Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IK LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN EER KWARTAAL 12.50 PER WEEK10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - VRIJDAG II AUGUSTUS 1922 - No. 714 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL 4 t f 0.221 DES ZATERDAGS p f0.30 INGEZONDEN RECLAMES BIJBRFT TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cenÉ bij vooruitbetaling. V Militaire bezuiniging. Wij bedoelden eigenlijk iels te zeggen over bezuiniging op de militaire uitgaven, maar het hierboven geplaatste kopje is toch niet misplaatst. De militairen hebben toch wij be doelen niet bepaalde personen een eigenaardige manier van bezuinigen. Op de kleintjes wordt gepast. Over allerlei onbeteekenende dingen worden gewichtige orders rondgezonden, maar tegelijkertijd worden de groote din gen over het hoofd gezien. De Maasbode geeft daarvan een paar treffende staaltjes. „De ministerieele beschikking No. 350, bij duizenden gedrukt en verspreid ie ge wijd aan het onderhoud van schrijfmachi nes. Een autoriteit, zoo heet het in dit officieele stuk, heeft rijkstijd besteed, omdat hij zooveel voor de bezuiniging voelt, om den minister te berichten, dat te zijnen bureele het onderhoud der schrijfmachines geschiedt door een der schrijvers. Voor dit onderhoud, bestaande in het geregeld afstoffen en het oliën van -!e rollende en wrijvende doelen, is slechts oodig een kwastje van pl.m. 0.60gld. en 1 fleschje olie van pl.m. 0.55 gld. Op vele andere bureelen zal op dezelfde '"o gehandeld kunnen worden, waardoor i aanzienlijke besparing wordt verkre- zegt de- minister. J !cn autoriteiten, wien zulks aangaat, v ;dt verzocht, na te gaan of ten opzichte van de op hunne bureelen aanwezige schrijfmachines op gelijke wijze kan wor den gehandeld, en den minister voor 1 September daaromtrent te berichten. Een bezuinigingsmaatregel is weer ge troffen, en het departement, of de autori teit staat gereed om de hulde in ont vangst te nemen van St. Bureaucratie, terwijl op hetzelfde oogenblik door dit be zuinigende departement eenige duizenden guldens geheel onnoodig worden uitgege ven. Bijna gelijktijdig met- deze aanzienlijke besparing op 's lands financiën belovende ministerieele beschikking, teelcent de mi nister een besluit, waarbij geheel onnoo dig twee kolonels bevorderd worden tot generaal-majoor, alleen om de gevoelig heid der hoeren te sparen, omdat een an der even te voren ook bevorderd is. Deze totaal overbodige bevordering kost meer dan het geheele onderhoud van alle tot het leger beheorende schrijfmachines." Do Maasbode merkt verder op, dat *t korps rijdende artillerie is gehandhaafd, dat volgens de memorie bij de dienst plichtwetten zou vervallen. „Aan het hoofd van dit in vredestijd uit slechts een schooibatterij bestaande korps 6taat behalve den commandant van de batterij een luitenant-kolonel of ma joor aan wien zijn toegevoegd twee luite nants. Bij den staf van een artilleriebrigade en van de daaronder ressortoerende staven van de twee regimenten zijn de officieren niet te tellen en dat terwijl de twee tot ieder regiment behoorende schoolbatte- Ti.'cn nog staan onder een majoor-instruc teur, die dus voor de opleiding zorg moet dragen. Behalve de officieren van administratie en den veterinairen dienst bestaat de 6taf van een brigade uit een kolonel, twee ka piteins en twee luitenants en van een regi ment uit een luitenant kolonel, twee kapi teins en twee luitenants, totaal drie hoofdofficieren, zes kapiteins en zes luite nants, die vöor het grootste deel bureau werk verrichten en hun paard afrijden. Deze luxueuse encadreering van de staven van een artilleriebrigade komt het rijk aan traktementen per jaar op pl.m. 70.000 gld. Van bezuiniging is hier geen sprake." Met ontstemming en weerzin hebben wij van deze opmerkingen