Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1922 - No. 744 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 AD v'cfï i i£iM i PER GEWONE REGEL 10.221 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES HIEP KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 rent: Zaterdngs 75 rent t-t bij vnornitbetalinz. ï-ï V De Balkan-crisis. Misschien is het nog te vroeg om nu reeds van eon Balkan-crisis te spreken. Maar het heeft er dan toch allen schijn van dat zulk een crisis te wachten staat. En als er oen Balkan-crisis is, dan kun nen we ook spreken va/n een Europee- schen crisis. Dat heeft 1914 geleerd, toen de vonken van den Balkan-brand heel Europa in vlam hebben gezet. En dat is ook de laatste dagen alweer gebleken. Men tracht het te verbloemen en er over heen te praten, maar een feit is, dat het tusechen Engeland en Frankrijk, die hier tegenstrijdige belangen hebben, zoo nu en dan wrijft en botst. Het smeult weer op den Balkan. En al6 straks de vlammen naar alle kanten uitslaan, wat zullen dan voor Europa do gevolgen zijn? De geallieerden die in hun hooge wijs heid zoo ongeveer alle groote vraagstuk ken hadden beslist en die, als vroeger Napoleon, naar willekeur de kaart ver knipten, blijken zich te hebben vergist Ze hebben, enkele factoren over het hoofd gezien. De „zieke man" die altijd door de on derlinge verdeeldheid van de Europeesche mogendheden op de been werd gehouden, heeft thans door de actie vam de Khema- lis'icn nieuwe levenskracht gekregen, wat urn den moed geeft weer agressief op te i zal men het op dit o ogenblik met ,Ti .;ije wel klaar weten te spelen. laar hoe zal het gaan als Rusland zich p uatst achter Turkije en samen met Tur kije optrekt? En welke gevolgen zal de Khemalie- tische beweging hebben op de Mobamme- Idaansche wereld? Allerlei vragen doen zich hier voor. Beangstigende vragen. En in en door dit alles wordt bevestigd waarheid dat de menschelijke wijsheid aid is en dat voor het leven der vol- niets ie te hopen zoolang niet die volken voor God zich buigen. STADSNIEUWS. GEMEENTEBEGROOTING LEIDEN. L De Gemeentewet schrijft voor, dat de begrooting jaarlijks vier maanden voor den aanvang van het jaar waarvoor zij moet dienen, aan den Raad moet worden aangeboden. De laatste jaren werd deze termijn tel kens belangrijk overschreden, maar B. en W. zijn er nu in geslaagd de begrooting reeds in het begin van September kant en klaar te hebben, zoodat in de eerstvol gende Raadsvergadering de aanbieding kan volgen. Niet ten onrechte is de opmerking ge maakt dat het tijdstip der aanbieding wel wat heel vroeg is gesteld, waardoor een juiste raming nu niet bepaald in de hand wordt gewei let. Zal begin September de ontwerp-begroo- ting gereed zijn, dan is liet noodig vooral in grootore gemeenten, reeds geruimen tijd te voren met de voorbereidende werk zaamheden te beginnen, wat vooral in oen tijd, nu zich allerlei prijzen-schommelin- gen voordoen, het werk niet vergemakke lijkt. Do wet schrijft echter oen vroegtijdige indiening voor' en vooral bij een langwij- lige behandeling, als thans in verreweg de meeste gemeenten gebruikelijk is ge worden, heeft dit ook weer zijn voordee- len. De ingediende begrooting is al6 naar gewoonte vergezeld van een memorie van toelichting, welke toelichting echter alleen betrekking heeft op de onderdooien. Er zou zeker iets voor te zeggen zijn, wanneer aan de artikelen voorafging een toelichtende beschouwing over den toe stand der gemeente, waardoor een beter overzicht werd verkregen. Het is wel waar, dat zulk een memorie ongetwijfeld d-oor den Raad met een contra-memorie zou worden beantwoord, wat alweer opnieuw verlies van tijd en geld zou beteekenen, maar daar tegenover stond dan toch het groote voordeel, dat men beter in staat zou zijn het gdbeel te overzien. Door de