te licht over deze zaak moet denken. B. en W. tobben -volstrekt Diet stil gezeten. Met onge looflijke moeite is voor dit kwartaal nog een be drag losgekregen, maar nu moeten we eerst eens woer afwachten. Wordt er door de regeering niets meer gedaan, dan zullen we zoo noodig andere maatregelen moeten nemen. De heer Dubbeldeman is niet tevreden gesteld. Als wij onze plannen terugnemen, dan zijn er geen aanvragen meer en krijgen wo dus niets. Laten we dus trachten althans een deel van do plannen uit te voeren. De heer Wilbrink begrijpt niet Vat nu eigenlijk het bezwaar is van den heer Dubbelde man. De Raad is toch niet aansprakelijk voor de kosten, die de bouwvereenigingen hebben ge? maakt. Als die verecnigïngen kosten maken, dan «preekt het vanzelf dat zij zelf daarvoor aanspra kelijk zijn. De heer Dubbeldeman: Je bfbt er niets 'van begrepen. De heer Wilbrink: Maar waarom dan die zaak hier ter sprake gebracht? De Voorz. zegt dat allo voorschotten zijn verleend op voorwaarde dat de Regeering toe stemming verleent. Die toestemming is niet vers kregen, ergo: do plannen zijn vervallen. Dat is trouwens ook noodig, omdat w© niet tweemaal over hetzelfde terrein kunnen beschikken. De heer Dubbeldeman vraagt stemming. De Voorz.: Als u do plannen verwerpt, dan wordt er niet gebouwd. De hoer Mulder weth. zegt ook nog, dat als de plannen van den heer Dubbeldeman wor den gevolgd, geen woningen worden gebouwd. De heer Dubbeldeman wil gesplitste «temming. De Voorz. heeft geen bezwaar. Maar, zegt «pr. u speculeert er op, dat anderen de zaak zullen redden. Het voorstel van B. en W. wordt met 20 tegen 7 stemmen goedgekeurd. 29o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 17 Med 1920 (Ge meenteblad No. 23), regelende de heffing van eene belasting ondier dien naam van „Marktgeld" in de gemeente Leiden. Do heer Sijtsma stelt voor dit punt aan te houden. i B. en W. nemen dit voorstel over. Aldus besloten. 30o. Praeadvies op het voorstel van <len heer A. Elikerbout, in zaike dè salaris- regeling van enikelé catagoriëen van het verplegend personeel der gestichten „En degeest", „Voongeest" en „Rhijngeest". De heer A. Eikerbout had verwacht dat ile Commissie voor de gestichten en de Directie zijn plan zouden steunen om het verloop van het personeel tegen te gaan. Hij is echter te? leurgesteld, daar zij tegen zijn voorstel «tel ling nemen. Do directeur zegt dat we met het personeel vooruitgaan, maar spr. ontkent dat, op grond van uitspraken van Dr. Kat, die «preekt van het dalend peil en die het verloop onrust barend acht, B. en W. zeggen dat de verplegenden het nog niet zoo slecht hebben, wat «pr. ontkent. Het argument dat verhooging in strijd zou zijn met de verordening acht spr. niet steekhoudend. Do heer Knuttel zegt dat de adviezen omtrent deze stichtingen altijd een zeer prik? kelend karakter hebben. (De hoer Wilmer: Dat is juist.) Men beluistert in de adviezen een schamperen toon, terwijl met al- lerloi drogredenen gewerkt wordt. Spr. acht de grooto mutatie niet in het belang van de ver? pleegden. De kwestie van vraag en aanbod be? hoort hier naar spr. meent niet in het geding te worden gebracht. De Comm. zegt dat de verplegenden het hier niet slecht hebben wat dan zou blijken uit hun uitgaan enz. Spr. ont? kent dit ten sterkste. Deze men6chen hebben een groote behoefte aan ontspanning. De heer Dubbeldeman kan zich met let prae-adviea niet voreenigen. Al« het voor? stcl-Elkerbout niet wordt aangenomen, dan is do Raad verantwoordelijk dat het peil van het personeel niet omhoog gaat. Van de 115 ver pleegsters, zijn er 66 leerlingen. Die 66 leerlin? gen zijn gemiddeld een jaar in dienst. Dan zijn er nog slechts 27 die het eerste