Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1922 - No. 719 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL 10.221 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DLRBPi TaRIEÜ KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent l. bij vooruitbetaling. :-r f Onze tuinbouw. Met onzen tuinbouw ziet hot er aller droevigst uit. Hier dreigt niet minder dan een ramp. Voor de direct-betrokkonen in de eer ste plaats, maar dan tevens voer een" breede groep der bevolking, die indirect bij dit bedrijf is betrekken. Het zijn niet alleen de land- en tuin bouwers die van het veld gediend werden.. De gno-ote moeilijkheid op dit oogen- blik is, dat onze tuinbouw geheel op den export is ingeridht. Ontzaglijke voorraden werden elk jaar naar het buitenland uitgevoerd. Maar nu is door de geringe koopkracht van landen als Duitschland en Oostenrijk de uitvoer vrijwel stopgezet. Men kan in deze landen, in verband met de lage valuta, onze producten niet beft alen', terwijl bovendien in eigen land de cultuur zooveel mogelijk wordt aange moedigd. Ook al worden aan de veilingen lage prijzen besteed zoo laag, dat de exploi tatiekosten niet worden gedekt dan zijn toch onze groenten voor de consu menten in het buitenland onbereikbaar. Wat dit beteekent kan blijken uit het feit, dat bv. in 1919 ongeveer 67 milli- oen K.G. sluitkool naar Duitschland werd uitgevoerd en 11 millioen K.G. Bloem kool. Geen wonder dat nu de markt over voerd wordt en dat de prijzen zoo laag zijn, dat de transportkosten naar de vei lingen nauwelijks werden goedgemaakt. En dat terwijl de exploitatiekosten in verband met hooge pachten, dure mest- -6toffcn, enz., buitengewoon hoog zijn. De toekomst is voor sommige streken zeldzaam donker. Het gevaar dreigt., dat velen aan hun ne verplichtingen niet zullen kunnen vol doen, met het onafwendbaar gevolg, dab straks groote werkloosheid intreedt en dat voor breede groepen der bevolking een tijd van armoede en ontbering voor de deur staat. V Middelen ter verbetering. Bij de bespreking van de vraag wat er gedaan Jan worden, om onzen tuinbouw te helpen, worden vooral drie punten op den voorgrond gesteld. Eenstemmig zijn alle deskundigen van oordeel dat het registratierecht, dat van de over de veilingen verkochte groenten geheven wordt, moet worden afgeschaft. Vooral in tijden van inzinking als we nu beleven, kan dit recht niet worden ge handhaafd. Nu is het oogenblik voor belastingver laging zeker niet gunstig. Maar als de voor- en nadoelen tegen elkaar worden opgewogen, zou het dan, ook uit fiscaal oogpunt, geen verstandige tactiek zijn, van de regeering, indien tot afschaffing werd overgegaan? Een ander punt vain beteekenis is de hooge vrachtprijzen. Onze spoorwegen werken ten deele door ondoelmatig beheer met groote tekorten en daarom is men er toe overgegaan de vrachtprijzen maar steeds te verhoogen. Het gevolg is dat de betrokkenen in sterke mate worden gedupeerd en dat de spo-orwegen door het verminderde vervoer, er niet van profiteeren. Herhaaldelijk en van verschillende zij den is op verlaagde of desnoods tijdelijk verlaagde tarieven aangedrongen, maar de autoriteiten zijn doof aan dat oor. Is het nu niet mogelijk, dat daarin ver andering wordt gebracht? Verder wordt het verschaffen van re- geerings-credieten dringend noodzakelijk geacht. Tal van tuinbouwers staan aan de rand van den financieelen afgrond. Nog even, en ze vallen er in, en zullen niet in staat ziin, de paichten of renten te betalen, meststoffen aan te schaffen enz. Dan ligt onze tuinbouw voor den grond Ernstig dient daarom overwogen de vraag of het niet op don weg van de Overheid ligt om onzen tuinbouw voor algeheele inzinking, te behoeden. Spoedige hulp is hier geboden. En voor de toekomst vestigen wij de aandacht op wat ons program van actie, inzake den Landbouw zegt: „er kome een goed geregelde buiten- landsche voorlichtingsdienst tot uitbreiding van het tcpgevolge van den oorlog sterk in geslonken afzetgebied voor onze land- en tuinbouw-producten". STADSNIEUWS. Tentzending. Overvol was gisteravond de tentr aan de Lammerenmarkt. Alle zitplaatsen wa ren bezet, en nog waren er velen die zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Gezongen worden eenige verzen van P6. 