GEMEENTELIJKE AANKONDIGING Gemeentelijke Vischverkoop. Ann den Gemeentelijken Viscliwinkel, Visohmairkjt 18 (Tel. 1225) is Dinsdag ver krijgbar SCHELVISCH h 0 09-/ 0.13 en SCHOL 0.15 pear pond. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 4 September 1922. AFSLUITING HEERENSINGEL. Burg, en Wet'h. van Leiden brengen ter algemeen© kennis dat een gedeelte van den Heerensingel nabij de Lusthoflaan in verband met het verrichten van werk zaamheden aan de waterleiding op Dins dag 5 en Woensdag 6 September as. voor het vorikeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secret-ari*. Leiden, 4 September 1922. AGENDA. VRIJDAG 8 September. Leiden. Op richtingsvergadering van een Centrale af- deeling Leiden van den bond van A. R. P. C. Gebouw Nieuwe Leideche Crt. Aan vang half acht. lederen Woensdagavond van 7J4—8XA uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: D. J. van Driesum, L. Mare 76, Tel. 406. W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. De apotheek van liet Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is 6teeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. trekt hedenmiddag te half vijf naar Denemarken. De hertogin van Albany overleden. De Koningin-Moeder heeft de tijding ontvangen van het overlijden van haar zuster, de hertogin van Albany, in Tirol alwaar de hertogin tijdelijk vertoefde. Helena, prinses van Waldeck en Pyr- mont, den 17cn Februari 1861 geboren, was den 27sten April 1882 te Windsor gehuwd met prins Leopold, hertog van Albany, een zoon van koningin Victoria van Engeland. De hertog van Albany overleed den 28sten Maart 1884. Uit het huwelijk waren twee kinderen gebaren, prinses Alice, gehuwd met prins Alexan der van Teek, graaf van Athlone, en prins Charles Edward, hertog van Sak sen- Coburg-Goffca, te wiens huize in Innsbruck de hertogin ie overleden. De post een zakelijk bedrijf? Vanwege het 'hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie is bij het gemeentebe stuur van 's Gravenhage een bezwaar schrift ingediend tegen den aanslag van den post-, telegraaf- en telefoondienst in de zakelijke bedrijfsbelasting ad f25.632 voor het belastingjaar 19211922. In dit bezwaarschrift wordt betwist, dat deze dienst een bedrijf zou zijn in den zin van artikel 242e der Gemeentewet. Generaal Van Heutsz. Generaal J. B. van Heutsz, oud-gou verneur- generaal van Nederl.-Indië, die sedert een paar jaar* te Bussum woont, is, naar het Hdbl. meldt, voornemens Zich wegens gezondheidsredenen in Zwitser land (e vestigen. Art. 400 Bezoldigingsbesluit. Het Hbl. brengt onder de aandacht, dat de vaststelling van het nieuwe arti kel 40 van het Bezoldigingsbesluit een strekking heeft, die waarschijnlijk niet is voorzien maar die zoowel voor de ambte naren als voor den dienst allerwaarschijn lijkst ongewenschte gevolgen zal hebben. ZooaLs men weet bepaalt het artikel in zijn nieuwen vonn, dat alleen de op 1 Juli 1922 genoten wedden worden ge fixeerd; die wedde blijft verzekerd. Een ambtenaar, die in een nieuwe ambtenaars- functie elders wordt geplaatst, een klerk die commies wordt aan een ander depar tement, of van Waterstaat naar Kolo niën overgaat, verliest het voorrecht, dat hun in art. 40 was verzekerd. Men deelt ons mede, dat deze regeling zich bijvoorbeeld bij het onderwijs reeds slcrjc doet gelden, aangezien zij de solli citatie bemoeilijkt. Een onderwijzer, die naar elders solliciteert; een hoofd, dat zijn akten op een andere plaats wil pro ductief maken, dient eerst wel ernstig te overwegen of die voordeelen opwegen te gen het nadeel van het verlies der be voorrechte positie, die hij krachtens art. 40 ten aanzien zijner tegenwoordige wed de heeft. Het ie te verwachten, dat er, zoodra