Dagblad voor Leiden en Omstreken. N.V.vh. J.C.BERNARD ABONNEMENTSPRIJS I IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL f 2.50 PER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1922 - Ne. 749 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 a i i' jvjï ia-,- PER GEWONE REGEL 10.221 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES Dl" RIEH KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 ivoorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij voornitbetaling. t-1 V Het millioenen-tekort. Het was geen blijde boodschap, die de Regeering deze week aan het/ volk had te brengen. Er ie een tekort van vele millioenen. Die tekorten moeten verdwijnen, zal heit met onze financiën niet hopeloos spaak loopen. Maar dit neemt niet weg, dat de nood zakelijke bezuiniging een zeer pijnlijken kant heeft. Voor de ambtenaren die straks ontsla gen worden is het een kleine troost, dat zij op deze wijze tot het welzijn van 'het vaderland meewerken. En de voorgenomen aftrek van de pen sioen-premie zal ook, vooral bij het la gere personeel, niet met ingenomenheid worden begroet. Het is wel jammer, dat Regeering en volksvertegenwoordigers bij het nemen van allerlei maatregelen niet meer met de toekomst hebben gerekend. Het toekennen van premie-vrij pensioen was een geheel onnoodige en toen reeds niet ongevaarlijke maatregel. >En toch moest de mogelijkheid om pen- sioonstorting mogelijk te maken, nog slechts kort geleden door de Eerste Ka mer worden afgedwongen. Daardoor zijn hij de ambtenaren ver wachtingen gewekt, waarvan het toen reeds te voorzien was, dat ze niet ver wezenlijkt kunnen worden. En daardooT heeft, de Regeering het zichzelf ook onnoodig moeilijk gemaakt. Zonder tegenstand zal de voorgenomen versobering niet doorgevoerd kunnen worden. 'Wij hebben echter nog wel eemig ver trouwen in den gezonden zin van ons volk Wie er nog niet van overtuigd was. weet hot nu, dat we staan aan den rand van een financieelen afgrond. Wij moeten terug of we gaan naar do diepte. Deze wetenschap zal er ongetwijfeld toe medewerken om de voorgenomen maatre gelen in het algemeen welwillend te be- oordeelen. en to begrijpen dat zij die reeds bij voorbaat het volk opzwoepen om zich tegen do bezuinigingsmaatregelen te ver zetten, al zeer slechte raadgevers zijn. STADSNIEUWS. Zangspel „Je Maintiendrai". Met groote voldoening mag de Öhr, Oranjevereemging op de uitvoering van bovengenoemd zangspel drie avonden aaneen terugzien. Do opkomst was overweldigend. Maandag- en Dinsdagavond was de groote Gehoorzaal tot in alle hoeken ge vuld en Woensdag was de opkomst zoo groot, dat honderde bezoekers terugge stuurd moesten worden. Do zaal was over vol, 5»oveel mogelijk werden stoelen bij lgeplaatst, velen stelden zich met een staanplaats tevreden en toch was er geen sprake van dat alle liefhebbers konden worden toegelaten. Voor velen er waren zelfs bezoekers uit Alphen was dit een ernstige teleur- stolling. Het bestuur stond echter machteloos, daar de Brandweer verdere kaartenver- koop beslist verbood. Jammer dat deze menschen zich niet tijdig van kaarten hadden voorzien. Van het spel zelf behoeven we na wat we daaromtrent in vorige nummera op merkten, niets meer te zeggen.. De uitvoering was onberispelijk. Er werd met geestdrift en in dén goe den toon gezongen, gesteund door het Symphonie-orchest, dat zich op schitteren de wijze van zijn taak kweet. Ook de solisten waren in haar volle kracht. Meermalen was de ontroering merkbaar. De band met Oranje werd gevoeld. Er werd niet meeg e z o n g e n, maar dan toch meeg e v o e 1 d, toen de Ned. Maagd te midden van het verbijsterde volk verscheen met de Oranjevlag en ge zongen werd: Ja, het is Oranje weêr Waarop God ook ons doet bouwen, Als in tijden van weleer. .De ernst van de doorleefde jaren w-crd nagevoeld, maar er was ook heerlijke geestdrift, en toen tenslotte onder hoor bare