gedeelte van het examen hebben afgelegd. Een groot deel van de meisjes is voorts dienstbode, hulp in de huishouding of naaister geweest. Mogen we aan zulke meisjes de verpleegden toevertrouwen? Met de verplegers is het al zoo ongeveer let? zelfde. Het grootste deel van de verplegers heeft «lecht onderwijs gehad. In dit verband geeft ■pr. een staatje van de verplegers, met het be roep dat zij hebben uitgeoefend. Zij kunnen niet verplegen, hoogstens bewa? ken. Nu kan dit, beter worden als ze blijven, maar de mees ten geven er de voorkeur aan, •m te vertrekken. Een betere «alarisregeling is daarom noodzakelijk. Spr. wijst dan op het groote verloop voor het personeel. Meer dan 100 pet. loopt weg. (Gelach.) Nu kan men zeggen dat de slechtsten weg gaan, maar dan «eg ik, zegt spr. je weet er niks vanl De heer Pera weth. zegt, dat de heer El- korbout weer herinnerde aan het groote ver? loop. Hieromtrent zijn door do Comm. opgaven gedaan. Een heengaan van 92 op een personeel van 140 schijnt voel, maar hier moet met de omstandigheden worden gerekend. 37 zijn bin nen -een maand vertrokken, waarvan 27 op ver? «ook van den directeur, die deze personen niet bruikbaar achtte. Dan zijn er 58 die vertrokken zijn om redenen, waaraan niemand iets kon doen. .Van do overblijvende 34 waren 9 onbruis- baar, terwijl slechts 8 zijn overgegaan naar een andere stichting. Drie van hen verzochten terug 'te mogen komen. Hieruit blijkt dat niet juist is, dat ze hier vandaan trekken naar andere ge stichten. .Wat nu de beoordeeling van den tegenwoor? digen toestand betreft, zegt spr. dat de uitne mende directeur ten onrechte aan de kaak ie ge? «teld. Men beroept zich op Dr. Kat, die geijverd zou hebben voor gelijke salarissen op de ver schillende gestichten. In het schrijven van Dr. Kat komt hieromtrent echter geen woord voor. Do directeur zegt dat zich voldoende personeel aanmeldt, en dat het gohalte ach in opwaart? sche richting beweegt. Dr. Kat zou dit als dwaasheid hebben gekarakteriseerd, maar spr. kost een citaat voor, waaruit veeleer het te gendeel blijkt. Hij wijst juist op verschillende verschijnse len, dio op een verbetering wijzen, en komt dus toet Dr. v. d. Kolk op dezelfde lijn. Wij moeten, zegt spr. niet uit liet oog ver? Hezen den tijd waarin wij leven. Gedurende de oorlogsjaren is e- achteruitgang geweest in liefde en opoffering. De verplegers hebben een zeer moeilijke taak. Maar het salaris dat zij ontvangen is naar 6pr. meerit voldoende om daarvan behoorlijk te kunnen leven. Meisjes van 19 a 20 jaar, kunnen eén salaris van 3 400 gulden boven kost en inwoning verdienen. Door hooge salarissen wordt bovendien het gehalte niet verbeterd. Men krijgt dan de men? schen, die maar één doel hebben: pret maken en veel verdienen. Nu zijn de salarissen hier niet het hoogst, maar het gehalte van het per? soneel is daarom niet lager dan in andere ge stichten. Tenslotte vraagt spr. of de eischen, di© de ambtenaarsbond 6telt, ook werkelijk noodzako? 1 lijk zijn. In dit verband wijst hij op Den Haag, waar voor de schrijvers zeer hooge eischen wer den gesteld. Men stelde als minimum-eisch f 1850. maar voor hun eigen bureau vroegen ze een kracht op een 6alaris van f 1300. Men moet de eischen van dien kant maar niet te ernstig nemen. Als ze het zelf moeten betalen, dan don? ken ze er niet aan. Spr. komt er tegen op, dat op een beleedigen- de wijze over Dr. v. d. Kolk is gesproken. Spr. kent hem nu meer dan 25 jaren, als een man die steeds het belang van het personeel zoekt. Als er wat meer ernst komt in de samenle? ving, wat meer liefde en plichtsgevoel, dan is er hoop op betere verhoudingen. De heer Knuttel zeide dat de adviezen van de stichtingen een onaangenamen indruk maken. Men vergete echter niet, dat we de grootste last hebben van den ambtenaarsbond, die met do omstandigheden absoluut niet rekent. Er is geklaagd dat er te weinig geëxamineerd personeel is. Deze klacht ia echter zeer onbil lijk, omdat we plotseling voor een groote uit? breiding stonden, terwijl velen te onverschillig waren om de boeken ter hand te nemen. Dit zal echter langzamerhand beter worden. De Voorz. 