algemeen begrepen wordt, dat aanvaarding eener nieuwe betrekking al6 onderwijzer elders, die bevoorrechte posi tie doet verloren gaan, er een stilstand in het soHiciteeren zal komen. In menig opzicht zal dit geen voordeel blijken, om dat de liefde tot den arbeid niet grooter wordt, wanneer men dien eigenlijk liever elders zou doen, maar door gevaar van verlies der tegenwoordige meer verzeker de positie van verandering wordt weer houden. De Indische passagetarieven. De „N.cd<rland" en de Rott. Lloyd kon digen aan, dat de tarieven van Amster dam naar Batavia met 1 October zullen worden verlaagd van f 1600, f 1100 en f 650 voor le, 2e en 3o klasse tot f 1400, f 950 en f 600. Voor den oorlog waren die bedragen resp. f 860, f 530 en f 300. Clir. Bocaon- en Tuindcrsbond. Het hoofdbestuur vergaderde 30* Aug. j.l. te Utrecht. Voorzien werd in het be et anndo tekort op de financiën door het plaatsen van 75 Obligaties ad f 10, ren tende 4 pCt.., onder de aanwezige be stuursleden. Inzake de Ongevallenverzekering werd besloten een eigen bedrijfsvereeniging te stichten; aan een commissie wordt de nadere uitwerking hiervan opgedragen. Getracht zal worden voor de Chr. Landbouw-Winterechool te Dokkum, waarvoor reeds provinciale subsidie ver kregen werd, de noodige subsidie van het Rijk eveneens te verkrijgen; deze school zou dan het volgende cursusjaar kunnen openen. De toestand van 's Rijks financiën zal waarschijnlijk een belemntering zijn voor uitbreiding van scholen in de naaste toe komst. Het. bestuur blijft echter ten dezen dil- ligent. In de a.s. wintermaanden zal voorts een krachtige provinciale en gewestelijke propaganda gevoerd worden voor uitbrei ding van 'het ledental van den Bond. Voorts werd besloten een actie te voe ren ter verkrijging van verlaagde tarie ven bij de Spoorwegen inzake vervoer van land- en tuinbouwproducten en be- noodigd'heden, bij deze bedrijfstakken in gebruik, al6 kunstmest en veevoederarti kelen, zaaizaden en landbouwmachines. De uitvoering van de Vleeschkeuringe wet vormde een punt van ernstige be sprekingen. Men betreurde het, dat de Bond als organisatie indertijd door de betrekken aut-oriteiten over deze wet niet is gehoord. Gewezen werd op de groote kosten, die de uitvoering dezer wet voor al aan de plattelandsgemeenten oplegt, en op de veelal onno-odige moeiten, aan den boerenstand opgelegd. Besloten werd actie te voeren om eventueele wijziging dezer wet te verkrijgen. Noorsch pasvisnm. De wederzijdsche viseeringsplicht voor Noorsche en Nederlamd-sche staatsburgers wordt opgeheven met ingang van L Octo ber a.e. Men kan zich van dien datüm af alleen in het bezit van een Noderland- schen pas, naar Noorwegen begeven. De communisten en bezuiniging. Blijkens „De Tribune" stellen de Am- sterdamsche raadsleden Wijnkoop, Collij en Lisser den Gemeenteraad voor, te be sluiten: lo. het aantal wethouders met twee te verminderen; 2o. het salaris der wethouders met f3000 te verminderen; 3o. den pensioengrondslag der wethou ders evenredig te verminderen. Verder heet het, dat genoemde hoeren bij de begrooting met een voorstel zullen komen, tot belangrijke vermindering van het salaris van den burgemeester. BUITENLAND. De Duitsche schadevergoeding. De besprekingen mot de Belgische ge delegeerden van do Commissie van Her stel, Delacroix en Bomelmans in zake de van Duitschland geöi&chte waarborgen voor de sdhatkistbiljetten zullen Woens dag aanvangen. De eischen, die de Belgische onderhan delaars met ziich zullen brengen, worden te Berlijn met spanning tegemoet gezien. Daar van Belgische zijde behalve de beide-leden van de Commissie van Her stel ook no g een deskundige op bank ge bied de onderhandelingen zal bijwonen, zal van