BINNENLAND. Uit de Omgeving GEMEENTELIJKE AANKONDIGING Gemeentelijke Viscliverkoop. Aan den Gemeentelijken Yiscliwinkel, VtechnnariGt 18 (Tel. 1225) ie Donderdag verhrijigbaar SCHELVISCH k 0.16 ƒ028, SCHOL k ƒ0.17—ƒ0.30, MAKREEL k 0.27, TARBOT k f OAÖ en TONG k 0.88 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leidie®, 13 September 1922. B. en W. van Leiden brengen ter alge sneene kennis dat door S. Kukler te Lei den een verzoekschrift is ingediend ter be koming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatae van verkoop in den winkel van bet perceel Mareeingel No. 33. AGENDA. lederen Woensdagavond van 1%8J4 nur. Rechtskundig Bureau Obr. Beet. Bond. Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en dee Zon dags geopend zijn: C. B. Duyster. Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. kannen nomen aan de examens voor bouwkundig opzichter en bouwkundig teek en aar, ingesteld door de Maatschappij tot bevordering der Bouw* kunst enz. en voor technisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat (vroeger opzichter d. R. W.) Wel zullen de meeste leerlingen dan nog jong zijn om aan deze examens deel te kun nen nemen (de veroischte ouderdom ie 23 res pect. 21 jaar), maar he»t einddiploma dagcursus M. S. G. zal van zooveel waarde blijken te rijm dat do bezitters er van overal gezocht en ge vraagd zullen worden, niet alleen op verschil lende bureaux van Gemeentewerken enz., maar vooral ook bij particuliere architecten en tech nische bouwbureaux. De leerlingen, die den cursus werktuigkunde volgen, ontvangen een zoodanig onderwijs in de theorethischo en technische vakken en in het technisch teekenen, dat rij met vrucht werkzaam kunnen worden gesteld als werktuigkundig teeke naar op technische bureaux of aan fabrieken. Voor do toelating is het voldoende, dat hun theorethische kennis gelijk staat met die, welke vereischt wordt voor het eindeaxmen 5e kl. M. S. G. Dit diploma 5e kl. geeft vrijstelling van het toelatingsexamen. Aan de dagschool zal tevens verbonden rijn een teekencursus ter oploiding voor verschillen de toekenacten L. 0., M. O. en N. 0. en voor illustratief teekenen voor Onderwijzers en on« derwijzereesen. Nadere inlichtingen rijn steeds te verkrijgen bij den Directeur der school alle i avonden aan het schoolgebouw Pietorskerkgracht 13, tusschen 6.30 en 9 uur (behalve Zaterdags) of schrif telijk. Voor do benoeming van een Directeur der Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeres sen, ter vervanging van den heer M. B. Hooge* veen. aan wien met ingang van 16 September a.s. eervol ontslag is verleend, is door B. en W. •Je volgende voordracht aangebodien: 1. H. van Slooten Jr., hoofd eener school voor U L. 0. te Utrecht, 2. P. van Bergen, hoofd eener school voor U. L. 0. te Rotterdam. Bij Kon. besluit van 4 dezer is de termijn, binnen wik en de onteigening van de niet in der minne aangekochte, bij Kon. besluit van 23 De cember 1921 ter onteigening aangewezen eigen- dommen ten behoeve van aanleg van een tram weg van 's-Gravenhage over Wassenaar naar Leiden bij den rechter meet rijn aangevraagd, met 6 maanden verlengd. Het wereldberoemde Kreurchor uit Dresden, zal op Vrijdag 22 September a.8. ten bate van de hongerende kinderen in Duitsch* land in de Pieterskerk alhier, een© uitvoering geven. Wij verwijzen belangstellenden voor bijzon^ derheden naar de in dat nummer voorkomende advertentie. De heer M. B. Hoogovoen, directeur dor Gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen alhier, zal op Vrijdag 15 Sept. a.s. zijn functie neerleggen, en daarmede uit het ambtelijk leven treden. Oud-leerlingen en be langstellenden zullen gelegenheid hebben om afscheid te nemen, op denzelfden dag van vier uur tot haf