HALF SEPTEMBER DE P GEMEENTELIJKE AANKONDIGING Gemeentelijke Vischverkoop. Aan den Gemeentelijken Vischwinkel, Vischmarkt 18, Tel. 1225, ie Donderdag verkrijgbaar SCHELVISCH k ƒ0.08—ƒ0.15 SCHOL k ƒ0.13—0.26, MAKREEL k ƒ0.25 ROODE POEN k f 0.35, KABELJAUW k ƒ0.35 en TARBOT k 0.55 per pond. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 6 September 1922. B. en W. van Leiden brengen Ier alge- meene kennis, dat door hen vergunning ia verleend aan: a. Ger. R. van Alphen en rechtverkrij genden tot uitbreiding van de koek- en banketbakkerij in het perceel N. Rijn bo. 62 en Hooigracht no. 2, Sectie I, no. 301 en 1562; b. de fa. A. Somerwil Azn. en rechtver krijgenden tot uitbreiding van de tabaks fabriek in het perceel Watersteek no. la, Sectie D, no. 1457; c. N. P. M. Dieben en rechbverkrijgen den tot uitbreiding van de wasch- ci strijkinrichting in liet perceel H. Rijndijk no. 142, Sectie M, no. 2344; d. Corn. Kuypers en rechtverkrijgenden tot uitbreiding van de brood-, koek- en beaohuitbakkerij in het perceel Morsch- vreg no. 73, hoek Reitzstraat, Sectie P, no. 418 en 419. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis dat de beslissing op het ver zoek van: a. A Werne-, om vergunning lot oprich ting van een vleeschbewerkersinrichting in het perceel Maresingel no. 5353a, Sec tie K, no. 2372; b. A. van der Gooi, om vergur.mng tot uitbreiding van de zagerij en schaverij van hout in het perceel Maredijk no. 163, Sectie L No. 1247; c. A. H. Rijsbergen en L. Th. Menken, om vergunning tot uitbreiding van de zuL velinricbting in bet perceel Rijn- en Scliie kade no. 45a. Sectie M, no. 3775, is verdaagd. AGENDA. VRIJDAG 8 September. Leiden. Op richtingsvergadering van een Centrale af- doeling Leiden van den bond van A. R. P. C. Gebouw Nienwe Leideche Crt. Aan vang half acht. lederen Woensdagavond van 78H uur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond. Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en dee Zon dags geopend zijn: D. J. van Driesum, L. Mare 76, Tel. 406. W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is stee" doch alleen voor leden van dit fonds. Het nieuwe Regeeringsprogram. Zijn we wel ingelicht, aldus „Het Cen trum", dan zal het nieuwe Regeeringspro gram staan in het teeken van bezuiniging De bezuiniging is voor alle Departemen ten gelijkelijk voorgeschreven en zal per Departement 17 bedragen. Waar de salarieering van ambtenaren een groot deel van de uitgaven van een Departement uitmaakt, zal het waarschijn lijk niet kunnen uitblijven, dat, waar 17 bezuinigd moet worden, dit ook voor een deel zal moeten gevonden worden in de salarissen. Naar ons verder ter oore kwam, zal de kwestie van het processieverbod in het Regeeringsprogram buiten geding blijven Zeker is dat het Departement van Han del, Landbouw en Nijverheid verdwijnt; Nijverheid wordt ondergebracht bij Mi nister Aalberse, terwijl het zoo goed als zeker is, dat Landbouw bij Binnenland- scbe Zaken komt Het Ministerie van Fi- nenciën blijft onder Minister De Geer. Vleeschkeuringswet. De minster van arbeid brengt het vol gende onder de aandacht van belangheb benden. Gedurende de laatste maanden komen bij het departement vele verzoeken in van gemeentebesturen, die de vrijstelling vra gen, bedoeld in art. 6a, of die, bedoeld' in art. 46 der Vleeschkeuringswet (Stbl. 1919, no. 524), gewijzigd bij de wet van 18 Mei 1922 (Stbl. no. 305). Daar vele gemeenten beide vrijstellin gen aanvragen, wordt