Duitsche zijde naar alle waar schijnlijkheid ook de president van de rijksbank, dr. Havenstein aan de bespre kingen deel nemen. In politieke en financieel© kringen ver wacht men slechts dan een practisch re sultaat, wanneer gegrond uitzicht be staat, dat de onderhandelingen in zake het plaatsen van een leening nog dit jaar zullen kunnen worden hervat. De „Vossischo Zeitung" vermoedt, dat ook in België slechts dan met de moge lijkheid van een verdisconteering der schatkistbiljetten wordt gerekend, indien nog dit jaar een algemeene regeling van het geheele probleem der schadeloosstel ling tot stand komt. De panden aan België zullen dan wor den opgenomen in het complex der pan den, die de garantie zullen vormen voor een internationale leening. Amerika en de opbouw. Volgens een verklaring, van het Witte Huis afkomstig, is de Amei*ikaan6che deelneming aan de beraadslaging over de kwesties, den wereldheropbouw betreffen de, in de toekomst onvermijdelijk, maar do president acht thans den tijd tot in menging van de Vereenigde Staten in die beraadslagingen nog niet gekomen. Verder werdt verklaard, dat de presi dent van meening is, dat de heropbouw van Europa mede afhangt van een rege ling der internationale 6chuld, welke kwestie met het herstel samenhangt. Wanneer, zoo verklaart de zegsman uit het Witte Huis, de staatslieden van Europa hun besprekingen over econo misch herstel daarheen leiden, zal Ameri ka, waar z;jn raad noodig ie, zich niet afzijdig houden. De president was verder voorstander van een hervatting in zekere mate van do handelsbetrekkingen met Rusland, en wijl de informeel© onderhandelingen met do sovjet-autoriteiten betreffende het zenden van een Amerikaansche techni sche commissie naar Rusland ter bestu deering van de economische toestanden aldaar als geëindigd worden beschouwd, had de president de hoop uitgesproken, dat in deze zaak nog een weg voor toena dering gevonden zal worden. Een Duitsch protest. De Duitsche regeering heeft bij den raad van den Volkënbond opnieuw gepro testeerd tegen de aanwezigheid van Fransche troepen in het Saargebied. Het -aantal dezer troepen bedraagt nog 6teeds ettelijke duizenden en naar uit de eischen omtrent, het. inrichten van kazernes blijkt, zou het de bedeeling zijn, dat zij daar ge- ruimen tijd zouden blijven. Volgens het verdrag van Versailles zou de handhaving der orde in het Saargebied alleen door plaatselijke gendarm erk plaats hebben, voor wier instandhouding de Saarlanders gaarne bereid zijn te zor gen als zij daardoor zouden kunnen ont snappen aan den mereelen druk eener be zetting door vreemde troepen. Nu er reeds meer dan een zesde is verstreken van de 25 jaar alvorens de beslissing per Tefe- redum zal vallen, meent de Duitsche ro geer in g dat de zaak is dat de vreemde bezetting gaandeweg verdwijnt, teneinde de vrijheid der stemming te waarborgen. Een monsterproces. Uit Milaan wordt aan do „Daily Chro nicle" gemeld, dat cr te Bari (Z.-Italië) zoo pas een proces beëindigd ie, waarbij de jury niet minder dan 12.000 vragen heeft te beantwoorden gehad, terwijl zij 73.800 documenten meest, bestudeeren om haar oordeel te kunnen vellen. Het. prooos was een naspel van den fei len strijd tu&schen landeigenaren en hoe ren, in verband met arbeidsconflicten. Er waren 57 beschuldigden, n.l. 17 landeigenaren en 40 boeren. Het aantal getuigen was legio. Het proces heeft drie maanden geduurd en eindigde met de vrijspraak van alle beklaagden, behalve 2 hoeren, die tot dwangarbeid veroordeeld werden wegens doodslag. Dc nood in Rusland. Fridtjof Nansen ie te Berlijn aangeko men om de hulpverlocning voor de Rus sische hongersnoodgebieden te organieee- ien. De Amerikaansche Relief Administra tion