zes in het gebouw van de kweek school. De reis van de Koningin naar Scandinavië Men meldt uit Stockholm: Het Kon. echtpaar is onder voel gejuich gisteren te 10 uur 30 per specialen trein vertrokken. Het werd aan hot station uit geleide gedaan door dien Koning, de Koningin en de prinsen en prinsessen. Het eerste oponthoud zal zijn te NorshoLm in Oost-Go thiand De Koning heeft aan Koningin Wilihel mi na overhandigd de insignes van de orde van Serapiue en verder benoemd minister van Kannebeek tot grootofficier van de Wasa-ord» een onderscheiding, welke zeer zeldten wordt verleend vice-adimi- raal Baudiuin tot ridder grootkruis van de orde van den Degen, graaf Dumonceau tot aidcfier grootkruis van de Poolster, jhr. van Tets tot groot-officier van de orde van do Poolster en aan den gezant Sweerta de keten van die orde verleend. De Zeeland om half een uit Stockholm (vertrokken. Nieuwe Kamerleden. Onder de nieuwe Kamerleden-opvoügers Tan de tot Kamerlid gekozen nieuwe mi nisters hebben wij gisteren nog niet ge noemd de lieec P. J. Rutten (R.-K.), op volger voor Jhr. Ruys de Beerenibrouck. De Huurwetten. Naar de „N. R. Ct." verneemt, ligt het in het voornemen der regeering bin nenkort bij de Staten-Generaal een wets ontwerp in te dienen, waardoor de gelei delijke opheffing van de Huurwetten mo gelijk zal worden. Raadsverkiezing met hindernissen. In den gemeenteraad te Gorinchem had o.a. ook zitting de heer H, de Nie6, des tijds gekozen al6 oommunist. Deze frac tie zegde hem het vertrouwen op, wijl hij niet voldoende voor die fractie deed; hij bleef lid van deai Raad maar bezocht do vergaderingen nooit. Onlangs is hij ver trokken en heeft toen als raadslid ontslag genomen. In zijne plaats werd do heer Snoek gekozen, die echter geene zitting mocht nemen, daar zijn broeder als so ciaal-democratisch lid zitting had. De lijst van de communisten was uitgeput en volgens het kiesstelsel kwam nu in aan merking de lijst van den Vrijheidsbond en werd onlangs gekozen de heer A. Kuij- peire Heepke, die ook weer geeno zitting kon nemen daar zijn zwager, de heer Nieuwstad (communist), raadslid is. Thans is de Vrijheidsbonder, de heer M. C. de Korver, gekozen. De Zakelijke Bedrijfsbelasting. Bij de rechtsche Raadsfractie te te-Gra- venhage moet, zegt de „N. H. Crt.", het voornemen bestaan, een voorstel in te Ictóenm tot gedeeltelijke afschaffing der zakelijke belasting op het bedrijf, met dien verstande, dat de belasting 6lecht6 geheven zal worden van het aantal arbei ders, dat boven de negen in een bedrijf werkzaam is. De „Rsb." kan hieraan toevoegen, dat omtrent dit voorstel reeds zoover over eenstemming met B. en W. is bereikt, dat eon oplossing in dien geest kan worden tegemoet gezien. Nationale Kamer van Koophandel. Bij de Kamer van Koophandel voor het district De Gelderscho Vallei, zetel te Amerefoort, is ingekomen het voorstel om het initiatief te nemen voor een actie tot oprichting van een nationale Kamer van Koophandel. Sluiting bruggen op Zondag. De Minister van Waterstaat "had on langs bepaald, dat ter verschaffing van Zondagsrust aan de kanaalbeambten, vele bij den Rijkswaterstaat in beheer zijnde 6luizen en bruggen op Zon- en feestdagen gesloten zouden zijn. Voor zooveel dit het Noord-Hollandsch Kanaal betreft werd daartegen door B., en W. van Purmerend bezwaar ingebracht, in aansluiting ook aan pogingen dienaan gaande door „Schuttevaer" aangewend. Het hoofdmotief van B. en W. van Pur merend was, dat door dezen maatregel het vremdelingenverkeer werd tegengegaan, waardoor zakenmeneehen belangrijke schade zouden lijden. Thans is bij het gemeentebestuur van Purmerend bericht ingekomen, dat de re geling wijziging ondergaat in dezer voe ge, dat telken jare gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en September de bruggen over het, N. H. Kanaal niet ge sloten zullen worden gehouden. Surséance Arnold Gillissen Co. De firma AanoM Gillissen Go. heeft een circulaire aam haar crediteuren ver zonden, waarin een reorganisatievoorstel wordt uiteengezet, dat hierop neerkomt, diat het geheele vermogen der twee fir manten, zoowel al» dat van den heer A. J. A. Gillissen, ter beschikking wondt ge steld van crediteuren. Op deze wijze aooi bij tot sitandkoming dier reorganisatie een om middellijke con tante betaling van 50 pOt. der vordering kunnen wordien voldaan, terwijl voor het restant, aandeelen in een nieuw op te richten andere vennootschap, of voor de helft deposito-obligaties en voor de helft bewijzen van uitgestelde schuld zouden worden uitgereikt. Het comité, bestaande uit de heeren H. Kuypers, te Rottendam, mr B. B. Ledeboer en mr. J. R. H. van Schaak, te 's-Graven hage, mr. A. van der Ven, te Arnhem, H. G. M van der Vijver, te Rotterdam en mr. Th. Weaterwoudt te Amsterdam, dat zdoh tot taak gesteld heeft, tot een voor de crediteuren zoo gunstig mogelijke rege ling of afwikkeling van zaken te geraken, beveelt dit plan warm aan. Dit voorstel heeft slechts dan kans van slagen, wanneer het door alle crediteuren wordt aangenomen en waar een dergelijke reorganisatie zeer zeker voor hen voordee- liger zal blijken, dan een geforceerde liqui datie, is het zeer zeker te wensehen, dat het zoo spoedig mogelijk wordt aange nomen. („Msb.") LANDBOUW EN MARINE. Het heeft de aandacht getrokken, dat "het departement van Landbouw slechte voorloopig is bezet-, en dat vooralsnog geen nieuwen functionaris in de plaats van den heer Van IJsselsteijn i6 aangewe zen, terwijl in tegenstelling met de plan nen van het vorige Kabinet voor Mari- n e wel een nieuwen Minister is aangewe zen. De Haagsche correspondent van de Maasbode merkt hieromtrent op: dat het de bedoeling der Regeering is om het de partement van Landbouw, Nijverheid en Handel op te heffen en de afdeeling Land bouw voorloopig onder te brengen bij den minister van Binnenlandsche Zaken, ter wijl de afdeelingen Handel en Nijverheid zullen komen bij het departement van Ar beid. Overwogen wordt intueschen nog in hoeverre de behartiging van onzen han del met het buitenland aan de Directie der Economische Zaken van het Departe ment van Buitenlandsche Zaken zal zijn op te dragen. Zooals men weet, bestaat er thans reeds een krachtige samenwerking op dit punt tusschen de afdeeling Handel en de Directie van Economische Zaken. In landbouwkringen o.a. oud-minis ter Posthuma in de gisteren te 's-Graven- hagc gehouden vergadering van de F. N. Z heeft men er zijn verwondering en ge deeltelijk ook zijn ontstemming over uit gesproken, dat de afdeeling Landbouw on der Binnenlandsche Zaken zou komen te ressorteeren. Bij de opheffing van het afzonderlijk departement van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bij de Regeering als voor naamsto motief voorgezeten de bezuini ging. Het zou, gezien ook de geschiedenis voor de hand liggen, om het geheele de partement van L. N. H. samen te voegen met dat van Arbeid. Immers (tit laatste departement is destijds ook uit dat van L., H. en N. voorgekomen. Evenwel schij nen speciale overwegingen het niet ge- wensebt te hebben gemaakt om het ge heele departement van L., N. en H., thans naar Arbeid over te brengen. Wij geloo- ven ook niet, dat de landbouwers er de voorkeur aan zouden geven, dat de mi nister van Arbeid ook de landbouwbelan gen zou gaan behartigen Een andere vraag, die zich bij de be schouwing van de samenstelling van het nieuwe ministerie voordoet, is deze: Waarom geen minister van Landbouw, Handel en Nijverheid en worden de af deelingen