burgemeester van een groote gemeente is eens de opmerking gemaakt, dat er in zijn gemeenteraad misschien geen vier leden waren, in staat om een begrooting met eenige kennis van zaken, te beoordcelen, en in zulk een geval heeft een breede toelichting zeker weinig zin. Maar dat geldt natuurlijk allerminst van den Raad van Leiden, waar men het al zoover heeft gebracht, dat meerdere dagen noodig zijn, om, zooal niet de be grooting te behandelen, dan toch naar aanleiding van de begroot ing to spreken. De eerste indruk die men bij het inzien van de bogrooting voor 1923 krijgt is deze, dat het gero9p om bezuiniging en om zeer sterke bezuiniging, dat thans overal ge beerd wordt, hier nog betrekkelijk weinig invloed heeft gehad, misschien een gevolg van het feit, dat hier in Leiden weinig te bezuinigen viel. Zooals wij reeds meedeelden, sluit de begrooting in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 11.195.162. De ontvangsten en uitgaven voor den gewonen dienst zijn geraamd op f 6.478.521 tegen f 6.013.720 öi het vorige jaar. Overeenkomstig de voorschriften begint de begrooting met de „Onvangsten". Wij willen echter de volgorde omkocren cn eerst een e-n ander meedeelen omtrent de „Uitgaven", om daarna te zien hoe deze uitgaven gedekt worden. Voor één post maken wij een uitzonde ring, n.l. de belasting naar het inkomen of den Hoofdel*ijken Omslag. Toen op 15 Mei de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor het belas tingjaar 1922/23 aan de orde kwam, deelden B. en W. aan don Raad mede, dat de opbrengst van den H. 0. voor 1923 voorloopig geraamd zou kunnen worden op f 2.639.256. Dit bedrag is echter wat hoog gebleken. In werkelijkheid is nu ge raamd f 2.080.047, of bijna zes ton min der. Een bewijs temeer dat aanneming van het voorstei-de Lange tot verlaging van het vermenigvuldigingscijfer geen onvoor zichtige daad is geweest. En nu de uitgaven. Het eerste hoofdstuk „Algemeen bestuur der Gemeente" is ge raamd op f 285.192. Het vorig jaar werd noodig geacht f302.348. Een belangrijke verlaging dus. Bij een vergelijking der posten blijkt, dat het presentiegeld voor de Raadsleden f 700 lager kan worden ge raamd. De af deeling van de Jaarwedden van Secretariieambtenaren vraagt daarentegen een bedrag van f 108.692 le gen f 107.636 voor 1922, in hoofdzaak een gevolg van periodieke verhoogingen. Voor jaarweddon van con cierge en boden ten Raadbuize is ook een hooger bedrag noodig, n.l. f 13.937 te gen f 13.700 het vorig jaar. De post druk- on bindwerk is f 2000 lager geraamd, dank zij mede de aanschaffing van een Mimeograph, maar dqar staat weer tegenover dat de post schrijfloonen niet verlaagd kon worden. De kostcin van het onderhouden van het Raadhuis zijn f200 hoogergeraamd dan het vorig jaar. Hiervoor is f 7148 uitgetrokken. Voor onderhoud en aankoop van meu belen is uitgetrokken f 4960 of f 50 moer dan het vorig jaar en ruim f300 meer dan in 1921 noodig was. Ook do post verlichting en ver warming is hooger. Meende men het vorig jaar met f 7800 te kunnen volstaan, thans wordt f 9000 noodig geacht en dat terwijl gas en electriciteit belangrijk goedkooper werden. Er wordt blijkbaar op donkere dagen gerekend. Het Stenografisch verslag werd vorige jaren geraamd op f 25.000 Meermalen is reeds gesproken over de uitgifte van een verkort verslag. Uit het feit. dat thans wordt voorgesteld hiervoor f 20.000 uit te -trekken kan worden opge maakt, dat thans voorstellen in dezen geest zijn te verwachten. Op de kosten van aanplakken en omroepen wordt af 100 bezuinigd en op reis- en verblijfkosten ze'fs f 300. De kosten van het opmaken der kiezerslijsten kunnen doordat deze niet moer gedrukt worden belangrijk la ger worden geraamd. Werd het vorig jaar f29.000 uitgetrokken, thans wordt f15.750 voldoende geacht. Merkwaardig hiérbij is, dat terwijl