ÉuweleteiisCourant Tweede Blad. Woensdag 9 Aug. 1922. Op de Raadstribune. De Gemeenteraad zette spoed achter de zaak Maandagmiddag. 't Was ongeveer kwart- over drie de vergadering was om twee uur begonnen toen reed«s 33 punten van do agenda waren behandeld en nog slechts cén punt te behandelen viel. Maar dat ééno punt vroeg dan ook nog al wat tijd.. Het betrof een voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van geldep. voor het in het leven roepen van een werkver schaffing van werklooze sigarenmakers. Gelijk bekend heeft de N. V. Vereenig- de Hollandsche sigarenfabrieken oen op dracht van de Spaanscho Rogeering gekro- gen tot de levering van groote hoeveelhe den sigaren. De prijs die daarvoor bedon gen wérd was laag, maar de Vennoot schap kon toch de order aoceptoeren, om dat de Regeering met haar een regeling trof om de sigaren, met. steun van de Overheid bij wijze van werkverschaffing te maken. Het loou dat hiervoor betaald wordt, is inderdaad niet hoog, n.l. voor sonoritas (kleine sigaren) met toeslag f 6.50 por duizend en voor sigaren eveneens mot toeslag f 12 per duizend, terwijl boven dien nog oen kleine kindertoeslag wordt verleend zoolang het loon niet stijgt bo ven do f23. Een der voorwaarden is nog, dat do arbeidsduur zal bedragen 10 uur per dag on 55 uur per week. Geen schitterende regeling, maar een regeling, die toch voor de arbeiders in elk opzicht is te prefereeren boven werk verschaffing, waarbij allicht workzaam- heden moeten worden verricht, die ze niet gewoon zijn, terwijl daardoor hunne vaardigheid in het maken van sigaren af neemt, en ook boven een steunregeling, hoe dan ook, die toch niet anders dan in de allervoornaamste behoeften kan voor zien. Men zou dan ook mogen verwachten, dat de Raad deze regeling, waarmee de leiders van de betrokken vakorganisaties zich hadden vereenigd, met beide handen zou aangrijpen. Wie zoo dacht, had echter bui ton den waard, in casu, buiten de socialistische en communistische leden gerekend. De heer v. Stralen begon met zijne ver ontwaardiging te luchten over dit voor stel, vooral omdat het loon veel te laag werd geacht. Hij verklaarde dan ook op heftigen toon, namens de werklieden, dat zij op een werkverschaffing als deze geen prijs stellen. De heer v. Stralen wond zich op en de heer Dubljeldeman wond zich nog veel meer op. Wie niet beter wist, zou denken dat zij voor de tribune spraken. Daarom was hot wel een bittere tegen valler voor hen, toen de heer Knuttel, in- plaat6 van hen oen 10 te geven voor revo lutionair gedrag, kwam verklaren, dat de heer v. Stralen in zijn critiek veel te ge matigd was geweest. Hij had van het lage loon gesproken, maar, aldus de communistische doktor, dat is hier niet het voornaamste. De hoofd zaak is, dat de acht-urendag vermoord wordt, dat, het werk den vorm heeft van dwangarbeid en dat hier eigenlijk om dat, de loonen veel lager zijn dan volgens het contract een poging gedaan wordt tot. schandelijke onderkruipenj. En van dat, alles had de heer Van Stra len niet gerept. Geen wonder, dat. deze ziin leven trachtte te beteren. Tegenover den heer Knuttel maakte hij zijne verontschuldi gingen, dat hij niet .krasser was opgetre den, en toen bij do replieken ging het dan ook: van dik hout zaagt men planken. Eerst kregen de hoeren Heemskerk en Eikerbout er van langs, omdat zij dit halve ei evenals de organisatiebcsturon prefereerden