van het betreffende departe ment over andere ministeries verdeeld, terwijl er wel een nieuwe minister van Marine is benoemd, welke weelde we in de laatste jaren niet hebben gekend? Bij even nadenken ligt het antwoord op deze vraag voor de hand. Als leuze voor de naaste toekomst moet gelden: be zuinigen en nog eens bezuinigen. Wil men aan do Departementen van Oorlog en Ma rine inderdaad de zoo noodige bezuigin- gen invoeren, dan is 't noodzakelijk, dat voor elk dezer departementen afzonder lijk een minister wordt aangewezen, die zich geheel aan de bestudeering en door voering van bezuinigings-maatregelen.kan geven. Maar wat hoeft een minister van Land bouw, Nijverheid en Handel te doen, wan neer er bezuinigd moet worden? Niets. De meeste maatregelen in het belang van Landbouw, Handel en Nijverheid kosten geld en dat kan er onder de tegenwoor dige omstandigheden niet af. Nu er dus geen geld is, kan men een afzonderlijken minister van L., N. en H., tot op zeker hoogte overbodig achten en dit 6chijnt dan ook een der motieven te zijn geweest voor de Regeering om het af zonderlijke Departement van L., N. en H. te doen vervallen. Bovendien zullen de betrokken groepen van een Minister van Arbeid of van Bin nenlandsche Zaken geen ingrijpende maat regelen in hun belang verwachten, .het geen zij van een afzonderlijk ministerie van L. N. H., wel zouden doen. De Departementen van Arbeid en On derwijs hebben in de afgetoopen regee- ringsperinode aan het land wel het meeste geld gekost; op die departementen zal in de naaste toekomst zeer belangrijk bezui nigd moeten worden. Men mag er zich daarom over verheugen, dat de ministère van Arbeid en Onderwijs bereid zijn ge vonden om in het nieuwe minitserie zit ting te nemen 'en derhalve ook mede te werken om onder hun ressort de noodza kelijke bezuinigingen in te voeren. Het Vaderland acht het goed ge zien, dat de Minister van Oorlog zich niet. tevens wil blijven belasten met het Depar tement van Marine. De besnoeiing, die ook voor di departement noodzakelijk is, zou onnoodig verzwaard worden, wanneer die uitging van een man van de landmacht Dat zal door iedereen beaamd worden, die de mentaliteit van onze marine-officieren kent. De samenwerking tusschen beide departementen behoeft daarom niet uit te blijven, en zal ook wel niet uitblijven, nu de nieuw opgetreden minister van Ma rine, de heer Westerveld, door nauwen vriendschapsband met den heer van Dijk verbonden is. Zijn optreden is tevens een bewijs, dat het Kabinet meer en meer met de oude antithese politiek breekt; de heer Westerveld is toch geen man van Rechte. BUITENLAND. Een sommatie van België. Bijzonder opzien is gisteren te Ber lijn gewekt door een gerucht, volgens het welk 'n Belgische nota naar Berlijn on derweg zou zijn, waarin de Duitsche re geering wordt gesommeerd binnen de 24 uur 100 m il Hoen goud mark te deponee- ren, als dekking voor de termijnen 15 Augustus—15 September, bij de Belgische Nationale Bank. Dit gerucht werd als een combinatie uit berichten van verschillende Parijsche bladen beschouwd en tevens als een beurs manoeuvre van hausse-speculanten, die belang hebben bij een verder stijgen van den dollar. Nog den vorigen dag wees de „Voss. Ztg." er op, dat aan de Duitsche regeering van een dergelijke nota niets bekend was en dat een nota van dergelijken inhoud ook niet uit Brussel is gestuurd. Betrouwbare berichten wekken integen deel den indruk, zegt het blad, dat even als de Duitsche ook de Belgische regee ring de garantiebesprekingen nog niet als definitief afgebroken beschouwt en dat de onderhandelingen morgen of overmorgen te Parijs zullen worden voortgezet. Het is bekend, dat in opdracht van de rijksregeering de staatssecretarissen Berg mann en