GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. Aan den gemeentelijken Vischwinkel, Vischmarkt 18 (Tel 1225) is Donderdag verkrijgbaar SCHELVISCH k 0.11 0.18, SCHOL k f 0.130.26, KABEL JAUW k 0.34 en TARBOT k 0.56 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 16 Augustus 1922. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis dat door hen aan HL J. Nieuw enhoven en rechtverkrijgenden ver gunning is verleend tot oprichting van een brood- en koekbakkerij in het perceel Jan voos en steeg No. 29 kad. See tie H. No. 1225. AGENDA. Dagelijks: Van 6—20 Augustus Samenkomsten in de Evangelisatietent doe middags te 3 en des avonds te 8 uur. Zaterdagmiddag te 3 uur Kindersamen komst. lederen Woensdagavond van 1XA— 8 A uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschnur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is Bteeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. partijen over de noodzakelijkheid van be- ziuniging is gesproken, doch dat slechts enkele Kamercandidateai zeer enkele van rechts en zeer enkele van links genoeg karakter hebben betoond om rond- ■uit aan de kiezers te verkondigen, dait men zich zware offers zal moeten getroos ten. Het staat te vreezen, dat de natie hierop nog geenszins is voorbereid. Laten al degenen, die zich bewust zijn van het gevaar, waarin ons land verkeert, doen wat in hun macht is om tusschen hét hui dige o ogenblik en da/t, waarop in de Ka mer de begrootings,debatten zullen wor den gehouden, ons volk met feiten en cij fers van den ernst van den toestand te doordringen. Aangezien de regeering in de eerste plaats op haar politieke geestver wanten moet kunnen steunen, heeft in het bijzonder de recbtsche pers in dit opzicht ©en roeping te vervullen. Ons volk is ver standig genoeg om te beseffen, dat bij voortgaande verarming der natie speciaal ook de arbeiders en «de kleine burgerij hun welvaart zullen inboeten en dat mits dien een gézond financieel beleid op den duur een zeer wezenlijk belang is van de minst gegoeden. Maar het groote publiek heeft om den financieelen toestand van het land te begrijpen andere voorlichting noodig dan die, welke in de latere jaren aan de arbeiders werd verstrekt. Er is dringend behoefte aan werkelijk zaak- kundigo en tevens populair geschreven artikelen in de bladen, die de talrijkste groepen van onze bevolking bereiken. In afwichting van de dingen, die komen zullen, kan men zich voorloopig slechts verheugen in het feit, dat bij de formatie van hét kabinet de financieel© quaestie blijkbaar al het andere beheerscht. Alléén langs dien weg kunnen wij misschien nog uit het moeras geraken. Mogen regeering en volksvertegenwoordiging de wijsheid deelachtig worden, die noodig is om ons Yadorland voor verdere inzinking te be hoeden. BINNENLAND. Tegen huuropdrijving. De Nationale Woningraad heeft het volgende adres aan den Minister van Ar beid gericht: „Hot bestuur van den Nationalen Wo ningraad heeft de eer het volgende onder uw aandacht te brengen. Als gevolg van de huurverhoo g in gen der laatste jaren treedt het verschijnsel naar voren, dat de huren der oudere wo ningen, daarmede bedoeld de woningen, welke geëxploiteerd worden zonder bij drage in de annuïteit, relatief hooger zijn dan de huren der nieuwe vereenigingswo- ningen, hoewel de laatste zonder uitzon- deling tegen aanzienlijk hoogere etich- tingskosten werden verkregen en somtijds moor woon gerief bieden. Ook komt het meermalen voor, dat in één bouwvereeniging voor een ongeveer gelijk type woning een verschillende huur moet worden gevraagd. Vooropstellend de W6nschelijkheid, dat de regecring de huur dor (oudere) wonin gen bepaalt volgens één vast systeem, van kracht voor alle