6télt voor thans te pauzeeren. Aldus besloten. De vergadering wordt geschorst. Avondvergadering. De heer O o s t d a m heeft zich verbaasd toen de heer Dubbeldeman smaalde op 't personeel ora dat dit grootendeels gerecruteerd is uit arbeiders kringen. Zooiets klinkt vreemd in den mond van iemand die behoort tot een arbeiderspartij. Spr. ontkent dat er in de kringen der arbeiders geen goede verplegers zouden zijn. De geschiktheid is niet afhankelijk van een zekere standing. Spr. ontkent ook, dat een booger 6alaris het peil verhoogt wat de practijk heeft geleerd. Het hooger salaris geeft ook niet oen ruimeren toevloed van personeel. Rest het materieele belang van het personeel en nu ie Spr. volstrekt niet overtuigd dat dit belang salarisverhooging noodig maakt. Had de heer Dubbeldeman de zitting van de Comm. v. Beheer bijgewoond, dan zou hij zeker anders hebben gesproken. De heer Dubbeldeman: .Vertel jij. het dan maar. De heer Ooetdam: Ik zal er wel voor op? passen. Spr. vraagt tenslotte of salarisverhoo? ging wel noodig is in dezen tijd. Deze personen leven in betrekkelijke weelde, ze hebben veel voor, boven vele huisvaders die loonsverlaging krijgen, en daarom is het nu niet de tijd tot verhooging over te gaan. De heer Dubbeldeman zegt dat de heer Oostdam van wat hij gezegd heeft niets begre pen heeft. Spr. wil niet ontkennen dat er zelfs van koekebakkers nog wel goede verplegers zijn te maken. Spr. ontkent voorts, dat de ambte? itaarebond hot personeel opruit. De Kath. en Chr. leden van het personeel hadden hetadres van den Bond gaarne willen teekenen. In antwoord aan den heer Pera zegt Spr. dat Dr. v. d. Kolk zeer link is vooral als hij de reactie kan dienen. Overigens meent Spr. dat de heer Pera van de zaak niet veel heeft be grepen. Hij zwamde maar wat in de ruimte. Spr. is het met den heer Pera eens, dat de ver? pleging van krankzinnigen een zeer zware taak is, maar hij begrijpt niet hoe de weth. dan kan zeggen dat de lust voor studie zoo gering is. Een zakgeld van f 6.=^ acht spr. van weinig beteokenis. Ze moeten zich er ook van kleeden. Wat doet men nu met f 6.—. De hoofdzaak is echter, dat voor dit geld geen geschikt perso neel is te krijgen. Het peil is zoo laag, dat er zijn die zelfs hun handteekening niet kunnen zetten. De tijden zijn slecht, maar als men van be zuinigen praat dan geldt het altijd de lagere albtenaron. Dat is in de vorige zitting geble? ken. De heer Huurman: Mis! De heer Dubbeldeman:' Ja, je zegt maar mis, maar 't ia toch zoo. Spr. dringt op loons ver hooging aan. De heer Huurman merkt op, dat de heer Eikerbout een schrikbeeld heeft opgehangen van 1 loon. Maar waarom sollicrteeren er dan zoo veel menschen? Ze weten toch preeciee hoe hoog het salaris is. Daarom gaan ze dan ook niet weg, maar omdat zo gevoelen voor 't werk niet geschikt to zijn. Nu is die f 325 het aan? vangsalaris. Binnen drie jaar kan men' komen tot f 450. Dan krijgen ze nog vrije dienstklee? ding. De heer Dubbeldeman: Kunnen ze krijgen. De heer Huurman: Neen, krijgen ze. Wat nu de voeding betreft, waarvan de heer Knut? tel sprak, die is van dien aard, dat spr. zou wenschen dat iedero Leidenaar hel zoo kon krij? gen. Spr. heeft dit op zeer ongeregeld© tijden geconstateerd. Hier wordt