Schroder naar Parijs zijn ver tokken. Naar gemeld wordt, zullen ook Delacroix en Bemelmans, de Belgische on derhandelaars vandaag of morgen van Brussel naar Parijs vertrekken. De Duit sche en Belgische onderhandcaars komen dus te Parijs bijeen. Men heeft reden te vermoeden, dat d3, Belgische regeering zich voorloopig niet officieel tot de hcrstelcomniissic zal wen den met de mededeeling, dat de Belgische onderhandelingen mislukt zijn, doch dat de besprekingen te Parijs zullen worden voortgezet met niet-officicele deelneming van de herstelcommissie, welker zetel te vens als plaats van besprekingen is geko zen. In strijd met deze lezing der „Voss. Ztg.' wend te bevoegder plaatse medegedeeld, ■dat de regeering geen reden heeft om de juistheid van het bericht, volgens hetwelk dus een nota door de Brusselsche regee ring zou zijn afgezonden, in twijfel te trekken. In officieele kringen evenwel is men er over verwonderd, dat op dezen wensch wordt teruggekomen aangezien de kwestie de te Berlijn gehouden bespre kingen uitschakelt. Mei hoopt te elfder ure nog lot een ac- coord te kunnen komen .Men houdt vast aan de opvatting dat hoogstens in de pro longatie van de wissels een garantie kan worden gevonden voor de betalingsmoge- ■lijkheid door Duitschland. Uit nadere berichten blijkt intusschen, dat de geruchten waarheid bevatten. Uit Berlijn wordt althans geseind: Na de schorsing der BelgischDuitsche onderhandelingen te Berlijn stonden twee wegen open voor de Belgische regeering. Zij kon onmiddellijk de herstelcommissie over het gebeurde inlichten, of Duitsch land tot dadelijke betaling aanmanen. De laatste procedure werd gekozen. Dinsdagmorgen noodigde minister Jaspar dr. Lansberg, den Duitsclien zaakgelas tigde, tot een bezoek in zijn kabinet uit en verzocht hem aan zijn regeering van wege de Be'gische regeering een sommatie tot betaling te richten. De Bclgisehe regeering verlangt, dat de Duitsche een som van 100 mrïlioen goud mark bij een bank. door de Belgische re geering aan te wijzen, waarschijnlijk de Nationale Bank, deponeerd, als waarborg voor de betalingen in den loop van Augus tus en September te verrichten. Aan Duitschland wordt drie dagen tijd ver leend om te antwoorden. Do Gricksch Turkseho Oorlog. Khemal Pacha, de opperbevelhebber van het Turksche leger in Klein-Azië te giste ren te Smyrna aangekomen. Met de Grieken te het hier gedaan. Naar gemeld wordt is het hun gelukt alle archieven en ook de gelden van de Grieksche Nationale Bank in veiligheid te brengen. Een telegram uit Londen zegt, dat men daar tevreden is over de eensgezindheid onder de geallieerden, blijkend uit hun besluit om overal in de neutrale zöne bij Conslantinopel en langs de Dardanellen hun vlaggen gezamenlijk te hijschen, als waarschuwing aan de Khemalisten, dat iedere schending dier zöne als een uit daging en daad vari vijandschap tegenover alle geallieerden gezamenlijk zal worden beschouwd. De „Times" vestigt hierop in het bij zonder de aandacht en voegt er aan toe;^ dat de vrijheid van de zee-engten blijkt baar een belang van alle verbonden mo gendheden is. De redenen, die de mogendheden er toe brachten die vrijheid te proclameeréh, zijn van blijvenden aard en ondervinden geenszins den invloed van de Turksche successen. De Britsehe regeering acht het van het allerhoogste belang de kwesties van Thracië en de Dardanellen afgescheiden te houden van elke onderhandeling, voort vloeiend uit de gebeurtenissen in Anatolie Do Volkenbondsrvergadei'ing. Verschillende commissies van den Vol kenbond hebben heden weder vergaderd. De eer»te commissie hield zich bezig met vaststelling der procedure van verzoening .bij geschil en tusschen leden van den bond De tweede commissie bestudeerde de inrichting