vereenigingeu en voor alle woningen, en erkennende de bil lijkheid, de huurders der oude, goedkoope- woningen ook iet6 te doen bijdragen in •len laot der hoogere huren van de nieu were woningen, achten wij het toch billijk dat aan do huurverhoo gingen der wonin, gen een zekere grens wordt gesteld en het lijkt ons de mocéf. juiste weg, dat hiervoor dezelfde limiet wordt gehandhaafd en de zelfde maatstaf wordt aangelegd als de H.aurcommissiewet stelt voor woningen van particulieren. Do huurders van vereenigingswonin- gon behoeven niet in betere, doch mogen ook niet in slechtere conditie worden ge plaatst dan de huurders van particuliere woningen en waar de Regeering de Huur- commiseiewet instelde om ongemotiveerde winsten van de particuliere huiseigena ren tegen te gaan en huuropdrijving te voorkomen, komt hot ons voor in strijd te zijn met deze opvatting tien opzichte van de vereeni gin gs w on in gen met Tiuiir- ywhooging verder te gaan dan de Hiitr- comimssiewet toestaat, nl. 50 pOt. boven de huur van 1916. Bereids zijn in sommige gevallen de burcai der oude woningen met 100 pCt. boven de huur van 1916 verhoogd. Op grond hiervan hebben wij de eer U te verzoeken de huren der oude woningen niet hooger te stellen dan 50 pCt. boven den huur van 1916, hiertoe 6lechts gelei delijk over te gaan en evontueele hoogere huren in het komende exploitatiejaar tot dat peil te verlagen". Wethouder Vliegen. Naar de „Tel." meldt, zou 'het in de be doeling liggen van wethouder Vliegen om na de behandeling in den raad van de voordracht in zake de reorganisatie van het L. O., als wethouder te bedanken en zich geheel te wijden aan zijn Kamerlid maatschap. Naar het blad voorts vernam, zou er in den raad een strooming bestaan om na het bedanken van den boer Vliegen, het aantal wethouders op 5 terug te brengen. Aan de Maaeb. kwam echter reeds eenigen tijd geleden tor oore dat wethou der Vliegen zich heeft uitgelaten gaarne als Wethouder te zullen aftreden, wanneer de andere partijen in den raad bereid wa ren in zijn plaats opnieuw een sociaal-de- iïocraat als wethouder te benoemen. Het plan schijnt te zijn om den beer Ossendorp, de voorzitter van den Bond van Ned. Onderwijzers, die zich onlangs als onderwijzer liet afkeuren de plaats van den heer Vliegen te doen innemen. Afsluiting van do Staatsbcgrooting 1920. Een wetsontwerp is ingediend houdende nadere voorziening ten aanzien van de af sluiting van den dienst 1980 en de over brenging van de algemeene rekening van Rijksontvangsten en uitgaven. De strekking van het ontwerp is om den termijn van afsluiting van de rekening van den dienst 1920, welke reeds met 6 maanden was verlengd, nogmaals te ver lengen, zoodanig dat.de afsluiting van den dienst 1920 op 31 December 1922 zal ge schieden en de termijn voor de overbren. ging van de algemeene rekening van Rijksontvangsten en uitgaven wordt ver lengd tot 30 Juni 1923. Stoenea-tekort in Amerika. De Nederl. Kamer van Koophandel te New-York vestigt de aandacht op het te kort van steenen in Amerika. Mochten steenfabrikanten in Holland wenschen hun product naar Amerika uit te voeren, dan verzoekt de K. v. K. hun om haar zoo spoedig mogelijk een paar monstersteenen toe te zenden met prijs opgave c.i.f. New-York en de hoeveelheid die zij leveren kunnen. Om het hun ver der mogelijk te maken hun product te- vergelijken met het Amerikaansche, heeft de K. v. K. een monster van gewone houw steenen opgezonden naar de Nederlandsh- Am'érikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam, waar^zij door belanghebben den kunnen bezichtigd worden. De Crisas-enquctte-wcL Bij K. B. is de Staatscommissie ter vol doening aan de bepalingen van de Crisis- Enquêtewet 1918 ontbonden, onder