Uit de Omgevan* GE EtNTELUKEAAKKONGIGfNGËN Gemeentelijke Vischverkoop. Aan den Gemeentelijken Vischwinkel Vischmarkt 48 (Tel. 1225) is Vrijdag ver krijgbaar SCHELVESCH h 0.10—0.17— 1 OJ24, SCHOL h 0.12—0.30 en TARBOT 1 0.55 per pond. N. C. DE GTJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 31 Augustus 1922. AGENDA. DONDERDAG, 31 Augustus Leiden Foeetvergadering Chr. Oranje-Vereen. Herdenking Koningin-verjaardag. Spreker De. J. Douma van Den Haag. Medewer king van „Per Aspera ad Ast-ra" en Jahn. DONDERT)AG,31 Augustus R ij n s- burg. Chr. Oranje-Vereeniging. Mor- gn samenkomst Geref. Kerk: Spreker Ds. C. M. Luteijn. Avondsamenkomst Herv. Kerk. SpTolcer Ds. Kouwenhoven van Leiden. Des middags Kinderoptocht. DONDERDAG 31 Augustus. Koude kerk. Kerk-Concert in de Geref. Kerk tegeven door den heer Frederick de Nie. Medewerking van Mej. Kots wagen (Zang) Aanvang half acht. lederen Woensdagavond van 734 814 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond, Steenscbuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en dee Zon dags geopend zijn: H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17. Tel. 432. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. gen naar do Maashaven door te zeilen, zeer lot schade van het bedrijf, dat toch reeds door de tijdsomstandigheden zwaar getroffen is. De havencommissie verzoekt daarom met den meesten spoed de haven op het wettelijke peil te brengen. Blijkens de laatste peiling blijft de haven 1 Meter beneden de wettelijke diepte. BUITENLAND. De kwestie van herstel. De her stel commissie heeft gisteren den geheel en dag vergaderd, voornamelijk om de uiteenzetting van de Duitsche delega tie omtrent den financieelen toestand in Duitschland aan te hooren. De commissie zal nu deze vragen te beantwoorden hebben: Moet aan Duitsch land al of niet een moratorium worden toegestaan,, voor welken tijd en vervolgens met welke waarborgen. Te Parijs neemt men geheel een afwach tende houding aan. Men weet zeer goed, dat de door de verschillende gedelegeer den ingenomen standpunten neg geen stap nader zijn gekomen en men acht het twij felachtig, dat Schroder nog zulk vooretel len in petto heeft gehouden, dat ze de commissie tot een unanieme beslissing kunnen brengen. De Temps", de belangrijkheid Yan het ©ogenblik besprekend, zegt dat eeai ont zaggelijke strijd heden ie ingetreden, zoo belangrijk, dat weinigen van hen, die er aan deelnemen de geheelo draagwijdte er van kunnen meten, noch de geheele betee- kenis apprecieeren. De strijd gaat over zeer nauw omschre ven vraagstukken. Een moratorium, dat loopt over 270 millioen gouden marken, mijnen die 9 millioen ten kolen per jaar opbrengen en dominale wouden, die de ge allieerden natuurlijk niet op bun rug kun nen nemen, zoo zij ze in pand zouden ont vangen. Evenals in een grooten veldslag strijdt men du6 met hardnekkigheid, om een dorp of om een bosch, maar zij die zouden meenen, dat de belangrijkheid van dien strijd afgemeten kan worden naar de diente van het woud, of de bevolking van hot dorpje, vergissen zich zeer. Waar het heden om gaat, dat ie de geheele herop bouw van Europa. Sedert drie jaren is door inmenging van wisselende utopieën en zwakheden jegens de profiteurs van de Duitsche débacle be dreiging op bedreiging geuit tegen Frank rijk. terwijl Europa naar de ergerlijkste noodtoestanden werd geleid. Dat kan zoo niet voortduren. Er is een redresseering noodig. Het is noodig, dat iemand aan den waren leider van Duitschland en aan hen. die een industrie leiden, duidelijk maakt, dat van heden af een bankroet niet. langer een goede zaak voor Duitsch land zal zijn. Ziedaar wat Frankrijk wil doen zeggen door een vertegenwoordiger der geallieerden, wanneer bet vraagt, het zij verwerping van het moratorium, hetzij