boven een leego dop, en toen werden do arbeiders opgezet, om te zeg gen: Stik met je regeling. Den arbeiders die dit werk zouden weigeren, gaf hij al bij voorbaat volkomen gelijk. Do heer Knuttel had in denzelfdcn geest gesproken, maar de heer Wilmer werkte volkomen terecht op, dat. de hoeren hier gemakkelijk kunnen praten over hot wei geren van een meerdere inkomst van 5 i 6 gulden per week, maar dat de werk- Üoozo arbeiders daarvoor geen brood kun- FEUILLETON. De Germaansche gevangene Een verhaal uit de eerete eeuw onzer jaartelling. 76). Naarmate ze verder reisden langs do zandige oevers, de vieschersdorpjes, do rotsige ber-gpaden, de grasrijke valleien, de bloeiende korenvolden, vernamen ze A-oorden van hom en belichten omtrent zijn wonderen, die bij ieder hunner de ooop voedden. Siward hoorde van den koning, die Aooit ontkend had dat hij koning was en coch niet als zoodanig uitgeroepen wilde wórden. Men vroog zich af of hij, dio do duivelen uitgeworpen en de stormen ge stild had. niet nu in Jeruzalem, op 't aan staande feest, toelaten zou dat men hem erkende in zijn waardigheid, om eerbiedig gehuldigd en gekroond te worden als ko ning der Joden, die de kokende zee der volken beheerschte om eeuwig te regoe- ren. Hij hoorde brokstukken van uitspra ken. die gierigaards en huichelaars gee- eeldcn, armen zegenden, en gevangenen vrijheid toezegden. De Germaansche moeder vernam van kleine kinderen, die de Zoon des menschen •an 't hart gedrukt, zegenoad de handen ncn koopea. En zoo is het ook. Door de hoeren. Heemskerk, Eikerbout on Wilbrink werd dan ook uiteengezet, dat dezo werkverschaffing moreel en fi nancieel in elk geval beter is, dan een ondersteuning zonder meer. Do heer Heemskerk wees er nog op, dat in andere plaatsen gebleken is, dat de loonen hoo- ger zijn, dan in hot voorstel als gemid delde was genomen on. de hoer Eikerbout herinnerde evenals de Wethouder aan het feit, dab de werknemersorganisaties deze regeling toch goedkeurden. Tegenover de verontwaardiging van Dr. Knuttel over de vermoording van don acht-uronda,g, herinnerde do heer Eikerbout aan het feit, dat in tal van andere vakken, toch ook langer gewerkt wordt. De felle oppositie van de öoc. Demo craten was te merkwaardiger, daar, zoo als de heer v. Stralen meedeelde, dezo regeling eigenlijk wel achterwege kon blijven, daar de werkloosheid geregeld afneemt. Als dat waar is, dan is er ze- kor ook geon reden om zich zoo op te winden. Hot eind van het liodjo was, dat het voorstel van B. en W, met 16 tegen 10 stemmen word aangenomen. Behalve de Socialisten on de Communisten liet ook de hoer Sytsnia zijn tegon hooren. Waar- om? Do overige punten passeerden vrijwel zonder discussie den hainor. Alleen het voorstel om toeslemming te geven tot het bouwen van oen tijdelij ke houten woonkeet aan de Jan van Hout kade, lokte eonigo bespreking uit, die ech ter naar de Voorz. duidelijk maakte, geen zin had. De Raad heeft alleen to beslis sen of het gebouwtje van hout mag zijn? over de geschiktheid tot bewoning be slissen andere organen. Het verzoek van het Loidsch Drank- weorcomité tot invoering van een tapver- bod van sterken drank van 's Zaterdags middags 12 uur, tot des Zondags op het sluitingsuur en op den 3en October, werd nu aangenomen, met. 14 togen 12 stemmen. Opzichzelf is deze uitspraak al van be- tookenis. Maar zij wordt hot temeer in dien het B. en W. gelukt