stilte op zeldzaam schoone wijze het „Mijn Schilt ende betrouwen" werd ge zongen, toen werd het sommigen te mach tig. Nadat de laatste klanken waren weg gestorven barstte dan ook daverend en lang aanhoudend applaus los. Hierna nam Ds. Thomas het woord. Met een dankbaar hart, aldus Spr., voor de heilgie eerlijke ontroering, zien we te- torug op de drie welgeslaagde uitvoerin gen van het zangspel „Je Maintiendrai". Spr. heeft behoefte een enkel woord van dank te snreken. Dank brengt Spr. aan de Leidsche Öhr. Oranjevereen. die een eerlijke poging heeft .gedaan ons tot de historie te bren gen en te wijzen op de gouden lijn. op Gocls hand die daarin merkbaar is. Dank brengt hij voorts aan de Haag-" echo Christel. Oranjevereen., die deze op voering heeft mogelijk gemaakt. Dank aan de vereeniging, aan de leden die heb ben meegewerkt, en het bestuur. Ze heb ben tijd noch moeite gespaard om te ge ven wat wij genoten hebben. Dank brengt Spr. aan alle spelers en speelsters, die zonder eenigc uitzondering hebben gezorgd, dat alles vlot ran stapel is gelo op en. We hebben heerlijke uren hier doorge bracht, wat mede voor een groot deel te danken is aan den 'lieer Kapteyn, de samensteller van het stuk, die zirh g e- heel belangloos beijverd beeft ons te dienen. Werd Spr. telkens door applaus onder broken, toen de heer Kapteyn zich op zijn verzoek voor het voef!vhr. vertoonde, 'werd deze met groote geestdrift begroet.. Dank werd_ voorts gebracht aan den heer van Dalen, die de muzikale bewer king verzorgde, aan den kapolmc-eater en zijn muzikanten, aan de. dames-solisten, en aan de vertegenwoordigsters van de elf provinciën, die ieder een tuiltje bloemen in ontvangst hadden te nemen; Dank aan de bestuursleden van de L. C. O. V. aan de propaganda-comniissie, aan den heer Plu voor diens heerlijk or gelspel, aan den trouwen vaandeldrager, aan de fa. Terburgh en Driessen, die voor do tooneelverlichting zorgde, aan hen die de kaarten verkochten, aan den. heer Brij- nen, die het orgel beschikbaar stelde en den her v. d. Berg die de zaal met plan ten versierde. Maar, aldus Spr., wij eindigen niet met den lof der menschen. Wat hem betreft mag de L. C. O. V. naar den kelder gaan, wanneer ze niet beoogt te bevorderen en te bevestigen den band tusschen God, Nederland en Oranje en niet blijft heen- wijzen naar de hand Gods in de historie. Wij mogen en moeten elkaar en onszelf respecteeren. Maar daarbij komt het er op aan, dat we iri ootmoed al onze kransen neerleg gen aan den voetbank van Gods troon en in Hem eindigen. Nadat de heer Siebesma, voorz. van de Haagsche Chr. Oranjevereen., nog een kort woord had gesproken, die o.a. mee deelde dat het zangspel 1 Dec. a.s. in den Haag wotdt opgevoerd, ging Ds. Tho mas in dankzegging voor. Staande werd tenslotte door de schare gezongen: Mijn Schilt ende betrouwen Syt Ghy», o God mijn Heer. Ergerlijk. De pogingen, de laatste jaren gedaan, om Ihet z.g. ontgroenen af te schaffen of alt/hans te maligen, hebben althans liicr in Leiden nog VISCHMARKT - K00RNBRUGSTEEG HAARDEN Groole sorteering. betrekkelijk weinig invloed' gehad. De krachtige protesten het vorig jaar vanuit Utrecht tegen de ontgroeningsschandalen de wereld ingeslingerd, hebben zelfs naar het schijnt het. gevolg -gehad, dat .het optreden van de studenten nogal schandelijker wordt. Gisteren was het -al heel erg. Op zeer hardhandige en onteerende wijze werden de „groenen" ten a au schouwe van het publiek aangepakt. Het was een in-droeve vertooning. We staan hier voor een raadsel of Liever voor meerdere raadsels. Dat menschen, die nog te jong zijn om op eigen heenen te staan, zich te buiten gaan is verklaarbaar. Met name de boeren welen hoe in het voorjaar de jonge kalveren te keer kun nen gaan, als ze pas van de vrijheid genieten. Maar een raadsel is toch, dat de autoriteiten deze schandelijke! vertooningen werkeloos aan zien en zelfs steunen