kennis .genomen. Wij gaan niet uit den weg voor hen die het „geen man en geen cent" in hun vaandel voeren. Wij erkennen den plicht om ons vader land te verdedigen en onze zelfstandigheid te handhaven en we durven daarvoor zelfs in dezen tiid c f f e r 6 te vragen, persoon lijke en financieels offers. Maar dan moet daartegenover ook staan de zekerheid, dat voor de militaire uitgaven geen cent meer wordt uitgege- ven, dan beslist noodzakelijk is. Het land moet verdedigd. Maar niet minder noodzakelijk i6, dat aan de lanterfanterij en de lijntrekkerij en de verkwisting een eind wordt gemaakt. „Militaire-bezuiniging" is niet voldoen de om op do militaire uitgaven tot bezui niging te komen. STADSNIEUWS. Tentzending. Tot in alle hoeken was ook Donderdag avond de tent weer gevuld, met een zeer belangstellend publiek. De leider Ds. Couvee opende "het sa menzijn met gebed en het lezen van Je- saja 53, nadat eerst gezongen was Psalm 89:7 en 8. Een zangkoortje onder leiding van Mej. E g g i n k zong nu het bekende lied „Kalm op mijn Verlosser leunend, heb ik vreê, ja vreê." Vervolgens was het woord aan D s.~ Lindhout van Dordrecht, die er op wees hoe reeds onder het Oude-Testa- ment, Jesaja 53, de zegen van het N. T. doorbrak. En toch moest de profeet kla gen: Wie heeft onze prediking goloofd? Israël was wederspannig. 't Stierf van honger bij de volle voorraadschuren. In onzen tijd zien we vaak hetzolfde. Europa gaat onder in geestelijke armoede, omdat er niet is een kinderlijk aanvaarden, dat Jezus is gekomen om zondaren te redden, omdat er geen geloof is. Maar wat is nu 't geloof? 't Is niet oen bijzondere gave, in een bijzonderen tijd voor bijzondere menschen, maar een daad der ziel, of zooals Dr. Gunning, dio overal een lichtend spoor heeft nagelaten, het uit" drukte: 't Geloof is het ademen der ziel. Het geloof is de vaste band. tusachen Christus en den armen zondaar, het is de sleutel van 't geluk. Maar nu gaat heb velen als Bunyan, in de gevangenis. Hij twijfelde, worstelde, vocht met zichzelf, beukte de muren en had tenslotte de sleutel in den zak. 't Is zoo eenvoudig. Door de zonde moeten wij sterven, maar God heeft Zijn Zoon gezonden en nu hebben wij niets an dere te doen, dan in Hem te gelooven, en zondaar te worden voor God. Als wij komen tot het geloof, dan komt Jezus de Heiland, om ons te verlossen. Alle roem is uitgesloten 'k Roem in vriie gunst alleen. Nu werd gezongen het geloofslied van Ds. de Jonge en daarna door het zang koor: „Er is nog plaats tot ank'ren." Daarna trad als 6preker op D s. Bouwman die de menigte bepaalde bij het krachtige geloof dat bij Rachab open baar werd. Ook voor diepgezonken zondaren is er redding en zaligheid. Rachab was niet .godsdienstig opgevoed en zij was diep ge vallen en toch is zij opgenomen in den Hemel. Omdat zij geloofde. Zij ge loofde dat Jericho zou vallen en gaf in dat geloof alle® prijs. Zoo moeten wij ook doen. Wij moeten partij kiezen voor Je zus, een ieder op zijn eigen manier en in zijn eigen kring. Rachab dacht niet alleen aan zichzelf, maar zij vroeg ook het levensbehoud voor hare familie. Ook hierin is zij ons ten voer beeld. Wanneer iemand het aan kan zien dat zijne familieleden in ongeloof ten on dergaan en niet biddend worstelt om hun behoud, dan is zijn geloof niet echt, maar dood. Het geloof van Rachab werd rijk geze gend. Zoo zal het ook ons. gaan, indien wij ons aan Jezus overgeven, Wie tot Hem komt zal niet verloren gaan, maar het eeuwige leven hebben. Kom tot uw Heiland, toef langer niet Kom nu tot Hem, die redding u biedt, werd nu gezongen. Ds. Couvee 6prak nog een slot woord en daarna ging do heer v. d.. Horst in dankzegging voor. Met groote aandacht en onder zichtbare ontroering werd geluisterd. Een uitstapje. Ten besluite van de 'herdenking van bet 55-jarig bestaan der Christelijke