oen verordening te ontwerpen waarop de goedkeuring van de Kroon kan worden verkregen. De rondvraag bracht weer een voor de Gemeentekas onaangename verrassing. Wethouder Mulder deed n.l. eenigo mede- deelingen oyer het badhuis van de „Een dracht" waaruit bleek, dat de gemeente lijke bijdrage van f 4020, over 1922 mee meer dan GO pet., verhoogd zal moeten worden. Inzake woningbouw, zullen gelukkig spoedig voorstellen inzake woningbouw zijn te verwachten. De korte zitting werd bekroond door eon vergadering met gesloten deuren. „Men" wist te vertellen dat dit in ver band stond met vragen door den hoor Sytsma gelanceerd inzake do navorde- rrngsheïaeting 19191920. Onwaarschijnlijk is dit niet. De vooraf aangekondigde interpellatie word althans in de openbare vergadering niet gehou den. KERK EN SCHOOL NED. HËRV. KERK. Aangekomen, Naar Loostkiinon (locz.) A. D. Meetor te Yrwzenvoen. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Woudeend: E. Fï. Woldring, cand. to Groningen. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. To Zaamelag: 0. S. v. d. Yon, cand. to 's-Gravenkago; te AaltenJ. Roeaink te Harlingen. Emeritaat. D s. W. B o a c li, pred. dor Goref. Kork to A Imkert, is, naar men ons meldt, voornemens in liet najaar emeritaat aan to vragen. Ds. B. werd geboren IS November 1859 en diende do Gerof. Kerken van Zuidwolde, Andijk, Vrijhoeven c.a. en van at 1897 zijn tegenwoordigo Gemeente, Ineensmelting? Men meldt dat Dinsdag te Giessendam voer de Gereformeerde Gemeente in don dienst den Woord3 »on voorgaan Ds. J. D. Barth, prod, bij de Christelijk Goreformoerdo Kerk te Werken-* dam. Do voroemging van de C-hr. Goref. Kerk en do Geref. Gomoenten in den lando i« nog goen feit, maar toch in voorbereiding. Te Giessend-am blijkt men de a.s. vereeniging door bovengonoein- den kerkdienst, te willen bevordoren cn metter daad voor te bereiden. Een Geref. Kork minder. Te Lippenhuizon zal wellicht do plaalsolijko Geref. Kerk als zoodanig niet lang moer voort bestaan. De Korkeraad zelf stoifc aan de classis opgelegd .en vriendelijk toegesproken had; van bezwijkende scharen dio gevoed, blinden die ziendo, dooven die hoorend, misvormden die opgericht waven. De treurende Diodora ving echo's op van woorden, waardoor zwaarder banden verbroken, scherper honger gostild, onge- nccslijker kwalen geheeld waren; machti ger wonderen, heerlijker daden, overvloe diger zegeningen, die de doodon opge wekt, en moer nog, gebroken harten ge heeld hadden. En zoo, met steeds luider kloppende harten, spoedden zij zich voort over de vruchtbare heuvelen van Galilea, naar de stad waar thans die etom 6prak en dio handen werkten; naar Jeruzalem. Ze zou den gelukkig zijn, indien zo daar eenigo van zijn machtwoorden opvangen, eenigo kruimkens van zijn zegeningen genieten, een onkelen blik van dat door allo zonde iheenziendo oog aanschouwen, den zoom van zijn gewaad aanraken mochten. En zou zijne uren gekomen zijn, on hij door do Hosannahs van zijn volk als koning gehuldigd worden, o, mochten ze dan slechts meejubelen om voortaan als hout hakkers en waterdragers in het rijk te dienon van bom, die den last van de schou ders dor gebogen en afwentelde om de ge vangenen in vrijheid te doen gaan! Eindelijk, op den 1 ante ten heuvel voor den top van don Olijfberg, ontmoetten ze Hoeren Veen roer Kot mslifuuC ran genoemde Ker£ op te beffen, de leden bij de