dank betuiging voor de belangrijke door baar bewezen diensten. BUITENLAND Na de Londensche Conferentie. In Duitschland had men van de Londen- sche conferentie geen groote verwachtin gen, maar toch heeft de mislukking een diepen indruk gemaakt. Meer dan ooit ziet men in, dat een breuk der entente, welke men thans wel niet formeel, maar toch feitelijk -volko men acht, voor Duitschland de noodlot- tigsle gevolgen zal hebben. Thans imtmers bestaat het dreigende gevaar, dat door een afzonderlijk optre den van Frankrijk wordt opgeleverd. Daarop wijzen bijna alle bladen. Poincaré dreigt met een zelfstandige actie, zegt bet „Berliner Tageblatt" en het vervolgt: Twee gevallen zijn denk baar. Er kan een moratorium-besluit ge nomen worden ondanks Frankrijk, waar op dat tand dan zal antwoorden met het hernemenvan zijn vrijheid van handelen. Dat zou werkelijk het begin zijn van een breuk der entente en tevens de aanvang van economische en later zeker ook van militaire sancties. Voor Duitschland.zal dit niet meer het begin, maar 't einde der economische catastrophe zijn. Het feit, dat Frankrijk dan alleen zal stqan en de gehecle wereld tegen zich za; hebben, zal voor ons slechts een schrale troost zijn. Waarschijnlijker achten wij iniusschen het andere geval, n.l. dat het niet komt tot een besluit der herstel-commissie, dat zoo sterke gevolgen zal hebben. De moge lijkheden van een compromis schijnen te Londen te zijn uitgeput, maar niet de mo gelijkheden van een uitstel en van een nieuwe voorloopige schorsing. De discussies zijn dan in de herstel- commissie op een ander spoor gebracht en zullen nu meer overhellen naar de an dere zijde, welke men te Londen als een niet meer te gebruiken alternatief gereed had gehouden: de besprekingen van de algeheele regeling van het herstel-pro bleem in verband met de intergealileerde schulden en de deelneming van Amerika Sterke tendenzen in deze richtiiïg zijn ongetwijfeld gemeenshappelijk. Zij zijn ook niet legen de lijn van Poincaré in, on danks allen veroveringslust. Een interessant artikel schrijft staats secretaris August Muller in het „Acht Uhr Abendblatt". Deze gaat uitvoerig bet Fransche standpunt na en zegt, dat Frank rijk, wanneer het zich van de verbonde nen scheidt, op zijn best sterk genoeg is, om Duitschland te ruïneeren, maar zijn fout begint eerst dan, wanneer men ge looft, dat. het voordeel zal halen uit de ruïne van Duitschland. In dit opzicht hebben de Engelschen een veel helderder blik en slechts daaraan is hun houding, welke zakelijk veel juister is, toe te schrijven. Men laat zich hier niets gelegen liggen aan de sympathie, wel ke in Engeland voor Duitschland opkomt. Wij kunnen slechts geholpen worden door een verstandige gedachtenwisseling met Frankrijk. Zijn economische toestand en de onze zijn niet zoo hopeloos als het wel schijnt, zoo slechts tot redding van beide landen gemeenschappelijk arbeid verricht wordt. Wat de Duitsche Pers zegt Na het mislukken van de conferentie te Londen geven enkele Berlijnsche kran ten hun meening daarover weer. Zoo zegt de Deutsche Tages- z e i t u n g, dat ditmaal zelfs Reuter openlijk de conferentie mislukt moemt, en dab dit een toeken is, dat deze mislukking ook aan de entente zelf een harden klap toebrengt. Vootr de eerste maal heeft En geland de grens van zijn toegevendheid' •bereikt, die het, zelfs op gevaar af va'? een breuk, niet kan overschrijden, hetgeen een zeer gewichtige politieke .gebeurtenis is, die een ommekeer in de Europeesche politiek van Engeland zou kunnen betee- kenen. De Reichsbote ziet thans het oogenblik naderbij gekomen, waarop het geheele Europeesche economische leven tot een chaos zal worden. De Lokal Anzeiger legt er