en in de hand werken. Een raadsel is, dat de ouders van de studen tenvoor het meerendeel toch menschen van stand en "beschaving dit alles goedkeuren Een raadsel is, dat dergelijke dingen kunnen gebeuren in het openbaar, onder bescherming vatn 'do politie.... Een raadsel is voorts, dat er onder al de vooraanstaande mannen; nu niemand schijnt te zijn die eens een cogenblik denkt aan de omstandigheden waaronder wij leven, en d-en indruk die dergelijke studenten-uitspattingen moeien maken. Tal en tal vatn menschen zijn werkloos en tof op zekere -hoogte broodeloos. De uitkeeringen worden in verband met den financieelen toestand tot het allernood-zakelijk- ste beperkt. "Welk een indruk moet het maken hoeveel verbittering wordt er gekweekt in de zielen als z-g daar zién hoe jongo menaelien het gëld "bij handenvol kunnen wegsmijten Wij koesteren geen oogonblik d-e verwachting dat1 het publiek signaleer en van die on-tgroeuings schandalen ook maar eCnigen invloed ten goede zal hebben. Maar wij willen toch tegen deze droeve ver tooningen protestéeren. Hedenavond d-e .groote dronkemanspartij, die als „rij-jooP' wordt aangeduid. De zaak zal wel op "den zelf den voet worden voortgezet. Een oplichter. Bij do recliercho is aangifte gedaan van de oplichting van oen rijwiel bij den rijwielhandel laar J. C. v. d'. W. alhier. Voor ongeveer 6 weken had zich een tenger „heertje", met don ker uiterlijk en kleine zwarte snor, gekleed in donker grijs pak bij hem vervoegd om een rijwiel te huren, voorloopig voor 10 dagen maar als de fiets beviel voor een jaar. In goed vertrouwen gaf de man een zoo goed als nieuw „Diamant" rijwiel mede. De tien dagen gingen voorbij maar wie er oolc kwam, het „heertje" niet. Bij onderzoek bleek nu het volgende: Vrijdag 1 September had de oplichter tegen zijn kost* juffrouw gezegd dat hij voor de zaak de man was reiziger voor de firma v. d'. Linden te Al phen weg moest en „misschien" zijn kostgeld eerst Maandag kon geven, 's Zaterdags kreeg daarop de hospes een telegram uit Gouda dat hij neg wat verder weg moe6t 9ü dat men in Leiden niet ongerust over ziju wegblijven behoefde te zijn, Intusschen had de man bij zijn patroon om zijn -loon gevraagd „want do ko6tjuffrouw had* om kostgeld gevraagd" ende patroon gaf het. Toen echter de man toch wel wat heel lang weg bleef kreeg men argwaan en vervoegde zich bij do politie, die nu een onderzoek instelt. Van zijn patroon ontving hij onlangs nog f 60 tot aanschaffing van een pak, terwijl hij op de Haarlemmerstraat nog een paar schoenen kocht die met 1 Sept. zouden worden betaald. Bij rle Icosi juffrouw staat hij behalve voor het kostgeld ook nog in 't krijt voor enkele geleende gul dens etc. J.l. Maandag ontving de heer v. d. Linden bezoek van eon klant uit Amsterdam die om de f 3.50 vroèg die hij aan zijn reiziger had- voor geschoten op naam van v. cL Linden. Ook daar heeft hij zijn practijken uitgeoefend. Men zij vooral ook in de bloembollenstreek waar de firma v. d. Linden veel klanten heeft op ziju hoède! Tent-Evangelisatie. De bidstond in „Prediker" uitgeschreven door het comité der Tent-Evangelisatie voor Leiden, was druk bezocht. Dr. van Es had de leiding op zich genomen, daar de voorzitter, Ds. Pun- selie tot zijn groot leedwezen verhinderd was den bidstond bij te wonen. Na al de "aanwezigen een hartelijk welkom te hebben toegeroepen liet Dr. van Es zingen Ps. 116: 7 en 11, waarna hij in gebed voorging. Hierna las hij Gen. 32 en bepaalde zijn gehoor in korte trekken bij de worsteling Jacobs om dit vervolgens toe te passen op hetgeen de Tent- Samenkomsten voor velen der bezoekers gewor den waren, n.m. een „Pniël", een plaats waar zij God ontmoet hadden. Hierna werd hét woord geoeven aan den heer van der Horst, dio' na gewezen te hebben op de vele zegenrijke nawerkingen van den tentarboid de aanwezigen ernstig opwekte tot het uitspro- ken van een dankgebed, indien