overhandiging van sommige Duitsche waarborgen. Ziedaar wat Frankrijk be sloten is te zegen op elke manier. Niet anders zal Europa hers tellen, want geen enkel middel zou uitwerking hebben, zoo lang de redreeseering niet heeft plaats gehad. De Grieksch-Turksche oorlog. Uit Angora wordt gemeld, dat de Griekèn door Turksche colonnes in den sector Menderes teruggedrongen werden. De spoorbrug tusscheai Nazili en Sultan Hiesar werd door oprukkende Turksche colonnes vernield. De Turken maakten oen grooten buit en talrijke krijgsgevan genen. De „Westminster Gazette" schrijft over het Turksche offensief in Klein-Azië dat het twijfelachtig ie, of men hier heeft te deen met oen beweging op groote •okaal. Bovendien zal het weder binnen enkele weken het voeren van een veldtocht onmogelijk maken. Er bestaat hier een neiging zegt het blad, om den opmarech der Turken te be schouwen ale ©an demonstratie in ver- land met de a.8. oonf eren tie m Venetië, waar het verdrag van Sèvres en de in Parijs daarop voorgestelde wijzigingen zouden worden besproken. Zoowel de vertegenwoordigers van do GriUken als van de Turken die de uit- noodiging aannamen en te Venetië zullen samenkomen met de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Italië, zullen vermoedelijk er prijs op stellen bet bewijs te leveren, dat zij militair gesproken nog volstrekt niet zin uitgeput.. Een bloedig oogstfeest. De „Lokal Anzoiger" verneemt uit Breslau, dat het in het dorp Lobe, ten zui den van die stad, bij een oogstfeest tot feielijkheden tusschen genoodigden en landarbeiders kwam. Aan beide zijden werden wapens te voorschijn gehaald, waarna een formeels veldslag ontstond. Twee arbeiders werden gedood, vier andero pereonen door scho ten en slagen zwaar gewond. De menigte keerde zich daarop tegen den man die als oorzaak van deze botsing werd beschouwd, den assistent-houtvester Muller, die door de politie in verzekerde bewaring werd gesteld. De nood van Oostenrijk. De „Nazione" spreekt de vrees uit, dat Joego-Slavische troepen Oostenrijksch ge bied zullen binnenrukken, hetgeen eventu eel met de bezetting van Karinthiê, Stier marken en eenige Oostenrijkscbe steden zou kunnen eindigen. Een dergelijke bezetting mag echter zonder toestemming van Italië niet plaats hebben. De Italiaansche ministerraad, die heden onder voorzitterschap van Facta bijeenkomt, zal de mogelijkheid eener der gelijke bezetting onderzoeken. Er zullen maatregelen worden genomen om de belangen en het prestige van Italië te beschermen. De genomen besluiten zul len aan de geallieerden, Oostenrijk en Joego-Slavië worden medegedeeld. Een weersvoorspelling. Een bekend Berlijnsch weerprofeet voor- Bpelt volgons de „Vorwarts": voor September: de meeste dagen re genachtig en stormachtig. Nachtvorst te gen het eind der maand; voor October: winterachtig weder; voor November: eerste helft rijk aan sneeuw; daarna hijna geen strenge vorst meer; voor December: bijna geen vorst; ab normaal warme Kerstdagen. En in Februari kan men reeds beginnen met zijp. zomerreis! Dus een strenge voor- winter, een zachte winter en een vroeg voorjaar. Japansche kruiser vergaan. Uit Tokio wordt gemeldt, dat volgens een mededeeling van de Japansche admi raliteit de Japansche kruiser „Nrtoka" op 26 dezer gedurende een typhoon is ge zonken nabij de kust van Kamtsjatka. Men vreest dat de geheele bemanning van 300 koppen om het leven is gekomen. De „Nitaka" was in 1900 op stapel gezet en voltooid in 1904. Het schip behoorde tot de t weede-klasee-kruisers Het sterftecijfer in de Y. S. Uit de dezer dagen gepubliceerde Ame- rikaansche bevolkingsstatistiek over de jaren 19101920 blijkt, dat een blanke mannelijke inwoner der Vereenigde Staten iets meer dan vijf-en-vijftig jaar oud wordt,, een blanke vrouw gemiddeld 