er in 1923 twee verkiezingen zijn, de post drukken van stembiljetten, oproeping.skaarten enz. pre cies even hoog is als het vorig jaar toen er één verkiezing was. Wordt misschien op een verlaging van de drukkosten gere kend? Voor verteringen ten behceve van de stembureaux is het dubbele van het vorig jaar uitgetrokken, n.l. f 3000. Een toelichting. Juist toen. we het bovenstaande geschre ven hadden, ontvingen we de volgende toelichting van B. en W. bij die begroeting. Bij het opmaken der begrooting hebben wij aldus B. en W naar de meest moge lijke zuinigheid gestreefd. Tal van posten ech ter o.a die voor salarissen en loonen be rusten op bij verordening vastgestelde rege lingen en konden derhalve niet lager worden uitgetrokken. De onderhoudswerken konden, niettegenstaande de verlaging van verschillen de materiaalprijzen, in verband met de hooge loonen en den verkorten arbeidstijd, weinig la ger /lan voor 1922 worden geraamd; als bezui nigingsmaatregel is evonv. el door ons besloten het witwerk van de gebouwen om het andere jaar te doen plaais hebben. De hoogere uitgaven voor de gemeente voort vloeiende uit de nieuwe pensioenwetten, zijn in deze begrooting, ovor een vol jaar berekend, verwerkt, tengevolge waarvan Hoofdstuk XII der Uitgaven belangrijk hooger moest worden uitgetrokken: de te verwachten stijging van de kosten van verpleging in bet Acad. Ziekenhuis (waaromtrent nog onderhandelingen gaande zijn), die van het Burgerlijk Armbestuur en die van steunverleening aan werkloozen, be ïnvloeden in hooge mate de hoogere raming van de kosten van het Armwezen (Hoofdstuk VIII). Daartegenover zijn andere hoofdstukken lager, sommige zelfs belangrijk lager, geraamd; wij noemen slechts de Hoofdstukken Algemeen Bestuur der gemeente (Hoofdstuk I). Openbare Veiligheid (Hoofdstuk III). Rente cn aflossing (Hoofdstuk XI) en Onvoorziene Uitgaven (Hoofdstuk XIV). De post voor „Onvoorziene Uitgaven" is thans uitgetrokken op 100,000 (tegen 150,000 voor 1922). nl. 50.000 voor de gewone aanv illing van begrootingsposten, teTwijl het resteerende bedrag van 50,000 is gerekend op de eerste uitvoeringswerken voor de nieuwe rioleeringsplannen en de ex ploitatiekosten van een nieuwe zweminrichting. Omtrent deze werken zullen den Raad nadere voorstellen bereiken Wat de ontvangsten betreft, kunnen wij zoo gaan B. en W. verder wijzen op een stijging van inkomsten op alle hoofdstukken der begrooting. De hoofdelijke omslag. Zooals uit de begrooting blijkt, is de hoof delijke omslag 268.682,lager geraamd kunnen worden, dan die voor het loopende jaar. In werkelijkheid echter zal de verlaging grooter zijn. Immers, uit hoofdelijken omslag moet over het jaar 1922, boven het oorspron kelijk geraamde bedrag, nog 100,000.voor hoogere kosten van het Burgerlijk Armbestuur (in verband met de Workloozen-ondersteuning) en nog 95.000.voor dekking van dè hoo gere pensioensbijdragen worden gevonden. Met dc-zo beide uitgaven is in de begroolmg van 1923 reeds rekening gehouden Over 1923 zal dus in werkelijkheid 268682. 100.000,b 95.000,of 463.682.— minder aan hoofde!ijken omslag behoeven te worden opgebracht, dan voor het loopende jaar Niet dan met groote moeite ts het gelukt de begrooling sluitend te maken met een zóóveel lager belastingcijfer; in hoofdzaak kon dit wor den bereikt, doordien de batige saldi van vorige jaren op deze begrooting voorkomende 231156 méér zullen bedragen, dan wat le dier zake op de begrooling voor 1922 voorkwam. Ware dit niet het geval geweest, dan hadden wij het be drag van den hoofdelijken omslag ongeveer ge lijk moeten ramen aan dat voor 1922. Dit afhankelijk stellen van het te heffen be lastingbedrag van de wisselende resultaten van vorige jaren, heeft in het algemeen reeds zijn bedenkelijke zijde; hoe veel te meer in geval het heffingspercentage reeds