103: Loof loof den Heer mijn ziel met alle krachten, Verhef Ziin Naam zoo groot zoo heilig" te achten. Vervolgens werd door Ds. ten Broek gelezen een gedeelte uit 2 Cor. 5, waarna hij voorging in gebed. Een zangkoortje onder leiding van Mej. Eggink zong nu eeu lied, en daarna trad als Spreker op D s. H. J. Kouwenhoven, die naar aanleiding van Jesaja 8:20 er op wees, dat we nu evenals in do dagen van den Profeet leven in een tijd van druk en donkerheid. Ook Juda ging gebukt onder de na weeën van den oorlog, en nu kwam Je saja met de boodschap dat tenzij het volk terugkecjrdo tot de Wet en de Getuigenis, er geen dageraad zou zijn. Dit geldt ook van dezen tijd. Wanneer er geen terugkeer is tot Gods Woord en Getuigenis, dan zal geen nieuwe dageraad aanlichten. Alleen wanneer er is een leven naar Gods Woord, en wet, en een buigen voor Jezus Christus en met grooten ernst wekte Spr. daartoe op dan zal reeds hier de dageraad voor ons doorbreken en zullen we straks leven in het volle licht der heerlijkheid Ged6. Hierna werd gezongen: „Veilig in Je zus' armen". Nadat vervolgens een tweetal dames een duet hadden gezongen, nam Ds. ten Broek het woo;rd, om evenals de engel (Gen. 16) aian Hagar vroeg, de vraag te stellen: „vanwaar komt gij en waar zult gij henengaan?" Dit zijn vragen die in het leven telkens gesteld werden en die op zeer verschillende Trijzen worden be antwoord. Gods Woord leert oms, dat we komen van een verloren paradijs en dat we op weg zijn naar de eewigheid, waar we het verloren paradijs terug kunnen vinden, maar alleen over Golgotha waar Jezus Christus zijn bloed voor ons heeft ge stort. Waar komt gij vandaan? Deze vraag richtte Spr. in het bijzonder tot de jeugd •Waar brengt gij uwe avonden door, wat leest gij, in welk gezelschap verkeert gij? Indien gij u, aldus Spr., op een verkeer den weg bevindt, belijdt dan evenals Har gar uw schuld, keert terug van het ver keerde pad en wendt u tot Jezus. Door het zangkooT werd nu nog gezon gen lied 22 en daarna door alle aanwezi gen: „Waarheen pelgrim, waarheen gaat gij?" Na een kort slotwoord, werd de bijeen komst door den heer v. d. Horst met dankzegging gesloten. Medegedeeld werd neg, dat D r. Ober man van Rotterdam Vrijdagavond zal spreken over de vraag: IsereenGod? Strandzending. Gietermiddag werd vanwege de comm. voor Stadsevangelisatie alhier op bet 6trand te Katwijk aan Zee een openlucht- samenkomst gehouden, waar allereerst de heer Versteegt optrad, die eenigon tijd voor een groote menigte sprak naar aan leiding van Openb. 7:17, waarna gezongen word P«. 68:10. Terwijl do menigte nog steeds aan groeide, sprak de Heer van Elk, straat prediker te '6-Gravenhage over „Een schoon© dag" waarna gezongen werd Ps. 98:7. Verbouw Gerei. School. In de gisteren gehouden Bestuursverga dering van de Geref. Schoolvereeniging is besloten het verbouwen van de school aan de Hoógl. Kerk gracht te gunnen aan den heer A. A, van Tienhoven te Oegetgecst voor f55.484. 