5734 jaar. De stadsbewoners worden gemiddeld drie jaar minder oud. Kansas schijnt de de gezondste staat te zijn. De mannen worden daar gemiddeld niet minder dan zestig, de vrouwen 61 jaar. De mannelijke kleurlingen in de groote 6teden van Ame rika leven gemiddeld 1334 jaar korter dan de blanken. De luchtvaart. Volgens de „Petit Parisien" bouwt de Napier-fabriek thans voor de Engelschp regeering een nieuw reusachtig type bombardementsvliegtuig, voorzien van een motor van 1300 PJK. Naar verluidt, heeft de minister van Luchtvaart zes van die machines besteld, welke moeten die-r nen voor bombardements-vliegtochten oyer langen afstand. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Viertal. Te Zalk (O.)P. dö Haan to Voorhout; P. P. van Noort to EverdingenR. Schellenberg, cand. te Amsterdam en H. W. te Winkel te Vollenhove. Beroepen. Te Ouderkerk a. d. IJssel: J. Kraay te Gorinchem; te Zalk: P. F. van Noort te Evordingen; te Heeg: J. Visser to Aalsum. Aangenomen. Naar Beek (L.)S. A. de Vries, Ned.-Ind. pred. met verlof. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Vlissingen: P. Oh. van der Vliet te Hazerswoude en IJ. van der Zee te Nieuw-Vennep. Beroepen, Te Uithuizen: H. Meülink te Enschede. Bedankt. Voor Opeindo-Nijega: Houd. Knoop te Schouwerzijl. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Lutten en De Kiim: P. Zwier, cand. te Zaandam. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen. Te Sliedrecht: M. Hofman te Bassen. HERST. EV. LUTH. KERK. Beroepen. Te EnkhuizenJ. Dnyker te TM. Do Ethische Vereeniging. Op do binnenkort to houden vergadering van do Gereformeerde Predikantenveroeniging zal Ds. J. van der Sluis van Gen deren, inleiden: „Onze poeitio tegenover de Ethische vereeniging", met tlezo stellingen: 1. De Etliische vereeniging is opgericht met het doel om den invloed van het ethisch begin sel to versterken inzonderheid in de Ned. Horv. Kerk. 2. De positie van ons, gereformeerden, tegen over do ethische vereeniging wordt bepaald door onze honding tegenover het ethisch beginsel, "w aarvan zij den invloed versterken wil. 3. Hoewel wij in sommige punten overeenstem men met bet ethisch beginsel, daar daartegenover vele andere punten waarin wii principieel van het ethisch beginsel verschillen. Als wij op deeo laatste punten letten, dau echuilt eer in bet ethisch beginsel oen gevaar, omdat er de waarborg in ontbreekt, dat hot de waarheid be houdt, gelijk God ons haar gaf in Zijn Woord en den Christus ons predikt, golijk Hij in de Scbrif- ten zich zelf ons kennen doet en alleen de Red der onzer zielen kan zijn. 4. Ofschoon wij het goode waardeeren in het ethisch beginsel, gevoelen wij ons toch gedrongen om te getuigen tegen al dio punten, waarin wij principieel van de ethisch en verschillen en te wij zen op het gevaar, dat er in het ethisch beginsel ligt. 5. Om den invloed van het ethisch begir.sel in onzen kring tegen te gaan moeten wij uit ons midden trachten wog to nemen alles wat dien in-: vlood zou kunnen bevorderen. Wij moeten daarom op onze hoede zijn tegen alle intellectualisme en er voor waken, dat in onze prediking de psycho logische analyse niet ontbrookt. Bovendien moet het evangelie aangenoom gemaakt wor.lcn aan de gewetens der menschen en het geestelijk leven on der ons zijn kracht toonen in woord rai in daad. 6. Beoogt de ethische vereeniging de verster king van den invloed van het ethisch beginsel, inzonderheid in de Ned. Herv. Kerk, wij verwach ten van het ethisch beginsel geen herstel dier kerk. Herstel der Nod. Herv. kerk verwachten wij alleen als die kerk terugkeert tot de belijdenis van den Christus der Schriften, die belijdenis van al hare leden inzonderheid van haro ambts dragers eischt en breekt met allen, die in woord of daad deze belijdenis