heeft op grond van voorbarige be richten over een goeden oogst haar hulp werk ingekrompen en daarom heeft de Sovjet-regeering zich opnieuw tot Nan sen gewend ten behoeve van het. verkrij gen van steun uit het buitenland. De moest geteisterde gebieden zijn dit jaar de Krim, het gebied van Odessa en oen gedeelte van het Wol ga-gebied, spe ciaal de Tartaarsche republiek. Dc malaise in' Tsjecho-Slov/akijc. De malaise in Tsjecho-Slowakije breidt zich steeds uit. In de textiel-industrie is thans aan 22.000 arbeiders ontslag aan gezegd. In de ijzer-industrie hebben de werkge- vere de vertegenwoordigers van de ar beiders vo-or de keuze gesteld, dat een be paald aantal arbeiders zal worden ont slagen of dat de loonen met 10 tot 20 procent zullen worden verlaagd- Ter bestrijding der werkloosheid wordt voorgesteld belangrijke plannen vo-or openbare werken te doen uitvoeren. Vier arbeiders doodgereden. Terwijl een viertal werklieden bezig waren de rails te herstellen van de spoor lijn bij Holywell (Flintshire) naderde er een expresuit Holywell. Zij begaven zich nu op het andere spoor, maar op hetzelf de oogenblik kwam daar langs de trein van Rhyl naar Chester aan-st oom-en. De ongelukkigen werden door dezen trein gegrepen en vermorzeld. Het lichaam van een der verongelukten werd gedeeltelijk door de machine meege sleurd tot driekwart mijl van de plaats des onheils. Toen de trein twee mijl verder stopte, hingen gedeelten van 's mans Ideederen nog voor aan de machine. Het ongeluk moet hieraan te wijten zijn, dat de trein, die de mannen vermor zelde, bij zijn nadering achter een dich ten rookwolk, door de machine van den express-trein uitgestooten, verborgen was. Hagelstorm. In het midden en zuiden van Frankrijk heefto en hagelstorm gewoed, die vooral in de wijnbergen enorme schade heeft aangericht. Op sommige plaatsen lag de hagel ruim twee voet hoog. Vruchtbaar Duitschland. Volgens de officieele statistieken be draagt het surplus aan geboorten in Duitschland over het jaar 1919 in totaal 282120 en in 1920 niet. minder dan 666358 De bevolking telde op 8 October 1919 58857283 zielen. Ontevredenheid in Frankrijk. Een aantal persstemmen over de be slissing van dé herstelcommissie ver dient nog vermelding. De „Éclair", nogmaals den toestand besprekend, zegt, dat na de beslissing van do herstekommissie een nieuwe inzin king van den nationalen geest te vreezen is. Daarentegen zal in Duitschland ieder een zich versterkt gevoelen en voortaan lachen om onze vergeefsche bedreigingen. Wij zullen ons tevreden hebben te stellen met wat Stinnes, die een deel van zijn for tuin dankt aan de stelselmatige plunde ring van Frankrijk en België, goed zal vinden ons toe te staan. De „Homme Libre'' zegt, dat op den dag dat de Fransche vordering alleen op het spel staat, het accoord misschien moeilijk te bereiken zal zijn in de heretel- commissie. Maar dat zijn slecht detail kwesties. Wat de diepgaande hervorming der financiën van Duitschland betreft, een hervorming die alleen de uitbetaling kan verhaasten; wij, aldus het blad, zullen er in gelooven wanneer zij verwezenlijkt zal zijn. De volgende conferentie. Naar verluidt, zal de Briteche regeering zich bereid verklaren, de nieuwe conferen tie ove de schadeloosstelling en onderlin ge schulden in Londen te doen plaats heb ben, in plaats van in Brussel. Deze ver legging naar Londen geschiedt op voor stel van Frankrijk. In deze nieuwe conferentie zal ook de Balfournota ter sprake komen. In elk geval wordt het niet waarschijn lijk geacht, dat deze nieuwe bijeenkomst plaats heeft, voor de Briteche financteele commissie, die nu eerstdaags naar Was hington vertrekt, weder te Londen terug i6 en het resultaat harer besprekingen