ter vermijding van onnoodige Correspondentie hierbij meege deeld, dat deze vrijstellingen niet te ge lijk aan één gemeente worden verleend. De gemeenten moeten tu6schen bekle vrijstellingen kiezen. Bij het indienen van verzoeken om de vrijstellingen bedoeld in art. 6a der wet verdient het aanbeveling daarin te ver melden of de buisslachtingen in de betrok ken gemeenten vóór het in werking tre den van de Vleeschkeuringswet reeds aan keuring waren onderworpen. De Amerika&nscho handelsmissie. Omtrent het bezoek hier te lande van de leden van de Commissie voor den in ternationalen handel van „the Southern Commercial Congress" kan het volgende worden medegedeeld: De commissie bestaat uit 15 leden; hoofd der commissie is dr. Clarence Owens. Het doel van de reis is de bevor dering van een rechlstreeksch handelscon tact tusschen do Vereenigde Staten en Nederland. Maandag heeft de commissie een boot tocht gemaakt van Gouda naar Leiden. Dinsdag bracht, zij een bezoek aan Rot terdam. waar de Rottordamsche haven en de I.C.A.R. bezichtigd werden. Gistermiddag was er een receptie op de Amcrikaansche legatie, waar o.a. te- verschijnt bij de „Drukkerij Veritas" te Zwolle het caricaiuristisch-critisch Weekblad Abonnementsprijs: f 1,00 per kwartaal, franco per post of door middel van den Boekhandel. Vraagt gratis proefnummers gonwoordig waren de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. Patijn, do president van de Nederlandsche Bank, mr. Viseering, de directeur Joost van Vollenhoven, de heer Gips van de Holland-Amerika-Lijn, mr. v. Tiénhoven, de directeur van de Ned. Handelsmaatschappij, mr. Everwijn en vertegenwoordigers van de Departe menten van BuifenlZaken en van Land bouw. Toeneming van krankzinnigheid. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Gedep. Staten der Provinciën medegedeeld een brief van de inspecteurs van het staatstoezicht op krankzinnigen, waarin zij er op wijzen, dat de sterkte van de bevolking der krankzinnigengestich ten was: 1 Januari 1860 2070, 1880: 4216. 1900 8139, 1920: 15407, 1922: 16452. Daaruit blijkt, dat deze bevolking per tijdvak van 20 jaar tot ongeveer het dubbele is gestegen. Met. de mogelijkheid, dat de bevolking in 19201940 zal ver dubbelen, moet rekening gehouden wor- Faillietaanvrage Woningbonwvereenigéng. Door den architect van de Algemeene Woningbouwvereeniging te Oost- en West-Souburg is bij de Arrondissements rechtbank te Middelburg ter zake van •het niet-betaten van zijn honorarium, be dragende plm. f 4500, de faillietverkla ring van genoemde Woningbouwvereeni ging verzocht. Het bestuur beweert dat het gevorder de bedrag niet op vorderbaar ie, voordat dit door het Rijk is goedgekeurd. De Rechtbank wees j.l. Woensdag het verzoek af. De architect is thans ra hooger beroep Voor den prijs kunnen wij verwijzen naar de advertentie, in dit nummer Voor komende. BUITENLAND. In onze partij iets nieuws. Reeds langen tijd bezit de S. D. A. P. naast „Het Volk" haar „Notenkraker". Even zo o bestaat er van de Roomsch-Ka- tholieken „De Roskam". Maar hoezeer men in onze kringen overtuigd was van de be- teekenis der caricatuur in den politieken 6trijd, nimmer is het initiatief genomen voor de uitgave van een satyrisch blad in A.