naastgelegen Zus terkerken in te doelen cn een lokaal voor Evaugo- lisalie te plaatsen in lw>t oosten van Lippenhui zen of in het westen vaa Ilemrik, Ontstellend. In oon dor Kerkboden klaagt oen Gore?, pre dikant over do lectuur van onze menschen". Hij weet aokcr, zoo schrijft hij, „dat in vast wol honderd vijftig van do ongeveer tweehonderd- vijftig gezinnen dio ónze Gemeente telt, er achior nooit een good Goreforraeord boek wordt ge kocht. Dat in ovonzoovole gezinnen nooit oen book van oen Gereformeerd schrijver wordt gele* zen. Is dat niet diep treurig? „Mon hoeft, gold voor do pronk, voor uitgaan, maar niet voor goeeïo boeken. „Ea in slechte zeventig van do lK»aderdvijftig gezinnen leest meu een Christelijk dag- of wöok- blad „En sommigen verdedigen dit nog mot het vrome argument, dat ze aan Gods Woord genoeg liebbea. Ja, maar ondortusschen lezen ze wel bet plaatselijk liberale dagblad. Doze feiten zijn historisch. Is zulk doen niet bij God veracht? Moot het over ons,, wanneer we zulko pra/Yijkon voeden, niet klinken: „lk zal U uit Mijn mond spuwen"? „Daar moet verandering komen,'5 Niet alleen- dat, or voel to weinig gelezen wordt, maar wat loost men dan nog? Do predi kant schrijft daaromtrent verder: „Onlangs had ik een dertiental jonge menschen bij elkaar, van twintig jaar en wider. Geen van hen had oen boek van Kuvper of Bavinck ooit ge- lozen. „Toen ging hij op onderzoek bij oudoren'. Van de dortig ouderen die ik vroeg, had er één wel eens oon boekvan Kuypor gclozen. Van Bavinck had nooit iemand eon book doorgelezen.'1 „Wat men dan wol las? Allen, op twee na, het plaatselijk liboraal dagblad. Voorts hadden ze op vier eigen kerkelijke bladen in totaal zes abonnementen. Is dat niet ontstellend? Socialistisrho Onderwijzers cn Oranjo. Te Cape 11e aan don IJssol stond, nis in tal van andore gomoenten, tot nog too do Koniuginncdag op de leerplans dor Scholen aan gegeven als vacantiedag, wannéér er feestelijkhe den in do gemeente op dien dag werden gehouden. Gowoonlijk werd do vorjaardag dor Koningin dan op School gevierd', terwijl ook daarbuiten wol een o! andere feestelijkheid plaats had. De yoor een deel socialistische onderwijzers, onder leiding van den propagandist Rootxnan, lid der Prov. Staten en zelf onderwijzer aan een dier Openbare Scho len bo Capclle woigerden dan op Sclvool to komen, ondor voorgeven dat er dien dag vacantia was. Dat leidde tot moeilijkheden, wolko hot Gemeens tebestuur thans hoort ondervangen door den Ko ninginnedag als vacantiedag van het leerplan te schrappen en aan do hoofden der Scholen to vors gunnen op dien dag oen Schoolfeest te organiseo- ren. Do onderwijzers, die bezwaar hebben osn daaraan medo to werken, kunnen dan verlof aan vragen en bok omen. Lof voor de „Vrije.44 Dr. H. T. de Graaf schrijft in hot moderne weekblad „De Hervorming" over do jongste Vrije Universiteitsdag" te Leeuwarden, waar do hoer Colijn verandering yan den tegenwoordigen opzet der V. U. bepleitte, wilde deze in do toe komst uitgroeien en holboofd boven water hou den. „Wij hebben ons" schrijft Dr. de Graaf verblijd over doze opmerkingen. Nict omdat wij dio Vrije gaarne zagen verdwijnen, in tegendeel. Zij verwerkelijkt voorshands zij het ietwat verwrongen een beginsel, dat in de mo? nopolisclie Staatehoogcseholen veel weinig tot zijn recht komt: het beginsol der werkelijke Universiteit.'5 „Nathan der Weise" op den