den nadruk op, dat er, binnen het raam vian de entente, tegenstellingen bestaan, die absoluut niet te overbruggen zijn. Eenerzijds voert men een politiek van ven stand, anderzijds een politiek van geweld. He.t blad houdt heb voor zeer kortzichtig, als men in Duitschland iets als vreugde zou willen uitspreken over heb uiteengaan van de conferentie. De Tag, die den toestand van En geland. verward en lastig noemt, vreest, dat dit land zijn vrijheid van handelen er niet voer zal gebruiken, om zich tegen de Fransche zucht tot veroveren met mili taire machtsmiddelen te verzetten, ten minste niet onmiddellijk, en leddt daaruit af, dat Duitschland zich op ernstige din gen moet voorbereiden. De Deutsche Allgemeine Z e i t u n g acht het te vroeg om over een werkelijke breuk van de entente te spreken en zegtVoor Duitschland staat slechts één ding vast: dat het thans min der dan ooit kan betalen. Het Duitsche volk is aan het einde van zijn prestatie vermogen, en er bestaat voor de regeering geen „terug". De Tagliche Rundschau schrijft: De geallieerden hebben niet te rechter tijd toegestaan, dat het lot van Oostenrijk met het Duitsche verbonden, zou worden. Als het lot van Duitschland nu dezelfde gevolgen heeft als dat van Oostenrijk, hebben zij aam zichzelf te wij ten, wat daaruit zal voortspruiten. Volgens de Vörwarts is het re sultaat van de conferentie duidelijk, en slechts voor één uitlegging vatbaar. Frankrijk staat alleen met zijn politiek van dwangmaatregelen. Het kan niet op zichzelf maatregelen voor de schade.ver- goeding nemen, en daarom alleen reeds zal de Fransche regeering er wel twee maal over denken, om maatregelen te nemen, die het zouden isoleeren zonder het verder te baten. Do Fransche bladen bespreken over 't geheel den toestand met kalmte en gematigdheid. Eenstemmig keu ren zij de houding van Poincaré te Lon den goed. Met leedwezen constateeren zij, dat do conferentie een negatief resultaat heeft gehad, doch zij weigeren, hierin een breuk met Engeland te zien. Zij verklaren evenwel, dat de onverzettelijkheid van Lloyd George, die geen enkele concessie deed aan het Fransche standpunt, elke overeenstemming onmogelijk heeft ge- iwaakt. Eenige blader der linkerzijde, die de po litiek van den minister-president tot dus ver vijandig gezind waren, geven aan zijn houding hun volledige goédkeuring. De „Oeuvre"' betoogt dat Frankrijk bereid is tot een billijke regeling mee te werken en de Lanterne laat zich als volgt uit: De Britsche premier heeft een zware verantwoordelijkheid op zich geladen door zioh te verzetten tegen het standpunt van Frankrijk, omdat dit land, na tal van be langrijke concessies de uitoefening op- eischt van eert recht, dat het ontleent aan een internationaal document, hetwelk ook uit naam van het Britsche volk is goedgekeurd. Groote geestdrift in Frankrijk. Poincaré is gisterenavond, even voor 7 uur, uit Londen te Parijs teruggekeerd. Een ontzaglijke menigte wachtte hem op aan de Gare du Nord en juichte hem zeer geestdriftig toe. Wel zelden, zegt de Maas b., zal een Fransch minister-president van een con ferentie zijn teruggekeerd en een huldi ging hebbén moeten ontvangen als Poin caré thans ten deel viel. Ondanks bet feit, dat het overgroote deel van do Fransche bevolking Parijs verlaten heeft, was de menigte, die Poincaré opwachtte, ontzag lijk. Bravo-geroep- vergezelde hem langs don geheelen weg do auto kon zich dik wijls slechts moeilijk door de menschen- massa heen werken. Men staat op het oogenblik voor een „wat nu?" Alvorens do ministerraad bij een is geweest en Poincaré ook verschil lende parlementaire persoonlijkheden heeft kunnen consulteeren en op de hoogte stel len, valt er niets te zeggen. Hot