van die hygiënische afdeeling van den bond, terwijl de derde hare be raadslagingen voortzette over het waar- borigverdrag van lord Robert Cecil in ver band met de ontwapening. De vierde com missie behandelde* de begroeting van het Internationale Bureau vam den Arbeid, terwijl de vijfde commissie haar verslag over het opium-vraagstuk voltooide. In de zesde commissie voerden Hansen, Cecil en Gilbert Murray het woord. Cecil betoogde dat het recht op bescherming der minder heden zijn intrede in het volkenrecht heeft gedaan. Een zeldzame postzegel. Te Dublin is onlangs een postzegel ver kocht, die misschien een der zeldzaamste van de wereld aal worden. Een eigenaardig© omstandigheid is bovendien, dat de kooper van den postzegel geheel onbewust is geweest van de waande daar van. De zaak droeg zich als volgt toe. Op verscheiden© vellen postzegels van. een halve penny, werd d© overdruk van den Iersohen vrijstaat abusievelijk onderst boven gedrukt. Dadelijk toen de directeur-generaal der leroche posterijen hiervan hoonde, gaf hij instructie om al deze postzegels te ver nietigen. Dat bevel wend opgevoigd voor alle postzegels op één na, die reeds op één dter postkantoren he Dublin was verkocht- Het jongst» nummer van. „Stamp Col lecting", dat van bovenstaand nieuwtje melding maakt, bericht niet, of de post zegel reeds is opgespoord. Zoo deze door den ontvanger bewaard is, zal hij het eenige exemplaar van zijn soort in de wereld zijn en mettertijd misschien een fortuin waard wordien. RIJNSBURG. Vergadering. Gisteravond werd in de zaal van den heer J. J. Verbree de in de laatste dagen veel besproken gecombineer de vergadering gehouden der veilingver- een igingen „Bloemen-lust" en „Flora", in welke vergadering zou worden bepaald de aan to nemen houding tegeno.ver de voor gestelde overeenkomst door meerdere ver eenigingen van kooplieden in Rotterdam en Den Haag samengesteld en in welke overeenkomst genoemdo vereenigingen ook de Rijnsburgsch© veilingverenigingen wenschen te betrekken. Nadat de voorzitter de vergadering had geo-pend, werdén do voorwaarden uit deze overeenkomst artikel na artikel voorgele zen, waarna deze dan besproken konden worden. Artikel 1 is wel het voornaamste artikel, waarom we dit even vermelden: „Overeengekomen wordt dat door de le den der verschillende vereenigingen han del in het groot zal worden gedreven in afgesneden bloemen en planten uitslui tend met leden van de in deze overeen komst genoemde vereenigingen of een der erkende zusterorganisaties, en dat aan hen, die, handelaar in bloemen en planten zijn, doch niet bij een dezer organisaties zijn aangesloten, direct noch indirect mag geleverd worden, tenzij een zoodanig per soon speciaal daartoe door de vertegen woordigers der samenwerkende organisa ties is gemachtigd." Vele bezwaren werden tegen het aan gaan van een dergelijke overeenkomst te berde gebracht. Men wenschto zich nief, aan zulke banden te leggen en alzoo aan den leiband to loopen van de ltooplieden- vereenigingen m Den Haag en Rotterdam. Anderen meenden, dat dit het begin zou zijn van een reeks andere voox-schriften die zouden volgen. Weer anderen waren de meening toegedaan, dat deze zaak in geen geval in een veilingvereeniging thuis behoorde, doÜh in een vereeniging van kooplieden, omdat koopers- en kweekers- belangen niet of zeer moeilijk tegehik be hartigd kunnen worden. En als men het belangen noemen wil. zijn het koopers- belangen die in de overeenkomst genoemd worden. Wel kan door overleg soms te samen iets tot stand worden gebracht in het belang van beiden. Men. behoeft niet vijandig tegenover elkaar fe staan. Weer anderen meenden, dat die orgaisatie soms nuttig zijn kan, doch dan moet het geen tyrannie worden, zooals dit