verwerpen. Egoïsme ïn het onderwijs. In een artikel over „Huiswerk en Moraliteit" in „De School m. d. Bijbel" schrijft Dd.: „Ik zie dag aan dag leerlingen opofferen aan het egoïsme van do handwerkondcrwijzeros, die mooi werk wil' hebben en aan het verkrijgen van dit „mooie" werk do kinderen opoffert, die alle zelfvertrouwen verliezen, omdat ze eiken steek moeten laten zien en dulden, dat de juffrouw uithaalt, wat zo eerst hoeft goedgekeurd, omdat ze later een verkeerden 6teek ontdekt. Ik zu> kinderen geen Tekenen leeren, omdat wij allo sommen goed willen hebben en ze daarom stuk voor 6tuk voorkauwen. Ik zie kinderen niet lee ren schrijven, omdat do meester mooie -schoon schriften wil hebben. En ik zie kinderen overla den met huiswerk, omdat de moester zijn boekje „uit" wil hebben. Zijn broekjo uit en flink wat er voor, was waarschijnlijk beter. Wij offeren onze kinderen aan onze ijdelhrid op. De drijfveer van menigen vader en menige moeder, van menig onderwijzer en onderwijzeres is niet anders dan puur egoïsme. Hij werkt, op- dat de kinderen door hun examen- komen. Ad majoram gloriam. Als wo nu eens ons egoïsme uit de schooi konden krijgen en uitsluitend letten op het be lang onzer leerlingen hoofd voor hoofd, dan zouden we al heel wat fouten uit onze school kum nen doen verdwijnen. En heel wat meer arbeids vreugde hebben." - Bezuiniging. Te Oppenhuizen had het Herv. Schoolbe stuur bij den Raad van Wijmbritseradeol om een bedrag van f 70.000 verzocht voor den bouw van een nieuwe school. De Raad beschikte hier op afwijzend. Het 6choolbestur ging in beroep bij Ged. Staten van Friesland. Thans hebben Ged. Staten dit beroep ongegrond verklaard: volgens ingesteld onderzoek was een verbouwing van de oude school voldoende en dezo behoefde slechts f 30;000 te kosten. Theol. School te Apeldoorn. Toegelaten zijn, na gehouden examen, tot de lossen der TheoL School van de Chr. Gerri. Kerk te Apeldoorn: P. van Driel te Dordrecht; N. Brandsma te Arnhem; P. H. Seggelink te Amsterdam; N. de Jong te Ylaardingon. Institueering ecn^r kork. Men schrijft ons: In zijn jongste vergadering besloot de Kerkeraad der Geref. Kerk te Kollum in de vacature, ontstaan door 't vertrek van Da. W. L. Milo, niet te beroepen, maar stappen te doen, die kunnen leiden tot zelfstandige institu eering der Kerk op de Kollumerpomp. Gemeenteraad Leiderdorp. De Raad dezer gemeente kwam gisteravond te 7.30 ure in vorgadering bijoen. Voorzitter de Burgemeester de heer v. d. Valk Bouman. Afwezig de heer Boot. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gelezen, welko ondor danlc voor de nauwkeurige samenstelling onveranderd worden vastgesteld. Aan do orde is punt 1 van de agenda: Mode- doeüngen, w.o.: 1. Een schrijven van B. en W. van Leiden, waarin als keurmeester voor vee en vleesch in de gemeente Leiderdorp aanwijzen, den directeur van het Openb. Slachthuis te Leiden, tevens met vermelding van het honorarium. 2. Een schrijven van Ged. Staten bevattende goedkeuring van het raadsbesluit bevattende een verordening op de keuring van Waren, alsmede van het raadsbesluit tot wijziging van de be grooting over 1923. 3. De Voorzitter deelt mede op de desbe treffende vraag door den heer de Graaf in de vorige vergadering gedaan, dat het hokje op de begraafplaats hersteld is. 4. Een mededeeling, dat den heer Koorn, on derwijzer alhier, op zijn verzoek, verlenging van ziekteverlof is verleend, Yoorloopig tot 1 Octo ber a.s. 5. Hot jaarverslag van de Gezondheidscommis sie. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Een schrijven vau de plaatselijke burger wacht, inhouderidie een verzoek om ook dit jaar eenige subsidie te mogen ontvangen, daar do Rijkssubsidie niet geheel toereikend ie. In zijn toelichting zegt de Voorz., dat ook andere jaren een subsidie werd gegeven, zij het dan ook in den vorm van medailles enz. waarop hij namens B. en W. aan den raad voorstelt, een subsidie te geven van f25; aldus besloten. 