index. Men weet, dat Minister Do Visser van hot programma dor Amersfoortee.be Hoogere Bur- geeohool twee lx»eken geschrapt heeft, die sinds tientallen van jaren op al dergelijke inrichtingen gobroikt worden, n.l. Goethe's „Faust" en Lea^ sing's „Nathan dor "Weise" (Nathan de Wijze.) Hierover in Mei door oon Kamerlid geïnterpel leerd, heeft do Minister gezegd dat hij Goethe's „Faust" voor jongelieden ongeschikte lectuur vond; cn wat Nathan der Weise" betreft, hier in werden voor positieve Christenen on speciaal voor 'Roomseh-Kalholiekcn. onaangename dingen gezegd, zoodat dezo lectuur op 6ommige neutraio Scholen niet best geduld kon worden. De Vrijzinnigen waron daar natuurlijk niet boot over te spreken. Een vrijzinnig predikant hield zelfs een preek tegen dat vorbod van don Minister. Hij hoopte, dat de meusclien uit protest doze „verboden boeken" nog des te moor zouden gaan lezen. Treffend vinden we hot zegt de Rotter- d a in m o r, van een onverdacht vrijzin nig man een ander oordeel te hooren. 't Is De. H. Bakels, dio zijn opinio gcoft. Een vrijzin- iiige in 't kwadraat. Hj zegt. dat allo vrijzin* nigen, die hij over hot ministerieel vorbod' 6prak, boos waren ovor do houding van Dr. de Vissor. Maar hijzelf, Ds. Bakels, niet. Hij verwondert een klein gezelschap ternoor geslagen Gali- leërs. Daar hoorden ze <la,t hij, van wien men hoopte dat hij Israël verlossen zou, door 't Sanhedrin gegrepen, door de Ro meinen veroordeeld, tusschen twee beken de moordenaars aan 't schandelijk kruis genageld, na oon marteling van zes uren, gost.orven was. Zonder verzet, zonder klacht, ongewro ken was hij gestorven en begraven! XXXI. Langzaam koerdo het drietal naar An- tiochiö terug. Do schoonheid dor lente was nog oven friech -op de groene heuvelen en do bloeiende korenvelden, de boomgaarden en hoven aan do lachende oevers van 't meer. De kleine golven rimpelden den zon digen oever; de zeilen van de visschere- booten glinsterden op 't blauwe water; de kleine vloten kwamen in de rotsige kre ken terug bol aden met viech, verwelkomd door de moeders, vrouwen om kinderen der schepelingen. De zaaier strooide zijn zaad in de voren, gevolgd door de vogelen ge reed om 't weg te pikken; de herder weidde zijn kudde langs de hellingen, de •blanke schapen om hem heen, do zwarte geiten in do struiken verspreid. De tim merman in de dorpsstraat hanteerde zijn gereedschap; de vrouwen jnaaliieaj, het zich" ovor dia boosheid en schrijft in de moderne „We6tfriescli0 Kerkbode" daaromtrent natter. Ovor den „Faust" wil hij maar niet lang spro ken. Daar komt oen koppolarij-schuc in voor. En nog het eon en andor. Ovor „Natham der Weise" geeft hij dan zijn herinneringen uit den gymnasiasten-tijd, toen „onder de hoede van onzen Duitschen teerewr, natuurlijk een liberaal", genoemd boek van Les sing behandeld werd. „Zoo werden ook onze jeugdige zielen", aldus schrijft Ds. Bakels, „ge drenkt met de leer van dien fameuzen „ringen- parabel", dio overigens iete leert waarin allo vrijzinnwigcü juichen, nl. dat 't or niet toe doet welke geloofsleer je hebt, als je maar braaf bont. En daarom slikken al dio intelleclueelon deze on-intellectueelo gelijkenis glad naar biunun. „Maar al kan ik me er wel tot op zokere hoogte mee verocnigen dat het er niet zoo ver schrikkelijk veel toe doet welke geloofsleer je aanhangt als je maar braaf bontik ben het daar toch eigenlijk niet mee