al daar bekend is. KERK EN SlÏHOOL NED. HERV. KERK. Bedankt. Voor Elburg: H. A. IToijer to Vlaardingen. GEREF. KERKEN. Beroepen, te WestzaanR. W. Huizing to Harlingen. Bedankt. Voor Munnekczijl: R. J. Sclioemakor to Den Ham. Een schoolgeldkwestie. Ook na hot verstrijken van den van Rijks wege gestelden termijn 17 Augustus voor het betalen van het schoolgeld, over het vorig schooljaar, zijn een aantal ouders van leerlin gen der Rijksleorechool, verbonden aan do Rijks-, kweekschool te Deventer, weigerachtig gebleven, dit schoolgeld, dat door hen to hoog goacht werd, t© voldoen. Naar wij vernemen, heeft do administratie der Rijksbelastingen thans opdracht ontvangen, voor do betaling van dit schoolgeld, voor zoover noo dig, beslag te leggen p do salarissen of loonen der betrokkenen. Beheer en cencuur. De Algemeene Synode der Nederlaridsche Hervormdo kerk hoeft zich to hot Algemeen Colego van Toezicht ophot beheer der kerke lijk© goederen en fondsen gewend, om haar leed wezen uit te spreken over de wijzigingj welke in art. 2 van het algemeen roglement op het be heer is aangebracht. Zooals bekend is, had die wijziging ten doel, kerkvoogden te onttrekken aan de kerkelijke cen cuur. In haar protest merkt de Synode op, dat het nu eenerzijds mogelijk wordt dat iemand een be heorsfunctie in de Ned. Herv. kerk bekleedt, die niet in het genot is van al zijn rechten nis lidmaat, terwijl anderzijds na de 1 Juni 1922 uitgevaardigde wet geen uniformiteit bestaat tysschen de voorwaarden, waarop in do Ned. Herv. kerk iemand zijn rechten kan uitoefenen, zoo naar don kant van het beheer als naar dien van het bestuur. De Synode wijst er op, dat naar do waarschu wingen van haar afgevaardigdon, zoowel op de vergadering van het dubbel Algemeen college als voordien, niet is geluisterd, en is van oordeel, dat do goede verstandhouding, waarop het Al gemeen college gezegd heeft prijs to stellen, tus- 6chen beheerders en bestuurders in do kerk niet zal worden bevorderd. Indien, hetgeen de Synode niet beoordeelen kan, een kerkelijk bestuur bij do uitoefening van tucht, een enkele maal de grenzen tusechen be- stuurs- en beheersfuncties niet in het oog gehou den heeft, dan zou de Synode dit zeer betreuren, hetgeen haar afgevaardigden op do vergadering van 14 Maart 1922 uitdrukkelijk reeds uitge sproken hebben. Maar zelfs in dit geval kan de Synode aller minst inzien, dat daaraan een reden kan of mag> worden ontleend, om in het algemeen reglomcnt do wijzigingen aan to brengen, wolke (door het Algemeen college zijn aangebracht. Kerkschip „D© Hoop." Hot hospitaal-kerkschip „De Hoop" is van zijn tweeden kruistocht bij de haringvisschors op do Noordzee te IJmuiden teruggekeerd. Op deze reis zijn 24 patiënten behandeld. Gemeenteraad Rijnsburg. Voorzitter burgemeester J .L. Bosschieter. Allo leden aanwezig. De Voorz. opent de ver gadering met gebed en leest daarna de notulen van eenige vorige vergaderingen. De heer W. L. v. d. Gugtea verzoekt in een daarvan oen wijzi ging aan te brengen, waarna de notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Goedgekeurd Raadsbesluit van Ged. Staten. b. Schrijven Inep. Dir. Bel. Leiden, dat de voorloopige uitkeering voor de gemeentelijke in komstenbelasting i6 bepaald op f 4300. c. Mededeeling van Ged. Staten dat do bijdrage voor 1922 voor de Keuringsdienst van Waren bedraagt f 509.02. d. Proces-verbaal aanbesteding verbouwing 0. L. School. De heer v. d. Gugten vraagt nadere inlichtin gen omtrent dit punt. Hem kwam ter ooro dat iemand, nog wel een gezeten metselaarsbaas. was gepasseerd. De Voorz. deelt mede, dat hier sprake is van een onwillekeurig verzuim van den architect, die in opdracht had, alle patroons aan te schrijven. De