-R. toon gestemd. Tot nu eindelijk de „Drukkerij Veritas" t« Zwolle het gewaagd heeft aan de partij een dergelijk blad aan te bieden. Op 15 September a.e. verschijnt het eerste proefnummer van „De Houten Pomp". De naam is ontleend aan de deputaten- rede van onzen partijleider, gehouden op 13 April* 1922 te Uitrecht. Van de „Geuzen" "heet het daar: „Hun wapentuig was gebrekkig: „Houten pompen" noemden de Span jaarden het uit Roomsche Kerkklokken gegoten Calvinistische geschut, maar uit de houten pompen zou, naar het tee kenend woord van Busken Huet, het saluutschot der Noord-Nederlandsche onafhankelijkheid klinken". In den kop van het blad komt in het midden een „bouten pomp" voor, opge steld tegen een vesting, Links dobbert een geuzenboot op de baren met het on derschrift „Vlak tegen het begeerde en door het vlak verkeerde". Rechte zweron twee geuzen elkander trouw. De redactie wordt gevormd door man nen, die in onze kringen een zeer goeden naam hebben. Om den aard van het blad kunnen deze namen echter minder goed Duitschland en België. Ter gelegenheid van de ontvangst der vakveroenigingsleiders door den rijkskan selier, ter «bespreking van de maatregelen: tegen de duurte, legde Wirih den nadruk op het gewicht van de onderhandelingen met België. Hij sprak de hoop uit, dat deze tot een gunstig resultaat mogen leiden. In geen geval zal de regeering er in toe stemmen, dat de goudvoorraad van de Reichsbank voor belangrijke bedragen op het spel zal worden gezet. Verder sprak de kanselier over het be lang van een nieuwe regeling van het herstelprobleem en gaf de hoop te kennen, dat Amerika zou ingrijpen. De Brusselsche correspondent van het Acht Uhr Abendblatt meldt, dat men in politieke kringen te Brussel de opvatting ■heeft, dat de garanties van de door Duitschland aan België over te dragen schatkist-bons zullen worden gegeven op zoodanige wijze, dat Engeland bet eerste derde garandeert, Duitschland door de onderschrift van een bank, voornamelijk van de Reichsbank, het. tweede derde en dat het laatste derde deel door een goud garantie zou worden gedekt. De „Vossische Zeitung" verneemt, dat na het- einde van de beraadslagingen te Berlijn met de hers f el commissi e staatsse cretaris Bergmann zich naar Londen had begeven, met het doel om daar in contact te komen met financiee'e kringen. Van deze reis zal de heer Bergmann morgen terugkeeren en men wacht zijn rapport af, alvorens een definitieve houding te bepa len ten aanzien van de kwestie van de garantie der Duitsche statkistbons. Voorloopig kan sledhte gezegd worden, dat medewerking van de Èngelsche finan- cieele kringen bij de aanstaande opératies- niet tot de onmogelijkheden behoort. De kwestie van de disconteerine der schat kist wisse ls zou zeer gedetailleerde bespre kingen noodig maken, daar op dit punt van Duitsche zijde eenige bedenkingen zijn»te berde gebracht. Do toestand in Oostenrijk. Naar uit Weenen aan het „Berl. Ta- gebl." gemeld wordt, zullen daar binnen kort. bankbiljetten van een half millioen kronen worden uitgegeven. In do tweede helft van September zal een verhooging der posttarieven met on geveer 100 pet. worden ingevoerd. De be heerder der posterijen kan hiertoe over gaan op grond van een machtiging van de hoofdcommissie, volgens welke de ta- rievenvfThoogingen zich mogen ontwik kelen in overeenstemming met het index cijfer. Toch blijft ook deze verhooging nog bij het indexcijfer ten achter. Dc Grieksch-Turksche oorlog. De positie van de Grieken in Klein- Azië schijnt ver van gunstig te zijn. Uit, Londen wordt althans gemeld, dat Griekenland officieel aan Groot-Brittan- nië heeft verzocht tusschenbeide te komen in den oorlog in AnatoLiö, met