wo-ord is op 't oogenblik aan de herstel commissie, maar deze zal wel een drietal dagen noodig hebben alvorens een beslissing tc nemen. Of onder de huidige omstandigheden de kamer bijeengeroepen zal worden is nog de vraag. Mocht de herstel-commissie een beslissing nemen, die de zaken niet verder brengt dan do Lender.kc cLeien (ie dan zou Poincaré's voornemen, om Frankrijk zijn volkomen vrijheid van handelen te doen hernemen een veel sterker karakter krijgen en zal het. bijeenroepen van de kamer onvermijdelijk zijn. De toestand niet hopeloos. In een interview met een vertegen woordiger van de „Evening News" ver klaarde de Belgische premier Theunis o. m.: Ik heb er nog geen idee van, waar en wanneer de eerstvolgende conferentie zal plaats vinden.Tot dusverre is er nog niets besproken omtrent eenige verdere con ferentie. Het is evenwel noodzakelijk, dat er binnenkort weer een dusdanige confe rentie wordt gehouden. De huidige positie is niet hopeloos. Wij zien hoopvol naar de toekomst voor de oplossing der hangende problemen. Tol op het laatste oogenblik heb ik nog geloofd aan de mogelijkheid van een over eenkomst en nooit heb ik gedacht dat de conferentie op een mislukking zou uitloo- pen. Ik ben natuurlijk zeer teleurgesteld, maar nie<t geheel ontmoedigd. De entente is van zeer groote beteekenis. Zij vormt het beste uit onze buitcnlandsche politiek en is noodzakelijk voor den vrede in de wereld. De Burgeroorlog in Ierland, De Iersche rebellen zetten hun guerilla- oorlog onvermoeid voort. Waren zij reeds geheel naar het Zuiden teruggedron gen, thans worden weer nieuwe gevechten uit het Noorden gemeld. Bij verrassing hebben de opstandelin- ger nu Dandalk genomen, een stad tus- schen Belfast en Dublin op 10 mijl af stand van de Ulster-grens gelegen. Om 3 uur in den morgen trokken de re bellen Maandag de stad binnen, de vrij- slaat-troepen volkomen verrassend. De laatsten boden onmiddellijk een krachti- gen tegenstand en langen tijd werd er he vig gestreden. Maar de rebellen behielden do overhand en hadden toen spoedig de stad in hun bezit. Het hoofdkwartier der poiltie en demi litaire barakken werden het eerst aange vallen en met bommen bestookt. Daarop werd de gevangenis vermecsterd en de gevangenen, voornamelijk opstandelingen, vrijgelaten, verschillende banken werden geplunderd. In de stad heerscht een terreur en vele inwoners zijn naar het graafschap Ar magh gevlucht. Dundalk is volkomen ge ïsoleerd en in de hoofdstraten wordt streng gepatrouilleerd. Later op den dag hebben de rebellen zich meester gemaakt van een munitie-trein, die in Zuidelijke richting ging. Meer dan honderd gevangenen zijn vol gens do jongste berichten uit de gevange-- nis vrijgelaten. De verliezen zouden aan beide zijden zeer ernstig zijn geweest. Naar verluidt is ook de stad Drogheda, ongeveer 25 mijlen ten Zuiden van Dun dalk, door de opstandelingen genomen. Bij zonderheden over deze inname ontbreken echter nog. In het Zuiden verdubbelen de vrijstaat- troepen hun pogingen, om de rebellen steeds nauwer in te sluiten, hetgeen hun vrijwel gelukt. Thans is ook bet eerste militaire vlieg tuig aangekomen, hetwelk reeds waarde vol werk heeft verricht om de stellingen van den vijand tc verkennen. Monarchistische plannen in Oostenrijk? Naar de „Parlementskorr." meldt, heeft de politie den rechtschen leider Cuno Hoyn gg gearresteerd op grond van ge ruchten, volgens welke deze voor Dinsdag of Woensdag een monarchistische Putsch te Weenen in den zin had, benevens de bezetting van de voornaamste regeerings- gebouwen en de interneering der republi- keinschc leiders. Aangezien echter niets positiefs kan worden geconstateerd, werd Hoynigg na zijn verhoor vrijgelaten. Groote overstroomingen in Indië. Tengevolge van de geweldige moesson- regens hebben te Midnapur in West-Ben galen groote overstroomingen plaats. Dui zenden paarden en runderen zijn door het water meegevoerd en verdronken. De menschen aldaar hebben vier dagen in de toppen der hoornen doorgebracht. De regeering heeft hulp gezonden. KERK EN SCKQ0L Afscheid, Bevestiging en Intrede. J.l. Zondag nam Ds. J. F. Oseewaarde te Overdinkel afscheid van de Ned. Herv. gem. aldaar, sprekende naar aanleiding, van Matth. 