Knapen- vereeniging „1 Kon. 18:12b." (onderafdee- ling van „Prediker") maakte deze ver- eeniging deze week een uitstapje naar Arnhem en omstreken. Woensdagmorgen te half zeven, kwa men de leden, een 50-tal in „Prediker" bij een. De Voorzitter, de beer L. Questroo Jr., opende de vergadering niet gebed en heette allen hartelijk welkom. Hij wees er den knapen op dat ook deze uitgaans dagen moeten dienon om in do natuur den Schepper te loeren zien. Nu ging het onder belangstelling van vele ouders en vrienden naar het station waar een extra-wagon gereed stond. De reis werd bekort door "t zingen van vaderlandsche en andere liederen, zoodat Utrecht bereikt werd voor men er aan dacht. Hier werd een boterham gegeten en daarna ging het weer verder. Gedurende het tweede gedeelte van de reis kwamen de jongens oogen te kort; met verwondering werd gestaard naar de hoogten en diepten, de bosechen en de hei de. Precies te half elf, werd Arnhem, het doel van den tocht bereikt. Nadat eerst een wandeling door de stad was gemaakt ging het per boot langs den Rijn naar het „Huis ter Aa". Van daaruit werd gewandeld over Ita- liaansche weg, tol Wolfhezen, Kasteel, Doorwerth, Italiaansche berg en weer te rug naar „Huis ter Aa" waar de boot al weer gereed lag om de wandelaars naar Arnhem te vervoeren. Na een kort oponthoud., dat gebruikt werd om ansichten enz. te verzenden, ging het weer verder naar 't park Sonsbeek met z'n Hertenkamp, vijvers, watervallen, grot, Belvédère, enz. Inmiddels begonnen de magen te jeu ken en begonnen de beenen van al 't klim men en dalen wat moe te worden, zoodat één groot gejuich opging, toen Hotel „de Waterberg van het Ned. Openluchtmu- seum"in 't zicht kwam. Hier 6t.onden, als gold het een officieele ontvangst de tafels keurig gedekt en "het behoeft geen betoog, dat het kostelijk middagmaal met de pudding zich uitste kend liet 6maken. Het bleek een uitstekende gedachte, dat niet een hotel in1 de stad was besproken. De jongens waren nu echt vrij. Ze behoef den zich in geen enkel opzicht Ln de plooi te houden, zoodat de avond veel vlugger om was dan menigeen verlangde. Te kwart voor 10 naar bed en slapen? O neen, nu begon het lieve leventje pas, zooals we dat kennen uit de kampen, zoo dat het niet ver van middernacht was, toen de slaap de overwinning behaalde. 's Morgens een stevig ontbijt en na de noodige hoera's voor den Heer Verpoort, pachter van het Hotel, wien zeker alle lof toekomt voor z'n goede zorgen, werd de reis weer aangevangen. Nu was Roozen- daal met z'n kettingbrug en bedriegertjes het doel; ook hier werd volop genoten. Vervolgens ging het naar Kluizenaars- berg, Emma-pyramide en Velp en per tram terug naar Arnhem. Nadat hier nog even was getoefd, was de tijd weer aangebroken om de terugreis met z'n noodige afwisselingen aan te van gen. Donderdagavond te kwart voor tien stoomde do trein met een blijde en wel voldane Knapenver. Leiden binnen. Onder vroolijk gezang en de noodige hoera's voor Voorzitter en overige bestuursleden en ge leiders werd naar „Prediker" gewandeld om daar hartelijk afscheid te nemen en God te danken voor het vele wat genoten was. Do Knapenver. mag met. groote vol doening terug zien op deze uitgaansdagen. Dat men had genoten, bleek wel uit' het feit dat er op de terugreis reeds waren die maar alvast voor het volgend jaar wilden beginnen te 6pnren. Op Donderdag 14 September a.s. zal de Classis Leiden dor Gorcf. Kerken in 'het Evangelisatiegebouw alhier vergade ren. Voor het cersle gedeelte van het. Notarieel examen is geslaagd de heer J. G. Hoorée alhier. BINNENLAND. Kortinklijk bedoek aan Groningen. Over het Koninklijk bezoek aan Gro ningen in het laatst van deze maand kan thans het volgende worden meegedeeld: Do Koningin, de Prins dor Nederlanden en Prinses Juliana zullen Zaterdag 26 Augustus, 's middags 5 u. 40 min., te Groningen aankomen. Zondag zal ELM. de godsdienstoefening in een van de Ned. Herv. kerken bijwonen; in den namiddag zal zij een bezoek brengen aan hét Groene Weeshuis en voorts een rijtoer onderne men. Maandagc chtend zal H. M., na een rijtoer door de stad te hebben gemaakt, een bezoek brengen aan het. stadhuis. 