3 October-feesten. Ter gelegenheid van do jaarlijksche herdenking van Leiden's Ontzet in 1574, werd op. 3 October 1912, door de 3 October. Vereoniging te Leiden eeno groote Sport-Domonstratic georganiseerd, waaraan o.m. een afstandsrit voor wielrijders en wiel rijdsters was verbonden. Deze afstandsrit, genaamd „De Elf Dorpen rondom Leiden" was destijds een groot succes. Van de 378 deelnemers kwamen er 335 aan den start, die allen den tocht volbrachten. Do medaille voor de verst gekomen deelnemer werd door den heer J. P. Wosterbaan te Bolsward behaald, die daags to voren van zijn woonplaats per rijwiel gekomen, Leiden binnen 11 uur 45 minuten wist le bereiken. Drie groote Zilveren Medailles voor de veretkomende Ver- eeniging, werden gewonnen door drie Rotterdam-? sclie Vereenig.: ,.De Pedaalridders", De Wicl- rijders-Vereeniging „Rotterdam" en do Wielrij ders-Ver eeniging „D. V. O." Een Zilvoren Mw daillo geschonken door den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, voor do Veroeui- ging, die met het grootste aantal leden uit kwam, werd gewonnen door de Vereeniging „Het Stalen Ros" van Roolofarendsveen, welke met 31 leden deelnam. Voorts werd nog een medaille aan Mej. G. J. Konings te Leiden toegekend, die als éerste dame arriveerde. Bij deze afstand6ritten, wordt men niet ver plicht het tempo van een leider te volgen, zco- dat do achterste deelnemers niet in het 6tof, door hun voorgangers opgewekt, behoeven to rijden. Het is ook geen snelheidswedstrijd, waar in de mededingers elkaar de zege bevechten, maar het is een rit waarbij de deelnemers een vooraf bepaald traject, binnen oen tevoren vast- geatelden maximum tijd afleggen, en zich in zelf gevormde groepen langs den weg bewegen. Dt> tijd wordt zoodanig gesteld, dat men met een toeristengang rijdende nog gelegenheid heeft om onderweg af te stappen teneinde zioh te kunnen vorpoozen. Het Bestuur der 3 October-Vereeniging te Leis den heeft besloten, de afstandsrit „De Elf Dor* pen rondom Leiden", op Dinsdag 3 October 1922 nogmaals te laten verrijden, en noodigt nu ieder liefhebber of liefhebster uit. aan dezen tocht deel te nemen. De tocht gaat langs Oegstgeest. Den Doyl, Wassenaar, Katwijk aan den Rijn, Noordwijk- Binnen, Piet Gijzenbrug, Sassenhoim, De Kaag, Nieuwe Wetering, Rijp Wetering, Leiderdorp en terug naar Leiden (Musis Sacrum), Aan ieder deelnemer, die zich binnen 4 uur na den afrit, aan de eindcontrole in „Musis Sacrum" meldt, en tegen wiens rijden niet zal zijn geren clameerd, wordt dos namiddags te 5 uur in den Foyer der Stadsgehoorzaal, een keurig bewerkte 3-October dasspeld uitgereikt. Iedere deelnomen- buiten Leiden woonachtig heeft gelegenheid in de 6tad de middagfeo6ten bij te wonen en ontvangt gratis een. bewijs van toegang tot het avondfeest op het gereserveerde terrein op het Schuttersveld. De heeron H. G. van Loon, G. J. Zeever, C. v. Rijs, J. Roos, A. Bonari.us, W. J. G. van Velzen en M. Boon, leerlin gen van de aan de Ambachtsschool ver bonden Machinistencursus, zijn voor het voorloo.pig diploma Machinist groote vaart geslaagd. Men meldt ons dat de belangstelling voor de Bijbel ten t, nog steeds toeneemt. Behalve met enkele gift-en word de com missie voor Stadsevangelisatie weder verrast met de ontvangst van een groot pak boeik-en en wandteksten. De minister van arbeid heeft aan den op 1 dezer in het 11de district der arbeids inspectie werkzaam gestelden controleur van den arbeid A. Knetsch in plaats van de gemeente 's-Gravenhage de gemeente Leiden als standplaats aangewezen. Naar wi' vrrnemen zal de Comm. voot de Evangelisatie uit de Geref. Kerk binnenkort een Openbare Vergadering houden in de Hooigrachtkerk, waarin al6 spreker zal optreden de heer va n Elk, straatprediker te 's-Gravcoihage. Mej. E. W. -M. S ch o 11 z alhier is geslaagd voor het examen Hoogduit och M. O. akte A. Dc kabinetscrisis. Naar wij meonen te weten, aldus het Haagsche Corr.