28 20. Do naar Grijpskerk vertrekkende predi kant, werd toegesproken door den consulent Ds. Schaefer van Losser en den lieer Moorman, ouder ling der gemeente. De. Sj. Rijper te Recuwijk-Shiipwijk, hoopt Zondag 27 Aug. a.6. afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Reeuwijk en Zondag 10 Sept. d,a.v. rijn intrede to doen bij do Geref. kerk te Nieuw-Woerdinge na bevestigd te rijn door Ds. W. Oosterheert van Ter Apel. De. G. J. Kolde wijn nam Zondag jJ. af scheid van de Nied. Herv. Gemeente te E_tef. Hij had tot tekst 2 Cor. 13 vr6. 13. Op rijn ver zoek werd hij niet toegesproken. Dc kerk was stampvol. O.m. waren aanwezig do Burgen - 'ster van Wierden, Ds. A. D. Mocter to Vriczenveen als consulent en Ds. G. Enkelaar van Wierden. Doopleden. Vanwege de Synode dor Chr. Geref. Kerk ie een Commissie benoemd, (bestaand» hit Doe. P. J. M. de Bruin, De. A. M; Berkholf, Ds. L. do Bruyne en oud. C. H. Overduin) om in studie te nemen het vraagstuk van tucht over Doopleden der Kerk Naar het advies dor visitatoren wekt de classis Grootcgast der Geref. Kerken voer zooveel noodig haar Kerken op om te breken met do gewoonte „doopleden" (zonder getuigen) tot de beantwoording der Doopvragcn toe te laten Alg. Synode der Ned. Herv. Kerb. XXIV (Slot.} Do laatste zitting der Synode is gewijd aan de afdoening van verschillende zaken. De kerkeraden der Ned. Herv. geme toten te Rijswijk en Assen hebben berichten ingezonden naar aanleiding van een verzoek om inlichting van de Alg. Synodale Commissie betreffende zekere samenkomsten welke aldaar in een lerln gebouw zijn gehouden. Evenzoo de Waalsche torn* missie over godsdienstoefeningen in de Neder-» landsche taal te Utrecht gehouden. Naar aanleiding van het bericht, dat dr. W. Bax te Maastricht is opgetreden als lid van de commissie van advies voor de geestelijke belan-. gen van de mijnstreek, wijdt de president woon den van groote waardeering aan de nagedachtenis yan wijlen dr. P. Hugo van Rossom in loven predikant te Roermond. De minister van marine heeft bericht, dat aan ds. H. Buiskool met ingang van 1 Juli eervol ontslag is verleend als vlootpredikant. Kennis wordt genomen van verschillende door den raad van beheer verleende dispensaties aaa gemeenten welke niet in staat rijn het minimum* traktement op te brengen. Naar aanleiding van het verslag over don geestelijken arbeid onder onze landgenooten iu Duitschland, wordt de hoop uitgesproken, dat dit werk ook financieel beter moge worden gesteand. Do eind- redactie wordt gegeven van de giste* ren definitief aangenomen wijzigingen in art. 2, 25 en 27 van bet Reglement op de Predikants traktementen. Uit de rekening van bet Weekblad der Ne* derl. Hervormde kerk blijkt, dat voor de Alg. Weduwen- en Weezenbeurs raim f 700 als ba to kon worden uitgekeerd. Aan den secretaris en re* daoteur wordt dank gebracht voor zijnen arbeid. Ook wordt kennis genomen van dc rekening van den raad van beheer voor de pre'likantstrak* tementen. De uitgaven bedroegen f 16.667.52. Daarna wordt kennis genomen van den staat dor Nederland6che Hervormde kerk van ver schillende verrichtingen der Alg. Synodale Com missie, en van den arbeid in do valleien van Piémont onder de Waldenzen. De