7. Een schrijven van do Algcmcene Ned. Ver. „Het Groeno Kruis", alsmede oen schrijven van hot Hoofdbestuur dezer vereeniging, om in het vervolg meer haar hulp in te roepen bij voor komende ontsmettingawerkzaamheden, aangezien zij bij do geringe belangstelling die zij thans geniet, haar nuttig werk op den duur, niet zal kunnen voortzetten. De Voorz. wijst er op, dat de gemeente uit practiech oogpuut, steeds verbinding heeft go- zocht met den ontemettingsd. van Leiden, doch stelt namens B. en W. aan den raad voor, aan bei do vereen, een subsidie van f 10,— te geven. Aldus wordt besloten. 8. Een verzoek van den Inspecteur der Volkse gezondheid, om, waar de kcuringsverordenïng te Yroeg is ingezonden, dit thans opnieuw te doen. Aangenomen. 9. Verzoek van een inwoner om het schoolgeld van zijn beide kindoren te vorlagen. De Voorz. merkt «p, dat 6chrijver dezes, moet rcclameoren bij den dienst dor belastingen, aangezien de holfing van schoolgeld wordt afgew leid van de gegevens van den Hoofdelijken Om slag. Voor kennisgeving aangenomen. Thans is aan de orde punt 2 van de agenda, betreffonde het vaststellen van do gemeenteroke- ning over 1921. Nadat de desbetreffende commissie bij monde van den heer Rijn6burger rapport heelt uit gebracht, wordt de rekening over 1921 onveran derd vastgesteld. Punt 3. De begrooting over 1923, die in Octo ber zal worden behandeld, wordt aan de leden ter inzage overhandigd. Punt 4 betreffende een afzonderlijke overeen- komst met de gemeente Loiden inzake de heffing en invordering der keurioonen. Het tarief van de heffing dor keurioonen wordt vastgesteld, terwijl daarbij tevens wordt bepaald, dat dekeurioonen direct bij aangifte moeten worden betaald. Vervolgens wordt aan de orde gesteld punt 5. betreffende belastingvorderingen, wat wordt goed gekeurd. Daarna punt 6 inzake een verordening op het verkeer met motorrijwielen. B. en W. stellen voor, om een maximum snelheid te bepalen, voer automobielral en motorrijwielen met luchtbanden van 25 K.M. per uur, voor automobielen zonder luchtbanden van 10 K.M. per uur. Aldus wordt besloten. Punt 7: Wijziging der begrooting van 1922 door do subsidies, welke thans zijn verleend, wordt aangenomen, terwijl punt 8, „Reclames Hoofdelijken Omslag" in gesloten zitting werd be handeld. Gemeenteraad Voorschoten. Woensdagavond to 7 unr kwam do Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: de heer E. Vernóde burge meester. Van den heer J. Braggaar was bericht van verhindering ingekomen. De notulen der vorige vergadering werden ge lezen en onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen 6tukken. Eenige missives van Ged. Staten werden voor kennisgeving aangeno- Voor kennisgeving werd mede aangenomen een ingekomen Kon. besluit waarbij Voorschoten en Warmond worden aangewezen om inzake den vleescldceuringsdienst een regeling te treffen met Leiden. Bij den Raad is voorts ingekomen een verzoek yan do Vereeniging Yoor Chr. Lager* en Uitge- brein Lager Onderwijs alhier, om medewerking voor het bouwen van een School. De voorloopige kosten worden geraamd op f 50.000.Dit ver zoek wordt in handen gesteld van B. eb W. om Pra»-advies. Hierna biedt de Voorz. namens het college van B. en W. de begrooting 1923 aan. De Voorz. zégt, dat het gelukt is de uit gaven zoo to houden, dat de plaatselijke inkom stenbelasting niet hooger zal zijn dan verleden jaar, eer iets lager. D© heer Eggink yraagt thans het woord, en zegt dat het hem verheugt als oudste lid van den Raad den burgemeester te kunnen geiukwenscheu met diens benoeming tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. De