het doel een wapenstilstand te verkrijgen. Onmiddellijk heeft de Britsehe regee- ring zich in verbinding gesteld met Frankrijk en Italië. In oen speciaal interview met den di- plomatieken medewerker van de „Daily Tel." heeft Harry Morgenthau, de vroege re Amerikaamsche gozant te Constantino- pel, in details de crisis in "het Nabije Oosten besproken. Hij verklaarde, dat het een misdaad zou zijn, wanneer de christelijke naties van Europa en Amerika Consiantinopel zouden loslaten en zouden toezien, dat het terugkwam in de handen van de Tur ken, die niet in staat zijn een goede re geering e amen te stellen. Gemeld wordt nog dat de positie van den Griekechen Koning zeer zwak is. De vonnissen in Rusland. Uit Archangel wordt gemeld, dat daar drie geestelijken en vijf leden van den gemeenteraad veroordeeld werden om ge fusilleerd te worden, daar zij zich hadden verzet tegen het- bevel tot inlevering der kerkelijke 6chatten. Toen daarop de arbeiders een algemee ne staking begonnen, werd het vonnis in drie jaar gevangenisstraf veranderd. De Duitsche kinderen. Van de nagenoeg 4000 kinderen te Karsruhe, die door de schoolartsen zijn onderzocht, leden er bijna 2000 aan scrophuloee, algemeene lichaamszwakte ten gevolge van onvoldoende voeding en bloedarmoede. De algemeene gezondheids toestand dezer Duitsdhe kinderen bleek niet veel beter dan die in het zwaarbe- zochto Oostenrijk. Een typhoon. Naar uit Sjefoe (Sjantoeng) wordt ge meld, heeft daar Zaterdag een hevige ty- - phoon gewoed, welke 36 uren duurde. Verscheidene schepen liepen aan den grond. Een aantal Chinoosche gebouwen werden vernield en enkele buitenlandsche. Tegen overdadige consumpties. Do Pruisische minister van binnenland- etaati M KbUT met gewijzigd mogen w< sche zaken publiceert een verordening te- 0p wzoek ke6t de V00r2ittcr iot artiM gen het verstrekken van overdadige con sumptie in de restaurants, café'6 enz. De ze consumpties raogén een voor elke plaats vast te stellen maximumgrens niet overschrijden, tenzij or een progressieve belasting betaald wordt. De opbrengst van deze belasting wordt in een fonds gest-ort, dat dient ten behoeve van de levensmiddelenvoorzie ning van .onbemiddelde volksklassen. Windhoos. Te Raabeck in Beieren zijn door een windhoos groote verwoestingen aange richt. Na een minuut zag het plaatsje er uit, alsof 't onder artillerievuur had ge legen. De boomgaarden waren volkomen vernield; booinstammen werden met ere, vèr weggeslingerd. Van bijna alle huizen werden de daken afgerukt.' De schade is aanzienlijk. Uit de Omqevinq. VOORSCHOTEN. Vanwege li et Bestuur der Chr.| School alhier werd Maandagavond een vergade» ring belegd voor Ouders en bel angst ellenden in! het Chr. Onderwijs. Ongeveer 50 personen waren aanwezig, waar-1 onder een 4-tal bestuursleden. Do Voorzitter Dr. A. J. Duymaer v. Twist j opende de vergadering met gebed en sprak daar- na een openingswoord. Spr. wece hierin op bet I feit dat in 1865 de veroeniging opgericht werd tot stichting en instandhouding eener Naai-, Brei- cn Bewaarschool en tevens dc school voor Chr. Onderwijs. De oprichtster, Freule Gevers— van Dijnoot, ucrzameldo een aantal dames om ach heen, dio met haar hot Bestuur vormden in do Statuten werd vastgelegd dat het Bestuur 6tecds zou bestaan uit 6 Dames en 1 Heer, de laatste werd belast met de functie van secreta ris en Tcssarier. Het tegenwoordige bestuur heeft echter, aldus spr., gevoeld dat dit anders moest worden. De eisch van den tijd is, dat do Ouders modezeg gingschap in schoolzaken krijgen. Op verzoek van den voorzitter lichtto het be stuurslid, de heer L. H. Meiling Jr., het be stuursvoorstel nader toe. Spr. zegt dat de be-» doding is het Bestuur uit to breiden met 4 leden. 