eens, en daar enboven: oen Roomsche en een orthodoi-Protes- tantsche kan en mag het daar niet mee eens zijn. „In „Nathan der Weise" gaat 't er over wie gelijk liceffc: de Jood de Mohammedaan of de Christen. Lessing leert: 't doet er niot toe wat je bent. „Dit ie puur vrijzinnige propaganda. „Natlian dor Weiso". is een propagandaboekje voor do libe rale indeeön omtrent geloofsleer. „Als ik dit bedenk, dan venvonder ik mij over der vrijzinigen verontwaardiging over Do Vis- sor's beslissing. „Wij als vrijzinnigen moeten er in kunnen ko men dat het voor Roomschen, orthodoxe Joden en orthodoxe Protestanten (wior kinderen ook op Gymnasium cn Hoogorburgerschool voiiig mooten kunnen gaan) bosliet stuitend is te bemerken dat hun dierbaarst bezat (hun kinderen) met iete wordt gedrenkt, dat ze niot anders dan ab gees telijk vergif kunnen beschouwen. „Dait wo „niots bij-zonder" in geschriften als „Nathan der Weiso" opmerken, dat vindt ik on geoorloofd naïef". Aan het slot van zijn schrijven zegt Ds. Ba kels nog oen-s, dat men uit zijn artikel niet op* maken moot dat hijzelf als vrijzinnigo tegen „Na than"- bezwaar hooft. Dit behoeft Ds. Bakols niet to verzekeren,. Iemand die in het religieuso zoo hyper-vrijzinnig is ab hij en die een sata nisch Wok ab Spaanscho Pepertjes" durft schrijven, kan tegon den vrijzinnigen „Natttaa der Weiso" goen bezwaar hebben. Maar deson danks kan dankbaar akte genomen worden van zijn objecliovo Uitspraak ten opzichte van het vorbod van den Minister van Onderwijs. Er zijn weinig vrijzinnigen die zoo eerlijk er voor uitkomen, dat wat louter propaganda voor liberale ideeën is, niot thuishoort op oen „neu trale" Ondor wij6inrichting. Gewoonlijk b 't anders. Van lertuur of onder* wijs in liberalen geest willen de Vrijzinnigen ons gewoonlijk wijs maken, dat bet „neutraal" b. Ds. Bakeb erkent daarentegen, dat do vrijzin* nige lectuur van „Nathan der Weise" voor ortho- doxgeloovigen .Muitend" is en door bon niot an ders dan als „geestelijk vergif" kan beschouwd worden. Uit het Sociale leven. Dc arbeid in do Vc cos treken. Da Minister van Arbeid heeft aan hoof den of bestuurders van veenderijen in alle gemeenten rijkevergunningen verleend, dat arbeiders van 16 jaar of ouder werk zaam in veenderijen, gedurende heb tijd vak van 7 Augustus tot en met 16 Septem ber 1922, tien uren per dag en 55 uren per week arbeid verrichten. Dc Malaise. Op de scheepswerf te Lobith werden thans gedurende een paar woken zeer vele arbeiders ontslagen. De werf ,,De Stoop' le Pannerden, is ten gevolge der hoer- scheudo malaise stop gezet. De staking in het R ijnslwep va&rtbedrijf De Duitscho politie hoeft maatregelen getroffen om herhaling van ordeversto ringen van Hollandsehe stakers, zooals die zich onlangs bij Emmerik hebben voor gedaan, to voorkomen. Dezo maatregelen hebben oen oploviirg der Rijn-scheepvaart veroorzaakt. Uit Ruhrort zijn reeds verschillende Hollandscho schepen met Duitsche beman ning naar Holland vertrokken. De Hol landsehe recdcrs trachten voor een aan tal andere schepen in de Duitscho Rijn havens Duitsch personoel te werven. Werkloosheid fce> Haarlem. B. en W. stellen voor ter bestrijding van do werkloosheid f 96.500 beschikbaar ta stellen voor het ophoogen van terreinen aan de Zomorvaart, f 17.100 voor ophoo- ging van terreinen aan do Pijlelaan, en f 14.000 voor de demping van het Oost- Indisch