dit in het ,hart" leefde. Er zijn, zoo zeido hij, redenen tot dank te over; tot op dezen namiddag komen naar aanleiding van dé tent-campagne bijna iederen dag nog personen, om met. hom over de groote levensvraag te handelen. Vandaag bracht iemand f 3.50, welk bedrag voorheen bij den loterij- collecteur geofferd werd. Thans had hij daar geen vrede meer mee en gaf dit bedrag voor het tekort van het tent-comité. Spreker deponeerde dit geld ter tafel en ver^ zoent de aanwezigen het hunne bij te passen. Hieraan werd door velen gehoor gegeven, zoodat het bedrag aangroeide tot ongeveer f 25. Nadat gezongen was Ps. 42:1, werden door Verschillende personen de geestelijke noodenvan do inwoners onzer stad en do belangen dor pre dikanten en van den Evangelie-arbeid voor het aangezicht des He eren neergelegd. Do bijeenkomst word mei clankzegigng geslo ten door den lieer Bosschieter, burgemeester van Eijnsburg. ,Over drie maanden, zal het Comité opnieuw een gebedsavond beleggen, waarvoor, naar men hoopt ook van de zijde der predikanten meer belangstelling getoond zal worden. Gemeenteraad. Do Raad dezer Gemeente zal a.6. Maandag des namiddags to twee uur vergaderen. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een Directeur der Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen. 2. Benoeming van een tijdelijk leeraar in hét rekenen en de meetkunde aan de afd. A. der Kweekschool voor onderwijzers en onderwijze ressen. 3. Benoeming van eon leeraar in de Natuur kunde aan het Gymnasium, voor den cursos 1922-1923. 4. Benoeming van eene leerarea in de Fran- scbe taal en letterkunde aan de Hoogere Bur gerschool voor meisjes. 5. Benoeming van eene leerares in de plant* en dierkunde aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes. 6. Benoeming van een lid der Plaatselijke Schoolcommissie. 7. Benoeming van een lid van het College vaD V rou wen-Kraamm oeders 8. Voorstel om: a. te bepalen dat de vaste onderwijzeressen in de nuttige handwerken aan de O. L. scholen, met ingang van 1 September 1922, zullen geacht worden als zoodanig te zijn aangesteld bij het Openbaar Lager onderwijs; b. te benoemen tot onderwijzeres in het tee- konen aan de Meisjesschool voor U. L. O., le rekenen met ingang van 1 September 1922, Mej. G. J. N. Hoeks, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als onderwijzeres in het tee kenen aan dé voormalige Meisjesschool 2e klasse. 9. Voorstel tot overplaatsing; a van P. Rinck van de .school aan de Vrou wenkerksteeg A naar die aan het Plantsoen B; b. van N. F. Kooistra van de school aan het Plantsoen A naar die aan de Vrouwenkerk- steeg A; c. van E. Molt van de school aan het Plant soen B naar die aan het Plantsoen A. 10. Praeadvies op het verzoek van de lirma van Weerlee en. Co., om de l>ouwen bergplaats op het "terrein aan de Rijn- en Schiekade. Sec-» tie M No. 3328, van hout te mogen maken 11. Voorstel tot verhuring van: a. de perceelen weiland in den Bosclihuizer* polder, Sectie O, nos. 916, 917 en 918. aan A. van der Bijl; b. de perceelen teeliand achter den Zijlsingel Soclie K, nos. 723 en 724, aan W. Bink; c. het perceel teeliand c.a. bewesten het Raam land ten noorden van de Fruinstraat. Serfie M; nos. 3S93 ged. en 854, aan C. Boekee; d. do perceelen teeliand met woning in don Bosckhuizerpolder, S ectieO, nos. 846 gel., 913, 914 en 915, aan C-. van der Meij; e. de perceelen wei- en teeliand in den Poshh- huizerpolder. Sectie O. nos. S12 ged., S45 en 847. aan J. Th. Óskarn. 12". Voo'rstel tot kost.eloozo overname in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van een .strookje grond en water aan de Rijn- en Schie kade, Sectie M Nos. 3328 en 2528 ged. 13. Praeadvies op het Praeadvies op het ver zoek van de Centrale Commissie voor Arbeiders* ontwikkeling om hot- kosteloos gebruik van eeni* ge localiteiten der Stads-Gehoérzaal. voor het houden van ontwikkeüngs- en ontspanningsavon den voor werkloozen. 