-bureau*zou de stand van de kabinetscrisis op dit oogenblik aldus zijn, dat Minister Ruys de Beerenbrouck, wien door de Koningin Zaterdag 22 Juni j.l. opdracht werd gegeven tot het vor men van een kabinet en die korten tijd later een door hem ontworpen regeerings- program had gezonden naar de drie par tijen van de rechterzijde, dezer dagen van twee dier partijen antwoord op dat pro gram heeft ontvangen. Het inkomen van het antwoord van de derde partij zou nog deze week kunnen worden verwacht. Snelle rechtspraak. Van het nieuwe wetboek van Straf vor- de ring zal vermoedelijk met 1 Septem ber a.s. een deel in werking treden. Ten gevolge van een misverstand hebben we. schrijft het „Vad." dezer dagen gemeld, dat het geheele wetboek in werking zou treden, doch zulks is onmogelijk, daar hiervoor een invoeringswet noodig is, waarvoor een commissie in het leven is geroepen, die "haar arbeid blijkbaar nog niet heeft voleindigd. Maar verleden jaar is door de wetgevende macht goedgekeurd een voorstel om do be palingen betreffende een gewijzigde proce dure voor den kantonrechter al vast als afzonderlijke regeling in Ie voeren en naar alle waarschijnlijkheid zal dit nu 1 September plaats hebben. Wanneer dit geschiedt, zal dit een ge- lukwensch waard zijn. Want die wijziging komt neer op een belangrijke hervorming Men zou bijna kunnen spreken van een omwenteling. Er is zoo dikwijls en met zooveel goede gronden aangedrongen op enelle recht spraak juist voor kleine zaken, die tot de «bevoegdheid des kantonrechters bohoo- ren, dat er nu eindelijk een regeling zal komen, die door snelheid de Engolsch-e rechtspraak evenaart. Dat men met een termijn van 5 dagen voor den kanton rechter kan gedagvaard worden, is nog maar een kleine verbetering. Van veel groot-er beteekenis achten wij de rege ling, dat men door tien eenvoudige schrif telijke oproeping, welke de bekeurende po litieman aanbiedt op hetzelfde oogenblik dat hij zijn bekeuring doet, voor den kan tonrechter kan worden gedaagd. In ge meenten met meer dan 100.000 zielen, dus in Amsterdam, Rotterdam, Don Haag en Utrecht zal de kantonrechter daarvoor diriemaal per weck moeten zitten, in klei nere kantons eenmaal per week, in de Aan het Zoeklicht. Leiden, 18 Augustus '22. Ieder rechtgeaard Nederlander klaagt tegenwoordig over de hooge eischen van den fiscus. Ik sta gaarne als een goed Nederlan der te -boek en doe er dus ook aan mee. Maar nu komt er iemand bij me en vraagt: go klaagt over den fiscus, maar wat is dat nu eigenlijk, wat beteekent dat? En daar zat ik. Gelukkig was m'n examinator beter op, de hoogte. Fiscus, zoo doceerde hij op gezag van het N. v. d. D., is eigenlijk een biezen of teencm gevlochten mand (verwant met fascis d.i. bos of bundel). Het schijnt dat de Romeinen geldmanden gebruikten in plaats v*n geldkisten. Althans wij vinden fisci ook gebezigd tot verzending van geld, even goed als ter bewaring er van-. Vandaar beteekent fiscus ook wel schat kist van den 6taat d. i. aerarium. Onder de keizers kreeg fiscus de beteekenis van private kas des keizers, waarin ten laat ste het aerarium zich oploste. Eindelijk nam het woord ook de beteekenis aan van de verpersoonlijking der belastinghef fing." Ik was blij dat ik het wist en haast me deze wijsheid door te geven. Misschien betalen wo dan met nog moer plezier onze belastingen. OBSERVATOR. kleinste ten minste eens in de veertien dagen. Verschijnt de aldus op geroepene niet, dan doet de kantonrechter de zaak op de stukken af. Geeft hij wel gevolg aan de oproeping, dan kan de kantonrechter, na behandeling der zaak, onmiddellijk en wel mondeling uitspraak doen. Wenscht de bekeurde of zijn advocaat want men mag rechtsgeleerden bijstand mede brengen het vonnis op schrift gesteld te zien, dan zal hij dit uiterlijk 7 dagen later thuis krijgen. Voor sommigen gevallen staat zelfs de mogelijkheid