schandelijk overdre ven. De heer Dubbeldeman heeft er over go- sproken dat die meisjes eerst dienstbode of iets van dien aard zijn geweest, maar dat is toch geen schande! Men kan toch niet van de cchool naar een stichting gaan. De heer Dubbeldeman is arbeider geweest en ik metselaar, de beer v. Stralen letterzetter enz. en we zijn lid van den Raad geworden. Waarom kunnen zulke men- schen geen verpleger (eter) worden. Spr. komt er tegen op, dat die menschen hier op een onzin? nige manier naar beneden zijn gehaald. Spr. kent verschillende persenen onder het personeel, die ©en sieraad zijn voor Endegeeet. De heer A. Eikerbout bespreekt nog nader de groote mutatie, wat hij aan de lage salarissen blijft toeschrijven. De heer Dubbeldeman zou het personeel van het 14e tot het 18e jaar wiljpn voorberei? den. Spr. zegt verder, dat de salarissen zoo laag zijn, dat de vrouwen van gehuwden do stad in gaan om te verplegen. De heer Huurman: Beslist onjuist. Er zijn er ook wol anderen. De heer Dubbelde man: Dan Hébhen ze verpleegden in huis. Ook al uit nood. De heer Huurman: Hebt u de epaarbanks boekjes gevraagd De heer Dubbeldeman: Neen, dat heb ik vergeten. Spr. wil niet het personeel naar beneden halen. Stemmen: Maar u doét het dan toch maar. De heer Dubbeldeman meent dal in het belang der stichtingen hooger salaris noodig is. De heer Pera weth. heeft aan hot in eer sten termijn gesprokene weinig toe te voegen. Alleen wil hij nog dit zeggen dat hij de juiste cijfers heeft gebruikt. De heer Dubbeldeman merkte op, dal ze to gunstig waren, maar spr. heeft de dienstboden uitgeschakeld. Hij ontkent voorts, dat Dr. v. d. Kolk zich door anderen zou laten leiden. Do weinige 6tudie is niet een gevolg van den dienst, maar van de weinige belangstelling. De voeding is zegt spr. uitste kend en hij ontkent, dat het salaris te laag moet worden geacht. Een salaris Yan f 325 tot f 375 is voor meisjes van 18 19 jaar voldoen de. Voorts moet niet over het hoofd worden ge? zien, dat ontwikkeling alleen nog geen goed per soneel maakt. Er moet zijn liefde, toewijding, zelfopoffering. Wie dat heeft, zal ook de noo? dige ontwikkeling verkrijgen. Er wordt veel ge klaagd over hot personeel in het algemeen, maar daar staat tegenover, dat er een belang rijk deel is, dat met groot© toewijding het werk verricht. Tenslotte zegt «pr., dat aanneming van het voorstel-Elkerbout, tengevolge zalhebben, dat de verhouding met het andere personeel verbroken wordt, en dan is de moeilijkheid niet te overzien. Het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht wordt aangenomen met 19 tegen 8 stemmen. Tegen de heer Knuttel en de Soc. Dem. 31o. Praeadvies op heit verzoet van de Woningbouwvereeniiging „Tuins-tadwijk" om nu reeds over te gaan tot ophooging van een terrein nabij de Heerenstraat. Goedgekeurd. 32o. Voortzetting van de behandeling van het praeadvies: a. op het voorstel van de dames Baart Braggaar en Dubbeldeman—Trago tot in stelling van een gemeentelijke kraamvrou- wenverzorging b. in zake de toekenning van een 2-tal subsidiën aan de R. K. Vereeniging van Kraamverzorging en het aangaan van een overeenkomst met die vereeniging betref fende het verleeinen van kraamverzorging aan stads-patiënten. De heer Groeneveld zegt, dat men hem bij de eerste behandeling hard heeft gevallen over zijn toelichting. Hij hoopt echter dat hier alleen zakelijke motieven zullen gelden. Spreker herhaalt verder zijne bezwaren tegen de R. K Kraamverzorging, wier eerste doel blijkbaar is, het geld uit de gemeentekas te balen. Spreker blijft aan een gemeentelijke verzorging de voorkeur geven waarvoor z. i- één verpleegster voldoende is. Gemiddeld zul len 5 bezoeken per dag noodig