vaartje. Chr. Politieambtenaren. De alge meen c vergadering van den moei of vermengden hot nu het Paasch- foosl. voorbij was weer met zuurdeeg. Alles ging als altijd in de lonte. Dc levendo gelijkenissen waren alom te zien; gelijk in do vorige drie jaren, toon eon zo aanscho-uwde, dio zijn hoorders leerde ze la begrijpen en to verstaan niot als miotigo aard&che, zinledige schilderijtjes., maar als hieroglyphen, die heilige spraak verborgen, onvergetelijk yoor wie ze eens gelezen had. Maar voor sommige harten in die 6choo- mo natuur hadden de lijdingen uit Jeru zalem deze wereld alle beteekenis doen verliezen. Man kon de zieken aan de deur der hut in de lentelucht neerleggen, maar daar kwam goen hand om lten te genezen. De wooklago kon door de straten klinken, maar ze word niet meer gestuit en in vreugdezang veranderd door -de herleving van den gostorvene. De storm kon woest opzwocpen on do zinkoiido scheepjes ver slinden, doch er ging geen stem meer ever de golven: ,,Ik ben het, vreest niet!" dc bevendo horten zoowel als de kokende ba- Tcn stillend. Dat was alle6 voorgoed roor- bij! Maar wat moest het land geworden zijn voor hen. dio hom liefgehad hackten; die geleerd hadden iets io verstaan niet al leen van 't. geen hij 6prak, maar ook van *i geen hij wae; die hem genoeg liefhad- Bond van Chr, PoKfcie-ambtonaren in Ne derland, zal werden gehouden te AtJihera, op 19 en 20 September a.3. Aan de orde zal daar komen al of niet aansluiting bij het Chr. Nat Vakverbond. Verlenging arbeidstijd rijkspersoneel. De Hes.bode meldt, dat de minister van arbeid aan de commissie de Wilde op dracht hoeft gegeven, het. arbeidsregte* ment van het rijkspersoneel in overeen stemming te brengen met de gewijzigd* Arbeidswet, zoodat ook voor het rijksper soneel do 8,'ï-urige arbeidsdag wordt, in gevoerd, met vrijen Zaterdagmiddag. EEN MINISTERIE VAN LANDSOUW? In de Telegraaf wordt het pleit go* voerd voor een afzonderlijk Ministerie va? Landbouw op de volgende gronden: Elke beschaafde Staat heeft eon afzon derlijk Ministerie van Landbouw, omdat deze tak van dienst zoo veelomvattend ia. Hij is veel ingewikkelder en moeilijke? dan welke andere tak van dienst en juist daarom heeft de bekwaamste persoon or de handen meer dan vol aan. Het is fictie zelfs maar te verwachten, dat hij daaren boven nog genoeg in zijn mars zou hebben voor de waarneming van Handel en Nijverhèid. Men kan zich er ook niet op beroepen, dat de Nederlandsche Landbouw minder belangrijk zou zijn dan die van andere landen. Integendeel is hij belang rijker, omdat de welvaart er van bijna geheel afhankelijk is van den uitvoer zijner voortbrengselen, in tegenstelling met bijv. Frankrijk, Duitschland, België cn Engeland. Denemarken verkeert in bijna dezelfde omstandigheid als wij, en heeft ook zijn Landbouw-Ministerie, omdat men overtuigd is van de onmisbaarheid cr van voor een degelijke vertegenwoor diging via het parlement tegenover het gansclie volk. Onze Minister van Landbouw heeft een veel te zware taak en het is zeer natuur lijk dat iemand, die haar aanvaardt, zich blootstelt aan de verdenking, dat hij zich zeiven overschat, of de beteekenis van regeeren onderschat. Hij kan over alle problemen, die zich voordoen, onmogelijk met kennis en daardoor gezaghebbend, oordeelen. Het toezicht en dc controle op het departement wordt bovendien veel beter en eenvoudiger als het gescheiden is. Voor elk, die