open, dat. bij aanhouding de bekeurde naar den ambtenaar van het O. M. wordt gebracht en dan onmiddellijk voor den kantonrechter verschijnt. Heeft deze nu de veroordoeling tot oen boete uitgesproken en wil de overtreder do zaak nu maar zoo gauw mogelijk de wereld uit hebben, dan kan hij binnen 24 uur bij de griffie zijn boete betalen. Kan het haast vlugger? We kunnen ons voorstellen, dat er rech terlijke ambtenaren zullen zijn, wie-A dit alles te rad gaat en de wetgever het hun. dan ook de vrijheid^ gegeven zich, als zij dit noodig vinden, zich wat langer over hun oordeel te beraden, maar wanneer we in de nieuwe regeling zullen zijn ingeleefd, dan zal men eens zien, hoe vlot die zaak jes worden afgehandeld en hoe gun stige inwerking dit zal hebben op balda digheid, straatschenderij, enz. We gaan bezuinigen. De Residentiebode geeft nog eon staal tje van de roekei oo ze wijze waarop de be- lastingpenningen verknoeid worden. Wie thans het Binnenhof o verwandelt, ziet daar om de fontein een kostbaar hou ten huis getimmerd, mot ruitou cn deur erin. Weet. ge waarvoor? Om de fontein 6choon te maken! We weten niet of dit per so moet ge beuren onder oen bedokto ruimte cn of dit karweitje, dat zoo buitengewoon kostbaar is, niet een jaartje had kunnen wachten. In het eerste geval had men toch ook kunnen volstaan met een afdak te maken van zeildoek in plaats van een geheel hou ten huis to timmeren, dat met oen duizend gulden niet betaald is. En wat de urgentie der schoonmaak be- FEUILLEI ON. De Germaansche gevangene Een verhaal uit de eerete eeuw. onzer jaartelling. 83) Tiberius was' gestorven. De jarenlange spannjig waarmede keizer en volk elkan der 2# o vinnig beloerd hadden, was voor bij; do keizer als temmer, die het wilde beest geen oogenblik uit het oog mocht verliezen; Rome als oppasser die altijd blootstaat voor de gevaarlijkste grillen van den krankzinnige. De spanning was geëindigd. De ijzeren vuist was ontspannen, en 't geheele rijk door begon men nu overluid de schrikke lijke dingen le vertellen die men zoolang van hem geloofd had; dingen waarvan men zich evenmin kan voorstellen dat ze te Rome geduld, als te Caprea bedreven werden. Maar tot het laatste oogenblik had het wantrouwen in alle kracht voortgeduurd. De geneesheeren durfden den keizer niet meedeelen dat hij stervende was. De kei zer durfde den Romeinen niet laten weten dat zijn einde naderde. Ziin scherpe blik zag tot het laatste oogenblik de vreese- lijke waarheid der dingen, alleen om alles li jvantrouwen. Voor zichzelf had hij ge Reeds sedert jaren voelde hij de schaduw ©ver zich kruipen en verdikken, die hem eindelijk in 't heelal deed wegvloeien. Ouderdom en dood verdoofden hem niet, maar verdunden alleen voor zijn oog den nevel, zoodat hij de dingen nog scherper in hun ware karakter zag. Soms werd zijn blik zelfs tot vooruitzien verscherpt. Tot sommigen, die Caligula het hof maakten, sprak hij: „Ge verlaat de da lende zon voor de rijzende". Tot Caligula zelf: „Gij zult mijn kleinzoon dooden, en een ander zal 't u doen." Toch hield hij vol zijn omgeving in on zekerheid «en vrees te laten door niet te zeggen wie zijn opvolger zijn zou en zoo nu en dan toevallig wenken te geven dat hij van plain was zijn kleinzoon en zijn neef beiden te dooden. Sommige trekken uit de laatste levens jaren van Tiberius zijn zwarter dan eenige andere in de geschiedenis. Die jaren zijn te laag om tragisch te heeten. Zelfs zijn doodsverachting, die in helden grooteeh kan zijn, was enkel wrevel en opstand. De eene vrees hield de andere in bedwang: de vrees voor het sterven werd onderdrukt door de vrees voor een gewelddadigen dood, wanneer de wolf, die hij zoolang bij de ooren gehouden had, zich mocht los rukken en hem verscheuren. Op. zijn