Zijn. Mevr, v. If a Mie: U schijnt te denken dat het een fabriek is, waar Per nur gewerkt wordt. De heer Groeneveld betoogt verder dat een gemeentelijke instelling ook de voorkeur verdient boven een particuliere, daar de ge meente dan de betrekkingen kan vergeven. De Voorz.: U wil één verpleegster. De beer Groeneveld acht het nieuwe voorstel beter dan het oude, maar hij hand haaft niettemin zijn voorstel. Wordt het ver worpen, dan zal hij met het voorstel van B. en W. meegaan. Alleen vraagt hij, wat verstaan wordt, onder door de gemeente aan te wijzen gevallen. Wordt het bedrag ook betaald als de menschen liever niet door een R. K. zuster worden behandeld. Voorts heeft hij bezwaar, dat de ontsmetting aan een particuliere veree niging wordt gedragen. Verder vraagt hij of de gemeente invloed heeft op de arbeidsvoorwaar den van het personeel opdat uitbuiting wordt voorkomen, en waarom niet jaarlijks aan de Gemeente verslag wordt uitgebracht. Valt hier iets te verbergen? Spreker stelt voor een ver slag verplichtend te stellen. Mevr. v. Itallie heeft naar alle kanten geïnformeerd en kan in verband daarmede met het voorstel meegaan. Zij geeft aan gemeente lijke verzorging de voorkeur, maar van de meest bevoegde zijde is haar verzekerd dat twee verpleegsters absoluut onvoldoende zijn. Men moet op alle tijden gereed staan. Ge meentelijke verzorging zou veel te duur wor den. Daarom kan spr. met het gewijzigde voor stel meegaan, vooral omdat nu ook aan andere richtingen gelegenheid wordt gegeven. Het komt spr. echter voor dat de vergoeding „per geval" wel wat hoog is Een particuliere in richting geeft 15. Dat blijkt echter wat laag, maar 25 per geval is naar spr. meent vol doende. De heer Wilbrink dankt B. en W. voor het gewijzigde voorstel. Tegen het eerste had hij bezwaar, omdat aan een vereeniging een privilegie verleend werd, maar dat bezwaar is thans vervallen. Voorts meent spr. ook, dat de voorgestelde vergoeding aan den hoogen kant is, maar, daar het niet gemakkelijk is dit pre cies aan te geven en de wethouder deze zijde van de zaak wel in het oog zal hebben geliou- den, wil spr. dit voorstel niet in gevaar bren gen. Hij keurt het af, dat de heer Groeneveld gezegd heeft, dat het hier gaat om de subsidie en niet om de verzorging. In dit gezicht heeft hij volle vertrouwen in het college van B. en W. De heer S ij t s m a en Mevr. v. Itallie stellen voor 25 per geval uit te keeren. De heer Heemskerk doet het genoegen dat Mevr. v. Itallie thans aan. particuliere ver zorging de voorkeur geeft. Hij betreurt het dat B. en W hun voorstel hebben gewijzigd', om dat nu de kans op subsidie van Rijk en Provincie is vervallen.. Het verwondert spr. niet dat de heer Groe neveld gemeentelijke verzorging wil. Voor de gemeente is dit echter niet voordeeliger. Alleen het salaris van twee verpleegsters zal veel hooger worden. In bepaalde gevallen zal ech ter dit getal veel te gering zijn. Bovendien zal de Tegeling van de arbeidsvoorwaarden on overkomelijke bezwaren geven. Spr. wil dus in geen geval een gemeentelijke instelling. Den heer Groeneveld merkt hij op, dat het aantal leden der Kath. vereeniging veel grooter is, dan dozo aangaf. Men heeft er op gewezen dat deze vereeniging een bepaald cachet heeft, maar bij de wijkver pleging heeft men toch ook zufeters van be paalde richting. Spreker acht het ondenk baar dat andere dan behandelde gevallen in rekening worden gébrach. Ook ten opzichte van de ontsmetting, moet hier goede trouw worden aangenomen. Er is geen enkele reden dit niet te doen Tegen het uitbrengen van een verslag heeft spreker geen bezwaar, maar, nu de "subsidie vervalt, kunnen we de Vereeniging niet dwingen een ver. lag