lijkt. Lang wordt over deze aangelegenheid gespro ken. Niemand van de leden pleit echter voor het aangaan van deze overeenkomst en de voorzitter zegt om zekere redpn zijn meening over het voar of tegen niet te moeten zeggen. Zooals gezegd, de vergadering bleek er niets voor te gevoelen. Zelfs versehillen- do koonlieden spraken er zich tegen uit. Men wilde blijven „dat vrije volk". Na laDg durige bespreking meende de voo^-zitter te moeten overgaan tot stemmen, waar van de uitslag was dat 5 stemden voor het aangaan van de overeenkomst, fi blan co en 85 tegen, zoodat men te Rijnsburg kan blijven zeggen: „Dat vrije volk zijn wij". Hierna sloot de voorzitter de vergade ring met dank voor de opkomst en be langstelling. Overtreding. Een tweetal moforwiel- rijders, die het voor gewoonte hadden steeds met hun motorrijwiel door fdé" Kerkstraat te rijden, wat bij verordening verboden te, moesten hun overtreding be boeten met een tegen hun opgemaakt pro ces-verbaal. Met schade en schande wordt men wijs. Ook hier? hazerswotjde: Ds. C. de Brnijn IJzn. Onder de velen die met den verjaardag onze*- Koningin een Onderscheiding ontvingen behoort ook onzo vroegere dorpsgenoot Cornel is de Bruijn IJzn. Hij werd benoemd tot Officier in d< orde van Oranje-Nassau. Ds. de Bruijn mocht dezen zomer her- denken dat hij 30 jaar te Sooimba heeft mogen arbeiden in het werk der Zending. Dezi fcveek ontving zijn familie nog een schrijven van hem van 29 Juli, waaraan het volgende is ontleend: „Wij hebben vandaag een gezegenden dag ge* had. Zes jongens en twee meisjes hebben belij denis dee geloofe afgelegd'. Zo6 jongens werden gedoopt vier van hen waren Savoeneczen en twee Soombaneezen. De gehcole gemeente vaï Pajeti was hier ook ter kerk gekomen. Ook was ér de Gezaghebber en zijn vrouw. Een dienst bode van hen deed ook belijdenis. Er waren meerdan 300 menschen ter kerk. Wat een ver schil met een dertig jaren geleden toen wij hier kwamen. Toen was er oen klein koppeltje. Het kerkje was klein en armoedig De menschen hadden paaltjes in den grond geslagen en hier en daar een boomstam opgelegd. Dit waren de banken. Nu hebben wij een mooie kerk en een flinke school met drie onderwijzers en 120 leerlingen. Vanmorgen had ik tot tekst Matthou6 11: 28, 29, 30: „Komt allen tot Mij die vermoeid en belast rijt en Ik zal n rust geven." Wat is dat een mooie tekst! Wij hebben allen behoefte aan rust. Wij zijn vermoeid en belast met allerlei zonden en tekortkomingen. Nergens is uitkomst Nergens is troost. Maar nu roept onze dierbar*, neiland: Komt tot Mij en ik zal U rust geven. Vergeving van al onze zonden en het eeuwig zalig leven, te dat. niet een grooten troost voor ons allen? Het Heidendom met al rijn geesten met al zijn goden, bet is onmachtig, maar in Jezus is eeuwige troost een heerlijko rust." Op de Maandag in café Boert getwmden veiling waren aangevoerd 3357 eieren, waarvoor werd besteed f 9.15 a f 10 por 100 stuks; hanen f 0.40 per stuk. De loting voor de Nat. Militie zal voor onze gemeente plaats hebben op Woens dag 20 September des voorm. 10.15 uur te Kou dekerk in do Openbare School. KATWIJK AAN ZEE. Dezer dagen had de arbeider J. de Vreugd, bij het zandv ervoer alhier, het Wngelukj tusschen twee kiepkarren bekneld to geraken. De man werd terstond naar zijn wo ning gebracht en onder geneeskundige behande ling gebracht. Dezer dagen werd de sigaren- handelaar de W. alhier voor een bedrag van f 400 opgelicht. De politie heeft de zaak in han den, doch kon tot op heden geen resultaat boeken. Haringafslag van 11 Septem ber. 94 kantjes volle haring a f 16.85; 53 kantjes volle haring (kuitziek) a f 16.25 kantjes Maatjesharing f 13.90106 kantjes

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2