14. Voorstel in zake de Mering van riv-iri- schen stroom aan de gemeente Alkomade. voor zoover betreft do buurtschap de Kaag. en aan particulieren en publiekrechtelijke lichamen in dio buurtschap. 15. Voorstel: a. tot vaststelling van de bedragen over het jaar 1921 besteed voor normale uitbreidingen der Gasfabriek en der Electriciteitsfabcriok- b. tot aanvulling van het uitbreiding?ki;">itaal der Eloctriciteitsfabriek; c. tot vaststelling van den ~d i tref f o 1 n e- {gïootingss t a'aL 16. Voorstel tot het instf'Ln van een rc^Lts* vordering tegen de N.V. R.H.W. Fabrieken te Leiden tot vergoeding van schade vo n-us het aanrijden van de Kerkbrug. 17. Voorstel tot beschikbaarstelling v ia gei den ten behoeve van de kosten van verbetering van do glazen dakbedekking van de Graanl>eurs. 18. Verordening, houdende wijziging van de vrordening van 17 Moi 1920 (Gemeenteblad No-. 23) regelende de beffing van eer.e belasting onder den naam van „Marktgold" in de gemeente Leiden. 19. Praeadvies op de motie 'van den heer Groencvcld, in zake het maken van een verbin dingsweg van af het midden van den Marcsingel naar de binnenstad, en voorstel tot beschikbaar stelling van gelden voor de verwijdering van Ca Werfbrug en de doortrekking van een sloot van den Heerensingel naar do Binnenvrstgracht. 20. Verordening, houdende wijziging van de verordening van II November 1897 (Gemeente* blad' No. 12), op de Wateren in do gemeente Leiden. 21. Verordening, houdende wijziging Van de verordening van 2 Mei 1912 (Gemeenteblad No. 17), op de Straatpolitie. 22. Vervordening op het gebruik van het Openbaar Slachthuis te Leiden. 23. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 18 Januari 1917 (Gemeenteblad No. 5), op Vergunnings- en Verlots-localitoiteu en Logementen. 24. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 18 Januari 1917 (Gemeenteblad No. 5), op Vergunnings- en Vurlofsloealileitett en Logementen. FEUILLETON. Vervolgd en bevrijd. Historisch verhaal uit den Napoleontischen tijd. 6) Ademloos en uitgeput, bestoven en vol spinrag liet de sergeant zich op de wasch- tobbe neervallen, welke Marieke bij het hek gesleept had. „De Weerd", gebood hij, terwijl hij zich het gelaat met zijn zakdoek afwieeh- to, „breng dien Velders eens hier!" Het duurde eenige minuten eer aan dit bevel voldaan kon worden. Kees had het zich namelijk zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt en sliep thans onder een hoogen den zijn roes uit. Het kostte den soldaten- vrij wat moeite hem wakker te krijgen en' eerst toen een emmer koud water met een flink aantal stokslagen en kolfstooten waren toegepast, stond hij op en kon men hem bij den sergeant brengen. „Hoe heb ik het nu met je?" beet deze hem toe. „Je liebt plechtig verzekerd, <lat do vluchteling hier is en hij is er niet. Spreek opwaar heb je hem gezien?" Bevend en sidderend deed Kees ver slag van ziine ontmoiiing met Jan Cui- leaburg, doch verzweeg, daarbij wijselijk, wat hij in het duin uitvoerde én waarme de Jan zijn stilzwijgen gekocht had. „Maar boe weet je nu, dat de deserteur nog in den omtrek is?" vroeg Johan, hem scherp aanziende. Kees, die anders vrij wel zijn woord kon doen, zooals we aan het begin van dit verhaal gezien hebben, geraakte nn in de war. „Hij zeiIk beloofde hem, dat Re wou hem Hij gaf mestamelde bij terwijl het angstzweet hem uitbrak. Van Hoornebeke giste op eens de waarheid en werd bleek van drift. „Hij heeft jou geld gegeven, opdat, je hem niet z>oudt verraden!" barstte hij les. Zonderling genoeg kreeg de verrader, terwijl Johan alle zelfbeheersching ver loor, de zijne terug; hij zeide bedaard: „Welnu sergeant, is het geen goede daad een deserteur over te leveren?" Johan beet zich op de lippen en ging mot driftige schreden naar binnen. Hij smeet zijn pot op den grond, liet zich op een stoel neervallen en leunde als een schooljongen, die