leden van do Raad verblijden zich hartelijk en zien in deze Koninklijke onder scheiding een erkenning voor Uw arbeid. Wij hebben in U altijd een wijs en voorzichtig burge meester gehad. God geve U nog lange jaTen te mogen staan aan het hoofd onzer gemeente. De Burgemeester antwoordt, dat het voor hom een verrassing was toen hij z'n benoe ming hedenavond in de Courant las. Spr. danict den heer Eggink voor diens woorden en den Raad voor zijne instemming. Beide toespraken werden door de leden staande aangehoord. Hierna worden eenige besluiten comptabiliteit genomen. De gemeenterekening door de Raadscomm. de heeren Eggink, Schimmelpennick v.d. Oye en J. Mens nagezien, wordt voorloopig vastgesteld. Het punt: Aangaan eener tijdelijke geldleen! ng wordt evenscens goedgekeurd. Met algemeene stemmen wordt een voorstel yan B. cn W. aangenomen om op het verzoek der Kon. Wilholminia-Vereeniging f300 subsidie te verleenen voor het Kinderfeest, waaraan S00 kinderen deelnemen. Eveneens wordt eenzelfde besluit genomen betreffende f200 subsidie aan die Nod. Vereen, tot bestrijding dor Tuberculose. B. en W. stellen voor het pensioen van Mevr. Olm anRaad, als gemeente-voed vrouw to ver- hoogen met 158 *6 jaar en to brengen op f478 Na toelichting door den Voorz., waaruit blijkt, dat zij hierop recht heeft, wordt dit voor- stol aangenomen. Aan do orde is thans een voorstal van B. en W., voorloopig onderhoud Straatweg Rijswijk— De Vink, De kosten zullen voor Voorschoten be dragen f 5 h f 6000.per jaar. Hiervoor verlees nen Ged. Staten 50 pCt. subsidie. De Voorz. zegt dat (teze weg d6 hoofdader der gemeente is. Het onderhoud is van het groot ste belang. Wel zal daardoor verhooging der be lastingen niet kunnen uitblijven, maar B. en W. zien geen andoren weg. Ook de hoer Mens ziet geen anderen weg. maar informeert of voornamelijk do achterw. niet verineld zal worden door do Tramaanleg. De Voorz. antwoodt, dat voozoover de rails komen te liggen de weg door de Tramdiroctie hersteld zal worden. Spr. wijst er nog op dat dit voorstel slechts een voorloopige regeling geldt., totdat de besprekingen gereed zijn over liet voorstel van Ged. Staten van do geheele reconstructie van den wog RijswijkDe Vink. Daarvoor betaalt de Provincie 90 pCt. en de gemeente 10 pCt. en voor het onderhoud ieder 50 pCt. De heer van Cuilenborg jniebt het toe dat ook de gemeente gaat bijdragen ia net onderhoud van den weg, en zou gaarne zien, dat liij dc besprekingen, die gevoerd zuilen worden over de reconstructie van den weg, in overweging wordt genomen, rijwielpaden aan te leggen. De Voorz. is het hier geheel moe eens zal er op aandringen. Het voorstel wordt liierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ingekomen is een echrijven van dan hoer in; Paul om voor het herstel van don Papeweg inplaats van klinker een bestrating van klein [la-t voiselals op de Kerkdam te Wassenaar, toe te passen, aangezienklinkerbestrating, met het op het tegenwoordige vervoer niet doelmatig is. De kosten zulen iets hooger, maar het onderhoud minder zijnen. Aldus besloten. Bij de Rondvraag zegt do heer Mens tot z'n spijt gelezen te hebben dat bij Kon. besluit Voor schoten gedwongen wordt zich bij Leiden to gen, inzake de Vlecschkein-ingswet. De Voorz. zegt dat wij niet andere kunnen doen dan ons te onderwerpen. Do hoer Eggink erkent ook dat proteslaoren niete helpt, maar betreurt het toch dat. Sassi hdm, Lisse en Hiliegom eigen keuringsdiei mogen hebben en Voorschoten, dat het eerst dezo nuttige instelling zelf invoerde, gedwongen wordt zich bij Leiden aan te sluiten. Do Openbare vergadering wordt hierna gesloten RIJNSBURG. 