2 Herv. en 2 Gercf., gekozen door hen dio zich hedenavond als lid der veroen. opgeven, de minimum contributie bedraagt 50 cent per jaar. Spr. drong er op aan hedenavond in ieder geval tot een resultaat te komen, al zouden dan niet dadelijk 4 nieuwo leden kunnen worden KERK EN SCHOüL NED. HERV. KERK. Drietal. Te Feijcnoord: F. H. van 0o6tcn te Capelle a. <L IJscl; E. J. W. Posthumus Meyjee to 'sGravenhage en A. J. van Wijn- gaerden te Westmaas. Beroepen. Te Ede: J. C. van Apeldoorn te Voorthuizen. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Nieuw-Dordrecht: R. W. Huizing te Harl.; te Stedum: G. D. Scheept ma te Westergeest; te Rottevalle en Wceter- bork: E. H. Woldringh, cand. te Groningen; te Jutrijp-HommertsH. Steen, cand. te Anjum; to Scherpenzeel: G. H. Jonker te Voorburg. Bedankt. Voor Klundert: J. K. van Horksen te Twijzel. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Nïeuwe-Pekela: P. Zwier, cand. te Zaandam. Ds. B. J. Swaan. Ds. B. J. Swaan, emeritus-predikant baj de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem, is te den Haag, waar hij logeerde, op straat onwel gewor den en 24 uur bewusteloos gebleven. Zijn tóe- stand is zeer ernstig. Gemeenteraad Valkenburg Vergadering van den Raad op 1922. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren H. G. van Sillevoldt en C. Harnhoorn. De notulen van do vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Medcdecling geschiedt van eemge ingekomen «tukken w.o.: Goedkeuring wijziging der be-" grooting 1922; goedkeuring der verordeningen ©p de heffing van bcgrafenisrechten, havengel den, keurloonen ingevolge de Vleeechkeuiin^- wet en sccretarieleges en rechten burgerlijken «tand. Overeenkomstig een daartoe gedaan verzoek, wordt aan de Vereeniging tot Bestrijding van Tuberculose te Katwijk voor 1923 een subsidie toegekend van f30. Do verordening op de heffing van een plaat-» •elijko inkomstenbelasting wordt in dien zin aangevuld, dat het maximum heffingspercentage 5.5 zal zijn. De voordracht voor Zottere luidt al6 volgt: 1. A. Peet, altredend; 2e J. Visser, aftredend; 3. C. Barnhoorn; 4. D. Bol Azn. Na oenigo bespreking wordt de rekening dienst 1921 voorloopig vastgesteld op: gewone ontvangsten f 25417,031; gewone uitgaven f 23683.951; batig saldo f 1733.08; buitenge wone ontvangsten f 10262; buitengewone uit? gaven f 10512.44; nadeelig saldo f 250.44. Na de noodige behandeling wordt de bogroo- ting 1923 vastgesteld op: gewono ontvangsten f 27253.54; gewone uitgaven f 27253.54; bui- tengewono ontvangsten f 5000; buitengewone uitgaven f 5000. Hierna gaat do raad in gohoime zitting over tot behandeling der reclames Hoofdelijken Om slag, dienst 1921—1922. Bij vacatures in het 4-tal nieuwo bestuurs leden zorgen de leden der Vereen, voor aanvul ling. Bij vacatures in hej, oude bestuur zorgen do oud© bestuursleden echter zelf voor aanvult lieg. Verder stelt het Bestuur voor dat een Comm. wordt.benoemd tot herziening dor Statuten, in deze comm. zullen zitting hebben 2 oudo en 2 nieuwe bestuursleden. De grondslag van hot Chr. Nat. Schoolonderwijs, waarop de Vereen, staat, zal echter niet gewijzigd mogen worden. waar in deze grondslag is opgenomen voor. Daar