heer v. <L Gugten betreurt dit verzuim, daar het slachtoffer er van, wel een dergelijk karwei had kunnen hebben. B. en W. hadden controle moeten uitoefenen, temeer waar de architect hier vreemd is. Do Voorz. antwoordt, dat de architect al een heelen tijd in de gemeente werkzaam is, en men daarom aan hem alles had overgelaten. Spr. betreurt het verzuim, dat echter niet meer te horstellen ie. e. Verzoek van de muziekvereen. „Wilhelmina" om de subsidie met f 150 te verhoogen, roet toe lichting van het bestuur. R en W. stellen voor de subsidie te brengen van f 50 op f 200. Dr. Jonker is daar tegen; onze gemeentefinan= ciön laten het niet toe. Spr. is zeer voor het muziekkorps, doch meent dat de burgers moeten helpen. De heer D. Knijff steunt dr. Jonker. De heer J. Schoneveld acht evenals dr. Jonker f 200 6ubsidie niet te verantwoorden. Dit ver zoek verwondert spr. ook, naar hij meent was oen vorig verzoek, dat niet behandeld werd, om dat hot ougeleekend was, van een geheel andereD inhoud. Do Voorz. verdedigt het voorstel van B. en W. Vroeger had de Vereen, f 50 plus vrij lo kaal. Inplaate van dit laatste, wil de Voorz., die behoud van do vereen, op prijs stelt, i 150 meer subsidi© geven. Dr. Jonker stelt voor de subsidie met f 50 te verhoogen. Do hoer S. Schoneveld wil gaarno helpen, doch z. i. moet steun gezocht worden bij do burgers. Spr. stelt voor de subsidie met f 100 te verhoogen. De voorstellen van B. en W. en van den heeT S. Schoneveld, in stemming gebracht wor den verworpen. Hot voorstel van Dr. Jonker wordt met 9 tegen 2 stommen aangenomen. 2. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van de Alg. Ned. Vereen. „Het Groene Kruis", om subsidio stellen B. en W. voor f 10 subsidie te vorleencn. Dit voorstel wordt met a'g. stemmen aange nomen. 3. Ged. Staten zonden terug de gewijzigde poj litieverordcning, waarin de 'maximum snelheid op 10 K.M. wordt bepaald. Waar dit niet na te komen is, stellen Ged. Staten voor deze te willen wijzigen in 20 K.M., maar zeker niet lager dan 15 K.M. Op voorstel van B. en W. wordt met alg. stemmen do maximum snelheid bepaald op 15 K.M. per uur. 4. Verhuring land bij den gashouder en de Kerkstraat. Door den heer R. W. v. d. Burg is verlenging van huur gevraagd, voor het land bij den gashouder. B. en W. vragen aan welke wijze van verhuren de Raad de voorkeur geeft.. Aan publiek ver huren of ondershands. Hot moerendeel der leden is van ooi deel, dat er verschil is tusschen het huren van het land aan de Kerkstraat en bij den gashouder. Zij wil len nu alleen omtrent dit laalste een beslissing nemen. Nadat hiorover uitvoerige discussies zijn ge* houden wordt met 6 tegen 5 stemmen besloten, het land bij den gashouder publiek te doen ver huren. 5. Wegens aftreding van twee leden van het College van Zetters, de heaj-en J. v. Iterson Sr. en H. Star, stellen B. en W. voor twee dubbel-» tallen to benoemen. Bij stemming worden aangewezen, voor de le vacature de heeren J. v. Iterson Sr. en J. v. Klaveren en voor de 2e vacature H. Star en Dr„ H. G. Jonker 6. Verzoek van de Rijnsburgsche Burgerwacht om f 1000 subsidie, daar anders do oefeningen niet kunnen worden voortgezet. B. en W. stellen voor f 500 subsidie te ver kenen. Den lieer W. L. v. d. Gugten is deze geschie denis niet erg duidelijk. Het Rijk roept eerst de Burgerwachten in het leven en trekt zich nu terug, do burgers willen niet goven en bij do verminderde inkomsten, gaat do Burgerwacht zijn uitgaven vermeerderen, geeft nu o.a. ecu vergoeding aan zijn bestuurders. Spr. vraagt of het wel op den weg der ge meente ligt, te helpen waar het Rijk zich terug trekt. De Voorz. merkt op, dat toch zeker wel nie-» mand dor leden dc Burgery/acht