te verstrekken. Wat de berekening betreft, zegt spreker, dat deze naar zijne meening niet te hoog is. Hulp bij bevalling, 10 dagen verzorging en eventueele ontsmetting is zeker met 35 niet te hoog betaald. Spieker juicht het voorstel van B. en W. van harte toe. De 'heer Wilmer herinnert er aan, dat het eerste voorstel door de Geneesk. Commissie met gicote meerderheid werd aangenomen. Hij be treurt dan ook de aangebrachte wijziging. "Wor den de amendementen aangenomen, dan zal de Vereeniging zeker niet hare diensten kun nen bewijzen. Spreker betreurt ook de wij ziging, om den indruk die daardoor is gemaakt naar buiten. Er werd tot nu toe op dit gebied niets gedaan En nu werd dat v-oorstel bestre den omdat men vreesde, dat deze Vereeniging een zekere voorkeur zou hebben, t Getuigt niet van een breede opvatting! Spr. wijst er voorts op dat thans van een subsidie geen sprake meer is. Met stijgende ergernis heeft spreker den heer Groeneveld gehoord, als hij bijv, betoogde dat het deze Vereeniging om de subsidie te doen is, en dat getracht zal worden de gezinnen binnen te dringen. Spr. begrijpt niet hoe van deze zijde verleende hulp be zwaar gemaakt zou kunnen worden. Spreker wijst voorts op de financieele bezwaren tegen een gemeentelijke verzorging. Met geen van de ingediende amendementen kan spreker zich vereeniging. Hot voorgestelde bedrag is beslist laag, terwijl er geen enkele reden is om het verstrekken van een verslag als eisch te mogen stellen. De heer Knuttel i6 niet overtuigd dat een gemeentelijke voorziening duurder zou zijn. Al* er zooveel geëischt wordt, hoe kan dan de Vereeniging het noodige personeel beschikbaar hebben Spreker meent dat een gemeentelijke dienst zou kunnen bestaan als ook een betaalde dienst werd ingericht. Hij vreert dat deze dienst door de Kath. vereeniging voor bekee- ringsdoeleinden zal worden uitgebuit. De heer Jan de Lange acht dit nieuwe voorstel beter dan liet eerste, daar bij niet aan alle mogelijke dingen subsidie wil ge ven. Onjuist acht hij de voorstelling van den heer Groeneveld, dat de gemeentelijke subsidie moet dienen om de zaak op de been te houden. Hij is van meening, dat de bezoeken veel meer tijd vergen, dan de heer Groeneveld: het voor stelde. Eén gemeentelijke verpleegster zou be slist onvoldoende zijn, temeer daar do moge lijkheid bestaat, dat er meerdere gevallen op 1 dag plaats hebben, 't Bezwaar van den heer Groeneveld, dat sommige mensclien tegen een katholieke zuster zijn, moge niet geheel onge grond zijn, vergeten mag echter niet, dat ook protestantsche verzorgsters zullen worden aan gewezen. Het voorgestelde bedrag acht spreker zeer laag. De heer v d. Lip, wethouder, kan, na de zeer uitvoerige verdediging van liet voorstel door verschillende leden, zee^ kort zijn. De beer Wilmer beeft betreurd, dat B. en W zoo spoedig bakzeil hebben gebaald. De zaak was echter dat B. en W. de kansen voor het voorstel zeer gering achtten, en zij toch de zaak wilden trachten te redden. Daarom is gepoogd de bezwaren té" ondervangen. Veel van- wat de heer Groeneveld heeft ge zegd kan onbesproken blijven, daar hij telkens weer sprak van bet vorige voorstel. Spreker zal zich tot enkele punten bepalen. Een gemeentelijke verzorging is, nu we hier volgens alle adviezen 'n uitstekende vereen, hebben, niet noodig. Bij de subsidieering van zuigelingenzorg en bij de tuberculosebestrijding heeft de heer Groeneveld ook niet op 'n gemeen telijke dienst aangedrongen. Een gemeentelijke dienst zal in elk geval duurder zijn. Twee verpleegsters zijn minstens noodig, wat alleen al aan salaris 3600,zou vragen. In het ongunstigste geval zal nu ook 3600 noodig zijn. Verder zouden allerlei artikelen