden. Wanneer er een militaire actie plaats vindt, valt de verantwoordelijk heid daarvoor op do Turken. Groot-Brittannië is slechte voornemens, zijn del van de gemeenschappelijke taak der geallieerden te vervullen, en de neu trale zónes, die do zeestraten bestrijken, en waarvan de vrijheid der zeestraten di rect afhangt, te beschermen. De terugtrek king van de troepen, der andere geallieer den heeft geen invloed op het beginsel, dat hier op het spel staat en heeft geen invloed kunnen uitoefenen op "het door Engeland geniomen besluit. Men. gelooft, dat de uitnoodigingen voor een vredesconferentie over het nabije Oos ten, welke Woensdag te Parijs door lord Curzon werd voorgesteld en door de Fransche en Italiaaneche ministers aan vaard, aan het einde der week zullen wor den verzonden. Men verwacht, dat de kwestie heden te Parijs besproken is. Het Turksche leger. Een Reu ter-bericht uit Adana geeft als volgt de opvattingen in gezaghebbende kringen te Smyrna weer: Het Tirrksche leger zal de geallieerde troepen in de onzijdige zón© niet aanval len. Turkije is voorloopig niet voorne mens een poging te doen om de zóne, die de geallieerden bezet houden, te occupee- ren. Tegelijkertijd bereiken Angora echter inlichtingen, volgens welke de Grieken in Thracië wandaden bedrijven tegen de Moelimecbe bevolking daar, en de regee ring van Angora meent dat het, om re presailles te vermijden, haar plicht ie, •hare landgenooten te redden, die onder het vijandelijk juk lijden. Het is mogelijk dat aan de autoriteiten van de geallieer den vergunning gevraagd zal worden om naar den overkant van de Zee van Mar- mera over te steken, om een einde te ma ken aan de daden van barbaarschheid in Thracië. De Russische wapenindustrie. Het „Acht Uhr Abendblatt" schrijft: „Het schijnt dat de Kruppfabriek, on danks haar bekende geschillen met de 6oviet-rogeering, haar streven, om op de Russi che wapenindustrie een beslissenden invloed uit te oefenen, voortzet. Op het oogenblik bevindt zich een ver tegenwoordiger der Kruppfabrieken, de heer Von Lichtenstein, te Moskou 'en poogt daar onderhandelingen n^pt de sov- jet-regeering te vioeren, waarvan 'het doel is de aankoop yan een groot aantal aan deden der Putiloffabrieken. Bij dc bespre kingen moet ook bet. Berlijuscho bankiers huis von Benneckcndorf, benevens de be kende Pet orsburgsche financier Dimitri Rubinstein, betrokken zijn. Naar vciluidt, gaat het hier om den aankoop van arndeelen ter waarde van ongeveer 104 miliioen Mark. Ee economisch© conferentie? Volgens een telegram van de „New York Tribune" 16 president Harding voornemens in den aanvang van het vol gende jaar een internationale economi sche conferentie te Washington bijeen to roepen. Deze conferentie zal tot taak hebban eenige orde te brengen in de economische betrekkingen tusschen beide continenten. Men rekent er -op, dat de aanstaande conferentie tot regeling van do 6chadever- goodingskwestie en de wederzijdsche ver plichtingen der geallieerden te Brussel ge lukken zal, waardoor de taak van de con ferentie te Washington aanmerkelijk ver gemakkelijk zal worden. De verloving van den ex-keizer. Te Potsdam hebben de „Kaisertreue" winkels lijsten aangelegd, waarop ieder een kan teekenen, die den ex-keizer ter ge legenheid van zijn verloving met prinses Hermine von Reuse wil gelukwenschen. De woelingen in Bulgarije. Uit Sofia wordt gemeld, dat. de minis terraad besloten heeft de Sobranje op 2 October bijeen te roepen. Het onderwerp der beraadslagingen zal o.a. ook een wetsontwerp zijn betref- fede het uitschrijven van een