uie-» mand daarover het woord verlangde werden do aanwezigen in de gelegenheid gesteld zich als lid op te geven. Ongeveer 35 personen traden too als lid, waarop de niet-ledcn werden verzocht de vergadering te verlaten. Hierna had de ver kiezing plaats van 2 Herv. bestuursleden, ge kozen werden de heeren A. Verboom en Verloop. De verkiezing van 2 Gercf. leden kon niet plaats hebben omdat zich niemand van die zijde als lid had aangesloten. De vergadering werd hierna met dankgebed gesloten. Gisteravond werd M<?j. Olman Raat door een van' de dames van de com missie van hare woning per rijtuig afgehaald on gebracht naar het Ambachtshuis'. Uo zaal was door de dames 'keurig in orde gebracht en ver sierd met bloemen. Ook do beide doktoren, n.l. Dr. A. J. Duymaeï van Twist en Dr. R. Birk- heff waren aanwezig. De EdelAchtbare Heet- 43. Vernède Burgemeester, sprak moj. OlmanRaat I loo en herdacht hare 33-jnrigen arbeid in onze Gemeente, waardoor zij zich vele vrienden 1 heeft weten te verwerven, huldigde haar als een plichtgetrouwe vrouw en wenschte haar een ge- zegenden ouderdom toe, waarna de Burgemeester haar namens velen aanbood een eikenhouten buf fet, opgelegd met mahoniehout, als een blijk van waardecring van de Burgerij. Zeer getroffen dankte Mej. Olman voor de hulde, haar gebracht en het. sierlijke cadeau haar aangeboden. Men bleef nog eenigen tijd gezellig bijeen, terwijl de üieo en ververschingen werden rondgediend. KATWIJK. De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Vrijdag 8 September a.s. des j vooriniddags te 10.15 uur. Punten van behandeling: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Beneeming van twee leden in de Commis* eie voor de Bedrijven, periodieke aftreding. 3. Benoeming van twee leden in de Commie? si van Fabricage, periodieke aftreding. 4. Benoeming van een lid in de Commissie van aanslag voor de Rijksinkom6tcnbolasting, J vacature wijlen D. Ouwehand Azn. 5. Benoeming der leden van de Belasting-? Commissie (Scholgeld.) 6. Verlenging termijn ontruiming ©nbewoon- baar verklaarde woningen. 7. Voorstel tot hiet sloopen van een drietal j woningen in de Looweetraat. 8. Voorstel tot aankoop van grond. 9. Voorstel tot het geven van vergunning maken trap, talud P. H. Kanaal en subsidie voor het onderhouden van een overzetveer. 10. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer 1922 .—1923. 11. Vaststelling kohier etraatbelasting. 12. Belasting reclames en staat achterstallige «chologelden 2e kwartaal 1922. 13. Wijziging verordening pensioenbijdrage, 14. Wijziging begroting 1922; 15. Rondvraag. LEIDERDORP. Burgerl ijkt Stand. Gebo ren: J G. Demmendal geboren Klootwijk d. D >an der Beek geboren de Lange, d. N Boers geboren Vermeulen, z. Getrouwd: C J Borreman en n Kranen burg. ZOETERWOUDE. Burgerlijke -Stand. Geboren* Aafje Adriana d. ran W. den Daal on L. de Vries Franciscan z. van A. M. Slingerland en E. H. Kraan Cornelia d. van C. Hulsbo® en A. van Tilburg. Ondertrouwd: J. G. Verdegaal 30 j. en Th. M. Klijn 29 j. Overleden: J. van Meurs 22 j. wed. van Martha Blom. RIJNSBURG. Namens de Burgerafdeeling „Pro Rcge" boden een 10-tal jonge dames, op Koninginnedag, do bekende vlaggctjra ten veik- koop aan. In totaal werd f 54.54 ont*ar«p»n. BASSENÜKIAl. Burgerlijko St and G oberen:. Neily Maria d. var- Th. Korickaas on C. do Holalnder Martina Pietertje d ten I, Luijk ?n M. Y*» Catharinr Johanna d. vun

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2