een pak slaag ge had heeft met bét hoofd op den elleboog op de tafel. Pancras, die aan de andere zijde zat, zag hem een o ogenblikje aan, en een eigenaardige glimlach speelde om zijne behaarde lippen; doch toen hij een paar onbescheiden tranen, welke zich niet wilden laten wegdrijven, te y oor schijn zag komen en op de tafel vallen, stond hij op, klopte den mismoedige®, sergeant' op den schouder, en zeide zachtjes: „Kom Jonker, wees niet ongerust; hij is al lang naar Engeland, daar ben ik zeker van. Ga gerust het bo6ch doorzoeken; ge vindt er tocfh niets dan een haas of een konijn." „Ge hebt gelijk, Pancras, ik ben kin derachtig," zeide Johan, en stond op. „Geef me een glas water, als 't u blieft; dat zal me opfrisschen." De boschwachter zond hem een ver trouwelijk knipoogje toe, ging naar het achterhuis en kwam weldra terug met eene nap schuimende melk. „Hier hebt ge wat beters dan water, Jonker, drink dat nu eens uit op uwe ge zondheid en," voegde hij er met. een bo- teekenisvollen blik bij, „op uw slecht succes Jonker gehoorzaamde en zeide vervol gens: „Ziezoo, nu zal bet wel weer gaan. Bonjour Pancras, over een uur of vier ben ik weer bij u." Hij drukte den 'boschwachter de hand, trad naar buiten en riep de soldaten bij elkander. Den aanbrenger liet hij onder bewaking van twee zijner mannen achter, en nu ging het troepje op weg om den deserteur in het bo6ch op te zoeken. Hoewel het pas acht uur was, begon de warmte toch reeds hinderlijk te worden. Geen vriendelijk wolkje temperde de bran dende etralen der zon; geen windje koelde den verhitten dampkring af, welke als gas trilde, en alle voorwerpen in een be weging bracht die uiterst moeilijk was voor de oogen. Geeu vogel deed zich hbo ren; de konij nen, die anders bij troepjes uit bet helm gras te voorschijn sprongen, waren' alle in de holen gevlucht. Zelfs geen hagedis ver toonde zijn glanzig schiibbenkleed. Alleen de voetstappen der soldaten op het verdorde gras, dat als stroo onder de echoenen kraakte, en tusschen bei de een commando of een korte opmerking, ver braken do stilte. Op oen open plek in het. bosch gekomen, hield van Hoornebeke stil en verdeelde zijn minderen in troepjes van drie man, welke hij naar alle windstreken uitzond met bevel, om twaalf uur daar weder tegenwoordig to zijn. Een geweerschot zou het toeken wezen, dat de deserteur gevonden was. Hij zelf nam op zich om met, Jan de Weerd den omtrek te onderzoeken. Met den innigen wensch, dat bij niet door een geweerschot opgeschrikt mocht worden, oogde Johan de soldaten na. Zoo- dra zij verdwenen waren, riep_ hij zijn jeugdigen makker en ving eveneens zijne onderzoekingstocht aan. „Wat ik zeggen wil, sergeant wat ig 't hier vreeslijk stil sergeant," zeide Jan do Weerd. „Ik mag lijden dat. het. stil blijft, jon gen!" was 't antwoord. HOOFDSTUK IV. Het was zeven uren later; dus drie uur in den namiddag. De hitte was langza merhand onver dragelijk gewerden, on der soldaten, die door hot turen op het glin sterende zand bijkans blind waren, strom pelden als dronken lieden naar de woning van den boschwachtep terug. Al hun ijver was vergeefsdh geweost; de deserteur was niet gevonden. Hoewel het bladstil wa6, kwamen van den horizont eenige donkere wolken met groote snelheid opzetten. Zij breidden zich' uit, stootten elkander af en trokken el kander aan. In do verte flikkerde nu en dan een bolle bliksemstraal of een breed weerlicht. Nauwelijks waren de soldaten onder dak, of het. onweder brak met ontzettende» hevigheid los. De eene bliksemflits volg de op de andere; de donderslagen verdron< gen elkaar. Het was Jan Cuilenburg niet ontgaan, dat men hem zocht en moer dan eens war ren de soldaten in zijne nabijheid geweest doch zijne schuilplaats was zoo goed I verborgen, dat de knapste kodd<beiep j raocil© gehad zou hebben om hom to out- dekken. j (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1