1 Burgerlijke Stand. Gebor° Hendrik Jan z. van A. D. den Haan en C. -A. van der Vijver Willem z. van F. van Egmond en M. van Delft Gornelis Anton z. van H. J. Glasbergen en A. S. van der Horst, Ondertrouwd: N. J. van Leeuwen jm. 30 j., o Waarder en W. Bloemend2al jd. 22 j. T. van den Haak, wedr. van C. van der Meij, 66 j. en H. van der Hoogt 49 j„ te Woubragge - C. de Ruiter jra. 23 j., te Delft en E. van der Kwaak jd. 20 j. De loting voor de militie 1023 zal te Katwijk aan den Rijn in de Raadzaal plaats hebben ep Donderdag 7 Sopt. a.s. des nam. 1.30 uur. EOSKGOP. Coöp. Veilingsvercon. Veiling' yan 30 Augustus. Er werden prijzen besteed sua volgt: Bloemen: Buitenrozen 10—50 cent, Kasr;« zen 2050 cent, Dahlia'ö in soorten 4—25 cent» Idem pompoen 110 cent, Gladiolus 412 cent, Anjers 2 cent, Astera 1 cent, Zinia's 2 cent, Le- lie's 10—50 cent, alles per bos. De handel in bloemen was flauw. Fruit: Peren 9 cent, Appelen 8 cent, Prui men 1218 cent per K.G. Perzikken 9 cent per stuk. Groenten: le kwal. Snijboonen 1721 cent, Idom 2e kw. 2—8 cent, Dubb. Suikerbconeu 28 cent, Idem enkele 1016 cent per K.G. Alhier is opgericht een Chr. Recitoor- en Debatclub; zij draagt den naam van „Da Costa." Tot bestuursleden werden gekozen K. It. Eiler- broek, voorzitter en P. v. d. Wolf secrota.-is- penningmeester. O p d o Land- en T u 111 o uw t 0 n- toonstolling te Doesburg werd aan cTe, firma A. van Wijk alhier de le prijs toegekend van een inzending grocnblijvende planten, zijnde een groo- to gouden medaille. Op de blo e ra e n t e n t o o 0 s t e i 11 n g te Schiedam verwierven onzo plaatsgen ootcn de heeren G. R. Bonman en C. Akerboom, respect tievelijk een len en een 2en pri^s en twee Ie prijzen, benevens beiden een eere-diploma met- lof. Zondag 3 September, dos .voor middags 9.30 en des nam. 6 uur hoopt voor de Confessioneel© vereeniging in het gebouw ,Sal- vatori" op te treden Ds. Riemcns, uit Leiden. Door don hoer W. L. Berhouw or slagor alhier, is aan B. en W. een verzoek ge daan om in zijn perceel gelegen aan de Zijdove alhier een slachtplaats te mogen inrichten. NOORD WIJK. Naar wij vernemon wordt yn de maand September een aanvang gemaakt met den bouw van hot gesticht voor zwakzinnigen in de Klei voor rekening van do Christelijke ver eeniging voor zwakzinnigenverpleging te Er- melo. Voorloopig zullen slechts hoogstcds 2 pavil joens mot een paar beambtenwoningen worden gebouwd. KOUDEKERK. Mej. D. J. do Nio slaagde g i 6 i 3 ren voor het examen hoofdakte. NOORDWIJK-BINNEN. Dinsdagavond sprak in de Horv. Kerk alhier ds. I. Voorstee gh van Katwijk aan Zee over het onderwerp „Het Wo-ord onze Gids", zulke ter ge dachtenis aan don Bartholomeusuacht, Zijneorw. koos tot uitgangspunt Joh. 17a 17. Hot kerkgebouw was geheel bezet. KATWIJK AAN ZEE. De reeds bejaarde inachi- nist de Hecht alhier had in de zanderij gisteren het ongeluk met zijn kleeding tusschen de machine te geraken waar door zijn arm zoodanig werd bekneld dat deze werd gebroken. Terstond werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den overgebracht. De ongeveer 25-j arige voerman v. d. Zalm uit -Noorwijk had gisteren het ongeluk terwijl hij met zijn paard en wagen de tramrails tusschen Noordwijk en Katwijk wilde oversteken, juist toen een tram passeerde, daaronder te geraken met het gevolg dat hij van den bok weid geslingerd en door de tram werd overreden. Door een logeergast werd gisteren alhier een broche met diamanten verloren waarvan de waarde zeer hoog was. Ook had deze week het dochtertje van de drogist W. het. ongeluk pen bon' biljet yan f 60 te verliezen. Afslag op 29 A ug. 1 P bijtje haring. V. H. f 16.15, M. H. f 10. M. K. f 25 en f 18 pot kantje. KATWIJK AAN DEN RIJN. Snijbloemen. Nog zelden is het in den snijbloemenhandel zoo slecht geweest als dezer dagen. En dit niettegenstaande dab op meerdere plaatsen feeeten wop&m ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2