de zaken objectief bekijken wil, is het duidelijk, dat een af? fiderlijk Ministerie niets meer behoeft tv kosten, tenzij het een wet van Meden en Perzen is, dat voor elk Ministerie per sé afzon derlijke dure gebouwen noodig zijn, cn het getal ambtenaren zou moeten worden verhoogd, hetgeen volstrekt onnoodig is. Het salaris van een Minister meer, doet het hem niet, en dit ia dan nuttig genoeg besteed en zal zijn baten wel afwerpen. Was de positie in oorlogstijd reeds moeilijk, niet minder thans, nudemalaiso ook in den landbouw om zich heen grijpt. Nog altijd is het veel moeilijker te regee ren in tijden van kommer en ellende dan in die van voorspoed. Dan gaat het haast van zelf. Het komt thans en in de naaste toekomst in alle opzichten aan op een helder inzicht in den toestand, en dat kan uitsluitend verwacht worden van iemand, die in dezen tak van volksvlijt per ex cellence doorkneed, en met hart en ziel er van overtuigd is, dat een krachtige bevordering van de belangen van den landbouw voor dc Nederlandsche welvaart geboden is. Zoo'n Minister staat sterk tegenover do volksvertegenwoordiging, evenals deze meer vertrouwen in hein stelt. Hij wint dit doof de zaakkundige en heldere wijze van voor dragen der vraagstukken, en door z7jn gezag zal ook de Directeur-Generaal van Landbouw mot meer vrucht dcanaatrcgclcn kunncu toepassen. Het is buiten allen twijfel, dat vele wetten reeds vroeger in werking waren geweest en andere zaken reeds wettelijk zouden zijn geregeld, als er Landbouw- Ministers voor opgekomen waren, die do zegenrijke werking er van vermogen te» beoordcelcn. Ruilverkaveling, jacht, pacht wezen e.a. urgente zaken zouden dan reeds lang hun beslag hebben gekregen. Zij komen niet of „zeer gelijdelijk" aan do orde, omdat de portee er van niet vol doende door onkundige Ministers wordt begrepen en juist deze personen te wankel moedig zijn om niet het oor teleenenaau totaal verkeerde inzichten van belangen groepen, die den landbouw e.a. nict Avillen of kunnen zien van het ruime en juisto standpunt van gemeenschapsbelang, niet ondergeschikt, maar minstens gelijk be- rechtigd met andere takken van welvaart. Ziedaar de redenen, waarom een afzon derlijk Landbouw-Ministerie cr hoe eer hoe beter komen moet. den om liem oenigszins le kennen, en hein genoeg kenden ora liern te aanbidden. Wat moeet, in hun oog do wereld zijn, dio beiu had kunnen voroordoelcn als kwaaddoe ner en terechtstellen als den gomoe-Hon misdadiger? In Si wards hart kwam al de eomb^o angst van zijn Gormaanech bijgeloof te rug. Do geheele wereld was dus toch wel ondor de overheerst hing van booze mach ten! De machten van loven en licht., dia altijd een gevaarlijken en onzekeren strijd met de machten van dood en duisternis f* voeren hadden en meer dan oene overwon nen waren, zoodat de boste en geliefdst® reeds voorgoed ondergebracht wsus wa ren nu allen zeer zeker yoor ecuwig mach teloos gemaakt. Eigenlijk had do vreesolijko tijding hom nict verschrikt, 't Ging gelijk zoo voel dafc hij gevreesd of gezien had. 't Was enkol de herhaling, maar erger dan ooit, van da vrees cn don twijfel dio zijn goheele loven verdonkerd haddon. Zijn heerlijkste hoop was vernietigd gelijk zooveel van zijn verwachtingen, 't Was niets nieuws daU volken hun redder niet erkenden of vor- verwachtingen. ;*V, (Wordt vervolgd).^

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 5