6 Middags zal Zij in de Martinikerk waar prof. Brugmans een rede houdt, aan- wedig zijn en daarna een bezoek brengen aan de landbouwtentoonstelling. Do Koningin-Moeder heeft het voorne men, op den gedenkdag van Gronigcn's ontzet eveneens te Groningen te. komen. Zij zal Maandagochtend aankomen en bij het. bezoek aan het raadhuis, de plechtig heid in de Martinikerk en het bezoek aan do landbouwtentoonstelling tegenwoordig zijn. De Koningin naar Kristiania? Draadloos wordt uit Kristiania aan de N. R. Cr t. gemeld: De bladen melden dat de Koningin der Nederlanden de volgende maand, na haar bezoek aan Kopenhagen, Kristiania zal Sp oorwg personeel. Naar de Haagsche correspondent van „de Tijd" uit goede bron verneemt, zijn de plannen tot loonsverlaging van spoor wegpersoneel voorloopig opgeschort, ten ten einde af te wachten do beslissing, of oen algemeeno loonsverlaging van het Rijkspersoneel door de omstandigheden noodzakelijk zal moeten worden. Tegen loonsverlaging. De Neutiale Bond van Spoorwegperso neel deelt mede, dat het bestuur bij het Comité voor neutraal georganiseerd Overheidspersoneel, waarbij ruim 33.000 ledon zijn aangesloten, het voorstel aan hangig gemaakt heeft om alle organisa ties van Rijks- en Spoorwegpersoneel van alle richtingen bijeen te roepen en een plan van samenwerking tegen loonsverla ging, zooals blijkbaar door do classifica- tiecommissie van Regeeringswege bedoeld wordt, voor te leggen. Verzocht werd dit voorstel op de verga- dering van genoemd Comité, die Zaterdag 12 dezer in Den Haag plaats vindt., in be: handeling to nemen, opdat zoo spoedig mogelijk uitvoering aan het voorstel kan gegeven worden. De staking in de Rijnsleepvaart. In de gisteren gehouden diverse leden vergaderingen van den Gentralen Bond is bij meerderheid van stemmen (468 tegen 231 en 11 blanco) besloten de staking op te heffen. Hierdoor wordt het be sluit van het hoofdbestuur geannuleerd* hetwelk reeds besprekingen met de Com missie van werkgevers was begonnen en de staking had opgeheven onder voor waarde, dat in do gisteren te houden le- den-vorgadering hiertoe eveneens zou worden besloten. Blijkens de cijfers van de afdeelings- vergadcring te Rotterdam, waar de meer derheid (met 165 tegen 134) zich voor op heffing uitsprak, moeten degenen, dio voor doorzetting der staking hebben ge stemd, vooral in Dordrecht en Ruhrort gezocht worden. In Rotterdam meende men dan ook te mogen rekenen op eene zij het niet overgroot® meerderheid voor het. voorstel van het hoofdbestuur. De Rijnsleepvaart-staking, welke na de besprekingen van Woensdagmiddag als geëindigd viel te beschouwen, zal dus thans worden voortgezet tegen de leiding en do verwachting van het hoofdbestuur van don Centralen Bond in. Een bezuinigingscommissie uit de burgerij. Bij Kon. besluit is geschorst het besluib van den Raad. van Oudewater, strekkende tot erkenning van een bezuinigingsoommis sin uit de ingezetenen dier gemeente als commissie, met welke de raad en het Col lege van B. en W. ter zake van maatrege len, waarmede de geldelijke toestand der gemeente geacht kan worden betrokken te zijn, zullen samenwerken. In de over weging, dat het wensohelijk is om han gende het onderzoek naar de vraag, of dat besluit in strijd is met de wet of met het algemeen belang het in werking tre den daarvan te voorkomA, is de duur der schorsing bepaald tot 1 December 1922. EEN AFZONDERLIJK MINISTERIE VAN LANDBOUW? De Rotter ammer acht een afzon derlijk Ministerie van Landbouw niet ge wenscht en schrijft: „Vroeger werd met de afdoeiing Land bouw loelijlc gesold en kon men blijkbaar geen geschikt tehuis voor haar vinden. Van 1898 tot 1901 was landbouw inge lijfd bij het. departement van Binnenland.