zijn hoogste punt heeft bereikt. Daarbij komt, dat er aanduidin gen zijn, dat het belastbaar Inkomen daalt. Mocht deze daling in sterke mate voortgaan, dan is te voorzien, dat bij hot tegenwoordige vermenigvuldigingscijfer (1). de lagere op brengst der belasting het minder te heffen be drag van 463.632,zal overtreffen, zoodat met dit heffingspercentage niet meer zal kun nen worden volstaan, tenzij de bedrijven een hoogere winst afwerpen aan waarop thans ge rekend wordt of uit anderen hoofde de ont vangsten sterker toevloeien. De zakelijke belasting op het b e d r ij f. Onder deze omstandigheden zal het U niet bevreemden, dat wij geen vrijheid hebben kun nen vinden om U voor te stellen, de zakelijke belasting op het bedrijf af te schaffen. De opbrengst van deze belasting, voor 1923 ge raamd op 75.000.kunnen wij zonder een equivalent in anderen vorm, niet derven En het is wel uitgesloten, dat dit equivalent in een verhooging van den hoofdelijken omslag kan worden gevonden. Opening eerste LeidscEe Buitenschool. De Eerste Lcidsche Buitenschool, waar toe indertijd de heer De Ko6ter te Leiden zijn villa te Katwijk ten geschenke heeft gegeven ten einde daar tuberculeuse en andere kinderen onderwijs en verzorging te verschaffen, zal morgenmiddag 4 uur officieel worden geopend, waarbij m r. J. Schokking, lid der Tweede Kamer, het woord zal voeren. Als secretaris van den academischen senaat zal gedurende den komenden aca demischen cursus optreden prof. d r. L. van 11 a 11 i e. Tot hoofdassistente bij de botanie aan de Rijkeuniversiteit alhier* is voor tijdelijk benoemd Mej. C. J. Janse thans De Muziek-Uitvoering, gisterenavond floor ..Werkmans Wilskracht" in het Kooipark gege ven mag zeer goed geslaagd heeten. Vooral voor do nummers „Faust" van Ch. Gounod-Noordauus en ..Ave-Maria" van Ch. Gounod, werden met groote aandacht aangehoord en met een geest* driftig applaus bo'oond. Er was veel belangstelling. BINNENLAND. Blijkens een advertentie in dit num mer worden met ingang van a.s. Maandag de broodprijzen opnieuw verlaagd. Gisterenavond nam do bestuurder van een vrachtauto, bij bet omrijden van dien Oude Sin gel naar do Korte Mare, zijn draai te kort, waardoor de auto in aanraking kwam met het ijzeren hek van het R..K. Militair tehuis aldaar. Hoewel het voorste gedeelte van den auto zwaar beschadigd was, kon hij toch op eigen kracht de garage bereiken. Hot bhjklxiar zeer soliede h'ek was niet beschadigd. De zwerver B. I., die gisteravond to veol van het goede genoten had, was hierdoor blijkbaar in een booze bui geraakt. Hij bracht «en bezoek in hot Café van den heer M. op de Beestenmarkt, mot de bedoeling om daar den boel kort en klein te slaan. De dienaren van Hermandad achtten zich echter verplicht om ;"n te grijpen en den man te dwingen zijn onschuldig 6pel to staken, zoodat hij binnen weinige oogen- blikken op het politiebureau was. De Staten-Gencraal. De vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Gencraal tot sluiting der zitting 1922 zal gehou den worden in 'het. gebouw der Tweede Kamer op Zaterdag 16 Sept. a.s. des na middags te kwart voor drie uur. Bij K. B. is bepaald, dat de gewone zitting van de Stat en-Generaal op Dinsdag 19 September 1922, des namid dags te één uur, in een vereenigde verga- doring der beide Kamers geopend wordt door een Conrnriwrie. waartoe worden be noemd de ministers, hoofden van Ministe riele Departementen. Benoemd is tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende de zit ting, die zal aanvangen den derden Dinsdag in September 1922, de- heer J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, lid dier Kamer. Do Tweede Kamer houdt Dinsdag 19 dezer des namiddags t.e drie uur eene vergadering voor do aanbieding van de Slaatsbegrooting voor het dienstjaar 1923 cn het opmaken van de nominatie