vice-precsident rapporteert over do regis ters van den secretaris. Sinds den dag van <iv opening der Synode (19 Juli) zijn 86 stukken ingekomen en 486 uitgegaan. Na resumtie van de acten wordt do 10'. de ver* gadering der Alg. Synode met dankzegging ge sloten. Ds. L. B. Onnes, f Uit Weltevreden wordt gemeld, dot de Iidi-» sche predikant L. B. Onnes is overleden. Ds Onnes word in 1S65 geboren en in 1893 candfc daat tot den tl. Dienst. In de Ned. Herv. Kerk hier te lande diende hij de gemeenten Bedichem, IJzenöijke, Ven huizen en Reneese. In 1906 werd hij benoemd tot predikant in N.-O. Indië, waar hij achter eenvolgens 6tond te Bandjermasin, Rembang en BondowOso tot 1913, in wolk jaar hij met ver* lof naar Indië terugkeerde. Het volgend >ar werd hij predikant te Pati, daarna op Fort de Koek, te Pekfüongan en in 1921 te Ma.gelang, waar hij thans nog zijn dienstwerk verrichtte. Uit de Omqevinq. OEGSrGEEST. Burgerlijko Stand. G t- boren;' Johan Pieter z. vpn F. de Jager en J. P. Lim burg Margaretha Johaona d. van II. J. Juf fermans en J. Dries sen. Ondertrouwd: H. Lene 31 j.. te Leiden en A. C. Hozei J. Schoneveld en H. Pb. Maan J. E .Hoogstraten 24 j. en J. W. Sanders '23 i., te Lausanne H. Kimming 27 j en P. M. Duyvenvoorde te Noordwijkerhout. Getrouwd: C. v. d. Eijkel 31 j. en C. Zand bergen 30 j. Overleden: D. de Best 20 j. Cr. v. d. Hulst 56 j. A. de BruijnlO j. Levcnl. aan gegeven kind van J. H. Sen! en A. G. H. Baas Becking. In optocht ging het door de ge meente en geen wonder daar eenige jongens, welke spoedig een heele stoet achter zich had den, den ezel met het opschrift: „Wie zijn eigen vilder kiest, ie nog stommer als een ezel", zon bekend uit do verkiezingsdagen, hadden weten tc, bemachtigen, welke was opgeborgen in het poli* tiebureau te Leiden. Thans is hij weer opgebor gen onder het raadhuis, zoodat het beestje niet lang van zijn vrijheid gcnoct. A. Rice, baickersknccht en J. Hoogeveen, kwamen met hun rijwielen zoodanig in botsing, dat, alhoewel zij zelf met eenige verwondingen en den schrik vrij kwamen, de rijwielen totaal war err verbrijzeld. Ze hadden n.l. de aardigheid in het Wilhelniinapark o:t het "vijvertje te rijden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloembollen. De voorraad leverbare bloembollen schijnt nog alles behalve uit verkocht te zijn. Na reeds drie veilingen te hebben gehouden met groeten aanvoer zal de veilingvereeniging „Bloembollcn- telt" alhier op a.s. Zaterdag weer een vei ling houden waarvoor reeds tijdig rmm 700 manden of z-akken bloembollen zijn op gegeven. Niet onwaarschijnlijk is het dat en de hooge prijzen en de zeer slechte testand in heb tuinbouwbedrijf de kwee kers er toe aanzetten, zooveel mogelijk le verbare bollen te verkoopen. Ongeval. Mot eenige kameraadjes ©pelende langs de Zanderij alwaar van een der tuinders aanwezig is een lorrie, •rijdende op rails, kon het 7-jarig dochter tje van Ant. »S, benevens de kameraadjes de bekoring niet weerstaan, om eens een ritje te doen met genoemd vervoermiddel. Onvoorzichtig, zooals de jeugd vaak If, had het wagentje te veel vaart en kwam met het daarop zittend dochtertje van .S. in de vaart terecht. Ongetwijfeld zou Vij verdronken zijn (zij bleef reeds op **n bodem der Zanderij liggen) indien haar oom Jac. S. in de nabijheid ware weest en haar had gered. Wel moesten de gewone kunstmatige ademhalingsmid delen aangewend worden, doch na eenigen tijd bleek levensgevaar geweken. Moge het een waarschuwing zijn voor anderen. Zoa menigmaal worden deze vervcermid*- delen als speelgoed gebruikt door de jeugd Iedere tuinder zou hiervan kunnen ver tellen. Oranje-Vereeniging. Thane kunnen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2