- sch® Zaken; daarna werd bet overge bracht bij Waterstaat. In September 1905 werd eindelijk een ministerie vun Landbouw, N ij ver heid en Handel geschapen, waarvan Mr. Veegens de eerste dignitaris wa6. Thans wil men verdere 6pec.ialiseering en voor Landbouw alleen een departe ment inrichten. Wij voegen onze stem bij hen, die te gen dit plan bezwaren ontwikkelden. Dorgelijke splitsing, die wederom ver schillende aparte diensten in het leven moet roepen, zal belangrijke uitgaven met zich brengen. Ook schuilt waarheid in het argument door het „Nederlandsch Landbouwweek blad" aldue ontwikkeld: „Landbouw en Handel hebben elkan der noodig en do derde in dit nauw ver band is de Nijverheid. De Landbouw is de voortbrenger van producten, die door mid del van handel verspreid worden over de gebieden van afzet of die als grondstof dienen om te worden verwerkt in de fa brieken van nijverheid, om dan in den vorm van verwerkte producten te worden verkocht. Daarenboven leiden en dwingen de omstandigheden den landbouwer er toe niet alleen landbouwer, maar ook han delaar en industrieel te zijn. Daarom dient de zorg voor de drie hoofdbronnen van onze volkswelvaart: landbouw, nijverheid en handel in één hand te worden gelegd. Bovendien zal er dan geen sprake zijn van bevcordeeling van den eenen tak van volksvlijt boven den anderen en deze zullen zich naast el kander harmonisch kunnen ontwikkelen." Landbouw moet met Handel en Nijver heid blijven een drievoudig snoer, dat niet verbroken mag worden." FEUILLETON. De Germaansche gevangene Een verhaal uit de eerste eeuw onzer jaartelling. 1 Sprak vanzelf. Socrates en Plato hadden 't, als 't ware, voorzegd. De Joden, geloovende dat hun Rechtvaardige onrechtvaardig l as, hadden kunnen aanzien dat hij ge- li jnden, gepijnigd, gekruisigd werd. En daarom luisterde hij nu naar de weerden van dien Eenige, dio hem meegedeeld wer den, zonder te pogen aan te toonen dat ze waardeloos waren of dat een ander reeds 't zelfde gezegd had. Onias gevoelde bij 't hooren van 't nieuws droefheid, maar nog meer gemak. Eindelijk hadden Sanhedrin en Romeinen en dus ook de Voorzienigheid een einde gemaakt aan zijn lastigen twijfel. Hij erkende dat hij zulk een einde niet voorzien had. Maar dat was nu het gemak «r van dat men schriftgeleerden had om uit te leggen, en landvoogden om uit te voeren. De verantwoordelijkheid viel op hen. Hij was blij dat hij toen niet in Je ruzalem, of ook maar in Galilea geweest was. Veel van zijn (tekenen en wonderen waren overbluffend. Zijn onderwijs, (uit genomen zijn heftig uitvaren tegen Pari zeen en Schriftgeleerden) was den ouden profeten waardig. En, Onias 'meest toe stemmen, menige aloude profetie had merkwaardig in hem vervuld geschenen. Dat was, tusschen twee haakjes, opnieuw een bewijs hoe gevaarlijk het is als onge leenden de profeten verklaren. De Schrift geleerden en Farizeën hadden ongetwij feld, zoo ale men van hen -verwachten ken, 't heele ding van 't begin af doorzien. En de Romeinen hadden er wel wat ruw een eind aan gemaakt, 't Verwonderde hem wel dat het Sanhedrin den landvoogd zoover had. laten gaan. Ze hadden niet moeten toestaan dat een vrijgeboren Jood den Romernschen slavendood onderging. Maar daar kon de overheid beter over oordeelen dan hij. Zij zagen misschien dat het heele volk gevaar liep verleid te worden. Natuurlijk had het Sanhedrin goed gehandeld. Was de zaak uit God ge weest, dan was ze zeker niet zoo geëin digd. Mislukking is 't beste middel tegen misleiding. En misschien was de mislei ding zoo algemeen geweest, dat er een straf moest volgen, die ieder kon begrij pen. Toch moest hij erkennen