voof het voorzitterschap. Do Eerste Kamer houdt Dinsdag 19 dezer des namiddags te - uur 'n ver gadering voor onderzoek van don geloofs brief van het gekozen lid ders Kam^r Mr. H. I. Schönfeld, verkiezing van twee le den der commissie voor de huishoudelij ke aangelegenheden, verkiezing van drie leden der gemengde commissie voor de stonographie en het trekken dor afdee'in- Ken* Bezuiniging. Naar het Nedcrl. correspondentiebureau te 's-Gravenhage verneemt zal in de vaca ture van inspeeleur van de volksgezond- he:d, voor wat betreft den dienst belast met de zaken rakende de drankbestrijding, welke vacature is ontstaan door het aan jhr. Op ten Noorf to Ede verleend eervol ontslag, niet worden voorzien, maar zul len door een wijziging in het ambtsgo- biod, de werkzaamheden worden verdeeld tusschen de beide andere inspecteurs van genoemden dienst, Tap verboden. Voor een paar jaren besloten bijna alle gemeenteraden in Friesland tot inveering van een Tapverbod, om daardoor het drankmisbruik, vooTal op Zaterdagmid dag en Zondag, tegen te gaan. Het oene verbod werd strenger ge maald dan het andere, in somm ge ge meenten werd zelfs het tappen van bier et likeurtjes verboden. Al die verboden, zegt het Hdbl.. gar ven aanleiding tot processen, die in hoog sio instantie door den Hoogen Raad zij* uitgemaakt cn waarbij werd uitgespro-- ken, dat de gemeenteraden op grond van de Gemeentewet en Drankwet, bevoegd zijn Tapverbodon in te voeren. De onder vinding van een paar jaren heeft nu ge loerd, dat het misbruik van s'orken drank er niet minder op geworden i6, dat cp „droge dagen" ook nog beschonken men- eehen worden gezien. Want do Tap verboden worden veel overtreden, maar de overtreding Ie con- etatceren is zoo uiterst moeilijk, dat heeft de ondervinding geleerd. De verboden hebben elan ook niet de sympathie van vele politiebeambten en sommigG burgemeesters klagco over de onmogelijkheid het door den gemeente- raad vastgestelde Tapverbod te handha ven. F£UILLEÏ©N. Vervolgd en bevrijd. - Historisch verbaal uit den Napoleontischen lijd. 2) Cuilenburg maakte nu het horloge, het eenige stuk, dat hem aan het ouder lijke huis herinnerde en het eenige, dat hom den langen tijd soms doorhielp los, gaf het den strooper, groette kortaf en verdween achter een berkenboschje. Kees Volders oogde hem zoo ver moge lijk na en liet dan een sarcastisch gelach hooren. „Dat onnoozele lammetje" mompelde hij voor zich heen „Als hij eens wist dat, hij een wissel in betaling neemt, die al lang vervallen ie, of liever, een pand dat nog bij drie ver schillende lieden gelost moet worden. Maar nu weet ik waar hij is die zoon van don ellendeling die mijn leven ver woestte door mij van zijn erf af te gee- eelen cn de zoon zal de straf onder gaan die zijn vader verdient!'' Dreigend stak hij do gebalde vuist uit in do richting van den deserteur, en ver volgde: „zoodoende wreek ik mij op den ouden Cuilenburg en verdien nog een goe de vijftig gulden op de koop toe. Mijn eerewoord, daar maal ik niet om, en als die deserteur van de baan is kan hij er toch niets van navertellen. Kom laten we eerst maar eens een afkoelertje nemen in „De Gouden Leeuw", lange Neel zal me wel wat verschaffen voor m'n goud hor loge." En met de gestroopte konijnen op zijn rug bengelend verdween hij op het karre- spoor naar Beverwijk. HOOFDSTUK II. Jan Cuilenburg had ondertusschen in gedachten verzonken zijn weg vervolgd. Het gansche gewicht van zijn onge- wenschte ontmoeting met Kees een ge wezen knecht van zijn vader, drukte hem terneer en mismoedige gedachten en on- beantwordde vragen bestormden zijn ziel. „Zou God, die hem tot nu toe voor de lageu van zijn vijanden had bewaard, hem hebben vergeten?" Met dergelijke gedachten vervuld liep hij verder. In het diepst van het bosch gekomen hield hij stand bij eenige