laatste reis naar Rome werd hij, zeven mijlen van de stad verwijderd, door een slecht voorteeken verschrikt en keerde terug langs den weg van Appius. Maar na een langen zwaren aanval van zijn riekte bedwong hij zich, ging do spe len leiden cn wieip zelf de speren naar de wilde boesten in het amphitheater. De Romeinen noemden hem „gemelijk"' «omdat hij niet genoeg met zwaardspelen ophad. Sommige Romeinen dachten toen dat zijn krachten afnamen. Hij wilde hun toonen dat ze zich dubbel vergisten. Maar hij moest niet nemen op het land goed van LucuUns, alvorens hij uit de Campagna naar Caprea kon terugkeeren. Hij ontsloeg zijn geneesheer. T«o«en deze afscheid nam, waagde hij het den keizer den pols te voelen. De zieke merkte het en bleef dien nacht langer dan gewoohlijk aan 't feestgelag. Toch kwam ten laatste, in 6pijt van alle voorzorg, heb kwaad over hem dat hij levenslang gevreesd had. Hij talmde te lang voor 't geduld van zijn omgeving. Men smoorde hem onder kussens. „Eindelijk heeft de wolf overwonnen", zei Lacn. „Tiberius Caesar heeft gelijk: Menschen zijn sterfelijk; de staat is eeu wig. 't. Is een hopeloos gevecht met. een wild beest; dat zoo sterk als altijd blijft, als de beteugelende hand het maar even loslaat. Nu mogen de vereerders van Ti berius zooveel tempels voor hem bouwen als zo willen. Bij zijn leven heeft hij altijd hun geestdrift onderdrukt; nu zijn ze vrij om hem te aanbidden. Wanneer hun ver- oering ©enigszins gelijkt op die van de nieuwe Joodsche sekte voor haar Hoofd, dan zal zijn ©eredienst zkh nu wel ver breiden!" Maar de Romeinen schreeuwden bij 't tcjnemen via Z'ju dood: Tiber m 'u fr-o Tiber!" en deden al hun best ojn den jon gen ke:Z(.T io verwelkomen, u'e vooraan hun goddelijke uitdeelar van brood en spalen zijn zou Nog eens trok Cajus Caesar Caligula in plechtigen rouw voort langs den Appi- schen weg. Achttien jaren vroeger bad hij, als knaap van zeven jaren, zijne moe dor, do weduwe Agrippina, vergezeld, ach ter de urn die zijn3 vaders asch omvatte. De volksmenigte in eke plaats, het branden van wierook, de stille cn de tra nen der toeschouwers hadden toon onuit- wischbaren indruk op zijn kinderlijk go- moed gemaakt. Nu werd opnieuw Germanicus vorwel- komd in zijn zoon. Men begroette hem met altaren vol reukwerk en offeranden; j toortsen, bloemen en eerebogen; evenals i twintig jaar geleden zijn vader was ont- l vangen op diens zegetocht, en hij, jongetje van vier jaar, met. zijn vier broertjes J naaet, zijn vader in de zegekar stond. Vader en broeders waren allen dood, vormoord door den jaloerschen Tiberiu6. Nu begroetten de Romeinen in dezen op tocht. niet. de nagedachtenis van Tiberius, maar de overwinning van Germanicus' ge slacht. De jonge keizer was de zoon van Rome's lieveling. Zij wierpen hem allerlei lieve bijnamen loe: „schat," „kuikentje", poppetje", en eindigden met. hem (niet tot zijn eigen genoegen!) algemeen te blijven noemen bij den naam, dien hij als kleine jongen van de legioenen zijns vaders aan den Rijn gekregen had. Snijdende 6pot ligt er in het feit dat de vorst, die als eeu monster van wreed heid zijn volk onder den voet trapte en verpletterde, de wereldgeschiedenis door aan allen bekend is bij den naam, die door do soldaten aan zijn soldatenschoen tjo8 ontleend was, woike aan den Rijn als kin derspeelgoed voor hem gemaakt warer Twintig jaren was 't geleden dat heel Rome Germanicus met jubel ontvangen hadden; ach1 Vn jaren waren voorbijge gaan sinds 't gansche volk bij zijn rjt- vaart geweend had; nu juichten omdat ze meenden thans het hart gevon- den te hebben, waaraan ze rusten kondsoja de hand die hen zacht on veilig leiden zou .'Wordi vervolgd.) Vj

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1