noodig zijn, zoodat het in el'k geval veel duurder zou zijn, dan wanneer deze overeenkomst wcrdt aangegaan. Het is hier een overeenkomst, geen subsidie. Daarom is hot ook onnoodig een verslag te eischen Wat betreft de ontsmetting, vergeet de heer Groeneveld, dat hier meer reiniging be doeld is. Natuurlijk is hier sprake van behan delde gevallen. Het is even natuurlijk dat geen andere gevallen in rekening worden gebracht, als dat de gemeente controle zal uitoefenen. Het voorgestelde bedrag, door Mevr. Van Itallie te hoog geacht, is volgens verklaring van deskundigen zektjr niet te hoog. Men krijgt voor dit bedrag niet alleen verzorging, maar ook alle artikelen die noodig zijn. De Vereeni ging is trouwens niet bereid het voor minder te doen Wie niet lijdt aan antipapisme op zijn smalst, kan naar spreker meent met dit voor stel mee gaan. Mevr. van Itallie zegt dat zij met haar voorstel niemand onaangenaam heeft willen zijn. Het spreekt echter vanzelf, dat ieder gaarne een verpleegster van eigen richting beeft. Na de verklaring van den wethouder, trekt spr. haar amendement in. Zij wil deze zaak niet in gevaar brengen. De heer Groeneveld repliceert, maar eindigt met de verklaring dat by voor bet voor stel zal stemmen. De heer Heemskerk besrijdt den heer Groeneveld, die de overeenkomst mot oen sub sidie verwart. Nadat de heer Jan de Lange nog een opmerking heeft gemaakt, wordt bet voorstel van Mevrouw Dubbeldeman in stemming ge bracht. Het voorstel werd verworpen met 15 tegen 10 stemmen V'>or de heeren Knuttel, Sijtsma, Mevr. van. itallie en de Soc. Demo- cratenv Het amendement van den heer Groeneveld verplicht jaarverslag wordt verwor pen met 17 tegen 8 stemmen Voor de Soc. Dom. en de heer Knuttel. Het voorstel van B. en W. ordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. 33o. Praeadvies op de motie van den heer Groeneveld in zake het maken van een verbindingsweg' van af he,t midden van den Maresingel naar de binnenstad, en voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de verwildering van de Wcrf- brug en de doortrekking van een sloot van den Heerènsingel naar de Binnenvest gracht. De heer van Eek steltvoor, dit voorste?, aan te houden. Aldus besloten. 34o. Yerdeeling van den Baad in Sec tiën. In de eerste sectie zullen zitting nemen,, de heeren Bots. Voorzitter, Muld?r, Huurman, Scbonevold, Jan de Lange, Wilmer, Kuivenho- ven, Knuttel, Dubbeldeman, Van Eek, en Van Hamel. In de tweede: de heer v. d. Lip, Voorz., de dames Van Itallie en Dubbeldeman, en de hee ren Do Lange, Heemskerk, Stijnman, Splinter, Groeneveld, A. Eikerbout en Sijtsma.' In de derde de heeren: Pera, Voorzitter F* Eikerbout, Oostdam, Bisschop, Sanders, Meij- non, Wilbrink, Van Stralen. Pikaar en Eerd- mans. Rondvraag. De heer v. Stralen zegt, dat er geruchten loopendo zijn omtrent een voorgenomen ver lenging van den arbeidsdag. De Voorz. zeg, dat bij de wet de arbeids dag is verlengd. We zijn nu bezig na te gaan, hoe wij daartegenover, hebben te staan. De heer v. Stralen vraagt of deze zaak hii het georganiseerd overleg ter sprake komt. De Voorz. zegt, dat B. en W. geen verant woording schuldig zijn over maatregelen dis nog slechts in voorbereiding zijn. De heer A Eikerbout zou gaarne zien, dat de borden bij de Havenbrug werden ver* plaatst. De Voorz. zegt, dat deze zaak door den Raad bij verordening is geregeld. Omtrent da plaats van de boiden zal een onderzoek wor den ingesteld. Mevr. v. Itallie vjaagt hoe bet staat met den levensgevaarlijken Rijnsburgerweg. De heer Mulder zegt. dat met de verschil lende autoriteiten wordt onderhandeld Daarna wordt de vergadering gesloten. Een Eskimo-repnbliek in Alaska. Een zendeling: die