dichte doorn struiken. Na de juiste plok gezocht te hebben drong hij, terwijl de dorens zijn gelaat en handen schramden, en zijn be smeurde wapenrok nog meer openhaal den. door do takken. Vervolgens zocht hij op den tast want met de vallende duisternis was het hem onmogelijk hier onder bet bladerdak iets te zien, de klink van een vermolm de, vochtige, met schimmelplanten be groeide deur, opende en trad, de tastende handen uitgestrekt, naar binnen. Het 'hutje of liever het hol waar hij inging, was een van die schuilhoeken, die vroeger door de Prinselijken jachtop zieners werden gebruikt om als uitgangs punt te dienen bij het bespieden en vangen der stro op ere. Indertijd met plaggen bedekt hadden zich in de laatste jaren braamstruiken en woekerplanten hierop genesteld, een bijna ondoordringbare doornhaag had zich om het gebouwtje gevormd, en zoo was een schuilplaats ontstaan als een deserteur die zich verbergen meet niet beter kon wenschen. Na zijn pan-geweer en de geschoten buit in een hoek te hebben gelegd en de deur zorgvuldig gesloten te hebben, haal de Jan Cuilenburg vuursteen en tondel uit zijn zak en 6loeg vuur. Terwijl hij een vetkaars aanstak mompelde hij voor zich heen: „Vrouw Pancras zal mij vanavond te vergeefs wachten, maar het is beter dat men mij daar voorloopig niet ziet. Ik zal het nu vel weer een paaf dagen met dit hol moeten doen. O, was er maar een visschersschuit to Wijk om mij naar Engeland, naar bet land van vrijheid over te brengen, daar zou ik veilig, eindelijk veilig zijn. Maar welke visscher waagt het om een deserteur uit het leger van, den Corsieaan over te zetten, op gevaar af door de vermaledijde douane gesnapt te worden. Waarom ben ik ook gedeserteerd, waarom mij al die ellende op den hals gehaald." „Maar noen", rjep hij halfluid uit, „hoe kon ik anders!" „Die ellendelingen die mij geboden mijn eigen broer neer te 3chirten te ge hoorzamen!" „Zou er dan nooit een eind komen aan de dwinglandij van dien Bonaparte?" Een stroom van gedachten bes'ormde zijn ziel, maar het einde was toch., dat hij berustend kon zeggen: „Maar de Heer zal uitkomst geven." Hij, ja Hij alleen. Waar bleef hij dan bij het overdenken van deze enkele woor den met al zijn bedenkingen en twijfel! Gesterkt in zijn vertrouwen dat de toe komst zijns was, ging de vluchteling aan don arbeid. Hij maakte een vuur aan van dorre beuke- cn donnetakken, blies toen deze helder opvlamden de kaars uit hij moest zuinig zijh met de kaars die bij na niet te krijgen was en begon zijn buit- te plukken en te villen. Daar hij hierbij weinig zijn gedachten noodig had, dwaalden deze als vanzelf weer af en hij vervolgde zijn alleenspraak: „Waar zou Leo nu zitten? Zou hij ont komen zijn? Wanneer hij weer gepakt wordt zal men zelf wel doen wat men mij wou opdragen hem den kogel geven! Hè, wat heb ik dit dier geraakt!" vervolg de hij toen hij onder 't plukken de wond bemerkte die hij den vogel had toege bracht. „Wie weet word ik binnen oen paar da gen ook wel niet zoo geraakt. Maar ik vertrouw op u, o God, maak mij niet be schaamd!" In de verte kwam een onweerebui opzet ten en in het verwijderde rollen van den donder hoorde hij het antwoord: „Ik zal zijn die Ik zijn zaL" Terwijl zijn gedachten dooreen warrel den hadden ook de handen van den ver volgde niet stilgestaan en spoedig zat hij de aan zijn laadstok gespierte bout, zon der vet, boven de vlammen te roosteren. De honger deed 'hem echter do mindere smakelijkheid vergeten en toen de vogel gaar genoeg was, peuzelde hij met groot* ingenomenheid de halve bout op en zette de andere helft weg voor den volgenden dag. „Wacht eens", vervolgde hij opstaan de. „ik geloof dat ik nog oon doos mefi kastanjes heb, die kan ik bijwijzo van de&* sert wel opeten." I (Wordt vcrvalgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1