overbodig acht. Een vergoeding voor de bestureledcn die door correspondentie en verantwoording de meeste 'be-= moeiing met do Burgerwacht hebben is zeer billijk. De heer Schoneveld denkt er over als de heer v. d. Gugten. De Min. v. Oorlog schuift do lasten op do gemeenten die dikwijls noodlijdend zijn. Dat gaat toch niet. Laten wij naar vermogen helpen en voor do rest de regeering aanspreken. De Voorz. verwacht daarvan niets. Do heer K. v. Delft wil reorganisatie. Een burgerwacht van oen 400 man, waarvan maar weinig ledon wat doer: '5 te duur en weinig doeltreffend. De heer S. Schoneveld dringt ook zeer stork op reorganisatie aan. Do Voorc. merkt op, dat een reorganisatie niet maar in een dag klaar is; het gold is nu noo dig. Laat ons dus dese subsidie toestaan, dan kunnen wo verder zien. De heer S. Schoneveld vraagt aan do ibsïqio de voo rw aarde te verbinden, dat getrai t zal worden tot reorganisatie te komen. Hiertoe wordt besloten, waarna met alg. stemmen een eubsidie van f 300 wordt verleend. 7. Mot alg. stemmen wordt besloten tot over-» dracht aan het Schoolbestuur van oen stuk ge meentegrond voor de Herv. School aan do Kcik-: straat gelegen. 8. Eveneens wordt mot alg. stemmen beslo ten tot verkoop (publiek) van een stuk grond aan de Kerkstraat. In do voorwaarden zal wor den opgenomen dat de gunning wordt aangehou-» den ter nadere goedkeuring door den Raad De punten 9, 10 en 11 van de agenda worden.' aangehouden. 12. Een door den Secretaris aangevraagd ver< lof wordt met alg. 6temmen verleend. Punt 13 wordt aangehouden. 14. B. en W .worden gemachtigd tot aankoop van steenen voor bestrating van den Oegstgees- ferweg en Tramstraat"kosten der steenen pl.ra* 2600. De heer W. L. v. d. Gugten verzoekt niet stee* nen te koopen, als gebruikt zijn voor den Lei-» derweg, daar die niet berijdbaar zijn. Weth. v. Iterson zegt voornemens to zijnn ander, betere steenen te koopen. 15. Met alg. stemmen worden goedgekeurd eenige betalingen uit de post onvoorziene uit< gaven. Rondvraag. De heer W. L. v. d. Gugten vraagt naar de* kelder aan het Hofje. iDe Voorz. antwoordt dat deze quac-stie than* in orde is. De heer v. d. Gugten dringt nogmaals aan ojr het branden van 4 of 5 lantaarns op donkere' avonden bij lichte maan. De Voorz. zal hiermede rekening houden, doel- merkt op dat eerst na 15 Sept. meer verlichting komt. Dr. Jonker maakt gen Voorz. opmerkzaam of een bepaling van den Raad van Arbeid, dat voor los geraeentepersoneel niet langer dan 3 maarniet per jaar in gemeentedienst, geen rcntczegels be« hoeven te worden geplakt. De Voorz. zal met deze opmerking rekening houden. Dr. Jonker vraagt voorts hoe lang het bagge ren nog moet duren, geruimen tijd geleden werd gezegd nog 14 dagen, en nog steeds is meu werkzaam. De Voorz. en weth. v. Iterson woten niet hoe lang het neg duurt, na de Vliet meet de Lange-: vaart nog een beurt hebben. Do heer S. Schoneveld noemt het een dure geschiedenis. Was het geld goed besteed, dan kon spr. er vrede meo hebben, maar het spijt spr. te moeten meedeelen, dat dit niet het geval in. Er wordt niet gewerkt, de geheele Raad is daarvan overtuigd. Weth. v. Iterson «egt, dat hij dikwijle toe» ziet, maar dat er wel gewerkt wordt. De heer Schoneveld vreest, dat dit alleen het geval is, zoolang do Wethouder er bij is. Hij zelf en andere leden zagen het vaak an-* dors; en dat bij zoo'n hoog dagloon. De heer J. Schoneveld vraagt of men niet ge-* regolder kan vergaderen. Do agenda's zijn veel te lang, de notulen hopen zich op. het wordt nachtwerk en men moot toch afbreken. Daardoor komen ook wellicht niet alle adressen ter tafel. Spr. meent tenminste dat er een inkwam van

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2