referendum omtrent het in staat van beschuldiging 6tellen van de leden van de vroegere re geeringen. De voormalige ministers, die in Tirnevo in hechtenis werden genomen om hen te beschermen tegen do woede dei- menigte zijn in Sofia teruggekeerd. Ex-koningin Zita. „Pesti Naplo" verneemt, dat de reis van den Spaanschen premier Romanones, die thans te Boedapest vertoeft, samen' hangt met een verzoek van ex-koningin Zita aan graaf Bethlen om haar behulp zaam te zijn bij het regelen harer finan ciën, vooral van de koninklijke domeinen in Hongarije, Bethlen heeft geruststellend geantwoord. Koningin Zita, die thans in de zeebad plaats Lepueitio de gastvrijheid van den koning van Spanje geniet, dioch kever daarvan geen misbruik maakt., zal binnen kort naar El Pardo bij Madrid terugkee- ren. Het leegkoopen van Duitschland. De centrale beambtenraad van de rijks- spoorwegen heeft met al gemeen e stem men een motie aangenomen, waarin ge zegd wordt„De noodtoestand der be ambten is than6 in een stadium gekomen, dat hij zelfs met den besten wil niet meer to dragen i6. Wij maken er de regeering met allen ernst op opmerkzaam, dat het zoo niet verder kan gaan en achten het onzen plicht, de regeering dringend er op te wij- zon, dat de handhaving van orde en rust onmogelijk schijnt, indien de regeering niet geneigd is op het laatste oogenblik nog aan de misdadige prijsopdrijverij het totaal leegkoopen van Dujtscljland door buitenlanders paal en perk tc stél len." Dreigend graantekort te Athene. Dagelijks komen hier ongeveer 5000 vluchtelingen uit Klein-Azië aan. De on voldoende aanvoer van graan maakt de kwestie van de voedselvoorziening zoo ernstig, dat alleen spoedige internatio nale kulpverleening duizenden van den hongerdood kan redden. Te Athene en op de eilanden bevinden zich op het oogen blik reeds meer dan 20.000 vluchtelin gen. Uit de OmqeviïK! VOORSCHOTEN. Predikbeurt©ii. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur De. J. C. v. Dijk te 'e-Gravciw hage en nam. 5 uur De. S. R. Hermanides van Valkenburg. Geref. Kerk voorm. 10 en nam. 5 uur Da. Kruijswijk. Jubileum „De Lofstem." Onze Chr. Zangvereeniging „De Lofstem'' hoopt D.V. a.s. Donderdag haar 40-jarig jubw leum te herdenken met een uitvoering in do Ned. Herv. Kerk des avonds te 7.30 uur. Als feest redenaar hoopt alsdan op te treden Ds. M. J. Jalink van 's-Gravenhagc, lid van het hoofdbe stuur van den Bond' van Chr. Zangvereenigingen in .Nederland. „De Lofstem" heeft zich in den loop der ja^ ren vele vrienden verworven en zij kan er van j verzekerd zijn dat dezen gaarne Donderdagavond zullen komen, om samen God te danken voor den zegen die ons deze 40 jaren in ons Chr. Zang koor geschonken is. Do toegang is vrij -ditmaal. Naar wij vernet men zal er echter een collecte worden gehouden ter bestrijding der kosten. RIJNSBURG. Bij gehouden examen voor hot politiediploma verwierf de heer -W. v. d. Veen alhier het diploma met aanteckening. WARMOND. Zondag 1 Oct. des namiddags 6 uur hoopt Dr. Woldendorp van Hagestein zijn intredo te doen bij do Ned. Horv. Gein. al hier, na des morgens bevestigd te zijn door Ds. Gravemeijer van 's-Gravenhage. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloemenhandel. Alhoewel dc aan voer van snijbloemen op lieden weer zeer groot is, is de handel vlug en worden weer prijzen besteed die ©enigszins op loonend gaan lijken. De beste soorten' Dahlia's brengen weer van 3.80 tot f 4.80 op, terwijl Gladiolussen gaan voor ƒ0.70 tot 1.35 per 100. Ook asters zijn graag

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2