dankbaar to zijn dat hij zijn plaats in Antiochië en niet te Jeruzalem had. Hij was toch blij dat hij niet mee had behoeven te beslis sen. Esther en Siward waren 't meest neer gedrukt. In Siward was alle yertrouwos op God en menschen uitgedoofd. In Esther was de hoop voor Israël gestorven. Indien hij al de Messias niet ware, toch was zij overtuigd, dat hij, die zoo te Jeruzalem geleden had, een was die God en men schen had liefgehad meer dan iemand vroe ger. Voor de Romeinen had men geen andere beschuldiging tegen hem kunnen aanvoe ren dan dat hij zich koning dor Joden ge noemd had. Voor het Sanhedrin kon hem niets verweten worden dan dat hij gezegd had Gods Zoon te zijn. Was dat geen vam beide waar, toch wa ren zijn wondoren werkelijkheid; die jar ren van geduldige voorziening in ieders behoeften en van heilig onderricht kon niemand ontkennen. Geen koning van Is raël kon ooit meer macht, wijsheid en vaderlandsliefde getoond hebben. Indien al wat haar werd verhaald waar was, kon geen menschenkind meer op God gelijken dan hij „lankmoedig, gaarne vergevende, zonde verzoenende maar den schuldigen geenszins onschuldig 'houdende." En indien do beide getuigenissen waar op hij voroordeeld was, waarheid bevat ten, wat zou dan het lot van Israël wor den? Geheel haar vrouwelijk hart en Jood- sche vaderlandsliefde werden door dat denkbeeld geschokt. Ze zat urenlang van vree» te zuchten en te weenen, Niemand onder al de duizenden, die hij gered en ge zegend had, was hem te hulp gekomen! Dan woder werd het modelijden ver drongen door een vree&elijk vermoeden. Van ouds had haar volk do profeten verworpen: Mozes voortdurend tegenge staan; Jeremia gekerkerd; rondom het gouden kalf gedanst toon de wet^nog door door Gods eigen vinger op Sinaïs top ge schreven werd; op de hoogte van den Olijfberg de lage en wreedo afgoden ge diend in 't «gezicht van. den tempel waar de Schechnah woonde en nog kort geleden vuur van den hemel de offers verteerd had. Wat zou het zijn, indien zij, die God altijd tegengestaan hadden, nu ten laalste den Beste en Hoogste verworpen hadden en, met de verlossing en den Verlosser voor oogen, voor goed zich gebogen had den onder-het dubbele juk van eigen zon de en Romeinsche overheersching. Dag en nacht vervolgde haar het schrikbeeld van die groote misdaad, alsof haar eigen handen mot bloed bevlekt wa ren. Uiterlijk toonde ze geen rouw. Wat hielpen haar zak en ascb? Had Israël zijn Verlosser aan den spot en moordlust der Romeinen overgegeven, wat bleef dan over anders dan vreeselijke wraak? Een Iweode Roodo Zee, zonder vuurkolom, zonder Goddelijke hand om 't pad te banen! Een andere Sinai. zonder Mozos om in de bres te staan en den blik sem op zijn schild op te vangen! Maar van Cloelia Diodora week de vre de niet, die op do terugreis over haar ge komen was. Zij was aan de zijde, niet der Joden en Romeinen, maar van den lijder, van den doode. De wereld had haar edelste gedood; Is raël zijn koning verworpen. Was dat zoo vreemd? zoo onbegrijpelijk? Zooveel als do arme, blinde, zichtbare wereld had verloren, zooveel had do Hades do onzichtbare, gewonnen. Daarheen waa al die wijsheid, macht en goedheid ge gaan. Zijn a 1 s hij was, kon in haar lieve zus ter niet kwaad zijn. Zijn waar hij was moest onuitsprekelijk heerlijk wezen. Zn was tevreden nu haar zustor de stom hoo ren en 't gelaat zien kon, dat zij gaania gehoord en gezien had om daarna te ster ven. Eens zou ook zij 6terven en tot hom gaan. Onderwijl kon zij geduldig wach ten, want nu ware.i wachten en duisternis haar deel en niet dat haver zuster. Kort wachten, eindeloos verzadigd wop- den! Dat was draaglijk. Ze kon zelfs nu en ecuwig iovrodvn wachten, indien ze zoo zek-T mocht zijn van Gods goedheid als deze kruisoling was geweest. jx j (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1