uit. het Noordelijk deel van Alaska ie teruggekeerd, schrijft in de „New Yorks Times" over een eigen aardige gemeenschap, die uit duizend Es kimo's bestaat en die zich sedert zes jaar met het beste gevolg zelf bestuurt. De ko lonie ligt ongeveer drie honderd mijlen boven den poolcirkel en staat, onder het bestuur van een staatsraad, die vroeger uit zeven, thans uit vijf leden is samen ge- eleld en die jaarlijks door alle leden der kolonie gekozen wordt. De vrouwen heb ben hetzelfde stemrecht als de (mannen. De stemming wordt gehouden op Kerst mis, omdat op dien dag alle leden van da kolonie thuis zijn, om het feest te vieren. De staatsraad heeft- zoowol wetgevende als uitvoerende macht, ook zorgt hij voor de rechtspraak. Drie jaar voor in de Yereenigde Slaien van Noord-Amerika het, alcoholverbod wérd uitgevaardigd, bestond dit reeds ia de republiek van het koude Noorden. Doordat er niet gedronken wordt, komen er ook weinig miedaden voor, het groot ste vergrijp is diefstal; deze wordt met een soort dwangarbeid gestraft, daar do veroordeelde een hondenslee moet begelei den op een lange reis en daarbij de hon den moet verzorgen. Diefstal van tabak wordt daarmee gestraft dat de dief de hondenverblijfplaats van den bestolene moet schoon maken. Er zijn straffen ge steld op babbelzucht en op leugenachtig heid. De zendeling verklaart dat do kleine gemeenschap zich onder haar eigen be stuur zeer tevreden voelt en - dat er rust? en eendracht heerschen. Uit het Sociale Leven. Werkloosheid. -.j. In een gesprek met een vertegenwoor-> diger van het Volk heeft de heer J. v Gerritsz, secretaris van den werkloos- heidsraad, zich zeer 6omber uitgelaten ever de toekomst wat de werkloosheid betreft. Hoe treurig de toestand ten plattelands is, blijkt uit het feit, zei de heer Gerritsz,- v dat de menschen arbeiden bij het door de regeering gesubsidieerde ontginnings werk tegen een loon van 22 ct. per uur en hooger, of f9 a f 12 per week, Het loon bij de werkverschaffing i6 10 a 25 pet. lager dan bij het particulier bedrijf. Wel nu, loonen in het laatste geval van f 12.50 per week zijn geen zeldzaamheid- Een kleine afvloeiing van Ncderland- sche werkkrachten naar het buitenland is het gevolg van don trek van landarbei ders naar Noord-Frankrijk. Hun aantal bedraagt thans ongeveer duizend. Van in«- vloed op 't beeld der werkloosheid hier te lande 16 dit niet. De heer Gerritsz was van mccning, dat met de werkverschaffing, als e«en der mid delen tot' bestrijding van de werkloos heid, zal moeten worden voortgegaan. Ik denk hier, zeide hij, met name aan dè ontwatering van gronden, die eiken winter last van water hebben. Over de mate van productiviteit van werkver schaffing kan men van gedachten ver schillen. Maar het komt voor, dat, doordat zich op een ontgonnen gebied menschen gin gen vestigen, de rijksinkomstenbelasting; in die streek na verloop van tijd zooveel meer opbracht, dat daaruit de ontgin- ningskosten konden worden bekostigd. Voor het loopende jaar subsidieert^ hot rijk de werkverschaffing niet 4 mllioen. Moge ook in de toekomst van dit middel iom een deel van de werkloosheid te kee- ren een veelvuldig gebruik worden go- maakt. Het werkloosheidsvraagstuk. In de Zaterdag en Zondag gehouden halfjaarlijksche vergadering van hot. Na tionaal Arbeiders-Secretariaat werd in zake de wcrkloosheidsverzorging een re solutie aangenomen, waarin o.m. geëischt1 wordt productief werk tegen oen loon ia- overleg met de vakorganisaties der ar beiders vast te stellen on waarin wordt opgewekt een krachtige agitatio te voe-' ren onder de werkloozcn en in het bij'.on» der onder de werkende arboiders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 5